Рішення № 137197131, 01.06.2026, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
01.06.2026
Номер справи
160/4108/26
Номер документу
137197131
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 червня 2026 рокуСправа №160/4108/26

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Врони О. В.

розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи у письмовому провадженні у місті Дніпро адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до 1-Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, 2- Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області про визнання протиправними дій, визнання протиправною бездіяльність та зобов`язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулася до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із позовом до 1- Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, 2- Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області в якому просить:

визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області у не зарахуванні з часу призначення пенсії до страхового стажу всіх періодів роботи в зоні відчуження ЧАЕС з 01.01.2004р. по 20.02.2024р. в полуторному розмірі (з коефіцієнтом кратності 1.5) для визначення розміру коефіцієнту страхового стажу (Кс) відповідно до ч.1 ст. 25 Закону України № 1058-IV «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» при обчислення розміру пенсії; не вірному обчисленні обсягу понаднормового стажу та розміру доплати за нього; виключенню із складу пільгового стажу роботи за Списком № 1 періоду з 01.03.2022р. по 30.06.2022р. під час зупинення підприємства періоду простою, через введення в України воєнного стану під час військової агресії р.ф.;

визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області у не усуненні порушень щодо неврахування полуторного розміру кратності пільгового стажу при визначенні коефіцієнту страхового стажу (Кс) коефіцієнту призначеної пенсії та невірного обсягу понаднормативного стажу та розміру підвищення пенсії за нього;

зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області, з часу призначення пенсії 29 квітня 2024 року, здійснити перерахунок та виплату пенсії із зарахуванням:

- всіх періодів роботи в зоні відчуження ЧАЕС за Списком №1, в тому числі з 01.01.2004р. по 20.02.2024р. до страхового стажу ОСОБА_1 у полуторному розмірі (3 коефіцієнтом 1,5), відповідно до частини 1 статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», з включенням цього періоду у полуторному розмірі в розрахунок розміру коефіцієнту страхового стажу (Кс) відповідно до ч.1 ст. 25 Закону України № 1058-IV «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» при обчислення розміру пенсії;

- до понаднормового стажу весь стаж, що перевищує мінімально встановлену величину у 15 років, відповідно до ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" з ч.1 ст.28 Закону України № 1058-IV «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» із збільшенням розміру пенсії на 1 відсоток мінімального розміру пенсії за віком, встановленої в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, виходячи з розміру цього мінімуму, який щорічно встановлюється законом про Державний бюджет України станом на 01 січня відповідного календарного року;

- до складу пільгового стажу за Списком №1 періоди роботи з 01.03.2022р. по 30.06.2022р. під час зупинення підприємства простою, через введення в України воєнного стану через військову агресію РФ.

Позовні вимоги обґрунтовані посиланням на те, що на виконання судового рішення Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області призначено пенсію за віком на пільгових умовах за Списком №1. Зазначає, що під час такого призначення позивачу безпідставно не було зараховано весь страховий та пільговий стаж роботи. Вважає, що пільговий стаж роботи у зоні відчуження на Чорнобильській АЕС повинен бути зарахований у повному обсязі в полуторному розмірі. Крім того, розмір понаднормативного стажу та розмір доплати за нього був розрахований неправильно.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 17.03.2026 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у адміністративній справі №160/4108/26 призначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи у письмовому провадженні.

Відповідно до ч.6 ст.12, ч.1,2 ст.257, ч.1 ст.260 Кодексу адміністративного судочинства України зазначена справа є справою незначної складності та розглядається за правилами спрощеного позовного провадження. Питання про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження суд вирішує в ухвалі про відкриття провадження.

За ч. 5 ст. 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.

Від Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області до суду надійшов відзив на позовну заяву.

Відповідач-1 не погоджується з позовними вимогами виходячи з наступного.

Період з 01.01.2004 року по 16.09.2011 щодо зарахування у полуторному розмірі до страхового стажу позивача , вже був предметом спору у справі 160/11747/24, рішення в якій, набрало законної сили 26.06.2025 року та на сьогодні є виконаним.

Отже, період з 01.01.2004 року по 16.09.2011 щодо зарахування у полуторному розмірі до страхового стажу, підлягає закриттю відповідно до ст. 238 КАС України або залишення без розгляду.

Щодо зарахування періоду роботи з 17.09.2011 по 20.02.2024 року з урахуванням проведеного розрахунку періодів роботи з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, за списком № 1 з відповідним пільговим обчисленням у полуторному розмірі до страхового стажу, що дає право на зменшення пенсійного віку, у зоні відчуження Чорнобильської АЕС, Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області зазначає наступне.

Періоди трудової діяльності після 01.01.2004 винятки в обчисленні страхового стажу не в одинарному розмірі можуть бути передбачені виключно Законом №1058-IV. Так, згідно абзацу 10 частини 3 статті 26 згаданого Закону встановлено, що за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, зайнятість на яких давала та дає право на пенсію на пільгових умовах, до страхового стажу додатково зараховується по одному року.

Таким чином, вимоги Закону № 1058-IV передбачають можливість зарахування до страхового стажу додатково по одному року за кожний повний рік стажу роботи за списком № 1. Проте, норми цього закону не містять положень про те, що стаж роботи за списком № 1 зараховується до страхового стажу у полуторному розмірі. Так само норми зазначеного закону не містять посилань на можливість застосування при розрахунку страхового стажу за списком № 1 положень інших законодавчих актів та/або нормативно-правових актів Кабінету Міністрів України, зокрема постанови від 10.09.2008 № 831.

Щодо позовної вимоги: зарахувати до понаднормового стажу весь стаж, що перевищує мінімально встановлену величину у 15 років, відповідно до ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" з ч.1 ст.28 Закону України № 1058-IV «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» із збільшенням розміру пенсії на 1 відсоток мінімального розміру пенсії за віком, встановленої в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, виходячи з розміру цього мінімуму, який щорічно встановлюється законом про Державний бюджет України станом на 01 січня відповідного календарного року.

Відповідно до частини 1 статті 28 Закону № 1058-IV мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 35 років, а у жінок 30 років страхового стажу встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.

У разі виплати застрахованій особі довічної пенсії, передбаченої цим Законом, пенсії або аналогічної виплати, встановленої в інших державах, мінімальний розмір пенсії за віком у солідарній системі встановлюється з урахуванням зазначених сум.

За кожний повний рік страхового стажу понад 35 років чоловікам і 30 років жінкам пенсія за віком збільшується на 1 відсоток розміру пенсії, обчисленої відповідно до статті 27 цього Закону, але не більш як на 1 відсоток мінімального розміру пенсії за віком, передбаченого абзацом першим цієї частини. Наявний в особи понаднормовий страховий стаж не може бути обмежений.

Частину першу статті 42 виключено на підставі Закону від 03.10.2017 № 2148-VIII. Відповідно до частини 2 статті 42 Закону № 1058-IV показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, щороку збільшується на коефіцієнт, що відповідає 50 відсоткам показника зростання споживчих цін за попередній рік та 50 відсоткам показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.

У разі відсутності дефіциту коштів Пенсійного фонду для фінансування виплати пенсій у солідарній системі розмір щорічного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, передбачений абзацом другим цієї частини, може бути збільшений, але не повинен перевищувати 100 відсотків показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.

Розмір та порядок такого збільшення визначаються у межах бюджету Пенсійного фонду за рішенням Кабінету Міністрів України з урахуванням мінімального розміру збільшення, визначеного абзацом другим цієї частини.

Відповідно до пункту 2 статті 56 Закону № 796-ХІІ право на пенсію в повному розмірі мають громадяни, віднесені до категорій 1, 2, 3, 4, за умови стажу роботи не менш як: чоловіки - 20 років, жінки - 15 років, із збільшенням пенсії на один процент заробітку за кожний рік роботи понад встановлений цим пунктом стаж, але не вище 75 процентів заробітку, а громадянам, які відпрацювали за списком № 1, чоловіки - 10 років і більше, жінки - 7 років 6 місяців і більше - не вище 85 процентів заробітку, у разі призначення пенсії на умовах частини другої статті 27 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".

До зазначеної норми зміни внесені пунктом 2 Розділу I Закону України Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій від 03.10.2017 № 2148-VIII (із змінами, внесеними згідно із Законом від 07.06.2018 №2449-VIII), а саме: пункт 2 доповнено словами і цифрами - "у разі призначення пенсії на умовах частини другої статті 27 Закону України "Про загальнообов`язкове державнепенсійне страхування".

Отже підстави для проведення перерахунку пенсії Позивача згідно редакції Закону №796-ХІІ, чинній до 01.10.2017 - відсутні.

Щодо пільгово стажу позиваача за Список №1 періоди роботи з 01.03.2022 по 30.06.2022, то відповідач вказує, що абзацом 1 пункту 1 частини 2 статті 114 Закону № 1058 передбачено, що на пільгових умовах пенсія за віком призначається працівникам, зайнятим повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за Списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 45 років і за наявності страхового стажу не менше 20 років у жінок, з них не менше 7,5 років на зазначених роботах.

Позивач у відповіді на відзив відповідача-1 підтримує позовні вимоги та звертає увагу на те, що відповідач не надав жодних доказів в підтвердження зарахування ним спірних періодів за Списком №1 у полуторному розмірі до коефіцієнту страхового стажу.

Головне управлінняПенсійного фонду України у Київській області заперечує проти задоволення позовних вимог зважаючи на таке.

Відповідно до ст. 27 Закону №1058-IV передбачено, що частина розміру пенсії обчислена за раніше діючим законодавством, не може перевищувати максимальних розмірів пенсій, визначених законом для відповідних категорій пенсіонерів, що діяли на день набрання чинності цим Законом (01.01.2004).

До введення в дію Закону порядок призначення та виплати пенсії регулювався Законом України Про пенсійне забезпечення.

Відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення та постанови Кабінету Міністрів України від 11.03.2004 № 312 максимальний розмір першої складової встановлений на рівні 168,00 гривень.

Пенсія за другою складовою обчислюється відповідно до ст. 27 Закону із заробітної плати за період, починаючи з 1 січня 2004 року, та з урахуванням страхового стажу набутого за цей період.

Відповідно до ст. 28 Закону (в редакції чинній з 01.10.2011 року) мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 35 років, а у жінок 30 років страхового стажу встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.

За кожний повний рік страхового стажу понад 35 років чоловікам і 30 років жінкам пенсія за віком збільшується на 1 відсоток розміру пенсії, обчисленої відповідно до статті 27 цього Закону, але не більш як на 1 відсоток мінімального розміру пенсії за віком, передбаченого абзацом першим цієї частини.

Відповідно до частини другої статті 27 Закону №1058-IV, за бажанням застрахованої особи частина розміру пенсії за віком за період страхового стажу, набутого до дня набрання чинності цим Законом, може бути визначена відповідно до раніше діючого законодавства, а частина розміру пенсії за період страхового стажу, набутого після набрання чинності цим Законом, - відповідно до цього Закону.

Тобто, вищевказаною нормою особам надано право обирати умови, норми та порядок пенсійного забезпечення, які встановлені загальним Законом №1058-IV або спеціальним Законом №796-ХІІ.

Відповідно до ст. 44 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», призначення (перерахунок) пенсії здійснюється за зверненням особи або автоматично (без звернення особи) у випадках, передбачених цим Законом. Звернення за призначенням (перерахунком) пенсії здійснюється шляхом подання заяви та інших документів, необхідних для призначення (перерахунку) пенсії, до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженої особи застрахованою особою особисто або через законного представника недієздатної особи, особи, дієздатність якої обмежена, малолітньої або неповнолітньої особи.

Питання щодо подання та оформлення документів для призначення пенсій урегульовано Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1 ( далі Порядок).

Згаданим Порядком передбачено чіткий алгоритм дій особи щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій. А обов`язок прийняти рішення за наслідками розгляду заяви виникає у відповідача, коли така заява складена у формі, встановленій Порядком.

Оскільки, на момент виникнення спірних правовідносин, порядок реалізації права на перерахунок пенсії позивача, з врахуванням надбавки за понаднормовий стаж у відповідності до частини 2 статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» чітко регламентовано згаданими вище нормами, то права на такий розрахунок у нього не виникає.

Позивачем надано відповідь на відзив відповідача-2 .

Позивач вважає, що заперечення відповідача-2 не узгоджуються з приписами пенсійного законодавства, яким передбачено регулювання питань працівників, які працюють (працювали в зоні відчуження ЧАЕС).

В період з 01 травня 2026 року по 29 травня 2025 року, суддя знаходилась у щорічній відпустці та відрядженні, що підтверджується відділом управління персоналу довідкою №159.

Справа розглянута в перший день виходу судді з відпустки.

Дослідивши письмові докази, наявні в матеріалах справи в їх сукупності, проаналізувавши норми чинного законодавства України, суд встановив наступні обставини.

ОСОБА_1 -позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Київській області.

Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 18.12.2014 у справі 160/11747/24 зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області зарахувати до пільгового стажу ОСОБА_1 період її роботи в зоні відчуження ЧАЕС за Списком №1 з 01.01.2001р. по 16.09.2011р. та зарахувати період роботи з 01.01.2001 р. по 31.12.2003 р. з відповідним пільговим обчисленням у полуторному розмірі до страхового стажу, що дає право на зменшення пенсійного віку, у зоні відчуження Чорнобильської АЕС.

Зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області призначити ОСОБА_1 пенсію за віком на пільгових умовах за Списком №1, відповідно до п. «а» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», з урахуванням Рішення Конституційного Суду України №1-р/2020 від 23.01.2020 у справі №1-5/2018 (764/15) - з 25.03.2024 року.

Постановою Третього апеляційного адміністративного суду 26.06.2025 Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 18.12.2024 в адміністративній справі №160/11747/24 змінити, шляхом викладення абзаців 3 та 4 його резолютивної частини в наступній редакції: «Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області зарахувати до пільгового стажу ОСОБА_1 період її роботи в зоні відчуження ЧАЕС за Списком №1 з 01.01.2001р. по 16.09.2011р. та зарахувати період роботи з 01.01.2001 р. по 31.12.2003 р. з відповідним пільговим обчисленням у полуторному розмірі до страхового стажу, що дає право на зменшення пенсійного віку, у зоні відчуження Чорнобильської АЕС.

Зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області призначити ОСОБА_1 пенсію за віком на пільгових умовах за Списком №1, відповідно до п. а ст. 13 Закону України Про пенсійне забезпечення, з урахуванням Рішення Конституційного Суду України №1-р/2020 від 23.01.2020 у справі №1-5/2018 (764/15) - з 25.03.2024 року».

В іншій частині рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 18.12.2024 в адміністративній справі №160/11747/24 -залишено без змін.

На виконання судового рішення позивачу з 25.03.2024 призначено пенсію за віком на пільгових умовах за Списком №1 відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».

Позивач вказує, що при призначенні пенсії Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області не було враховано коефіцієнту кратності 1.5 до всіх періодів роботи з особливо шкідливими умовами праці за Списком №1 в зоні відчуження ЧАЕС та неправильно обчислено розмір понаднормового стажу, розмір підвищення пенсії за нього, через що загальний страховий стаж не відповідає дійсному наявному розміру, що вплинуло на розмір пенсії.

Не погодившись з діями відповідача, вважаючи їх протиправними, позивач з відповідним позовом звернувся до суду.

При вирішенні спору суд виходить з наступного.

Статтею 46 Конституції України гарантовано право громадянам на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Тобто, право особи на отримання пенсії, як складова права на соціальний захист, є її конституційним правом.

За приписами пункту 2 Розділу XV Перехідні положення Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (Закон №1058-IV) пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, які відповідно до цього Закону мають право на пенсію на пільгових умовах, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.

Відповідно до частини першої статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» (далі - Закон №1788-ХІІ) на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи: а) працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, - за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць; чоловіки - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах; жінки - після досягнення 45 років і при стажі роботи не менше 15 років, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.

Відповідно до частини першої статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» час роботи, служби (в тому числі державної) з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у зоні відчуження зараховується до стажу роботи, стажу державної служби, вислуги років, яка надає право на пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»: до 1 січня 1988 року - у потрійному, а з 1 січня 1988 року до 1 січня 1993 року - у полуторному розмірі (у тому числі за списком №1). З 1 січня 1993 року та в наступні роки пільги з обчислення стажу роботи у зоні відчуження визначаються Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 16.01.2003 №36 затверджено Список №1.

За кожний повний рік стажу роботи (врахованого в одинарному розмірі) на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, зайнятість на яких давала та дає право на пенсію на пільгових умовах, до страхового стажу додатково зараховується по одному року (частина третьої статті 24 Закону №1058-1V).

Статтею 62 Закону №1788-ХІІ визначено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до пункту 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 № 637 (далі Порядок № 637) у тих випадках, коли у трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, установлені для окремих категорій, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств та організацій. У довідці повинно бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи, розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, до якого включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка, та результати проведення атестації робочих місць на підприємстві.

Постановами Кабінету Міністрів України від 29.02.1996 № 250, від 30.06.1998 № 982, від 07.02.2000 № 223, від 29.01.2003 № 137, від 27.04.2006 № 571, від 10.09.2008 № 831 (з наступними змінами) було встановлено, зокрема, що особам, які і постійно працюють або виконують службові обов`язки у зоні відчуження, час роботи або служби зараховується до стажу роботи та вислуги років у полуторному розмірі (в тому числі за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість яких повний робочий день дає право на пенсію на віком на пільгових умовах, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 16.01.2003 № 36).

У подальшому, згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2010 №173 Список №1 доповнено позицією 22.1-1 г, якою передбачено право на пенсію за віком на пільгових умовах працівників, зайнятих повних робочий день у зоні відчуження на підприємствах, в установах і організаціях, перелік яких затверджений Міністерством надзвичайних ситуацій за погодженням з Міністерством праці та Міністерством охорони здоров`я.

На виконання вказаної постанови наказом Міністерства надзвичайних ситуацій України від 13.03.2012 № 576 затверджено Перелік № 576.

Постановою Кабінету Міністрів України від 10.09.2008 № 831 «Про доплати особам, які працюють у зоні відчуження» передбачено, що у період з 01.01.2009 по 01.01.2012 особам, які постійно працюють або виконують службові обов`язки у зоні відчуження, час роботи зараховується до стажу роботи і вислуги років в полуторному розмірі (в тому числі за Списком № 1).

Пунктом 10 Порядку застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18.11.2005 №383 (далі Порядок №383) визначено, що для підтвердження стажу роботи зі шкідливими і важкими умовами праці необхідно подати трудову книжку із оформленими належним чином записами про займану посаду і період виконуваної роботи, виписку із наказу по підприємству про проведення атестації на відповідному робочому місці та, у разі відсутності в трудовій книжці відомостей, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, уточнюючу довідку, передбачену пунктом 20 Порядку № 637.

Відповідно до пункту 3 Порядку № 383 при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21.08.1992 та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21.08.1992.

Атестація робочих місць здійснюється на підприємствах, в організаціях та установах незалежно від форм власності і господарювання згідно з Порядком проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.1992 № 442 (далі - Порядок № 442) та Методичними рекомендаціями для проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженими постановою Міністерства праці України від 01.09.1992 № 41 (далі - Методичні рекомендації).

Згідно з пунктом 4 Порядку № 442 та підпунктом 1.5 пункту 1 Методичних рекомендацій періодичність проведення атестації робочих місць визначається безпосередньо колективним договором підприємства і проводиться не рідше одного разу на 5 років. Відповідальність за своєчасне та якісне проведення атестації покладається на керівника підприємства чи організації.

Документами, які підтверджують трудовий стаж, є трудова книжка із записом про характер виконуваної роботи та уточнююча довідка, яка видається у разі відсутності в трудовій книжці відомостей, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, установлені для окремих категорій працівників.

Такі висновки відповідають правовій позиції Верховного Суду у постанові від 22.11.2018 у справі №822/1241/15.

Судом встановлено, що відповідно до записів трудової книжки НОМЕР_1 від 12.09.1996 ОСОБА_1 окрім зарахованих у справі №160/11747/24 періодів роботи з 01.01.2001 по 31.12.2003 з відповідним пільговим обчисленням у полуторному розмірі до страхового стажу, працювала в зоні відчуження ЧАЕС також в періоди:

06.07.2007 на посаді прибиральниці службових приміщень Експлуатаційної дільниці Чорнобильського РП відповідно до наказу №33 від 06.07.2007;

17.08.2007 переведена на посаду діловода експлуатаційної дільниці Чорнобильського районного підрозділу відповідно до наказу №40 від 17.08.2007;

16.09.2011 звільнена за угодою сторін, п. 1 ст. 36 КЗпП України відповідно до наказу №2752 від 14.09.2011;

29.09.2011 розпочато виплату допомоги по безробіттю відповідно ст. 23 п. 1 Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» відповідно до наказу №КТ 110929 від 29.09.2011;

03.11.2011 припинено виплату допомоги по безробіттю відповідно до наказу №КТ111104 від 04.11.2011;

04.11.2011 прийнята техніком лаборантом хімічного аналізу хіміко-бактеріологічної лабораторії з ОШУП відповідно до наказу №121 від 03.11.2022

01.02.2012 переведена на посаду техніка-лаборанта хімічного аналізу вимірювальної хіміко-бактеріологічної лабораторії енерго-виробничого комплексу, з ОШУП відповідно до наказу №74-к від 26.01.2012;

04.07.2019 переведена на посаду техніка-лаборанта вимірювальної хіміко-бактеріологічної лабораторії енергетично-виробничого комплексу відповідно до наказу №1228-а від 15.07.2019;

04.11.2019 переведена на посаду техніка лаборанта вимірювальної хіміко-бактеріологічної лабораторії відповідно до наказу №2228-ос від 06.11.2019;

01.12.2020 переведена на посаду техніка-лаборанта вимірювальної хіміко-бактеріологічної лабораторії цеху водозабезпечення відповідно до наказу №676-ос від 01.12.2020;

01.01.2024 переведена техніком-лаборантом вимірювальної хіміко- бактеріологічної лабораторії відділу охорони навколишнього середовища відповідно до наказу №18-ос від 01.01.2024.

Крім того, спеціальні періоди роботи позивача у зоні відчуження ЧАЕС за Списком №1 підтверджуються також наступними довідками:

довідкою ДТЕК Київські Регіональні Електромережі №07/200-115 від 20.03.2024, відповідно до якої ОСОБА_1 працювала повний робочий день в Чорнобильському районному підрозділі ПАТ «АЕС Київобленерго» і за період з 01 січня 2010 року до 16 вересня 2011 року виконувала роботи в діючих електроустановках, відповідно до Довідника кваліфікаційних характеристик професій працівників за посадою діловод, код КП 4144, що передбачена Списком №1 розділ ХХІІ «Роботи з радіоактивними речовинами та джерелами іонізуючих випромінювань і берилієм». Підрозділ 4 постанови Кабінету Міністрів України від 25.06.2016 №461 «Про затвердження списків виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах» (зі змінами, внесеними постановою КМУ №479 від 04.07.2017).

За період з 01.01.2010 до 16.09.2011 01 рік 08 місяців 15 днів;

довідкою ДТЕК Київські Регіональні Електромережі №07/200-116 від 20.03.2024, відповідно до якої ОСОБА_1 була безпосередньо зайнята на роботах, що передбачені постановою ЦК КПРС. Ради Міністрів СРСР і ВЦСПС від 29.12.1987 №1497-378 та постановою Ради Міністрів СРСР і ВЦСПС від 05.06.1986 №665-195, які дають право на державну пенсію на пільгових умовах відповідно до Списку №1, затвердженого постановою Ради Міністрів СРСР від 22.08.1956 №1173, з 01 січня 2001 року (наказ №860-к від 25.12.2000) до 16 вересня 2011 року (наказ №2752-к від 14.09.2011) у Чорнобильському районному підрозділі.

Указаний період зараховується до стажу роботи в зоні відчуження;

довідкою Державного спеціалізованого підприємства «Центральне підприємство з поводження з радіоактивними відходами» №1-02-76/1-28 від 20.02.2024, відповідно до якої ОСОБА_1 працювала на цьому підприємстві повний робочий день і за період з 04.11.2011 по 30.06.2019 ДСП «Чорнобильський спецкомбінат» , з 01.07.2019 по 20.02.2024 ДСП «ЦППРВ» виконувала роботи в зоні відчуження а посадою технік-лаборант хімічного аналізу хіміко-бактеріологічної лабораторії, технік-лаборант Хімічного аналізу вимірювальної хіміко-бактерілогічної лабараторії енерго-виробничого комплексу, технік-лаборант хімічного аналізу вимірювальної хіміко-бактеріологічної лабораторії енергетичного виробничого центру ДСП «ЧСК», технік-лаборант хімічного аналізу вимірювальної хіміко-бактеріологічної лабораторії енергетично-виробничого комплексу, технік-лаборант хімічного аналізу вимірювальної хіміко-бактеріологічної лабораторії, технік-лаборант хімічного аналізу вимірювальної хіміко-бактеріологічної лабораторії відділу охорони навколишнього середовища ДСП «ЦППРВ», що передбачена Списком №1 розділ ХХІІ, підрозділ 1, позиція 22.1-Г постанови КМУ від 16.01.2003 №36, Списком №1 розділ ХХІІ підрозділ 4 постанови КМУ від 24.06.2016 №461 зі змінами та доповненнями, внесеними постановами КМУ від 04.07.2017 №479 код КП 3111, 8159.

Період з 04.11.2022 по 20.02.2024 -12 років 03 місяці 17 днів;

Довідкою Державного спеціалізованого підприємства «Центральне підприємство з поводження з радіоактивними відходами» №4/1/24 від 20.02.2024, відповідно до якої також підтверджується період роботи ОСОБА_1 позивача з 04.11.2011 по 20.02.2024 в зоні відчуження ЧАЕС.

Згідно абзаців 9-10 ч. 3 ст. 24 Закону №1058-IV страховий стаж враховується в одинарному розмірі, крім випадків, передбачених цим Законом.

За кожний повний рік стажу роботи (врахованого в одинарному розмірі) на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за Списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, зайнятість на яких давала та дає право на пенсію на пільгових умовах, до страхового стажу додатково зараховується по одному року.

Разом з тим, відповідно до ч. 1 ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали від Чорнобильської катастрофи» час роботи, служби (в тому числі державної) з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у зоні відчуження зараховується до стажу роботи, стажу державної служби, вислуги років, яка надає право на пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб": до 1 січня 1988 року - у потрійному, а з 1 січня 1988 року до 1 січня 1993 року - у полуторному розмірі (у тому числі за списком № 1). З 1 січня 1993 року та в наступні роки пільги з обчислення стажу роботи у зоні відчуження визначаються Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до протоколу розрахунку пенсії позивача з пенсійної справи №104350008576 відповідачем-1 було зараховано пільговий стаж позивача в зоні ЧАЕС у полуторному розмірі лише з 01.01.2001 по 31.12.2003 ( тобто на виконання судового рішення у справі №160/11747/24).

Період з 01.01.2004 по 20.02.2011 був зарахований позивачу без застосування коефіцієнту кратності 1,5, що вбачається з колонки «кратність» розрахунку форми РС-право.

Пунктом 4 постанови ЦК КПРС Ради Міністрів СРСР та ВЦРПС від 29.12.1987 року № 1497-378 встановлено, що у період 1988-1990 років: час роботи робітників, задіяних на експлуатації Чорнобильської АЕС та ліквідації наслідків аварії в зоні відселення, зараховується у полуторному розмірі в трудовий стаж та в стаж роботи, що дає право на пільгову пенсію по Списку № 1, затвердженому постановою Ради Міністрів СРСР від 22.08.1956 № 1173.

У подальшому зазначена норма про те, що робота у зоні відчуження ЧАЕС зараховується до трудового стажу у полуторному розмірі (в тому числі за Списком № 1) безперервно продовжується в часі.

Дію вказаної постанови було пролонговано пунктом 1 постанови Ради Міністрів СРСР № 1136 Про продовження на 1991-1995 роки строку дії постанови ЦК КПРС Ради Міністрів СРСР та ВЦРП від 29.12.1987 року № 1497.

У подальшому зазначена норма про те, що робота у зоні відчуження ЧАЕС зараховується до трудового стажу у полуторному розмірі (в тому числі за Списком № 1) безперервно продовжується в часі постановами Кабінету Міністрів України від 29.02.1996 № 250 - з 01.01.1996 до 01.01.2000; від 30.06.1998 № 982 - з 01.07.1998 до 01.01.2000; від 07.02.2000 № 223 - з 01.01.2000 до 01.01.2003; від 29.01.2003 №137 - з 01.01.2003 до 01.01.2006; від 27.04.2006 №571 - з 01.01.2006 по 01.01.2009; від 10.09.2008 № 831 в первинній редакції з 01.01.2009 по 01.01.2012, в редакції постанови від 21.09.2011 № 984 з 01.01.2012 до 01.01.2015, в редакції постанови від 29.12.2014 № 717 - з 01.01.2015 до 01.01.2016, в редакції постанови від 20.04.2016 № 297 з 01.01.2016, в редакції постанови від 18.05.2017 №335 з 01.01.2017, та діє по даний час.

Спірним у справі є також незарахування до пільгового стажу позивача періоду простою підприємства з 01.03.2022 по 30.06.2022 через введення в Україні воєнного стану через військову агресію р.ф.

З довідки Державного спеціалізованого підприємства «Центральне підприємство з поводження з радіоактивними відходами» №1-02-76/1-28 від 20.02.2024 вбачається, що з 01.03.2022 по 30.06.2022 була зупинена робота підприємства, викликана введенням воєнного стану і невідворотною силою.

. Відповідно до ст. 34 Кодексу законів про працю України простій - це призупинення роботи, викликане відсутністю організаційних або технічних умов, необхідних для виконання роботи, невідворотною силою або іншими обставинами. У разі простою працівники можуть бути переведені за їх згодою з урахуванням спеціальності і кваліфікації на іншу роботу на тому ж підприємстві, в установі, організації на весь час простою або на інше підприємство, в установу, організацію, але в тій самій місцевості на строк до одного місяця.

У постанові від 19.03.2019 у справі №295/8979/16-а Верховний Суд зазначив, що час простою та періоди відпусток без збереження заробітної плати, якщо вони були пов`язані з виробничою необхідністю,працівникам, які працюють у шкідливих і важких умовах праці, можуть бути зараховані до пільгового стажу, але не більше одного місяця в календарному році.

Суд зазначає, що вимушений простій через воєнний стан не є провиною працівника і не може позбавляти його законного права на зарахування часу роботи у шкідливих умовах до пільгового стажу.

Щодо позовних вимог в частині зарахувати до понаднормового стажу весь стаж, що перевищує мінімально встановлену величину у 15 років, відповідно до ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" з ч.1 ст.28 Закону України № 1058-IV «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» із збільшенням розміру пенсії на 1 відсоток мінімального розміру пенсії за віком, встановленої в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, виходячи з розміру цього мінімуму, який щорічно встановлюється законом про Державний бюджет України станом на 01 січня відповідного календарного року.

Відповідно до ч. 1 ст. 114 Закону № 1058-IV право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, а пенсії за вислугу років - на умовах, зазначених у частині четвертій цієї статті. Розміри пенсій для осіб, визначених цією статтею, обчислюються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.

Пунктом 1 частини другою статті 114 Закону № 1058-IV визначено, що на пільгових умовах пенсія за віком призначається працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 50 років і за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.

Аналогічні приписи містив і п. «а» частини 1 статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 № 1788-XII (Закон № 1788-XII) в редакції Закону України від 02.03.2015 № 213-VIII.

Частиною 1 ст. 28 Закону №1058-IV (в редакції від 01.01.2024 -на час призначення пенсії) встановлено, що мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 35 років, а у жінок 30 років страхового стажу встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом. У разі виплати застрахованій особі довічної пенсії, передбаченої цим Законом, пенсії або аналогічної виплати, встановленої в інших державах, мінімальний розмір пенсії за віком у солідарній системі встановлюється з урахуванням зазначених сум.

За кожний повний рік страхового стажу понад 35 років чоловікам і 30 років жінкам пенсія за віком збільшується на 1 відсоток розміру пенсії, обчисленої відповідно до статті 27 цього Закону, але не більш як на 1 відсоток мінімального розміру пенсії за віком, передбаченого абзацом першим цієї частини. Наявний в особи понаднормовий страховий стаж не може бути обмежений.

В той же час, Рішенням Конституційного Суду України від 23.01.2020 № 1-р/2020 у справі № 1-5/2018(746/15) визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), статтю 13, частину другу статті 14, пункти „б-„г статті 54 Закону України „Про пенсійне забезпечення від 5 листопада 1991 року № 1788-XII зі змінами, внесеними Законом України „Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення від 2 березня 2015 року № 213-VIII.

Відповідно до положень ст. 152 Конституції України закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.

Аналогічна за змістом норма міститься у статті 91 Закону України «Про Конституційний Суд України».

Згідно з пунктом 2 резолютивної частини Рішення Конституційного Суду України від 23.01.2020 № 1-р/2020 у справі № 1-5/2018(746/15) стаття 13, частина друга статті 14, пункти „б-„г статті 54 Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 5 листопада 1991 року №1788-XII зі змінами, внесеними Законом України „Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення від 2 березня 2015 року № 213-VIII, визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.

Пунктом 3 резолютивної частини Рішення Конституційного Суду України від 23.01.2020 № 1-р/2020 у справі № 1-5/2018(746/15) встановлено, що застосуванню підлягають стаття 13, частина друга статті 14, пункти „б-„г статті 54 Закону України „Про пенсійне забезпечення від 5 листопада 1991 року № 1788-XII в редакції до внесення змін Законом України „Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення від 2 березня 2015 року № 213-VIII для осіб, які працювали до 1 квітня 2015 року на посадах, визначених у вказаних нормах, а саме:

«На пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи:

а) працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, - за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць:

чоловіки - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах;

жінки - після досягнення 45 років і при стажі роботи не менше 15 років, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.

Працівникам, які мають не менше половини стажу роботи із особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням віку, передбаченого статтею 12 цього Закону, на 1 рік за кожний повний рік такої роботи чоловікам і на 1 рік 4 місяці жінкам…».

Аналіз вищенаведених норм дає право стверджувати, що обов`язковою умовою призначення особам пенсії за віком на пільгових умовах в повному розмірі, як працівникам, які зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, - за Списком № 1 при стажі роботи не менше 20 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 15 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.

Частиною 1. ст. 27 Закону №1058-IV визначено формулу розрахунку розміру пенсії за віком, а частиною другою цієї статті передбачено, що за бажанням застрахованої особи частина розміру пенсії за віком за період страхового стажу, набутого до дня набрання чинності цим Законом, може бути визначена відповідно до раніше діючого законодавства, а частина розміру пенсії за період страхового стажу, набутого після набрання чинності цим Законом, відповідно до цього Закону. При цьому частина розміру пенсії за віком, обчислена за раніше діючим законодавством, не може перевищувати максимальних розмірів пенсій, визначених законом для відповідних категорій пенсіонерів, та не може бути нижчою, ніж розмір трудової пенсії за віком з урахуванням цільової грошової допомоги на прожиття, що діяли на день набрання чинності цим Законом. Розмір пенсії за віком, обчислений за раніше діючим законодавством, підвищується з дня набрання чинності цим Законом до дня її призначення в порядку, передбаченому частинами першою та другою статті 42 цього Закону.

Отже, особам, яким призначена пенсія на підставі пункту «а» частини 1 статті 13 Закону № 1788-XII з урахуванням висновків в рішенні Конституційного Суду України від 23.01.2020 № 1-р/2020, розрахунок пенсії має здійснюватися за кожний повний рік стажу роботи понад установлений для них мінімальний трудовий стаж для призначення пенсії (15 років для жінок і 20 років для чоловіків) шляхом збільшення пенсії на 1% заробітку за рік.

Згідно наявного в матеріалах справи розрахунку пенсії позивача, їй було призначено пенсію за віком на пільгових умовах на підставі Закону №1058-IV, загальний страховий стаж розраховано у розмірі 53 років 8 місяці 25 днів. Таким чином, позивачу має здійснюватися розрахунок пенсії за кожний повний рік страхового стажу понад 15 років на 1 відсоток мінімального розміру пенсії за віком.

Судом встановлено, що відповідачем-1 не було враховано кратність пільгового стажу 1,5 за період роботи позивача з 01.01.2004 по 20.02.2024, що свідчить про неправильний розрахунок відповідачем-2 понаднормативного стажу і розміру доплати за нього.

Вказане свідчить про протиправність дій відповідача-1 при розрахунку понаднормового стажу станом на час призначення пенсії у квітні 2024.

Зважаючи, що пенсія позивачу була призначена Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, який здійснював зарахування періодів роботи позивача до страхового і пільгового стажу, то і позовні вимоги зобов`язального характеру щодо зарахування періодів роботи слід покласти на відповідача-1.

Обираючи належний та ефективний спосіб захисту порушених прав позивача, суд вважає за необхідне:

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області і Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області, вчинені під час призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №1 ОСОБА_1 .

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області з часу призначення пенсії -25 квітня 2024 року, здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 :

зарахувавши всіх періодів роботи в зоні відчуження ЧАЕС за Списком №1, в тому числі з 01.01.2004р. по 20.02.2024р. до страхового стажу ОСОБА_1 у полуторному розмірі (3 коефіцієнтом 1,5), відповідно до частини 1 статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», з включенням цього періоду у полуторному розмірі в розрахунок розміру коефіцієнту страхового стажу (Кс) відповідно до ч.1 ст. 25 Закону України № 1058-IV «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» при обчислення розміру пенсії;

зарахувавши до понаднормового стажу весь стаж, що перевищує мінімально встановлену величину у 15 років, відповідно до ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" з ч.1 ст.28 Закону України № 1058-IV «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» із збільшенням розміру пенсії на 1 відсоток мінімального розміру пенсії за віком, встановленої в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, виходячи з розміру цього мінімуму, який щорічно встановлюється законом про Державний бюджет України станом на 01 січня відповідного календарного року;

зарахувавши до складу пільгового стажу за Списком №1 періоди роботи з 01.03.2022р. по 30.06.2022р. під час простою підприємства, через введення в України воєнного стану через військову агресію рф.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області здійснити виплату ОСОБА_1 перерахованої пенсії з моменту її призначення та з урахуванням раніше виплачених сум.

Відповідно до ч. 1 ст.77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

За ч. 2 ст.77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що вимоги позивача є обґрунтованими та такими, що підлягають частковому задоволенню.

Згідно ч.3 ст. 139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.

Позивачем при зверненні до суду із даним позовом було сплачено судовий збір у сумі 1331,20 грн., що підтверджується квитанцією №2.527348851.1 від 11.02.2026.

Суд, керуючись положеннями статті 139 КАС України, враховуючи часткове задоволення позову вважає за необхідне стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідачів на користь позивача судовий збір у сумі 665,60 грн.

Керуючись статтями 139, 241, 243, 244-246, 250, 255, 262, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

УХВАЛИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОЛКПП НОМЕР_2 ) до 1- Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (вул. Набережна Перемоги, буд. 26, м. Дніпро, 49094, код ЄДРПОУ 21910427), 2- Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області (вул. Саєнка Андрія, буд. 10, м. Фастів (з), Київська область, 08500, код ЄДРПОУ 22933548) про визнання протиправними дій, визнання протиправною бездіяльність та зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області і Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області, вчинені під час призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №1 ОСОБА_1 .

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (вул. Набережна Перемоги, буд. 26, м. Дніпро, 49094, код ЄДРПОУ 21910427) з часу призначення пенсії -25 квітня 2024 року, здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОЛКПП НОМЕР_2 ) :

зарахувавши всіх періодів роботи в зоні відчуження ЧАЕС за Списком №1, в тому числі з 01.01.2004р. по 20.02.2024р. до страхового стажу ОСОБА_1 у полуторному розмірі (3 коефіцієнтом 1,5), відповідно до частини 1 статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», з включенням цього періоду у полуторному розмірі в розрахунок розміру коефіцієнту страхового стажу (Кс) відповідно до ч.1 ст. 25 Закону України № 1058-IV «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» при обчислення розміру пенсії;

зарахувавши до понаднормового стажу весь стаж, що перевищує мінімально встановлену величину у 15 років, відповідно до ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" з ч.1 ст.28 Закону України № 1058-IV «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» із збільшенням розміру пенсії на 1 відсоток мінімального розміру пенсії за віком, встановленої в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, виходячи з розміру цього мінімуму, який щорічно встановлюється законом про Державний бюджет України станом на 01 січня відповідного календарного року;

зарахувавши до складу пільгового стажу за Списком №1 періоди роботи з 01.03.2022р. по 30.06.2022р. під час простою підприємства, через введення в України воєнного стану через військову агресію рф.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області (вул. Саєнка Андрія, буд. 10, м. Фастів (з), Київська область, 08500, код ЄДРПОУ 22933548) здійснити виплату ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОЛКПП НОМЕР_2 ) перерахованої пенсії з моменту її призначення та з урахуванням раніше виплачених сум.

В решті позовних вимог -відмовити.

Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (вул. Набережна Перемоги, буд. 26, м. Дніпро, 49094, код ЄДРПОУ 21910427) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОЛКПП НОМЕР_2 ) судові витрати з оплати судового збору у сумі 332 (триста тридцять дві ) грн. 80 коп.

Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області (вул. Саєнка Андрія, буд. 10, м. Фастів (з), Київська область, 08500, код ЄДРПОУ 22933548) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОЛКПП НОМЕР_2 ) судові витрати з оплати судового збору у сумі 332 (триста тридцять дві ) грн. 80 коп.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя О.В. Врона