Постанова № 137194960, 05.06.2026, Уманський міськрайонний суд Черкаської області

Дата ухвалення
05.06.2026
Номер справи
705/2170/26
Номер документу
137194960
Форма судочинства
Про адмінправопорушення
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Справа №705/2170/26

3/705/972/26

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

05 червня 2026 року м. Умань

Суддя Уманського міськрайонного суду Черкаської області Душин Олексій Владиславович, розглянувши матеріали справи про адміністративне правопорушення, які надійшли з Головного управління ДПС у Черкаській області, про притягнення

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , громадянина України, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , директора ТОВ «ТЕХНОІНВЕСТПРОМ»,

до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.163-1 КУпАП,

В С Т А Н О В И В :

І. Опис обставин справи про адміністративне правопорушення

1. До Уманського міськрайонного суду Черкаської області від Головного управління ДПС у Черкаській області надійшов протокол про адміністративне правопорушення № 95/23-00-07-01-01 від 26.02.2026 р. складений відносно за ч. 1 ст. 163-1 КУпАП, в якому зазначено, що ОСОБА_1 вчинив правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 163-1 КУпАП, а саме:

Вимог п. 44.1 ст. 44, п. 44.1. ст. 44 Податкового кодексу, п.2 ст.9 Закону України №996-XIV, п.2.4 Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженого Міністерством фінансів України від 24 травня 1995 р. №88, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України від 05 червня 1995 за №168/704, п.10 Положення (стандарту) бухгалтерського обліку 16 «Витрати», затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 31 грудня 1999 р. N318, п.8. п 9 Положення (стандарт) бухгалтерського обліку 9 «Запаси», затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 20 жовтня 1999р. N246, пп.5.6 п.5 Національного положення (стандарту) бухгалтерського обліку 25 «Фінансовий звіт суб`єкта малого підприємництва», затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 25 лютого 2000 р. №39 (х редакції наказу Міністерства фінансів України від 24 січня 2011 р. №25), зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15 березня 2000 р. за №161/4382, результаті чого занижено податок на прибуток на загальну суму 5433198 грн., в т.ч. за: - 2023 рік на суму 4232043 грн.; - 2024 рік на суму 324900 грн., з них за півріччя 2024 року на суму 252900 грн., три квартали 2024 року на суму 288900 грн.; - півріччя 2025 року на суму 876255 грн., з них за 1 квартал 2025 року на суму 402490 грн.; Вимог п. 44.1 ст. 44, п. 44.1. ст. 44 Податкового кодексу України від 02.12.2010 року №2755-VI, п.2 ст.9 Закону України №996-ХI, п.2.4 Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженого Міністерством фінансів України від 24 травня 1995 р. №88, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України від 05 червня 1995 за №168/704, п.10 Положення (стандарту) бухгалтерського обліку 16 «Витрати», затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 31 грудня 1999 р. N318, п.8, п 9 Положення (стандарт) бухгалтерського обліку 9 «Запаси», затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 20 жовтня 1999р. N246, пп.5.6 п.5 Національного положення (стандарту) бухгалтерського обліку 25 «Фінансовий звіт суб`єкта малого підприємництва», затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 25 лютого 2000 р. № 39 (у редакції наказу Міністерства фінансів України від 24 січня 2011 р. № 25), зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15 березня 2000 р. за № 161/4382, в результаті чого завищено від`ємне значення об`єкта оподаткування податком на прибуток за 1 квартал 2024 року на суму 1055000 грн., за 1 квартал 2025 року на суму 4714810 грн., за півріччя 2025 року на суму 4356972 грн.

Вимог п. 198.1, 198.2, 198.3, 198.6 ст. 198 Податкового кодексу України від 02.12.2010 року №2755-VI, пп. 5 п. 4 розділу V Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість, затвердженого наказом Міністерства фінансів України 29.01.2016 року №21, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 29.01.2016 року за №159/28289, в результаті чого занижено податок на додану вартість на загальну суму 4702270 грн. у т.ч. за жовтень 2023 року на суму 4001062 грн. та за грудень 2023 року на суму 701208 грн.; Вимог п.51.1 ст.51 та п. 176.2 «б» ст.176 Податкового кодексу від 2 грудня 2010 року №2755-VІ, із змінами та доповненнями, в частині повноти та достовірності відображення інформації в Податковому розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску II-IV квартал 2023 року, 1-IV квартали 2024 року та січень-червень 2025 року; Вимог абз.2 п.57.1 ст.57, пп.164.2.1 п.164.2 ст. 164, п.167.1 ст.167, абз. «а» п.176.2 ст.176, пп.168.1.1 п. 168.1 ст. 168 Податкового кодексу від 2 грудня 2010 року №2755-VI, із змінами та доповненнями, що призвело до заниження податкового зобов`язання по податку на доходи фізичних осіб на загальну суму 90000,00 грн., в тому числі за липень 2024 року в сумі 36000,00 грн., за жовтень 2024 року в сумі 36000,00 грн. та за січень 2025 року в сумі 18000,00 грн.; Вимог п.1 ч.2 ст.6 та ч.3 ст.7 Закону України 08 липня 2010 року №2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування», що призвело до заниження єдиного внеску на загальну суму 61347,68 грн., в тому числі за липень 2024 року в сумі 19954,35 грн., за жовтень 2024 року в сумі 19393,33 грн. та за січень 2025 року в сумі 22000,00 грн.; Вимог ст. 9 Закону України від 08.07.2010 № 2464 - V1 «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування», із змінами та доповненнями, в результаті чого не сплачено одночасно з видачею сум виплат єдиний внесок на загальну суму 61347,68 грн., в тому числі за липень 2024 року на суму 19954,35 грн., за жовтень 2024 року на суму 19393,33 грн. та за січень 2025 року на суму 22000,00 грн.: Вимог пп.1.2, пп.1.3, пп.1.4, пл. 1.5, пл. 1.6 п. 161 підрозд.10 розд. ХХ та абз.2 п.57.1 ст.57, пп.164.2.1 п.164.2 ст.164, п.167.1 ст.167, абз. «а» п.176.2 ст.176, пп.168.1.1 п.168.1 ст.168 Податкового кодексу від 2 грудня 2010 року №2755-Vl, із змінами та доповненнями, що призвело до заниження податкового зобов`язання по військовому збору на загальну суму 11000,00 грн. в тому числі за липень 2024 року в сумі 3000,00 грн., за жовтень 2024 року в сумі 3000,00 грн. та за січень 2025 року в сумі 5000,00 грн.; Вимог п. 63.3 ст. 63 Податкового кодексу від 02.12.2010 року №2755-VI, абз. 1 п. 8.4 розд. VIII Порядку обліку платників податків і зборів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 09.12.2011 №1588, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 29.12.2011 року за №1562/20300, в результаті чого не подано 19 повідомлень про об`єкти оподаткування або об`єкти, пов`язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність, за формою №20-ОПП

ІІ. Пояснення осіб, які беруть участь у провадженні в справі про адміністративне правопорушення

2. В судове засідання ОСОБА_1 не з`явився, про причини неявки суд не повідомив, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином.

ІІІ. Досліджені у судовому засіданні докази

3. На підтвердження вини ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення надано наступні докази:

- протокол про адміністративне правопорушення № 95/23-00-07-01-01 від 06.02.2026 р. за ч. 1 ст. 163-1 КУпАП;

- копія наказу №2 від 22.11.2022 року;

- акт №1633/23-00-07-01-01/44548192 від 06.02.2026;

витяг з акту документальної планової виїзної перевірки ТОВ «ТЕХНОІНВЕСТПРОМ» від 06.02.2026 №1633/00-07-01-01/44548192.

ІV. Оцінка Суду

4. Відповідно до ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об`єктивне з`ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності із законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.

Відповідно до ст. 280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов`язаний з`ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом`якшують і обтяжують відповідальність, а також з`ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

5. Відповідно до приписів ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів тощо, а також іншими документами.

6. Також суд наголошує, що, як вбачається з приписів ст. 251 КУпАП, сам по собі протокол про адміністративне правопорушення не є доказом вини особи, стосовно якої складено такий протокол. Доказом в даному випадку виступають лише фактичні дані, що можуть встановлюватися у такому протоколі.

7. Диспозиція ч. 1 ст. 163-1 КУпАП встановлює адміністративну відповідальність за відсутність податкового обліку, порушення керівниками та іншими посадовими особами підприємств, установ, організацій встановленого законом порядку ведення податкового обліку, у тому числі неподання або несвоєчасне подання аудиторських висновків, подання яких передбачено законами України.

Об`єктом даного адміністративного правопорушення є суспільні відносини у сфері оподаткування.

Об`єктивна сторона правопорушення полягає в порушенні керівниками та іншими посадовими особами підприємств, установ, організацій встановленого законом порядку ведення податкового обліку, у тому числі його відсутність на підприємстві, установі, організації, а також в неподанні або несвоєчасному поданні аудиторських висновків.

8. Відповідно до ст. 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім`я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, прізвище викривача (за його письмовою згодою), якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.

Протокол підписується особою, яка його склала, і особою, яка притягається до адміністративної відповідальності; при наявності свідків і потерпілих протокол може бути підписано також і цими особами.

У разі відмови особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, від підписання протоколу, в ньому робиться запис про це. Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, має право подати пояснення і зауваження щодо змісту протоколу, які додаються до протоколу, а також викласти мотиви свого відмовлення від його підписання.

9. Зі змісту ст. 279 КУпАП вбачається, що справа про адміністративне правопорушення підлягає судовому розгляду в межах обставин, викладених в протоколі про адміністративне правопорушення.

Тому дані обставини, з урахуванням положень ст. 256 КУпАП щодо змісту протоколу про адміністративне правопорушення, мають бути викладені в протоколі конкретно, у спосіб, який унеможливлює їх неоднозначне тлумачення, та відповідати диспозиції закону про адміністративну відповідальність за вказане правопорушення.

Обставини, які мали місце і стали підставою для складення протоколу про адміністративне правопорушення, повинні бути достатніми для повного розуміння суті правопорушення.

Конкретність пред`явленого особі обвинувачення у вчиненні адміністративного правопорушення забезпечує можливість організувати ефективний захист своїх інтересів.

Неконкретність обвинувачення не тільки не дозволяє особі, яка притягується до адміністративної відповідальності, належним чином організувати ефективний захист своїх інтересів, а й позбавляє суд належним чином перевірити твердження органу, який склав протокол, про вчинення особою адміністративного правопорушення.

10. Факт вчинення правопорушення та винуватість ОСОБА_1 підтверджується наявними у справі доказами, а саме: протоколом про адміністративне правопорушення № 95/23-00-07-01-01 від 06.02.2026 р..; актом та витягом з акту від 06.02.2026 № 1633/23-00-07-01-01/44548192.

11. Таким чином, суд, дослідивши матеріали справи, дійшов висновку, що в діях ОСОБА_1 вбачається адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 163-1 КУпАП.

12. Проте, згідно ч. 2 ст.38 КУпАП якщо справи про адміністративні правопорушення відповідно до цього Кодексу чи інших законів підвідомчі суду (судді), стягнення може бути накладено не пізніш як через три місяці з дня вчинення правопорушення, а при триваючому правопорушенні не пізніш як через три місяці з дня його виявлення, крім справ про адміністративні правопорушення, зазначені у частинах третій - п`ятій цієї статті.

13. Згідно з п. 7 ч. 1 ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за обставин закінчення на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення строків, передбачених ст.38 цього Кодексу.

Зазначеними положеннями КУпАП передбачено, що закінчення строків накладення адміністративних стягнень є підставою для закриття провадження в справі про адміністративне правопорушення, що виключає провадження у справі на будь-якій стадії.

14. Положення ст. 7 КУпАП передбачають, що кожній особі щодо якої вирішується питання про притягнення до адміністративної відповідальності гарантовано, що ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв`язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом, а провадження в справі про адміністративне правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.

15. Як встановлено судом та підтверджено матеріалами справи, датою вчинення адміністративного правопорушення є жовтень, грудень 2023 року, період з І кварталу 2024 року по І квартал 2025 року, півріччя 2025 року, проте сам протокол про адміністративне правопорушення було складено 06 лютого 2026 року, тобто на час розгляду судом матеріалів справи закінчився строк для накладення адміністративного стягнення, а тому суд приходить до висновку, що провадження в справі підлягає закриттю на підставі п. 7 ч. 1 ст.247 КУпАП.

З цих підстав, керуючись ст. 1, 9, 40-1, 163-1, 245, 247, 251, 276-279, 283-285, 294 Кодексу України про адміністративні правопорушення,

П О С Т А Н О В И В:

1. ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , визнати винуватим у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 163-1 КУпАП.

2. Провадження у справі про адміністративне правопорушення стосовно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , за ч. 1 ст. 163-1 КУпАП закрити на підставі п. 7 ч. 1 ст. 247 КУпАП у зв`язку із закінченням строків накладення адміністративного стягнення.

3. Постанова може бути оскаржена до Черкаського апеляційного суду протягом 10 днів з дня її винесення шляхом подачі апеляційної скарги.

4. Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку не було подано. В разі подачі апеляційної скарги, судове рішення набирає чинності після ухвалення рішення судом апеляційної інстанції.

Суддя: О.В. Душин