ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА
01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-Б тел.230-31-34
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
справа № 38/382
22.01.08
За позовом
Закритого акціонерного товариства «Авіатехмас»
До
Спілки громадських організацій «Тендерна палата України»
Третя особа
Підприємство «Інформаційний бюлетень Тендерної палати України»
Про
зобов’язання вчинити дії
Суддя Власов Ю.Л.
Представники:
Від позивача
Харченко М.Є.
Від відповідача
Шевчук В.В.
Від третьої особи
не з’явились
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
Позивач звернувся до господарського суду з позовною заявою до Відповідача про зобов’язання Відповідача внести інформацію про Позивача в Тематичний каталог учасників процедур закупівель.
Заявлений позов Позивач обґрунтовує наступним. Позивач направив Відповідачу заяву з додатком необхідних документів про включення Позивача в Тематичний каталог учасників процедур закупівель.
Проте, Відповідач інформацію не вніс, про причини цього Позивача не повідомив, чим порушив норми Закону України «Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти».
Невнесення Відповідачем інформації про Позивача в Тематичний каталог порушує право Позивача бути учасником процедур закупівель за державні кошти.
Відповідач заперечив проти заявленого Позивачем позову мотивуючи наступним. За своєю правовою природою тематичний каталог є друкованим засобом масової інформації, випуск якого здійснюється редакцією підприємства «Інформаційні видання Тендерної палати України», тому каталог надсилається учасниками за передплатою, які виразили волевиявлення його отримувати, тому позові Позивача є безпідставним.
Відповідач не приймав рішення про відмову у включенні Позивача до каталогу, тому відсутні підстави для оскарження в суді рішення, яке не приймалось. Позивач має право виразити своє волевиявлення на отримання каталогу (укласти договір із Підприємством «Інформаційні видання Тендерної палати України»та передплатити його доставку).
Вданому випадку є всі ознаки бездіяльності Позивача, за які Відповідач не може нести відповідальності, а обраний Позивачем спосіб захисту не відповідає закону.
Третя особа письмових пояснень з приводу заявленого Позивачем позову або будь-яких інших документів суду не подала, в судове засідання своїх представників не направляла.
Ухвалою від 16.11.07р. провадження у справі було порушено, позовна заява прийнята до розгляду, розгляд справи був призначений на 11.12.07р.
Ухвалою від 11.12.07р. розгляд справи був відкладений на 25.12.07р., у зв’язку з неявкою представника Відповідача та неподання ним витребуваних документів.
Ухвалою від 25.12.07р. розгляд справи був відкладений на 22.01.08р., у зв’язку з неявкою представника Відповідача, неподанням ним витребуваних документів та необхідністю витребування нових доказів по справі. Цією ж ухвалою до участі у справі було залучено третю особу.
У судовому засіданні 22.01.08р. Відповідачем було подано клопотання про припинення провадження у справі на підставі п.1, 11 ч.1 ст.80 Господарського процесуального кодексу України, оскільки статтею 16 Цивільного кодексу України не передбачено такий спосіб захисту цивільних прав та інтересів як зобов’язання включити інформацію в тематичний каталог учасників процедур закупівель. Позивач проти вказаного клопотання заперечив.
Дослідивши вказане клопотання та заслухавши представників сторін, господарський суд дійшов висновку про наступне. Відповідно до п.1, п.11 ч.1 ст.80 Господарського процесуального кодексу України господарський суд припиняє провадження у справі, якщо спір не підлягає вирішенню в господарських судах України, відсутній предмет спору.
Вказані норми ст.80 Господарського процесуального кодексу України не передбачають припинення провадження у справі на тій підставі, що спосіб захисту з яким особа звертається до суду за захистом своїх порушених прав, не передбачений нормами Цивільного кодексу України. Дана обставина може бути підставою для відмови у позові, але не для припинення провадження у справі.
За вказаних обставин, клопотання Відповідача про припинення провадження у справі підлягає залишенню без задоволення, оскільки воно не ґрунтується на вказаних нормах чинного законодавства України.
Судом заслухані пояснення присутніх представників сторін, досліджені надані суду докази та матеріали. В результаті дослідження наданих суду доказів та матеріалів, слухання сторін суд
ВСТАНОВИВ:
17.09.07р. Позивачем був направлений Відповідачу супровідний лист №91 від 17.09.2007р. з заявою від 07.09.07р. №86 про включення до Тематичного каталогу учасників процедур закупівель інформацію про Позивача.
До вказаної заяви Позивачем були додані наступні документи: свідоцтво про державну реєстрацію; довідка ЄДРПОУ; свідоцтво про реєстрацію платника ПДВ; інформаційна довідка про діяльність організації; статут; ціни на товари, роботи, послуги.
Вказана заява була отримана Відповідачем 18.09.07р., що підтверджується штампом Відповідача на описі вкладення поштового відправлення.
30.10.07р. Відповідач листом №147/10 у відповідь на вказаний лист №91 та заяву Позивача повідомив, що згідно ч.10 ст.173 Закону України «Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти»з метою вивчення ринку продукції та сприяння створенню конкурентного середовища у сфері державних закупівель Тендерна палата України видає Тематичний каталог учасників процедур закупівель із загальнодержавною сферою розповсюдження, в якому публікується, у тому числі, інформація щодо учасників, ринків та цін товарів, робіт і послуг у сфері державних закупівель, інформація передбачена ст.16, 161 Закону, інша інформація щодо здійснення державних закупівель. Каталог видається у друкованому та електронному вигляді. З питань включення та отримання Тематичного каталогу учасників торгів звертайтеся до редакції Інформаційного бюлетеня Тендерної палати України, яка знаходиться за адресою: 01034, м. Київ, вул. Прорізна, 25а, контактний телефон: (044) 592-00-86, 235-12-66.
Оцінюючи подані сторонами докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об’єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, та враховуючи, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, суд вважає, що позовні вимоги Позивача підлягають задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до абз.4 ч.10. ст.173 Закону України «Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти»з метою вивчення ринку продукції та сприяння створенню конкурентного середовища у сфері державних закупівель Тендерна палата України видає тематичний каталог учасників процедур закупівель (далі - каталог) із загальнодержавною сферою розповсюдження, в якому публікується, у тому числі, інформація щодо учасників, ринків та цін товарів, робіт і послуг у сфері державних закупівель, інформація, передбачена статтями 16, 161, інша інформація щодо здійснення державних закупівель. Каталог видається у друкованому та електронному вигляді.
Згідно з абз.5 ч.10. ст.173 Закону України «Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти»до каталогу включаються фізичні та юридичні особи на підставі їх звернення. У зверненні зазначаються такі відомості: повне найменування, юридична та фактична адреса, прізвище, ім'я, по батькові керівника, телефон, ідентифікаційний код за Єдиним державним реєстром підприємств та організацій України (для юридичних осіб); свідоцтво про державну реєстрацію; дозвіл та/або ліцензія на провадження відповідної діяльності у випадках, передбачених законодавством; досвід (за винятком новостворених суб'єктів); види товарів, робіт чи послуг, які поставляє (виконує) фізична чи юридична особа; інша інформація. Відповідальність за достовірність інформації несе особа, що звертається.
Відповідно до абз.6 ч.10 ст.173 Закону України «Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти»інформація про фізичну чи юридичну особу включається до каталогу протягом п'яти робочих днів з дати надходження звернення. Тендерна палата України має право звернутися до контролюючих, правоохоронних та інших державних органів для перевірки інформації, зазначеної у зверненні. У такому разі строк включення інформації про фізичну чи юридичну особу до каталогу подовжується до 30 робочих днів. Виявлення фактів надання фізичною чи юридичною особою будь-якої недостовірної інформації є підставою для невключення інформації до каталогу. Рішення про відмову у включенні до каталогу може бути оскаржене фізичною чи юридичною особою до Комісії або до суду.
З наведених правових норм вбачається, що обов’язок з видання тематичного каталогу учасників процедур та обов’язок з включення до цього каталогу інформації про Позивача покладений чинним законодавством України саме на Відповідача. Таке включення наведені норми чинного законодавства України зобов’язують здійснити саме Відповідача протягом 5 робочих днів з дня надходження звернення Позивача, але в будь-якому разі не більше 30 робочих днів у разі звернення до певних державних органів за перевіркою інформації Позивача. Відмова Відповідача від включення інформації про Позивача до тематичного каталогу учасників процедур можлива лише у випадку подання Позивачем недостовірної інформації.
Як встановлено судом, Позивач направив Відповідачу звернення про включення Позивача до тематичного каталогу учасників процедур закупівель, яке Відповідач отримав 18.09.07р. У даному зверненні Позивач вказав всі відомості, передбачені абз.5 ч.10. ст.173 Закону України «Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти».
Відповідачем не подано суду доказів звернення до контролюючих, правоохоронних та інших державних органів для перевірки інформації, вказаної Позивачем у поданому зверненні.
Таким чином, Відповідач був зобов’язаний відповідно до вказаних норм ч.10 ст.173 Закону України «Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти»на протязі п’яти робочих днів, тобто до 25.09.07р. включити інформацію про Позивача до тематичного каталогу учасників процедур або в цей же строк відмовити Позивачу у такому включенні.
Проте, як встановлено судом, Відповідач у визначений законом строк та до цього часу не включив інформацію про Позивача до тематичного каталогу учасників процедур та не відмовив Позивачу у такому включенні. Замість цього, Відповідач запропонував Позивачу для включення та отримання каталогу звернутись до редакції Інформаційного бюлетеня Відповідача.
Таким чином, Відповідач в порушення вказаних норм ч.10. ст.173 Закону України «Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти»не виконав покладених на нього законом зобов’язань.
Відповідно до ст.16 Цивільного кодексу України способом захисту цивільного права та інтересу може бути примусове виконання обов'язку в натурі.
Згідно з ст.20 Господарського кодексу України кожний суб'єкт господарювання має право на захист своїх прав і законних інтересів. Права та законні інтереси зазначених суб'єктів захищаються шляхом присудження до виконання обов'язку в натурі.
За вказаних обставин, на підставі зазначених норм права, враховуючи, що Позивач подав Відповідачу всі відомості та документи, передбачені абз.5 ч.10. ст.173 Закону України «Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти», а Відповідач в порушення абз.4, 5, 6 ч.10 ст.173 Закону України «Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти»не виконав в натурі покладеного на нього обов’язку з включення інформації Позивача до тематичного каталогу учасників процедур закупівель, Господарський суд міста Києва вважає, що позов Позивача підлягає задоволенню, а Відповідача слід зобов’язати виконати в натурі покладений на нього обов’язок з включення інформації про Позивача до тематичного каталогу учасників процедур закупівель.
Судом не приймаються до уваги заперечення Відповідача з посилання на випуск тематичного каталогу редакцією підприємства «Інформаційні видання Тендерної палати України», з якою Позивач може укласти договір та передплатити його доставку.
Як вбачається з наведених норм ч.10. ст.173 Закону України «Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти»після отримання відповідачем звернення Позивача про включення інформації про Позивача до тематичного каталогу учасників процедур закупівель, у Відповідача виникає перед Позивачем зобов’язання у вигляді вчинення дій з включення інформації про Позивача до тематичного каталогу учасників процедур закупівель або відмови у такому включенні, а у Позивача відповідно виникає право отримати від Відповідача належне виконання цього зобов’язання.
Отже, правові відносини з включення інформації про Позивача до тематичного каталогу учасників процедур закупівель згідно з вимогами ч.10. ст.173 Закону України «Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти»виникають виключно між Позивачем та Відповідачем.
Відносини, які виникли та існують між Відповідачем та створеними ним установами, в тому числі підприємством «Інформаційні видання Тендерної палати України», ніяким чином Позивача та його прав не стосуються. З виникнення та існування у Відповідача якихось відносин з створеними ним установами, в тому числі підприємством «Інформаційні видання Тендерної палати України», ніяких додаткових зобов’язань у Позивача не виникає. Тому, намагання Відповідача спонукати Позивача на вступ у будь-які відносини з підприємством «Інформаційні видання Тендерної палати України», в тому числі для укладання договору та передплати за його доставку, суперечать нормам ч.10. ст.173 Закону України «Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти»та є незаконними.
Свої взаємні права та обов’язки між Відповідачем та створеними ним установами, в тому числі підприємством «Інформаційні видання Тендерної палати України», Відповідач повинен вирішувати самостійно, таким чином, що б вони не впливали на можливість Позивача належно реалізувати надані йому Законом України «Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти»права та інтереси.
Судом не приймаються до уваги заперечення Відповідача, що обраний Позивачем спосіб захисту не відповідає закону, оскільки дані доводи спростовуються наведеними нормами ст.16 Цивільного кодексу України та ст.20 Господарського кодексу України.
Виходячи з вищенаведеного та керуючись ст.4, 33, 49, 75, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, Господарський суд міста Києва, -
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити повністю.
2. Зобов’язати Спілку громадських організацій «Тендерна палата України»(01601, м. Київ, вул. Хрещатик, 6; код 33498176) включити інформацію про Закрите акціонерне товариство «Авіатехмас»(69098, м. Запоріжжя, вул. Чарівна, 163/ Полякова, 1, офіс 3; код 23790832) до Тематичного каталогу учасників процедур закупівель на підставі звернення Закритого акціонерного товариства «Авіатехмас»від 07.09.07р. №86.
3. Стягнути з Спілки громадських організацій «Тендерна палата України»(01601, м. Київ, вул. Хрещатик, 6; код 33498176) на користь Закритого акціонерного товариства «Авіатехмас»(69098, м. Запоріжжя, вул. Чарівна, 163/ Полякова, 1, офіс 3; код 23790832) державне мито в сумі 85 (вісімдесят п’ять) грн. 00 коп. та витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу в сумі 118 (сто вісімнадцять) грн. 00 коп.
Суддя Ю.Л. Власов
Рішення підписане 07.02.2008р.