Рішення № 137196330, 08.06.2026, Вінницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
08.06.2026
Номер справи
640/7205/20
Номер документу
137196330
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Вінниця

08 червня 2026 р. Справа № 640/7205/20

Вінницький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Жданкіної Наталії Володимирівни, розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (в письмовому провадженні) адміністративну за позовом Головного управління ДПС у м. Києві до Шевченківської районної в місті Києві державної адміністрації про відміну державної реєстрації припинення юридичної особи,

в с т а н о в и в :

До Окружного адміністративного суду міста Києва надійшов адміністративний позов Головного управління ДПС у м. Києві до Шевченківської районної в місті Києві державної адміністрації про відміну державної реєстрації припинення юридичної особи.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 14.04.2020 відкрито провадження у справі за вказаним позовом та вирішено здійснювати розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Законом України "Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду" від 13.12.2022 № 2825-IX Окружний адміністративний суд міста Києва ліквідовано, утворено Київський міський окружний адміністративний суд із місцезнаходженням у місті Києві.

Згідно протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 03.03.2025 зазначену справу передано на розгляд судді Вінницького окружного адміністративного суду Жданкіній Наталії Володимирівні.

Ухвалою від 11.03.2025 адміністративну справу № 320/8128/20 прийнято до свого провадження. Роз`яснено сторонам, що у відповідності до ч. 2 ст. 35 КАС України, у разі зміни складу суду розгляд справи починається спочатку, за винятком випадків, визначених цим Кодексом. Запропоновано учасникам справи в 15-денний строк з дня отримання копії даної ухвали надати суду: письмові пояснення щодо актуальності цього спору та процесуальної позиції по суті заявлених позовних вимог; додаткові пояснення по суті заявлених вимог чи заперечень щодо обставин, які стосуються предмету даного спору та які виникли за період розгляду даної справи. Також зобов`язано учасників справи, у разі зміни фактичних обставин у даній справі, вибуття або заміни сторони у відносинах, щодо яких виник спір, повідомити суду про таке протягом п`ятнадцяти днів з дня отримання цієї ухвали.

У встановлений судом строк представником відповідача подано відзив на позовну заяву, в якому останній заперечив щодо задоволення даного адміністративного позову. Зокрема вказав на те, що станом на 30.11.2018 відомості про наявність заборгованості із сплати податків і зборів та/або наявність заборгованості із сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, щодо юридичної особи: ДП "Оргпром" (з 100% іноземним капіталом) (код ЄДРПОУ 23729726) в Єдиному державному реєстрі були відсутні.

Таким чином, відповідач наголосив на тому, що за відсутності підстав для зупинення чи відмови в розгляді документів 30.11.2018 державним реєстратором правомірно була проведена реєстраційна дія "Державна реєстрація припинення юридичної особи в результаті її ліквідації" щодо юридичної особи ДП "Оргпром" (з 100% іноземним капіталом) (код ЄДРПОУ 23729726).

Суд, вивчивши матеріали справи та оцінивши наявні у ній докази в їх сукупності встановив наступне.

Дочірнє підприємство "Оргпром" (код ЄДРПОУ 23729726) 26.03.2018 зареєстроване Солом`янською районної в м. Києві державною адміністрацією, код ЄДРПОУ - 41811940. Податкова адреса (місцезнаходження): 3056, м. Київ, Солом`янський район, вул. Польова, 24,. Стан платника - 12, припинено, але не знято з обліку.

28.09.2018 державному реєстратору відділу з питань державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців Шевченківської районної в місті Києві державної адміністрації було надано рішення засновника №6/2018 ДП "Оргпром" (3 100% ІНОЗЕМНИМ КАПІТАЛОМ) (з 100% іноземним капіталом) (код ЄДРПОУ 23729726) від 28.09.2018 про припинення діяльності, звільнення директора та призначення ліквідаційної комісії.

На підставі зазначеного вище рішення 28.09.2018 проведена реєстраційна дія «Внесення рішення засновників (учасників) юридичної особи або уповноваженого ними органу щодо припинення юридичної особи в результаті її ліквідації». Рішенням визначено строк заявлення вимог кредиторів - два місяці з дати оприлюднення повідомлення про припинення.

30.11.2018 державному реєстратору відділу з питань державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців Шевченківської районної в місті Києві державної адміністрації було були надані заява про державну реєстрацію припинення юридичної особи в результаті її ліквідації та архівна довідка Солом`янської районної в місті Києві державної адміністрації №108-18272 від 23.11.2018 про прийняття документів на довгострокове зберігання.

Як повідомив у відзиві на позовну заяву представник відповідача та не заперечувалось позивачем у позовній заяві, станом на 30.11.2018 відомості про наявність заборгованості із сплати податків і зборів та/або наявність заборгованості із сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, щодо юридичної особи: ДП "Оргпром" (з 100% іноземним капіталом) (код ЄДРПОУ 23729726) в Єдиному державному реєстрі були відсутні.

Проте, позивач у позові зазначив, що лише 10.12.2018 після нарахування в ІКП штрафної санкції за несвоєчасну сплату податкових зобов`язань по ПДВ (акт від 26.11.2018 №28045/26-15-12-13-20) та ППР від 28.11.2018 №0875711213) в ДП виник борг у сумі 61,44 грн.

Окрім того, позивач повідомив про те, що в державному реєстрі речових прав на нерухоме майно та реєстрі прав власності на нерухоме майно, Державному реєстрі Іпотек, Єдиному реєстрі заборони відчуження об`єктів нерухомого майна, знаходяться об`єкт нерухомого майна - нежитлові офісні приміщення 3-го поверху групи приміщень №5,6 (в літ. А), загальною площею 1011,60 кв.м. у м. Києві, вул. Польва, 24.

Декларації з податку на нерухоме майно відмінне від земельної ділянки, сплаченого юридичними особами за 2017 - 2019 р.р. до ДПІ не надавались, податок не сплачувався.

Водночас, згідно АІС «Податковий блок» ГУ ЛПС у м. Києві стало відомо, що державним реєстратором 30.11.2018 внесено запис №10731110033014862 про державну реєстрацію припинення юридичної особи - Дочірнього підприємства "Оргпром" (код ЄДРПОУ 23729726).

Вважаючи внесений до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань запис про припинення ДП "Оргпром" (код ЄДРПОУ 23729726) протиправним, оскільки за вказаним підприємством обліковується податковий борг, позивач звернувся з даним позовом до суду.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.

Відносини, що виникають у сфері державної реєстрації юридичних осіб, їхньої символіки (у випадках, передбачених законом), громадських формувань, що не мають статусу юридичної особи, та фізичних осіб - підприємців регулює Закон України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань» від 15 травня 2003 року №755-IV (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).

Згідно з частиною 1 статті 9 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань» відомості про юридичну особу, громадське формування, що не має статусу юридичної особи, та фізичну особу - підприємця вносяться до Єдиного державного реєстру на підставі: 1) відповідних заяв про державну реєстрацію; 2) документів, що подаються для проведення інших реєстраційних дій; 3) відомостей, отриманих у результаті інформаційної взаємодії між Єдиним державним реєстром та інформаційними системами державних органів.

Відповідно до пункту 10 частини 2 статті 9 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань» в Єдиному державному реєстрі містяться такі відомості про юридичну особу, крім державних органів і органів місцевого самоврядування як юридичних осіб, зокрема і місцезнаходження юридичної особи.

Частинами 1, 11 статті 13 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань» передбачено, що інформаційна взаємодія між Єдиним державним реєстром та інформаційними системами державних органів у випадках, визначених цією статтею, здійснюється інформаційно-телекомунікаційними засобами в електронній формі у порядку, визначеному Міністерством юстиції України спільно з відповідними державними органами. Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення, забезпечує передачу до Єдиного державного реєстру відомостей про кінцевих бенефіціарних власників (контролерів) юридичної особи, які не були надані заявником відповідно до цього Закону.

Частиною 13 статті 17 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань» передбачено, що для державної реєстрації припинення юридичної особи в результаті її ліквідації на підставі рішення про припинення юридичної особи, прийнятого учасниками юридичної особи або відповідного органу юридичної особи, а у випадках, передбачених законом, - рішення відповідних державних органів, або судового рішення про припинення юридичної особи, не пов`язаного з її банкрутством, після закінчення процедури припинення, але не раніше закінчення строку заявлення вимог кредиторами, подаються такі документи: 1) заява про державну реєстрацію припинення юридичної особи в результаті її ліквідації; 2) довідка архівної установи про прийняття документів, що відповідно до закону підлягають довгостроковому зберіганню.

Для державної реєстрації припинення юридичної особи в результаті її реорганізації після закінчення процедури припинення, але не раніше закінчення строку заявлення вимог кредиторами, подаються такі документи: 1) заява про державну реєстрацію припинення юридичної особи в результаті її реорганізації; 2) примірник оригіналу (нотаріально засвідчена копія) розподільчого балансу - у разі припинення юридичної особи в результаті поділу; 3) примірник оригіналу (нотаріально засвідчена копія) передавального акта - у разі припинення юридичної особи в результаті перетворення, злиття або приєднання; 4) довідка архівної установи про прийняття документів, що відповідно до закону підлягають довгостроковому зберіганню, - у разі припинення юридичної особи в результаті поділу, злиття або приєднання; 5) документи для державної реєстрації створення юридичної особи, визначені частиною першою цієї статті, - у разі припинення юридичної особи в результаті перетворення; 6) документи для державної реєстрації змін до відомостей про юридичну особу, що містяться в Єдиному державному реєстрі, визначені частиною четвертою цієї статті, - у разі припинення юридичної особи в результаті приєднання.

Водночас, порядок та підстави для відмови у державній реєстрації передбачені у статті 28 цього Закону, відповідно до якої підставами для відмови у державній реєстрації є:

1) документи подано особою, яка не має на це повноважень;

2) у Єдиному державному реєстрі містяться відомості про судове рішення щодо заборони проведення реєстраційної дії;

3) у Єдиному державному реєстрі містяться відомості про судове рішення про арешт корпоративних прав - у разі державної реєстрації змін до відомостей про юридичну особу, що містяться в Єдиному державному реєстрі, у зв`язку із зміною частки засновника (учасника) у статутному (складеному) капіталі (пайовому фонді) юридичної особи;

4) не усунуто підстави для зупинення розгляду документів протягом встановленого строку;

5) документи суперечать вимогам Конституції та законів України;

6) документи суперечать статуту громадського формування;

7) порушено встановлений законом порядок створення юридичної особи, громадського формування, що не має статусу юридичної особи;

8) невідповідність найменування юридичної особи вимогам закону;

9) щодо засновника (учасника) юридичної особи, що створюється, проведено державну реєстрацію рішення про припинення юридичної особи в результаті її ліквідації;

10) щодо юридичної особи, стосовно якої подано заяву про державну реєстрацію змін до відомостей Єдиного державного реєстру, пов`язаних із зміною засновників (учасників) юридичної особи, проведено державну реєстрацію рішення про припинення юридичної особи в результаті її ліквідації;

11) документи для державної реєстрації припинення юридичної особи подані: раніше строку, встановленого цим Законом; - щодо юридичної особи, що припиняється в результаті її ліквідації та є засновником (учасником) інших юридичних осіб та/або має не закриті відокремлені підрозділи, та/або є засновником третейського суду;- в Єдиному державному реєстрі відсутній запис про державну реєстрацію юридичної особи, утвореної шляхом реорганізації в результаті злиття, приєднання або поділу;- щодо акціонерного товариства, стосовно якого надійшли відомості про наявність нескасованої реєстрації випуску акцій; - щодо юридичної особи - емітента цінних паперів, стосовно якого надійшли відомості про наявність нескасованих випусків цінних паперів; - щодо юридичної особи, що ліквідується, стосовно якої надійшли відомості про наявність заборгованості із сплати податків і зборів та/або наявність заборгованості із сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування; - щодо юридичної особи, що реорганізується, стосовно якої надійшли відомості про наявність заборгованості із сплати податків і зборів та/або наявність заборгованості із сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування та відсутній узгоджений план реорганізації юридичної особи; - щодо юридичної особи, стосовно якої надійшли відомості про наявність заборгованості із сплати страхових коштів до Пенсійного фонду України та фондів соціального страхування; - щодо юридичної особи, що припиняється в результаті ліквідації, стосовно якої надійшли відомості про відкрите виконавче провадження; - щодо юридичної особи, стосовно якої відкрито провадження у справі про банкрутство.

Як передбачено частинами 3, 4 статті 28 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань» повідомлення про відмову у проведенні державної реєстрації повинно містити посилання на конкретну норму (пункт, статтю) законодавства із зазначенням, що саме порушено під час оформлення та подання документів, а також повинно бути зазначено, який саме пункт чи стаття поданого заявником документа (статуту, протоколу тощо) не відповідає нормам законодавства.

Відмова у державній реєстрації з підстав, не передбачених цією статтею, а також відмова у державній реєстрації (легалізації) професійної спілки, її організації або об`єднання не допускається.

З аналізу зазначених норм права вбачається, що державному реєстратору не надано право вимагати додаткових документів, які не передбачені вказаним Законом, а підстави для відмови у державній реєстрації припинення юридичної особи є чітко визначеними.

Однією з таких підстав є надходження відомостей про наявність заборгованості із сплати податків і зборів та/або наявність заборгованості із сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування.

Приписами підпункту 2 пункту 2 наказу Міністерства юстиції України «Про інформаційну взаємодію між Єдиним державним реєстром юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань й інформаційними системами Державної фіскальної служби України» від 18.03.2016 № 759/5/371 (далі - Наказ) передбачено, що до запровадження обміну документами в електронній формі між Реєстром та інформаційними системами Державної фіскальної служби України щодо подання запитів державними реєстраторами юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань і передачі до Реєстру відомостей про відсутність (наявність) заборгованості зі сплати податків і зборів, про відсутність (наявність) заборгованості зі сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, про узгодження плану реорганізації юридичної особи такі відомості передаються Державною фіскальною службою України до Реєстру з урахуванням технічних можливостей Реєстру та інформаційних систем Державної фіскальної служби України, зокрема, про наявність заборгованості зі сплати податків і зборів - шляхом надсилання повідомлень про наявність заперечень проти проведення державної реєстрації припинення юридичної особи за формою № 27-ОПП.

Тобто, наказом визначено, що повідомлення за формою № 27-ОПП надсилається із обов`язковим зазначенням причин заперечень контролюючого органу щодо здійснення державної реєстрації припинення юридичної особи, а саме, наявність заборгованості зі сплати податків і зборів.

Як вбачається з матеріалів справи, на час вчинення спірної реєстраційної дії щодо припинення ДП «Оргпром» до державного реєстратора не надходило відомостей щодо наявність заборгованості із сплати податків і зборів та/або наявність заборгованості із сплати ПДВ та податку на нерухоме майно.

Крім того, відсутні відомості про відкриті виконавчі провадження стосовно ДП «Оргпром».

В межах розгляду даної справи, судом оцінюються дії відповідача по державній реєстрації припинення юридичної особи ДП «Оргпром» у відповідності до критеріїв, визначених частиною другої статті 2 КАС України.

В ході розгляду справи позивачем на підтвердження своєї правової позиції не доведено існування законодавчо визначених підстав, які вказували б на порушення, допущені державним реєстратором під час реєстрації припинення юридичної особи ДП «Оргпром».

Повідомлені в позовній заяві обставини, навпаки, свідчать на користь висновку про те, що на дату вчинення відповідачем оскаржуваних дій, за ДП «Оргпром» заборгованість зі сплати ПДВ та податку на нерухоме майно не обліковувалась.

Закон України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань», який є спеціальним законом у сфері регулювання відносин, що виникають під час державної реєстрації юридичних осіб, не передбачає обов`язок державного реєстратора перевіряти дотримання вимог Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» під час внесення запису про державну реєстрацію припинення юридичної особи.

Таким чином, у державного реєстратора були відсутні правові підстави для відмови у здійсненні спірної реєстраційної дії.

Враховуючи вищевикладене, оскільки позивачем не доведено належними доказами протиправність дій відповідача щодо вчинення реєстраційної дії, суд вважає, що державний реєстратор під час здійснення державної реєстрації припинення ДП «Оргпром» та внесення відповідного запису до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Законом України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань».

Таким чином, суд приходить до висновку про правомірність запису державного реєстратора від 30.11.2018 № 10731110033014862.

Згідно із частиною першою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З урахуванням викладеного, системно проаналізувавши положення чинного законодавства України та надавши оцінку доказам, наявним у матеріалах справи, суд дійшов висновку про необґрунтованість позовних вимог та відсутність підстав для їх задоволення.

Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, -

в и р і ш и в :

В задоволенні адміністративного позову відмовити.

Рішення суду набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.

Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Інформація про учасників справи:

Головне управління ДПС у м. Києві (вул.Шолуденка, 33/19, м.Київ, 04116, код ЄДРПОУ ВП 44116011)

Шевченківська районна в місті Києві державна адміністрація (вул. Богдана Хмельницького, 24, м. Київ, 01030, код ЄДРПОУ37405111)

Суддя Жданкіна Наталія Володимирівна