Єдиний державний реєстр судових рішень
Коростенський міськрайонний суд Житомирської області
Справа № 279/3758/26
Провадження №3/279/1031/26
ПОСТАНОВА
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
08 червня 2026 року м. Коростень
Суддя Коростенського міськрайонного суду Житомирської області Пацко О.О., розглянувши матеріали справи про притягнення до адміністративної відповідальності,
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, зареєстрований: АДРЕСА_1 , за ч. 3 ст. 172-20 Кодексу України про адміністративні правопорушення,-
В С Т А Н О В И В:
Згідно з протоколом про військове адміністративне правопорушення, в/ч НОМЕР_1 №73 від 25.05.2026 солдат ОСОБА_1 25.05.2026 року о 10:50 год. в умовах особливого періоду перебував у розташуванні свого підрозділу, який розташований за адресою: АДРЕСА_2 , у стані алкогольного сп`яніння, а саме, порушення координації рухів, порушення мови, запах алкоголю з ротової порожнини, поведінка що не відповідає обстановці. Перебування в стані алкогольного сп`яніння підтверджується медичним висновком КНП «Коростенська центральна міська лікарня» № №71 від 24.05..2026 щодо результатів медичного огляду виявлення алкогольного, наркотичного сп`яніння (вміст алкоголю 0,8% проміле), чим вчинив діяння, за яке передбачена відповідальність за ч. 3 ст. 172-20 КУпАП.
ОСОБА_1 в судове засідання не прибув, однак в матеріалах справи наявна заява, де клопотав про розгляд справи за його відсутності, вину у вчиненні правопорушення визнав, розкаявся та просив його суворо не карати.
За таких обставин, на підставі ст. ст. 268, 277-2 КУпАП, суд, виходячи з вище зазначених правових норм, беручи до уваги практику Європейського суду з прав людини, відповідно до якої сторона, яка задіяна в ході судового розгляду, зобов`язана з розумним інтервалом часу сама цікавитись провадженням у її справі, добросовісно користуватись належними їй процесуальними правам та неухильно виконувати процесуальні обов`язки, вважає за можливе провести розгляд справи у відсутність особи, що притягається до адміністративної відповідальності.
Дослідивши обставини вчиненого правопорушення на підставі протоколу в/ч НОМЕР_1 №73 про військове адміністративне правопорушення від 25.05.2026 року та долучених до нього матеріалів, суд дійшов висновку про наявність підстав для притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності та застосування до нього адміністративного стягнення в межах санкції статті ч.3 ст.172-20 КУпАП.
Згідно з диспозицією ч.1 ст.172-20 КУпАП відповідальність настає за розпивання алкогольних, слабоалкогольних напоїв або вживання наркотичних засобів, психотропних речовин чи їх аналогів військовослужбовцями, військовозобов`язаними та резервістами під час проходження зборів на території військових частин, військових об`єктів, або поява таких осіб на території військової частини в нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп`яніння, або виконання ними обов`язків військової служби в нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп`яніння, а також відмова таких осіб від проходження огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння.
Частиною 3 вказаної норми Закону передбачена відповідальність за дії передбачені частинами першою або другою цієї статті, вчинені особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за такі самі порушення, або в умовах особливого періоду.
Відповідно до ст.1 "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", особливий період - період функціонування національної економіки, органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, Збройних Сил України, інших військових формувань, сил цивільного захисту, підприємств, установ і організацій, а також виконання громадянами України свого конституційного обов`язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, який настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.
Законом України від 24 лютого 2022 року №2102-IX затверджено Указ Президента України від 24 лютого 2022 р. № 64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні".
За таких обставин дії ОСОБА_1 щодо вчинення адміністративного правопорушення за ч.3 ст.172-20 КУпАП в умовах особливого періоду кваліфіковані правильно.
Відповідно до ст.251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, речовими доказами, показаннями технічних приладів тощо.
Вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення за ч.3 ст.172-20 КУпАП підтверджується даними, що містяться у таких джерелах доказів:
- протоколом про адміністративне правопорушення в/ч НОМЕР_1 №73 від 25.05.2026,
- письмовими поясненнями ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_1 , з яких вбачається, що вину свою визнав, в чому щиро розкаюється,
- довідкою ВЧ НОМЕР_1 від 01.06.2026 за №2010 про те, що ОСОБА_1 перебуває на військовій службі за призовом з 30.04.2022 року,
- консультаційним висновком спеціаліста від 24.05.2026 року, що ОСОБА_1 перебуває в стані алкогольного сп`яніння 0,8 % проміле,
- службовою характеристикою.
Протокол про адміністративне правопорушення складений уповноваженою особою та за встановленою формою з урахуванням всіх вимог, передбачених , а також Інструкції зі складання протоколів та оформлення матеріалів про військові адміністративні правопорушення, затвердженої Наказом Міністерства оборони України від 23.10.2021 року № 329, зокрема містить підпис ОСОБА_1 ро ознайомлення його зі змістом протоколу.
Метою адміністративного стягнення є виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень, як самим правопорушником, так і іншими особами (ст.23 КУпАП).
При накладенні адміністративного стягнення відповідно до ст.33 КУпАП судом враховуються характер вчиненного правопорушення, особа правопорушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом`якшують і обтяжують відповідальність.
Пом`якшуючих та обтяжуючих обставин судом не встановлено.
З урахуванням вищевикладених обставин суд вважає за доцільне застосувати до ОСОБА_1 адміністративне стягнення у виді штрафу, яке за своїм видом і розміром відповідає характеру вчиненого правопорушення, особі порушника та ступеню його вини, є необхідним і достатнім для його виховання та запобігання вчиненню нових правопорушень.
Відповідно до п. 12 ч.1ст.5 Закону України «Про судовий збір» від 08.07.2011 року №3674-VI від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються військовослужбовці, військовозобов`язані та резервісти, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, - у справах, пов`язаних з виконанням військового обов`язку, а також під час виконання службових обов`язків.
Тому, виходячи з вищевикладеного та керуючись ч.3 ст.172-20, ст. ст. 221, 283-284 КУпАП,-
П О С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.3 ст.172-20 Кодексу України про адміністративні правопорушення та застосувати до нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян у сумі 17000 (сімнадцять тисяч) гривень 00 копійок, який підлягає зарахуванню до спеціального фонду Державного бюджету України (отримувач: ГУК у Житомир обл./Житомир обл./ 21081100/, код за ЄДРПОУ: 37976485, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), МФО: 899998, рахунок отримувача: UA228999980313070106000006827, код класифікації доходів бюджету: 21081100).
Звільнити ОСОБА_1 від сплати судового збору на підставі п. 2 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовийзбір».
Постанова може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником або прокурором протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги (подання прокурора) і може бути звернута до виконання протягом трьох місяців.
Суддя О.О. Пацко