Єдиний державний реєстр судових рішень
ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
08 червня 2026 року ЛуцькСправа № 140/2286/26
Волинський окружний адміністративний суд у складі судді Каленюк Ж.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю 777 Трейдінг Груп до Волинської митниці про визнання протиправним та скасування рішення,
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю 777 Трейдінг Груп (далі ТзОВ 777 Трейдінг Груп) звернулося з позовом до Волинської митниці про визнання протиправним та скасування рішення від 25 листопада 2025 року №UA205050/2025/000300/2 про коригування митної вартості товарів.
Позов обґрунтовано тим, що з метою митного оформлення в режимі імпорту товару автобуса VDL (vin № НОМЕР_1 ), був у користуванні, до Волинської митниці подано митну декларацію (далі МД) №25UA205050046110U7; митну вартість декларант визначив за основним методом, тобто за ціною договору (контракту), й до фактурної вартості 12000,00 євро додано також транспортні витрати. Однак відповідач відмовив у митному оформленні товару за заявленою вартістю і прийняв рішення від 25 листопада 2025 року №UA205050/2025/000300/2 про коригування митної вартості товарів за резервним методом, що призвело до значного збільшення митних платежів.
Позивач не погоджується з таким рішенням й вважає, що для митного оформлення відповідно до частини другої статті 53 Митного кодексу України (далі МК України) декларант надав документи, які підтверджують заявлену митну вартість товару за першим методом, які не містять розбіжностей чи ознак підробки, а митний орган не спростував достовірність поданих документів, не обґрунтував неможливість їх врахування при визначенні митної вартості оцінюваного товару.
Позивач наголосив, що у процедурах контролю за митною вартістю товару предметом доказування є ціна товару та інші складові митної вартості товару. На зауваження митного органу щодо поставки товару з Нідерландів, тоді як свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу від 19 листопада 2025 року № НОМЕР_2 видане в Австрії, позивач зазначив, що вказаний документ є дозволом на керування транспортним засобом з тимчасовим номерним знаком дорогами Європейського Союзу на період з 19 листопада 2025 року по 09 грудня 2025 року. Між тим транспортний засіб було зареєстровано в Нідерландах, підтвердженням цьому є надане митному органу свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу - документ з номером 0731153845 від 29 липня 2025 року, яке видане на ім`я продавця Womy equipment supply B.V. Указані обставини жодним чином не впливають на формування складових митної вартості товару.
Неаргументованим, на думку позивача, є і висновок митного органу про непідтвердження транспортних витрат. Відповідачу було надало калькуляцію транспортних витрат з доставки автобуса VDL (vin № НОМЕР_1 ), а на вимогу митного органу - копію договору про надання послуг від 17 листопада 2025 року №17-2/11 та акт прийому-передачі послуг від 24 листопада 2025 року №17-2/11; страхування товару за рахунок товариства не проводилося, витрати на навантаження та розвантаження відсутні (автобус їхав власним ходом).
З приводу тверджень митного органу у спірному рішення про непідтвердження оплати за оцінюваний товар, позивач вказав, що за умовами контракту, дію якого згідно з доповненням від 28 грудня 2025 року №1 змінено до 31 грудня 2026 року, відстрочено платіж до 18 лютого 2026 року. Оплата товару за договором фактично була проведена платіжними інструкціями в іноземній валюті від 29 січня 2026 року №5 та від 10 лютого 2026 року №11.
Позивач також вважає, що не впливає на митну вартість порядок оформлення контракту з розміщенням підписів та печаток сторін договору виключно на останній сторінці. Водночас на ці зауваження митного органу до оформлення контракту та задля уникнення непорозуміння було надано контракт від 17 листопада 2025 року №1711nl, підписаний сторонами на кожній сторінці та завірений печатками. Позивач зауважив, що продавцем передано, а ним отримано сам транспортний засіб із супровідними документами; порядок передачі, як і термін відправки товару, не змінюють митної вартості.
Позивач зауважив, що ні в запиті про надання додаткових документів, ні в рішенні про коригування митної вартості відповідач не вказав на неправильність проведеного розрахунку митної вартості, зазначеної у митній декларації; не зазначив, які саме складові митної вартості не підтверджені документально та які саме відомості відсутні/не піддаються обчисленню у поданих декларантом документах. У рішенні не наведено тарифів, які застосовуються перевізниками для відповідного виду транспорту, та не наведено порівняння вартості витрат товариства на транспортування з наявними у митного органу тарифами.
З наведених підстав позивач просив позов задовольнити.
Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 02 березня 2026 року позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі, її розгляд визначено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін відповідно до статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України).
У відзиві на позовну заяву відповідач позовні вимоги заперечив та у їх задоволенні просив відмовити (а.с.78-84). В обґрунтування цієї позиції вказав, що при проведенні відповідно до положень статті 54 МК України митного контролю правильності визначення декларантом митної вартості товару за МД №25UA205050046110U7 від 24 листопада 2025 року було встановлено розбіжності у поданих документах та відсутність усіх даних для обчислення митної вартості. Так не надано інформації щодо термінів поставки, документального підтвердження здачі-прийняття транспортного засобу відповідно до пункту 6 зовнішньоекономічного контракту від 17 листопада 2025 року №1711nl, банківські платіжні документи на оплату товару за договором строком дії до 31 грудня 2025 року, підписи та печатки сторін у якому є виключно на останній сторінці контракту, на якій відсутній текст, а до калькуляції витрат на доставку не надано документального підтвердження понесених прямих та непрямих транспортних витрат (чеків, квитанцій, бухгалтерських документів тощо), при тому що місцем доставки товару вказано Ковель, а місцем реєстрації ТзОВ 777 Трейдінг Груп є місто Луцьк (витрати в калькуляції можуть бути неостаточними, оскільки відстань між містами орієнтовно близько 75 км). Відповідач зауважив, що продавець зареєстрований в Нідерландах та товар оформлено на експорт в Нідерландах 19 листопада 2025 року, а свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу № НОМЕР_3 безпосередньо на ТзОВ 777 Трейдінг Груп 19 листопада 2025 року видане в Австрії. Усе наведене викликало сумніви у достовірності поданих документів, які декларант не спростував, тому митна вартість не могла бути визначена за основним методом. Через неможливість застосування наступних методів митну вартість товару визначено за резервним методом на підставі цінової інформації Єдиної автоматизованої інформаційної системи Держмитслужби (далі ЄАІС Держмитслужби) на рівні 29300,00 євро.
Відповідач зауважив, що надані товариством відповідно до частини восьмої статті 55 МК України документи (договір від 17 листопада 2025 року №17-2/11 та акт прийому-передачі від 24 листопада 2025 року №17-2/11) свідчили про те, що реальне перевезення здійснювалось не власними силами, а шляхом укладення договору з іншою особою.
Відповідач вважає, що за таких обставин рішення про коригування митної вартості товару від 25 листопада 2025 року №UA205050/2025/000300/2 відповідає вимогам митного законодавства, є законним та обґрунтованим.
У відповіді на відзив позивач підтримав доводи позову (а.с.128-131). Додатково зазначив, що транспортний засіб (автобус) рухався власним ходом і право власності на нього на той час вже належало товариству, тому й подана калькуляція витрат; відповідно до договору про надання послуг від 17 листопада 2025 року №17-2/11 ОСОБА_1 є лише виконавцем з доставки автобусу та йому доручено представляти ТзОВ 777 Трейдінг Груп. Крім того, МД №UA401020/2024/028055 від 20 травня 2024 року, яка зазначена як джерело для визначення митної вартості митним органом, стосується оформлення транспортного засобу, поставленого на інших комерційних умовах, з іншої торгівельної країни, іншої моделі, з іншими технічними характеристиками; митним органом також не дотримано частини другої статті VII Генеральної угоди з тарифів і торгівлі, оскільки за основу взята цінова інформація за митною декларацією, яка оформлена за півтора року до моменту винесення рішення про коригування митної вартості товарів, й до того ж митна вартість тоді була визначена за резервним методом, що не відображає дійсної вартості товару та інших витрат.
Відповідач заперечення на відповідь на відзив не подав.
Ухвалою суду від 18 березня 2026 року відмовлено у задоволенні клопотання відповідача про розгляд справи у судовому засіданні (а.с.126).
Суд, перевіривши доводи сторін, викладені у заявах по суті справи, дослідивши письмові докази встановив такі обставини.
17 листопада 2025 року між ТзОВ 777 Трейдінг Груп (покупець) та компанією Womy equipment supply B.V. (продавець) було укладено зовнішньоекономічний контракт №1711nl, про поставку продавцем чотирьох автобусів, з-поміж них і автобуса VDL, vin № НОМЕР_1 (а.с.17-21).
24 листопада 2025 року для митного оформлення в режимі імпорту ввезеного на територію України товару Автобус міський, що був у використанні: марка згідно з довідником - VDL Berkhof, модель згідно з довідником Ambassador, (кузов, шасі, рама) № НОМЕР_1 , включаючи водія, загальна кількість сидячих - 33 місця, загальна кількість стоячих - 48 місць, для людей з обмеженими можливостями - 1 місце, призначення для перевезення пасажирів дорогами загального користування, тип двигуна дизель, робочий об`єм циліндрів двигуна 6692 куб.см, номер двигуна невизначений, потужність 166 kw, колісна формула - 4х2, календарний рік виготовлення 2013, модельний рік виготовлення 2013, країна виробництва - (NL) Торгівельна марка VDL (далі також товар) декларант в інтересах ТзОВ 777 Трейдінг Груп в порядку електронного декларування подав МД №25UA205050046110U7 (а.с.88). Митну вартість згідно з декларацією митної вартості (а.с.46-47) визначено на рівні 632402,40 грн (або 12927,88 євро), з них фактурна вартість імпортованого товару становить 12000,00 євро, транспортні витрати у сумі 45390,00 грн. Разом із митною декларацією надано: зовнішньоекономічний договір (контракт) купівлі-продажу товарів від 17 листопада 2025 року №1711nl (а.с.17-21), рахунок-фактуру (інвойс) від 18 листопада 2025 року №10251338 (а.с.29), калькуляцію транспортних витрат від 24 листопада 2025 року (а.с.53), свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу від 29 липня 2025 року № НОМЕР_4 (а.с.55), свідоцтво про допуск до транспортного засобу від 19 листопада 2025 року №А58011670 (а.с.56-57), сертифікат з перевезення (походження) товару (форми EUR.l) AF01425236 від 20 листопада 2025 року (а.с.95 зворот-96), висновок експерта від 24 листопада 2025 року №3534 (а.с.71), довідку щодо відповідності транспортного засобу екологічним нормам від 24 листопада 2025 року №241125067 (а.с.93 зворот), копію митної декларації країни відправлення від 19 листопада 2025 року №25NLCSS72TSGN0PDA7 (а.с.38), фото (а.с.98 зворот-100).
Здійснюючи митний контроль правильності визначення декларантом митної вартості товару, митним органом в електронному повідомленні декларанту вказано, що подані документи не містять усіх даних, необхідних для визначення митної вартості за обраним декларантом методом, та містять розбіжності: 1) відповідно пункту 3 зовнішньоекономічного договору (контракту) від 17 листопада 2025 року №1711nl терміни відправки товару затверджуються додатково, проте жодної інформації щодо термінів поставки не надано до митного оформлення; 2) пунктом 6 контракту передбачено, що товари, які поставляються за контрактом, вважаються зданими продавцем і прийнятими покупцем після передачі транспортного засобу та документів на нього представнику, які декларант не надав; 3) відповідно до калькуляції від 24 листопада 2025 року витрати на доставку становлять 47100,00 грн: за маршрутом Зевенберген (Нідерланди) - Ягодин (Україна) - 45390,00 грн, за маршрутом Ягодин Ковель - 1710,00 грн; не надано документального підтвердження понесених прямих та непрямих транспортних витрат (чеків, квитанцій, бухгалтерських документів тощо), а також інформації щодо маршруту транспортування товару (місце завантаження/ розвантаження), так як місцем доставки товару згідно з калькуляцією вказано місто Ковель, а місцем реєстрації ТзОВ 777 Трейдінг Груп є місто Луцьк (відстань між містами орієнтовно становить 75 км та витрати можуть бути неостаточними); 4) продавцем товару відповідно до контракту є компанія, зареєстрована в Нідерландах, та товар оформлено на експорт в Нідерландах 19 листопада 2025 року, а свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу безпосередньо на ТзОВ 777 Трейдінг Груп № НОМЕР_3 видане в Австрії 19 листопада 2025 року; 5) в калькуляції від 24 листопада 2025 року зазначена протяжність маршруту між містами Зевенберген (Нідерланди) Ягодин (Україна) 1513,00 км; відповідно логістичної онлайн-платформи даний кілометраж може бути прийнятий до уваги, проте з огляду на реєстрацію транспортного засобу в країні Австрія, декларантом не відображено повного маршруту транспортування товару Нідерланди-Австрія-Україна; 6) згідно з рахунком-фактурою від 17 листопада 2025 року №10251338 не подано банківські платіжні документи, що стосуються товару; 7) згідно з пунктом 5 контракту оплата за товар повинна бути здійснена до 18 лютого 2026 року, проте відповідно до пункту 12 цей контракт є дійсним до 31 грудня 2025 року; 8) підписи та штампи сторін розміщені виключно на останній сторінці контракту, на якій відсутній текст контракту та його істотні умови, що не дозволяє встановити, з яким саме текстом та з яким змістом зобов`язань сторони погодилися. Декларанту запропоновано надати: 1) документи, що підтверджують числові значення складових митної вартості, на підставі яких проводився розрахунок митної вартості; 2) банківські платіжні документи, що стосуються оцінюваного товару; 3) за наявності інші платіжні та/або бухгалтерські документи, що підтверджують вартість товару та містять реквізити, необхідні для ідентифікації ввезеного товару; 4) транспортні (перевізні) документи, а також документи, що містять відомості про вартість перевезення оцінюваного товару; 5) якщо здійснювалося страхування, - страхові документи, а також документи, що містять відомості про вартість страхування; 6) договори (угоди, контракти) із третіми особами, пов`язані з контрактом про поставку товару, митна вартість якого визначається; 7) виписку з бухгалтерської документації; 8) висновки про якісні та вартісні характеристики товару, підготовлені спеціалізованими експертними організаціями (а.с.102).
У заяві від 25 листопада 2025 року позивач повідомив, що додаткові документи надавати не буде (а.с.94).
25 листопада 2025 року Волинська митниця прийняла рішення про коригування митної вартості товарів №UA205050/2025/000300/2 (а.с.48). Як зазначено у графі 33 рішення, під час здійснення контролю за правильністю визначення митної вартості товару було встановлено, що подані документи містять розбіжності (ті, про які було зазначено в повідомленні декларанту). Зважаючи на неподання декларантом документів згідно з переліком та відповідно до умов, зазначених у частинах другій четвертій статті 53 МК України, у зв`язку із неможливістю застосування наступних методів визначення митної вартості (методу 2а та методу 2б з причини відсутності у митного органу та декларанта інформації про ідентичні та подібні (аналогічні) товари; методу 2в та методу 2г з причини відсутності вартісної основи для розрахунку митної вартості в митного органу та декларанта), митну вартість визначено за резервним методом згідно зі статтею 64 МК України на підставі цінової інформації Єдиної автоматизованої інформаційної системи Держмитслужби (далі ЄАІС Держмитслужби) - на рівні 29300,00 євро. Тут же вказано, що за основу для коригування митної вартості оцінюваного товару взято вартість товару (автобуса, був у використанні, марки VDL, модель Citea LLE 120.225, країна походження EU, календарний рік виготовлення - 2013, модельний рік виготовлення - 2013, робочий об`єм циліндрів двигуна - 6692 куб.см, потужність 162 kw, 37 місць для сидіння, 44 стоячих місця та для людей з обмеженими можливостями - 1 місце...), митне оформлення якого вже завершено (МД №UA401020/2024/028055 від 20 травня 2024 року) та імпорт якого здійснено на умовах поставки FCA, Люблін; його митна вартість була заявлена декларантом та визнана митницею за резервним методом.
25 листопада 2025 року Волинська митниця сформувала картку №UA205050/2025/001074 відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення (а.с.50-51).
Товар було випущено у вільний обіг за №25UA205050046242U7 від 25 листопада 2025 року із застосуванням положень частини сьомої статті 55 МК України (а.с.44-45).
Відповідно до положень частини восьмої статті 55 МК України ТзОВ 777 Трейдінг Груп 14 грудня 2025 року надіслало Волинській митниці додаткові пояснення з документами: копії договору про надання послуг від 17 листопада 2025 року №17-2/11 (а.с.34-36), акта прийому-передачі від 24 листопада 2025 року №17-2/11 (а.с.38), копії контракту від 17 листопада 2025 року №1711nl з підписами сторін на кожній сторінці та відбитками печаток (а.с.24-28), інформацію з офіційного сайту податкового та митного союзу щодо експорту за митною декларацією країни відправлення від 19 листопада 2025 року №25NLCSS72TSGN0PDA7 (а.с.40-41). Їх надання не призвело до скасування рішення від 25 листопада 2025 року №UA205050/2025/000300/2 митним органом, про що позивач інформований листом від 25 грудня 2025 року №7.3-2/15-02/14/14936 (а.с.66-70). У вказаному листі митний орган зазначив, що надані копії договору про надання послуг від 17 листопада 2025 року №17-2/11 та акта прийому-передачі від 24 листопада 2025 року №17-2/11 суперечать твердженню про транспортування товару власними силами, оскільки надавачем послуг відповідно до додатково наданих документів є ОСОБА_1 .
При вирішення спору суд керується такими нормативно-правовими актами.
Засади державної митної справи, зокрема, процедури митного контролю та митного оформлення товарів, що переміщуються через митний кордон України, умови та порядок справляння митних платежів, визначаються МК України та іншими законами України.
Статтею 49 МК України встановлено, що митною вартістю товару, які переміщуються через митний кордон України, є вартість товару, що використовується для митних цілей, яка базується на ціні, що фактично сплачена або підлягає сплаті за ці товари.
Згідно з частинами першою, другою статті 51 МК України митна вартість товару, які переміщуються через митний кордон України, визначається декларантом відповідно до норм цього Кодексу. Митна вартість товарів, що ввозяться на митну територію України відповідно до митного режиму імпорту, визначається відповідно до глави 9 цього Кодексу.
Відповідно до частини першої, другої статті 52 МК України заявлення митної вартості товару здійснюється декларантом або уповноваженою ним особою під час декларування товару у порядку, встановленому розділом VIII цього Кодексу та цією главою. Декларант або уповноважена ним особа, які заявляють митну вартість товару, зобов`язані, зокрема, подавати митному органу достовірні відомості про визначення митної вартості, які повинні базуватися на об`єктивних, документально підтверджених даних, що піддаються обчисленню.
Як встановлено частиною першою статті 53 МК України, у випадках, передбачених цим Кодексом, декларант подає митному органу документи, що підтверджують заявлену митну вартість товарів і обраний метод її визначення.
Частиною другою статті 53 МК України визначений перелік документів, які підтверджують митну вартість товарів. Ними є: 1) декларація митної вартості, що подається у випадках, визначених у частинах п`ятій і шостій статті 52 цього Кодексу, та документи, що підтверджують числові значення складових митної вартості, на підставі яких проводився розрахунок митної вартості; 2) зовнішньоекономічний договір (контракт) або документ, який його замінює, та додатки до нього у разі їх наявності; 3) рахунок-фактура (інвойс) або рахунок-проформа (якщо товар не є об`єктом купівлі-продажу); 4) якщо рахунок сплачено, - банківські платіжні документи, що стосуються оцінюваного товару; 5) за наявності - інші платіжні та/або бухгалтерські документи, що підтверджують вартість товару та містять реквізити, необхідні для ідентифікації ввезеного товару; 6) транспортні (перевізні) документи, якщо за умовами поставки витрати на транспортування не включені у вартість товару, а також документи, що містять відомості про вартість перевезення оцінюваних товарів; 7) ліцензія на імпорт товару, якщо імпорт товару підлягає ліцензуванню; 8) якщо здійснювалося страхування, - страхові документи, а також документи, що містять відомості про вартість страхування.
Контроль правильності визначення митної вартості товарів здійснюється митним органом під час проведення митного контролю і митного оформлення шляхом перевірки числового значення заявленої митної вартості. Контроль правильності визначення митної вартості товарів за основним методом - за ціною договору (контракту) щодо товарів, які ввозяться на митну територію України відповідно до митного режиму імпорту (вартість операції), здійснюється митним органом шляхом перевірки розрахунку, здійсненого декларантом, за відсутності застережень щодо застосування цього методу, визначених у частині першій статті 58 цього Кодексу (частини перша, друга статті 54 МК України).
Відповідно до пункту 1 частини четвертої статті 54 МК України митний орган під час здійснення контролю правильності визначення митної вартості товарів зобов`язаний здійснювати контроль заявленої декларантом або уповноваженою ним особою митної вартості товарів шляхом перевірки числового значення заявленої митної вартості, наявності в поданих зазначеними особами документах усіх відомостей, що підтверджують числові значення складових митної вартості товарів, чи відомостей щодо ціни, що була фактично сплачена або підлягає сплаті за ці товари.
Як визначено частиною п`ятою статті 54 МК України, митний орган з метою здійснення контролю правильності визначення митної вартості товарів має право: 1) упевнюватися в достовірності або точності будь-якої заяви, документа чи розрахунку, поданих для цілей визначення митної вартості; 2) у випадках, встановлених цим Кодексом, письмово запитувати від декларанта або уповноваженої ним особи встановлені статтею 53 цього Кодексу додаткові документи та відомості, якщо це необхідно для прийняття рішення про визнання заявленої митної вартості; 3) у випадках, встановлених цим Кодексом, здійснювати коригування заявленої митної вартості.
У частині третій статті 53 МК України встановлено, що у разі якщо документи, зазначені у частині другій цієї статті, містять розбіжності, які мають вплив на правильність визначення митної вартості, наявні ознаки підробки або не містять всіх відомостей, що підтверджують числові значення складових митної вартості товарів, чи відомостей щодо ціни, що була фактично сплачена або підлягає сплаті за ці товари, декларант або уповноважена ним особа на письмову вимогу митного органу зобов`язані протягом 10 календарних днів надати (за наявності) такі додаткові документи: 1) договір (угоду, контракт) із третіми особами, пов`язаний з договором (угодою, контрактом) про поставку товарів, митна вартість яких визначається; 2) рахунки про здійснення платежів третім особам на користь продавця, якщо такі платежі здійснюються за умовами, визначеними договором (угодою, контрактом); 3) рахунки про сплату комісійних, посередницьких послуг, пов`язаних із виконанням умов договору (угоди, контракту); 4) виписку з бухгалтерської документації; 5) ліцензійний чи авторський договір покупця, що стосується оцінюваних товарів та є умовою продажу оцінюваних товарів; 6) каталоги, специфікації, прейскуранти (прайс-листи) виробника товару; 7) копію митної декларації країни відправлення; 8) висновки про якісні та вартісні характеристики товарів, підготовлені спеціалізованими експертними організаціями, та/або інформація біржових організацій про вартість товару або сировини.
Згідно з частиною четвертою статті 53 МК України у разі якщо митний орган має обґрунтовані підстави вважати, що існуючий взаємозв`язок між продавцем і покупцем вплинув на заявлену декларантом митну вартість, декларант або уповноважена ним особа на письмову вимогу митного органу, крім документів, зазначених у частинах другій та третій цієї статті, подає (за наявності) такі документи: 1) виписку з бухгалтерських та банківських документів покупця, що стосуються відчуження оцінюваних товарів, ідентичних та/або подібних (аналогічних) товарів на території України; 2) довідкову інформацію щодо вартості у країні-експортері товарів, що є ідентичними та/або подібними (аналогічними) оцінюваним товарам; 3) розрахунок ціни (калькуляцію).
Забороняється вимагати від декларанта або уповноваженої ним особи будь-які інші документи, відмінні від тих, що зазначені в цій статті (частина п`ята статті 53 МК України).
Із наведених положень випливає, що митний орган має повноваження здійснювати контроль правильності обчислення декларантом митної вартості, але ці повноваження здійснюються у спосіб, визначений законом. Зокрема, витребовування додаткових документів на підтвердження задекларованої митної вартості може мати місце тільки у випадку наявності обґрунтованих сумнівів у достовірності поданих декларантом відомостей. Такі сумніви можуть бути зумовлені неповнотою поданих документів для підтвердження заявленої митної вартості товару, невідповідністю характеристик товару, зазначених у поданих документах, митному огляду цих товару, порівнянням рівня заявленої митної вартості товару з рівнем митної вартості ідентичних або подібних товару, митне оформлення яких уже здійснено, і таке інше. Наявність у митного органу обґрунтованого сумніву в правильності визначення митної вартості є обов`язковою, оскільки з цією обставиною закон пов`язує можливість витребовування додаткових документів у декларанта та надає митному органу право вчиняти наступні дії, спрямовані на визначення дійсної митної вартості товару. При цьому лише виявлення одного або декількох з фактів, зазначених у частині третій статті 53 МК України (подані документи, зазначені у частині другій цієї статті, містять розбіжності, мають ознаки підробки або не містять всіх відомостей, що підтверджують числові значення складових митної вартості товарів, чи відомостей щодо ціни, що була фактично сплачена або підлягає сплаті за ці товари), є підставою для витребування додаткових документів, перелік яких наведений у цій нормі. Разом з тим витребувати необхідно ті документи, які дають можливість пересвідчитись у правильності чи помилковості задекларованої митної вартості, а не всі, які передбачені статтею 53 МК України. Ненадання повного переліку витребуваних документів може бути підставою для визначення митної вартості не за першим методом лише тоді, коли подані документи є недостатніми чи такими, що у своїй сукупності не спростовують сумнів у достовірності наданої інформації.
Такий висновок щодо застосування норм статей 53, 54 МК України Верховний Суд зробив в ряді постанов, зокрема в постановах від 27 березня 2020 року у справі №540/2605/18, від 21 жовтня 2021 року у справі №420/4820/19.
Як вбачається із матеріалів справи, спір між сторонами виник з приводу правильності визначення декларантом митної вартості імпортованого товару за основним методом - за ціною договору (контракту).
Статтею 57 МК України встановлено, що визначення митної вартості товару, які ввозяться в Україну відповідно до митного режиму імпорту, здійснюється за такими методами: 1) основний за ціною договору (контракту) щодо товару, які імпортуються (вартість операції); 2) другорядні: а) за ціною договору щодо ідентичних товару; б) за ціною договору щодо подібних (аналогічних) товару; в) на основі віднімання вартості; г) на основі додавання вартості (обчислена вартість); ґ) резервний.
Основним методом визначення митної вартості товару, які ввозяться на митну територію України відповідно до митного режиму імпорту, є перший метод за ціною договору (вартість операції). Кожний наступний метод застосовується лише у разі, якщо митна вартість товару не може бути визначена шляхом застосування попереднього методу відповідно до норм цього Кодексу. У разі якщо неможливо застосувати жоден із зазначених методів, митна вартість визначається за резервним методом відповідно до вимог, встановлених статтею 64 цього Кодексу.
Відповідно до частини шостої статті 54 МК України митний орган може відмовити у митному оформленні товарів за заявленою декларантом або уповноваженою ним особою митною вартістю виключно за наявності обґрунтованих підстав вважати, що заявлено неповні та/або недостовірні відомості про митну вартість товарів, у тому числі невірно визначено митну вартість товарів, у разі: 1) невірно проведеного декларантом або уповноваженою ним особою розрахунку митної вартості; 2) неподання декларантом або уповноваженою ним особою документів згідно з переліком та відповідно до умов, зазначених у частинах другій - четвертій статті 53 цього Кодексу, або відсутності у цих документах всіх відомостей, що підтверджують числові значення складових митної вартості товарів, чи відомостей щодо ціни, що була фактично сплачена або підлягає сплаті за ці товари; 3) невідповідності обраного декларантом або уповноваженою ним особою методу визначення митної вартості товару умовам, наведеним у главі 9 цього Кодексу; 4) надходження до митного органу документально підтвердженої офіційної інформації митних органів інших країн щодо недостовірності заявленої митної вартості.
Наведені норми зобов`язують митницю зазначати конкретні обставини, які викликали сумніви, причини неможливості їх перевірки на підставі наданих декларантом документів, а також обґрунтувати необхідність перевірки спірних відомостей та зазначити документи, надання яких може усунути сумніви у їх достовiрностi.
Згідно з частиною першою статті 55 МК України рішення про коригування заявленої митної вартості товарів, які ввозяться на митну територію України з поміщенням у митний режим імпорту, приймається митним органом у письмовій формі під час здійснення контролю правильності визначення митної вартості цих товарів як до, так і після їх випуску, якщо митним органом у випадках, передбачених частиною шостою статті 54 цього Кодексу, виявлено, що заявлено неповні та/або недостовірні відомості про митну вартість товарів, у тому числі невірно визначено митну вартість товарів.
У розглядуваному випадку спірне рішення прийняте відповідачем з підстав, визначених пунктом 2 частини шостої статті 54 МК України: декларант не надав усіх додаткових документів, витребуваних митницею, згідно з переліком та відповідно до умов, зазначених у частинах другій - четвертій статті 53 цього Кодексу, а подані до митного оформлення документи містять розбіжності.
Як визначено частиною другою статті 58 МК України, метод визначення митної вартості товарів за ціною договору (контракту) щодо товарів, які імпортуються, не застосовується, якщо використані декларантом або уповноваженою ним особою відомості не підтверджені документально або не визначені кількісно і достовірні та/або відсутня хоча б одна із складових митної вартості, яка є обов`язковою при її обчисленні.
Митною вартістю товарів, які ввозяться на митну територію України відповідно до митного режиму імпорту, є ціна, що була фактично сплачена або підлягає сплаті за товари, якщо вони продаються на експорт в Україну, скоригована в разі потреби з урахуванням положень частини десятої цієї статті (частина четверта статті 58 МК України).
У розумінні частини п`ятої статті 58 МК України ціна, що була фактично сплачена або підлягає сплаті, це загальна сума всіх платежів, які були здійснені або повинні бути здійснені покупцем оцінюваних товарів продавцю або на користь продавця через третіх осіб та/або на пов`язаних із продавцем осіб для виконання зобов`язань продавця.
Повний перелік витрат, які підлягають додаванню до ціни, що була фактично сплачена або підлягає сплаті за оцінювані товари при визначенні митної вартості, визначений частиною десятою статті 58 МК України.
При перевірці судом у разі оскарження декларантом рішення про коригування митної вартості підлягають встановленню обставини та відомості, щодо яких у митного органу виникли сумніви, обґрунтованість причин та підстав витребовування додаткових документів, неможливості визначення митної вартості за обраним декларантом методом та поданими й додатково витребуваними документами (вказану правову позицію викладено у постанові Верховного Суду від 27 лютого 2025 року у справі №300/784/24).
Надаючи оцінку доводам сторін у справі, зокрема, щодо наявності у митного органу підстав для витребування додаткових документів, суд зазначає, що для підтвердження заявленої митної вартості за основним методом за ціною договору (контракту) позивач подав разом із митною декларацією документи, що підтверджують числові значення складових митної вартості за переліком, визначеним частиною другою статті 53 МК України: зовнішньоекономічний договір (контракт) купівлі-продажу товарів від 17 листопада 2025 року №1711nl (а.с.17-21), рахунок-фактуру (інвойс) від 18 листопада 2025 року №10251338 (а.с.29), калькуляцію транспортних витрат від 24 листопада 2025 року (а.с.53).
Разом із цими документами декларант надав свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу від 29 липня 2025 року № НОМЕР_4 (а.с.55), свідоцтво про допуск до транспортного засобу від 19 листопада 2025 року №А58011670 (а.с.56-57), сертифікат з перевезення (походження) товару EUR.l AF01425236 від 20 листопада 2025 року (а.с.95 зворот-96), висновок експерта від 24 листопада 2025 року №3534 (а.с.71), довідку щодо відповідності транспортного засобу екологічним нормам від 24 листопада 2025 року №241125067 (а.с.903 зворот), копію митної декларації країни відправлення від 19 листопада 2025 року №25NLCSS72TSGN0PDA7 (а.с.38), фото (а.с.98 зворот-100).
На думку суду, подані декларантом відповідно до частини другої статті 53 МК України документи підтверджують складові митної вартості за першим (основним) методом, дозволяють ідентифікувати оцінюваний товар та містять об`єктивні дані, що піддаються обчисленню.
Так контрактом від 17 листопада 2025 року №1711nl, укладеним між ТзОВ 777 Трейдінг Груп (покупець) та компанією Womy equipment supply B.V. (продавець), визначено предмет та умови поставки, основні зобов`язання продавця та покупця (а.с.17-21).
Матеріали справи не містять доказів того, що наданий митному органу в порядку частини восьмої статті 55 МК України контракт від 17 листопада 2025 року №1711nl, підписаний сторонами на кожній сторінці та завірений їх печатками, не відповідає поданому до митного оформлення.
Згідно з пунктами 1, 2 контракту від 17 листопада 2025 року №1711nl продавець - компанія Womy Equipment Supply B.V. зобов`язується поставити і передати у власність покупця - ТзОВ 777 Трейдінг Груп 4 автобуси VDL, серед них автобус з vin №XMGDE18FS0H021846 вартістю 12000,00 євро; загальна ціна договору - 43000,00 євро.
Ідентифікаційні ознаки товару, умови поставки, вартість в рахунку-фактурі (інвойсі) від 18 листопада 2025 року №10251338 (а.с.29) автобуса VDL, vin № НОМЕР_1 - 12000,00 євро відповідають інформації, зазначеній в МД №25UA205050046110U7 від 24 листопада 2025 року (графа 22).
В сукупності контракт від 17 листопада 2025 року №1711nl (який містить відомості про ціну) та рахунок-фактура (інвойс) від 18 листопада 2025 року №10251338 є належними та достатніми доказами підтвердження фактурної вартості товару автобуса VDL vin № НОМЕР_1 і надані документи не вказують на розбіжність у ціні товару.
З приводу тверджень відповідача про непідтвердження оплати, то пунктом 5 контракту від 17 листопада 2025 року №1711nl обумовлено відстрочку платежу до 18 лютого 2026 року (а.с.22-23).
Платіжними інструкціями в іноземній валюті від 29 січня 2026 року №5 (а.с.31) на суму 10000,00 євро та від 10 лютого 2026 року №11 (а.с.32) на суму 33000,00 євро підтверджено повну оплату товару у розмірі, визначеному пунктом 2 контракту (43000,00 євро).
Також суд враховує позицію Верховного Суду у постанові від 17 квітня 2018 року у справі №815/329/17, за змістом якої фактична оплата за поставлений товар, як і спосіб здійснення такої оплати (готівковий, безготівковий), так і часові рамки оплати (передоплата, післяплата, відстрочка) не впливають на ціну (розмір оплати) товару, що передбачена контрактом (з урахування додаткових платежів, якщо такі передбачені чи здійснені). Така ж правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 01 березня 2023 року у справі №420/18880/21.
Необхідно зазначити, що відповідно до пункту 6 контракту від 17 листопада 2025 року №1711nl товари, поставлені за контрактом, вважаються зданими продавцем і прийнятими покупцем після передачі транспортного засобу та документів на нього представнику покупця.
В контексті сказаного строк оплати за товар не змінює тієї обставини, що транспортний засіб разом із супровідними документами був переданий продавцем представнику позивача в обумовленому місці.
Суд наголошує, що ціна продажу імпортованих товарів - це ціна, зазначена саме відправником (продавцем) у рахунках-фактурах, які згідно з частиною другою статті 53 МК України є документами, що підтверджують митну вартість товару.
Отже, заявлена декларантом за першим методом фактурна вартість оцінюваного товару підтверджується поданими до митного оформлення документами, у яких відсутні будь-які розбіжності.
За правилами частини десятої статті 58 МК України при визначенні митної вартості до ціни, що була фактично сплачена або підлягає сплаті за оцінювані товари, додаються такі витрати (складові митної вартості), якщо вони не включалися до ціни, що була фактично сплачена або підлягає сплаті: витрати на транспортування оцінюваних товарів до аеропорту, порту або іншого місця ввезення на митну територію України (пункт 5).
Згідно з пунктами 6, 8 частини другої статті 53 МК України декларант має обов`язок подати документи, що містять відомості про вартість перевезення оцінюваних товарів, лише якщо за умовами поставки витрати на транспортування не включені у вартість товару; страхові документи, а також документи, що містять відомості про вартість страхування, лише якщо здійснювалося страхування.
Як вбачається з контракту від 17 листопада 2025 року №1711nl, сторонами узгоджено умови поставки товару EXW, Зевенберген (Нідерланди).
Умови поставки EXW (Ex Works/Франко-завод) означають, що продавець вважається таким, що виконав свої зобов`язання, коли надає готовий до експорту товар на своєму складі чи підприємстві. Усі витрати, ризики пошкодження або втрати вантажу, а також організацію доставки та митного оформлення бере на себе покупець.
Визначаючи митну вартість за першим методом, декларант відповідно до частини десятої статті 58 МК України до фактурної вартості додав також витрати на перевезення товару на заявлених умовах поставки до кордону України у сумі 45390,00 грн.
Як виснував Верховний Суд у постанові від 31 травня 2019 року у справі №804/16553/14, якщо законом не визначено доказ (докази), виключно яким (якими) повинен підтверджуватися розмір витрат на перевезення, то такі витрати можуть підтверджуватися будь-якими доказами. Митний кодекс України не визначив вид доказів, якими повинен підтверджуватися розмір витрат на перевезення товарів (не вказав, що такими доказами можуть бути лише фінансові та/або бухгалтерські документи), а тому довідка про транспортні витрати є допустимим доказом на підтвердження витрат на перевезення товарів.
Аналогічна позиція викладена в постанові Верховного Суду від 15 жовтня 2024 року у справі №520/6058/24.
ТзОВ 777 Трейдінг Груп для підтвердження понесення витрат на транспортування відповідачу було надало до митного оформлення калькуляцію від 24 листопада 2025 року (а.с.33). Також в порядку частини восьмої статті 55 МК України митному органу надано копії договору про надання послуг від 17 листопада 2025 року №17-2/11 (а.с.34-36) та акта прийому-передачі від 24 листопада 2025 року №17-2/11 (а.с.38).
Суд із матеріалів справи встановив, що між ТзОВ 777 Трейдінг Груп (замовник) та ОСОБА_1 (виконавець) було укладено договір про надання послуг від 17 листопада 2025 року №17-2/11, відповідно до пункту 2.1 якого замовник доручає, а виконавець зобов`язується надати послуги з транспортування автобуса VDL, vin № НОМЕР_1 , власним ходом з місця знаходження вантажу - Зевенберген (Нідерланди) до пункту його призначення - місто Ковель, вулиця Володимирська, 151. Визначена сторонами вартість послуг, що надаються виконавцем, становить 47100,00 грн (пункт 5.1 договору).
Тобто, у цьому випадку ОСОБА_1 є найманою особою (не суб`єкт господарювання), який виконує функцію водія з доставки автобуса власним ходом.
На виконання вимог пунктом 2.2 договору про надання послуг від 17 листопада 2025 року №17-2/11 сторони 24 листопада 2025 року склали акт прийому-передачі №17-2/11 наданих ОСОБА_1 послуг транспортування транспортного засобу автобуса VDL, vin № НОМЕР_1 . Згідно з цими документами транспортні витрати становлять 47100,00 грн та розподіляються таким чином: 45390,00 грн вартість транспортування за межами території України, 1710,00 грн вартість транспортування митною територією України.
Вказані у договорі від 17 листопада 2025 року №17-2/11 та в акті прийому-передачі послуг від 24 листопада 2025 року №17-2/11 відомості щодо вартості та маршруту транспортування автобуса VDL, vin № НОМЕР_1 , узгоджуються з відомостями поданої до митного оформлення калькуляції від 24 листопада 2025 року.
Наказом Міністерства фінансів України від 24 травня 2012 року №599 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 18 червня 2012 року за №984/21296) затверджені Правила заповнення декларації митної вартості. Ці Правила в частині заповнення графи 20 роз`яснюють, що для підтвердження витрат на транспортування декларантом відповідно до частини другої статті 53 Кодексу подаються транспортні (перевізні) документи, а також документи, що містять відомості про вартість перевезення оцінюваних товарів. До зазначених документів можуть належати: рахунок-фактура (акт виконаних робіт (наданих послуг) від виконавця договору (контракту) про надання транспортно-експедиційних послуг, що містить реквізити сторін, суму та умови платежу, інші відомості, відповідно до яких встановлюється належність послуг до товарів; банківські та платіжні документи, що підтверджують факт оплати транспортно-експедиційних послуг відповідно до виставленого рахунка-фактури; калькуляція транспортних витрат (якщо перевезення товарів здійснюється з використанням власного транспортного засобу), що містить відомості про маршрут перевезення, його протяжність у кілометрах до місця ввезення на митну територію України та по митній території України, розмір тарифної ставки на перевезення за одиницю виміру (вагу) товару за 1 кілометр маршруту.
Складена з урахуванням зазначених рекомендацій калькуляція транспортних витрат містить відомості про маршрут перевезення (Зевенберген (Нідерланди) Ковель (Україна)), його протяжність у кілометрах до місця ввезення на митну територію України (1513 км) та по митній території України (57 км), розмір тарифної ставки на перевезення за одиницю виміру (вагу) товару за 1 кілометр маршруту (30,00 грн). Калькуляцією також підтверджено, що страхування за рахунок ТзОВ 777 Трейдінг Груп не здійснювалося, розвантажувальні та навантажувальні роботи не проводилися.
Митний орган не навів доводів та не надав доказів, що указані позивачем тарифи станом на листопад 2025 року не відповідали актуальним розцінкам.
З умов контракту та рахунка-фактури не випливає, що позивачем понесено інші витрати, ніж на оплату товару та транспортних витрат. При цьому відповідно до пункту 5 частини десятої статті 58 МК України витрати на транспортування оцінюваних товарів мають значення і підлягають врахуванню виключно до місця ввезення на митну територію України. Тож який населений пункт є місцем призначення та де фактично зареєстрований позивач в цілях визначення митної вартості ролі не відіграє.
З приводу тверджень митного органу про те, що продавець товару згідно з контрактом від 17 листопада 2025 року №1711nl - фірма Womy Equipment Supply B.V. зареєстрована в Нідерландах, звідки відповідно до супровідних документів здійснювалася поставка товару, проте свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу від 19 листопада 2025 року № НОМЕР_3 (а.с.45) видане в Австрії, то суд зазначає, що в пункті 1 контракту від 17 листопада 2025 року №1711nl продавець гарантував належність йому на праві власності товару, який є предметом продажу, та що товар не перебуває під забороною відчуження, арештом, не є предметом застави та іншим засобом забезпечення виконання зобов`язань перед будь-якими фізичними або юридичними особами, а також не є предметом будь-якого іншого обтяження чи обмеження.
При митному оформленні декларант надав свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу від 29 липня 2025 року № НОМЕР_4 (а.с.55), яке видано на продавця - фірму Womy Equipment Supply B.V., а документ від 19 листопада 2025 року №А58011670 на ім`я позивача є свідоцтвом про допуск транспортного засобу до експлуатації дорогами Європейського Союзу (тимчасовий номерний знак НОМЕР_5 на період з 19 листопада 2025 року по 09 грудня 2025 року). Обидва документи не є тими документами, які відповідно до частини другої статті 53 МК України підтверджують складові митної вартості.
Суд наголошує, що вимога про надання документів, що підтверджують числові значення складових митної вартості, на підставі яких проводився розрахунок митної вартості; банківських платіжних документів, що стосуються оцінюваного товару; платіжних та/або бухгалтерські документи, що підтверджують вартість товару та містять реквізити, необхідні для ідентифікації ввезеного товару; транспортних (перевізних) документів, а також документів, що містять відомості про вартість перевезення оцінюваного товару; страхових документів, а також документів, що містять відомості про вартість страхування; договорів (угод, контрактів) із третіми особами, пов`язані з контрактом про поставку товару, митна вартість якого визначається; виписки з бухгалтерської документації; висновків про якісні та вартісні характеристики товару, підготовлених спеціалізованими експертними організаціями, відповідно до частини третьої статті 53 МК України є обґрунтованою тільки тоді, якщо документи, зазначені у частині другій цієї статті, містять розбіжності, які мають вплив на правильність визначення митної вартості, наявні ознаки підробки або відсутні відомості про усі числові значення складових митної вартості товарів.
Відповідач же не встановив (не довів) наявність таких розбіжностей, які дійсно мають вплив на правильність визначення митної вартості, або ж ознак підробки у поданих документах чи відсутність усіх відомостей, що підтверджують числові значення складових митної вартості товарів, чи відомостей щодо ціни, що була фактично сплачена або підлягає сплаті за товар згідно з умовами поставки, визначеними договірними сторонами (продавцем та покупцем), а сумніви митного органу щодо складових митної вартості імпортованого товару ґрунтуються виключно на його припущеннях.
Суд повторює, що в процедурах контролю за митною вартістю товару предметом доказування є ціна товару та інші складові митної вартості товару. Документом, що містить вартість та ідентифікаційні ознаки імпортованого товару є зовнішньоекономічний контракт від 17 листопада 2025 року №1711nl та рахунок-фактура (інвойс) від 18 листопада 2025 року №10251338. Витребовуючи висновок про вартісні та якісні характеристики оцінюваного товару, підготовлений спеціалізованими експертними організаціями, відповідач не навів обґрунтування, які складові митної вартості такий документ має підтвердити та яким чином він може підтвердити чи спростувати відомості офіційно виданих продавцем товару документів щодо ціни товару, недійсність чи ознаки підробки щодо яких не виявлено.
Витребування митним органом страхових документів є некоректним за обставин справи, оскільки відомості про те, що страхування за рахунок ТзОВ 777 Трейдінг Груп не здійснювалося, значилися в калькуляції від 24 листопада 2025 року, а інше не випливає з наявних документів і не спростовано відповідачем.
Також, на думку суду, відсутність банківських платіжних документів, інших платіжних та/або бухгалтерських документів, виписки з бухгалтерської документації за наявності документів, які надавали можливість перевірити правильність числових значень митної вартості за першим методом, не є підставою для коригування митної вартості за резервним методом. При цьому оплата товару за контрактом з урахуванням умов оплати, визначених у контракті від 17 листопада 2025 року №1711nl (відстрочка платежу до 18 лютого 2026 року) здійснена платіжними інструкціями в іноземній валюті 29 січня 2026 року №5 (а.с.31) та від 10 лютого 2026 року №11.
Виконання сторонами договірних зобов`язань (вчинення дій, передбачених контрактом) та строку дії контракту не є тотожними поняттями, адже зобов`язання припиняється лише його належним виконанням. Умова про кінцеву дату розрахунків є спеціальною нормою договору, а формальне закінчення строку договору (31 грудня 2025 року) не є перешкодою для здійснення платежу або прийняття грошей банківськими установами.
Між тим доповненням від 28 грудня 2025 року №1 до контракту від 17 листопада 2025 року №1711nl його пункт 12 викладено у новій редакції, зокрема, контракт є дійсним до 31 грудня 2026 року (а.с.23).
Оскільки матеріали справи не містять доказів того, що позивач вступав у договірні відносини із третіми особами, то не містить належного обґрунтування вимога митного органу надати договір з третіми особами, пов`язаними з договором про поставку товарів, митна вартість яких визначається.
При вирішенні спору суд враховує, що застосування другорядного - резервного методу визначення митної вартості товару передбачене статтею 64 МК України, згідно з якою у разі якщо митна вартість товару не може бути визначена шляхом послідовного використання методів, зазначених у статтях 58-63 цього Кодексу, митна вартість оцінюваних товарів визначається з використанням способів, які не суперечать законам України і є сумісними з відповідними принципами і положеннями Генеральної угоди з тарифів і торгівлі (GAТТ). Митна вартість, визначена згідно з положеннями цієї статті, повинна ґрунтуватися на раніше визнаних (визначених) митним органом митних вартостях.
Із тексту спірного рішення слідує, що митним органом коригування митної вартості товару було здійснено за резервним методом на підставі цінової інформації ЄАІС Держмитслужби на рівні 29300,00 євро (МД №UA401020/2024/028055 від 20 травня 2024 року), зміст якої перевірити суд позбавлений можливості (суду не надана). Водночас у самому рішенні відповідач зазначив, що митне оформлення транспортного засобу за МД №UA401020/2024/028055 від 20 травня 2024 року здійснювалося за резервним методом. Тобто, використана митним органом вартість не відображає фактичних витрат - вартості самого товару та витрат на його поставку.
За усталеною та послідовною практикою Верховного Суду (постанови від 10 червня 2021 року у справі №815/6854/17, від 14 липня 2020 року у справі №809/1734/16) митний орган, здійснюючи митний контроль, зокрема, при визначені митної вартості, має діяти у спосіб, який визначено МК України. При цьому наявна інформація, яка міститься в Автоматизованій системі аналізу та управління ризиками (АСАУР), повинна мати лише допоміжний характер. Митним законодавством встановлений вичерпний перелік документів, які зобов`язаний надати декларант на підтвердження митної вартості товару. Наявність в АСАУР інформації про те, що митна вартість раніше імпортованих товарів, випущених у вільний обіг, є більшою, ніж задекларована декларантом, за відсутності інших визначених законом підстав, що обумовлюють межі і способи здійснення контролю митної вартості, не утворює підстав для відмови у визнанні заявленої декларантом митної вартості за основним методом та її визначення за іншим методом, адже торгові відносини є різноманітними, здійснюються на принципах автономії волі та свободи договору, при цьому безліч обставин можуть впливати на їх ціну (характеристика товару, виробник, торгова марка, умови і обсяги поставок, наявність знижок тощо).
Вартість аналогічних чи подібних товарів може істотно відрізнятись з огляду на технічний стан транспортного засобу, пробіг, умови поставки тощо. Тому формально нижчий рівень митної вартості імпортованого товару від рівня митної вартості іншого митного оформлення не може розцінюватись як заниження декларантом митної вартості та не є перешкодою для застосування першого методу визначення митної вартості товару і не може бути достатньою та самостійною підставою для відмови у здійсненні митного оформлення товару за обраним декларантом методом.
Принцип обґрунтованості рішення суб`єкта владних повноважень має на увазі, що рішенням повинне бути прийнято з урахуванням та оцінки усіх обставин та фактів, що мають значення. Сама по собі різниця між вартістю товару, задекларованого особою, та вартістю подібних (аналогічних) товарів, що розмитнювались цією ж чи іншими особами у попередніх періодах, ще не свідчить про наявність порушень з боку декларанта і не є підставою для автоматичного збільшення митної вартості товарів. Розбіжність між рівнем заявленої декларантом митної вартості товару та рівнем митної вартості ідентичних або подібних товарів, митне оформлення яких вже здійснено, може бути лише підставою для сумніву у правильності визначення митної вартості, проте не є достатньою підставою для висновку про недостовірність даних щодо заявленої декларантом митної вартості та, як наслідок, коригування митної вартості за другорядними методами (таку правову позицію викладено у постанові Верховного Суду від 27 лютого 2025 року у справі №300/784/24).
Разом з тим, у разі якщо під час проведення митного контролю митний орган не може аргументовано довести, що заявлено неповні та/або недостовірні відомості про митну вартість товарів, у тому числі невірно визначено митну вартість товарів, заявлена декларантом або уповноваженою ним особою митна вартість вважається визнаною автоматично (частина сьома статті 54 МК України).
Відповідно до частин першої, другої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
На думку суду, відповідач не довів належними, достатніми та беззаперечними доказами, що надані декларантом документи в своїй сукупності не підтверджують числові значення складових митної вартості товару чи відомостей щодо ціни, що була фактично сплачена за товар (чи підлягає сплаті), та що такі документи не дають можливість здійснити митне оформлення товару за визначеною декларантом митною вартістю товару. Тому підстави вважати, що рішення відповідача від 25 листопада 2025 року №UA205050/2025/000300/2 про коригування митної вартості товарів є обґрунтованим та мотивованим у контексті норм частини другої статті 55 МК України, відсутні, а отже це рішення підлягає скасуванню як протиправне.
Таким чином, позов належить задовольнити повністю.
Як визначено частиною першою статті 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Позивач сплатив судовий збір у сумі 3328,00 грн, що підтверджується платіжною інструкцією від 13 лютого 2025 року №59, випискою про зарахування судового збору до спеціального фонду Державного бюджету України (а.с.16, 74).
Оскільки суд задовольняє позов, то на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача необхідно стягнути судові витрати у сумі 3328,00 грн.
Керуючись статтями 2, 72-77, 139, 243-246, 255, 262 КАС України, суд
ВИРІШИВ:
Позов Товариства з обмеженою відповідальністю 777 Трейдінг Груп (43016, Волинська область, місто Луцьк, вулиця Ковельська, будинок 124, ідентифікаційний код юридичної особи 44356571) до Волинської митниці (44350, Волинська область, село Римачі, вулиця Призалізнична, будинок 13, ідентифікаційний код відокремленого підрозділу 43958385) про визнання протиправним та скасування рішення задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати рішення Волинської митниці від 25 листопада 2025 року №UA205050/2025/000300/2 про коригування митної вартості товарів.
Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю 777 Трейдінг Груп за рахунок бюджетних асигнувань Волинської митниці судові витрати у сумі 3328,00 (три тисячі триста двадцять вісім грн 00 коп.).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене учасниками справи в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя Ж.В. Каленюк