Єдиний державний реєстр судових рішень
КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
06 червня 2026 року м. Київ справа №320/23492/26
Суддя Київського окружного адміністративного суду Лапій С.М., розглянувши в м. Києві у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження справу за адміністративним позовом DEFENSE GROUP s.r.o. до ДП МОУ Агенція оборонних закупівель, третя особа: ТОВ АТН Україна, про визнання протиправними та скасування рішень, зобов`язання вчинити дії,
в с т а н о в и в:
До Київського окружного адміністративного суду звернулось DEFENSE GROUP s.r.o. з позовом , у якому просить:
-визнати протиправним та скасувати рішення уповноваженої особи Державного підприємства Міністерства оборони України Агенція оборонних закупівель про відхилення тендерної пропозиції DEFENSE GROUP s.r.o., подану для участі у спрощеній закупівлі за предметом Монокуляри тепловізійні типу ARCHER TMA-55. Код ДК 021:2015:38630000-0: Астрономічні та оптичні прилади (ідентифікатор закупівлі UA-2026-05-18-013757-a) від 01.06.2026;
-визнати протиправним та скасувати рішення уповноваженої особи Державного підприємства Міністерства оборони України Агенція оборонних закупівель про визначення переможцем учасника ТОВ АТН Україна (код ЄДРПОУ 45330580) спрощеної закупівлі за предметом Монокуляри тепловізійні типу ARCHER TMA-55. Код ДК 021:2015:38630000-0: Астрономічні та оптичні прилади (ідентифікатор закупівлі UA-2026-05-18-013757-a) з ціною пропозиції 28 500 000,00 грн. без ПДВ та намір укласти договір про закупівлю від 02.06.2026 .
Позивач на обґрунтування позовних вимог зазначив, що 27.05.2026 р. було проведено аукціон з спрощеної закупівлі за ідентифікатором UA-2026-05-18-013757-a на закупівлю товарів (Монокуляри тепловізійні типу ARCHER TMA-55. Код ДК 021:2015: 38630000-0: Астрономічні та оптичні прилади) для потреб оборони.
Згідно відомостей проведеного Аукціону позивачем було надано найбільш економічно вигідну пропозицію на відповідність вимогам, визначеним в Оголошенні про проведення спрощеної закупівлі та вимогам до предмету закупівлі.
Відповідачем у протоколі розкриття тендерних пропозицій/пропозицій UA- 2026-05-18-013757-a стосовно пропозиції позивача також зазначено: «Пропозиція учасника не відповідає умовам, визначеним в оголошенні про проведення спрощеної закупівлі, та вимогам до предмету закупівлі пункт 1 частини тринадцятої ст. 14 Закону».
Підставою для відхилення тендерної пропозиції позивача стало зазначення у технічній документації виробника різних показників за одним і тим самим параметром (часу роботи Монокуляри тепловізійні типу ARCHER TMA-55 у бойовій обстановці), а саме: У додатку № 1 до оголошення зазначені інформація про необхідні технічні, якісні та кількісні характеристики предмета закупівлі.
На звернення позивача виробник приладу AGM Global Vision своїм офіційним листом від 01.06.2026 р. підтвердив, що реальний час роботи приладу монокуляр тепловізійний AGM/OE ReachIR LRF 50-640 становить до 4,5 годин безперервної роботи (при температурі 25 °C та вимкненому WI-FI та LRF), а не 4 години, як помилково зауважила уповноважена особа в протокольному рішенні, що повністю збігається з параметрами, заявленими Учасником та вимогами тендерної документації. Попередні дані виробника на веб-рecypci agmglobalvision.com містили застарілу та/або некоректно відображену інформацію і наразі виправлені виробником.
Отже, на думку позивача, запропоновані ним характеристики є на 100% достовірними, а тому відповідачем протиправно прийнято оскаржувані рішення.
Відповідачем подано до суду відзив на позовну заяву, в якому він проти позову заперечує та просить відмовити у задоволенні позовних вимог.
Третя особа подала до суду письмові пояснення, у яких просила відмовити у задоволенні позовних вимог.
Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 05.06.2026 справа передана на розгляд судді Лапію С.М.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 05.06.2026 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження та призначено судове засідання на 06.06.2026. Крім того, вказаною ухвалою суду було залучено в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, ТОВ АТН Україна.
Враховуючи особливості щодо строку розгляду цієї категорії справ, передбачених статтями 268, 269, 282 КАС України, суд на місці ухвалив здійснювати подальший розгляд цієї справи в порядку письмового провадження.
Судом встановлено, що 18.05.2026 ДП МОУ Агенція оборонних закупівель (далі позивач, замовник) на сайті https://prozorro.gov.ua опубліковано оголошення про проведення спрощеної закупівлі за ідентифікатором UA-2026-05-18-013757-a на закупівлю товарів (Монокуляри тепловізійні типу ARCHER TMA-55. Код ДК 021:2015: 38630000-0: Астрономічні та оптичні прилади) для потреб оборони (далі за текстом: Аукціон).
Відповідно до п. 5 8 Оголошення про проведення спрощеної закупівлі предметом є Монокуляри тепловізійні типу ARCHER TMA-55. Код ДК 021:2015:38630000-0: Астрономічні та оптичні прилади із технічними, якісними характеристиками, визначеними у додатку № 1 до оголошення, у кількості 250 одиниць із строком поставки до 10.10.2026.
Очікувана вартість предмета закупівлі: 34 118 750,00 грн.
Розмір мінімального кроку пониження ціни: 170 593,75 грн.
Відповідно до умов тендерної документації кінцевий строк подання тендерних пропозицій 27.05.2026 (00:00); дата проведення електронного аукціону: 27.05.2026 р. (12:53).
У додатку № 4 до оголошення про проведення закупівлі товарів визначено повний перелік документів та/або інформації, які подаються учасником в складі пропозиції.
Ненадання вказаних у додатку № 4 документів у складі пропозиції, а також надання недостовірних, неповних, нечинних документів є підставою для відхилення пропозиції учасника згідно умов тендерної документації.
Отже, повний пакет документів учасника аукціону (тендеру) повинна бути надана учасниками до 27.05.2026 р. (включно).
Позивачем 26.05.2026 надано (завантажено на сайт платформи, на якій проводиться Аукціон) повний пакет документів згідно переліку додатку № 4 до оголошення Замовника.
ТОВ «АТН УКРАЇНА» 26.05.2026 було надано (завантажено на сайт платформи, на якій проводиться Аукціон) пакет документів для участі в Аукціоні.
Аукціон зі спрощеної закупівлі за ідентифікатором UA-2026-05-18-013757-a на закупівлю товарів (Монокуляри тепловізійні типу ARCHER TMA-55. Код ДК 021:2015: 38630000-0: Астрономічні та оптичні прилади) для потреб оборони проведено 27.05.2026. Аукціон було завершено о 13:14 год.
За наслідками електронного аукціону учасниками процедури закупівлі подано остаточну пропозицію в розмірі (в порядку за збільшенням ціни): DEFENSE GROUP s.r.o. 28 499 999, 00 грн (на кінець Аукціону), ТОВ «АТН Україна» - 28 500 000, 00 грн (на кінець Аукціону).
Згідно з пунктом 14 Оголошення єдиним критерієм оцінки пропозицій є ціна (питома вага критерію становить 100%).
Таким чином, найбільш економічно вигідну пропозицію запропоновано учасником процедури закупівлі DEFENSE GROUP s.r.o.
Зазначене підтверджується відомостями, розміщеними на офіційному сайті Аукціону за посиланням: https://auctions.prozorro.gov.ua/tenders/7b805b9... та протоколом розкриття тендерних пропозицій/пропозицій UA-2026-05-18-013757-a від 27.05.2026.
У протоколі розкриття тендерних пропозицій/пропозицій UA-2026-05-18-013757-a щодо пропозиції позивача зазначено: «Пропозиція учасника не відповідає умовам, визначеним в оголошенні про проведення спрощеної закупівлі, та вимогам до предмета закупівлі пункт 1 частини тринадцятої ст. 14 Закону».
Як слідує з протоколу відхилення тендерної пропозиції/пропозиції UA-2026-05-18-013757-a від 01.06.2026, пропозиція учасника DEFENSE GROUP s.r.o. не відповідає умовам, визначеним в оголошенні про проведення спрощеної закупівлі, та вимогам до предмета закупівлі (п.1 ч. 13 ст. 14 Закону).
Як слідує з протоколу рішення уповноваженої особи щодо виявлення невідповідностей та розміщення повідомлення з вимогою про їх усунення UA-2026-05-18-013757-a від 01.06.2026, ТОВ «АТН Україна» зазначено невідповідність:
-не надано документ, передбачений п.7 Розділу 1 Додатку №4 до оголошення.
Відповідачем 01.06.2026 прийнято протокольне рішення №0106-10, згідно якого:
«Найбільш економічно вигідна пропозиція визначена електронною системою закупівель автоматично - пропозиція учасника DEFENSE GROUP s.r.o. (код CZ-ICO 21536473).
За результатами розгляду поданої DEFENSE GROUP s.r.o. (код CZ-ICO 21536473) пропозиції на відповідність умовам, визначеним в оголошенні про проведення спрощеної закупівлі та вимогам до предмета закупівлі було встановлено наступне:
1. Показник параметру «Час роботи в умовах бойового застосування, год» запропонованих монокулярів тепловізійних AGM/OE ReachIR LRF 50-640, які зазначені у формі порівняльної таблиці між характеристиками, встановленими Замовником, та характеристиками Товару, який пропонує Учасник (файл Comparison Table (Form 1.1)_[ENG + UKR].pdf) та Технічній специфікації Виробника (файл Technical Specifications_[ENG + UKR].pdf), не відповідають вимогам, викладеним в Інформації про необхідні технічні, якісні та кількісні характеристики предмета закупівлі замовника, а саме:
Найменування параметру Вимоги до показників параметру встановлені Замовником Показник параметру зазначено в порівняльній таблиці Comparison Table (Form 1.1)_[ENG + UKR].pdf Показник параметру зазначено в Технічному документі виробника Technical Specifications_[ENG + UKR].pdf Показник параметру зазначено в Технічних характеристиках (документ виробника) Technical Specifications_[ENG + UKR].pdf Час роботи в умовах бойового застосування, год не менше 4,5 5 до 4 год до 4,5 год (вимкнені wi-fi та LRF) Зважаючи на те, що в документі виробника за одним параметром надано різні показники, Замовником перевірено зазначену інформацію з відкритих джерел інформації, - сайт виробника.
Час роботи від батареї до 4 годин безперервної роботи (при 25 °С, з вимкненими WI-FI та LRF).
Отже, показник параметру «Час роботи в умовах бойового застосування, год», запропонований учасником, не відповідає показнику, встановленому замовником.
2. Показник параметру «Тип акумуляторів» встановлено замовником - NiMH або Li-ion ємність не менше 2450 мА год. В Порівняльній таблиці (файл Comparison Table (Form 1.1)_[ENG + UKR].pdf) та Технічній специфікації Виробника (файл Technical Specifications_[ENG + UKR].pdf) зазначено, що прилад працює на змінному літієвому акумуляторі типу 18650, без ємності.
Протокольним рішенням від 01.06.2026 №0106-10 вирішено:
Відхилити пропозицію учасника DEFENSE GROUP s.r.o. (код CZ-ICO 21536473), яка була подана на спрощену закупівлю за предметом: Монокуляри тепловізійні типу ARCHER TMA-55. Код ДК 021:2015: 38630000-0: Астрономічні та оптичні прилади (ідентифікатор закупівлі UA-2026-05-18-013757-a) на підставі пункту першого частини тринадцятої статті 14 Закону України «Про публічні закупівлі»: пропозиція учасника не відповідає умовам, визначеним в оголошенні про проведення спрощеної закупівлі, та вимогам до предмета закупівлі.
Відповідно до ч. 14 ст. 14 ЗУ «Про публічні закупівлі» учасник, пропозиція якого відхилена, має право звернутися до замовника з вимогою надати додаткову інформацію про причини невідповідності його пропозиції умовам, визначеним в оголошенні про проведення спрощеної закупівлі, та/або вимогам до предмета закупівлі.
З метою врегулювання даного питання в досудовому порядку 01.06.2026 через електронну систему Prozorro позивачем подано офіційну Вимогу про скасування протокольного рішення з вичерпними поясненнями та підтвердженням відповідності пропозиції усім умовам закупівлі та повернення пропозиції на етап кваліфікації.
На підтвердження наведеної у Вимозі інформації додано офіційний лист виробника AGM Global Vision від 01.06.2026.
Позивачем на адресу відповідача 02.06.2026 направлено лист про терміновий розгляд вимоги про перегляд протоколу відхилення тендерної пропозиції позивача.
У листі позивачем додатково зазначалось, що рішення про відхилення є помилковим, оскільки DEFENSE GROUP s.r.o. було надано абсолютно достовірну технічну інформацію та характеристики приладів. Відхилення пропозиції відбулось через застарілу та/або некоректно відображену інформацію на веб-ресурсі виробника, на яку посилалась уповноважена особа державного підприємства Міністерства оборони України ДП «Агенція оборонних закупівель»
в протокольному рішенні як на підставу.
Вимога позивача про перегляд протоколу про відхилення тендерної пропозиції відповідачем залишена без задоволення.
Відповідачем 02.06.2026 прийнято протокольне рішення №0206-40, згідно якого:
Пропозиція DEFENSE GROUP s.r.o. (код CZ-ICO 21536473) відхилена на підставі пункту першого частини тринадцятої статті 14 Закону України «Про публічні закупівлі» (далі Закон) (протокольне рішення 0106-1О від 01.06.2026).
Наступна найбільш економічно вигідна пропозиція визначена електронною системою закупівель автоматично - пропозиція учасника ТОВ "АТН УКРАЇНА" (код ЄДРПОУ 45330580).
За результатами розгляду поданої пропозиції ТОВ "АТН УКРАЇНА" (код ЄДРПОУ 45330580) було надіслано повідомлення з вимогою про усунення невідповідностей (протокольне рішення від 01.06.2026 № 0106-2О).
ТОВ "АТН УКРАЇНА" (код ЄДРПОУ 45330580) завантажив документи в електронній системі закупівель 02.06.2026 (протягом 24 годин з моменту розміщення в електронній системі закупівель повідомлення з вимогою про усунення таких невідповідностей).
За результатами розгляду поданої ТОВ "АТН УКРАЇНА" (код ЄДРПОУ 45330580) пропозиції з урахуванням виправлення або невиправлення виявлених невідповідностей на відповідність умовам, визначеним в оголошенні про проведення спрощеної закупівлі та вимогам до предмета закупівлі, було встановлено наступне:
- пропозиція учасника відповідає умовам, визначеним в оголошенні про проведення спрощеної закупівлі та вимогам до предмета закупівлі;
- підстави відхилення, визначені у пункті 4 частини тринадцятої статті 14 Закону України «Про публічні закупівлі» (далі Закон), відсутні.
Протокольним рішенням від 01.06.2026 №0106-10 вирішено:
Визнати ТОВ "АТН УКРАЇНА" (код ЄДРПОУ 45330580) переможцем спрощеної закупівлі за предметом Монокуляри тепловізійні типу ARCHER TMA-55. Код ДК 021:2015: 38630000-0: Астрономічні та оптичні прилади (ідентифікатор закупівлі UA-2026-05-18-013757-a) з ціною пропозиції 28 500 000,00 грн. без ПДВ та оприлюднити в електронній системі закупівель Повідомлення про намір укласти договір про закупівлю.
Відповідно до частини п`ятнадцятої статті 14 Закону Замовник може укласти договір про закупівлю з учасником, який визнаний переможцем спрощеної закупівлі, на наступний день після оприлюднення повідомлення про намір укласти договір про закупівлю, але не пізніше ніж через 20 днів.
Позивач, не погоджуючись з оскаржуваними рішеннями, звернувся до суду за захистом своїх прав.
Надаючи правову оцінку обставинам, що склалися, суд зазначає таке.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Загальні правові засади планування, порядок формування обсягів та особливостей здійснення закупівель товарів, робіт і послуг оборонного призначення для забезпечення потреб сектору безпеки і оборони, а також інших товарів, робіт і послуг для гарантованого забезпечення потреб безпеки і оборони, а також порядок здійснення державного і демократичного цивільного контролю у сфері оборонних закупівель визначені Законом України Про оборонні закупівлі від 17.07.2020 №808-ІХ (далі - Закон №808).
Частиною першою статті 1 Закону №808 визначено, що у цьому Законі наведені нижче терміни вживаються в такому значенні:
- відбір учасників спрощених торгів із застосуванням електронної системи закупівель - процес визначення учасників спрощених торгів шляхом проведення електронного аукціону;
- державні замовники у сфері оборони (далі - державні замовники) - визначені Кабінетом Міністрів України центральні органи виконавчої влади, інші державні органи, військові формування, утворені відповідно до законів України;
- оборонні закупівлі - здійснення державним замовником закупівель товарів, робіт і послуг, призначених для виконання державних програм у сферах національної безпеки і оборони, а також інших товарів, робіт і послуг для гарантованого забезпечення потреб безпеки і оборони;
- учасник відбору - суб`єкт господарювання незалежно від організаційно-правової форми та форми власності, фізична особа, які в установленому порядку надали цінову пропозицію для участі у відборі, оголошеному державним замовником;
- цінова пропозиція - пропозиція учасника щодо предмета закупівлі, що подається для участі у закупівлі на умовах, встановлених державним замовником.
Частинами першою-другою статті 2 Закону №808 встановлено, що цей Закон застосовується за умови, що:
- вартість предмета закупівлі для товарів і послуг оборонного призначення, інших товарів і послуг для гарантованого забезпечення потреб безпеки і оборони дорівнює або перевищує 200 тисяч гривень, для робіт оборонного призначення та робіт для гарантованого забезпечення потреб безпеки і оборони - 1,5 мільйона гривень, до визначених цим Законом державних замовників, які здійснюють оборонні закупівлі;
- закупівля товарів, робіт і послуг оборонного призначення містить відомості, що становлять державну таємницю, а також у разі закупівлі товарів, робіт і послуг оборонного призначення за закритими закупівлями незалежно від вартості такої закупівлі.
Закупівля товарів, робіт і послуг здійснюється державними замовниками відповідно до Закону України "Про публічні закупівлі" з урахуванням особливостей, встановлених цим Законом.
Частиною першою статті 3 Закону №808 визначено, що оборонні закупівлі здійснюються на основі таких принципів: своєчасність та відповідність прийнятим рішенням щодо захисту національних інтересів України, забезпечення потреб безпеки і оборони; послідовність прийняття та виконання рішень щодо розроблення, закупівлі товарів, робіт і послуг оборонного призначення, систематичність їх виконання; конкурентність; ефективність використання коштів, результативність; відкритість та прозорість (крім відомостей, що становлять державну таємницю і розголошення яких може завдати шкоди національній безпеці); запобігання корупції, зловживанням та дискримінації; цілісність, узгодженість, системність планування та фінансування оборонних закупівель, урахування пріоритетів і обмежень, встановлених державними програмами у сферах національної безпеки і оборони.
Відповідно до частин першої, четвертої та шостої статті 16 Закону №808 придбання державними замовниками товарів, робіт і послуг може здійснюватися шляхом застосування однієї з таких закупівель: 1) закрита закупівля: переговори; поетапні переговори; 2) торги з обмеженою участю; 3) спрощені торги із застосуванням електронної системи закупівель.
Спрощені торги із застосуванням електронної системи закупівель здійснюються державним замовником у порядку та на умовах, визначених розділом I, статтею 23 розділу II і розділом III цього Закону.
Оборонні закупівлі на період дії правового режиму воєнного стану здійснюються державним замовником у порядку та на умовах, визначених розділом IV цього Закону.
Відповідно до частини першої статті 17 Закону №808 державний замовник обирає один або декілька серед таких критеріїв оцінки пропозицій учасників процедур закупівель:
1) ціна;
2) ціна разом з іншими критеріями оцінки (питома вага ціни у складі критерію не може бути нижчою 60 відсотків), зокрема:
умови оплати;
строк виконання;
рівень забезпечення життєвого циклу (гарантійне та сервісне обслуговування, утилізація тощо);
локалізація виробництва (питома вага цього критерію не може бути нижчою 25 відсотків);
3) вартість життєвого циклу.
Відповідно до частини першої статті 22 Закону №808 державний замовник вимагає від учасників закупівель, визначених пунктами 2, 3 частини першої статті 16 цього Закону, подання ними документально підтвердженої інформації про їх відповідність одному або декільком кваліфікаційним критеріям, визначеним статтею 16 Закону України "Про публічні закупівлі".
Згідно зі статтею 24 Закону №808 спрощені торги із застосуванням електронної системи закупівель - це процедура, що застосовується державним замовником під час дії особливого періоду в Україні або у період введення надзвичайного стану, або у період проведення антитерористичної операції, або у період здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, у разі якщо відомості про закупівлю товарів, робіт і послуг для гарантованого забезпечення потреб безпеки і оборони не становлять державної таємниці.
Спрощені торги із застосуванням електронної системи закупівель здійснюються у порядку, передбаченому для проведення відкритих торгів Законом України "Про публічні закупівлі", з урахуванням особливостей, встановлених статтею 23 та розділами I, III цього Закону.
Відповідно до частини першої-третьої статті 25 Закону №808 у разі прийняття державним замовником рішення про проведення спрощених торгів із застосуванням електронної системи закупівель відбір учасників здійснюється у порядку, визначеному цим Законом.
Оголошення про проведення відбору розміщується державним замовником в електронній системі закупівель протягом одного робочого дня після прийняття рішення про закупівлю.
Період для подання цінових пропозицій визначається державним замовником та не може становити менше шести робочих днів з дати розміщення оголошення про проведення відбору на офіційному веб-сайті уповноваженого органу з питань закупівель.
В оголошенні про проведення відбору обов`язково зазначаються:
1) найменування державного замовника, його код ЄДРПОУ, юридична та фактична адреса, електронна адреса;
2) найменування предмета закупівлі, код відповідно до державного класифікатора, що діє на день проведення закупівлі;
3) технічні, якісні та кількісні характеристики і вимоги до предмета закупівлі з урахуванням вимог пункту 3 частини другої статті 22 Закону України "Про публічні закупівлі";
4) очікувана вартість предмета закупівлі із зазначенням інформації про включення до очікуваної вартості податку на додану вартість;
5) кількість товару та місце його поставки, місце, в якому мають бути виконані роботи чи надані послуги, їх обсяг, строки поставки товарів, виконання робіт, надання послуг;
6) дата і час закінчення періоду подання цінових пропозицій;
7) розмір мінімального кроку пониження ціни під час електронного аукціону у відсотках або грошових одиницях (не менше 1 відсотка очікуваної вартості товару, роботи, послуги) та формула, що буде застосовуватися при проведенні електронного аукціону для визначення показників інших критеріїв оцінки (у разі їх обрання державним замовником);
8) перелік критеріїв та методика оцінки цінової пропозиції із зазначенням питомої ваги критеріїв;
9) розмір, строк, вид та умови повернення чи неповернення забезпечення цінової пропозиції (у разі якщо державний замовник вимагає його надання);
10) розмір, строк, вид та умови надання, умови повернення чи неповернення забезпечення виконання договору про закупівлю (у разі якщо державний замовник вимагає його надання);
11) прізвище, ім`я та по батькові, посада однієї чи кількох посадових осіб державного замовника, уповноважених здійснювати зв`язок з учасниками відбору;
12) один або декілька кваліфікаційних критеріїв до учасників відбору відповідно до статті 16 Закону України "Про публічні закупівлі" та до частини другої статті 22 цього Закону (за наявності), вимоги, встановлені статтею 17 Закону України "Про публічні закупівлі", та інформація про спосіб підтвердження відповідності учасників відбору визначеним критеріям і вимогам згідно із законодавством;
13) у разі закупівлі робіт - інформація відповідно до вимог пункту 17 частини другої статті 22 Закону України "Про публічні закупівлі";
14) необхідність надання одиниці товару (на вимогу державного замовника);
15) інша необхідна інформація залежно від предмета закупівлі.
Згідно з частинами четвертою та п`ятою статті 25 Закону №808 одночасно з розміщенням оголошення про проведення відбору державний замовник також оприлюднює проект договору про закупівлю.
Технічні, якісні та кількісні характеристики предмета закупівлі і кваліфікаційні критерії до учасників відбору не можуть містити дискримінаційних умов та зменшувати рівень конкуренції.
Відповідно до приписів частин першої-третьої статті 30 Закону №808 особливості здійснення оборонних закупівель на період дії правового режиму воєнного стану визначаються Кабінетом Міністрів України із забезпеченням захищеності державних замовників від воєнних загроз та з дотриманням вимог, встановлених цієї статтею.
Оборонні закупівлі на період дії правового режиму воєнного стану здійснюються на основі принципів, визначених статтею 3 цього Закону.
Оборонні закупівлі (крім закупівель товарів, робіт і послуг оборонного призначення, що становлять державну таємницю, а також закупівлі озброєння, військової і спеціальної техніки, боєприпасів та їх складових частин та послуг із розроблення, ремонту, модернізації озброєння, військової і спеціальної техніки, боєприпасів та їх складових частин) під час дії правового режиму воєнного стану здійснюються з дотриманням, зокрема, таких вимог:
1) державні замовники протягом одного робочого дня до дати розміщення оголошення про закупівлю надсилають таке оголошення для оприлюднення адміністратором електронної системи закупівель на веб-порталі уповноваженого органу з питань закупівель та/або в електронній системі закупівель.
Перелік інформації, яка включається до оголошення, визначається Кабінетом Міністрів України.
Кабінетом Міністрів України 11.11.2022 прийнято постанову №1275 Деякі питання здійснення оборонних закупівель на період дії правового режиму воєнного стану, пунктом 1 якої затверджено: особливості здійснення оборонних закупівель на період дії правового режиму воєнного стану (далі Особливості); Порядок визначення предмета закупівлі під час здійснення закупівель продуктів харчування, послуг із забезпечення комплектами продуктів харчування, послуг щодо забезпечення харчуванням та послуг з організації харчування для особового складу Збройних Сил.
Згідно з пунктом 1 Особливостей ці особливості встановлюють порядок та умови здійснення оборонних закупівель (далі - закупівлі) для державних замовників у сфері оборони, служб державного замовника, а також військових частин, організацій (установ, закладів), що уповноважуються рішенням державного замовника у сфері оборони на здійснення закупівель та укладення державних контрактів (договорів), (далі - державні замовники) із забезпеченням захищеності державних замовників від воєнних загроз на період дії правового режиму воєнного стану.
Відповідно до пункту 8 Особливостей у разі проведення закупівлі в порядку проведення спрощених закупівель, визначених Законом України Про публічні закупівлі, державний замовник під час розгляду пропозиції учасника спрощеної закупівлі у разі виявлення невідповідності в інформації та/або документах, що подані учасником спрощеної закупівлі у складі пропозиції та/або подання яких вимагалося оголошенням про проведення спрощеної закупівлі, повинен розмістити у строк, який не може бути меншим, ніж два робочих дні до закінчення строку розгляду пропозицій, повідомлення з вимогою виправити невідповідності в інформації та/або документах, що подані учасником спрощеної закупівлі у його пропозиції, шляхом завантаження через електронну систему закупівель уточнених або нових документів в електронній системі закупівель протягом 24 годин з моменту розміщення державним замовником в електронній системі закупівель повідомлення з вимогою про усунення таких невідповідностей.
Під невідповідністю в інформації та/або документах, що подані учасником спрощених закупівель у складі пропозиції та/або подання яких вимагається оголошенням про проведення спрощеної закупівлі, слід розуміти невідповідність інформації та/або документів у значенні, наведеному в п. 43 особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України Про публічні закупівлі, на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 12.10.2022 № 1178.
Державний замовник не може розміщувати щодо одного і того ж учасника спрощеної закупівлі більш як один раз повідомлення з вимогою про усунення невідповідностей в інформації та/або документах, що подані учасником спрощеної закупівлі у складі пропозиції.
Державний замовник відхиляє пропозицію учасника спрощеної закупівлі у разі, коли учасник спрощеної закупівлі не виправив виявлені державним замовником після розкриття пропозицій невідповідності в інформації та/або документах, що подані ним у складі своєї пропозиції, та/або змінив предмет закупівлі (його найменування, марку, модель тощо) під час виправлення виявлених державним замовником невідповідностей протягом 24 годин з моменту розміщення замовником в електронній системі закупівель повідомлення з вимогою про усунення таких невідповідностей.
Істотні умови державного контракту (договору), укладеного відповідно до абзацу першого цього пункту, не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов`язань сторонами в повному обсязі, крім випадків, визначених пунктом 19 особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України Про публічні закупівлі, на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 12.10.2022 № 1178, або якщо інше не передбачено нормативно-правовими актами, прийнятими на виконання п. 2 ч. 3 ст. 30 Закону України Про оборонні закупівлі.
Під час здійснення оборонних закупівель державні замовники визначають предмет закупівлі відповідно до вимог Порядку визначення предмета закупівлі, затвердженого наказом Мінекономіки від 15.04.2020 № 708, з урахуванням цих особливостей.
Правові та економічні засади здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для забезпечення потреб держави, територіальних громад та об`єднаних територіальних громад визначені Законом України Про публічні закупівлі від 25.12.2015 №922-VIII (далі-Закон №922).
Так, відповідно до статті 1 Закону №922 у цьому Законі нижченаведені терміни вживаються в такому значенні:
електронна система закупівель - інформаційно-телекомунікаційна система, яка має комплексну систему захисту інформації з підтвердженою відповідністю згідно із Законом України "Про захист інформації в інформаційно-телекомунікаційних системах", що забезпечує проведення закупівель, створення, розміщення, оприлюднення, обмін інформацією і документами в електронному вигляді, до складу якої входять веб-портал Уповноваженого органу, авторизовані електронні майданчики, між якими забезпечено автоматичний обмін інформацією та документами;
замовники - суб`єкти, визначені згідно із статтею 2 цього Закону, які здійснюють закупівлі товарів, робіт і послуг відповідно до цього Закону;
переможець спрощеної закупівлі - учасник, пропозиція якого відповідає всім умовам, що визначені в оголошенні про проведення спрощеної закупівлі, вимогам до предмета закупівлі і визнана найбільш економічно вигідною та якому замовник повідомив про намір укласти договір про закупівлю;
предмет закупівлі - товари, роботи чи послуги, що закуповуються замовником у межах єдиної процедури закупівлі або в межах проведення спрощеної закупівлі, щодо яких учасникам дозволяється подавати тендерні пропозиції/пропозиції або пропозиції на переговорах (у разі застосування переговорної процедури закупівлі). Предмет закупівлі визначається замовником у порядку, встановленому Уповноваженим органом, із застосуванням Єдиного закупівельного словника, затвердженого у встановленому законодавством порядку;
пропозиція учасника спрощеної закупівлі (далі - пропозиція) - пропозиція щодо предмета закупівлі або його частини (лота), яку учасник подає замовнику відповідно до оголошення про проведення спрощеної закупівлі та вимог до предмета закупівлі;
публічна закупівля (далі - закупівля) - придбання замовником товарів, робіт і послуг у порядку, встановленому цим Законом;
спрощена закупівля - придбання замовником товарів, робіт і послуг, вартість яких дорівнює або перевищує 50 тисяч гривень та є меншою за вартість, що встановлена у пунктах 1 і 2 частини першої статті 3 цього Закону;
тендерна документація - документація щодо умов проведення тендеру, що розробляється та затверджується замовником і оприлюднюється для вільного доступу в електронній системі закупівель;
тендерна пропозиція - пропозиція щодо предмета закупівлі або його частини (лота), яку учасник процедури закупівлі подає замовнику відповідно до вимог тендерної документації;
учасник процедури закупівлі/спрощеної закупівлі (далі - учасник) - фізична особа, фізична особа - підприємець чи юридична особа - резидент або нерезидент, у тому числі об`єднання учасників, яка подала тендерну пропозицію/пропозицію або взяла участь у переговорах у разі застосування переговорної процедури закупівлі.
Згідно з частинами першою-другою статті 3 Закону №922 цей Закон застосовується:
1) до замовників, визначених пунктами 1-3 частини першої статті 2 цього Закону, за умови що вартість предмета закупівлі товару (товарів), послуги (послуг) дорівнює або перевищує 200 тисяч гривень, а робіт - 1,5 мільйона гривень;
2) до замовників, визначених пунктом 4 частини першої статті 2 цього Закону, за умови що вартість предмета закупівлі товару (товарів), послуги (послуг) дорівнює або перевищує 1 мільйон гривень, а робіт - 5 мільйонів гривень;
3) до замовників, визначених частиною першою статті 2 цього Закону, які здійснюють спрощені закупівлі відповідно до цього Закону та/або укладають договори без використання електронної системи закупівель відповідно до частин другої, третьої і сьомої цієї статті.
Замовники здійснюють спрощені закупівлі шляхом використання електронної системи закупівель у порядку, передбаченому цим Законом.
Частиною дев`ятою статті 3 Закону №922 встановлено, що особливості здійснення закупівель, визначених цим Законом, для гарантованого забезпечення потреб оборони (крім товарів, робіт і послуг, що підлягають закупівлі відповідно до угод у порядку, визначеному пунктом 6 частини п`ятої цієї статті) Міністерством оборони України та його розвідувальним органом, Міністерством внутрішніх справ України, Службою безпеки України, Національною гвардією України, Національною поліцією України, Державною прикордонною службою України, Службою зовнішньої розвідки України, Державною службою спеціального зв`язку та захисту інформації України, Державною спеціальною службою транспорту, Державною службою України з надзвичайних ситуацій, Управлінням державної охорони України та іншими військовими формуваннями та/або частинами в особливий період, у період проведення операції об`єднаних сил, антитерористичної операції, у період введення надзвичайного стану встановлюються окремим законом.
Суд зауважує, що частиною першою та другою статті 24 Закону №808 визначено, що спрощені торги із застосуванням електронної системи закупівель - це процедура, що застосовується державним замовником під час дії особливого періоду в Україні або у період введення надзвичайного стану, або у період проведення антитерористичної операції, або у період здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, у разі якщо відомості про закупівлю товарів, робіт і послуг для гарантованого забезпечення потреб безпеки і оборони не становлять державної таємниці.
Спрощені торги із застосуванням електронної системи закупівель здійснюються у порядку, передбаченому для проведення відкритих торгів Законом України Про публічні закупівлі, з урахуванням особливостей, встановлених статтею 23 та розділами I, цього Закону.
З наведеного вбачається, що Закон №808 визначає загальні правові засади планування, порядок формування обсягів та особливостей здійснення закупівель товарів, робіт і послуг оборонного призначення для забезпечення потреб сектору безпеки і оборони, а також інших товарів, робіт і послуг для гарантованого забезпечення потреб безпеки і оборони, а також порядок здійснення державного і демократичного цивільного контролю у сфері оборонних закупівель, а Закон №922 установлює правові та економічні засади здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для забезпечення потреб держави та територіальної громади.
Пунктом 2 частини першої статті 10 Закону №922 передбачено, що замовник самостійно та безоплатно через авторизовані електронні майданчики оприлюднює в електронній системі закупівель у порядку, встановленому Уповноваженим органом та цим Законом, інформацію про закупівлю, а саме: оголошення про проведення спрощеної закупівлі та проект договору про закупівлю - не пізніше ніж за шість робочих днів до кінцевого строку подання пропозицій.
Статтею 14 Закону №922 визначено умови здійснення спрощених закупівель.
Так, відповідно до частини першої статті 14 Закону №922 спрощена закупівля проводиться замовником із застосуванням електронного аукціону відповідно до статті 30 цього Закону.
Згідно з частиною другою статті 14 Закону №922 спрощена закупівля складається з таких послідовних етапів:
1) оприлюднення оголошення про проведення спрощеної закупівлі;
2) уточнення інформації, зазначеної замовником в оголошенні про проведення спрощеної закупівлі;
3) подання пропозицій учасниками;
4) проведення електронного аукціону відповідно до статті 30 цього Закону;
5) розгляд на відповідність умовам, визначеним в оголошенні про проведення спрощеної закупівлі та вимогам до предмета закупівлі, пропозиції учасника;
6) визначення переможця спрощеної закупівлі та укладення договору про закупівлю;
7) розміщення звіту про результати проведення закупівлі відповідно до статті 19 цього Закону.
Частиною третьою статті 14 Закону №922 встановлено, що в оголошенні про проведення спрощеної закупівлі, що оприлюднюється замовником відповідно до статті 10 цього Закону, обов`язково зазначаються:
1) найменування, місцезнаходження та ідентифікаційний код замовника в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, його категорія;
2) назва предмета закупівлі із зазначенням коду за Єдиним закупівельним словником (у разі поділу на лоти такі відомості повинні зазначатися стосовно кожного лота) та назви відповідних класифікаторів предмета закупівлі і частин предмета закупівлі (лотів) (за наявності);
3) інформація про технічні, якісні та інші характеристики предмета закупівлі;
4) кількість та місце поставки товарів або обсяг і місце виконання робіт чи надання послуг;
5) строк поставки товарів, виконання робіт, надання послуг;
6) умови оплати;
7) очікувана вартість предмета закупівлі;
8) період уточнення інформації про закупівлю (не менше трьох робочих днів з дня оприлюднення оголошення про проведення спрощеної закупівлі в електронній системі закупівель);
9) кінцевий строк подання пропозицій (строк для подання пропозицій не може бути менше ніж два робочі дні з дня закінчення періоду уточнення інформації про закупівлю);
10) перелік критеріїв та методика оцінки пропозицій із зазначенням питомої ваги критеріїв;
11) розмір та умови надання забезпечення пропозицій учасників (якщо замовник вимагає його надати);
12) розмір та умови надання забезпечення виконання договору про закупівлю (якщо замовник вимагає його надати);
13) розмір мінімального кроку пониження ціни під час електронного аукціону в межах від 0,5 відсотка до 3 відсотків або в грошових одиницях очікуваної вартості закупівлі.
В оголошенні про проведення спрощеної закупівлі може зазначатися інша інформація.
Вимоги до предмета закупівлі, визначені замовником, можуть зазначатися шляхом завантаження окремих файлів до оголошення про проведення спрощеної закупівлі або в електронній формі з окремими полями в електронній системі закупівель.
У вимогах до предмета закупівлі, що містять посилання на конкретну торговельну марку чи фірму, патент, конструкцію або тип предмета закупівлі, джерело його походження або виробника, замовник може вказати, які аналоги та/або еквіваленти приймаються у пропозиціях учасників (частина четверта статті 14 Закону №922).
Відповідно до частини п`ятої статті 14 Закону №922 оголошення про проведення спрощеної закупівлі та вимоги до предмета закупівлі не повинні містити вимог, що обмежують конкуренцію та призводять до дискримінації учасників.
Згідно з частиною шостою статті 14 Закону №922 замовником визначаються вимоги щодо надання забезпечення пропозиції відповідно до статті 25 цього Закону та забезпечення виконання договору про закупівлю відповідно до статті 27 цього Закону.
Відповідно до частини восьмої статті 14 Закону №992 для проведення спрощеної закупівлі із застосуванням електронного аукціону має бути подано не менше двох пропозицій.
У разі якщо була подана одна пропозиція, електронна система закупівель після закінчення строку подання пропозицій автоматично переходить до етапу розгляду на відповідність умовам, визначеним в оголошенні про проведення спрощеної закупівлі, та вимогам до предмета закупівлі пропозиції учасника.
Частиною дев`ятою статті 14 Закону №992 визначено, що пропозиції подаються учасниками після закінчення строку періоду уточнення інформації, зазначеної замовником в оголошенні про проведення спрощеної закупівлі, в електронному вигляді шляхом заповнення електронних форм з окремими полями, де зазначається інформація про ціну та інші критерії оцінки (у разі їх встановлення замовником), шляхом завантаження необхідних документів через електронну систему закупівель, що підтверджують відповідність вимогам, визначеним замовником.
Електронна система закупівель автоматично формує та надсилає повідомлення учаснику про отримання його пропозиції із зазначенням дати та часу.
Кожен учасник має право подати лише одну пропозицію, у тому числі до визначеної в оголошенні про проведення спрощеної закупівлі частини предмета закупівлі (лота).
Пропозиції учасників, подані після закінчення строку їх подання, електронною системою закупівель не приймаються.
Пропозиція учасника повинна містити підтвердження надання учасником забезпечення пропозиції, якщо таке забезпечення передбачено оголошенням про проведення спрощеної закупівлі.
Учасник має право внести зміни або відкликати свою пропозицію до закінчення строку її подання без втрати свого забезпечення пропозиції.
Такі зміни або заява про відкликання пропозиції враховуються, якщо вони отримані електронною системою закупівель до закінчення строку подання пропозицій.
Згідно з частиною десятою статті 14 Закону №992 розкриття пропозицій відбувається у порядку, передбаченому абзацами першим і другим частини першої статті 28 цього Закону.
Замовник розглядає на відповідність умовам, визначеним в оголошенні про проведення спрощеної закупівлі, та вимогам до предмета закупівлі пропозицію учасника, яка за результатами електронного аукціону (у разі його проведення) визначена найбільш економічно вигідною.
Строк розгляду найбільш економічно вигідної пропозиції не повинен перевищувати п`ять робочих днів з дня завершення електронного аукціону (частина одинадцята статті 14 Закону №992).
За умовами частини дванадцятої статті 14 Закону №992 за результатами оцінки та розгляду пропозиції замовник визначає переможця.
Повідомлення про намір укласти договір про закупівлю замовник оприлюднює в електронній системі закупівель.
У разі відхилення найбільш економічно вигідної пропозиції відповідно до частини тринадцятої цієї статті замовник розглядає наступну пропозицію учасника, який за результатами оцінки надав наступну найбільш економічно вигідну пропозицію.
Наступна найбільш економічно вигідна пропозиція визначається електронною системою закупівель автоматично.
Відповідно до частин тринадцятої-чотирнадцятої статті 14 Закону №992 замовник відхиляє пропозицію в разі, якщо: 1) пропозиція учасника не відповідає умовам, визначеним в оголошенні про проведення спрощеної закупівлі, та вимогам до предмета закупівлі; 2) учасник не надав забезпечення пропозиції, якщо таке забезпечення вимагалося замовником; 3) учасник, який визначений переможцем спрощеної закупівлі, відмовився від укладення договору про закупівлю; 4) якщо учасник протягом одного року до дати оприлюднення оголошення про проведення спрощеної закупівлі відмовився від підписання договору про закупівлю більше двох разів із замовником, який проводить таку спрощену закупівлю.
Інформація про відхилення пропозиції протягом одного дня з дня прийняття рішення замовником оприлюднюється в електронній системі закупівель та автоматично надсилається учаснику, пропозиція якого відхилена через електронну систему закупівель.
Учасник, пропозиція якого відхилена, може звернутися до замовника з вимогою надати додаткову аргументацію щодо причин невідповідності його пропозиції умовам, визначеним в оголошенні про проведення спрощеної закупівлі, та вимогам до предмета закупівлі. Не пізніше ніж через три робочих дні з дня надходження такого звернення через електронну систему закупівель замовник зобов`язаний надати йому відповідь.
З метою захисту своїх прав та охоронюваних законом інтересів учасник спрощеної закупівлі може звернутися до замовника та/або до органу, що здійснює контроль над замовником, або до суду. Рішення та дії замовника можуть бути оскаржені учасником спрощеної закупівлі у судовому порядку (ч. 20 ст. 14 Закону).
Надаючи оцінку доводам позивача, суд зазначає таке.
У додатку № 1 до оголошення зазначені інформація про необхідні технічні, якісні та кількісні характеристики предмета закупівлі.
Згідно зазначених критеріїв встановлено вимогу щодо:
Час роботи в умовах бойового застосування: не менше 4,5 год.;
Тип акумулятора: NiMH або Li-ion ємність не менше 2450 мАгод
Стійкість до дії кліматичних факторів зовнішнього середовища: вологість до 95% при температурі +25°С.
За документами, наданими позивачем:
У загальних технічних характеристиках виробника відносно ReachIR LRF 50-640 термографічний монокуляр з вбудованим лазерним дальномірником зазначено:
Час автономної роботи (у режимі роботи): до 4,5 годин безперервної роботи (при температурі +25°С, вимкнення WiFi та LRF;
Тип акумулятора: Одна замінна літієва акумуляторна батарея 18650 (у комплекті дві батареї 18650);
Рівень захисту: ІР67 (водонепроникний);
У загальних описових характеристиках виробника відносно ReachIR LRF 50-640 термографічний монокуляр з вбудованим лазерним дальномірником зазначено:
Час автономної роботи (у режимі роботи): 4 годин безперервної роботи;
Тип акумулятора: літієвий акумулятор 18650;
Рівень захисту: водонепроникний;
У порівняльній таблиці технічних, якісних та кількісних характеристик предмета закупівлі: Монокуляри тепловізійні типу ARCHER TMA-55. Код ДК 021:2015: 38630000-0: Астрономічні та оптичні прилади зазначено:
- Час автономної роботи в умовах бойового застосування: 5 годин;
- Тип акумулятора: Одна замінна літієва акумуляторна батарея 18650 (у комплекті дві батареї 18650);
- Рівень захисту: ІР67;
- Стійкість до дії кліматичних факторів зовнішнього середовища: вологість до 95% при температурі +25 °С.
Згідно з пунктом 3.2.2 Додатку № 1 до Оголошення для товарів іноземного виробництва учасник зобов`язаний подати копію технічного документа виробника (експлуатаційної документації, технічного опису чи технічних умов), який підтверджує відповідність запропонованого товару вимогам технічної специфікації.
Тобто саме технічний документ виробника є об`єктивним джерелом підтвердження, тоді як форма 1.1 це декларація самого учасника.
За наявності суперечності між самозаповненою формою 1.1 та об`єктивним технічним документом виробника пріоритет має останній. Це означає, що там, де Технічна специфікація вказує «до 4 год», «показник відсутній» чи «не підтверджено», заявлені у формі 1.1 значення слід вважати непідтвердженими. Тягар підтвердження відповідності пропозиції покладено на учасника; замовник не зобов`язаний ані самостійно визначати відсутні характеристики, ані усувати внутрішні суперечності пропозиції за учасника.
Отже, позивачем у тендерній пропозиції було зазначено недостовірну інформацію щодо технічних характеристик предмета закупівлі, а саме час роботи пристрою зазначено до (тобто менше) 4,5 годин, а також не зазначено ємність акумулятора.
Крім того, суд вважає за необхідне зазначити, що компанія «DEFENSE GROUP s.r.o.» у позовній заяві погоджується з тим, що маркування « 18650» визначає виключно фізичні габарити (форм-фактор) циліндричної батареї: 18 мм діаметр, 65 мм - довжина, 0 циліндрична форма. Цей світовий стандарт описує розмір акумуляторного гнізда у пристрої і за замовчуванням не регламентує його ємність. Будь-який акумулятор типу « 18650» фізично має конкретну місткість (зазвичай від 1500 до 3600 мАгод).
Зазначене підтверджує ту обставину, що показник параметру щодо ємності акумулятора позивачем у наданій технічній документації не вказано та не підтверджено.
Позивач на обґрунтування своєї позиції посилається на листи виробника AGM Global Vision від 01.06.2026 та від 04.06.2026.
Як слідує з листа виробника AGM Global Vision від 01.06.2026:
« Для підтвердження: AGM/OE ReachIR LRF 50-640 має наведені нижче характеристики:
Час роботи пристрою від акумулятора до 4,5 годин безперервної роботи (при температурі 25 °С, вимкнених WiFi та LRF);
Ємність включення акумулятора 18650 понад 2500 МА год.»
Крім того, у листі було зазначено, що на вебсайті agmglobalvision.com була помилка щодо часу роботи акумулятора.
Листом AGM Global Vision від 04.06.2026 повідомлено, що AGM Global Vision, LLC, підтверджує, що робочий час роботи від батареї тепловізійного монокуляра з лазерним далекоміром AGM ReachIR LRF 50-640, 20mK, 12 мікрон, 640х512 (50Гц), номер деталі: RЕАС50-640- LRF, було перевірено.
Перевірений пристрій: AGM ReachIR LRF 50-640
Серійний номер: NФ4070029
Умови: температура повітря +25 °С (77°F); LRF-вимкнено; Wi-Fi-вимкнено
Результат тестування: 4 години 47 хвилин безперервної роботи
На основі цього виробник підтверджує, що час роботи пристрою може становити 4,5 години.
З даного приводу суд зазначає, що строк подання пропозицій сплив 27.05.2026 (00:00), аукціон відбувся 27.05.2026, лист виробника датований 01.06.2026 тобто складений після спливу строку подання, після проведення аукціону та в день отримання позивачем протоколу про відхилення.
Оцінка пропозиції за змістом проводиться станом на момент її подання, у складі поданих у строк документів. Документ, складений постфактум, не може доповнювати або змінювати зміст уже поданої пропозиції інакше нівелювалися б граничний строк подання та принцип рівності учасників.
Згідно п. 1 ч. 13 ст. 14 Закону України "Про публічні закупівлі" замовник відхиляє пропозицію учасника, якщо пропозиція учасника не відповідає умовам, визначеним в оголошенні про проведення спрощеної закупівлі, та вимогам до предмета закупівлі.
Щодо посилання позивача на ненадання відповідачем часу для виправлення невідповідностей у документах/інформації, відсутності інформація (та/або документів) про технічні та якісні характеристики предмета закупівлі, що пропонується учасником процедури в його тендерній пропозиції, то суд не приймає їх до уваги, оскільки п. 43 Особливостей не передбачає надання учаснику 24 годин для виправлення невідповідностей у документах/інформації, відсутності інформація (та/або документів) про технічні та якісні характеристики предмета закупівлі, що пропонується учасником процедури в його тендерній пропозиції, а така пропозиція повинна бути одразу ж відхилена відповідачем на підставі п. 1 ч. 13 ст. 14 Закону України «Про публічні закупівлі».
Суд виходить з того, що визначені замовником технічні та якісні характеристики у своїй сукупності формують єдиний предмет закупівлі, а тому непідтвердження певних технічних характеристик не може вважатися належним виконанням вимог оголошення. За таких умов замовник був позбавлений можливості об`єктивно встановити, що запропонований товар відповідає предмету закупівлі, а отже пропозиція підлягала відхиленню без застосування механізму усунення невідповідностей.
Відсутність підтвердження відповідності товару саме у повній комплектності, визначеній оголошенням, позбавляє замовника можливості встановити відповідність предмету закупівлі на стадії розгляду пропозицій, а отже відповідачем у межах та у спосіб , визначених законом, прийнято рішення про відхилення тендерної пропозиції DEFENSE GROUP s.r.o., подану для участі у спрощеній закупівлі за предметом Монокуляри тепловізійні типу ARCHER TMA-55. Код ДК 021:2015:38630000-0: Астрономічні та оптичні прилади (ідентифікатор закупівлі UA-2026-05-18-013757-a) від 01.06.2026.
Щодо рішення уповноваженої особи Державного підприємства Міністерства оборони України Агенція оборонних закупівель про визначення учасника ТОВ АТН Україна (код ЄДРПОУ 45330580) переможцем спрощеної закупівлі за предметом Монокуляри тепловізійні типу ARCHER TMA-55. Код ДК 021:2015:38630000-0: Астрономічні та оптичні прилади (ідентифікатор закупівлі UA-2026-05-18-013757-a) з ціною пропозиції 28 500 000,00 грн. без ПДВ та намір укласти договір про закупівлю від 02.06.2026, суд зазначає таке.
Щодо пропозиції ТОВ «АТН Україна» виявлено єдиний недолік ненадання документа, передбаченого пунктом 7 Розділу 1 Додатку № 4 до Оголошення (довідки про відсутність заборгованості з податків і зборів встановленого формату).
Суд звертає увагу, що даний недолік кваліфікаційного, а не технічного характеру: він підтверджує добропорядність учасника як суб`єкта господарювання, а не характеристики товару.
Такий недолік належить до категорії усувних, оскільки не підпадає під винятки пункту 43 Особливостей.
ТОВ «АТН Україна» недолік було усунуто у встановлений строк, що не заперечується сторонами справи.
До того ж, судом встановлено, що у складі тендерної пропозиції ТОВ «АТН Україна» 26.05.2026 було подано документ, що підтверджує відсутність заборгованості з платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органі, у вигляді витягу з інформаційно-комунікаційної системи ДПС про стан розрахунків платника за податками, зборами, платежами та єдиним внеском на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, контроль за справлянням яких покладено на ДПС, з розрахунком/без розрахунку пені.
Виходячи з викладеного, відповідачем у межах та у спосіб, визначеним законом прийнято рішення про визнання ТОВ АТН Україна (код ЄДРПОУ 45330580) переможцем спрощеної закупівлі за предметом Монокуляри тепловізійні типу ARCHER TMA-55. Код ДК 021:2015:38630000-0: Астрономічні та оптичні прилади (ідентифікатор закупівлі UA-2026-05-18-013757-a) з ціною пропозиції 28 500 000,00 грн. без ПДВ та намір укласти договір про закупівлю від 02.06.2026.
При вирішенні даної справи суд враховує, що згідно п. 41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Європи щодо якості судових рішень обов`язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов`язку може змінюватися залежно від характеру рішення.
Як установлено частиною другою статті 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно з вимогами ч.3 ст. 242 КАС України обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені у судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
Відповідно до ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
За загальним правилом, що випливає з принципу змагальності, кожна сторона повинна подати докази на підтвердження обставин, на які вона посилається, або на спростування обставин, про які стверджує інша сторона.
Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
На виконання цих вимог відповідачем доведено належними та допустимими доказами правомірність прийнятих рішень.
Виходячи з викладеного та беручи до уваги достатній і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності, суд дійшов до висновку, що викладені у позовній заяві доводи позивача є необґрунтованими, а його вимоги такими, що задоволенню не підлягають.
Керуючись статтями 243-246, 250, 255, 282 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
в и р і ш и в :
У задоволенні адміністративного позову відмовити.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду у порядку ст. 282 КАС України
Суддя Лапій С.М.