Єдиний державний реєстр судових рішень г Інгулецький районний суд міста Кривого Рогу Дніпропетровської області
Справа № 213/1494/26
Номер провадження 3/213/673/26
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27 травня 2026 року м. Кривий Ріг
Суддя Інгулецького районного суду міста Кривого Рогу Дніпропетровської області Попов В.В., розглянувши матеріали про притягнення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.130 Кодексу України про адміністративні правопорушення, за участі:
захисника особи, яка притягується
до адміністративної відповідальності
(в режимі відеоконференції) - адвоката Щеколдіна Максима Юрійовича,
В С Т А Н О В И В :
31.03.2026 до суду надійшов Протокол про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 №622529, складений 23 березня 2026 року (далі адміністративний протокол) щодо порушення ОСОБА_1 вимог пункту 2.5 Правил дорожнього руху України.
Розгляд справи призначений на 27 травня 2026 року о 10:30 год.
ОСОБА_1 в судове засідання не з`явився, про час і місце розгляду справи повідомлений завчасно у встановлений законом порядку, про причини неявки суд не повідомив, клопотання про відкладення розгляду не надав.
Адвокат Щеколдін М.Ю. в судовому засіданні, в режимі відеоконференції, просив закрити провадження у справі за відсутності в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення і звернув увагу на те, що зупинка водія була не законною, оскільки водію не повідомили про причину зупинки, відеозапис є фрагментарний і він не доводить, що у водія виявлялись ознаки наркотичного сп`яніння і повідомлялись водію, при цьому поліцейський порушив процедуру огляду водія, який є військовим, отже поліцейський повинен був викликати ВСП, чого зроблено не було.
Клопотання захисника про витребування іншого відеозапису та копії протоколу про адміністративне правопорушення суддею не було задоволено, оскільки зазначений протокол про адміністративне правопорушення в матеріалах справи є повністю читаємий і зрозумілий і не потребує ні роз`ясненню, ні дублюванню, також наявний в матеріалах справи відеозапис є читаємий і зрозумілий для його оцінки як доказ.
Опис обставин, установлених під час розгляду справи.
23.03.2026 року о 20:41 год. в м. Кривий Ріг, вул. Салютна, 1 водій ОСОБА_1 керував транспортним засобом ВАЗ 21121 днз НОМЕР_2 з явними ознаками наркотичного сп`яніння, а саме: поведінка, що не відповідає обстановці, неприродна блідість обличчя.
Від проходження огляду в медичному закладі на стан наркотичного сп`яніння, у встановленому законом порядку, ОСОБА_1 відмовився.
Зафіксовано на БК 475178, 475837.
Матеріали відеозапису долучені до протоколу про адміністративне правопорушення.
Згідно національної автоматизованої інформаційної системи ОСОБА_1 не отримував посвідчення водія на право керування транспортними засобами.
Повторність вчинення адміністративного правопорушення відсутня.
Дослідження матеріалів справи.
Суддею досліджені всі матеріали справи у їх сукупності:
- зазначений адміністративний протокол;
- рапорт поліцейського;
- направлення водія на огляд до КЗ КБЛНПД ДОР від 03.03.2026, складений о 20:55 год., в якому зазначені ті виявлені ознаки наркотичного сп`яніння ОСОБА_1 , які зазначені в адміністративному протоколі;
- доданий до матеріалів справи відеозапис з нагрудних відео реєстраторів БК 475178, 475837.
Нормативні акти, що передбачають відповідальність за дане адміністративне правопорушення та законодавство, яким керувався суддя при прийняття рішення.
Пункт 1.3 Правил дорожнього руху передбачає, що учасники дорожнього руху зобов`язані знати й неухильно виконувати вимоги цих Правил.
Відповідно до пункту 1.9 ПДР України особи, які порушують ці Правила, несуть відповідальність згідно із законодавством.
Відповідно до п.2.5 Правил дорожнього руху, водій повинен на вимогу поліцейського пройти в установленому порядку медичний огляд з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Відповідальність за керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп`яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції передбачена частиною 1 статті 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Відповідно до пункту 2 розділу І "Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції", затвердженої Наказом Міністерства внутрішніх справ України, Міністерством охорони здоров`я України № 1452/735 від 09.11.2015 року (далі - Інструкція) огляду на стан сп`яніння підлягають водії транспортних засобів, щодо яких у поліцейського уповноваженого підрозділу Національної поліції України (далі поліцейський) є підстави вважати, що вони перебувають у стані сп`яніння згідно з ознаками такого стану.
Пункт 3 розділу І зазначеної Інструкції визначає, що ознаками алкогольного сп`яніння є: запах алкоголю з порожнини рота; порушення координації рухів; порушення мови; виражене тремтіння пальців рук; різка зміна забарвлення шкірного покриву обличчя; поведінка, що не відповідає обстановці.
Згідно пункту 6 розділу І зазначеної Інструкції огляд на стан сп`яніння проводиться поліцейським на місці зупинки транспортного засобу з використанням спеціальних технічних засобів, дозволених до застосування МОЗ та Держспоживстандартом (далі спеціальні технічні засоби).
Згідно пункту 7 розділу І зазначеної Інструкції у разі відмови водія транспортного засобу від проходження огляду на стан сп`яніння на місці зупинки транспортного засобу або його незгоди з результатами огляду, проведеного поліцейським, такий огляд проводиться в найближчому закладі охорони здоров`я, якому надано право на його проведення.
Відповідно до постанови КМУ від 17 грудня 2008 р. N 1103 "Про затвердження Порядку направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду" (із змінами) Кабінет Міністрів України відповідно до статті 266 Кодексу України про адміністративні правопорушення постановив затвердити Порядок направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду. Відповідно до даного порядку огляд проводиться поліцейським на місці зупинки транспортного засобу з використанням спеціальних технічних засобів, дозволених до застосування МОЗ і Держспоживстандартом. Водій транспортного засобу, що відмовився від проведення огляду на місці зупинки транспортного засобу або висловив незгоду з його результатами, направляється поліцейським для проведення огляду до відповідного закладу охорони здоров`я.
Відповідно до ст. 266 КУпАП, огляд водія на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, проводиться поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів. Під час проведення огляду осіб поліцейський застосовує технічні засоби відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. Матеріали відеозапису обов`язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення. У разі незгоди водія на проведення огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції, поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів або в разі незгоди з його результатами огляд проводиться в закладах охорони здоров`я. Перелік закладів охорони здоров`я, яким надається право проведення огляду особи на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, затверджується управліннями охорони здоров`я місцевих державних адміністрацій. Проведення огляду осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, в інших закладах забороняється. Огляд осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, здійснюється в закладах охорони здоров`я не пізніше двох годин з моменту встановлення підстав для його здійснення. Огляд у закладі охорони здоров`я та складення висновку за результатами огляду проводиться в присутності поліцейського. Кожний випадок огляду осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, у закладі охорони здоров`я реєструється в порядку, визначеному спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади в галузі охорони здоров`я. Огляд особи на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, проведений з порушенням вимог цієї статті, вважається недійсним.
Висновок судді за результатами розгляду справи.
Заслухавши позицію захисника, вивчивши письмові матеріали справи у їх сукупності та дослідивши долучений до матеріалів справи відеозапис з боді-камер працівників поліції приходжу до висновку, що всі наявні досліджені докази у сукупності повністю підтверджують всі обставини, викладені в адміністративному протоколі, доводять вину ОСОБА_1 у порушенні пункту 2.5 ПДР України, отже підтверджують вчинення ним адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП.
Суддею під час дослідження відеозапису, долученого в якості доказу до матеріалів справи (оптичний диск DVD-R, який містить сім файлів - clip-0 clip-7) встановлені наступні фактичні обставини:
- рух т\з ВАЗ 21121 НОМЕР_2 під керуванням ОСОБА_1 у вказаний в протоколі час та місті (clip-0 та clip-4 БК 475837), що у свою чергу не заперечувалось і самим водієм ОСОБА_1 після його зупинки, а також його захисником під час розгляду справи в судовому засіданні;
- повідомлення поліцейським водію ОСОБА_1 про причину його зупинки зупинка згідно пункту 3 статті 35 Закону України про Національну поліцію наявна інформація, яка свідчить про те, що транспортний засіб мож бути об`єктом учинення дорожньо-транспортної пригоди як пояснив поліцейський водію, зовнішній вигляд транспортного засобу різність кольору свідчить про можливу участь у ДТП, тобто ознаки ДТП на транспортному засобі (clip-4 БК 475837);
- відсутність у водія ОСОБА_1 посвідчення водія (clip НОМЕР_3 );
- повідомлення поліцейським водію ОСОБА_1 про виявлення у нього ознак наркотичного сп`яніння поведінка, що не відповідає обстановці, неприродна блідість обличчя, при цьому зазначені ознаки повідомлялись водію тричі (clip-5 БК 475837);
- вимога поліцейського водію ОСОБА_1 пройти огляд на встановлення стану сп`яніння у медичному закладі і відмова водія ОСОБА_1 від даного проходження. Як пояснив ОСОБА_1 поліцейському «я нікуди не поїду, мені ліньки їхати, я абсолютно тверезий, не бажаю їхати і витрачати свій час, я буду все оскаржувати» (clip-5 БК 475837);
- роз`яснення водію його законних прав (clip-4 БК 475837).
З урахуванням встановлених фактичних обставин з досліджених доказів відеозапису та письмових матеріалів справи (протокол про адміністративне правопорушення, направлення на медичний огляд водія) суддя приходить до висновку, що водій ОСОБА_1 порушив вимоги п. 2.5 ПДР України і в його діях знаходиться склад адміністративного правопорушення передбачений ч. 1 ст. 130 КУпАП.
При цьому, всі вищенаведені встановлені фактичні обставини повністю спростовують доводи захисника, повідомлені в судовому засіданні та викладені в письмових клопотаннях та поясненнях.
Доводи представника про те, що огляд на стан алкогольного сп`яніння, при виявленні в нього ознак алкогольного сп`яніння працівниками поліції, мав проводиться працівниками ВСП за спеціальним порядком, передбаченим ст. 266-1 КУпАП - є необґрунтованими і такими, що ґрунтуються на суб`єктивному сприйнятті законодавства.
Так, згідно з п. 1 розділу І Інструкції про організацію патрульно-постової служби Військовою службою правопорядку у Збройних Силах України, затвердженої наказом Міністерства оборони України 10 жовтня 2016 року № 515 (далі Інструкція), дана інструкція визначає основні завдання, механізм організації та несення патрульно-постової служби Військовою службою правопорядку у Збройних Силах України (далі - Служба правопорядку) щодо забезпечення правопорядку і військової дисципліни серед військовослужбовців у місцях дислокації військових частин, військових навчальних закладів, установ та організацій (далі - військова частина), на вулицях і в громадських місцях, а також у військових містечках Збройних Сил України (далі - військові містечка), права та обов`язки патрулів і посадових осіб Служби правопорядку під час несення служби, порядок застосування ними заходів адміністративного примусу до військовослужбовців, військовозобов`язаних і резервістів під час проходження зборів (далі - військовозобов`язані), а також працівників Збройних Сил України (далі - працівники) під час виконання ними службових обов`язків.
Отже, положення даної Інструкції поширюються тільки на взаємовідносин щодо забезпечення правопорядку і військової дисципліни серед військовослужбовців у місцях дислокації військових частин, на вулицях і в громадських місцях, а також у військових містечках Збройних Сил України.
Відповідно до ч. 3 ст. 266-1 КУпАП огляд на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння військовозобов`язаних та резервістів під час проходження зборів, а також військовослужбовців Збройних Сил України, щодо яких є підстави вважати, що вони у стані сп`яніння перебувають на вулицях, у закритих спортивних спорудах, у скверах, парках, у всіх видах громадського транспорту (включаючи транспорт міжнародного сполучення) та в заборонених законом інших місцях, проводиться посадовою особою, уповноваженою на те начальником органу управління Військової служби правопорядку у Збройних Силах України, з використанням спеціальних технічних засобів та тестів.
Даною нормою законодавства визначено чіткий перелік обставин, за яких огляд військовослужбовців Збройних Сил України на стан алкогольного сп`яніння проводиться особою, уповноваженою на те начальником органу управління Військової служби правопорядку у Збройних Силах України, зокрема якщо є підстави вважати, що військовослужбовці у стані алкогольного сп`яніння: перебувають на вулицях, у закритих спортивних спорудах, у скверах, парках, у всіх видах громадського транспорту (включаючи транспорт міжнародного сполучення) та в заборонених законом інших місцях
Керування військовослужбовцем транспортним засобом на дорогах загального користування з ознаками алкогольного сп`яніння до таких підстав не належить.
Відповідно до ч. 4 ст. 24 Закону України "Про військовий обов`язок і військову службу" військовослужбовці вважаються такими, що виконують обов`язки військової служби: на території військової частини або в іншому місці роботи (занять) протягом робочого (навчального) часу, включаючи перерви, встановлені розпорядком (розкладом занять); на шляху прямування на службу або зі служби, під час службових поїздок, повернення до місця служби; поза військовою частиною, якщо перебування там відповідає обов`язкам військовослужбовця або його було направлено туди за наказом відповідного командира (начальника); під час виконання державних обов`язків, у тому числі у випадках, якщо ці обов`язки не були пов`язані з військовою службою; під час виконання обов`язку з урятування людського життя, охорони державної власності, підтримання військової дисципліни та охорони правопорядку.
З протоколу про адміністративне правопорушення та доданого відеозапису, видно, що транспортний засіб, під керуванням ОСОБА_1 був зупинений за адресою: АДРЕСА_2 , тобто поза межами території будь-якої військової частини.
Доказів того, що у вказаний протоколі день та час, останній виконував обов`язки військової служби, суду не надано.
Отже, будь-яких порушень вимог чинного законодавства з боку поліцейських не встановлено.
Таким чином, сукупність всіх досліджених та встановлених обставин послідовно та у повному обсязі спростовують позицію сторони захисту, яка викладена в письмовому клопотанні про закриття адміністративного провадження.
Враховуючи вимоги статті 33 КУпАП встановлено, що ОСОБА_1 є військовослужбовцем, не отримував посвідчення водія на право керування транспортними засобами, раніше до адміністртаивної відповідабності не притягувався.
Обставин, які пом`якшують або обтяжують відповідальність не встановлено.
На підставі вищевикладеного та керуючись Законом України "Про національну поліцію", ст.ст. 24, 27, 33, 130 ч.1, 249, 251, 252, 266, 279, 280, 283-285 КУпАП, ч.2 ст.4 Закону України «Про судовий збір» суддя, -
П О С Т А Н О В И В :
Визнати ОСОБА_1 винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 Кодексу України про адміністративні правопорушеннята застосувати до нього адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17000 /сімнадцять тисяч/ гривень з позбавленням права керування транспортними засобами на строк один рік.
Рахунок по сплаті Адміністративного штрафу за постановою суду:
Отримувач: ГУК у Дніпр-кій обл./Дн-ка об.21081300
Код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37988155
Банк отримувача - Казначейство України
Код банку отримувача (МФО) 899998
Рахунок отримувача: UA758999980313020149000004001
Код класифікації доходів бюджету -21081300
Призначення платежу
_____;_______;21081300
Серія Номер протоколу
(адміністративний штраф (ДАІ) у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху)
Відповідно до ст.307 КУпАП, штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п`ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п`ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
У разі несплати штрафу в 15-ти денний термін, штраф підлягає примусовому стягненню з ОСОБА_1 в порядку ст.308 КУпАП у подвійному розмірі.
Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 665 (шістсот шістдесят п`ять) грн. 60 коп. в доход держави в особі Державної судової адміністрації України, місцезнаходження: вул. Липська, 18/5, м. Київ, 01601), за такими реквізитами:
Отримувач коштів: ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106
Код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37993783
Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП)
Рахунок отримувача: UA908999980313111256000026001
Код класифікації доходів бюджету: 22030106
Постанова може бути оскаржена до Дніпровського апеляційного суду через Інгулецький районний суд міста Кривого Рогу Дніпропетровської області протягом 10 днів з дня її винесення.
В зв`язку з перебуванням судді Попова В.В. з 17:02 год. 27 травня 2026 року до 09:45 год. 04 червня 2026 року у нарадчій кімнаті для ухвалення вироку по кримінальному провадженню №213/57/20, повний текст постанови складений 04 червня 2026 року.
Суддя В.В. Попов.