Постанова № 137185002, 02.06.2026, Комунарський районний суд м. Запоріжжя

Дата ухвалення
02.06.2026
Номер справи
333/3900/26
Номер документу
137185002
Форма судочинства
Про адмінправопорушення
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Справа № 333/3900/26

Провадження № 3/333/1317/26

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 червня 2026 року м. Запоріжжя

Суддя Комунарського районного суду м. Запоріжжя Наумова Ірина Йосипівна, розглянувши матеріали справи про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, продавця-консультанта ФОП, проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 ,

за ч. 1 ст.156 КУпАП, -

ВСТАНОВИЛА:

21.03.2026 року о 12:50 год. в АДРЕСА_2 в магазині « ІНФОРМАЦІЯ_2 » ФОП « ОСОБА_2 » гр. ОСОБА_1 , перебуваючи на робочому місці здійснила продаж нікотинової рідини (вмістимість 50 мл) без марок акцизного податку, чим порушила вимоги ч.9 ст.65 «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах та пального» та ст.226 Податкового кодексу України та вчинила правопорушення, передбачене ч.1 ст.156 КУпАП.

В судові засідання ОСОБА_1 не з`явилася, про час та місце розгляду справи була повідомлений належним чином, шляхом направлення повісток про виклик на адресу проживання, яка зазначена в протоколі, що підтверджується відповідними поштовими повідомленнями, конверти повернулись на адресу суду з відміткою «адресат відсутній за вказаною адресою». Також, додатково був повідомлений шляхом направлення SMS-повістки на номер телефону зазначеного у протоколі про адміністративне правопорушення серії ВАД №680244 від 21 березня 2026 року, що підтверджується довідками про доставку SMS. Крім того, відомості про час та місце розгляду справи оприлюднені на офіційному сайті Комунарського районного суду м. Запоріжжя, який є загальнодоступним.

Представник ОСОБА_1 адвокат Ковалюк С.М. в судове засідання не з`явився, надав заяву про розгляд справи без його участі та участі ОСОБА_1 .. Звернувся до суду з письмовим клопотанням, в якому просивзвільнення гр. ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 від адміністративної відповідальності передбаченої ч.1 ст. 156 КупАП та повернути в повному обсязі вилучені товарно-матеріальні цінності власнику. В обґрунтування клопотання вказав, що зазначені в вищевказаному протоколі факти не відповідають дійсності, оскільки в абзаці ч.9 ст. 65 ЗУ «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, біоетанолу, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» № 3817-ІХ від 18.06.2024 р. чітко зазначено, що «тютюнові вироби та рідини, що використовуються в електронних сигаретах, які виробляються в Україні, а також ті, що ввозяться на митну територію України, позначаються марками акцизного податку в порядку, визначеному законами України», однак продукція, реалізацію якої гр. ОСОБА_1 здійснила у вищезазначеному торгівельному приміщення не являє собою а ні тютюнові вироби, а ні рідини що використовуються в електронних сигаретах, а значить не підпадає під дію ЗУ «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, біоетанолу, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» № 3817-ІХ від 18.06.2024 р, що в свою чергу свідчить про відсутність в діях ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ознак адміністративного правопорушення передбаченого ч.1 ст.156 КУПАП.

Факт того, що придбаний та вилучений у гр. ОСОБА_1 виріб, а саме ароматизатор харчовий рідкий «LUCКY» (в протоколі зазначено як нікотиновмісна рідина вмісткість 50мг) не є підакцизним товаром (не являє собою а ні тютюновий виріб, а ні рідину що використовуються в електронних сигаретах), що підтверджують:

- Протокол сертифікаційних випробувань ароматизатора харчового рідкого №0312 від 13.1-.2-23 р.;

- Технічні умови ароматизаторів харчових ТУ У 10.8-3220711349-001 :2023 чинними з 22.09.2023 р.;

- Сертифікат відповідності ароматизатора харчового № UA.CRТ.00367-23 від 19.10.2023 р. код УКТ ЗЕД 10.89.19.;

- Протокол сертифікаційних випробувань нікобустера №0313 від 13.1-.2-23 р.;

- Технічні умови нікобустер ТУ У 21.1-3220711349-002:2023 чинними з 22.09.2023 р.;

- Сертифікат відповідності ароматизатора харчового № UA.CRТ.00368-23 від 19.10.2023 р. код УКТ ЗЕД 21.10.53.;

- Сертифікат Відповідності «Ароматизатори харчові» за №UA.CRТ.0011.6-26 Термін дії з 24 лютого 2026 до 23 лютого 2027;

- Сертифікат Відповідності «Нікобустер» за №UA.GRт.001 lЬ-26, термін дії з 24 ЛЮТОГО 2026 ДО 23 ЛЮТОГО 2027;

- Товарні накладні та первинна документація.

Зазначає, що жодний з перелічених доказів не вказує на те, що гр. ОСОБА_1 здійснювала реалізацію тютюновмісних рідин, що використовуються в електронних сигаретах без паперових марок акцизного податку встановленого зразка, або самою сировиною для таких рідин, та навпаки підтверджують ту обставину що реалізовувались саме харчові ароматизатори.

Звертає увагу суду, що під час формування справи про адміністративне правопорушення, з метою ідентифікації товару, який було реалізовано гр. ОСОБА_1 , співробітниками СП ВП №4 РВП ГУ НП в Запорізькій області не було вжито заходів для встановлення його належності до підакцизних товарів, які мали б провести відбір зразків продукції та здійснити їх експертне дослідження згідно положень Закону «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» №877-V від 05.04.2007 (далі Закон №877- V).

З огляду на положення ст. 268 КУпАП, за відсутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності справу може бути розглянуто лише у випадках, коли є дані про своєчасне її сповіщення про місце і час розгляду справи і якщо від неї не надійшло клопотання про відкладення розгляду справи.

Частиною 2 ст. 268 КУпАП визначено, що участь особи, яка притягається до адміністративної відповідальності за ст. 156 КУпАП не є обов`язковою.

Дослідивши матеріали вказаної справи, суддя дійшла до наступного висновку.

Згідно з ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення, крім іншого є: своєчасне, всебічне, повне і об`єктивне з`ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.

За приписами ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов`язаний з`ясувати чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, а також з`ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Відповідно до ст. 251 КУпАП доказами по справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку посадова особа встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Оцінка доказів, відповідно до ст. 252 КУпАП, відбувається за внутрішнім переконанням особи, що приймає рішення, та ґрунтується на всебічному, повному та об`єктивному досліджені всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом та правосвідомістю, а жодний доказ не має наперед встановленої сили.

Вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.156 КУпАП підтверджується наступними доказами:

-протоколом про адміністративне правопорушення Серії ВАД № 680244 від 21.03.2026 року, в якому викладені вищезазначені обставини справи та поясненнями в протоколі ОСОБА_1 , яка зазначила, що з протоколом згодна;

-письмовими поясненнями ОСОБА_1 та ОСОБА_3 ;

-фото таблицею до протоколу Серії ВАД № 680244 від 21.03.2026 року;

-рапортами працівників поліції;

-наказом від 30.04.2025 року про прийняття на роботу ОСОБА_1 продавцем ФОП « ОСОБА_2 », випискою з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань ФОП « ОСОБА_2 » ;

- випискою з банку щодо купівлі тютюнової рідини гр. ОСОБА_3 в магазині « ІНФОРМАЦІЯ_2 » ФОП « ОСОБА_2 », де працюєОСОБА_1 ;

-відеозаписом, долученим до матеріалів адміністративної справи.

Так, частиною 1 ст.156 КУпАП передбачена відповідальність за роздрібну або оптову торгівлю алкогольними напоями чи тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, без марок акцизного податку чи з підробленими марками цього податку, що тягне за собою накладення штрафу від двохсот до шестисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з конфіскацією предметів торгівлі та виручки, одержаної від продажу предметів торгівлі.

Статтею 215 Податкового кодексу України (п. 215-1) передбачено, що до підакцизних товарів серед іншого належать рідини, що використовуються в електронних сигаретах.

У пункті 14.1.56-4 ст. 14 Податкового кодексу України під рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, розуміються рідкі суміші хімічних речовин, що містять або не містять нікотин, використовуються для створення пари в електронних сигаретах та містяться, зокрема, в картриджах, заправних контейнерах та інших ємностях.

Відповідно до пунктів 226.1, 226.9 ст. 226 Податкового кодексу України, у разі виробництва на митній території України алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, чи ввезення таких товарів на митну територію України платники податку зобов`язані забезпечити їх маркування марками встановленого зразка у такий спосіб, щоб марка акцизного податку розривалася під час відкупорювання (розкривання) товару.

Згідно з п.п. 14.1.109 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України, маркування тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, наклеювання марки акцизного податку на пачку (упаковку) тютюнового виробу чи ємність (упаковку) з рідиною, що використовується в електронних сигаретах, в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України щодо виробництва, зберігання та продажу марок акцизного податку.

Відповідно до п.п. 14.1.107 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України, марка акцизного податку спеціальний знак для маркування тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, віднесений до документів суворого обліку, який підтверджує сплату акцизного податку, легальність ввезення та реалізації на території України цих виробів.

Вважаються такими, що немарковані: тютюнові вироби та рідини, що використовуються в електронних сигаретах, з підробленими марками акцизного податку; тютюнові вироби та рідини, що використовуються в електронних сигаретах, марковані з відхиленням від вимог положення, затвердженого Кабінетом Міністрів України, відповідно до якого здійснюються виготовлення, зберігання, продаж марок акцизного податку та маркування тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та/або марками, що не видавалися безпосередньо виробнику або імпортеру зазначеної продукції (п. 226.9 ст. 226 ПК України).

Таким чином, рідини, що використовуються в електронних сигаретах, зокрема такі, що містять нікотин, належать до товарів, які позначаються марками акцизного податку, а тому такі є предметом адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.156 КУпАП.

Вказаний протокол про адміністративне правопорушення складений уповноваженою на те особою поліцейським ВП №4 ЗРУП ГУНП в Запорізькій області з заповненням всіх необхідних реквізитів, встановлених ст. 256 КУпАП, підписаний ним, та особою, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 ..

Підстав вважати, що цей протокол складено з порушенням ст. 256 КУпАП, відповідних Інструкцій, не здобуто.

Протокол про адміністративне правопорушення відповідно до ст. 251 КУпАП є одним із джерел доказів у справі про адміністративне правопорушення.

Під час розгляду не встановлено обставини, які б доводили упередженість або будь-яку зацікавленість працівників поліції у результатах розгляду справи або притягненні ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності.

Твердження сторони захисту про те, що рідини, які зазначені в протоколі не є підакцизним товаром, вважаю не є слушними.

Відповідно до п. 14.1.56-3 ст. 14 Податкового кодексу України, електронна сигарета - виріб, який може бути використаний для споживання (вдихання) парів, що утворюються внаслідок нагрівання компонентами такого виробу рідин, що містять або не містять нікотин.

Згідно з п. 14.1.56-4 цієї ж статті, рідини, що використовуються в електронних сигаретах - це рідкі суміші хімічних речовин, що містять або не містять нікотин, використовуються для створення пари в електронних сигаретах та містяться, зокрема, в картриджах, заправних контейнерах та інших ємностях.

За приписами п. 1 ст. 215 Податкового кодексу України, до підакцизних товарів належать, у тому числі, рідини, що використовуються в електронних сигаретах.

Відповідно до вимог статті 226.11 Податкового кодексу України, ввезення на митну територію України, зберігання, транспортування, прийняття на комісію з метою продажу та продаж на митній території України не маркованих в установленому порядку рідин, що використовуються в електронних сигаретах забороняється.

Пунктом 23 Положення про виготовлення, зберігання, продаж марок акцизного податку та маркування алкогольних напоїв, тютюнових виробів і рідин, що використовуються в електронних сигаретах, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2010 №1251, з наступними змінами, для рідин, що використовуються в електронних сигаретах, передбачено наклеювання марки на ємності (упаковки) з рідиною, що використовуються в електронних сигаретах, у такий спосіб, щоб марки обов`язково розривалися під час відкривання.

Зважаючи на зазначене, рідини для електронних сигарет є підакцизними товарами, а їх реалізація без марок акцизного податку утворює склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 156 КУпАП, тому доводи сторони захисту є безпідставними.

Доводи сторони захисту про те, що ароматизатор харчовий рідкий «LUCКY» (в протоколі зазначено як нікотиновмісна рідина вмісткість 50мг) не є рідиною, що використовуються в електронних сигаретах, а тому не підлягають маркуванню марками акцизного податку, вважаю безпідставними.

Так, відповідно до положень пп. 14.1.56-4 ст. 14 Податкового кодексу України, рідини, що використовуються в електронних сигаретах рідкі суміші хімічних речовин, що містять або не містять нікотин та використовуються для створення пари в електронних сигаретах. При цьому визначальним є не комерційне найменування товару, а його фактичне призначення та спосіб використання.

Посилання сторони захисту на те, що вилучені рідини є лише ароматизаторами чи допоміжними компонентами, спростовуються матеріалами справи та не виключають належності таких товарів до рідин, що використовуються в електронних сигаретах, оскільки вказані речовини реалізовувались у місці продажу товарів для вейпінгу та у відповідному фасуванні.

Враховуючи наведене, прихожу до висновку про наявність у діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.156 КУпАП.

При визначенні виду та міри адміністративного стягнення суд, відповідно до вимог ст.33 КУпАП, враховуючи характер вчиненого правопорушення, дані про особу правопорушника, ступінь його вини, майновий стан, відсутність обставин, що обтяжують чи пом`якшують його відповідальність, вважає за необхідне покласти на нього стягнення в межах санкції ч.1 ст.156 КУпАП у вигляді штрафу в розмірі двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - 3400 грн. з конфіскацією предметів торгівлі. Підстав для застосування вимог ст.22 КУпАП суддею не встановлено.

Відповідно до ст.40-1 КУпАП у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення особою, на яку накладено таке стягнення, сплачується судовий збір. Розмір і порядок сплати судового збору встановлюється законом.

Керуючись ст.ст. 156, 276-284 КУпАП, суддя -

ПОСТАНОВИЛА:

Клопотання представника ОСОБА_1 адвоката Ковалюк С.М. про звільнення ОСОБА_1 від адміністративної відповідальності, передбаченої ч.1 ст.156 КУпАП залишити без задоволення.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнати винною у скоєнні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.156 КУпАП.

Призначити ОСОБА_1 адміністративне стягнення, передбачене ч. 1 ст. 130 КУпАП, у вигляді штрафу в розмірі двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - 3400 грн. з конфіскацією предметів - 2 х флаконів тютюнової рідини ТМ «LUCКY», передані до камери зберігання речових доказів ВП №4 Запорізького РУП ГУНП в Запорізькій області. (Реквізити для сплати: Отримувач: ГУК у Зап.обл/ТГ м.Запорiжжя/21081100 Код отримувача (ЄДРПОУ): 37941997 Банк отримувача: Казначейство України (ел. адм. подат.) Номер рахунку (IBAN): UA558999980313060106000008479; Код класифікації доходів бюджету: 21081100, Адміністративні штрафи та інші санкції.)

Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір у розмірі 665,60 грн. (Реквізити для сплати: Отримувач: ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106; Код отримувача (ЄДРПОУ): 37993783; Банк отримувача: Казначейство України (ел. адм. подат.); Номер рахунку (IBAN): UA908999980313111256000026001; Код класифікації доходів бюджету: 22030106, Судовий збір (стягувачем є Державна судова адміністрація України).

Роз`яснити, що штраф має бути сплачений порушником не пізніше 15 днів з дня вручення йому цієїпостанови, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через 15 днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.

Штраф, накладений за вчинення адміністративного правопорушення, вноситься порушником в установу банку України.

Відповідно до ч. 2 ст. 308 КУпАП. у разі несплати штрафу у строк постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в поряду, встановленому законом.

У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу, а також витрати на облік вчиненого правопорушення.

Постанова судді у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена до Запорізького апеляційного суду через Комунарський районний суд м. Запоріжжя протягом десяти днів з дня винесення постанови.

Суддя Комунарського районного

суду м. Запоріжжя Ірина Йосипівна Наумова