Єдиний державний реєстр судових рішень
РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
і м е н е м У к р а ї н и
05 червня 2026 року м. Рівне№460/8230/26
Рівненський окружний адміністративний суд у складі судді Зозулі Д.П., розглянувши за правилами письмового провадження без повідомлення учасників справи, адміністративну справу за позовом
ОСОБА_1 доГоловного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області про визнання дій протиправними, зобов`язання вчинення певних дій, -В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинення певних дій, за змістом якого просила суд:
визнати протиправною бездіяльність відповідача, яка полягає у не проведенні позивачу індексації доплати до пенсії за понаднормовий стаж, передбаченої частиною 2 статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (в редакції, чинній до 11.10.2017), шляхом застосування збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, на коефіцієнт 1,115 та 1,121 на підставі постанов Кабінету Міністрів України від 25.02.2025 №209 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткові заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році» та від 25.02.2026 №236 ««Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткові заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2026 році»;
зобов`язати відповідача здійснити позивачу перерахунок встановленої доплати до пенсії за понаднормовий стаж потерпілій особі внаслідок аварії на ЧАЕС за період з 01.03.2025 в розмірі 1 проценту проіндексованого на 1,115 середньомісячного заробітку та за період з 01.03.2026 в розмірі 1 проценту проіндексованого на 1,121 середньомісячного заробітку, з якого обчислюється пенсія, за кожен повний рік роботи понад 15 років, що передбачено частиною 2 статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (в редакції, чинній до 11.10.2017 без застосування "двоскладової формули" розрахунку, передбаченої ч. 2 ст. 27 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування»).
В обґрунтування позову позивач вказує, що на виконання рішення суду у справі №460/10106/23 їй встановлено доплату до пенсії за понаднормовий стаж в розмірі 1 процент заробітку (заробітної плати для обчислення пенсії, визначеної відповідно до частин 1, 2 статті 40 Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування) за кожен рік понад 15 років, встановлений частиною 2 статті 56 Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи в редакції, чинній до 11.10.2017. На виконання рішення суду у справі №460/13987/24 відповідачем проведено індексацію основної пенсії та доплати за понаднормовий стаж як потерпілій внаслідок аварії на ЧАЕС з 01.03.2024. Вказує, що незважаючи на прийняття Урядом 25.02.2025 постанови №209 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткові заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році» та 25.02.2026 постанови №236 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткові заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2026 році» розмір доплати до пенсії ОСОБА_1 за понаднормовий стаж з 01.03.2025 та 01.03.2026 обчислений зі зменшеної заробітної плати з якої обчислюється пенсія 18550,77 грн (актуальної з 01.03.2024 по 28.02.2025), а не проіндексованого її розміру (з 01.03.2025) 20684,10 грн; (з 01.03.2026) 23186,86 грн.
Вважаючи протиправною таку бездіяльність відповідача, позивач звернувся до суду із позовною заявою.
Ухвалою суду від 15.05.2026 відкрито провадження в адміністративній справі та ухвалено розгляд справи здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні). Встановлено строк для подання відповідачем відзиву.
Відповідач у встановлений судом строк відзив на позов не подав, причини не подання суду не повідомив. Відповідно до статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає справу за наявними матеріалами.
Відповідно до вимог частини четвертої статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Розглянувши матеріали та з`ясувавши всі обставини адміністративної справи, які мають юридичне значення для розгляду та вирішення спору по суті, дослідивши наявні у справі докази у їх сукупності, суд встановив наступне.
Позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Рівненській області та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", має статус потерпілої особи внаслідок аварії на ЧАЕС 4 категорії (зона посиленого радіоекологічного контролю).
Рішенням Рівненського окружного адміністративного суду від 30.06.2023 у справі №460/10106/23 задоволено позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області про визнання бездіяльності протиправною, зобов`язання вчинення певних дій.
Визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області, яка полягає в обчисленні розміру пенсії ОСОБА_1 без встановлення доплати до пенсії за понаднормовий стаж в розмірі 1 відсоток заробітку за кожен рік роботи понад 15 років, встановлений частиною 2 статті 56 Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи в редакції, чинній до 11.10.2017.
Зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 , встановивши з 01.03.2023 доплату до пенсії за понаднормовий стаж в розмірі 1 процент заробітку (заробітної плати для обчислення пенсії, визначеної відповідно до частин 1, 2 статті 40 Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування) за кожен рік понад 15 років, встановлений частиною 2 статті 56 Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи в редакції, чинній до 11.10.2017.
Рішення Рівненського окружного адміністративного суду від 30.06.2023 у справі №460/10106/23 набрало законної сили у зв`язку з постановленням ухвали Восьмого апеляційного адміністративного суду від 31.10.2023 у справі №460/10106/23, якою апеляційну скаргу повернуто скаржнику.
Рішенням відповідача від 06.08.2024 №956180117889 ОСОБА_2 за період з 01.03.2023 встановлено доплату за понаднормовий стаж на виконання рішення суду у справі №460/10106/23 виходячи із загального страхового стажу 46 років (доплата за 31 рік стажу) та заробітної плати 17183,00 грн. розмір доплати склав 5326,73 грн.
Рішенням Рівненського окружного адміністративного суду від 18.02.2025 у справі №460/13987/24, залишеним без змін постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 31.10.2025, зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області відновити ОСОБА_1 нарахування та виплату передбаченої статтею 42 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» індексації пенсійної виплати шляхом застосування збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії з 01.03.2024 на 1,0796 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 №185, а також здійснити перерахунок встановленої доплати до пенсії за понаднормовий стаж за період з 01.03.2024 в розмірі 1% середньомісячного заробітку, з якого обчислюється пенсія та проіндексованого з 01.03.2024 на 1,0796, за кожен повний рік роботи понад 15 років, що передбачено частиною другою статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (в редакції, чинній до 11.10.2017) без застосування «двоскладової формули" розрахунку, передбаченої ч. 2 ст. 27 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».
Листом Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області від 23.03.2026 №1700-0202-8/23853, наданого у відповідь на адвокатський запит, повідомлено, що індексація доплати до пенсії за понаднормовий стаж ОСОБА_1 шляхом збільшення середньої заробітної плати (доходу) по Україні, з якої сплачено страхові внески, який враховувався для обчислення пенсії за віком, на коефіцієнт збільшення 1,115 з 01.03.2025 на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 25.02.2025 №209 та на 1,121 з 01.03.2026 на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 25.02.2026 №236 не проводилася.
Вважаючи таку бездіяльність відповідача протиправною, позивач звернулась до суду з цим позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає таке.
Приписами статті 46 Конституції України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров`я та створення єдиного порядку визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення визначає Закон України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" №796-XII від 28.02.1991 (далі - Закон №796-ХІІ).
Метою та завданнями Закону №796-XII є захист громадян, які постраждали внаслідок: 1) Чорнобильської катастрофи; 2) інших ядерних аварій та випробувань; 3) військових навчань із застосуванням ядерної зброї.
Частиною 1 статті 49 Закону №796-XII передбачено, що пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4, встановлюються у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров`ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
Згідно з приписами статті 56 Закону №796-XII пільги щодо обчислення стажу роботи (служби) осіб, підпадають під його дію. Відповідно до пункту 2 статті 56 Закону №796-XII (в редакції, чинній на час призначення позивачу пенсії) право на пенсію в повному розмірі мають громадяни, віднесені до категорій 1, 2, 3, 4, за умови стажу роботи не менш як: чоловіки - 20 років, жінки - 15 років, із збільшенням пенсії на один процент заробітку за кожний рік роботи понад встановлений цим пунктом стаж, але не вище 75 процентів заробітку, а громадянам, які відпрацювали за списком №1, чоловіки - 10 років і більше, жінки - 7 років 6 місяців і більше - не вище 85 процентів заробітку.
11.10.2017 набрав чинності Закон України від 03.10.2017 №2148-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій», яким було внесено зміни до пункту 2 статті 56 Закону №796-XII, відповідно до яких право на пенсію в повному розмірі мають громадяни, віднесені до категорій 1, 2, 3, 4, за умови стажу роботи не менш як: чоловіки - 20 років, жінки - 15 років, із збільшенням пенсії на один процент заробітку за кожний рік роботи понад встановлений цим пунктом стаж, але не вище 75 процентів заробітку, а громадянам, які відпрацювали за Списком №1, чоловіки - 10 років і більше, жінки - 7 років 6 місяців і більше - не вище 85 процентів заробітку, у разі призначення пенсії на умовах частини 2 статті 27 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».
Тобто, вказаними змінами пункт 2 статті 56 Закону №796-XII доповнено словами і цифрами «у разі призначення пенсії на умовах частини 2 статті 27 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».
Приписами частини 1 статті 27 Закону №1058-ІV визначено формулу розрахунку розміру пенсії за віком, а частиною 2 цієї статті передбачено, що за бажанням застрахованої особи частина розміру пенсії за віком за період страхового стажу, набутого до дня набрання чинності цим Законом, може бути визначена відповідно до раніше діючого законодавства, а частина розміру пенсії за період страхового стажу, набутого після набрання чинності цим Законом, відповідно до цього Закону. При цьому частина розміру пенсії за віком, обчислена за раніше діючим законодавством, не може перевищувати максимальних розмірів пенсій, визначених законом для відповідних категорій пенсіонерів, та не може бути нижчою, ніж розмір трудової пенсії за віком з урахуванням цільової грошової допомоги на прожиття, що діяли на день набрання чинності цим Законом. Розмір пенсії за віком, обчислений за раніше діючим законодавством, підвищується з дня набрання чинності цим Законом до дня її призначення в порядку, передбаченому частинами першою та другою статті 42 цього Закону.
В ході розгляду справи суд встановив, що позивачу призначено пенсію до внесення вказаних змін до пункту 2 статті 56 Закону №796-XII, тобто до 11.10.2017, коли пункт 2 статті 56 Закону №796-XII діяв в редакції, яка регулювала пільгове обчислення понаднормативного стажу без обов`язкової умови призначення пенсії на підставі частини 2 статті 27 Закону №1058-IV, тобто до введення в дію Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" від 03.10.2017 №2148-VIII.
Окрім цього, суд встановив, що в ході розгляду справ №460/10106/23, №460/13987/24 Рівненським окружним адміністративним судом встановлено право позивачки як на отримання передбаченої частиною другою статті 56 Закону №796-XII доплати до пенсії за понаднормовий стаж як особі, яка потерпіла внаслідок аварії на ЧАЕС, так і на індексацію такої доплати.
Відповідно до частини четвертої статті 78 КАС України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
При цьому частиною другою статті 56 Закону №796-XII передбачено, що встановлена даною нормою доплата до пенсії за стаж обчислюється виходячи із заробітку.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел визначені Законом №1058-IV.
Пунктом 1 частини 1 статті 8 Закону №1058-IV встановлено, що право на отримання пенсії та соціальних послуг із солідарної системи мають громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані особами з інвалідністю в установленому законодавством порядку і мають необхідних для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж, а в разі смерті цих осіб члени їхніх сімей, зазначені у статті 36 цього Закону, та інші особи, передбачені цим Законом.
Відповідно до частини першої статті 9 Закону №1058-IV в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв`язку з втратою годувальника.
Згідно з абзацом 2 частини першої статті 2 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру: пенсії.
Індексація пенсій проводиться у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, із застосуванням коефіцієнта збільшення, що визначається відповідно до абзаців другого і третього частини другої статті 42 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" (частина 5 статті 2 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення").
Згідно з ч. 1 ст. 27 Закону №1058-ІV, розмір пенсії за віком визначається за формулою: П = Зп * Кс, де: П - розмір пенсії, у гривнях; Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи, визначена відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, у гривнях; Кс - коефіцієнт страхового стажу застрахованої особи, визначений відповідно до статті 25 цього Закону.
Матеріалами справи підтверджується, що пенсія позивачу обчислюється відповідно до частини першої статті 27 Закону №1058-ІV.
Відповідно до частини другої статті 42 Закону №1058-IV для забезпечення індексації пенсії щороку з 1 березня проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.
Показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, щороку збільшується на коефіцієнт, що відповідає 50 відсоткам показника зростання споживчих цін за попередній рік та 50 відсоткам показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.
У разі відсутності дефіциту коштів Пенсійного фонду для фінансування виплати пенсій у солідарній системі розмір щорічного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, передбачений абзацом другим цієї частини, може бути збільшений, але не повинен перевищувати 100 відсотків показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.
Розмір та порядок такого збільшення визначаються у межах бюджету Пенсійного фонду за рішенням Кабінету Міністрів України з урахуванням мінімального розміру збільшення, визначеного абзацом другим цієї частини.
Аналіз положень абзацу першого частини другої статті 42 Закону №1058-IV показує, що індексація пенсії проводиться шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в України, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, а не шляхом безпосереднього збільшення розміру пенсії.
У свою чергу, показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, для цілей індексації збільшується за правилами, визначеними абзацом 2 частини другої статті 42 Закону №1058.
Відповідно до частини другої статті 40 Закону №1058-IV заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск: К), де: Зп заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях; Зс середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики. […]; Ск сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз1 + Кз2 + Кз3 +... + Кз№); Кс страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.
Отже, одним із показників, який враховується для визначення заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії, є середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три роки, що передуються року звернення за призначенням пенсії.
Суд зазначає, що з наявних в матеріалах справи розрахунків пенсії позивача встановлено, що середня заробітна плата, з якої обчислюється основний розмір пенсії позивача, не є спірною в межах даної справи.
Порядок проведення перерахунку пенсій відповідно до частини 2 статті 42 Закону №1058-IV затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 року №124 (далі - Порядок №124).
Пунктом 1 Порядку №124 встановлено, що він визначає механізм проведення перерахунку раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.
Згідно з абзацом 2 пункту 2 Порядку №124 перерахунку підлягають пенсії, обчислені відповідно до Закону №1058-IV.
Розмір коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, визначається щороку Кабінетом Міністрів України у межах бюджету Пенсійного фонду України. При цьому в разі відсутності даних про заробітну плату (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка враховується для обчислення пенсії, для визначення розміру коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, враховується наявна заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка враховується для обчислення пенсії, з наступним перерахунком зазначеного коефіцієнта для підвищення пенсії відповідно до цього Порядку.
Перерахунок пенсій відповідно до цього Порядку проводиться щороку з 1 березня.
Згідно із пунктом 5 Порядку №124 у 2019 році перерахунок пенсій у зв`язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, проводиться шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для обчислення пенсії, станом на 1 жовтня 2017 року на коефіцієнт, визначений згідно з абзацом першим пункту 4 цього Порядку.
Кожен наступний перерахунок у зв`язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, проводиться з урахуванням збільшеного у попередніх роках показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.
Пенсії, які призначені відповідно до Закону та розмір яких не підвищено відповідно до пункту 4 цього Порядку, абзаців першого, другого цього пункту, з урахуванням абзаців першого, третього частини першої, частини другої статті 28, абзацу другого пункту 4-1 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону, пункту 4 розділу II "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України від 3 жовтня 2017 року №2148-VIII "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій", а також з урахуванням щомісячної державної адресної допомоги до пенсії, що виплачується відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 26 березня 2008 року №265 "Деякі питання пенсійного забезпечення громадян", щороку підвищуються за рішенням Кабінету Міністрів України в межах бюджету Пенсійного фонду України. Підвищення встановлюється в межах максимального розміру пенсії, визначеного законом, і враховується під час подальших перерахунків пенсії.
Відповідно до пункту 6 Порядку №124 під час перерахунку пенсій у зв`язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, призначених відповідно до Закону, застосовується величина оцінки одного року страхового стажу, визначена статтею 25 Закону на дату проведення перерахунку.
Під час перерахунку пенсій відповідно до цього Порядку враховуються суми доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, суми індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законодавством). Якщо внаслідок перерахунку розмір пенсії зменшується, пенсія перераховується під час наступного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.
Зазначене в сукупності свідчить про наявність підстав для перерахунку щороку з 1 березня пенсійних виплат у спосіб підвищення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії на коефіцієнт його збільшення, визначений рішеннями Кабінету Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 №185 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» установлено, що з 01 березня 2024 року перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 р. №124 «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році», проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,0796.
Рішенням відповідача від 14.11.2025 №956180117889 про перерахунок пенсії на виконання рішення Рівненського окружного адміністративного суду від 18.02.2025 №460/13987/24 підтверджується, що доплата до пенсії за понаднормовий стаж (право на яке відновлено в судовому порядку) обчислена із проіндексованого розміру заробітної плати з 01.03.2024 5750,74 грн (18550,77 х 31%).
Постановою Кабінету Міністрів України від 25.02.2025 №209 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткові заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році» установлено, що з 1 березня 2025 р. перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 р. №124 «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році», проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,115 (пункт 1 постанови).
Постановою Кабінету Міністрів України від 25.02.2026 №236 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткові заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2026 році» установлено, що з 1 березня 2026 р. перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 р. №124 «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році», проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,121 (пункт 1 постанови).
Як вбачається з рішення відповідача про перерахунок пенсії від 14.11.2025 №956180117889 (вид перерахунку «Індивідуальний (масовий). Індексація заробітку»):
(а) основний розмір пенсії ОСОБА_1 , визначений відповідно до ч. 1 ст. 27 Закону №1058-IV, проіндексовано шляхом збільшення показника середньомісячного заробітку на коефіцієнт 1,115: з 18550,77 грн (станом на 01.03.2024) до 20684,10 грн (станом на 01.03.2025). Розмір пенсії за віком (ст. 27) збільшено з 8641,51 грн до 9635,27 грн (20684,10 * 0,46583);
(б) доплата за понаднормовий стаж з 01.03.2025 не проіндексовано: вона залишена в незмінному розмірі 5750,74 грн, обчисленому від заробітку 18550,77 грн х 31%, чинного до 01.03.2025.
З рішення відповідача від 27.02.2026 №956180117889 (вид перерахунку «Індексація заробітку. (масовий)») слідує:
(а) основний розмір пенсії ОСОБА_1 , визначений відповідно до ч. 1 ст. 27 Закону №1058-IV, проіндексовано шляхом збільшення показника середньомісячного заробітку на коефіцієнт 1,121: з 20684,10 грн (станом на 01.03.2025) до 23186,86 грн (станом на 01.03.2026). Розмір пенсії за віком (ст. 27) збільшено з 9635,27 грн до 10801,13 грн (23186,86 * 0,46583);
(б) доплату за понаднормовий стаж з 01.03.2026 не проіндексовано: вона залишена в незмінному розмірі 5750,74 грн, обчисленому від заробітку 18550,77 грн х 31 %, чинного до 01.03.2025.
Відповідач у листі від 23.03.2026 №1700-0202-8/23853 прямо підтвердив те, що індексація доплати до пенсії за понаднормовий стаж ОСОБА_1 шляхом збільшення середньої заробітної плати (доходу) по Україні, з якої сплачено страхові внески, який враховувався для обчислення пенсії за віком на коефіцієнт збільшення 1,115 з 01.03.2025 на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 25.02.2025 №209 та на 1,121 з 01.03.2026 на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 25.02.2026 №236 не проводилася.
Отже, незважаючи на прийняття Кабінетом Міністрів України вказаних вище постанов, розмір доплати до пенсії ОСОБА_1 за понаднормовий стаж з 01.03.2025 та 01.03.2026 обчислений зі зменшеної заробітної плати з якої визначається розмір пенсії 18550,77 грн (актуальної з 01.03.2024 по 28.02.2025), а не проіндексованого її розміру (з 01.03.2025) 20684,10 грн; (з 01.03.2026) 23186,86 грн.
Суд встановив, що ч. 2 ст. 42 Закону №1058-IV не передбачає жодних виключень для доплат до пенсії за понаднормовий стаж потерпілим внаслідок аварії на ЧАЕС. Перерахунок проводиться щодо усіх раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати, який враховується для обчислення пенсії.
Оскільки за змістом ч. 2 ст. 56 Закону №796-XII доплата обчислюється з того самого заробітку, з якого обчислюється основний розмір пенсії, при індексації заробітку індексованим стає й розмір доплати.
Пунктом шостим Порядку №124 прямо передбачає врахування «сум індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством» при перерахунку пенсії. Доплата за понаднормовий стаж, передбачена ч. 2 ст. 56 Закону №796-XII, є саме такою доплатою до пенсії, встановленою законодавством, тому у відповідача були відсутні повноваження щодо виключення її з індексації.
Зважаючи на це, відповідач при перерахунку заробітної плати, з якої пенсія обчислюється у спосіб її послідовного підвищення з 01.03.2025 на 1,115 (на підставі постанови КМУ від 25.02.2025 №209) та з 01.03.2026 на 1,121 (на підставі постанови КМУ від 25.02.2026 №236) зобов`язаний був застосовувати проіндексований розмір заробітної плати для розрахунку доплати до пенсії за понаднормовий стаж як постраждалій особі внаслідок Чорнобильської катастрофи.
З урахуванням викладеного, належний позивачу розмір доплати за понаднормовий стаж повинен становити:
з 01.03.2025: 20684,10 грн (проіндексований на 1,115 заробіток) х 31 % (понаднормовий стаж понад 15 років, обчислений із загального страхового стажу 46 років 7 місяців 27 днів) = 6412,07 грн (фактично нараховано: 5750,74 грн; недоплата щомісячно 661,33 грн);
з 01.03.2026: 23186,86 грн (проіндексований на 1,121 заробіток) х 31 % = 7187,93 грн (фактично нараховано: 5750,74 грн; недоплата щомісячно 1437,19 грн).
Зазначені розміри підлягають перерахунку відповідачем з урахуванням раніше виплачених сум (п. 6 Порядку №124).
При цьому суд зазначає, що відповідачем не надано доказів та не наведено жодних обґрунтувань щодо не проведення індексації саме доплати до пенсії за понаднормовий стаж позивача з 01.03.2025 на коефіцієнт 1,115 та з 01.03.2026 на коефіцієнт 1,121.
Відтак, в ході розгляду справи судом встановлено, що розмір доплати (надбавки) за понаднормовий стаж підлягав щорічній індексації в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, яка відповідачем не проведена ні з 01.03.2025, ні з 01.03.2026.
Враховуючи встановлені обставини, підтверджені належними і допустимими доказами, суд дійшов висновку, що з метою захисту порушених прав та свобод позивача слід визнати протиправною бездіяльність відповідача, яка полягає у не проведенні нарахування індексації доплати до пенсії за понаднормовий стаж з 01.03.2025 та з 01.03.2026.
З метою відновлення порушених прав та інтересів позивача в цій частині, зокрема й для отримання пенсії за віком в проіндексованому розмірі, слід зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області здійснити ОСОБА_1 перерахунок встановленої доплати до пенсії за понаднормовий стаж потерпілій особі внаслідок аварії на ЧАЕС за період з 01.03.2025 в розмірі 1 проценту проіндексованого на 1,115 середньомісячного заробітку та за період з 01.03.2026 в розмірі 1 проценту проіндексованого на 1,121 середньомісячного заробітку, з якого обчислюється пенсія, за кожен повний рік роботи понад 15 років, що передбачено частиною 2 статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (в редакції, чинній до 11.10.2017 без застосування "двоскладової формули" розрахунку, передбаченої ч. 2 ст. 27 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування»).
Перевіряючи дотримання позивачем встановленого законом процесуального строку звернення до суду, суд зазначає, що ч. 2 ст. 122 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Щодо протиправності обчислення з 01.03.2025 доплати за понаднормовий стаж зі зменшеної заробітної плати з якої обчислюється пенсія 18550,77 грн (актуальної з 01.03.2024 по 28.02.2025), а не проіндексованого її розміру (з 01.03.2025) 20684,10 грн, позивачу та її представникові вперше стало відомо з листа ГУ ПФУ в Рівненській області від 14.11.2025 №1700-0202-8/86435, в якому відповідач прямо вказав про обчислення доплати на виконання судового рішення виходячи із заробітної плати 18550,77 грн (актуальної з 01.03.2024 по 28.02.2025). До отримання цього листа у позивача були обґрунтовані очікування, що при виконанні рішення суду у справі №460/13987/24 відповідач застосує для обчислення доплати за понаднормовий стаж ту ж саму проіндексовану заробітну плату, з якої обчислюється основний розмір пенсії 20684,10 грн (з 01.03.2025).
При цьому, суд встановив позивач не бездіяла, саме її активна поведінка змусила відповідача виконати рішення суду у встановлений у ньому спосіб.
Відтак, шестимісячний строк звернення до суду з цих вимог закінчився би 14.05.2026, відтак позов поданий у межах строків, передбачених ч. 2 ст. 122 КАС України.
Частиною 1 та 2 статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідач, як суб`єкт владних повноважень, не довів правомірності своїх дій (бездіяльності), що оскаржені позивачем, а позивач довела ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги, тому суд на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України приходить до висновку, що позовні вимоги позивача підлягають повному задоволенню.
Відповідно до частини першої статті 139 КАС України на користь позивача підлягає стягненню судовий збір за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись статтями 241-246, 255, 263, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В И Р І Ш И В :
Позов задовольнити повністю.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області, яка полягає у не проведенні ОСОБА_1 індексації доплати до пенсії за понаднормовий стаж, передбаченої частиною 2 статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (в редакції, чинній до 11.10.2017), шляхом застосування збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, на коефіцієнт 1,115 та 1,121 на підставі постанов Кабінету Міністрів України від 25.02.2025 №209 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткові заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році» та від 25.02.2026 №236 ««Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткові заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2026 році».
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області здійснити ОСОБА_1 перерахунок встановленої доплати до пенсії за понаднормовий стаж потерпілій особі внаслідок аварії на ЧАЕС за період з 01.03.2025 в розмірі 1 проценту проіндексованого на 1,115 середньомісячного заробітку та за період з 01.03.2026 в розмірі 1 проценту проіндексованого на 1,121 середньомісячного заробітку, з якого обчислюється пенсія, за кожен повний рік роботи понад 15 років, що передбачено частиною 2 статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (в редакції, чинній до 11.10.2017 без застосування "двоскладової формули" розрахунку, передбаченої ч. 2 ст. 27 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування»).
Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області понесені витрати по сплаті судового збору за подання позовної заяви у розмірі 1064,96 грн.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Повний текст рішення складений 05 червня 2026 року
Учасники справи:
Позивач - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ЄДРПОУ/РНОКПП НОМЕР_1 )
Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області (вул. Олександра Борисенка, буд. 7,м. Рівне,Рівненська обл.,33028, ЄДРПОУ/РНОКПП 21084076)
Суддя Д.П. Зозуля