Рішення № 137196371, 02.06.2026, Вінницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
02.06.2026
Номер справи
120/14596/25
Номер документу
137196371
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Вінниця

02 червня 2026 р. Справа № 120/14596/25

Вінницький окружний адміністративний суд в складі

головуючого судді Дончика В.В.,

за участю:

секретаря судового засідання: Уманчук А.В.,

представника позивача: Хоменчук К.Л.,

представника відповідача: Кухрівського О.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження адміністративну справу за позовом Приватного підприємства "АВС ФАРМ" до Головного управління ДПС у Вінницькій області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень

в с т а н о в и в :

16.10.2025 року Приватне підприємство "АВС ФАРМ" звернулось до Вінницького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління ДПС у Вінницькій області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень.

Позовні вимоги мотивовані протиправністю прийнятих відповідачем податкових повідомлень-рішень форми "Р" №0302380701 від 30.09.2025 року про збільшення суми грошового зобов`язання з податку на прибуток на суму 759501,00 грн. та форми "П" №0302460701 від 30.09.2025 року про зменшення суми від`ємного значення об`єкта оподаткування податком на прибуток на суму 15603600,00 грн.

За результатами проведеного автоматизованого розподілу справи №120/14596/25 між суддями для її розгляду визначено головуючого суддю Сала П.І.

Ухвалою суду від 21.10.2025 року позовну заяву залишено без руху та встановлено позивачу строк для усунення недоліків.

30.10.2025 року на виконання вимог ухвали суду позивач подав заяву на усунення недоліків позовної заяви.

Ухвалою суду від 04.11.2025 року прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження в адміністративній справі, вирішено розгляд справи здійснювати за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче засідання на 03.12.2025 року.

24.11.2025 року представником Головного управління ДПС у Вінницькій області подано відзив на адміністративний позов, у якому останній заперечує щодо задоволення позовних вимог. Зокрема, зазначає, що під час перевірки встановлено, що ПП "АВС ФАРМ" не віднесло до складу "Інших операційних доходів" по рядку 2120 звіту про фінансові результати безповоротну фінансову допомогу отриману від ТОВ-НВП "Гамма", згідно договору від 17.02.2022 року в загальній сумі 14100000,00 грн. Відповідно до платіжного доручення ПП "АВС ФАРМ" отримало кошти в сумі 14100000,00 грн.

Станом на 31.03.2025 року та станом на момент складання акта перевірки, позику в сумі 14100000,00 грн. не повернуто по рахунку 6851 "Розрахунки з іншими кредиторами", а тому рахується за ПП "АВС ФАРМ" кредиторська заборгованість.

Представник відповідача зазначив, що 24.02.2025 року ТОВ-НВП "Гамма" пред`явлено ПП "АВС ФАРМ" вимогу про повернення позики та запропоновано повернути отриману позику в сумі 14100000,00 грн., яка підлягає поверненню протягом 30 календарних днів з дня отримання цієї вимоги.

ПП "АВС ФАРМ" надіслано ТОВ-НВП "Гамма" лист-відповідь, в якому повідомило про тимчасову неможливість її повернення.

На переконання представника відповідача, під час перевірки встановлено відсутність факту повернення фінансової допомоги та не встановлено дати її фактичного повернення, а тому відповідно до п. 14.1.257 ПК України поворотна фінансова допомога без дати її повернення є безповоротною.

Таким чином, перевіркою встановлено заниження "Інших операційних доходів" в загальній сумі 14100000,00 грн., у зв`язку з не включенням до складу "Інших операційних доходів" отриману фінансову допомогу від ТОВ-НВП "Гамма".

Крім того, представник відповідача вказав, що ПП "АВС ФАРМ" безпідставно віднесло до "Інших операційних витрат" по рядку 2180 звіту про фінансові результати витрати на поліпшення орендованих засобів (ремонтні, інші будівельно-монтажні роботи отриманні від ФОП ОСОБА_1 .

Так, згідно з договором №ВР-21-11-24 віл 24.11.2021 року, укладеним між ФОП ОСОБА_1 (виконавець) та ПП "АВС ФАРМ" (замовник) замовник доручає, а виконавець зобов`язується на власний ризик та у передбачений договором та/або домовленостями сторін строк виконати ремонтні та будівельні роботи. Перелік та вартість окремих робіт вказуються в актах приймання-передачі виконаних робіт.

Під час податкової перевірки та дослідження актів наданих послуг, складених по господарських операціях з ФОП ОСОБА_1 , встановлено, що первинні документи складено з порушенням вимог законодавства, оскільки в актах відсутні адреси приміщень та їх загальна площа за якими здійснювались ремонтні та інші будівельно-монтажні роботи, у ФОП ОСОБА_1 відсутні трудові та технічні ресурси для виконання ремонтних послуг, в окремих випадках одним днем оформлено декілька актів виконаних робіт на значні суми, з інтервалом 2 дні, при тому що орендовані приміщення знаходяться в різних районах міста, різних містах та областях.

Представник відповідача зазначив, що формально складені первинні документи не можуть слугувати належною підставою для формування даних бухгалтерського та податкового обліку, так як не відображають реально здійснені господарські операції, відповідно такі витрати не можуть бути визнані витратами звітного періоду, оскільки за наданими первинними документами такі витрати не можуть бути достовірно оцінені.

Крім того, підприємством включено до складу витрат амортизаційні відрахування по ремонтах (поліпшеннях) орендованих основних засобів.

Представник відповідача вказав, за період, що підлягав перевірці, ПП "АВС ФАРМ" придбано ремонтні та інші будівельно-монтажні послуги від ФОП ОСОБА_1 на суму 4891580,00 грн., однак включено до складу "Інші операційні витрати" як амортизаційні нарахування на поліпшення Дт 93 "Витрати на збут" К-т 1321 "Капітальні інвестиції в основні засоби.

Таким чином, в порушення п.п. 44.1, 44.2 ст. 44, п.п.134.1.1 п.134.1 ст.134 ПК України перевіркою не підтверджено "Інші операційні витрати" амортизаційні відрахування по отриманим ремонтам та будівельно-монтажним роботам, які відображені у бухгалтерському обліку як амортизаційні відрахування на поліпшення орендованих основних засобів, та не підтверджені належним чином оформленими первинними документами - актами надання послуг в загальній сумі 4879159,00 грн.

Враховуючи наведене, представник відповідача просить відмовити у задоволенні адміністративного позову.

18.12.2025 року представником Головного управління ДПС у Вінницькій області подано клопотання про долучення додаткових доказів.

14.01.2026 року представником Приватного підприємства "АВС ФАРМ" подано додаткові пояснення у справі.

20.02.2026 року представником відповідача подано клопотання про долучення доказів.

25.02.2026 року представником позивача подано заяву про долучення доказів, а саме надано платіжну інструкцію про часткове повернення безвідсоткової позики.

25.02.2026 року представником Приватного підприємства "АВС ФАРМ" подано додаткові пояснення у справі.

25.02.2026 року представником Приватного підприємства "АВС ФАРМ" подано додаткові пояснення у справі.

У зв`язку з виключенням зі штату Вінницького окружного адміністративного суду судді Сала П.І. та на виконання розпорядження керівника апарату Вінницького окружного адміністративного суду від 19.03.2026 року №49 здійснено повторний автоматизований розподіл адміністративної справи №120/14596/25.

За результатами проведеного повторного автоматизованого розподілу справи №120/14596/25 між суддями для її розгляду визначено суддю Дончика В.В.

Ухвалою суду від 30.03.2026 року прийнято до свого провадження адміністративну справу №120/14596/25 за позовом Приватного підприємства "АВС ФАРМ" до Головного управління ДПС у Вінницькій області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень. Призначено підготовче засідання на 14.04.2026 року.

14.04.2026 року представником Приватного підприємства "АВС ФАРМ" подано клопотання про долучення додаткових доказів, а саме надано платіжні інструкції, які свідчать про часткове повернення безвідсоткової позики.

Ухвалою суду від 14.04.2026 року занесеною до протоколу судового засідання, закрито підготовче провадження в адміністративній справі та призначено справу до судового розгляду по суті на 14.05.2026 року.

11.05.2026 року представником Приватного підприємства "АВС ФАРМ" подано клопотання про долучення додаткових доказів, а саме надано платіжні інструкції, які свідчать про повне повернення безвідсоткової позики.

Ухвалою суду від 14.05.2026 року занесеною до протоколу судового засідання, перед судовими дебатами, судом оголошено перерву до 21.05.2026 року.

15.05.2026 року представником Приватного підприємства "АВС ФАРМ" подано клопотання про долучення додаткових доказів, а саме надано платіжні інструкції, які свідчать про повне повернення безвідсоткової позики.

Представник позивача в судовому засіданні 21.05.2026 року підтримала позовні вимоги та просила їх задовольнити з підстав наведених у позовній заяві.

Представник відповідача заперечував щодо задоволення позовних вимог та просив відмовити у задоволенні адміністративного позову.

Ухвалою суду від 21.05.2026 року, занесеною до протоколу судового засідання, оголошено про перехід до стадії ухвалення судового рішення у справі та повідомлено сторін, що 02.06.2026 року о 13:30 буде ухвалено та проголошено судове рішення по даній справі.

Заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, письмові докази, суд встановив наступні фактичні обставини.

Приватне підприємство "АВС ФАРМ" зареєстроване як юридична особа та з 12.11.2021 року перебуває на податковому обліку в Головному управлінні ДПС у Вінницькій області. Основний вид діяльності підприємства згідно з КВЕД: 47.73 Роздрібна торгівля фармацевтичними товарами в спеціалізованих магазинах.

На підставі направлень, виданих ГУ ДПС у Вінницькій області від 30.07.2025 року №4572, від 30.07.2025 року №4571, від 30.07.2025 року №4573, від 30.07.2025 року №4574 відповідно до ст. 20, п. 75.1 ст. 75, п. 77.1, п. 77.2, п. 77.2 ст. 77, п. 82.1 ст. 82 ПК України, Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування" від 08.07.2010 року №2464-VІ (зі змінами та доповненнями) та наказу ГУ ДПС у Вінницькій області від 10.07.2025 року №3181к, проведено планову виїзну документальну перевірку ПП "АВС ФАРМ", з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 12.11.2021 року по 31.03.2025 року, з питань правильності нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування за період з 12.11.2021 року по 31.03.2025 року, відповідно до затвердженого плану (переліку питань) документальної перевірки.

Перевірка проводилась з 30.07.2025 року по 19.08.2025 року. Термін проведення перевірки продовжувався з 13.08.2025 року по 19.08.2025 року, відповідно до наказу ГУ ДПС у Вінницькій області №3639к від 11.08.2025 року.

За результатами планової виїзної документальної перевірки контролюючим органом складений акт від 26.08.2025 року №24312/02-32-07-01/44634375 "Про результати документальної планової виїзної перевірки ПП "АВС ФАРМ" з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавств, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи", в якому встановлено порушення вимог:

- п.п. 44.1, 44.2, ст. 44, п.п.134.1.1 п. 134.1 ст.134, 14.1.257, ПК України від 02.12.2010 року №2755-VI, (зі змінами та доповненнями), Положення (стандарту) бухгалтерського обліку п. 5 П(С)БО 15 "Дохід" та п. 11 Положення (стандарту) бухгалтерського обліку 16 "Витрати", затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 31.12.1999 РОКУ №318 в результаті чого заниження податку на прибуток на загальну суму 607601,00 грн., в тому числі: за 2023 рік на суму 142827,00 грн., за 2024 рік на суму 27667800 грн., за 1 квартал 2025 року на суму 188096,00 грн., завищення від?ємного значення об`єкта оподаткування на суму (-) 15676599,00 грн., в тому числі за 2023 рік - (-) 3998381,00 грн., за 2024 рік - (-) 9768419,00 грн., за 1 квартал 2025 року - (-) 1835800,00 грн.;

- п. 185.1, 188.1 ст. 188, п. 200.1, п. 200.2 ст. 200, п. 201.1, п. 201.4, п. 201.10 ст. 201 ПК України від 02.12.2010 року №2755-VI (із змінами і доповненнями), п. 21 Порядку "Про затвердження форми Податкової накладної та Порядку її заповнення" затвердженого Наказом Міністерства фінансів України від 31.12.2015 року №1307 (із змінами та доповненнями), в результаті чого занижено позитивне значення з ПДВ ( ряд. 18 декларацій) всього в сумі 72850,00 грн., в тому числі за червень 2024 року в сумі 72850,00 грн.;

- п. 201.10 ПК України від 02.12.2010 року №2755-VI (із змінами та доповненнями), а саме підприємством не складено та не зареєстровано в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну за результатом здійснення операцій, за червень 2024 року;

- п. 63.3 ст. 63 ПК України від 02.12.2010 року №2755-VI, (зі змінами та доповненнями), п. 8.1 та п. 8.4 розділу VІІІ Порядку обліку платників податків і зборів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 09.12.2011 року №1588 (із змінами з доповненнями), а саме: підприємство не подало до органів ДПС повідомлення про об`єкти оподаткування або об`єкти, пов`язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність, за ф. №20-ОПП по 3 об`єктах, які є об`єктами, пов`язаними з оподаткуванням та використовувались підприємством в господарській діяльності;

- п. 176.2 "б" ст. 176 ПК України від 02.12.2010 року №2755-VI (із змінами та доповненнями), а саме: подання звіту за 4 квартал 2021 року, 1-4 квартали 2022 року з недостовірними відомостями;

- ч. 8, ч. 12 ст. 9 Закону України від 08.07.2010 року №2464-VI "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов?язкове державне соціальне страхування" (із змінами та доповненнями) по коду платежу - 71010000 (ЄСВ - єдиний соціальний внесок нарахований роботодавцями на суми заробітної плати, винагороди за цивільно-правовими договорами, допомоги по тимчасовій непрацездатності), зокрема в період з 01.01.2021 року по 31.05.2025 року несвоєчасно сплачено до бюджету єдиний внесок, нарахований за календарні місяці, в загальній сумі 10819,11 грн. а саме: за січень 2025 року в сумі 5235,25 грн., за лютий 2025 року в сумі 5583,86 грн.

На підставі встановлених порушень, зафіксованих у акті документальної планової виїзної перевірки від 26.08.2025 року №24312/02-32-07-01/44634375, ГУ ДПС у Вінницькій області прийнято податкові повідомлення-рішення №0302380701 від 30.09.2025 року про збільшення суми грошового зобов`язання з податку на прибуток на суму 759501,00 грн. та №0302460701 від 30.09.2025 року про зменшення суми від`ємного значення об`єкта оподаткування податком на прибуток на суму 15603600,00 грн.

Вважаючи вказані податкові повідомлення-рішення протиправними та такими, що підлягають скасуванню, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів регулюються Податковим кодексом України № 2755-VI від 02.12.2010 року, який, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час адміністрування податків, а також відповідальність за порушення податкового законодавства (далі - ПК України).

Відповідно до пп.14.1.39, 14.1.156 п.14.1 ст.14 ПК України грошове зобов`язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету або на єдиний рахунок як податкове зобов`язання та/або інше зобов`язання, контроль за сплатою якого покладено на контролюючі органи, та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв`язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності та пеня; податкове зобов`язання - сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету або на єдиний рахунок як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк), та/або сума коштів, сформована за рахунок податкових пільг, що були використані платником податків не за цільовим призначенням чи з порушенням порядку їх надання, встановленим цим Кодексом та/або Митним кодексом України.

Відповідно до пп. 14.1.36 п. 14.1 ст. 14 ПК України господарська діяльність - діяльність особи, що пов`язана з виробництвом (виготовленням) та/або реалізацією товарів, виконанням робіт, наданням послуг, спрямована на отримання доходу і проводиться такою особою самостійно та/або через свої відокремлені підрозділи, а також через будь-яку іншу особу, що діє на користь першої особи, зокрема за договорами комісії, доручення та агентськими договорами.

Як передбачено пп.16.1.4 п.16.1 ст.16 ПК України, платник податків зобов`язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.

Підпунктом 16.1.2 пункту 16.1 статті 16 ПК України визначено обов`язок платника податків вести в установленому порядку облік доходів і витрат, складати звітність, що стосується обчислення і сплати податків та зборів.

Відповідно до п. 44.1 ст. 44 ПК України для цілей оподаткування платники податків зобов`язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов`язаних з визначенням об`єктів оподаткування та/або податкових зобов`язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, інформації, пов`язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством.

Платникам податків забороняється формування показників податкової звітності, митних декларацій на підставі даних, не підтверджених документами, що визначені абзацом першим цього пункту.

Вимоги цієї статті щодо обліку доходів, витрат та інших показників, пов`язаних з визначенням об`єктів оподаткування та/або податкових зобов`язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов`язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, застосовуються також до нерезидентів, які здійснюють господарську діяльність на території України через постійне представництво (незалежно від наявності у нерезидента зареєстрованого (акредитованого, легалізованого) відокремленого підрозділу), та до іноземних юридичних осіб, визначених у підпункті 133.1.5 пункту 133.1 статті 133 цього Кодексу.

За правилами п. 44.2 ст. 44 ПК України для обрахунку об`єкта оподаткування платник податку на прибуток використовує дані бухгалтерського обліку та фінансової звітності щодо доходів, витрат та фінансового результату до оподаткування.

Відповідно до ст. 133 ПК України платниками податку на прибуток є суб`єкти господарювання - юридичні особи, які провадять господарську діяльність як на території України, так і за її межами, крім юридичних осіб, визначених пунктами 133.4 та 133.5 цієї статті.

Підпунктом 134.1.1 п. 134.1 ст. 134 ПК України визначено, що об`єктом оподаткування є: прибуток із джерелом походження з України та за її межами, який визначається шляхом коригування (збільшення або зменшення) фінансового результату до оподаткування (прибутку або збитку), визначеного у фінансовій звітності підприємства відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності, на різниці, які виникають відповідно до положень цього Кодексу.

Пунктом 135.1 статті 135 ПК України визначено, що базою оподаткування є грошове вираження об`єкту оподаткування, визначеного згідно із статтею 134 цього Кодексу з урахуванням положень цього Кодексу.

Відповідно до п.137.1 ст.137 ПК України податок нараховується платником самостійно за ставкою, визначеною статтею 136 цього Кодексу, від бази оподаткування, визначеної згідно зі статтею 135 цього Кодексу.

Згідно з пунктом 5 Положення (стандарту) бухгалтерського обліку 15 "Дохід", затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 29.11.1999 року №290 (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) (далі - П(С)БО 15 "Дохід"), дохід визнається під час збільшення активу або зменшення зобов`язання, що зумовлює зростання власного капіталу (за винятком зростання капіталу за рахунок внесків учасників підприємства), за умови, що оцінка доходу може бути достовірно визначена. Критерії визнання доходу, наведені в цьому Положенні (стандарті), застосовуються окремо до кожної операції. Проте ці критерії потрібно застосовувати до окремих елементів однієї операції або до двох чи більше операцій разом, якщо це випливає із суті такої господарської операції (операцій).

Методологічні засади формування в бухгалтерському обліку інформації про витрати підприємства та її розкриття в фінансовій звітності визначає П(С)БО 16 «Витрати».

За правилами пункту 2 П(С)БО 16 «Витрати» норми цього Положення (стандарту) застосовуються підприємствами, організаціями та іншими юридичними особами незалежно від форм власності (крім банків, бюджетних установ та підприємств, які відповідно до законодавства складають фінансову звітність за міжнародними стандартами фінансової звітності).

Відповідно до пункту 6 П(С)БО 16 «Витрати» витратами звітного періоду визнаються або зменшення активів, або збільшення зобов`язань, що призводить до зменшення власного капіталу підприємства (за винятком зменшення капіталу внаслідок його вилучення або розподілу власниками), за умови, що ці витрати можуть бути достовірно оцінені.

Пунктом 7 П(С)БО 16 «Витрати» передбачено, що витрати визнаються витратами певного періоду одночасно з визнанням доходу, для отримання якого вони здійснені.

Витрати, які неможливо прямо пов`язати з доходом певного періоду, відображаються у складі витрат того звітного періоду, в якому вони були здійснені.

За змістом пункту 9 П(С)БО 16 «Витрати» не визнаються витратами й не включаються до звіту про фінансові результати: платежі за договорами комісії, агентськими угодами та іншими аналогічними договорами на користь комітента, принципала тощо; попередня (авансова) оплата запасів, робіт, послуг; погашення одержаних позик; інші зменшення активів або збільшення зобов`язань, що не відповідають ознакам, наведеним у пункті 6 цього Національного положення (стандарту); витрати, які відображаються зменшенням власного капіталу відповідно до Національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку; балансова вартість валюти.

Згідно з пунктом 18 П(С)БО 16 «Витрати» до адміністративних витрат відносяться такі загальногосподарські витрати, спрямовані на обслуговування та управління підприємством: загальні корпоративні витрати (організаційні витрати, витрати на проведення річних зборів, представницькі витрати тощо); витрати на службові відрядження і утримання апарату управління підприємством та іншого загальногосподарського персоналу; витрати на утримання основних засобів, інших матеріальних необоротних активів загальногосподарського використання (операційна оренда, страхування майна, амортизація, ремонт, опалення, освітлення, водопостачання, водовідведення, охорона); винагороди за професійні послуги (юридичні, аудиторські, з оцінки майна тощо); витрати на зв`язок (поштові, телеграфні, телефонні, телекс, факс тощо); амортизація нематеріальних активів загальногосподарського використання; витрати на врегулювання спорів у судових органах; податки, збори та інші передбачені законодавством обов`язкові платежі (крім податків, зборів та обов`язкових платежів, що включаються до виробничої собівартості продукції, робіт, послуг); плата за розрахунково-касове обслуговування та інші послуги банків, а також витрати, пов`язані з купівлею-продажем валюти; інші витрати загальногосподарського призначення.

Пунктом 19 П(С)БО 16 «Витрати» витрати на збут включають такі витрати, пов`язані з реалізацією (збутом) продукції (товарів, робіт, послуг): витрати пакувальних матеріалів для затарювання готової продукції на складах готової продукції; витрати на ремонт тари; оплата праці та комісійні винагороди продавцям, торговим агентам та працівникам підрозділів, що забезпечують збут; витрати на рекламу та дослідження ринку (маркетинг); витрати на передпродажну підготовку товарів; витрати на відрядження працівників, зайнятих збутом; витрати на утримання основних засобів, інших матеріальних необоротних активів, пов`язаних зі збутом продукції, товарів, робіт, послуг (операційна оренда, страхування, амортизація, ремонт, опалення, освітлення, охорона); витрати на транспортування, перевалку і страхування готової продукції (товарів), транспортно-експедиційні та інші послуги, пов`язані з транспортуванням продукції (товарів) відповідно до умов договору (базису) поставки; витрати на гарантійний ремонт і гарантійне обслуговування; витрати на страхування призначеної для подальшої реалізації готової продукції (товарів), що зберігається на складі підприємства; витрати на транспортування готової продукції (товарів) між складами підрозділів (філій, представництв) підприємства; інші витрати, пов`язані зі збутом продукції, товарів, робіт, послуг.

До складу витрат на збут у торговельних організаціях включаються витрати обігу, за винятком витрат, наведених у пунктах 18, 20 і 27 цього Національного положення (стандарту).

До інших операційних витрат включаються: витрати на дослідження та розробки відповідно до Національного положення (стандарту) бухгалтерського обліку 8 "Нематеріальні активи"; собівартість реалізованих виробничих запасів, яка для цілей бухгалтерського обліку складається з їх облікової вартості та витрат, пов`язаних з їх реалізацією; сума безнадійної дебіторської заборгованості та відрахування до резерву сумнівних боргів; втрати від операційної курсової різниці (тобто від зміни курсу валюти за операціями, активами і зобов`язаннями, що пов`язані з операційною діяльністю підприємства); втрати від знецінення запасів; нестачі й втрати від псування цінностей; визнані штрафи, пеня, неустойка; витрати на утримання об`єктів соціально-культурного призначення; інші витрати операційної діяльності. (пункт 20 П(с)БО 16 «Витрати»).

Щодо порушень ПП "АВС ФАРМ" п.п. 44.1, 44.2, ст. 44, п.п.134.1.1 п. 134.1 ст.134, 14.1.257, ПК України від 02.12.2010 року №2755-VI, (зі змінами та доповненнями), Положення (стандарту) бухгалтерського обліку п. 5 П(С)БО 15 "Дохід" затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 31.12.1999 РОКУ №318, а саме: підприємство не віднесло до складу "Інших операційних доходів" по рядку 2120 звіту про фінансові результати, безповоротну фінансову допомогу, отриману від ТОВ-НВП "Гамма" згідно договору від 19.01.2023 року в загальній сумі 14100000,00 грн., суд зазначає наступне.

Судом встановлено, що 17.02.2022 року між ПП "АВС ФАРМ" та ТОВ-НВП "Гамма" укладено договір безвідсоткової позики з додатковими угодами від 01.10.2022 року, 19.10.2023 року, 01.03.2024 року та 01.02.2025 року.

За змістом вищевказаний договір між ПП "АВС ФАРМ" та ТОВ-НВП "Гамма" є договором безвідсоткової позики, відповідно до ст. 1046, ст. 1048 ЦК України.

Пунктом 2.2, 3.1 договору встановлено, що загальна суму позики може надаватись траншами в межах обумовленої суми.

Згідно ст. 1046 ЦК України за договором позики одна сторона (позикодавець) передає у власність другій стороні (позичальникові) грошові кошти або інші речі, визначені родовими ознаками, а позичальник зобов`язується повернути позикодавцеві таку ж суму грошових коштів (суму позики) або таку ж кількість речей того ж роду та такої ж якості.

Як вбачається з акту перевірки від 26.08.2025 року, у період з 19.01.2023 року згідно договору безвідсоткової позики ПП "АВС ФАРМ" отримало від ТОВ-НВП "Гамма" кошти на загальну суму 14100000,00 грн.

Враховуючи вимоги ТОВ-НВП "Гамма" про повернення траншів позики та їх непогашення позивачем на тридцятий день з моменту пред`явлення вимоги (п. 3.1 Договору), має місце виникнення простроченої поточної заборгованості за договором позики, строк позовної давності для стягнення якої не минув.

При цьому, Головне управління ДПС у Вінницькій області зазначає, що надана за договором позика між ПП "АВС ФАРМ" та ТОВ-НВП "Гамма" має ознаки безповоротної фінансової допомоги, оскільки договором не встановлено строку її повернення, що відповідає визначенню абз. 6 п.п. 14.1.257 п. 14.1 ПК України.

Надаючи оцінку доводам відповідача, суд зазначає наступне.

Так, відповідно до підпункту 14.1.257 та 14.1.267 пункту 14.1 статті 14 ПК України фінансова допомога - фінансова допомога, надана на безповоротній або поворотній основі.

Безповоротна фінансова допомога - це:

сума коштів, передана платнику податків згідно з договорами дарування, іншими подібними договорами або без укладення таких договорів;

сума безнадійної заборгованості, відшкодована кредитору позичальником після списання такої безнадійної заборгованості;

сума заборгованості одного платника податків перед іншим платником податків, що не стягнута після закінчення строку позовної давності;

основна сума кредиту або депозиту, що надані платнику податків без встановлення строків повернення такої основної суми, за винятком кредитів, наданих під безстрокові облігації, та депозитів до запитання у банківських установах, а також сума процентів, нарахованих на таку основну суму, але не сплачених (списаних).

По-перше, відповідачем безпідставно не враховано, що відповідно до п. 3.1 Договору безвідсоткової позики від 17.02.2022 року, визначено, що строк повернення позики визначається моментом пред`явлення вимоги позикодавцем позичальнику.

Разом з тим, статтею 1049 ЦК України встановлено, що позичальник зобов`язаний повернути позикодавцеві позику (грошові кошти у такій самій сумі або речі, визначені родовими ознаками, у такій самій кількості, такого самого роду та такої самої якості, що були передані йому позикодавцем) у строк та в порядку, що встановлені договором.

Якщо договором не встановлений строк повернення позики або цей строк визначений моментом пред`явлення вимоги, позика має бути повернена позичальником протягом тридцяти днів від дня пред`явлення позикодавцем вимоги про це, якщо інше не встановлено договором.

Позика, надана за договором безпроцентної позики, може бути повернена позичальником достроково, якщо інше не встановлено договором.

Позика вважається повернутою в момент передання позикодавцеві речей, визначених родовими ознаками, або зарахування грошової суми, що позичалася, на його банківський рахунок.

По-друге, в абз. 6 п.п. 14.1.257 п. 14.1 статті 14 ПК України іде мова про кредит або депозит.

Відповідно до визначень Закону України "Про банки і банківську діяльність" кредит - це будь-яке зобов`язання банку надати певну суму грошей, будь-яка гарантія, будь-яке зобов`язання придбати право вимоги боргу, будь-яке продовження строку погашення боргу, яке надано в обмін на зобов`язання боржника щодо повернення заборгованої суми, а також на зобов`язання на сплату процентів та інших зборів з такої суми, депозит - це кошти в готівковій або у безготівковій формі, у валюті України або в іноземній валюті, які розміщені клієнтами на їх іменних рахунках у банку на договірних засадах на визначений строк зберігання або без зазначення такого строку і підлягають виплаті вкладнику відповідно до законодавства України та умов договору.

В той час, як в даному випадку, відповідно до Договору від 17.02.2022 року правовідносини виникли між юридичними особами, без статусу фінансової установи з приводу отриманої позики, що відповідно до положень ЦК України є окремим видом цивільно-правової угоди, відмінної від кредиту та депозиту.

Таким чином, доводи відповідача, стосовного того, що в даних правовідносинах має місце безповоротна фінансова допомога, суд вважає безпідставними, оскільки між ПП "АВС ФАРМ" та ТОВ-НВП "Гамма" виник окремий вид договірних відносин, а саме позика між юридичними особами без статусу фінансової установи.

Окремо, суд звертає увагу, що станом на дату винесення рішення у даній справі ПП "АВС ФАРМ" було повернуто та погашено ТОВ-НВП "Гамма" безвідсоткову позику за договором від 17.02.2022 року, вказане підтверджується платіжними інструкціями, які містяться у матеріалах справи.

З огляду на викладене, податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Вінницькій області форми "П" №0302460701 від 30.09.2025 року в частині визначення завищення від`ємного значення об`єкта оподаткування податком на прибуток в сумі 11631866,00 грн. та податкове повідомлення-рішення форми "Р" №0302380701 від 30.09.2025 року в частині визначення податкового зобов`язання за платежем "податок на прибуток" в загальній сумі 555330,00 грн. слід визнати протиправними та скасувати.

Що стосується правомірності висновків податкового органу про завищення валових витрат та, як наслідок заниження суми оподаткованого доходу, суд зазначає наступне.

Під час перевірки податковим органом встановлено, що ПП "АВС ФАРМ" безпідставно віднесло до "Інших операційних витрат" по рядку 2180 звіту про фінансові результати витрати на поліпшення орендованих засобів (ремонтні, інші будівельно-монтажні роботи) отриманні від ФОП ОСОБА_1 .

Так, згідно з договором №ВР-21-11-24 від 24.11.2021 року, укладеним між ФОП ОСОБА_1 (виконавець) та ПП "АВС ФАРМ" (замовник) замовник доручає, а виконавець зобов`язується на власний ризик та у передбачений договором та/або домовленостями сторін строк виконати ремонтні та будівельні роботи. Перелік та вартість окремих робіт вказуються в актах приймання-передачі виконаних робіт.

Відповідно до п. 44.1 ст. 44 ПУ України для цілей оподаткування платники податків зобов`язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов`язаних з визначенням об`єктів оподаткування та/або податкових зобов`язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, інформації, пов`язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством.

Положеннями пункту п. 44.2 ст. 44 ПК України встановлено, що для обрахунку об`єкта оподаткування платник податку на прибуток використовує дані бухгалтерського обліку та фінансової звітності щодо доходів, витрат та фінансового результату до оподаткування.

Згідно ст. 1 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" від 16.07.1999 року №996-XІV первинний документ - це документ, який містить відомості про господарську операцію та підтверджує її здійснення.

Відповідно до статті 9 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи. Для контролю та впорядкування оброблення даних на підставі первинних документів можуть складатися зведені облікові документи.

Первинні документи можуть бути складені у паперовій або в електронній повинні мати такі обов`язкові реквізити:

- назву документа (форми);

- дату складання;

- назву підприємства, від імені якого складено документ;

- зміст та обсяг господарської операції, одиницю виміру господарської операції;

- посади і прізвища осіб (крім первинних документів, вимоги до яких встановлюються НБУ) осіб, відповідальних за здійснення господарської операції і правильність її оформлення;

- особистий підпис або інші дані, що дають змогу ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції.

Так, згідно п. 2.1. Положення "Про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку" затверджених наказом Міністерства фінансів України №88 від 24.05.1995 року (далі - Положення №88) підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи. При реалізації товарів за готівку допускається складання первинного документа не рідше одного разу на день на підставі даних касових апаратів, чеків тощо. Для контролю та впорядкування обробки інформації на основі первинних документів можуть складатися зведені документи (далі первинні документи).

Відповідно до п. 2.3. Положення №88 первинні документи повинні мати такі обов`язкові реквізити: найменування підприємства, установи, від імені яких складений документ, назва документа (форми), дата складання, зміст та обсяг господарської операції, одиниця виміру господарської операції (у грошовому та за можливості у натуральних вимірниках), посади і прізвища (крім первинних документів, вимоги до яких встановлюються Національним банком України) осіб, відповідальних за здійснення господарської операції і правильність її оформлення, особистий підпис або інші дані, що дають змогу ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції.

Пунктом 2.15 Положення №88 забороняється приймати до виконання первинні документи на операції, що суперечать законодавчим та нормативним актам.

Отже, для надання первинним документам юридичної сили та доказовості, вони повинні бути складені відповідно до вимог чинного законодавства. Понесені витрати на придбання робіт, послуг) повинні оформлятися відповідними документами, які б підтверджували фактичне отримання робіт, послуг та можливість ідентифікації виду, кількості таких послуг.

Положення (стандарт) бухгалтерського обліку "Витрати" затверджено наказом Міністерства фінансів України від 31.12.1999 року №318 (далі - П(С)БО 16), визначає методологічні засади формування в бухгалтерському обліку інформації про витрати підприємства та її розкриття в фінансовій звітності.

Відповідно п. 6 П(С)БО 16 витратами звітного періоду визнаються або зменшення активів, або збільшення зобов`язань, що призводить до зменшення власного капіталу підприємства (за винятком зменшення капіталу внаслідок його вилучення або розподілу власниками), за умови, що ці витрати можуть бути достовірно оцінені.

Як вбачається з матеріалів справи, у період з 01.12.2021 року по 18.03.2024 року ПП "АВС ФАРМ" укладено з ТОВ "Гамма", МПП "Техно-резерв", ТОВ "Аргон", ФОП ОСОБА_2 , ТОВ "ВЕБКАСА", КНП Могилів-подільська ОЛІЛ, ТОВ "Аптека 38", ФОП ОСОБА_3 , ФОП ОСОБА_4 та з ФОП ОСОБА_5 договори оренди нерухомого майна (нежитлових будівель) для розміщення аптек, за адресою:

- АДРЕСА_1 ;

- АДРЕСА_2 ;

- АДРЕСА_3 ;

- АДРЕСА_4 , АДРЕСА_1 ;

- АДРЕСА_5 ;

- АДРЕСА_6 ;

- АДРЕСА_7 ;

- АДРЕСА_8 ;

- АДРЕСА_9 ;

- АДРЕСА_10 ;

- АДРЕСА_8 ;

- АДРЕСА_11 ;

- АДРЕСА_4 ;

- АДРЕСА_12 ;

- АДРЕСА_13 ;

- вул. Незалежності, 16, м. Калинівка, Вінницька область;

- АДРЕСА_1 ;

- АДРЕСА_14 ;

- АДРЕСА_15 .

Зазначеними договорами оренди, встановлено обов`язковість проведення ремонту орендованих приміщень та їх облаштування для розміщення аптек.

Як вже зазначалось судом, 24.11.2021 року, між та ПП "АВС ФАРМ" та ФОП ОСОБА_1 укладено договір на виконання ремонтних та будівельних робіт.

Так, за результатами проведених робіт ФОП ОСОБА_1 за період з 12.01.2022 року по 28.05.2024 року складено та підписано 113 актів виконаних робіт на загальну суму 4879159,00 грн.

Дослідивши зміст зазначених актів, суд зауважує, що такі містять лише загальні формулювання без належної деталізації, оскільки зі змісту вказаних документів неможливо встановити конкретний обсяг та види виконаних ремонтних робіт, а також ідентифікувати конкретний об`єкт на якому такі роботи фактично проводилися (адресу орендованого приміщення).

Водночас, суд звертає увагу, що вказані акти є ідентичними в частині відсутності місця фактичного проведення таких робіт (адреси приміщення аптеки), дати проведення робіт, відсутності загальної площі об`єкту, та в неможливості встановити об`єм виконаних ремонтних робіт.

Так, до прикладу, відповідно до акту виконаних робіт №1 від 04.01.2023 року, ФОП ОСОБА_1 було здійснено такі види робіт: утеплення фасаду (20 м2), утеплення відкосів (9 м/п), поклейка пінопласту 2 шаром (10 м2), поклейка пінопласту 2 шаром (5 м/п), шпаклівка фасаду (20 м2), шпаклівка відкосів (81,5 м/п), фарбування бетон-контактом (20 м2), прибирання та завантаження сміття, розвантаження матеріалів. Крім того, відповідно до іншого акту виконаних робіт №1 від 05.01.2023 року, вказаним підрядником було здійснено монтаж підвісної стелі (50 м2).

Аналогічні обставини вбачаються, також в інших актах виконаних робіт, наприклад з акту №07 від 28.08.2023 року слідує, що ФОП ОСОБА_1 виконано такі роботи: шпаклівка стін (73,36 м2), шпаклівка відкосів (20 м/п), ґрунтування стін 2 шаром (148,36 м2), ґрунтування відкосів 2 шаром (20 м/п), ґрунтування підлоги (58 м2), вкладання плитки на стіни (21 м2). Водночас, відповідно до іншого акту виконаних робіт №08 від 30.08.2023 року ФОП ОСОБА_1 було здійснено: вкладання плитки на підлогу (58 м2), вкладання сапожку (40 м/п).

Оцінюючи зміст та хронологію зазначених актів, суд зазначає про очевидну фізичну та технічну неможливість виконання такого обсягу будівельних робіт протягом лише двох (04.01.2023 року та 05.01.2023 року) та трьох (28.08.2023 року та 30.08.2023 року) днів однією особою, за відсутності інших найманих працівників на різних за адресою об`єктах орендованих приміщень.

Окрім, хронологічної неможливості, суд окремо наголошує, що у наведених актах виконаних робіт взагалі відсутня будь-яка інформація щодо адреси чи місця фактичного проведення робіт, а тому зі змісту вказаних актів неможливо встановити на якому саме з численних орендованих ПП "АВС ФАРМ" об`єктів виконувалися ремонтні роботи.

Матеріали справи не містять доказів наявності у ФОП ОСОБА_1 матеріально-технічної бази чи залучення ним найманих працівників для одночасного виконання робіт на об`єктах з різним місцем розташування.

Враховуючи викладені в сукупності обставини справи, суд доходить висновку, що вказані акти виконаних робіт складалися формально, без реального відображення обсягів, строків та фактичного місця здійснення господарських операцій.

Отже, аналогічні обставини встановлено податковим органом під час перевірки та дослідження актів виконаних робіт по господарських операціях між ПП "АВС ФАРМ" та ФОП ОСОБА_1 та встановлено, що первинні документи складено з порушенням вимог законодавства, оскільки в актах відсутні адреси приміщень та їх загальна площа за якими здійснювались ремонтні та інші будівельно-монтажні роботи.

Також, податковим органом під час перевірки встановлено, відсутність у ФОП ОСОБА_1 трудових та технічних ресурсів для виконання ремонтних послуг, в окремих випадках одним днем оформлено декілька актів виконаних робіт на значні суми, з інтервалом 2 дні, при тому що орендовані приміщення знаходяться в різних районах міста, різних містах та областях.

Окремо суд наголошує, що формально складені первинні документи не можуть слугувати належною підставою для формування даних бухгалтерського та податкового обліку, так як не відображають реально здійснені господарські операції, відповідно такі витрати не можуть бути визнані витратами звітного періоду, оскільки за наданими первинними документами такі витрати не можуть бути достовірно оцінені.

При цьому, судом приймаються до уваги посилання представника відповідача, які вказують на невідповідність форми акту виконаних робіт складених по господарських операціях з ФОП ОСОБА_1 , формі затвердженій відповідно до статті 9 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні".

Разом з тим, суд погоджується з доводами представника відповідача, що у актах виконаних робіт між ПП "АВС ФАРМ" та ФОП ОСОБА_1 не вказано місце проведення ремонтних та інших будівельно-монтажних робіт, відсутня дата проведення таких робіт, неможливо встановити перелік та об`єм виконаних ремонтних робіт. Враховано, що такі роботи проводились у різних районах міста, містах та області, а також за її межами у незначний проміжок часу.

Вказане свідчить про фізичну неможливість здійснити таку діяльність (ремонтні та інші будівельно-монтажні роботи) однією особою, а саме ФОП ОСОБА_1 за відсутності інших найманих працівників та технічних ресурсів.

Отже, невідповідність форми актів виконаних робіт, складених за результатами господарських операцій з ФОП ОСОБА_1 , та відсутність у них обов`язкової інформації щодо обсягу та місця проведення робіт, позбавляє суд можливості перевірити реальність виконання таких робіт на вищевказаних об`єктах оренди.

Крім того, ПП "АВС ФАРМ" до складу витрат включено амортизаційні відрахування по ремонтах (поліпшеннях) орендованих основних засобів.

Так, відповідно до відповідно до п. 4. П(С)БО 7 "Основні засоби", затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 27.04.2000 року №92, основні засоби - це матеріальні активи, які підприємство утримує з метою використання їх у процесі виробництва або постачання товарів, виконання робіт і надання послуг, здавання в оренду іншим особам або для здійснення адміністративних і соціально-культурних функцій, очікуваний строк корисного використання (експлуатації) яких більше одного року (або операційного циклу, якщо він довший за рік).

Строк корисного використання (експлуатації) - очікуваний період часу, протягом якого необоротні активи будуть використовуватися підприємством або з їх використанням буде виготовлено (виконано) очікуваний підприємством обсяг продукції (робіт, послуг).

Капітальні інвестиції в необоротні матеріальні активи - витрати на будівництво, реконструкцію, модернізацію (інші поліпшення, що збільшують первісну (переоцінену) вартість), виготовлення, придбання об`єктів матеріальних необоротних активів (у тому числі необоротних матеріальних активів, призначених для заміни діючих, і устаткування для монтажу), що здійснюються підприємством.

Положеннями п. 7 та п. 8 П(С)БО 7 основні засоби - придбані (створені) основні засоби зараховуються на баланс підприємства за первісною вартістю. Одиницею обліку основних засобів є об`єкт основних засобів.

Первісна вартість об`єкта основних засобів складається з таких витрат: суми, що сплачують постачальникам активів та підрядникам за виконання будівельно-монтажних робіт (без непрямих податків); реєстраційні збори, державне мито та аналогічні платежі, що здійснюються в зв`язку з придбанням (отриманням) прав на об`єкт основних засобів; суми ввізного мита; суми непрямих податків у зв`язку з придбанням (створенням) основних засобів (якщо вони не відшкодовуються підприємству); витрати зі страхування ризиків доставки основних засобів; витрати на транспортування, установку, монтаж, налагодження основних засобів; інші витрати, безпосередньо пов`язані з доведенням основних засобів до стану, у якому вони придатні для використання із запланованою метою.

Відповідно до п.п. 138.3.3 п. 138.3 ст. 138 ПК України мінімально допустимий строк амортизації основних засобів та Інших необоротних активів (крім випадку застосування виробничого методу нарахування амортизації): для групи 9 "Інші основні засоби" становить 12 років.

Судом встановлено, що за період який підлягав перевірці, а саме з 12.11.2021 року по 31.03.2025 року ПП "АВС ФАРМ" придбано від ФОП ОСОБА_1 ремонтні та інші будівельно-монтажні послуги на суму 4891580,00 грн., однак, такі витрати включено до складу "Інші операційні витрати" як амортизаційні нарахування на поліпшення Дт 93 "Витрати на збут" К-т 1321 "Капітальні інвестиції в основні засоби" на суму 4879159,00 грн.

Таким чином, вищевказані витрати ПП "АВС ФАРМ" включило на поліпшення орендованих основних засобів (бухгалтерська проводка Дт 117 "Інші необоротні матеріальні активи" Кт 153 "Придбання (виготовлення) інших необоротних матеріальних активів") та неправомірно нараховувало амортизаційні відрахування (строк корисного використання - протягом терміну дії договору оренди (3 роки)) бухгалтерською проводкою Дт 93 "Витрати на збут" К-т 1321 "Капітальні інвестиції в основні засоби".

Амортизаційні відрахування на ремонт (поліпшення) основних засобів здійснюються тільки в тому випадку, коли фактично понесені реальні витрати та відповідно, коли такі відрахування підтверджуються належним чином оформленими первинними документами.

В той же час, при визначенні об`єкта оподаткування платники податку - орендарі на підставі положень абзацу другого п. 138.1 та абзацу другого п. 138.2 ст. 138 ПК України мають збільшити фінансовий результат до оподаткування на суму нарахованої амортизації вартості поліпшення (ремонту) орендованих основних засобів відповідно до НП(С)БО або МСФЗ та зменшити фінансовий/результат до оподаткування на суму розрахованої амортизації вартості поліпшення (ремонту) орендованих основних засобів відповідно до п. 138.3 ст. 138 ПК України.

Таким чином, беручи до уваги вищенаведене в сукупності, суд дійшов висновку, про доведення контролюючим органом документальної правомірності висновків про завищення ПП "АВС ФАРМ" валових витрат та, як наслідок заниження суми оподаткованого доходу, а тому в задоволенні позовних вимог в цій частині слід відмовити.

Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб`єкта владних повноважень на підтвердження правомірності своїх дій та докази, надані позивачем, суд дійшов висновку, про наявність підстав для часткового задоволення даного адміністративного позову.

За приписами вимог п. 4 ч. 1 ст. 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом визнання бездіяльності суб`єкта владних повноважень протиправною та зобов`язання вчинити певні дії.

Відповідно до положень ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно з нормами частин 1, 2 ст. 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Також, згідно з позицією ЄСПЛ, викладеною, зокрема, у справі "Компанія Вестберґа таксі Актіеболаґ" та Вуліч проти Швеції", заява №36985/97, рішення від 23.07.2002 року, пункт 110, адміністративні суди, які розглядають скарги заявників стосовно рішень податкового управління, мають повну юрисдикцію у цих справах та повноваження скасувати оскаржені рішення. Справи повинні бути розглянуті на підставі наданих доказів, а довести наявність підстав, передбачених відповідними законами, для призначення податкових штрафів мусять саме податківці.

Відповідно до частини 3 статті 139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.

Керуючись статтями 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд -

в и р і ш и в :

Адміністративний позов задовольнити частково.

Визнати протиправними та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Вінницькій області №0302460701 від 30.09.2025 року в частині визначення завищення від`ємного значення об`єкта оподаткування податком на прибуток в сумі 11631866,00 грн.

Визнати протиправними та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Вінницькій області №0302380701 від 30.09.2025 року в частині визначення податкового зобов`язання за платежем "податок на прибуток" в загальній сумі 555330,00 грн.

В решті позовних вимог, - відмовити.

Стягнути на користь Приватного підприємства "АВС ФАРМ" (вул. Семафорна, 30А, м. Дніпро, код ЄДРПОУ 44634375) судові витрати зі сплати судового збору в сумі 22558,60 грн. (двадцять дві тисячі п`ятсот п`ятдесят вісім гривень шістдесят копійок) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Вінницькій області (вул. Хмельницьке шосе, 7, м. Вінниця, 21028, код ЄДРПОУ 44069150).

Рішення суду набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.

Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Позивач: Приватне підприємство "АВС ФАРМ" (вул. Семафорна, 30А, м. Дніпро, код ЄДРПОУ 44634375);

Відповідач: Головне управління ДПС у Вінницькій області (вул. Хмельницьке шосе, 7, м. Вінниця, код ЄДРПОУ 44069150 ).

Повний текст рішення суду складено 08.06.2026 року.

Суддя Дончик Віталій Володимирович