Рішення № 137162259, 05.06.2026, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
05.06.2026
Номер справи
501/5400/25
Номер документу
137162259
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Справа № 501/5400/25

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 червня 2026 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Бездрабка О.І., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , третя особа: Відділ поліції № 1 Одеського районного управління поліції № 2 Головного управління Національної поліції в Одеській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії,

встановив:

ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до Чорноморського міського суду Одеської області з позовною заявою до ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі - відповідач), третя особа: Відділ поліції № 1 Одеського районного управління поліції № 2 Головного управління Національної поліції в Одеській області, в якій просить:

- визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо складання та направлення запита № Е2326684 від 04.06.2025 р., який став підставою для розшуку ОСОБА_1 ;

- зобов`язати ІНФОРМАЦІЯ_2 скласти та направити до Відділу поліції № 1 Одеського районного управління поліції № 2 Головного управління Національної поліції в Одеській області повідомлення згідно п.79 Порядку № 1487 про відсутність підстав для адміністративного затримання та доставлення ОСОБА_1 , щодо якого надсилалось звернення № Е2326684 від 04.06.2025 р.

В обґрунтування позовних вимог зазначає, що позивач перебуває на військовому обліку у ІНФОРМАЦІЯ_3 . 05.06.2025 р. позивачу стало відомо з застосунку "Резерв+" про те, що щодо позивача подано інформацію до правоохоронних органів щодо наявності порушень правил військового обліку та про оголошення його у розшук. За результатом направлення адвокатських запитів представником позивача встановлено, що згідно запиту №Е2326684 від 04.06.2025 р. відповідач звернувся до Відділу поліції №1 Одеського районного управління поліції №1 ГУ НП в Одеській області в базу з заявою про здійснення розшуку для доставлення до ТЦК для складання протоколу про адміністративне правопорушення. На переконання позивача, підстави для оголошення його в розшук та направлення відповідного запиту до поліції відсутні, з огляду на що відповідні дії є протиправними, що і слугує підставою для звернення до суду із даним позовом.

Ухвалою Чорноморського міського суду Одеської області від 22.12.2025 р. адміністративну справу № 510/5400/25 за позовною заявою ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , третя особа: Відділ поліції № 1 Одеського районного управління поліції № 2 Головного управління Національної поліції в Одеській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії передано за підсудністю до Одеського окружного адміністративного суду.

Вказана справа 16.01.2026 р. надійшла до Одеського окружного адміністративного суду та за результатами автоматизованого розподілу судової справи між суддями передана судді Бездрабко О.І.

Ухвалою від 19.01.2026 р. прийнято до провадження адміністративну справу № 501/5400/25, відкрито спрощене провадження в адміністративній справі, надано відповідачу п`ятнадцятиденний строк для подання до суду відзиву на позовну заяву.

06.02.2026 р. від представника ІНФОРМАЦІЯ_4 надійшов відзив на позовну заяву, в якому вказує, що представник позивача вказав помилковий код ЄДРПОУ відповідача.

12.02.2026 р. представник позивача подав до суду уточнену позовну заяву, в якій вказав вірний код ЄДРПОУ відповідача.

Станом на 05.06.2026 р. відповідач відзив на позовну заяву не надав.

Згідно ч.6 ст.162 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Дослідивши наявні у справі докази, суд приходить до висновку про часткове позовних вимог виходячи з наступного.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 , 29.07.1981 р. є військовозобов`язаним, що перебуває на військовому обліку в ІНФОРМАЦІЯ_1

За довідкою військово-лікарської комісії від 23.07.2025 р. № 2025-0723-1047-4339-0, виданою позаштатною ВЛК при КНП "Чорноморська лікарня", позивач на підставі статті 236, 41в графи II розкладу хвороб придатний до служби у військових частинах забезпечення, ТЦК та СП, ВВНЗ, навчальних центрах, закладах (установах), медичних підрозділах, підрозділах логістики, зв`язку, оперативного забезпечення, охорони

Зі скріншоту з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов`язаних та резервістів про порушення правил військового обліку, сформованого через застосунок "Резерв+" від 27.10.2025 р. військово-облікові дані позивач уточнив 20.08.2025 р., присутня графа "порушення правил військового обліку", дата початку розшуку 04.06.2025 р. Також зазначено, що 23.07.2025 р. позивач пройшов військово-лікарську комісію, якою визнаний придатним до служби у в/ч забезпечення, ТЦК та СП, ВВНЗ, НЦ, закладах (установах), медпідрозділах, підрозділах логістики, зв`язку, ОЗ, охорони.

Листом від 10.11.2025 р. № 1/2582 відповідач повідомив, що відповідно до наявних облікових даних AITС "Оберіг" встановлено, що системою зафіксовано порушення, яке полягало у не оновленні даних у визначений строк. У зв`язку із чим, відповідно до абз.3 п.56 та абз.16 п.79 Порядку №1487 шляхом електронної інформаційної взаємодії між Єдиним державним реєстром призовників, військовозобов`язаних та резервістів та єдиною інформаційною системою є МВС сформоване звернення в установленому порядку до органів Національної поліції щодо доставлення громадянина ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_5 , з метою складання протоколу про адміністративне правопорушення з урахуванням вимог ст.ст.254, 256 КУпАП. Тобто наявність у застосунку "Резерв+" інформації про "порушення правил військового обліку" або про "звернення ТЦК та СП до Національної поліції" свідчить лише про фіксацію службового звернення (технічної дії), ініційованого територіальним центром, та не є юридичним фактом притягнення до відповідальності або оголошенням особи у розшук. Враховуючи вищевикладене, після складання протоколу про адміністративне правопорушення в присутності громадянина ОСОБА_1 , під час розгляду відповідної справи керівником територіального центру комплектування та соціальної підтримки, згідно із вимогами ч.2 ст.235 КУПАП, буде прийняте подальше рішення щодо наявності або відсутності підстав для притягнення до адміністративної відповідальності, з урахуванням фактичних обставин справи та строків притягнення до адміністративної відповідальності.

Згідно листа Відділу поліції № 1 Одеського районного управління поліції від 12.11.2025 р. № 254202-2025, станом на 11.11.2025 р. за даними системи ІПНП наявне звернення ІНФОРМАЦІЯ_6 щодо порушенням ОСОБА_1 правил військового обліку, законодавства про мобілізаційну підготовку. Звернення ТЦК та СП від 04.06.2025 р. № Е2326684 зареєстровано до Єдиного обліку заяв та повідомлень про вчинені кримінальні правопорушення та інші події з використанням системи ІПНП ВП № 1 ОРУП № 2 ГУНП в Одеській області від 12594. Також інформує, що згідно з даними бази даних "РОЗШУК системи ІПНП" ОСОБА_1 у державному розшуку станом на 11.11.2025 р. не перебуває.

Вважаючи свої права порушеними, а дії відповідача протиправними, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам суд виходить з наступних приписів законодавства.

Положеннями ч.2 ст.19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв`язку з виконанням ними конституційного обов`язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також загальні засади проходження в Україні військової служби регламентовано Законом України "Про військовий обов`язок і військову службу" від 25.03.1992 р. № 2232-ХІІ (далі - Закон № 2232-ХІІ).

Згідно ч.1, 2 ст.1 Закону № 2232-XII захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов`язком громадян України. Військовий обов`язок установлюється з метою підготовки громадян України до захисту Вітчизни, забезпечення особовим складом Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення (далі Збройні Сили України та інші військові формування).

За приписами ч.1 ст.2 Закону № 2232-XII військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров`я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), пов`язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності.

24.02.2022 р. відповідно до п.20 ч.1 ст.106 Конституції України, Закону України "Про правовий режим воєнного стану" Указом Президента України № 64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні" в Україні введено воєнний стан з 24.02.2022 р. строком на 30 діб, який в подальшому неодноразово продовжувався та діє на даний час.

Указом Президента України № 69/2022 "Про загальну мобілізацію" у зв`язку з військовою агресією російської федерації проти України та з метою забезпечення оборони держави, підтримання бойової і мобілізаційної готовності Збройних Сил України та інших військових формувань оголошено проведення в Україні загальної мобілізації.

Згідно абз.4 ст.1, абз.3 ч.4 ст.3 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" від 21.10.1993 р. № 3543-XII (далі - Закон-№ 3543-XII), мобілізація - комплекс заходів, здійснюваних з метою планомірного переведення національної економіки, діяльності органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій на функціонування в умовах особливого періоду, а Збройних Сил України, інших військових формувань, сил цивільного захисту - на організацію і штати воєнного часу. Мобілізація може бути загальною або частковою та проводиться відкрито чи приховано.

Зміст мобілізації становить переведення Збройних Сил України, інших військових формувань, сил цивільного захисту на організацію і штати воєнного часу.

Обов`язки громадян щодо мобілізаційної підготовки та мобілізації визначені ст.22 Закону № 3543-XII.

Згідно абз.2-4 ч.1, абз.2, 8 ч.3 ст.22 Закону № 3543-XII громадяни зобов`язані: з`являтися за викликом до територіального центру комплектування та соціальної підтримки у строк та місце, зазначені в повістці (військовозобов`язані, резервісти Служби безпеки України - за викликом Центрального управління або регіонального органу Служби безпеки України, військовозобов`язані, резервісти розвідувальних органів України за викликом відповідного підрозділу розвідувальних органів України), для взяття на військовий облік військовозобов`язаних чи резервістів, визначення їх призначення на особливий період, направлення для проходження медичного огляду; надавати в установленому порядку під час мобілізації будівлі, споруди, транспортні засоби та інше майно, власниками яких вони є, Збройним Силам України, іншим військовим формуванням, силам цивільного захисту з наступним відшкодуванням державою їх вартості в порядку, встановленому законом; проходити медичний огляд для визначення придатності до військової служби згідно з рішенням військово-лікарської комісії чи відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, закладів охорони здоров`я Служби безпеки України, а у розвідувальних органах України - за рішенням керівників відповідних підрозділів або військово-лікарської комісії Служби зовнішньої розвідки України, розвідувального органу Міністерства оборони України, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони державного кордону.

Під час мобілізації громадяни зобов`язані з`явитися військовозобов`язані та резервісти, які приписані до військових частин для проходження військової служби у воєнний час або до інших підрозділів чи формувань для виконання обов`язків за посадами, передбаченими штатами воєнного часу, - на збірні пункти територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки у строки, зазначені в отриманих ними повістках або мобілізаційних розпорядженнях.

У разі отримання повістки про виклик до територіального центру комплектування та соціальної підтримки громадянин зобов`язаний з`явитися у зазначені у ній місце та строк.

Відповідно до вимог ч.1 ст.27 Закону № 3543-XII у разі невиконання під час мобілізації громадянином обов`язків, передбачених частинами першою, третьою статті 22 цього Закону, та вчинення ним адміністративного правопорушення, передбаченого статтею 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, керівник територіального центру комплектування та соціальної підтримки звертається до органів та підрозділів, що входять до системи поліції, щодо здійснення адміністративного затримання та доставлення такого громадянина до територіального центру комплектування та соціальної підтримки.

Відповідно до ч.ч.1, 3 ст.33 Закону № 2232-ХІІ військовий облік громадян України поділяється на облік призовників, військовозобов`язаних та резервістів. Військовий облік усіх призовників, військовозобов`язаних та резервістів ведеться за місцем їх проживання і відповідно до обсягу та деталізації поділяється на персонально-якісний, персонально-первинний та персональний.

Приписами ч.1 ст.34 Закону № 2232-ХІІ передбачено, що персонально-якісний облік призовників, військовозобов`язаних та резервістів передбачає облік відомостей (персональних та службових даних) стосовно призовників, військовозобов`язаних та резервістів, які узагальнюються в облікових документах та вносяться до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов`язаних та резервістів. Ведення персонально-якісного обліку призовників, військовозобов`язаних та резервістів покладається на відповідні районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки.

Відповідно до пункту 1 Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2022 № 154, територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є органами військового управління, що забезпечують виконання законодавства з питань військового обов`язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації.

Відповідно до п.п.2, 3 Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов`язаних та резервістів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1487 від 30.12.2022 р. (далі - Порядок № 1487), військовий облік є складовою змісту мобілізаційної підготовки держави. Він полягає у цілеспрямованій діяльності державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій щодо: фіксації, накопичення та аналізу наявних людських мобілізаційних ресурсів за військово-обліковими ознаками; здійснення заходів із забезпечення виконання встановлених правил військового обліку призовниками, військовозобов`язаними та резервістами; подання відомостей (персональних та службових даних) стосовно призовників, військовозобов`язаних та резервістів до органів ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов`язаних та резервістів.

Військовий облік ведеться з метою визначення наявних людських мобілізаційних ресурсів та їх накопичення для забезпечення повного та якісного укомплектування Збройних Сил, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів спеціального призначення (далі - інші військові формування) особовим складом у мирний час та в особливий період. Для забезпечення військового обліку громадян України використовується Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов`язаних та резервістів, який призначений для збирання, зберігання, обробки та використання даних про призовників, військовозобов`язаних та резервістів.

Військовий облік ведеться на підставі даних паспорта громадянина України та військово-облікових документів. Для внесення запису/актуалізації даних про призовників, військовозобов`язаних та резервістів до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов`язаних та резервістів ними надаються персональні дані відповідно до вимог Закону України "Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов`язаних та резервістів" (п.20 Порядку № 1487).

Правові та організаційні засади створення, функціонування Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов`язаних та резервістів, регулює відносини у сфері державної реєстрації громадян України, які перебувають у запасі для комплектування Збройних Сил України та інших утворених відповідно до законів України військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави, та осіб, приписаних до призовних дільниць (далі - призовники, військовозобов`язані та резервісти) визначені Законом України "Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов`язаних та резервістів" від 16.03.2017 р. № 1951-VIII (далі - Закон № 1951-VIII).

Відповідно до ч.1 ст.1 Закону № 1951-VIII єдиний державний реєстр призовників, військовозобов`язаних та резервістів (далі - Реєстр) - інформаційно-комунікаційна система, призначена для збирання, зберігання, обробки та використання даних про призовників, військовозобов`язаних та резервістів, створена для забезпечення військового обліку громадян України.

Основними завданнями Реєстру є: 1) ідентифікація призовників, військовозобов`язаних, резервістів та забезпечення ведення військового обліку громадян України; 2) інформаційне забезпечення комплектування Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань особовим складом у мирний час та в особливий період; 3) інформаційне забезпечення громадян України, у тому числі осіб, звільнених з військової служби, які мають право на пенсію, та членів сімей загиблих військовослужбовців відомостями щодо виконання ними військового обов`язку (ч.1 ст.2 Закону № 1951-VIII).

За змістом ст.3 Закону № 1951-VIII основними засадами ведення Реєстру є: 1) обов`язковість та своєчасність внесення до Реєстру передбачених цим Законом відомостей про призовників, військовозобов`язаних та резервістів; 2) повнота та актуалізація відомостей Реєстру про призовників, військовозобов`язаних та резервістів; 3) захищеність Реєстру та внесених до нього відомостей - держава гарантує захист бази даних Реєстру від несанкціонованого доступу та зловживання доступом, незаконного використання відомостей Реєстру, порушення цілісності бази даних Реєстру та його апаратного чи програмного забезпечення, а також гарантує дотримання законодавства щодо захисту персональних даних призовників, військовозобов`язаних та резервістів, наявних у Реєстрі.

За приписами ч.8, 9 ст.5 Закону № 1951-VIII органами ведення Реєстру є районні (об`єднані районні), міські (районні у місті, об`єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, Центральне управління Служби безпеки України та регіональні органи Служби безпеки України, відповідні підрозділи розвідувальних органів України. Органи ведення Реєстру забезпечують ведення Реєстру та актуалізацію його бази даних.

З урахуванням зазначеного ІНФОРМАЦІЯ_5 є органом ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов`язаних та резервістів та повинен забезпечувати актуалізацію його бази даних.

Частиною 1 статті 6 Закону № 1951-VIII встановлено, що до Реєстру вносяться, обробляються та зберігаються в базі даних Реєстру такі відомості: персональні дані призовників, військовозобов`язаних та резервістів; службові дані призовників, військовозобов`язаних та резервістів.

За ст.10 Закону № 1951-VIII держатель та адміністратори Реєстру, органи адміністрування та ведення Реєстру під час ведення Реєстру забезпечують його захист, зокрема захист цілісності бази даних Реєстру, його апаратного та програмного забезпечення, достовірності даних Реєстру, захист від несанкціонованого доступу, незаконного використання, незаконного копіювання, спотворення, знищення даних Реєстру, безпеку персональних даних, відповідно до цього Закону, законів України "Про захист інформації в інформаційно-комунікаційних системах", "Про захист персональних даних" та міжнародних договорів у сфері захисту інформації, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України.

Частиною 2 статті 6 Закону України "Про захист персональних даних" від 01.06.2010 р. № 2297-VІ встановлено, що персональні дані мають бути точними, достовірними та оновлюватися в міру потреби, визначеної метою їх обробки.

Відповідно до ч.3 ст.12 Закону № 1951-VIII персональні та службові дані призовників, військовозобов`язаних та резервістів вносяться до бази даних Реєстру у формі запису сукупності всіх даних призовників, військовозобов`язаних та резервістів, передбачених статтями 7 і 8 цього Закону.

Статтею 7 Закону № 1951-VIII визначено виключний перелік персональних даних призовника, військовозобов`язаного та резервіста, які можуть бути внесені в Реєстр, а статтею 8 Закону № 1951-VIII службових даних.

Зокрема, п.20-1 ч.2 ст.7 Закону № 1951-VIII передбачено внесення до Реєстру відомостей про притягнення призовника, військовозобов`язаного та резервіста до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст.ст.210, 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення (дата, номер, короткий зміст протоколу та/або постанови про адміністративне правопорушення). Будь-яких інших відомостей щодо порушення призовником, військовозобов`язаним та резервістом дотримання правил військового обліку, що підлягають внесенню до Реєстру, статтями 7 і 8 Закону № 1951-VIII не передбачено.

Таким чином, суд дійшов висновку, що до повноважень відповідача належить притягнення військовозобов`язаного до відповідальності за порушення правил військового обліку з прийняттям відповідної постанови, а також внесення відповідачем до Реєстру таких даних про притягнення військовозобов`язаного до адміністративної відповідальності. При цьому, до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов`язаних та резервістів підлягають внесенню дані саме про притягнення до відповідальності за порушення правил військового обліку.

Судом встановлено, що позивача з 04.06.2025 р. розшукують органи військового управління (територіальний центр комплектування та соціальної підтримки) за порушення правил військового обліку, а саме: не уточнення даних до 16.07.2024 р. Наведено обумовило внесення відповідачем відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов`язаних та резервістів (система "ОБЕРІГ") про порушення позивачем, які також автоматично відображено у мобільному застосунку для військовозобов`язаних "Резерв+". Аргументуючи протиправність цих дій, позивач вказує, що уточнив свої військово-облікові дані своєчасно, а відтак і не порушував правила військового обліку.

Вирішуючи питання про правомірність дій відповідача щодо внесення відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов`язаних та резервістів (система "ОБЕРІГ"), суд враховує, що відповідачем не надано жодних доказів притягнення до адміністративної відповідальності позивача за порушення правил військового обліку, а у листі від 10.11.2025 р. відповідачем зазначено, що стосовно позивача не складався протокол про адміністративне правопорушення та постанова про притягнення позивача до адміністративної відповідальності.

Таким чином, враховуючи, відсутність інформації щодо адміністративних правопорушень стосовно позивача та притягнення такого до адміністративної відповідальності, суд дійшов висновку, що дії відповідача щодо внесення відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов`язаних та резервістів про порушення позивачем правил військового обліку та розшук його є протиправними.

Оскільки за приписами ч.ч.8, 9 ст.5 Закону № 1951-VIII органами ведення Реєстру є, зокрема, районні (об`єднані районні), міські (районні у місті, об`єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, суд, керуючись приписами ч.2 ст.9 КАС України, приходить до висновку, що відновлення порушених прав позивача належить здійснити шляхом зобов`язання ІНФОРМАЦІЯ_1 виключити відомості з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов`язаних та резервістів про порушення правил військового обліку відносно ОСОБА_1 та відомості про його розшук.

Щодо позовних вимог про визнання протиправними дії відповідача щодо складання та направлення запита № Е2326684 від 04.06.2025 р., який став підставою для розшуку позивача, суд зазначає наступне.

Відповідно до п.8 ч.1 ст.26 Закону України "Про Національну поліцію" поліція засобами інформаційно-комунікаційної системи наповнює та підтримує в актуальному стані реєстри та бази (банки) даних, що входять до єдиної інформаційної системи Міністерства внутрішніх справ України, стосовно осіб, які скоїли адміністративні правопорушення, провадження у справах за якими здійснюється поліцією або територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки.

Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 03.08.2017 р. № 676 затверджено Положення про інформаційно-комунікаційну систему "Інформаційний портал Національної поліції України".

За визначенням пункту 2 розділу I Положення № 676 інформаційно-комунікаційна система "Інформаційний портал Національної поліції України" (далі - система ІПНП) - сукупність технічних і програмних засобів, призначених для обробки відомостей, що утворюються у процесі діяльності Національної поліції України та її інформаційно-аналітичного забезпечення. Система ІПНП є функціональною підсистемою єдиної інформаційної системи МВС (далі - ЄІС МВС).

Згідно пункту 1 розділу II Положення № 676 основними завданнями системи ІПНП є:

інформаційно-аналітичне забезпечення діяльності Національної поліції України;

забезпечення наповнення та підтримки в актуальному стані інформаційних ресурсів баз (банків) даних, що входять до ЄІС МВС;

забезпечення щоденної діяльності органів (закладів, установ) поліції у сфері трудових, фінансових, управлінських відносин, відносин документообігу;

забезпечення електронної взаємодії з МВС та іншими органами державної влади.

Згідно пункту 1 розділу ІІІ Положення №676, інформаційними ресурсами системи ІПНП є інформація, що утворена в процесі діяльності поліції та використовується:

для наповнення та підтримки в актуальному стані баз (банків) даних, які входять до ЄІС МВС та визначені статтею 26 Закону України "Про Національну поліцію";

для формування баз даних у сфері управлінських відносин, необхідних для виконання покладених на поліцію повноважень;

для формування баз даних, необхідних для забезпечення щоденної діяльності поліції, у сфері трудових відносин, фінансового забезпечення, документообігу.

Відповідно до пункту 56 Порядку № 1487 Національна поліція України за зверненням районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ та розвідувальних органів (яке має містити прізвище, власне ім`я та по батькові (за наявності), адресу задекларованого/зареєстрованого місця проживання (перебування), дату народження, інші дані (за наявності), передбачені статтею 7 Закону України Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов`язаних та резервістів, підставу (порушення призовниками, військовозобов`язаними, резервістами правил військового обліку; порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію), унікальний вихідний номер та кваліфікований електронний підпис уповноваженої особи), надісланим у вигляді набору даних шляхом електронної інформаційної взаємодії між Єдиним державним реєстром призовників, військовозобов`язаних та резервістів та єдиною інформаційною системою МВС, здійснює адміністративне затримання та доставлення призовників, військовозобов`язаних та резервістів, які вчинили адміністративні правопорушення, передбачені статтями 210, 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, до найближчого районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ.

Згідно з пунктом 9 Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2022 р. № 154, територіальні центри комплектування та соціальної підтримки відповідно до покладених на них завдань звертаються в установленому законом порядку до органів Національної поліції щодо доставлення до територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки осіб, які вчинили адміністративні правопорушення, передбачені статтями 210, 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Таким чином, відповідно до приписів Положення про інформаційно-комунікаційну систему "Інформаційний портал Національної поліції України", затвердженого наказом МВС України від 03.08.2017 р. № 676, адміністратором системи "ІПНП" є уповноважений структурний підрозділ апарату центрального органу управління Національної поліції України. ІКС "Інформаційний портал Національної поліції України" вбачається, що може містити дані щодо доставлення до територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки осіб, які вчинили адміністративні правопорушення, передбачені ст.ст.210, 210-1 КУпАП, а також щодо розшуку цих осіб. Такі дані вносяться до ІКС "Інформаційний портал Національної поліції України" на підставі звернення ТЦК та СП, яке передбачене Додатком 20 до Порядку № 1487 і надсилається органам Національної поліції для доставлення до територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки осіб, які вчинили адміністративні правопорушення, передбачені ст.ст.210, 210-1 КУпАП, з метою складення протоколів про адміністративні правопорушення.

В даному випадку внесення органом поліції відомостей до інформаційного ресурсу Інформаційної підсистеми "Розшук" інформаційно-комунікаційної системи "Інформаційний портал Національної поліції України" здійснено на підставі офіційного звернення уповноваженого органу ТЦК та СП вiд 04.06.2025 р. № Е2326684 до Відділу поліції № 1 Одеського районного управління поліції № 2 Головного управління Національної поліції в Одеській області згідно приписів Порядку № 1487. Орган Національної поліції, у свою чергу, не наділений повноваженнями перевіряти правомірність чи обґрунтованість такого звернення, а зобов`язаний діяти виключно в межах та у спосіб, встановлених законом.

Тому, враховуючи встановлення протиправності внесення відповідачем інформації до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов`язаних та резервістів про розшук позивача, як наслідок, є протиправним інформування відповідачем органів Національної поліції про його розшук.

Керуючись ч.2 ст.9 КАС України, суд приходить до висновку, що оскільки за приписами ч.ч.8, 9 ст.5 Закону № 1951-VIII органами ведення Реєстру є, зокрема, районні (об`єднані районні), міські (районні у місті, об`єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, належним способом захисту у контексті спірних правовідносин є зобов`язання відповідача повідомити третю особу про відсутність підстав для здійснення адміністративного затримання та доставлення ОСОБА_1 .

Приписами ч.1 ст.77 КАС України визначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача (ч.2 ст.77 КАС України).

Положеннями ч.1 ст.90 КАС України визначено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

Отже, з урахуванням вищенаведеного, суд дійшов до висновку про часткове задоволення позовних вимог позивача.

Відповідно до ч.1 ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Оскільки за результатами розгляду адміністративної справи суд прийшов до висновку про часткове задоволення позовних вимог лише у зв`язку з неправильним формулюванням способу захисту порушених прав, що не впливає на розмір судового збору, то з відповідача за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 підлягає стягненню судовий збір у сумі 1211,20 грн.

Керуючись ст.ст.9, 14, 73-78, 90, 139, 143, 242-246, 250, 255, 262 КАС України, суд -

вирішив:

Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ), третя особа: Відділ поліції № 1 Одеського районного управління поліції № 2 Головного управління Національної поліції в Одеській області (68001, Одеська обл., м.Чорноморськ, вул.Хантадзе, буд.15, код ЄДРПОУ 41411681) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії задовольнити частково.

Визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) щодо внесення відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов`язаних та резервістів про порушення ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) правил військового обліку та його розшук.

Зобов`язати ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) виключити з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов`язаних та резервістів відомості про порушення ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) правил військового обліку та його розшук.

Визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) щодо направлення звернення до Головного управління Національної поліції в Одеській області (65080, м.Одеса, вул.Ак.Філатова, буд.15-А, код ЄДРПОУ 40108740) для здійснення адміністративного затримання та доставлення ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ).

Зобов`язати ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) повідомити Відділ поліції № 1 Одеського районного управління поліції № 2 Головного управління Національної поліції в Одеській області (68001, Одеська обл., м.Чорноморськ, вул.Хантадзе, буд.15, код ЄДРПОУ 41411681) про відсутність підстав для здійснення адміністративного затримання та доставлення ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ).

В решті позовних вимог відмовити.

Стягнути з ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) судовий збір в сумі 1211 (одна тисяча двісті одинадцять) грн. 20 коп.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до П`ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя О.І. Бездрабко