Єдиний державний реєстр судових рішень
Справа № 583/2594/26
3/583/920/26
ПОСТАНОВА
Іменем України
08 червня 2026 року Охтирський міськрайонний суд Сумської області у складі:
головуючого судді Плотникової Н.Б.
при секретарі Логвиненко Л.М.
з участю прокурора Гузенко Д.А.
особи, яка притягується до
адміністративної відповідальності ОСОБА_1
розглянувши матеріали, що надійшли від Сумського управління Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України відносно
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 , громадянина України, військовослужбовця в/ч НОМЕР_2 , зареєстрованого та проживаючого за адресою АДРЕСА_1
за ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 , будучи водієм 13 державної пожежно-рятувальної частини з охорони об`єктів (Публічного акціонерного товариства «Укрнафта») (с. Мала Павлівка Охтирського району) 3 державного пожежно-рятувального загону Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Сумській області з охорони об`єктів та суб`єктом відповідальності за правопорушення, пов`язані з корупцією, згідно з п.п. «д» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції», в порушення вимог ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», несвоєчасно без поважних причин, а саме 22.08.2024 року (останнім днем подання була дата 28.07.2024 р.), подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування при припинені діяльності, пов`язаної з виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями, тобто скоїв адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
ОСОБА_1 в судовому засіданні вину у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 172-6 КУпАП, визнав та просить врахувати, що несвоєчасне подання ним декларації було пов`язане з тим, що він готувався до вступу на військову службу в ЗСУ.
Прокурор в судовому засіданні просить суд визнати ОСОБА_1 винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП, та накласти стягнення у виді штрафу в мінімальному розмірі, передбаченому санкцією ч.1 ст.172-6 КУпАП.
Заслухавши пояснення ОСОБА_1 , думку прокурора, вивчивши матеріали справи, суд дійшов наступного висновку.
Згідно ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Згідно ст. 1 Закону України «Про запобігання корупції» корупційне правопорушення - діяння, що містить ознаки корупції, вчинене особою, зазначеною у ч. 1 ст. 3 вказаного Закону, за яке законом встановлено кримінальну, дисциплінарну та/або цивільно-правову відповідальність. Правопорушення, пов`язане з корупцією - діяння, що не містить ознак корупції, але порушує встановлені цим Законом вимоги, заборони та обмеження, вчинене особою, зазначеною у ч. 1 ст. 3 цього Закону, за яке законом встановлено кримінальну, адміністративну, дисциплінарну та/або цивільно-правову відповідальність.
Згідно з вимогами ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, які припиняють діяльність, пов`язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, протягом 30 календарних днів з дня припинення відповідної діяльності подають декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями.
Згідно п.п. «д» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» ОСОБА_1 відноситься до осіб начальницького складу органів та підрозділів цивільного захисту та є суб`єктом декларування та зобов`язаний подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, отже він також є суб`єктом відповідальності за порушення вимог вказаного Закону.
Присягу працівника органів та підрозділів цивільного захисту ОСОБА_1 прийняв 12.11.2018 року.
ОСОБА_1 особисто ознайомлений з листом попередженням про спеціальні обмеження та відповідальність за вчинення корупційних правопорушень та пам`яткою про звільнення із служби цивільного захисту осіб начальницького складу ДСНС.
Відповідно до підпункту пп. 2 п. 2 розділу II Порядку заповнення та подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, затвердженого наказом НАЗК від 08.11.2023 №252/23 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 13.11.2023 за №1965/41021, декларація при звільненні - декларація, яка подається відповідно до абз. 1 ч. 2 ст. 45 Закону №1700-УІІ - протягом 30 днів з дня припинення діяльності.
Така декларація подається за період, не був охоплений раніше поданими деклараціями, та містить інформацію станом на останній день такого періоду, яким є останній день здійснення діяльності. Під раніше поданими деклараціями розуміються декларації, що були подані до Реєстру відповідно до Закону, крім декларації кандидата на посаду.
Відповідно до витягу з наказу Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Сумській області від 26.06.2024 №207-ОС, ОСОБА_1 , водія 13 державної пожежно-рятувальної частини з охорони об`єктів (Публічного акціонерного товариства «Укрнафта») (с. Мала Павлівка Охтирського району) 3 державного пожежно-рятувального загону Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Сумській області з охорони об`єктів звільнено зі служби в ДСНС з 28.06.2024 року.
Тобто, у ОСОБА_1 виник обов`язок подати декларацію при звільненні за період, неохоплений раніше поданими деклараціями, упродовж часу з 00:00 год. 29.06.2024 (наступний день після дати звільнення) по 23:59 год. 28.07.2024 р.
За даними публічної частини Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, які розміщені на веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції, ОСОБА_1 подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями, 22.08.2024 р.
Про технічну справність реєстру та можливість своєчасного подання вказаної декларації ОСОБА_1 свідчить лист Національного агентства з питань запобігання корупції від 10.12.2025 р. № 47-02/99616-25.
Частиною 1 ст. 172-6 КУпАП встановлена відповідальність за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
При цьому суд вважає за необхідне зауважити, що адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст. 176-2 КпАП України є правопорушенням з формальним складом, для встановлення наявності якого в діях особи настання суспільно-небезпечних наслідків не вимагається, i суб`єктивна сторона якого може виявлятися як в умисній, так i в необережній формі вини.
Конструктивною ознакою правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КпАП України, є несвоєчасне подання декларації без поважних на те причин. Тобто за наявності останніх відповідальність за даною статтею виключається.
Під поважними причинами слід розуміти неможливість особи подати вчасно декларацію у зв`язку з хворобою, перебуванням особи на лікуванні, внаслідок стихійного лиха (повені, пожежі, землетрусу), технічних збоїв офіційного веб-сайту Національного агентства з питань запобігання корупції, витребуванням відомостей, необхідних для внесення в декларацію, перебуванням (триманням) під вартою.
Відомості про обставини, які об`єктивно могли завадити ОСОБА_1 в поданні декларації у встановлений законом строк, в матеріалах справи відсутні та ОСОБА_1 не наведені.
За встановлених обставин суд дійшов висновку про те, що вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення є доведеною, і його дії суд кваліфікує за ч.1 ст.172-6 КУпАП.
При призначенні стягнення суд враховує характер правопорушення, особу порушника, ступінь його вини, те, що ОСОБА_1 є військовослужбовцем ЗСУ та проходить на даний час військову службу за контрактом у військовій частині НОМЕР_2 , та вважає за необхідне накласти на ОСОБА_1 адміністративне стягнення у вигляді штрафу в мінімальному розмірі, передбаченому санкцією ч.1 ст.172-6 КУпАП.
Згідно ст. 40-1 КУпАП судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення. Розмір і порядок сплати судового збору встановлюється законом.
На підставі викладеного, керуючись ст. 40-1, ст. 172-6, ст. 283 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
ПОСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Накласти на ОСОБА_1 адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 850 грн. (Отримувач: Охтирська міська отг 21081100, Код ЄДРПОУ: 37981563, Банк: Казначейство України (ЕАП), МФО 899998, Номер аналітичного рахунку: UA168999980313030106000018538, Назва ККДК: Адміністративні штрафи та інші санкції).
Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 665,60 грн. на користь держави (населений пункт: м. Київ, отримувач: ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106, код отримувача: 37993783, банк отримувача: Казначейство України (ел. адм. подат.), номер рахунку: UA908999980313111256000026001, код класифікації доходів бюджету: 22030106, найменування податку: Судовий збір (стягувачем є Державна судова адміністрація України), обов`язково заповнити призначення платежу: судовий збір, пункт 5).
У відповідності із ст. 307 та ч. 2 ст. 308 КУпАП штраф має бути сплачений правопорушником не пізніш як через п`ятнадцять днів з дня отримання копії постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження постанови - не пізніш як через п`ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення. У разі несплати правопорушником штрафу у вказаний строк, постанова про накладення штрафу надсилається в порядку примусового виконання та з правопорушника підлягає стягненню подвійний розмір штрафу, зазначеного у постанові про стягнення штрафу.
Постанова може бути оскаржена до Сумського апеляційного суду через Охтирський міськрайонний суд Сумської області протягом 10 днів з дня її винесення.
Суддя Охтирського
міськрайонного суду : Н.Б. Плотникова