Єдиний державний реєстр судових рішень
Справа № 399/451/26
Провадження № 3/399/113/2026
ПОСТАНОВА
Іменем України
05 червня 2026 року смт Онуфріївка
Онуфріївський районний суд Кіровоградської області у складі: головуючого судді Лях М.М., за участю секретаря судового засідання Бобрик І.О., особи, яка притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , прокурора Цьоми Є.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в селищі Онуфріївка справу про притягнення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця сел. Павлиш Онуфріївського району Кіровоградської області, зареєстрованого та проживаючого по АДРЕСА_1 , працюючого менеджером-консультантом магазину "Еванко", в м. Кременчуці Полтавської області, до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП,
встановив:
До Онуфріївського районного суду Кіровоградської області від Управління стратегічних розслідувань в Кіровоградській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України надійшли матеріали справ про вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбачених ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення, пов`язаного з корупцією № 150/26 від 30.04.2026 року вбачається, що ОСОБА_1 , будучи у т.ч. станом на 00 годин 00 хвилин 01.01.2025 року суб`єктом декларування в розумінні Закону, а саме: особою, зазначеною у п.п. «г» п. 1 частини 1 ст. 3 цього Закону (командир третього відділення охорони другого взводу охорони роти охорони ІНФОРМАЦІЯ_2 ), у період часу з 00 год. 00 хв. 01.01.2025 року до 00 год. 00 хв. 01.04.2025, в порушення вимог частини другої статті 45 Закону, несвоєчасно подав без поважних причин декларацію особи, яка припинила діяльність пов`язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування за 2024 рік, а саме: 11.08.2025 року о 13 год. 11 хв., чим вчинив адміністративне правопорушення, пов`язане з корупцією, відповідальність за вчинення якого передбачена частиною 1 ст. 172-6 КУпАП.
Відповідно до п. 12, ст. 6 Закону України «Про військовий обов`язок та військову службу» військові посадові особи - це військовослужбовці, які обіймають штатні посади, пов`язані з виконанням організаційно-розпорядчих чи адміністративно-господарських обов`язків, або які спеціально уповноважені на виконання таких обов`язків згідно із законодавством.
Відповідно до функціональних обов`язків командира відділення взводу охорони ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_1 є військовою посадовою особою, на яку поширюється вимоги ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції».
Таким чином, ОСОБА_1 станом на 00 год. 00 хв., 01.01.2025 був суб`єктом декларування у розумінні та відповідно до п. п. «г» п. 1 ч. 1 ст. 3, абз. 2 ч. 2 ст. 45 Закону суб`єктом, на якого поширюється і поширювалася дія цього Закону.
З урахуванням положень вказаних нормативних актів можна дійти до висновку, що у суб`єкта декларування - (військова посадова особа Збройних Сил України) ОСОБА_1 01.01.2025 виник обов`язок подати декларацію за 2024 рік у період з 00 год. 00 хв., 01.01.2025 до 00 год. 00 хв., 01.04.2025.
Відповідно до відомостей з публічної частини Реєстру декларація за 2024 рік ОСОБА_1 , як суб`єкта декларування, опублікована (подана) шляхом заповнення відповідної форми на веб-ресурсі https://public.nazk.gov.ua 11.08.2025 о 13 год. 11 хв., тобто після кінцевої дати подачі такої декларації - несвоєчасно https://public.nazk.gov.ua/documents/7ce79617-75c7-4548-96b6-lbb9760e712a).
Таким чином, з урахуванням викладеного, положень зазначених законодавчих та підзаконних актів в сукупності, а також встановлених обставин, ОСОБА_1 , будучи суб`єктом декларування, вчасно (до 00 год. 00 хв. 01.04.2025) не подав без поважних причин декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2024 рік, що є порушенням вимог абзацу 2 частини 2 статті 45 Закону, натомість подав вказану декларацію 11.08.2025 о 13 год. 11 хв. - несвоєчасно, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов`язане з корупцією, передбачене ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Крім того, відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення, пов`язаного з корупцією № 149/26 від 30.04.2026 року вбачається, що ОСОБА_1 , будучи у т.ч. станом на 00 годин 00 хвилин 15.03.2024 року суб`єктом декларування в розумінні Закону, а саме: особою, зазначеною у п.п. «г» п. 1 частини 1 ст. 3 цього Закону (командир третього відділення охорони другого взводу охорони роти охорони ІНФОРМАЦІЯ_2 ), у період часу з 00 год. 00 хв. 15.03.2024року до 00 год. 00 хв. 13.04.2024, в порушення вимог частини другої статті 45 Закону, несвоєчасно подав без поважних причин декларацію особи, яка припинила діяльність пов`язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування за період неохоплений раніше поданими деклараціями, а саме: 12.03.2025 року о 16 год. 39 хв., чим вчинив адміністративне правопорушення, пов`язане з корупцією, відповідальність за вчинення якого передбачена частиною 1 ст. 172-6 КУпАП.
Відповідно до п. 12, ст. 6 Закону України «Про військовий обов`язок та військову службу» військові посадові особи це військовослужбовці, які обіймають штатні посади, пов`язані з виконанням організаційно-розпорядчих чи адміністративно-господарських обов`язків, або які спеціально уповноважені на виконання таких обов`язків згідно із законодавством.
Відповідно до функціональних обов`язків командира відділення взводу охорони ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_1 є військовою посадовою особою, на яку поширюється вимоги ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції».
Таким чином, ОСОБА_1 станом на 00 год. 00 хв., 15.03.2024 був суб`єктом декларування у розумінні та відповідно до п. п. «г» п. 1 ч. 1 ст. 3, абз. 2 ч. 2 ст. 45 Закону суб`єктом, на якого поширюється і поширювалася дія цього Закону.
З урахуванням положень вказаних нормативних актів можна дійти до висновку, що у суб`єкта декларування - (військова посадова особа Збройних Сил України) ОСОБА_1 15.03.2024 виник обов`язок подати декларацію за період неохоплений раніше поданими деклараціями у період з 00 год. 00 хв. 15,03.2024 року до 00 год. 00 хв. 13.04.2024.
Відповідно до відомостей з публічної частини Реєстру декларація за період неохоплений раніше поданими деклараціями ОСОБА_1 , як суб`єкта декларування, опублікована (-подана) шляхом заповнення відповідної форми на веб-ресурсі https://public.nazk.gov.ua 12.03.2025 о 16 год. 39 хв., тобто після кінцевої дати подачі такої декларації - несвоєчасно https://public.nazk.gov.ua/documents/db2f79e6-e1d5-479d-8bfb-bfdbac643c8a).
Відповідно витягу із наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_3 (по стройовій частині) від 22.04.2023 № 111 молодшого сержанта ОСОБА_1 , призначеного наказом начальника ІНФОРМАЦІЯ_4 (по особовому складу) від 20 квітня 2023 року № 18-РС на посаду командира другого відділення охорони третього взводу охорони роти охорони ІНФОРМАЦІЯ_3 , з 22 квітня 2023 року зараховано до списків особового складу ІНФОРМАЦІЯ_3 . Згідно витягу із наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_3 від 29.05.2023 № 14-РС молодшого сержанта ОСОБА_1 , увільнено із займаної посади і призначено головним сержантом - командиром першого відділення охорони третього взводу охорони роти охорони ІНФОРМАЦІЯ_2 .
На підставі наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_3 (по особовому складу) від 12.03.2024 № 10-РС ОСОБА_1 звільнено з військової служби у запас. Згідно витягу з наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_3 (по стройовій частині) від 14.03.2024 № 89 молодшого сержанта ОСОБА_1 , головного сержанта-командира відділення першого відділенняохорони третього взводу охорони роти ІНФОРМАЦІЯ_2 з 14 березня 2024 року виключено зі списків особового складу ІНФОРМАЦІЯ_5 .
Згідно статті 68 Конституції України кожен зобов`язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.
Презумпція знання законодавства означає, що кожен вважається таким, що знає закони та інші нормативно-правові акти, які доведені до відома населення у порядку встановленому законом.
Про необхідність подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування неодноразово повідомлялось на сайті НАЗК та публікувались у медіа.
Подання декларації до Реєстру підтверджується шляхом надсилання повідомлення суб`єкту декларування на адресу його електронної пошти, зазначену в персональному електронному кабінеті, та до персонального електронного кабінету суб`єкта декларування.
Рішенням від 04.04.2017 № 124 «Про визначення поважної причини несвоєчасного подання декларацій особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», НАЗК визначило, що поважною причиною несвоєчасного подання декларацій є неналежне функціонування Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Під поважними причинами слід розуміти неможливість особи подати вчасно декларацію у зв`язку з хворобою, перебуванням особи на лікуванні, внаслідок стихійного лиха, технічних збоїв офіційного веб-сайту Національного агентства з питань запобігання корупції, витребуванням відомостей, необхідних для внесення в декларацію.
Листом Національного агентства з питань запобігання корупції від 07.05.2025 Департамент стратегічних розслідувань НПУ інформовано про стан функціонування інформаційно-телекомунікаційної системи «Єдиний державний реєстр декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування».
У вказаному листі повідомлено, що через збій у базі даних, який призвів до часткової відмови програмного коду, у суб`єктів декларування починаючи з 26.12.2024 спостерігались помилки при створенні чернетки виправленої декларації та її поданні до Реєстру. Зазначену помилку у роботі Реєстру було усунуто 03.01.2025 о 14:04. Через збій у мережевій інфраструктурі Реєстру доступ користувачів до публічної частини Реєстру та персонального електронного кабінету в Реєстрі був обмежений 16.01.2025 з 10:48 по 12:00.
Через помилку, пов`язану з апаратним збоєм в роботі Реєстру, у період з 01:41 по 10:28 20.01.2025 доступ користувачів до публічної частини Реєстру та персонального електронного кабінету у Реєстрі був обмежений.
У зв`язку зі збоєм в роботі каналу передачі даних постачальника інтернет- послуг доступ користувачів до публічної частини Реєстру, публічного АРІ Реєстру та персонального електронного кабінету у Реєстрі був обмежений 26.02.2025 з 01:10 по 01:12 та з 02:19 по 03:27.
У період з 15:03 по 15:10, 07.03.2025 у зв`язку зі збоєм у роботі бази даних доступ користувачів до персонального електронного кабінету в Реєстрі був обмежений. Через збій у роботі бази даних доступ користувачів до публічної частини Реєстру, публічного АРІ Реєстру та персонального електронного кабінету в Реєстрі був обмежений 10.03.2025 з 12:38 по 13:02.
У зв`язку зі збоєм у роботі бази даних доступ користувачів до публічної частини Реєстру, публічного АРІ Реєстру та персонального електронного кабінету в Реєстрі був обмежений 12.03.2025 з 15:01 по 15:17 та з 16:15 по 16:18.
Інших технічних несправностей та перебоїв у роботі Реєстру, які б завадили поданню документів до Реєстру у вказаний період не зафіксовано.
Таким чином, з урахуванням викладеного, положень зазначених законодавчих та підзаконних актів в сукупності, а також встановлених обставин, ОСОБА_1 , будучи суб`єктом декларування, вчасно (до 00 год. 00 хв. 13.04.2024) не подав без поважних причин декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за неохоплений раніше поданими деклараціями, що є порушенням вимог абзацу 1 частини 2 статті 45 Закону, натомість подав вказану декларацію 12.03.2025 о 16 год. 39 хв. - несвоєчасно, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов`язане з корупцією, передбачене ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Дії ОСОБА_1 кваліфіковано за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП України.
ОСОБА_1 у судовому засіданні вину у вчиненні зазначеного адміністративного правопорушення визнав, пояснив, що просто забув про строки подання декларації та так як він був звільнений зі служби він був необізнаний про заповнення ним декларації після звільнення.
Прокурор Цьома Є.В. у судовому засіданні підтримала викладені у протоколі про адміністративне правопорушення щодо ОСОБА_1 обставини, просила визнати останнього винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КпАП України.
Вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення підтверджується протоколом № 150/26 від 30.04.2026 року, протоколом № 149/26 від 30.04.2026 року, копією декларації ОСОБА_1 від 11.08.2025 року, копією декларації ОСОБА_1 від 12.03.2025 року, листом № 47-06/72427-25 від 27.08.2025 року Національного агентства з питань запобігання корупції Управління проведення спеціалізованих перевірок та контролю за своєчасністю подання декларації, листом № 47-06/69409-25 від 14.08.2025 року Національного агентства з питань запобігання корупції Управління проведення спеціалізованих перевірок та контролю за своєчасністю подання декларації, повідомленням за № 11/19830 від 11.08.2025 року ІНФОРМАЦІЯ_6 , повідомленням за № 11/18442 від 28.07.2025 року ІНФОРМАЦІЯ_6 послідовністю дій користувача «Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», витягом з наказу № 111 від 22.04.2023 року начальника ІНФОРМАЦІЯ_6 про призначення наказом начальника ІНФОРМАЦІЯ_7 № 18-РС від 20.04.2023 року молодшого сержанта ОСОБА_1 на посаду командира другого відділення охорони третього взводу охорони роти ІНФОРМАЦІЯ_8 , витягом з наказу № 14-РС від 29.05.2023 року начальником ІНФОРМАЦІЯ_6 , витягом з наказу від 10-РС від 12.03.2024 року начальника ІНФОРМАЦІЯ_6 , про звільнення ОСОБА_1 з військової служби у запас.
Заслухавши пояснення особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, думку прокурора, дослідивши письмові матеріали долучені до протоколів, суд дійшов висновку, що в діях ОСОБА_1 наявні ознаки адміністративного правопорушення, пов`язаного з корупцією, відповідальність за яку передбачена ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, виходячи з такого.
Відповідно до положень ст. 172-6 КУпАП за порушення вимог фінансового контролю, у т.ч., що полягає у несвоєчасному поданні без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, передбачено адміністративну відповідальність у вигляді штрафу від п`ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Приміткою до ст. 172-6 КУпАП визначається, що суб`єктом правопорушень у цій статті є особи, які відповідно до частин першої та другої статті 45 Закону зобов`язані подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Відповідно до статті 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Відповідно до положень ст. 172-6 КУпАП за порушення вимог фінансового контролю, у т. ч., що полягає у несвоєчасному поданні без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, передбачено адміністративну відповідальність у вигляді штрафу від п`ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Склад вказаного правопорушення є формальним, тобто таким, який не передбачає наслідків як обов`язкового елементу об`єктивної сторони, в той час як обов`язковим елементом об`єктивної сторони формального складу завжди є діяння.
Отже, відсутність суспільної шкоди від адміністративного правопорушення, пов`язаного з корупцією, так само як і відсутність шкідливих наслідків від нього не є тими необхідними та достатніми підставами для застосування вимог статті 22 КУпАП.
Таким чином, з урахуванням викладеного, положень зазначених законодавчих та підзаконних актів в сукупності, а також встановлених обставин, ОСОБА_1 будучи суб`єктом декларування, вчасно (до 00 год. 00 хв. 01.04.2025) не подав, без поважних причин, декларацію особи, яка припинила діяльність пов`язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування за 2024 рік, що є порушенням вимог частини 2 ст. 45 Закону, натомість подав вказану декларацію 11.08.2025 о 13 год. 11 хв. - несвоєчасно, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов`язане з корупцією, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП України.
Також з урахуванням викладеного, положень зазначених законодавчих та підзаконних актів в сукупності, а також встановлених обставин, ОСОБА_1 будучи суб`єктом декларування, вчасно (до 00 год. 00 хв. 13.04.2024) не подав, без поважних причин, декларацію особи, яка припинила діяльність пов`язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування за період неохоплений раніше поданими декларації, що є порушенням вимог частини 1 ст. 45 Закону, натомість подав вказану декларацію 12.03.2025 о 16 год. 39 хв. - несвоєчасно, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов`язане з корупцією, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП України.
Місцем вчинення адміністративного правопорушення, пов`язаного з корупцією, відповідальність за яке передбачена частиною 1 статті 172-6 КУпАП, є місце проживання ОСОБА_1 , оскільки останній припинив діяльність, пов`язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, а саме за адресою: Кіровоградська область, Олександрійський район, сел. Павлиш, вулиця Коцюбинського, будинок 164.
Несвоєчасне подання декларації особи, уповноваженої на виконання функції держави або місцевого самоврядування, без поважних причин, за яке в ч. 1 ст. 172-6 КУпАП встановлено адміністративну відповідальність, є триваючим правопорушенням.
Датами вчинення адміністративного правопорушення, пов`язаного з корупцією є 11.08.2025 року та 12.03.2025 року.
Листом Національного агентства з питань запобігання корупції від 26.04.2021 за № 47-09/27771/21, Департамент стратегічних розслідувань НПУ інформовано, що датою виявлення правопорушення є дата складання протоколу, тобто момент з`ясування всіх необхідних обставин.
Отже, фактичним моментом виявлення вчиненого ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, пов`язаного з корупцією, відповідальність за вчинення якого передбачена частиною 1 статті 172-6 КУпАП, є дата складання адміністративного протоколу, тобто 30.04.2026 року.
Таким чином, вина громадянина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, підтверджується зібраними та дослідженими судом доказами.
На підставі викладеного суд вважає доведеним винуватість ОСОБА_1 у вчиненні правопорушення, пов`язаних з корупцією. Причини у зв`язку з якими ОСОБА_1 не були подані вчасно декларація, як він зазначає, не є поважними і не позбавляли можливості її подати у встановлений законодавством строк.
При накладенні стягнення, згідно з вимогами ст. 33 КУпАП, суд враховує характер вчиненого правопорушення, ступінь вини, майновий стан, обставини, пом`якушуючі відповідальність обставини у вигляді щирого каяття та відсутність обтяжуючих відповідальність обставин.
У відповідності до вимог ст. 40-1 КУпАП у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення у провадженні по справі про адміністративне правопорушення особою, на яку накладено таке стягнення, сплачується судовий збір, в розмірі встановленому п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір».
Керуючись ст.ст. 247, 280, 283, 284, 285, 294 КУпАП, суд -
Керуючись ст.ст. 247, 280, 283, 284, 285, 294 КУпАП, суд -
постановив:
Визнати ОСОБА_1 винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення, і накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі 50 (п`ятдесяти) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 (вісімсот п`ятдесят) гривень.
Штраф необхідно сплатити на рахунок: отримувач коштів ГУК у Кіров.обл./тг с-ще Онуфр/21081100, код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37918230, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), код банку отримувача (МФО) 89999 Рахунок отримувача UA728999980313070106000011553, код класифікації доходів бюджету 21081100 Призначення платежу Адміністративні штрафи та інші санкції.
Стягнути з ОСОБА_1 , судовий збір на користь держави в сумі 665 (шістсот шістдесят п`ять) гривень 60 гривень на рахунок № UA908999980313111256000026001, отримувач коштів ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106, банк отримувача - Казначейство України (ЕАП), код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37993783, код класифікації доходів бюджету 22030106.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Постанова може бути оскаржена на протязі 10 днів з дня винесення постанови до Кропивницького апеляційного суду через Онуфріївський районний суд Кіровоградської області.
Повний текст постанови складено та оголошено 5 червня 2026 року.
Суддя М.М. Лях