Єдиний державний реєстр судових рішень
Справа № 344/10307/26
Провадження № 3/344/2580/26
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
08 червня 2026 року м. Івано-Франківськ
Суддя Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області Зеленко О.В., розглянувши матеріали справи про адміністративне правопорушення щодо ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , працюючого директором ТОВ «ГОЛДІ-ІНВЕСТ» (код ЄДРПОУ 40765087), за ч.1 ст.163-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
В С Т А Н О В И Л А:
ОСОБА_1 вчинив порушення керівником підприємства, установи, організації встановленого законом порядку ведення податкового обліку.
Так, ОСОБА_1 , директор ТОВ «ГОЛДІ-ІНВЕСТ», що знаходиться за адресою: м.Івано-Франківськ, вул.Левинського, 1, порушив ведення податкового обліку, а саме: вимоги п.п.266.1.1, п.п.266.2.1, абзацу «є» п.п.266.2.2 п.266.2 ст.266 Податкового кодексу України, в результаті чого занижено податок на нерухоме майно на загальну суму 105921 грн 08 коп, у тому числі: за 2 квартал 2020 року на суму 1944 грн 80 коп, за 3 квартал 2020 року на суму 5834 грн 40 коп, за 4 квартал 2020 року на суму 5834 грн 40 коп, за 1 квартал 2021 року на суму 7416 грн 60 коп, за 2 квартал 2021 року на суму 7416 грн 60 коп, за 3 квартал 2021 року на суму 7416 грн 60 коп, за 4 квартал 2021 року на суму 7416 грн 60 коп, за 1 квартал 2022 року на суму 3264 грн 30 коп, за 2 квартал 2022 року на суму 3264 грн 30 коп, за 3 квартал 2022 року на суму 3264 грн 30 коп, за 4 квартал 2022 року на суму 3264 грн 30 коп, за 1 квартал 2023 року на суму 3364 грн 74 коп, за 2 квартал 2023 року на суму 3364 грн 74 коп, за 3 квартал 2023 року на суму 3364 грн 74 коп, за 4 квартал 2023 року на суму 3364 грн 74 коп, за 1 квартал 2024 року на суму 3565 грн 62 коп, за 2 квартал 2024 року на суму 3565 грн 62 коп, за 3 квартал 2024 року на суму 3565 грн 62 коп, за 4 квартал 2024 року на суму 3565 грн 62 коп, за 1 квартал 2025 року на суму 4017 грн 60 коп, за 2 квартал 2025 року на суму 4017 грн 60 коп, за 3 квартал 2025 року на суму 4017 грн 60 коп, за 4 квартал 2025 року на суму 4017 грн 60 коп, за 1 квартал 2026 року на суму 4344 грн 03 коп, за 2 квартал 2026 року на суму 1448 грн 01 коп; вимоги п.п.288.5.1 п.288.5 ст.288 Податкового кодексу України, ст.206 Земельного кодексу України, статті 1 Закону України «Про оренду землі», в результаті чого занижено суму податкового зобов`язання з орендної плати за земельні ділянки, що перебували у користуванні розміщеної на території Івано-Франківської міської ради без правоустановчих документів всього на суму 72158 грн, у тому числі: за 2020 рік на суму 14208 грн 89 коп, за 2021 рік на суму 14208 грн 89 коп, за 2022 рік на суму 10879 грн 42 коп, за 2023 рік на суму 12511 грн 34 коп, за 2024 рік на суму 13149 грн 42 коп, за 2025 рік на суму 7200 грн 04 коп.
У судове засідання ОСОБА_1 не з`явився, належним чином повідомлявся про час та місце розгляду справи у спосіб, визначений законом. Крім того, ОСОБА_1 міг стежити за ходом справи за допомогою офіційних джерел, таких як веб-сторінка суду, оскільки згідно протоколу про адміністративне правопорушення повідомлений, що розгляд справи проводитиметься Івано-Франківським міським судом Івано-Франківської області. Причину неявки суду не повідомляв. Клопотань від ОСОБА_1 про відкладення розгляду справи до суду не надходило.
За таких обставин вважаю, що справу можливо розглянути за відсутності особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, на підставі наявних у матеріалах справи доказів.
Згідно з ст. 9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Відповідно до ст.251 КУпАП, доказами по справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку посадова особа встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- та відеозапису.
Згідно з ч.1 ст.163-1 КУпАП, адміністративна відповідальність настає за відсутність податкового обліку, порушення керівниками та іншими посадовими особами підприємств, установ, організацій встановленого законом порядку ведення податкового обліку, у тому числі неподання або несвоєчасне подання аудиторських висновків, подання яких передбачено законами України.
Відповідно до п.п.266.1.1 п.266.1 ст.266 Податкового кодексу України, платниками податку є фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які є власниками об`єктів житлової та/або нежитлової нерухомості.
Відповідно до п.п.266.2.1 п.266.2 ст.266 Податкового кодексу України, об`єктом оподаткування є об`єкт житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі його частка.
Відповідно до абзац «є» п.п.266.2.2 п.266.2 ст.266 Податкового кодексу України, не є об`єктом оподаткування: будівлі промисловості, віднесені до класу "Промислові та складські будівлі" (код 125) Класифікатора будівель і споруд НК 018:2023, що використовуються за призначенням у господарській діяльності суб`єктів господарювання, основна діяльність яких класифікується у секціях B-F КВЕД ДК 009:2010, та не здаються їх власниками в оренду, лізинг, позичку.
Відповідно до п.п.288.5.1 п.288.5 ст.288 Податкового кодексу України, розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою за розмір земельного податку: для земельних ділянок, нормативну грошову оцінку яких проведено, - у розмірі не більше 3 відсотків їх нормативної грошової оцінки, для земель загального користування - не більше 1 відсотка їх нормативної грошової оцінки, для сільськогосподарських угідь - не менше 0,3 відсотка та не більше 1 відсотка їх нормативної грошової оцінки; для земельних ділянок, нормативну грошову оцінку яких не проведено, - у розмірі не більше 5 відсотків нормативної грошової оцінки одиниці площі ріллі по Автономній Республіці Крим або по області, для сільськогосподарських угідь - не менше 0,3 відсотка та не більше 5 відсотків нормативної грошової оцінки одиниці площі ріллі по Автономній Республіці Крим або по області.
Відповідно до ст.206 Земельного кодексу України, плата за землю: 1. Використання землі в Україні є платним. Об`єктом плати за землю є земельна ділянка; 2. Плата за землю справляється відповідно до закону.
Відповідно до ст.1 Закону України «Про оренду землі», оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.
Дослідивши матеріали справи, встановлено, що вина ОСОБА_1 у вчиненому доводиться протоколом про адміністративне правопорушення №964 від 28.05.2026, актом №9875/09-19-07-05/40765087 від 28.05.2026 документальної позапланової виїзної перевірки ТОВ «ГОЛДІ-ІНВЕСТ» щодо дотримання податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи за період з 01.01.2019 до 30.04.2026.
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення №964 від 28.05.2026, директор ТОВ «ГОЛДІ-ІНВЕСТ» ОСОБА_1 , що знаходиться за адресою: м.Івано-Франківськ, вул.Левинського, 1, порушив ведення податкового обліку, а саме: вимоги п.п.266.1.1, п.п.266.2.1, абзацу «є» п.п.266.2.2 п.266.2 ст.266 Податкового кодексу України, в результаті чого занижено податок на нерухоме майно на загальну суму 105921 грн 08 коп, у тому числі: за 2 квартал 2020 року на суму 1944 грн 80 коп, за 3 квартал 2020 року на суму 5834 грн 40 коп, за 4 квартал 2020 року на суму 5834 грн 40 коп, за 1 квартал 2021 року на суму 7416 грн 60 коп, за 2 квартал 2021 року на суму 7416 грн 60 коп, за 3 квартал 2021 року на суму 7416 грн 60 коп, за 4 квартал 2021 року на суму 7416 грн 60 коп, за 1 квартал 2022 року на суму 3264 грн 30 коп, за 2 квартал 2022 року на суму 3264 грн 30 коп, за 3 квартал 2022 року на суму 3264 грн 30 коп, за 4 квартал 2022 року на суму 3264 грн 30 коп, за 1 квартал 2023 року на суму 3364 грн 74 коп, за 2 квартал 2023 року на суму 3364 грн 74 коп, за 3 квартал 2023 року на суму 3364 грн 74 коп, за 4 квартал 2023 року на суму 3364 грн 74 коп, за 1 квартал 2024 року на суму 3565 грн 62 коп, за 2 квартал 2024 року на суму 3565 грн 62 коп, за 3 квартал 2024 року на суму 3565 грн 62 коп, за 4 квартал 2024 року на суму 3565 грн 62 коп, за 1 квартал 2025 року на суму 4017 грн 60 коп, за 2 квартал 2025 року на суму 4017 грн 60 коп, за 3 квартал 2025 року на суму 4017 грн 60 коп, за 4 квартал 2025 року на суму 4017 грн 60 коп, за 1 квартал 2026 року на суму 4344 грн 03 коп, за 2 квартал 2026 року на суму 1448 грн 01 коп; вимоги п.п.288.5.1 п.288.5 ст.288 Податкового кодексу України, ст.206 Земельного кодексу України, статті 1 Закону України «Про оренду землі», в результаті чого занижено суму податкового зобов`язання з орендної плати за земельні ділянки, що перебували у користуванні розміщеної на території Івано-Франківської міської ради без право установчих документів всього на суму 72158 грн, у тому числі: за 2020 рік на суму 14208 грн 89 коп, за 2021 рік на суму 14208 грн 89 коп; за 2022 рік на суму 10879 грн 42 коп; за 2023 рік на суму 12511 грн 34 коп, за 2024 рік на суму 13149 грн 42 коп, за 2025 рік на суму 7200 грн 04 коп.
Відповідно до акту №9875/09-19-07-05/40765087 від 28.05.2026 документальної позапланової виїзної перевірки ТОВ «ГОЛДІ-ІНВЕСТ» щодо дотримання податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи за період з 01.01.2019 до 30.04.2026, у період, за який проводилась перевірка, відповідальним за фінансово-господарську діяльність платника податків був директор ТОВ «ГОЛДІ-ІНВЕСТ» ОСОБА_1 , який порушив ведення податкового обліку, а саме: вимоги п.п.266.1.1, п.п.266.2.1, абзацу «є» п.п.266.2.2 п.266.2 ст.266 Податкового кодексу України, в результаті чого занижено податок на нерухоме майно на загальну суму 105921 грн 08 коп, у тому числі: за 2 квартал 2020 року на суму 1944 грн 80 коп, за 3 квартал 2020 року на суму 5834 грн 40 коп, за 4 квартал 2020 року на суму 5834 грн 40 коп, за 1 квартал 2021 року на суму 7416 грн 60 коп, за 2 квартал 2021 року на суму 7416 грн 60 коп, за 3 квартал 2021 року на суму 7416 грн 60 коп, за 4 квартал 2021 року на суму 7416 грн 60 коп, за 1 квартал 2022 року на суму 3264 грн 30 коп, за 2 квартал 2022 року на суму 3264 грн 30 коп, за 3 квартал 2022 року на суму 3264 грн 30 коп, за 4 квартал 2022 року на суму 3264 грн 30 коп, за 1 квартал 2023 року на суму 3364 грн 74 коп, за 2 квартал 2023 року на суму 3364 грн 74 коп, за 3 квартал 2023 року на суму 3364 грн 74 коп, за 4 квартал 2023 року на суму 3364 грн 74 коп, за 1 квартал 2024 року на суму 3565 грн 62 коп, за 2 квартал 2024 року на суму 3565 грн 62 коп, за 3 квартал 2024 року на суму 3565 грн 62 коп, за 4 квартал 2024 року на суму 3565 грн 62 коп, за 1 квартал 2025 року на суму 4017 грн 60 коп, за 2 квартал 2025 року на суму 4017 грн 60 коп, за 3 квартал 2025 року на суму 4017 грн 60 коп, за 4 квартал 2025 року на суму 4017 грн 60 коп, за 1 квартал 2026 року на суму 4344 грн 03 коп, за 2 квартал 2026 року на суму 1448 грн 01 коп; вимоги п.п.288.5.1 п.288.5 ст.288 Податкового кодексу України, ст.206 Земельного кодексу України, статті 1 Закону України «Про оренду землі», в результаті чого занижено суму податкового зобов`язання з орендної плати за земельні ділянки, що перебували у користуванні розміщеної на території Івано-Франківської міської ради без право установчих документів всього на суму 72158 грн, у тому числі: за 2020 рік на суму 14208 грн 89 коп, за 2021 рік на суму 14208 грн 89 коп, за 2022 рік на суму 10879 грн 42 коп, за 2023 рік на суму 12511 грн 34 коп, за 2024 рік на суму 13149 грн 42 коп, за 2025 рік на суму 7200 грн 04 коп.
Вказаний акт перевірки підписано ОСОБА_1 без зауважень.
Організація та ведення податкового обліку підприємства, установи, організації є безпосередніми обов`язками головного бухгалтера, відповідальність за порушення встановленого законом порядку ведення податкового обліку несуть керівники та інші посадові особи підприємств, установ, організацій.
За таких обставин, встановлюючи наявність адміністративного правопорушення в діях особи, щодо якої складено протокол та даючи оцінку фактичним даним, наявним в матеріалах справи, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, вважаю, що вина ОСОБА_1 у вчиненні правопорушення, передбаченого ч.1 ст.163-1 КУпАП, повністю доведена дослідженими в судовому засіданні доказами.
Таким чином, дії ОСОБА_1 слід кваліфікувати за ч.1 ст.163-1 КУпАП як порушення керівником підприємств, установ, організацій встановленого законом порядку ведення податкового обліку, та накласти на нього адміністративне стягнення в межах санкції ч.1 ст. 163-1 КУпАП.
Враховуючи характер вчиненого правопорушення, особу порушника, ступінь його вини, майновий стан, ставлення до вчинених правопорушень та відсутність обставин, що обтяжують відповідальність, вважаю, що до нього слід застосувати адміністративне стягнення у виді штрафу.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.9, 163-1, 221, 251, 256, 268, 283- 285 КУпАП, -
П О С Т А Н О В И Л А :
ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.163-1 КУпАП, та накласти адміністративне стягнення - штраф в розмірі десять неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що в грошовому виразі становить сто сімдесят гривень.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави: отримувач коштів: ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106, код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37993783, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), рахунок отримувача UA908999980313111256000026001, код класифікації доходів бюджету 22030106 665 грн 60 коп судового збору.
Роз`яснити, що відповідно до ст. 308 КУпАП, у разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений частиною першою статті 307 цього Кодексу, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом. У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті цього Кодексу та зазначеного у постанові про стягнення штрафу; витрати на облік зазначених правопорушень.
На постанову може бути подана апеляційна скарга до Івано-Франківського апеляційного суду через Івано-Франківський міський суд упродовж десяти днів з дня винесення постанови.
Суддя Олеся ЗЕЛЕНКО