Ухвала суду № 137196630, 08.06.2026, Вінницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
08.06.2026
Номер справи
120/8293/24
Номер документу
137196630
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

УХВАЛА

м. Вінниця

08 червня 2026 р. Справа № 120/8293/24

Вінницький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Жданкіної Наталії Володимирівни, розглянувши в письмовому проваджені звіт про виконання судового рішення за виконанням судового рішення в справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії,

в с т а н о в и в :

В провадженні Вінницького окружного адміністративного суду перебувала адміністративна справа за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії.

Рішенням Вінницького окружного адміністративного суду від 04.10.2024 адміністративний позов задоволено, зокрема зобов`язано:

- зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії за вислугу років з 01.03.2023, виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 80% сум грошового забезпечення, з урахуванням індексації, передбаченої постановою КМ України від 16.02.2022 №118 та індексації, передбаченої постановою від 24.02.2023 №168, без обмеження її максимальним розміром та з урахуванням вже виплачених сум;

- зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії за вислугу років з 01.03.2024, виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 80% сум грошового забезпечення, із врахуванням індексації, передбаченої постановою КМ України від 16.02.2022 №118, індексації, передбаченої постановою від 24.02.2023 №168 та індексації передбаченої постановою КМ України від 23.02.2024 №185, без обмеження її максимальним розміром та з урахуванням вже виплачених сум.

На виконання цього рішення судом видано виконавчі листи.

27.02.2026 до суду через підсистему "Електронний суд" надійшла заява позивача про встановлення судового контролю за виконанням вищезазначеного судового рішення шляхом зобов`язання відповідача подати письмовий звіт про його виконання.

Заява обґрунтовується тим, що наразі рішення суду від 04.10.2024 у справі №120/8293/24 залишається невиконаним, адже позивач протягом всього 2025 року здійснює виплату пенсії з застосуванням понижуючих коефіцієнтів, встановлених постановою КМУ №1 від 03.01.2025, тобто продовжує здійснювати виплату пенсії не в повному обсязі. Крім того, зазначено, що позивачу не виплачено недоотримані суми пенсії.

Ухвалою суду від 02.03.2026 призначено до розгляду в письмовому провадженні без повідомлення (виклику) сторін. Даною ухвалою також встановлено Головному управлінню Пенсійного фонду України у Вінницькій області місячний строк з дня отримання даної ухвали для надання суду письмових пояснень по суті поданої заяви.

04.06.2026 до суду надійшов звіт про виконання рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 04.10.2024. Зокрема повідомлено суд, що на виконання рішення суду від 04.10.2024 у справі №120/8293/24, яке набуло законної сили 05.11.2024, Головним управлінням Пенсійного фонду України у Вінницькій області, здійснено перерахунок пенсії заявника, а саме:

- здійснено перерахунок ОСОБА_1 пенсії за вислугу років з 01.02.2023, виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 80% сум грошового забезпечення, без обмеження її максимальним розміром та з урахуванням вже виплачених сум;

- здійснено перерахунок ОСОБА_1 пенсії за вислугу років з 01.03.2023, виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 80% сум грошового забезпечення, з урахуванням індексації, передбаченої постановою КМ України від 16.02.2022 №118 та індексації, передбаченої постановою від 24.02.2023 №168, без обмеження її максимальним розміром та з урахуванням вже виплачених сум, та

- здійснено перерахунок ОСОБА_1 пенсії за вислугу років з 01.03.2024, виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 80% сум грошового забезпечення, із врахуванням індексації, передбаченої постановою КМ України від 16.02.2022 №118, індексації, передбаченої постановою від 24.02.2023 №168 та індексації передбаченої постановою КМ України від 23.02.2024 №185, без обмеження її максимальним розміром та з урахуванням вже виплачених сум, що підтверджується перерахунком пенсії з 01.03.2023 року, та 01.03.2024 року з ЕПС заявника.

Розмір перерахованої пенсії на виконання рішення суду:

з 01.02.2023 склав 39609,30 грн;

з 01.03.2023 склав 46508,09 грн;

з 01.03.2024 склав 50142,09 грн.

За результатами даного перерахунку донараховано заявнику кошти за період з 01.02.2023 по 30.11.2024 в сумі 245787,98 грн, що підтверджується розрахунком на доплату.

Представник ГУ ПФУ у Вінницькій області також зазначив, що при обрахуванні доплати судове рішення 120/8923/24 включає в себе період здійснення перерахунків пенсії з 01.02.2023 по 30.11.2024, які перетинаються із періодами на виконання інших рішень суду винесених на користь заявника, а саме 120/10460/22, 120/3366/23, та 120/4716/24.

Таким чином, розрахунок на доплату пенсії заявника на виконання рішення суду у справі 120/8923/24 обраховано наступним чином:

- з 01.02.2023 року:

- графа «сума доплати» (згідно рішення 120/10460/2) - 3634,22 грн + 35975,08 + графа «підлягало виплаті» (згідно рішення суду 120/8293/24) = 39609,30 грн ( що відповідає розміру пенсії, зазначеному в перерахунку пенсії на 01.02.2023);

- з 01.03.2023 року:

- графа «сума доплати» (згідно рішення 120/10460/22+120/3366/23) - 3634,22 грн + 1579,50 + графа «підлягало виплаті» (згідно рішення суду 120/8293/24) 41294,37 = 46508,09 грн ( що відповідає розміру пенсії, зазначеному в перерахунку пенсії на 01.03.2023);

- з 01.04.2023 року:

- графа «сума доплати» (згідно рішення 120/3366/23) - 1579,50 грн + графа «підлягало виплаті» (згідно рішення суду 120/8293/24) 44928,59 = 46508,09 грн ( що відповідає розміру пенсії, зазначеному в перерахунку пенсії на 01.03.2023);

- з 01.05.2023 року:

- графа «сума доплати» (згідно рішення 120/3366/23, та 120/4716/24) - 1579,50 грн + 6428,73 + графа «підлягало виплаті» (згідно рішення суду 120/8293/24) 38499,86 = 46508,09 грн ( що відповідає розміру пенсії, зазначеному в перерахунку пенсії на 01.03.2023);

- з 01.10.2023 року:

- графа «сума доплати» (згідно рішення 120/4716/24) - 6428,73 + графа «підлягало виплаті» (згідно рішення суду 120/8293/24) 40079,36 = 46508,09 грн ( що відповідає розміру пенсії, зазначеному в перерахунку пенсії на 01.03.2023);

- з 01.03.2024 року:

- графа «сума доплати» (згідно рішення 120/4716/24) - 8062,73 + графа «підлягало виплаті» (згідно рішення суду 120/8293/24) 42079,36 = 50142,09 грн ( що відповідає розміру пенсії, зазначеному в перерахунку пенсії на 01.03.2024);

- з 01.10.2024 року:

- графа «підлягало виплаті» (згідно рішення суду 120/8293/24) 50142,09 = 50142,09 грн ( що відповідає розміру пенсії, зазначеному в перерахунку пенсії на 01.03.2024).

Також у поданому до суду Звіті повідомлено, що донараховані кошти на виконання рішення суду обліковувались Головним управлінням в підсистемі «Реєстр судових рішень» ІКІС ПФУ та виплата їх була передбачена після виділення необхідного обсягу коштів з Державного бюджету України.

За наведених обставин представник Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області просить прийняти звіт про виконання судового рішення.

Надаючи оцінку поданому звіту про виконання судового рішення, суд зважає на таке.

Статтею 14 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що судові рішення, що набрали законної сили, є обов`язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об`єднаннями на всій території України.

Відповідно до статті 370 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов`язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.

Розділом IV Кодексу адміністративного судочинства України врегульовано окремі процесуальні питання, пов`язані з виконанням судового рішення, та передбачено, що судовий контроль за виконанням судового рішення здійснює суд, який його ухвалив.

Водночас особливості судового контролю за виконанням судових рішень в адміністративних справах визначено статтями 381-1, 382, 382-1, 382-2 та 382-3 КАС України.

Відповідно до частини 1 статті 381-1 КАС України судовий контроль за виконанням судових рішень в адміністративних справах здійснює суд, який розглянув справу як суд першої інстанції.

Згідно з частиною 1 статті 382-2 КАС України суд розглядає звіт суб`єкта владних повноважень про виконання судового рішення протягом десяти днів з дня його надходження в порядку письмового провадження, а за ініціативою суду чи клопотанням сторін - у судовому засіданні з повідомленням учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду питання, не перешкоджає судовому розгляду.

За наслідками розгляду звіту суб`єкта владних повноважень суд постановляє ухвалу про прийняття або відмову у прийнятті звіту, яку може бути оскаржено в апеляційному порядку за правилами частини п`ятої статті 382-1 цього Кодексу.

За наслідками розгляду звіту суб`єкта владних повноважень суд постановляє ухвалу про прийняття або відмову у прийнятті звіту, яку може бути оскаржено в апеляційному порядку за правилами частини п`ятої статті 382-1 цього Кодексу (частина 1 статті 382-3 КАС України).

Як унормовано частиною 2 статті 382-3 КАС України, суд відмовляє у прийнятті звіту, якщо суб`єктом владних повноважень не наведено обґрунтовані обставини, які ускладнюють виконання судового рішення, або заходи, які вживаються ним для виконання судового рішення, на переконання суду, є недостатніми для своєчасного та повного виконання судового рішення. Суд також відмовляє у прийнятті звіту, якщо звіт подано без додержання вимог частин другої та/або третьої статті 382-2 цього Кодексу.

Як свідчить зміст поданої заяви про встановлення судового контролю, підставою для звернення із такою заявою слугувало те, що рішення суду у справі № 120/8293/24 залишається невиконаним, адже позивач продовжує здійснювати виплату пенсії з обмеженням її максимальним розміром. Крім того, зазначено, що позивачу не виплачено недоотримані суми пенсії.

Водночас разом із звітом про виконання судового рішення надано розрахунок пенсії позивача, з якого слідує, що на виконання рішення суду у справі № 120/8293/24 відповідач здійснив перерахунки розміру пенсі позивача без її обмеження максимальним розміром та з урахуванням сум індексації за відповідні періоди.

При цьому загальний розмір пенсії позивача після перерахунків склав: з з 01.02.2023 39609,30 грн; з 01.03.2023 - 46508,09 грн; з 01.04.2023 - 46508,09 грн; з 01.05.2023 - 46508,09 грн; з 01.10.2023 - 46508,09 грн; з 01.03.2024 - 50142,09 грн; з 01.10.2024 - 50142,09 грн.

За результатами даного перерахунку донараховано заявнику кошти за період з 01.02.2023 по 30.11.2024 року в сумі 245787,98 грн, що підтверджується розрахунком на доплату.

У поданому до суду звіті відповідач зазначив, що виплата утвореної внаслідок виконання рішення суду заборгованості здійснюватиметься в межах бюджетних асигнувань, передбачених на зазначені цілі.

Суд зауважує, що відповідно до статей 23, 116 Бюджетного кодексу України будь-які бюджетні зобов`язання та платежі з бюджету можна здійснювати лише за наявності відповідного бюджетного призначення, встановленого законом про Державний бюджет України. Взяття зобов`язань без відповідних бюджетних асигнувань та здійснення видатків бюджету з перевищенням бюджетних призначень є порушенням бюджетного законодавства. Бюджетні призначення встановлюються законом про Державний бюджет України (рішенням про місцевий бюджет) у порядку, визначеному цим Кодексом.

Отже, фінансування та виплата пенсій здійснюється за рахунок коштів Фонду виділених з Держаного бюджету України та за наявності відповідного бюджетного призначення.

Виділення коштів із державного бюджету на фінансування відповідних виплат не залежить від волі окремого керівника територіального органу Пенсійного фонду України, а повідомлені Управлінням обставини свідчать про необхідність дотримання певних процедурних дій з метою реалізації виконання судового рішення в повному обсязі.

Згідно з усталеною правовою позицією Верховного Суду, сформованою у постановах від 21.11.2018 у справі № 373/436/17, від 15.05.2020 у справі № 812/1813/18, від 21.05.2020 у справі № 310/6910/16-а та від 19.02.2020 у справі № 821/1491/17, невиконання боржником (пенсійним органом) судового рішення в частині виплати грошових коштів стягувачу (пенсіонеру) за відсутності відповідного фінансового забезпечення та фактичної відсутності коштів, не може вважатися невиконанням судового рішення без поважних причин.

Також, з наданих сторонами пояснень судом встановлено, що 03.01.2025 Кабінетом Міністрів України прийнята постанова № 1 "Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану" (далі - Постанова КМУ №1), пунктом 1 якої установлено, що у період воєнного стану у 2025 році пенсії (пенсійні виплати), призначені (перераховані), зокрема, відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством), розмір яких перевищує 10 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, виплачуються із застосуванням коефіцієнтів до відповідних сум перевищення:

- до частини пенсії (пенсійної виплати), що перевищує 10 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, та не перевищує 11 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, 0,5;

- до частини пенсії (пенсійної виплати), що перевищує 11 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, та не перевищує 13 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, 0,4;

- до частини пенсії (пенсійної виплати), що перевищує 13 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, та не перевищує 17 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, 0,3;

- до частини пенсії (пенсійної виплати), що перевищує 17 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, та не перевищує 21 розмір прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, 0,2;

- до частини пенсії (пенсійної виплати), що перевищує 21 розмір прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, 0,1.

З матеріалів справи слідує, що вже після набрання рішенням законної сили та проведення перерахунків розміру пенсії позивача з за 2023, 2024 роки, відповідач на виконання положень Постанови КМУ №1 в 2025 році здійснив перерахунок пенсії позивача, внаслідок якого розмір пенсії, які належить до виплати особі зазнав змін.

Таким чином, вищенаведені обставини виникли вже після набрання рішенням у даній справі законної сили та пов`язані з обставинами, які не існували на час прийняття рішення від 04.10.2024 та, відповідно, не були і не могли бути предметом розгляду в межах адміністративної справи №120/8293/24.

З огляду на викладене, суд вважає, що Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області надало докази вчинення необхідних та залежних від нього дій з метою виконання рішення суду.

Таким чином, слід дійти висновку, що рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 04.10.2024 виконано, що свідчить про наявність підстав для прийняття поданого звіту.

Керуючись ст.ст. 248, 256, 382 КАС України, -

у х в а л и в :

Прийняти звіт Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області, яким підтверджується повне та належне виконання рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 04.10.2024у справі №120/8293/24.

Ухвала набирає законної сили в порядку, визначеному статтею 256 КАС України.

Відповідно до статті 295 КАС України, апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення.

Якщо в судовому засіданні було проголошено скорочене (вступну та резолютивну частини) рішення (ухвалу) суду або якщо розгляд справи здійснювався в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження ухвали суду - якщо апеляційна скарга подана протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.

Суддя Жданкіна Наталія Володимирівна