ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25 січня 2011 року Справа № 2а-6749/10/2370
12 год. 45 хв.
Черкаський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Тимошенко В.П.
при секретаріКулику О.П.,
за участю представника позивача Шевченко А.Л. - за довіреністю,
представника відповідача Семка М.В. за довіреністю,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом державної інспекції з контролю за цінами в Черкаській області до комунального підприємства «Іркліївський комбінат комунальних підприємств»про стягнення економічних санкцій,
ВСТАНОВИВ
До суду з позовною заявою звернулася державна інспекція з контролю за цінами в Черкаській області, в якій просить стягнути з комунального підприємства «Іркліївський комбінат комунальних послуг»економічні санкції за порушення державної дисципліни цін у сумі 239767 грн. 65 коп.
В судовому засіданні представник позивача Шевченко А.Л. позов підтримала повністю, мотивуючи свою позицію наступним.
Державною інспекцією з контролю за цінами в Черкаській області в 19.11.2010 року проведено перевірку комунального підприємства «Іркліївський комбінат комунальних послуг»з питання дотримання державної дисципліни цін при формуванні, встановленні та застосуванні тарифів на житлово-комунальні послуги, за наслідками якої складений акт від 19.11.2010 року № 2582, в якому зазначено, що відповідач допустив порушення державної дисципліни цін, в звязку з чим одержав необґрунтовану виручку за період з 01.12.2009 року по 01.11.2010 року в розмірі 79922 грн. 55 коп.
На підставі вказаного акту перевірки державною інспекцією з контролю за цінами в Черкаській області було прийнято рішення від 22.11.2010 року №259 про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін. Згідно вказаного рішення з відповідача підлягає вилученню в дохід державного бюджету 79922 грн. 55 коп. необґрунтовано одержаної виручки та 159845 грн. 10 коп. штрафу. В звязку з цим позивач просить стягнути з комунального підприємства «Іркліївський комбінат комунальних послуг»економічні санкції в сумі 239767 грн. 65 коп.
Представник відповідача позов не визнав повністю в звязку з тим, що відповідач вважає, що комунальним підприємством не порушено порядок ціноутворення і тарифи які були введені в дію рішенням Іркліївської сільської ради застосовувалися правомірно. З цих підстав представник відповідача просив відмовити в задоволенні позову.
Заслухавши доводи представника позивача, а також дослідивши та оцінивши всі наявні в матеріалах даної адміністративної справи докази в їх сукупності, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
У відповідності до статті 13 Закону України "Про ціни і ціноутворення" від 3 грудня 1990 року №507-XII (Закон №507-ХІІ) контроль за додержанням державної дисципліни цін здійснюється органами, на які ці функції покладено Урядом України. Положенням про Державну інспекцію з контролю за цінами, затвердженим постановою КМУ від 13.12.2000 №1819, визначено основне завдання Держцінінспекції організація та здійснення відповідно до законодавства функцій з контролю та нагляду за дотриманням центральними та місцевими органами виконавчої влади, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, суб'єктами господарювання вимог щодо формування, встановлення та застосування цін (тарифів). Відповідно до покладених завдань Держцінінспекція у межах своєї компетенції здійснює перевірки додержання порядку формування, встановлення і застосування цін і тарифів, а також їх економічного обґрунтування, застосовує відповідно до законодавства адміністративно-господарські санкції за порушення порядку формування, встановлення та застосування цін (тарифів); здійснює інші функції, що випливають з покладених на неї завдань. Крім цього, Держцінінспекція має право проводити відповідно до законодавства перевірку бухгалтерських книг, звітів, кошторисів, декларацій, показників, що відображаються у розрахункових документах незалежно від способу подання інформації, пов'язаних з формуванням, встановленням та застосуванням цін (тарифів); приймати відповідно до законодавства рішення про застосування адміністративно-господарських санкцій за порушення порядку формування, встановлення та застосування цін (тарифів); звертатися до суду з позовами про стягнення до бюджету сум у разі застосування відповідних адміністративно-господарських санкцій, зобов'язання вчинити певні дії або утриматися від їх вчинення.
Положенням пункту 1 статті 14 Закону №507-ХІІ встановлено, що вся необґрунтовано одержана підприємством, організацією сума виручки в результаті порушення державної дисципліни цін та діючого порядку визначення вартості будівництва, що здійснюється із залученням коштів Державного бюджету України, бюджету Автономної Республіки Крим, місцевих бюджетів, а також коштів державних підприємств, установ та організацій підлягає вилученню в доход відповідного бюджету залежно від підпорядкованості підприємства, організації. Крім того, в позабюджетні фонди місцевих Рад стягується штраф у двократному розмірі необґрунтовано одержаної суми виручки. Вказані суми списуються з рахунків підприємств і організацій в банківських установах за рішенням суду.
Інструкцією про порядок застосування економічних та фінансових (штрафних) санкцій органами державного контролю за цінами, затвердженою спільним наказом Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України і Міністерства фінансів України 03.12.2001 №298/519, зокрема пунктом 1.4 визначено, що підставою для застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін є одержання суб'єктами господарювання необґрунтованої виручки в результаті порушення ними чинного в періоді, що перевіряється, порядку встановлення та застосування цін і тарифів, які регулюються уповноваженими органами відповідно до вимог законодавства.
Судом встановлено, що державною інспекцією з контролю за цінами в Черкаській області 19 листопада 2010 року проведена перевірка КП «Іркліївський комбінат комунальних послуг»з питань порядку правильності формування, встановлення та застосування тарифів на житлово-комунальні послуги (водопостачання та водовідведення, утримання будинків, споруд та прибудинкової території, вивезення та утилізація сміття) та виявлено порушення: відповідачем затверджено нові тарифи на послуги водопостачання для населення, бюджетних установ та інших організацій без отримання висновків державної інспекції з контролю за цінами в Черкаській області щодо розрахунків економічно обґрунтованих планових витрат, внаслідок чого сума необґрунтовано отриманої виручки підприємства за період з 01.12.2009 по 01.11.2010 становить 79922 грн. 55 коп.
Наведене свідчить про порушення Закону №507-ХІІ, Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», Закону України «Про житлово-комунальні послуги», Порядку формування тарифів на послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, затвердженого постановою КМУ №959 від 12.07.2006, якими встановлено наступне.
Окрім загальних завдань та повноважень Державна інспекція з контролю за цінами організовує роботу з надання висновків щодо розрахунків економічно обґрунтованих планованих витрат, пов'язаних з виробництвом, транспортуванням, постачанням теплової енергії, наданням послуг з централізованого водопостачання та водовідведення, централізованого опалення і постачання гарячої води, вивезення побутових відходів та технічного обслуговування ліфтів, що чітко передбачено пунктом 4 Положення про Державну інспекцію з контролю за цінами, затвердженого постановою КМУ від 13.12.2000 №1819.
Згідно з порядком формування тарифів на послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, затвердженим постановою КМУ №959 від 12.07.2006, висновок щодо розрахунків економічно обґрунтованих планованих витрат, пов'язаних з наданням послуг з централізованого водопостачання та водовідведення, надається Державною інспекцією з контролю за цінами або її територіальними органами в порядку, встановленому Мінекономіки (пункт 52).
Відповідно до частини 5 статті 32 Закону України «Про житлово-комунальні послуги»у разі зміни вартості житлово-комунальних послуг виконавець/виробник не пізніше ніж за 30 днів повідомляє про це споживача з визначенням причин зміни вартості та наданням відповідних обґрунтувань з посиланням на погодження відповідних органів. Щодо погодження зміни вартості вказаних послуг суд зазначає, що воно здійснюється шляхом отримання висновку Державної інспекції з контролю за цінами або її територіальними органами у визначеному законом порядку.
На підставі акту перевірки №2582 від 19.11.2010 та статті 14 Закону №507-ХІІ державною інспекцією з контролю за цінами в Черкаській області 22.11.2010 прийнято рішення №259 про застосування до КП «Іркліївський комбінат комунальних підприємств»економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін, яке передбачає стягнення в дохід бюджету суми порушення, яка складає 79922 грн. 55 коп., та 159845 грн. 10 коп. штрафу. Дане рішення направлене відповідачу та не оскаржене ним у визначеному законом порядку.
За результатами досліджень всіх обставин даної адміністративної справи суд прийшов до висновку, що прийняте щодо КП «Іркліївський комбінат комунальних підприємств»рішення про застосування економічних санкцій законне та обґрунтоване, прийняте за порушення відповідачем визначеного законодавством порядку формування, встановлення та застосування тарифів на житлово-комунальні послуги, а саме: підприємством затверджено тарифи на послуги водопостачання без отримання висновків державної інспекції з контролю за цінами в Черкаській області, як того вимагає Порядок формування тарифів на послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, затверджений постановою КМУ №959 від 12.07.2006. Внаслідок допущеного порушення КП «Іркліївський комбінат комунальних підприємств»необґрунтовано отримано виручку в розмірі 79922 грн. 55 коп. Вказані кошти підлягають стягненню разом із штрафом, що становить двократний розмір такої суми (159845 грн. 10 коп.).
Таким чином, судом встановлено, що рішення державної інспекції з контролю за цінами в Черкаській області про застосування до КП «Іркліївський комбінат комунальних підприємств»економічних санкцій на загальну суму 239767 грн. 65 коп. є правомірним, що є підставою для стягнення зазначеної суми до відповідного бюджету.
На підставі викладеного суд прийшов до висновку, що даний позов підлягає задоволенню в повному обсязі.
Керуючись Законом України «Про ціни і ціноутворення», Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні», Законом України «Про житлово-комунальні послуги», Положенням про Державну інспекцію з контролю за цінами, затвердженим постановою КМУ від 13.12.2000 №1819, Інструкцією про порядок застосування економічних та фінансових (штрафних) санкцій органами державного контролю за цінами, затвердженою спільним наказом Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України і Міністерства фінансів України 03.12.2001 №298/519, Порядком формування тарифів на послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, затвердженим постановою КМУ №959 від 12.07.2006, ст.ст. 94, 159, 160, 161, 162, 163, 254 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Стягнути з комунального підприємства «Іркліївський комбінат комунальних підприємств», що знаходиться за адресою: 19950, Черкаська область, Чорнобаївський район, село Іркліїів, вулиця Леніна, 7, ідентифікаційний код 14216710, у дохід державного бюджету економічні санкції у розмірі 239767 ( двісті тридцять девять тисяч сімсот шістдесят сім) гривень 65 копійок відповідно до рішення про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін від 22.11.2010 № 259.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Суддя В.П. Тимошенко
Повний текст постанови виготовлений 31 січня 2011 року