Єдиний державний реєстр судових рішень
Справа № 420/5215/26
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
26 травня 2026 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого судді Марина П.П.
при секретарі Бушанській В.І.,
за участю сторін:
від позивача Ровков С.О.,
від відповідача Кірпишева А.А., Норель О.А.
розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами загального позовного провадження справу за адміністративним позовом товариства з обмеженою відповідальністю «КРІОІН ІНЖИНІРІНГ» до Головного управління ДПС в Одеській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень
В С Т А Н О В И В:
В провадженні Одеського окружного адміністративного суду перебуває справа за адміністративним позовом товариства з обмеженою відповідальністю «КРІОІН ІНЖИНІРІНГ» до Головного управління ДПС в Одеській області, в якому позивач просить суд:
визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення - рішення ГУ ДПС в Одеській області № 1743/15-32-23-02-19 від 14.01.2026 року.
В обґрунтування позовних вимог представник позивача зазначає, що 28.01.2026 року на поштовому відділенні було отримане податкове повідомлення - рішення №1743/15-32-23-02-19 від 14.01.2026 року (поштове відправлення №R067079887223), прийняте Головним управлінням ДПС в Одеській області щодо неутримання та неперерахування до бюджету податку з доходу нерезидента, прирівняного до дивідендів у сумі 14 851 372 грн. за 2024 рік, штрафних санкцій - 3 712 843 грн. та щодо неподання Додатку ПН до Податкової декларації з податку на прибуток підприємства за 2024 рік на 340 грн. відповідно. Дані повідомлення - рішення прийняті на підставі акту про результати документальної позапланової невиїзної перевірки № 65293/15-32-23-02-02 від 10.12.2025 року.
За твердженням представник позивача, ТОВ «КРІОІН ІНЖИНІРІНГ» жодних порушень податкового законодавства не допускало, а повідомлення - рішення є необґрунтованими та безпідставними.
Представник позивача вказує, що запит про надання документів під час проведення податкової перевірки № 48042/6/15-32-23-02-06 від 27.11.2025 року був отриманий ТОВ «КРІОІН ІНЖИНІРІНГ» лише 15.12.2025 року, тобто після фактичного проведення податкової перевірки та складання акту перевірки від 10.12.2025 року, що підтверджується інформацією про рух поштового відправлення №R067046790780. Як наслідок, ТОВ «КРІОІН ІНЖИНІРІНГ» не змогло надати документи та пояснення, які б спростовували висновки ГУ ДПС в Одеській області щодо несплати податку на доходи нерезидента, прирівняного до податку на дивіденди. ТОВ «КРІОІН ІНЖИНІРІНГ» порушень податкового законодавства не допускало, а повідомлення - рішення є необґрунтованим та безпідставним.
Також представник позивача зазначає, що на думку ГУ ДПС в Одеській області, Позивач до 30.09.2024 року мало сплатити 14 851 372 грн., як податок з доходу нерезидента за ставкою 15% від суми 84 157 773 грн.
Разом з тим, в адміністративному позові вказано, що за результатами фінансово-господарської діяльності за звітний податковий період 2023 рік ТОВ «КРІОІН ІНЖИНІРІНГ» не отримувало прибутку, а отримало чистий збиток у сумі (-244 678 053 грн.), що підтверджується фінансовою (податковою) звітністю Товариства за 2023 рік. 01.10.2024 року ТОВ «КРІОІН ІНЖИНІРІНГ» скорегувало свої доходи за 2023 рік, збільшивши їх розмір на 84 157 773 грн., подавши уточнену податкову декларацію. Однак, враховуючи наявну загальну суму збитків за 2023 рік (-244 678 053 грн.) після коригування доходів за 2023 рік, змінилась лише остаточна сума збитків, яка становить (- 160 520 280). Тобто, коригування підприємством розміру доходів (прибутку) за 2023 рік не призвело до отримання додаткового чистого прибутку, що тягнуло б за собою нарахування додаткових податкових платежів. Отже, сума коригування обсягу контрольованої операції між ТОВ «КРІОІН ІНЖИНІРІНГ» та SG SPECIAL GASES TRADING LTD з метою приведення у відповідність принципу «витягнутої руки» відображена в податковій звітності в повному обсязі на зазначену суму збільшено різниці та суму від`ємного значення об`єкту оподаткування (з -244 678 053 грн. до -160 520 280 грн.), та відповідно до п. 140.4.4 ПКУ зменшено обсяг різниць, на які платник податку зменшує фінансовий результат до оподаткування наступного звітного періоду (140.4. Фінансовий результат до оподаткування зменшується на суму від`ємного значення об`єкта оподаткування платника (крім великих платників податків) минулих податкових (звітних) років). Таким чином, проаналізувавши сутнісний зміст вищеперерахованих норм права та результати фінансової діяльності Товариства у 2023 році можна стверджувати, що у Позивача відсутні податкові зобов`язання щодо нарахування, утримання та перерахування до бюджету податку з доходу нерезидента, прирівняного до дивідендів у сумі 14 851 372 грн. за 2024 рік після відповідного коригування суми доходів у 2023 році.
Згідно зі статутом ТОВ «КРІОІН ІНЖИНІРІНГ», учасник (засновник) Товариства має право у порядку, встановленому Статутом та чинним законодавством, брати участь у розподілі прибутку Товариства та одержувати його частину (дивіденди). Учасником ТОВ «КРІОЇН ІНЖИНІРІНГ» є кіпрська компанія SG SPECIAL GASES TRADING LTD. Застосування міжнародного договору України в частині звільнення від оподаткування або застосування пониженої ставки податку дозволяється тільки за умови надання нерезидентом особі (податковому агенту) документа, який підтверджує статус податкового резидента згідно з вимогами пункту 103.4 цієї статті. Відповідно до п. 103.4. ст. 103 Податкового кодексу України підставою для звільнення (зменшення) від оподаткування доходів із джерелом їх походження з України є подання нерезидентом з урахуванням особливостей, передбачених пунктами 103.5 і 103.6 цієї статті, особі (податковому агенту), яка виплачує йому доходи, довідки (або її нотаріально засвідченої копії), яка підтверджує, що нерезидент є резидентом країни, з якою укладено міжнародний договір України (далі - довідка), а також інших документів, якщо це передбачено міжнародним договором України. Згідно з сертифікатом Департаменту реєстрації компаній та інтелектуальної власності м. Нікосії Республіки Кіпр від 23.01.2026 року кіпрська компанія SG SPECIAL GASES TRADING LTD є резидентом Кіпру та зареєстрована у Кіпрі з 06.11.2014 року та по сьогоднішній день. Згідно з листом SG SPECIAL GASES TRADING LTD від 05.02.2026 року та доданої до нього довідки податкового відділу Республіки Кіпр дана компанія є податковим резидентом Кіпру та сплачує податки за законодавством Кіпру, починаючи з 06.11.214 року та по сьогоднішній день. компанія SG SPECIAL GASES TRADING LTD є нерезидентом по відношенню до ТОВ «КРІОІН ІНЖИНІРІНГ», місцем реєстрації якої є Кіпр та підлягає оподаткуванню за законодавством даної країни. Відтак, зобов`язань зі сплати податку з доходів нерезидента у ТОВ «КРІОІН ІНЖИНІРІНГ» не виникло. Також, враховуючи вищевикладене, ТОВ «КРІОН ІНЖИНІРІНГ» не мало зобов`язань з подання до Відповідача Додатку ПН до рядка 23ПН Податкової декларації з податку на прибуток підприємств за 2024 рік щодо виплат доходів на користь SG SPECIAL GASES TRADING LTD.
Від Головного управління ДПС в Одеській області надійшов відзив на адміністративний позов, в якому представник відповідача зазначає, що Головне управління ДПС в Одеській області адміністративний позов не визнає, не погоджується з доводами позивача, та вважає, що позов не підлягає задоволенню.
В обґрунтування правової позиції представник відповідача зазначає, що перевірка проводилась з питання здійснення податкового контролю за оподаткуванням ТОВ «КРІОІН ІНЖИНІРІНГ» при виплаті доходів, прирівняних до дивідендів на користь компанії «SG SPECIAL GASES TRADING LTD» (Республіка Кіпр), за період з 01.01.2023 по 31.12.2024, відповідно до затвердженого плану (переліку питань) документальної перевірки. Встановлено, що ТОВ «КРІОІН ІНЖИНІРІНГ» самостійно здійснило коригування ціни контрольованої операції порівняно із сумою, яка відповідає принципу «витягнутої руки» при продажу товарів (робіт, послуг) компанії «SG SPECIAL GASES TRADING LTD» (Республіка Кіпр) за 2023 рік у розмірі 84 157 773 грн. та 01.10.2024 року подало Додаток ТЦ до податкової декларації з податку на прибуток підприємства за 2023 рік. При здійсненні коригувань, доходи, які прирівняні до дивідендів, підприємством не задекларовані у Додатку ПН до податкової декларації з податку на прибуток, податок на дохід нерезидента не сплачено.
Представник відповідача вказує, що базою оподаткування податку на доходи нерезидента при здійсненні коригування ціни контрольованої операції порівняно із сумою, яка відповідає принципу «витягнутої руки» при продажу товарів (робіт, послуг) компанії «SG SPECIAL GASES TRADING LTD» (Республіка Кіпр) є сума коригування контрольованої операції (84 157 773 грн.), а не прибуток (збиток) компанії ТОВ «КРІОІН ІНЖИНІРІНГ» отриманий в 2023 році. Для цілей оподаткування податку на доходи нерезидента не має значення кінцевий фінансовий результат українського підприємства, оскільки доходи нерезидента із джерелом їх походження з України оподатковуються в порядку і за ставками, визначеними в п. 141.4 ст. 141 Кодексу. Позивач посилається на положення п.п. 134.1.1 п. 134.1 ст. 134 Кодексу щодо об`єкту оподаткування податком на прибуток, при цьому при оподаткуванні доходів нерезидентів застосуванню підлягає положення п.п. 134.1.3 п. 134.1 ст. 134 Кодексу: «об`єктом оподаткування є дохід (прибуток) нерезидента, що підлягає оподаткуванню згідно з пунктом 141.4 статті 141 цього Кодексу, з джерелом походження з України». Згідно наявної інформації, компанія «SG SPECIAL GASES TRADING LTD» (Республіка Кіпр) є пов`язаною особою з ТОВ «КРІОІН ІНЖИНІРІНГ», розмір володіння корпоративним правами 99,99%. Довідку (або її нотаріально засвідчену копію), яка підтверджує, що нерезидент «SG SPECIAL GASES TRADING LTD» є резидентом Республіки Кіпр до перевірки не надано, в зв`язку з чим була застосована ставка оподаткування, визначена відповідно до абзацу третього підпункту 141.4.2 пункту 141.4 статті 141 розділу III Кодексу.
Представником позивача подані заперечення на відзив, в яких зазначає, що з доводами відповідача, викладеними у відзиві, категорично не погоджується.
Ухвалою суду від 03.03.2026 року відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження.
Ухвалою суду від 07.04.2026, занесеною до протоколу судового засідання, прийнято заяву про збільшення позовних вимог.
Ухвалою суду від 27.04.2026 року, занесеною до протоколу судового засідання, закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду.
Представник позивача в судовому засіданні просив адміністративний позов задовольнити з підстав викладених в адміністративному позові, відповіді на відзив та додаткових пояснень.
Представник відповідача у задоволенні адміністративного позову просив відмовити з підстав, викладених у відзиві на адміністративний позов та додаткових поясненнях.
В судовому засіданні, призначеному на 26.05.2026 року оголошено вступну та резолютивну частини рішення суду про задоволення адміністративного позову.
Вивчивши матеріали справи, дослідивши обставини та факти, якими обґрунтовувалися вимоги, перевіривши їх доказами, суд встановив наступні факти та обставини.
Товариство з обмеженою відповідальність «КРІОН ІНЖИНІРІНГ» зареєстровано 20.12.2013, основним видом економічної діяльності підприємства є: 20.11 Виробництво промислових газів; 28.25 Виробництво промислового холодильного та вентиляційного устаткування; Оптова торгівля іншими машинами й устаткуванням; Неспеціалізована оптова торгівля; Діяльність у сфері інжинірингу, геології та геодезії, надання послуг технічного консультування в цих сферах; Дослідження й експериментальні розробки у сфері інших природничих і технічних наук; Ремонт і технічне обслуговування машин і устатковання промислового призначення; Установлення та монтаж машин і устаткування.
На підставі направлень, та наказу Головного управління ДПС в Одеській області від 22.10.2025 №11013-п, на підставі п.п. 20.1.4 п. 20.1 ст. 20, п.п. 78.1.1 п. 78.1 ст. 78, п. 79.1, п. 79.2 ст. 79, ч. 4 п.п. 69.351 п. 69 підрозділу 10 розділу ХХ "Перехідні положення" Податкового Кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI (зі змінами та доповненнями), проведена документальна позапланова невиїзна перевірка товариства з обмеженою відповідальністю «КРІОІН ІНЖИНІРІНГ» (код за ЄДРПОУ 39032768) (далі ТОВ «КРІОІН ІНЖИНІРІНГ»), з питання здійснення податкового контролю за оподаткуванням ТОВ «КРІОІН ІНЖИНІРІНГ» при виплаті доходів, прирівняних до дивідендів на користь компанії «SG SPECIAL GASES TRADING LTD» (Республіка Кіпр), за період з 01.01.2023 по 31.12.2024, відповідно до затвердженого плану (переліку питань) документальної перевірки (Додаток № 1 до акту перевірки, який є його невід`ємною частиною).
У висновках акту перевірки вказано, що перевіркою встановлено порушення:
- п. 103.2, п. 103.4 ст. 103, п.п. 141.4.2 п. 141.4 ст. 141 Кодексу, в частині не утримання та не перерахування до бюджету податку за ставкою відповідно до абзацу третього підпункту 141.4.2 пункту 141.4 статті 141 розділу III Кодексу від суми доходу, що прирівнюється до дивідендів, по операціям з компанією «SG SPECIAL GASES TRADING LTD» (Республіка Кіпр), в результаті чого не утримано податок з доходу нерезидента у сумі - 14 851 372 грн., у т.ч. 2024 рік - 14 851 372 грн.;
- п.п. 16.1.3, п. 16.1 ст. 16, п. 103.9 ст. 103 Кодексу, Наказу Міністерства фінансів України № 897 від 20.10.2015 «Про затвердження форми Податкової декларації з податку на прибуток підприємства», в частині неподання Додатку ПН до Податкової декларації з податку на прибуток підприємства за 2024 рік.
Головним управлінням ДПС в Одеській області прийнято податкові повідомлення рішення:
від 14.01.2026 року №1743/15-32-23-02-19, яким встановлено суму грошового зобов`язання в розмірі 18564215,00 грн, в тому числі за податковим зобов`язанням 14851372,00 грн, за штрафними (фінансовими) санкціями - 3712843,00 грн.;
від 14.01.2026 року №1747/15-32-23-02-19 застосовано штрафну санкцію в розмірі 340,00 грн.
Так, в акті перевірки встановлено, що ТОВ «КРІОІН ІНЖИНІРІНГ» подано до податкового органу Звіт про контрольовані операції за 2023 рік (далі - Звіт про КО) (реєстр. № 9387273389 від 30.09.2024), в якому відображені контрольовані операції з компанією «SG SPECIAL GASES TRADING LTD» (Республіка Кіпр) на суму 382 233 869 грн.
Компанія «SG SPECIAL GASES TRADING LTD» є резидентом Республіки Кіпр. Згідно Постанови Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2017 року № 1045 «Про затвердження переліку держав (територій), які відповідають критеріям, установленим підпунктом 39.2.1.2 підпункту 39.2.1 пункту 39.2 статті 39 Податкового кодексу України» (в редакції, що діяла на момент подання Звіту про контрольовані операції) Республіка Кіпр включена до переліку держав (територій), які відповідають критеріям, установленим підпунктом 39.2.1.2 підпункту 39.2.1 пункту 39.2 статті 39 Кодексу.
Згідно Інформації до Додатка № 1 до Звіту про контрольовані операції за 2023 рік (реєстр. № 9387273388 від 30.09.2024) компанія «SG SPECIAL GASES TRADING LTD» є пов`язаною особою з ТОВ «КРІОІН ІНЖИНІРІНГ», код пов`язаності - 501, 511, розмір володіння корпоративним правами 99,99%.
Згідно Податкової декларації з податку на прибуток підприємств за 2023 рік (реєстр. № 9387287432 від 01.10.2024) річний дохід ТОВ «КРІОІН ІНЖИНІРІНГ» складає 343 768 006 грн. Згідно Звіту про КО за 2023 рік (реєстр. № 9387273389 від 30.09.2024), сума контрольованих операцій з компанією «SG SPECIAL GASES TRADING LTD» (Республіка Кіпр), проведених у 2023 році становить 382 233 869 грн.
Так в акті виснувано, що відповідно до вищезазначеного, річний дохід ТОВ «КРІОІН ІНЖИНІРІНГ», характер та обсяг господарських операцій з нерезидентом «SG SPECIAL GASES TRADING LTD» (Республіка Кіпр) відповідає критеріям визнання операції контрольованою, визначеним підпунктом 39.2.1.7 підпункту 39.2.1 пункту 39.2 статті 39 Податкового кодексу України. Згідно п.п. 39.2.1.9. п.п. 39.2.1. п. 39.2 ст. 39 Кодексу обсяг господарських операцій платника податків для цілей підпункту 39.2.1.7 цього підпункту обраховується за цінами, що відповідають принципу "витягнутої руки".
Також, в акті перевірки зазначено, що ТОВ «КРІОІН ІНЖИНІРІНГ» самостійно здійснено коригування ціни контрольованої операції порівняно із сумою, яка відповідає принципу "витягнутої руки" при продажу товарів (робіт, послуг) компанії «SG SPECIAL GASES TRADING LTD» (Республіка Кіпр) за 2023 рік у розмірі 84 157 773 грн. та 01.10.2024 року подано Додаток ТЦ до податкової декларації з податку на прибуток підприємств за 2023 рік. Згідно поданих підприємством Звіту про КО за 2023 рік та Додатку ТЦ до податкової декларації з податку на прибуток підприємств за 2023 рік, контрольовані операції з нерезидентом та самостійне коригування ціни контрольованої операції і сум податкових зобов`язань платник податків ТОВ «КРІОІН ІНЖИНІРІНГ» здійснювало згідно наступних договорів:
- Договір від 19.02.2015 № 02/2015 (USD). Предметом договору є продаж інертного газу неоно-гелієвої суміші, ксенону. Валюта договору дол. США.
- Договір від 19.02.2015 № 02/2015 (EUR). Предметом договору є продаж інертного газу неоно-гелієвої суміші, ксенону, криптоно-ксенонової суміші, балонів 40 л, балонів сталевих 50л. Валюта договору - євро.
- Договір від 26.01.2022 №02/26012022. Предметом договору є продаж пневматичних кріогенних вентилів, трубопроводів з вакуумною ізоляцією, балонів сталевих 0,15л, програмного забезпечення для хроматографу, мережевих одноступеневих регуляторів тиску, балонів двоступеневих регуляторів тиску, регуляторів тиску, автоматичних вимикачів, перетворювачів, контролерів температури та перегріву, контролерів температури та переохолодження, поточних нагрівачів, картридж нагрівачів, датчиків тиску, газових компресорів мембранних, механічних масляних насосів, лабораторних неелектричних обладнань адсорберів, кабелів, витратомірів, мітчиків, мідних сіток. Валюта договору - Євро/дол. США.
- Договір від 12.02.2015 № 01/2015. Предметом договору є продаж балонів 44л/50л. інертного газу: Ксенон. Валюта договору дол. США.
- Договір від 11.01.2022 № 01/11012022. Предметом договору є продаж інертного газу ксенону, алюмінієвих балонів 5л, неону 99,999%, балонів 50л, гелію 99,999%, криптону 99,999%, балонів для транспортування та зберігання стиснутого інертного газу. Валюта договору - євро/дол. США.
Під час здійснення виплат доходів, які прирівнюються до дивідендів, при здійсненні коригування ціни контрольованої операції і суми податкового зобов`язання по операціям з компанією «SG SPECIAL GASES TRADING LTD» (Республіка Кіпр), ТОВ «КРІОН ІНЖИНІРІНГ» не утримувало та не сплачувало до бюджету податок на доходи нерезидента.
Податковим органом зазначено, що якщо нерезидент безпосередньо володіє корпоративними правами в юридичній особі (компанія «SG SPECIAL GASES TRADING LTD» (Республіка Кіпр) в періоді з 01.01.2023 по 31.12.2024 була прямим учасником та власником частки 99,99 % статутного капіталу ТОВ «КРІСІН ІНЖИНІРІНГ»), то сума коригування в контрольованій операції є дивідендами для цілей міжнародного договору та оподатковується за правилами відповідної статті міжнародного договору про дивіденди.
В ході перевірки на податкову адресу ТОВ «КРІОІН ІНЖИНІРІНГ» направлено запит від 27.11.2025 № 48042/6/15-32-23-02-06 про надання до перевірки копій документів: довідки статусу податкового резидента компанії «SG SPECIAL GASES TRADING LTD» за 2024 рік та документів, що підтверджують інвестування компанією «SG SPECIAL GASES TRADING LTD» (Республіка Кіпр) в придбання акцій чи інших прав ТОВ «КРІОІН ІНЖИНІРІНГ». Станом на дату завершення перевірки, ТОВ «КРІОІН ІНЖИНІРІНГ» відповідь на запит від 27.11.2025 № 48042/6/15-32-23-02-06 не надана.
Так, податковим органом встановлено, що на підставі вищенаведеного, враховуючи, що ТОВ «КРІОІН ІНЖИНІРІНГ» не утримало суму податку на доходи нерезидента під час проведення самостійного коригування суми контрольованої операції та не надало до перевірки документи, що є підставою для застосування положень Конвенції між Урядом України і Урядом Республіки Кіпр про уникнення подвійного оподаткування та запобігання податковим ухиленням стосовно податків на доходи, податок на доходи нерезидента, який підлягає нарахуванню та сплаті розраховується відповідно до абзацу третього підпункту 141.4.2 пункту 141.4 статті 141 розділу III Кодексу. Таким чином, перевіркою встановлено порушення ТОВ «КРІОІН ІНЖИНІРІНГ» пункту 103.2, пункту 103.4 статті 103, підпункту 141.4.2 пункту 141.4 статті 141 Кодексу, в частині не утримання та не перерахування до бюджету податку у розмірі 14 851 372 грн., у т.ч. 2024 рік - 14 851 372 грн., згідно розрахунку визначеному абзацом третім підпункту 141.4.2 пункту 141.4 статті 141 розділу III Кодексу від суми доходу, що прирівнюється до дивідендів (згідно Додатку ТЦ - 84 157 773 грн.), по операціям з компанією «SG SPECIAL GASES TRADING LTD» (Республіка Кіпр). В порушення п.п. 16.1.3 п. 16.1 ст. 16, п. 103.9 ст. 103 Кодексу, наказу Міністерства фінансів України від 20.10.2015 № 897 «Про затвердження форми Податкової декларації з податку на прибуток підприємств», із змінами та доповненнями, ТОВ «КРІОІН ІНЖИНІРІНГ» не подано до податкового органу Додаток ПН до рядка 23ПН Податкової декларації з податку на прибуток підприємств за 2024 рік відносно виплат доходів, які прирівняні до дивідендів на користь «SG SPECIAL GASES TRADING LTD» (Республіка Кіпр).
Позивач, вважаючи, що висновки, викладені в акті перевірки є необґрунтованими, а податкові повідомлення-рішення протиправним та такими що підлягають скасуванню, звернувся до суду з даним позовом.
Відповідно до вимог частини 2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ч.2 ст.2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до ст.67 Конституції України, кожен зобов`язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Податковий кодекс України регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час адміністрування податків, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.
Відповідно до п.п.14.1.36 п.14.1.ст.14 ПК України господарська діяльність - діяльність особи, що пов`язана з виробництвом (виготовленням) та/або реалізацією товарів, виконанням робіт, наданням послуг, спрямована на отримання доходу і проводиться такою особою самостійно та/або через свої відокремлені підрозділи, а також через будь-яку іншу особу, що діє на користь першої особи, зокрема за договорами комісії, доручення та агентськими договорами.
За приписами підпункту 14.1.54 пункту 14.1 статті 14 ПК України дохід з джерелом їх походження з України будь-який дохід, отриманий резидентами або нерезидентами, у тому числі від будь-яких видів їх діяльності на території України (включаючи виплату (нарахування) винагороди іноземними роботодавцями), її континентальному шельфі, у виключній (морській) економічній зоні, у тому числі, але не виключно, доходи у вигляді процентів, дивідендів, роялті та будь-яких інших пасивних (інвестиційних) доходів, сплачених резидентами України або постійними представництвами нерезидентів в Україні.
Згідно з підпунктом 14.1.49 пункту 14.1 статті 14 ПК України дивіденди платіж, що здійснюється юридичною особою, в тому числі емітентом корпоративних прав, інвестиційних сертифікатів чи інших цінних паперів, на користь власника таких корпоративних прав, інвестиційних сертифікатів та інших цінних паперів, що засвідчують право власності інвестора на частку (пай) у майні (активах) емітента, у зв`язку з розподілом частини його прибутку, розрахованого за правилами бухгалтерського обліку.
Для цілей оподаткування до дивідендів прирівнюються також: платіж у грошовій чи негрошовій формі, що здійснюється юридичною особою на користь її засновника та/або учасника (учасників) у зв`язку з розподілом чистого прибутку (його частини).
За унормуванням пункту 64.5 статті 64 ПК України нерезиденти (іноземні юридичні компанії, організації), які здійснюють в Україні діяльність через відокремлені підрозділи, у тому числі постійні представництва, або придбавають нерухоме майно або отримують майнові права на таке майно в Україні, або відкривають рахунки в банках України відповідно до статті 6 Закону України «Про платіжні системи та переказ коштів в Україні», або набувають право власності на інвестиційний актив, визначений абзацами третім шостим підпункту «е» підпункту 141.4.1 пункту 141.4 статті 141 цього Кодексу, в іншого нерезидента, який не має постійного представництва в Україні, зобов`язані стати на облік у контролюючих органах.
Положеннями ст. 103 ПК України визначений порядок застосування міжнародного договору України про уникнення подвійного оподаткування стосовно повного або часткового звільнення від оподаткування доходів нерезидентів із джерелом їх походження з України.
Згідно з п. 103.1 ст. 103 ПК України застосування правил міжнародного договору України здійснюється шляхом звільнення від оподаткування доходів із джерелом їх походження з України, зменшення ставки податку або шляхом повернення різниці між сплаченою сумою податку і сумою, яку нерезиденту необхідно сплатити відповідно до міжнародного договору України.
Підставою для звільнення (зменшення) від оподаткування доходів із джерелом їх походження з України є подання нерезидентом з урахуванням особливостей, передбачених пунктами 103.5 і 103.6 цієї статті, особі (податковому агенту), яка виплачує йому доходи, довідки (або її нотаріально засвідченої копії), яка підтверджує, що нерезидент є резидентом країни, з якою укладено міжнародний договір України (далі довідка), а також інших документів, якщо це передбачено міжнародним договором України (пункт 103.4 статті 103 ПК України).
Довідка видається компетентним (уповноваженим) органом відповідної країни, визначеним міжнародним договором України, за формою, затвердженою згідно із законодавством відповідної країни, і повинна бути належним чином легалізована, перекладена відповідно до законодавства України (пункт 103.5 статті 103 ПК України).
Особа, яка виплачує доходи нерезидентові, зобов`язана у разі здійснення у звітному періоді (кварталі) виплат нерезидентам доходів із джерелом їх походження з України подавати контролюючому органу за своїм місцезнаходженням (місцем проживання) звіт про виплачені доходи, утримані та перераховані до бюджету податки на доходи нерезидентів у строки та за формою, встановленими центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику (пункт 103.9 статті 103 ПК України).
Підпунктом 141.4.1 пункту 141.4 статті 141 ПК України передбачено, що доходи, отримані нерезидентом із джерелом їх походження з України, оподатковуються в порядку і за ставками, визначеними цією статтею. Для цілей цього пункту такими доходами, зокрема, є: а) проценти, дисконтні доходи, що сплачуються на користь нерезидента, у тому числі проценти за позиками та борговими зобов`язаннями, випущеними (виданими) резидентом; б) дивіденди, які сплачуються резидентом.
Підпунктом 141.4.2 пункту 141.4 статті 141 ПК України визначено, що резидент, у тому числі фізична особа підприємець, фізична особа, яка провадить незалежну професійну діяльність, або суб`єкт господарювання (юридична особа чи фізична особа - підприємець), який обрав спрощену систему оподаткування, або інший нерезидент, який провадить господарську діяльність через постійне представництво на території України, які здійснюють на користь нерезидента або уповноваженої ним особи будь-яку виплату з доходу з джерелом його походження з України, отриманого таким нерезидентом (у тому числі на рахунки нерезидента, що ведуться в національній валюті), утримують податок з таких доходів, зазначених у підпункті 141.4.1 цього пункту, за ставкою в розмірі 15 % (крім доходів, зазначених у підпунктах 141.4.4-141.4.6 та 141.4.11 цього пункту) їх суми та за їх рахунок, що сплачується до бюджету під час такої виплати, якщо інше не передбачено положеннями міжнародних договорів України з країнами резиденції осіб, на користь яких здійснюються виплати, що набрали чинності. Вимоги цього абзацу не застосовуються до доходів нерезидентів, що отримуються ними через їх постійні представництва на території України.
Між Урядом України і Урядом Республіки Кіпр підписано Конвенцію про уникнення подвійного оподаткування та запобігання податковим ухиленням стосовно податків на доходи від 08.11.2012, яку ратифіковано 04.07.2013. Набрала чинності для України 07.08.2013.
Статтею 10 Конвенції визначено:
1. Дивіденди, що сплачуються компанією, яка є резидентом Договірної Держави, резиденту іншої Договірної Держави, можуть оподатковуватись у цій іншій Державі.
2. Однак такі дивіденди можуть також оподатковуватись у Договірній Державі, резидентом якої є компанія, що сплачує дивіденди, і відповідно до законодавства цієї Держави, але якщо особа - фактичний власник дивідендів є резидентом іншої Договірної Держави, податок, що стягується таким чином, не повинен перевищувати:
a) 5 відсотків від загальної суми дивідендів, якщо фактичний власник володіє не менш ніж 20 відсотками капіталу компанії, що сплачує дивіденди, або інвестував в придбання акцій чи інших прав компанії еквіваленті не менше 100000 євро;
b) 15 відсотків від загальної суми дивідендів у всіх інших випадках.
3. Термін "дивіденди" у випадку використання в цій статті означає дохід від акцій або інших прав, які не є борговими вимогами, що дають право на участь у прибутку, а також дохід від інших корпоративних прав, який підлягає такому самому оподаткуванню, як дохід від акцій відповідно до законодавства тієї Держави, резидентом якої є компанія, що розподіляє прибуток.
4. Положення пунктів 1 і 2 цієї статті не застосовуються, якщо особа - фактичний власник дивідендів, яка є резидентом Договірної Держави, здійснює підприємницьку діяльність в іншій Договірній Державі, резидентом якої є компанія, що сплачує дивіденди, через розташоване в ній постійне представництво, і холдинг, стосовно якого сплачуються дивіденди, справді пов`язаний з таким постійним представництвом. У такому випадку застосовуються положення статті 7 цієї Конвенції.
5. Якщо компанія, яка є резидентом Договірної Держави, одержує прибуток або доходи з іншої Договірної Держави, ця інша Держава не може стягувати будь-яких податків на дивіденди, що сплачуються компанією, за винятком, коли ці дивіденди сплачуються резиденту цієї іншої Держави або якщо холдинг, стосовно якого сплачуються дивіденди, справді пов`язаний з постійним представництвом, розташованим в цій іншій Державі, або стягувати з нерозподіленого прибутку податки на нерозподілений прибуток, навіть якщо дивіденди сплачуються або нерозподілений прибуток складається повністю або частково з прибутку або доходу, що утворюється у цій іншій Державі.
За правилами п. 103.3 ст. 103 ПК України бенефіціарним (фактичним) отримувачем (власником) доходу для цілей застосування пониженої ставки податку згідно з правилами міжнародного договору України до дивідендів, процентів, роялті, винагород тощо нерезидента, отриманих із джерел в Україні, вважається особа, що має право на отримання таких доходів.
При цьому бенефіціарним (фактичним) отримувачем (власником) доходу не може бути юридична або фізична особа, навіть якщо така особа має право на отримання доходу, але є агентом, номінальним утримувачем (номінальним власником) або є тільки посередником щодо такого доходу.
Для визначення особи як фактичного отримувача доходу, така особа повинна володіти не тільки правом на отримання доходу, але повинна бути і особою, яка визначає подальшу економічну долю доходу. Тобто, коли отримувач процентів має право отримувати вигоду та визначати подальшу економічну долю доходу і не пов`язаний договірними або юридичними зобов`язаннями щодо перерахування такого доходу іншій особі, отримувач є бенефіціарним власником.
Разом з тим, чинним законодавством не встановлено форми документу, що підтверджує статус контрагента як бенефіціарного власника доходу, та який повинна мати особа на момент проведення виплати. Однак, у разі заперечення обставин щодо бенефіціарного статусу нерезидента-отримувача доходу, обов`язок доказування зворотного в силу положень Кодексу адміністративного судочинства України покладається на контролюючий орган як на суб`єкта владних повноважень.
Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом у справах №817/1045/17 та №803/1005/17, №560/8133/24, №120/7999/24.
Судом встановлено, що компанія SG Special Gases Trading Ltd є нерезидентом по відношенню до ТОВ «Кріоін Інжинірінг», місцем реєстрації компанії є Кіпр.
Позивачем до суду надано Сертифікат про резиденство SG Special Gases Trading Ltd, наданий податковим департаментом Міністерства фінансів Республіки Кіпр, згідно з яким вказано, що SG Special Gases Trading Ltd є резидентом Кіпру відповідно до Конвенції між Урядом Республіки Кіпр та України про уникнення подвійного оподаткування, підписаної в Нікосії 08.11.2012р. Зазначений резидент підлягає оподаткуванню на Кіпрі щодо доходів з 06.04.2014р. дати його реєстрації в реєстраторі компаній та у офіційного розпорядника.
Таким чином SG Special Gases Trading LTD є резидентом Республіки Кіпр та підлягає оподаткуванню за законодавством даної країни.
В свою чергу, фактично єдиною підставою для визначення відповідачем грошового зобов`язання позивачу стало те, що позивачем не надано до перевірки документи, що є підставою для застосування положень Конвенції між Урядом України і Урядом Республіки Кіпр про уникнення подвійного оподаткування та запобігання податковим ухиленням стосовно податків на доходи.
З цього приводу суд зазначає, що з метою визначення фінансової відповідальності за вчинення податкового порушення, в ході перевірки на адресу ТОВ «КРІОІН ІНЖИНІРІНГ» (рекомендованим листом та до електронного кабінету платника) було направлено запит від 27.11.2025 № 48042/6/15-32-23-02-06 щодо надання пояснень з питань причини неутримання податку при виплатах доходів, які прирівняні до дивідендів на користь «SG SPECIAL GASES TRADING LTD» (Республіка Кіпр), наявності обставин, що об`єктивно унеможливлювали виконання зобов`язань, передбачених Податковим кодексом України, щодо сплати податку на доходи нерезидента.
Як стверджує відповідач, ТОВ «КРІОІН ІНЖИНІРІНГ» відповідь на запит від 27.11.2025 № 48042/6/15-32- 23-02-06 на дату завершення перевірки не надано.
Однак, відповідно до трекінгу відправлення R067046790780 поштове направлення вручено позивачу 15.12.2025.
Між тим, акт про ненадання документів на запит контролюючого органу складено 03.12.2025, тобто до його отримання позивачем.
Крім того, акт «Про результати документальної позапланової невиїзної перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю «КРІОІН ІНЖИНІРІНГ» код за ЄДРПОУ 39032768» №65293/15-32-23-02-02 складено 10.12.2025, тобто до отримання запиту про надання документів.
Таким чином, податковим органом необґрунтовано зазначено про ненадання позивачем документів під час перевірки.
Пунктом 103.2 статті 103 ПК України визначено, що Особа (податковий агент) має право самостійно застосувати звільнення від оподаткування або зменшену ставку податку, передбачену відповідним міжнародним договором України на час виплати доходу нерезиденту, якщо такий нерезидент є бенефіціарним (фактичним) отримувачем (власником) доходу (якщо відповідна умова передбачена міжнародним договором) і є резидентом країни, з якою укладено міжнародний договір України. У разі отримання синдикованого фінансового кредиту особа (податковий агент) застосовує ставку податку, передбачену відповідним міжнародним договором України, на дату виплати процентів або інших доходів, отриманих із джерел в Україні, учасникам синдикату кредиторів з урахуванням того, резидентом якої юрисдикції є кожен учасник синдикованого кредиту, та пропорційно до його частки у межах кредитного договору, за умови що він є бенефіціарним (фактичним) отримувачем (власником) доходу, незалежно від того, виплата здійснюється через агента чи напряму.
Застосування міжнародного договору України в частині звільнення від оподаткування або застосування пониженої ставки податку дозволяється тільки за умови надання нерезидентом особі (податковому агенту) документа, який підтверджує статус податкового резидента згідно з вимогами пункту 103.4 цієї статті.
Отже товариством дотримано пункт 103.2 статті 103 ПК України, у зв`язку з чим доводи відповідача щодо відсутності у позивача документів, що є підставою для застосування положень Конвенції між Урядом України і Урядом Республіки Кіпр про уникнення подвійного оподаткування та запобігання податковим ухиленням стосовно податків на доходи.
На підставі викладеного, суд доходить висновку про протиправність податкового повідомлення рішення від 14.01.2026 №1743/15-32-23-02-19 та наявність підстав для його скасування.
Щодо обов`язку подати додаток ПН до Податкової декларації з податку на прибуток підприємств.
Пунктом 103.9 статті 103 ПК України визначено, що особа, яка виплачує доходи нерезидентові, зобов`язана у разі здійснення у звітному періоді (кварталі) виплат нерезидентам доходів із джерелом їх походження з України подавати контролюючому органу за своїм місцезнаходженням (місцем проживання) звіт про виплачені доходи, утримані та перераховані до бюджету податки на доходи нерезидентів у строки та за формою, встановленими центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
Інформацію про виплачені доходи нерезидентам, суми утриманого з них податку та застосовану для оподаткування ставку платники зазначають у додатку до Податкової декларації з податку на прибуток підприємства, затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 20.10.2015 № 897 "Про затвердження форми Податкової декларації з податку на прибуток підприємств", а саме Розрахунку (звіті) податкових зобов`язань нерезидентів, якими отримано доходи із джерелом їх походження з України (додаток ПН до Декларації). Відповідно до п. 46.1 ст. 46 ПКУ, додатки до податкової декларації є її невід`ємною частиною. Абзацом другим п. 48.1 ст. 48 ПКУ визначено, що форма податкової декларації повинна містити необхідні обов`язкові реквізити і відповідати нормам та змісту відповідних податку та збору.
Згідно п.49.2. ст.49 ПКУ платник податків зобов`язаний за кожний встановлений цим Кодексом звітний період, в якому виникають об`єкти оподаткування, або у разі наявності показників, які підлягають декларуванню, відповідно до вимог цього Кодексу подавати податкові декларації щодо кожного окремого податку, платником якого він є.
Так податковим органом встановлено, що в порушення п.п. 16.1.3 п. 16.1 ст. 16, п. 103.9 ст. 103 Кодексу, наказу Міністерства фінансів України від 20.10.2015 № 897 «Про затвердження форми Податкової декларації з податку на прибуток підприємств», із змінами та доповненнями, ТОВ «КРІОІН ІНЖИНІРІНГ» не подало до податкового органу Додаток ПН до рядка 23 ПН Податкової декларації з податку на прибуток підприємств за 2024 рік відносно виплат доходів, які прирівняні до дивідендів на користь «SG SPECIAL GASES TRADING LTD» (Республіка Кіпр).
Разом з тим, як вбачається з матеріалів справи, зокрема з акту перевірки згідно Податкової декларації з податку на прибуток підприємств за 2023 рік (реєстр. № 9387287432 від 01.10.2024) річний дохід ТОВ «КРІОІН ІНЖИНІРІНГ» складає 343 768 006 грн. Згідно Звіту про КО за 2023 рік (реєстр. № 9387273389 від 30.09.2024), сума контрольованих операцій з компанією «SG SPECIAL GASES TRADING LTD» (Республіка Кіпр), проведених у 2023 році становить 382 233 869 грн. ТОВ «КРІОІН ІНЖИНІРІНГ» самостійно здійснено коригування ціни контрольованої операції порівняно із сумою, яка відповідає принципу "витягнутої руки" при продажу товарів (робіт, послуг) компанії «SG SPECIAL GASES TRADING LTD» (Республіка Кіпр) за 2023 рік у розмірі 84 157 773 грн. та 01.10.2024 року подано Додаток ТЦ до податкової декларації з податку на прибуток підприємств за 2023 рік.
Отже, податковим органом здійснено перевірку податкової звітності позивача з податку на прибуток за 2023 рік, а застосовано штрафну санкцію за порушення податкової дисципліни за 2024 рік, у зв`язку з чим податкове повідомлення-рішення від 14.01.2026 №147/15-32-23-02-19 підлягає скасуванню.
Враховуючи встановлені обставини в їх сукупності, виходячи з системного аналізу норм чинного законодавства, суд дійшов висновку, що висновки контролюючого органу, на підставі яких прийняті оскаржуване рішення щодо збільшення податкового зобов`язання з податку на прибуток та податку на дану вартість, базуються на припущеннях та не знайшли свого підтвердження під час судового розгляду.
Відповідно до ст. 90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.
Оцінивши кожен доказ, який є у справі щодо його належності, допустимості, достовірності та їх достатності і взаємного зв`язку у сукупності, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд вважає позов таким, що підлягає задоволенню.
Відповідно до ч.ч.1-3 ст. 242 КАСУ, рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим.
Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права.
Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
Решта доводів та заперечень учасників справи висновків суду по суті позовних вимог не спростовують. Слід зазначити, що згідно практики Європейського суду з прав людини та зокрема, рішення у справі Серявін та інші проти України від 10 лютого 2010 року, заява 4909/04, відповідно до п.58 якого суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі РуїсТоріха проти Іспанії від 9 грудня 1994 року, серія A, N 303-A, п.29).
Відповідно до ч. 1 ст. 143 Кодексу адміністративного судочинства України суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі.
Відповідно до частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Позивачем за подання даного адміністративного позову сплачений судовий збір в розмірі 33280,00 грн, що підтверджується платіжною інструкцією №1513110001 від 03.03.2026 року.
Враховуючи, що адміністративний позов підлягає задоволенню, з Головного управління ДПС в Одеській області на користь приватного акціонерного товариства «КРІОІН ІНЖИНІРІНГ» слід стягнути 33280,00 грн.
Керуючись ст. ст. 9, 72-73, 77, 90, 242, 245, 255, 295 КАС України суд
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов товариства з обмеженою відповідальністю «КРІОІН ІНЖИНІРІНГ» до Головного управління ДПС в Одеській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення рішення ГУ ДПС в Одеській області № 1743/15-32-23-02-19 від 14.01.2026 року на загальну суму 18 564 215 грн.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення рішення ГУ ДПС в Одеській області № 1747/15-32-23-02-19 від 14.01.2026 року на суму 340 грн.
Стягнути з Головного управління ДПС в Одеській області (код ЄДРПОУ ВП: 44069166) за рахунок його бюджетних асигнувань на корить товариства з обмеженою відповідальністю «КРІОІН ІНЖИНІРІНГ» (код ЄДРПОУ 39032768) сплачений судовий збір у розмірі 33280,00 грн. (тридцять три тисячі двісті вісімдесят гривень 00 копійок).
Рішення суду набирає законної сили в порядку, визначеному ст.255 КАС України.
Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення суду, або розгляд справи проводився в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повний текст складено та підписано суддею 05.06.2026.
Позивач: товариства з обмеженою відповідальністю «КРІОІН ІНЖИНІРІНГ» (код ЄДРПОУ 39032768, адреса: Митна площа, буд. 1-А, м. Одеса, 65082);
Відповідач: Головне управління ДПС в Одеській області (код ЄДРПОУ 44069166, адреса: 65044, м. Одеса, вул. Семінарська, 5)
Суддя П.П. Марин