ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
Київської області
01032, м. Київ - 32, вул. Комінтерну, 16
тел. 230-31-77
ПОСТАНОВА
Іменем України
"27" листопада 2007 р. Справа № А5/378-07
Господарський суд Київської області в складі судді Подоляка Ю.В., при секретарі Оксаковській М.А., розглянувши адміністративну справу
за позовом
Заступника прокурора Подільського району м. Києва в інтересах держави в особі Міністерства палива та енергетики України в особі Державного підприємства “Національна енергетична компанія “Укренерго”, м. Київ
до
Баришівської селищної ради, смт. Баришівка
про
стягнення 1200 грн.
за участю представників:
прокуратури
Гаврилова І. А. –дов. від 13.11.2007 р.
позивача:
Дроботун О. О. –дов. № 43 від 15.02.2007 р.
відповідача:
Зайченко С. С. –дов.від 12.03.2007 р. № 86/0244
Обставини справи:
Заступником прокурора Подільського району м. Києва заявлено адміністративний позов в інтересах держави в особі Міністерства палива та енергетики України в особі Державного підприємства “Національна енергетична компанія “Укренерго” до Баришівської селищної ради про стягнення штрафу в розмірі 1200 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на порушення відповідачем законодавства у сфері електроенергетики та невиконання відповідачем приписів Державної інспекції з енергонагляду.
В судовому засіданні 27.11.2007 р. представником позивача подано до клопотання про уточнення позовних вимог, в якому останній зазначає, що ним у позовній заяві допущено помилку в ціні позову, в зв’язку з чим просить суд стягнути з відповідача 1020 грн. штрафу.
В судовому засіданні прокурор, представник позивача підтримали уточнені позовні вимоги, посилаючись на обставини викладені в позові.
Представник відповідача надав суду заперечення проти позову, в якому просить відмовити у задоволенні позовних вимог. В обґрунтування своїх заперечень проти позову відповідач посилається на те, що ним було усунуто виявлені порушення законодавства у сфері електроенергетики.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення прокурора, представників сторін, присутніх в судовому засідання , суд
встановив:
Державною інспекцією з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Київській області відповідно до ст. 9 Закону України “Про електроенергетику” та Положення про державний енергетичний нагляд, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 07.08.1996р. № 929 в період з 25.12.2006 р. по 25.12.2006 р. проведено обстеження будинку, що знаходиться у власності Баришівської сільської ради та розташований в смт. Баришівка, по вул. Жовтнева, 17, в ході якого виявлено, що у приміщенні проводиться ремонт коридорів в тому числі і електромережі освітлення, відповідального за електрогосподарство зазначеного будинку і в цілому по Баришівській сільській раді не призначено, про що складено акт обстеження від 25.12.2006 р. № 1637.
На підставі ст. 9 Закону України “Про електроенергетику” та зазначеного акта обстеження Державною інспекцією з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Київській області винесено припис від 25.12.2006р. № 1637 про усунення відповідачем виявлених порушень до 28.02.2007р.
Зазначений акт обстеження та припис отримані відповідачем 25.12.2006р., про що свідчать відмітки на зворотньому боці названих документів про їх реєстрацію в канцелярії відповідача.
Державною інспекцією з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Київській області 04.04.2007р. проведена перевірка відповідача, щодо дотримання останнім вимог законодавства про електроенергетику.
За результатами вказаної перевірки був складений акт перевірки № 28 від 04.04.2007 р., яким встановлено, що відповідачем в порушення вимог ст. 26, 27 Закону України “Про електроенергетику” не виконано вимог припису від 25.12.2006 р. № 1637.
На підставі зазначеного акту перевірки за ухилення від виконання припису від 25.12.2006 р. № 1637 Державним інспектором з енергетичного нагляду Лисивець М. І. прийнята постанова № 38 від 16.05.2007 р. про накладання штрафу на відповідача за порушення законодавства про електроенергетику у розмірі 60 неоподаткованих мінімумів, що становить 1020 грн.
В зв’язку з несплатою відповідачем зазначеної вище суми в добровільному порядку, прокурор звернувся за її стягненням до суду.
Згідно п. 3 ст. 60 Кодексу адміністративного судочинства України прокурор здійснює в суді представництво інтересів держави в порядку, встановленому цим кодексом та іншими законами.
Відповідно до ч. 4 ст. 26 Закону України „Про електроенергетику” (далі –Закон) споживач енергії несе відповідальність за порушення умов договору з енергопостачальником та правил користування електричною і тепловою енергією та виконання приписів державних інспекцій з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії згідно із законодавством України.
Відповідно до п. 2 ч. 3 ст. 27 Закону встановлено, що за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень чи приписів Національної комісії регулювання електроенергетики України, Державної інспекції з експлуатації електричних станцій і мереж, Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії та порушення умов ліцензій - штраф у розмірі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Зазначена норма також міститься в п. 2 Положення “Про порядок накладення на суб'єктів господарської діяльності штрафів за порушення законодавства про електроенергетику”, (далі –Положення) затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.1999 р. № 1312. Згідно якої штрафи за порушення законодавства про електроенергетику накладаються на суб'єктів господарської діяльності, зокрема, за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень чи приписів Національної комісії регулювання електроенергетики, Державної інспекції з експлуатації електричних станцій і мереж, Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії та порушення умов ліцензій.
Відповідно до п. 7 Положення рішення про накладення штрафу приймається на підставі акта перевірки суб'єкта господарської діяльності, складеного посадовими особами Національної комісії регулювання електроенергетики, Державної інспекції з експлуатації електричних станцій і мереж або Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії.
Пунктом 8 зазначеного Положення зазначено, що рішення про накладення штрафу оформляється постановою відповідно Національної комісії регулювання електроенергетики, Державної інспекції з експлуатації електричних станцій і мереж, Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії.
Згідно ст. 6 Конституції України Державна влада в Україні здійснюється на засадах її поділу на законодавчу, виконавчу та судову. Органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених цією Конституцією межах і відповідно до законів України.
Згідно з Указом президента України “Про міністерство палива та енергетики України” від 14.04.2000 р. №598/2000 Міністерство палива та енергетики України є центральним органом виконавчої влади та головним органом у системі центральних органів виконавчої влади з питань забезпечення реалізації державної політики в електроенергетичному, ядерно-промисловому, вугільно-промисловому та нафтогазовому комплексах.
Державне Підприємство “Національної енергетичної компанії “Укренерго” підпорядковується Міністерству палива та енергетики України та здійснює централізоване диспетчерське управління об’єднаною енергетичною системою України.
Відповідно до ст. 5 Закону України “Про електроенергетику” одним із принципів державної політики в електроенергетиці є створення умов безпечної експлуатації об’єктів електроенергетики, а також забезпечення відповідальності енергопостачальників та споживачів.
Згідно зі ст. 9 цього Закону Державний нагляд в електроенергетиці здійснюють, зокрема, Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії (далі –Держенергонагляд) у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Державні інспектори з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії мають право застосовувати в установленому законодавством України порядку санкції до суб'єктів господарської діяльності за порушення нормативно-правових актів.
Відповідно до Положення “Про державну інспекцію з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії”, затвердженого Головним державним інспектором України з енергетичного нагляду, Держенергонагляд створена у відповідності до Положення “Про Державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії”, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 323 від 30.05.2002 р. та здійснює свою діяльність у складі Регіональної державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Центральному регіоні яка є її структурним підрозділом.
Таким чином, проаналізувавши вищенаведені норми законодавства суд прийшов до висновку, що Державним інспектором з енергетичного нагляду була правомірно прийнята постанова № 38 від 16.05.2007р. про накладання штрафу на відповідача за порушення законодавства про електроенергетику у розмірі 60 неоподаткованих мінімумів, що становить 1020 грн.
Отже, дослідивши детально обставини справи, суд дійшов висновку, що позовні вимоги правомірні та обґрунтовані, а тому підлягають задоволенню повністю.
Доводи відповідача щодо усунення ним порушень законодавства у сфері електроенергетики, не приймаються судом до уваги, оскільки відповідно до припису Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Київській області від 25.12.2006р. № 1637 зобов’язано відповідача усунути виявлені порушення до 28.02.2007р. Однак, як вбачається з акту перевірки № 28 від 04.04.2007 р., відповідачем в порушення вимог ст. 26, 27 Закону України “Про електроенергетику” не були виконані вимоги припису від 25.12.2006 р. № 1637. Судом також встановлено, що станом на день розгляду справи постанова позивача № 38 від 16.05.2007 р. про накладення штрафу є чинною та факт її неправомірності в судовому порядку не встановлений.
Судові витрати розподіляються відповідно до ч. 4 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України.
Керуючись ст. ст. 128, 158, 160 - 163, 167, п. 6 Прикінцевих та Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, господарський суд -
постановив:
1. Позов задовольнити повністю.
2. Стягнути з Баришівської селищної ради (07500, Київська обл., Баришівський район, смт Барищівка, вул. Жовтнева, 27, код ЄДРПОУ 04360623) 1020 (одну тисячу двадцять) грн. штрафу в доход Державного бюджету України на розрахунковий рахунок 31111106700016, банк УДК у Київській області, МФО 821018, ЄДРПОУ 23570295, отримувач –ВДК у Баришівському районі, код бюджетної класифікації 21081100, символ звітності 106.
Дана постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження або апеляційної скарги в порядку, встановленому ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів з дня її складення в повному обсязі за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 КАС України.
Суддя Подоляк Ю.В.