Рішення № 137162103, 05.06.2026, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
05.06.2026
Номер справи
640/7871/21
Номер документу
137162103
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Справа № 640/7871/21

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 червня 2026 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Танцюри К.О., розглянувши у письмовому провадженні справу за адміністративним позовом Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у м. Києві до Товариства з обмеженою відповідальністю "ЛЕРСЕН ЛТД" про застосування заходів реагування,-

В С Т А Н О В И В:

До Окружного адміністративного суду міста Києва надійшов адміністративний позов Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у м. Києві до Товариства з обмеженою відповідальністю "ЛЕРСЕН ЛТД" про застосування заходів реагування у вигляді повного зупинення експлуатації приміщень шляхом зобов`язання Товариства з обмеженою відповідальністю ЛЕРСЕН ЛТД (місцезнаходження юридичної особи: Україна, 03039, м. Київ, провулок Руслана Лужевського, буд. 14, корпус 6, офіс 9, код ЄДРПОУ: 42671567), відключити джерела електроживлення та накласти печатки на розподільчий електрощит та колонки, вхідні двері приміщення, розташованих за адресою: вул. Волинська, 68-А у Солом`янському районі м. Києві до повного усунення порушень, зазначених в акті перевірки.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 30.03.2021 прийнято до провадження адміністративну справу і призначено розгляд справи без виклику осіб, які беруть участь у справі.

Законом України Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду від 13.12.2022 №2825-IX Окружний адміністративний суд міста Києва ліквідовано, утворено Київський міський окружний адміністративний суд із місцезнаходженням у місті Києві.

Згідно протоколу повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 14.04.2025р. справу передано для розгляду судді Танцюрі К.О.

Ухвалою суду від 21 квітня 2025 року прийнято до провадження зазначену справу, призначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи.

В обґрунтування позовних вимог позивач, у позовній заяві зазначив, що враховуючи те, що під час проведення перевірки виявлено ряд порушень правил техногенної і пожежної безпеки, зазначених в Акті №241, які створюють реальну загрозу життю та здоров`ю людей, та, керуючись ст. 68 Кодексу цивільного захисту України, Головне управління ДСНС України у м. Києві зобов`язане звернутися до адміністративного суду з позовом про застосування заходів реагування. Водночас, як вказав позивач, застосування заходів реагування є тимчасовім заходом, який направлений на попередження настання негативних наслідків, викликаних наявністю на об`єкті порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, які створюють загрозу життю та здоров`ю людей.

15.07.2025 до суду від представника відповідача надійшли додаткові пояснення, згідно яких відповідач зазначив, що господарська діяльність здійснювалась Товариством на об`єктах АЗС, що перебували в користуванні Товариства на підставах, визначених законодавством, в тому числі на АЗС за адресою: вул. Волинська, 68-А у Солом`янському районі м. Києві. Проте, починаючи з 20.09.2024 ТОВ «ЛЕРСЕН ЛТД» повернуто з суборенди (тимчасового користування) АЗС за адресою: вул. Волинська, 68-А у Солом`янському районі м. Києві, що підтверджується копіями додаткової угоди до договору суборенди та акту приймання-передачі (повернення) об`єкту з суборенди. З вказаного часу, як вказав відповідач, а саме з 20.09.2024, ТОВ «ЛЕРСЕН ЛТД» не використовує АЗС за вищезазначеною адресою в господарській діяльності. Відтак, наразі відсутні підстави для застосування відносно ТОВ «ЛЕРСЕН ЛТД» заходів реагування про застосування заходів реагування у вигляді повного зупинення експлуатації приміщень шляхом зобов`язання Товариства з обмеженою відповідальністю «ЛЕРСЕН ЛТД» відключити джерела електроживлення та накласти печатки на розподільчий електрощит та колонки, вхідні двері приміщення, розташованих за адресою: вул. Волинська, 68-А у Солом`янському районі м. Києві до усунення зауважень у акті. У зв`язку з викладеним, відповідач просить суд відмовити у задоволенні позову у повному обсязі.

Дослідивши письмові докази по справі, судом встановлено наступне.

У період з 18.03.2021р. по 19.03.2021р., перевіряючими Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у м. Києві, у присутності керівника суб`єкта господарювання ТОВ «ЛЕРСЕН ЛТД», здійснено позаплановий захід державного нагляду (контролю) щодо дотримання суб`єктом господарювання вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки ТОВ «ЛЕРСЕН ЛТД», за адресою м. Київ, вул.Волинська 68-А, за результатами якої складено акт №241 від 19.03.2021.

Під час перевірки встановлено порушення ТОВ «ЛЕРСЕН ЛТД» правил та норм пожежної і техногенної безпеки, які створюють загрозу життю та здоров`ю людей.

Відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частинами 1-3 ст.55 Кодексу цивільного захисту України визначено, що забезпечення пожежної безпеки на території України, регулювання відносин у цій сфері органів державної влади, органів місцевого самоврядування та суб`єктів господарювання і громадян здійснюються відповідно до цього Кодексу, законів та інших нормативно-правових актів. Діяльність із забезпечення пожежної безпеки є складовою виробничої та іншої діяльності посадових осіб і працівників підприємств, установ та організацій. Зазначена вимога відображається у трудових договорах (контрактах), статутах та положеннях. Забезпечення пожежної безпеки суб`єкта господарювання покладається на власників та керівників таких суб`єктів господарювання.

Частиною 1 ст.66 Кодексу цивільного захисту України передбачено, що центральний орган виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, здійснює державний нагляд (контроль) шляхом проведення планових та позапланових перевірок відповідно до закону.

Пунктом 12 ч.1 ст.67 Кодексу цивільного захисту України передбачено, що до повноважень центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, належить: звернення до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, експлуатації будівель, об`єктів, споруд, цехів, дільниць, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, зупинення проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску і реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту, надання послуг, якщо ці порушення створюють загрозу життю та/або здоров`ю людей.

Частиною 1 ст.70 Кодексу цивільного захисту України визначено, що підставою для звернення центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, об`єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів є: 1) недотримання вимог пожежної безпеки, визначених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами, стандартами, нормами і правилами; 2) порушення вимог пожежної безпеки, передбачених стандартами, нормами і правилами, під час будівництва приміщень, будівель та споруд виробничого призначення; 3) випуск і реалізація вибухопожежонебезпечної продукції та продукції протипожежного призначення з відхиленням від стандартів чи технічних умов або без даних щодо відповідності такої продукції вимогам пожежної безпеки; 4) нездійснення заходів щодо захисту персоналу від шкідливого впливу ймовірних надзвичайних ситуацій; 5) відсутність на виробництвах, на яких застосовуються небезпечні речовини, паспортів (формулярів) на обладнання та апаратуру або систем із забезпечення їх безперебійної (безаварійної) роботи; 6) невідповідність кількості засобів індивідуального захисту органів дихання від небезпечних хімічних речовин нормам забезпечення ними працівників суб`єкта господарювання, їх непридатність або відсутність; 7) порушення правил поводження з небезпечними речовинами; 8) відсутність або непридатність до використання засобів індивідуального захисту в осіб, які здійснюють обслуговування потенційно небезпечних об`єктів або об`єктів підвищеної небезпеки, а також в осіб, участь яких у ліквідації наслідків надзвичайної ситуації передбачена планом локалізації і ліквідації наслідків аварій; 9) відсутність на об`єкті підвищеної небезпеки диспетчерської служби або її неготовність до виконання покладених на неї завдань, у тому числі через відсутність відповідних документів, приладів, обладнання або засобів індивідуального захисту; 10) неготовність до використання за призначенням аварійно-рятувальної техніки, засобів цивільного захисту, а також обладнання, призначеного для забезпечення безпеки суб`єктів господарювання; 11) проведення робіт з будівництва будинків та споруд, розміщення інших небезпечних об`єктів, інженерних і транспортних комунікацій, які порушують встановлений законодавством з питань техногенної безпеки порядок їх проведення або проведення яких створює загрозу безпеці населення, суб`єктам господарювання, обладнанню та майну, що в них перебувають.

Відповідно до ч.2 ст.70 Кодексу цивільного захисту України повне або часткове зупинення роботи підприємств, об`єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, виконання робіт, надання послуг здійснюється виключно за рішенням адміністративного суду.

Аналізуючи вказані правові норми, суд дійшов висновку, що застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, об`єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів можливо в тому випадку, якщо суб`єктом господарювання не дотримано вимоги пожежної безпеки, визначених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами, стандартами, нормами і правилами, за обов`язкової умови, що таке порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки створює загрозу життю та здоров`ю людей.

Разом з тим, як встановлено судом під час з`ясування офіційних обставин справи, спірна перевірка щодо дотримання суб`єктом господарювання вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки ТОВ «ЛЕРСЕН ЛТД», здійснювалась на АЗС, за адресою м. Київ, вул. Волинська 68-А.

Вказане приміщення АЗС, де позивачем здійснювалась господарська діяльність знаходилось в суборенді у ТОВ «ЛЕРСЕН ЛТД» на підставі договору суборенди №11/06/22-1-СБ від 11.06.2022р., згідно п.1.1 якого, на умовах цього договору суборендодавець (ТОВ «ДІСКУС 2020») передає, а суборендар приймає в строкове платне користування нерухоме майно, а саме: нежитлову будівлю АЗС, яка розташована за адресою: м.Київ, вул. Волинська 68-А, з майном, технічними засобами, обладнаннями та устаткуваннями.

Поряд з цим, з 20.09.2024 ТОВ «ЛЕРСЕН ЛТД» повернуто з суборенди (тимчасового користування) АЗС за адресою: вул. Волинська, 68-А у Солом`янському районі м. Києві, що підтверджується копіями додаткової угоди до договору суборенди №1 від 10.06.2023 та акту приймання-передачі (повернення) об`єкту з суборенди від 20.09.2024. Докази іншого матеріали справи не містять.

Враховуючи вищевикладене, предмет спору, та те, що приміщення відносно якого позивачем проведено позаплановий захід не перебуває у відповідача на праві власності та/або користування з квітня 2024 року, суд приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог позивача про застосування заходів реагування у вигляді повного зупинення експлуатації приміщень шляхом зобов`язання Товариства з обмеженою відповідальністю ЛЕРСЕН ЛТД (місцезнаходження юридичної особи: Україна, 03039, м. Київ, провулок Руслана Лужевського, буд. 14, корпус 6, офіс 9, код ЄДРПОУ: 42671567), відключити джерела електроживлення та накласти печатки на розподільчий електрощит та колонки, вхідні двері приміщення, розташованих за адресою: вул. Волинська, 68-А у Солом`янському районі м. Києві до повного усунення порушень, зазначених в акті перевірки.

Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи викладене, суд вважає, що адміністративний позов Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у м. Києві не підлягає задоволенню.

Керуючись ст.ст. 241-246, 250, 255, 295,382 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у м. Києві відмовити.

Рішення набирає законної сили згідно ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду, за правилами, встановленими ст.ст. 293, 295 та п. 15-5 розділу VII Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя К.О. Танцюра

.