Рішення № 137162099, 04.06.2026, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
04.06.2026
Номер справи
420/4335/25
Номер документу
137162099
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Справа № 420/4335/25

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 червня 2026 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі судді Вікторії ХОМ`ЯКОВОЇ, розглянувши в письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, про визнання протиправними та скасування рішень, зобов`язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

До Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 (далі - позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (далі - відповідач-1), Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (далі - відповідач-2), в якому позивач просить:

визнати протиправним та скасувати рішення комісії при Головному управлінні Пенсійного фонду України в Одеській області про підтвердження стажу роботи, що дає право на призначення пенсії ОСОБА_1 на пільгових умовах від 26 грудня 2024 року (протокол №11);

визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області №155950022786 від 16.01.2025 року про відмову ОСОБА_1 в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до п. 3 ч. 2 ст. 114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування";

зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області зарахувати до стажу роботи ОСОБА_1 періоди роботи на посаді тракториста-машиніста, безпосередньо зайнятому у виробництві сільськогосподарської продукції відповідно до ч.3 ст. 114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування": з 22 лютого 1992 року до 14 листопада 1992 року в колгоспі ім. Леніна Одеської області бульдозеристом на фермі №2 (1 рік) (відповідачем враховано лише 9 місяців 15 днів, незважаючи на те, що мною при встановленому мінімуму 250 людино-днів відпрацьовано 270 людино-днів; не довраховано 2 місяця 15 днів); з 01 січня 2002 року до 14 лютого 2005 року механізатором в СВК "Жовтневе Болградського району Одеської області (3 роки 1 місяць 14 днів); з 01 червня 2008 року до 31 травня 2012 року механізатором у фермерському господарстві "Колос-2"; комбайнером та трактористом у дочірньому підприємстві "Колосисте" ТОВ "Перемога" (4 роки); з 01 червня 2012 року до 30 листопада 2012 року трактористом машиністом сільськогосподарського виробництва у ТОВ "УкрзернопромАгро" (6 місяців); з 02 червня 2015 року до 24 вересня 2015 року механізатором сільськогосподарського виробництва у ТОВ "СГВП "Таборівське" (3 місяця 22 дні); з 01.10 2024 року до 31.12.2024 року - комбайнером у ТОВ "Агро-Модуль" (3 місяці);

зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області зарахувати:

до страхового стажу період роботи ОСОБА_1 з 22.02.1992 по 14.11.1992 1 рік в колгоспі ім. Леніна Болградського району Одеської області (відповідачем враховано лише 9 місяців 15 днів, незважаючи на те, що мною при встановленому мінімуму 250 людино-днів відпрацьовано 270 людино-днів); з 01.10 2024 до 31.12.2024 комбайнером у ТОВ "Агро-Модуль" - 3 місяці;

до пільгового стажу періоди роботи ОСОБА_1 на посаді тракториста машиніста, безпосередньо зайнятому у виробництві сільськогосподарської продукції відповідно до ч.3 ст.114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування": з 22 лютого 1992 року до 14 листопада 1992 року в колгоспі ім. Леніна Болградського району Одеської області бульдозеристом на фермі №2 (1 рік) (відповідачем враховано лише 9 місяців 15 днів, незважаючи на те, що мною при встановленому мінімуму 250 людино-днів відпрацьовано 270 людино-днів; недовраховано 2 місяця 15 днів); з 01 січня 2002 року до 14 лютого 2005 року механізатором в СВК "Жовтневе Болградського району Одеської області (3 роки 1 місяць 14 днів); з 01 червня 2008 року до 31 травня 2012 року механізатором у фермерському господарстві "Колос-2"; комбайнером та трактористом у дочірньому підприємстві "Колосисте" ТОВ "Перемога" (4 роки); з 01 червня 2012 року до 30 листопада 2012 року трактористом машиністом сільськогосподарського виробництва у ТОВ "УкрзернопромАгро" (6 місяців); з 02 червня 2015 року до 24 вересня 2015 року - механізатором сільськогосподарського виробництва у ТОВ "СГВП "Таборівське" (3 місяця 22 дні); з 01.10 2024 року до 31.12.2024 року - комбайнером у ТОВ "Агро-Модуль" (3 місяці);

зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області призначити з 08 січня 2025 року ОСОБА_1 пенсію за віком на пільгових умовах, як трактористу-машиністу, безпосередньо зайнятому у виробництві сільськогосподарської продукції, відповідно до п. 3 ч. 2 ст. 114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування";

стягнути на користь ОСОБА_1 солідарно за рахунок бюджетних асигнувань відповідачів судові витрати у розмірі 1211,20 грн.

Ухвалою суду від 17.02.2025 року позовну заяву було залишено без руху. Надано 5-ти денний строк для усунення недоліків.

03.03.2025 року до суду надійшла заява про усунення недоліків, надіслана позивачем. Ухвалою від 10.03.2025 відкрито провадження у справі, вирішено розглядати справу у спрощеному порядку без виклику представників сторін.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що Комісією при Головному управління Пенсійного фонду України в Одеській області 26 грудня 2024 року прийнято рішення (протокол №11), яким підтверджено позивачу право у зарахуванні до пільгового стажу періодів роботи з 22.02.1992 року по 14.11.1992 року; з 15.11.1992 року по 31.12.2001 року; з 01.01.2005 року по 31.01.2005 року на посаді тракториста-машиніста відповідно до підпункту 3 пункту 2 статті 114 розділу ХІУ-І Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування". Час роботи у роки, в яких не виконаний без поважних причин встановлений мінімум трудової участі в громадському господарстві, зараховувати до пільгового стажу за фактичною тривалістю. Період роботи трактористом-машиністом після 2004 року зарахувати до пільгового стажу з урахуванням даних про сплату страхових внесків. Відмовлено ОСОБА_2 у підтвердженні періодів роботи з 01.01.2002 року по 31.01.2002 року та з 01.03.2002 року по 31.12.2004 року на посаді тракториста-машиніста, оскільки за одним комбайном, який працює у виробництві сільськогосподарської продукції в колгоспі, було закріплено більш ніж 2 комбайнери, які працювали позмінно, так як вони не були постійно заняті на цій роботі і не виконували встановленого мінімуму людино-днів. Відмовлено позивачу, у підтвердженні періодів роботи з 01.01.2002 року по 28.02.2002 року у зв`язку з відсутністю відомостей про нарахування заробітної плати та займаної посади за цей період.

Позивач вказує, що відповідно розрахунку стажу роботи (форма РС - право) з невідомої причини відповідачем не зараховано до пільгового стажу періоди роботи:

-з 04.06.2008 року по 09.06.2008 року механізатором у ФГ "Колос-2" - 9 днів;

-з 17.06.2008 року по 31.05.2012 року комбайнером та трактористом - машиністом сільськогосподарського виробництва у Дочірньому підприємстві "Колосисте" ТОВ "Перемога" - 3 роки 11 місяців 13 днів, хоча цей період зарахований відповідачем у страховий стаж;

-з 01.06.2012 року по 30.11.2012 року трактористом-машиністом сільськогосподарського виробництва у ТОВ "УкрзернопромАгро" - 6 місяців, хоча цей період зарахований відповідачем у страховий стаж;

- з 02 червня 2015 року по 24 вересня 2015 року - механізатором сільськогосподарського виробництва у ТОВ "СГВП "Таборівське" - 3 місяці 28 днів, (записі в моїй трудовій книжці № 39 та 40, арк. 24-25), та

- з 01 жовтня 2024 року по 31 грудня 2024 року - комбайнером у ТОВ "Агро-Модуль" (3 місяці), які не зараховані і до страхового стажу.

08.01.2025 ОСОБА_1 звернувся до ГУ ПФУ в Одеській області з заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах як трактористу-машиністу відповідно до п.3 ст. 114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування". Заява за принципом екстериторіальності була передана на розгляд до ГУ ПФУ у Львівській області. Рішенням ТУ ПФУ у Львівській області від 16 січня 2025 року № 15595002276 позивачу відмовлено в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах як трактористу - машиністу у зв`язку з відсутністю необхідного пільгового стажу роботи. Вважає рішення комісії при Головному управління Пенсійного фонду України в Одеській області про підтвердження стажу роботи, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах від 26 грудня 2024року (протокол №11) та рішення ГУ ПФУ у Львівській області від 16 січня 2025 року № 15595002276 про відмову в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах як трактористу - машиністу у зв`язку з відсутністю необхідного пільгового стажу роботи незаконними, необгрунтованими та такими, що підлягають скасуванню. Позивач вказує, що стаж роботи на посаді тракториста - машиніста складає більше 25 років, а саме: 25 років 02 місяці 24 дні, при загальному стажі більше 36 років. Це підтверджується копією трудової книжки, а також архівними довідками №№ 1333/03-21; 1334/03-21; 1333/03-21 від 09.10.2024 року, виданими відділом Трудовий архів Белградської міської ради Одеської області, довідкою № 1/09/24 від 26.09.2024 року, виданою ГОВ "Агро-Модуль" та іншими доказами.

Головне управління ПФУ в Львівській області (відповідач-1) надало до суду відзив на позовну заяву, в якому не погоджується з вимогами позовної заяви, вважає її безпідставною та такою, що не підлягає задоволенню. Згідно абзацу 1 частини 1 ст. 24 Закону № 1058 страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок. Відповідно до абзацу 1 частини 2 ст. 24 Закону № 1058 страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом, а також даних, включених на підставі цих документів до реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування.

На виконання Указу Президента України від 04.05.1998 № 401 "Про заходи щодо впровадження персоніфікованого обліку відомостей у системі обов`язкового державного пенсійного страхування" Кабінет Міністрів України постановою від 04.06.1998 № 794 затвердив Положення про організацію персоніфікованого обліку відомостей у системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування". Згідно абзацу 1 частини 4 ст. 24 Закону № 1058 періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.

Для підтвердження права на пільгове пенсійне забезпечення машиністів-трактористів, безпосередньо зайнятих у виробництві сільськогосподарської продукції повний робочий день необхідні довідки про стаж роботи, який дає право на пільгове пенсійне забезпечення відповідної форми, затвердженої додатком до роз`яснення Міністерства соціального забезпечення України від 20.01.1992 № 7.

Відповідно до пункту 3 частини 2 ст. 114 Закону № 1058 на пільгових умовах пенсія за віком призначається: чоловікам, які працюють трактористами-машиністами і безпосередньо зайняті у виробництві сільськогосподарської продукції в колгоспах, радгоспах, інших підприємствах сільського господарства, - після досягнення 55 років і за наявності страхового стажу не менше 30 років, з них не менше 20 років на зазначеній роботі.

Відповідно до підпункту 5 пункту 2.1 Порядку № 22-1 документи, які підтверджують право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах: довідка про підтвердження наявного стажу роботи для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній відповідно до пункту 20 Порядку підтвердження наявного стажу роботи (у випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсію на пільгових умовах згідно з пунктами 1-6, 8 частини другої, частиною третьою статті 114 Закону та пунктом 23 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону). У разі ліквідації підприємства, установи, організації без визначення правонаступника пільговий стаж підтверджується комісією з питань підтвердження стажу роботи, що дає право на призначення пенсії, згідно з Порядком підтвердження періодів роботи, що зараховуються до стажу для призначення пенсії, затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 10 листопада 2006 року №18-1, (далі - Порядок підтвердження періодів роботи, що зараховуються до стажу для призначення пенсії). Орган, що призначає пенсію, додає рішення цієї комісії.

Постановою Правління Пенсійного фонду України від 10.11.2006 № 18-1 (далі Порядок №18-1) затверджено Порядок підтвердження періодів, що зараховуються до стажу для призначення пенсії. Відповідно до пункту 1 Порядку № 18-1 цей Порядок визначає процедуру підтвердження періодів роботи, що зараховуються до стажу роботи: в тому числі для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлену для окремої категорії працівників, у разі ліквідації підприємства, установи, організації без визначення правонаступника. Абзацами 1, 2 пункту 2 Порядку № 18-1 передбачено, що дія цього Порядку поширюється на осіб, які працювали: на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України. Згідно пункту 6 Порядку № 18-1 основним завданням Комісії є розгляд заяв про підтвердження стажу роботи та прийняття за результатами їх розгляду рішень про підтвердження (відмову в підтвердженні) стажу роботи.

Пільговий стаж позивача не підтверджено Комісією при Головному управлінні Пенсійного фонду України в Одеській області - протокол №11 від 26.12.2024 у відповідності приписам Порядку № 18-1 (підприємство ліквідовано) в періоди роботи з 01.01.2002 по 31.01.2002, з 01.03.2002 по 31.12.2004 на посаді тракториста відповідно до підпункту 3 пункту 2 ст. 114 Закону №1058, оскільки за одним комбайном було закріплено два комбайнери, які працюють позмінно і не зайнятті постійно у виробництві сільськогосподарської продукції і працюючи не виконують встановленого мінімуму людино днів; з 01.02.2002 по 28.02.2002 у зв`язку з відсутністю відомостей про нарахування заробітної плати та займаної посади за цей період.

Пільговий стаж - це період трудової діяльності в шкідливих, небезпечних або специфічних умовах упродовж повного робочого дня. Одних записів трудової книжки про факт роботи не достатньо для зарахування до пільгового стажу вищенаведеного періоду роботи, оскільки в трудовій книжці відсутні відомості, щодо безпосередньої зайнятості у виробництві сільськогосподарської продукції протягом повного польового періоду в рослинництві, або на протязі календарного року в тваринництві. Оскільки, у позивача був відсутній необхідний пільговий стаж на посаді тракториста-машиніста, передбачений пунктом 3 частини 2 ст. 114 Закону № 1058, Головним управлінням Пенсійного фонду України у Львівській області відмовлено у призначенні пенсії. Отже, вважає, що дії органів Пенсійного фонду України щодо відмови в призначенні пенсії є правомірними, такими, що відповідають чинному законодавству України.

Головне управління ПФУ в Одеській області (відповідач-2) також заперечує проти позову. Головним управлінням встановлено, що відсутня можливість перевірки в первинних документах відомостей щодо специфічних доплат та виплат, які надаються трактористам за ремонт техніки, чи виконання польових робіт, зумовлених збором врожаю, чи іншими терміновими потребами у спірний період. Саме такі відомості свідчать про факт безпосередньої зайнятості працівника в виробництві сільськогосподарської продукції. Також відсутні інші документи, які б свідчили про такий факт.

Час роботи у роки, в яких не виконаний без поважних причин встановлений мінімум трудової участі в громадському господарстві, зараховано до пільгового стажу за фактичною тривалістю. Період роботи трактористом-машиністом після 2004 року зараховано до пільгового стажу з урахуванням даних про сплату страхових внесків.

Не підтверджено пільговий стаж Позивача Комісією при Головному управлінні Пенсійного фонду України в Одеській області - протокол №11 від 26.12.2024 у відповідності приписам Порядку №18-1 в періоди роботи з 01.01.2002 по 31.01.2002, з 01.03.2002 по 31.12.2004 на посаді тракториста відповідно до підпункту 3 пункту 2 ст. 114 Закону №1058, оскільки за одним комбайном було закріплено два комбайнери, які працюють позмінно і не зайнятті постійно у виробництві сільськогосподарської продукції і працюючи не виконують встановленого мінімуму людино днів; з 01.02.2002 по 28.02.2002 у зв`язку з відсутністю відомостей про нарахування заробітної плати та займаної посади за цей період. Рішенням №155950022786 від 16.01.2025 територіальним органом Пенсійного фонду України відмовлено позивачу в призначені пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до п. 3 ст. 114 у зв`язку з відсутністю 20 років пільгового стажу на посаді тракториста-машиніста, в наявності лише 16 років 09 місяців 05 днів. Такі обставини не дають право на призначення пенсії, тому виключається формальне винесення рішення №155950022786. Позивач не надав органу Пенсійного фонду документи, які підтверджують його право на призначення пенсії, в т. ч. підтверджують його пільговий характер роботи як того вимагає Закон, тобто що підтверджують його безпосередню зайнятість у виробництві с/г продукції протягом повного польового періоду. Для призначення пенсії як трактористу - машиністу зі зниженням пенсійного віку Закон зобов`язує позивача підтвердити своє право на даний вид пенсії первинними документами, які б дали змогу дійти висновку, що позивач дійсно працював у виробництві с/г продукції, а також був зайнятий такими роботами протягом повного польового періоду (не менше 80% ).

Щодо твердження позивача стосовно підтвердження пільгового стажу трудовою книжкою повідомляє, що дійсно згідно п. 1 Порядку основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Але трудова книжка може підтвердити лише загальний стаж роботи. Оскільки запис у трудовій книжці як правило не містить відомостей необхідних для підтвердження права робітника на пільгову пенсію (зайнятість повний робочий день, характер виконуваної роботи, відомостей в яких саме умовах працювала особа, первинні документи за час виконання робіт, періоди роботи, що зараховуються до пільгового стажу, назва професії або посади), тому Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній Розділом "Особливості підтвердження трудового стажу окремих категорій працівників" передбачено, що у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.

До трактористів - машиністів, безпосередньо зайнятих у виробництві сільськогосподарської продукції, відносяться працівники, які оформлені на роботу трактористами-машиністами, мають відповідні посвідчення, постійно зайняті на тракторах та інших самохідних сільськогосподарських машинах на протязі повного сезону сільськогосподарських робіт в рослинництві та тваринництві. Трактористам- машиністам, які відробили повний польовий період на тракторах та інших самохідних сільськогосподарських машинах, весь рік роботи зараховується до стажу, який дає право на пільгове пенсійне забезпечення, і в тому випадку, якщо в міжпольовий або міжсезонний період вони виконували інші роботи на стаціонарних і причепних установках та агрегатах, з ремонту сільськогосподарської техніки, на тваринницьких фермах тощо.

Стаж, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах, визначається комісією в складі керівника господарства, працівника по кадрах, головного бухгалтера і представника профспілкового комітету на підставі відповідних документів (роз`яснення пенсій на пільгових умовах трактористам - машиністам, які безпосередньо зайняті у виробництві сільськогосподарської продукції в колгоспах, радгоспах і інших підприємствах сільського господарства). При вирішенні питань пенсійного забезпечення трактористів - машиністів слід, в кожному конкретному випадку, підходити з позиції питомої ваги фактично виконуваних трактористом - машиністом цих робіт, які мають належність до виробництва сільськогосподарської продукції (вивезення та внесення добрива, тобто зайнятість в польових умовах та ін.). Працівникам с/г підприємств, безпосередньо зайнятих у виробництві с/г продукції, згідно положення про оплату праці після закінчення виробничого циклу, як правило, нараховується доплата по кінцевих результатах роботи, перевіряється факт виплати польового забезпечення. Дані відомості мають міститися в товарно-транспортних накладних, або зазначені в посадових обов`язках. Перевіряється факт зайнятості за основним місцем роботи чи за сумісництвом. Такі дані містяться в первинних документах роботодавця. Первинний документ - документ, який містить відомості про господарську операцію (накази, розпорядження) про прийняття, переведення, звільнення з роботи, а в разі необхідності накази на відпустки (книги наказів по особовому складу); особова картка форми П2 (Т2); особові рахунки, книги обліку трудового стажу та заробітної плати колгоспників (форма 14). Підтверджують факти та показники, які потребують підтвердження пільгового характеру роботи бухгалтерські та інші документи, які збереглись на підприємстві.

З урахуванням вищезгаданого видавати пільгові довідки мають право винятково підприємства, на яких працювала особа, або їх правонаступники, тому законодавцем ст. 101 Закону України "Про пенсійне забезпечення" передбачено, що підприємства та організації несуть матеріальну відповідальність за шкоду, заподіяну громадянам або державі внаслідок несвоєчасного оформлення або подання пенсійних документів, а також за видачу недостовірних документів і відшкодовують її. З огляду на викладені норми законодавства, визначальними обставинами для встановлення пільгового характеру спірного стажу є : 1. встановлення факту роботи позивача на посаді тракториста-машиніста; 2. встановлення безпосередньої зайнятості позивача у виробництві с/г продукції.

Відповідач-2 звертає увагу суду на те, що позивач не надав як суду І-ї інстанції, так і відповідачу, докази, які підтверджують його безпосередню зайнятість протягом повного польового періоду у виробництві сільськогосподарської продукції на посаді тракториста-машиніста у спірному періоді.

Відповідно Роз`яснення МСЗ № 7 від 20.01.1992, працюючи тільки на тракторі, особи не виконують встановленого мінімуму людино-днів, оскільки у вільний від роботи на тракторі час, працюють на різних роботах, доказ перебування на посаді тракториста-машиніста протягом повного польового періоду є обов`язковим.

Можливість призначення пенсії на пільгових умовах розглядалась на підставі архівних довідок, наданих позивачем на момент звернення до органу Пенсійного фонду. Відповідно до п. 4.3 Розділу "Приймання, оформлення і розгляд документів" Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", затвердженого Постановою правління ПФУ від 25.11.2005р. №22-1 право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об`єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію.

Відповідно до статті 56 Закону України "Про пенсійне забезпечення" у стаж зараховують роботу, яку виконували на підставі трудового договору на підприємствах, в установах, організаціях і кооперативах незалежно від форм власності та господарювання, а також на підставі членства в колгоспах та інших кооперативах незалежно від характеру та тривалості роботи і тривалості перерв.

Головне управління ПФУ в Одеській області діяло на підставі та у межах, передбачених діючим законодавством України і підстави для визнання протиправним та скасування Рішення №155950022786 та протоколу №11 від 26.12.2024 відсутні.

Відсутні підстави для стягнення на користь позивача з Головного управління судового збору, оскільки згідно з ч. 2 ст. 73 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" забороняється використання коштів Пенсійного фонду на цілі, не передбачені цим Законом. Згідно з п. 20 та 29 ч. 1 ст. 116 Бюджетного кодексу України взяття зобов`язань без відповідних бюджетних асигнувань та здійснення видатків бюджету з перевищенням бюджетних призначень є порушенням бюджетного законодавства.

Головне управління не є суб`єктом прийняття рішення у даній справі, оскільки проживання позивача на території, яку обслуговує Головне управління, не може бути підставою для зобов`язання цього органу вчиняти певні дії, оскільки визначальним фактор є визначення органу яким саме було прийнято спірне рішення, що є предметом розгляду у цій справі та стало підставою для звернення з позовом до суду.

Відповідно до ч. 5 ст. 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

Учасники справи з клопотанням про розгляд справи у судовому засіданні до суду не звертались.

Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог, відзиву на позовну заяву, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст.72-79 КАС України, судом встановлено наступні факти та обставини.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , звернувся до ГУ ПФУ в Одеській області з заявою про підтвердження стажу роботи для призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до п. 3 ст. 114 розділу XIV Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".

Комісією при Головному управління Пенсійного фонду України в Одеській області 26 грудня 2024року за розглядом заяви ОСОБА_1 про підтвердження стажу роботи, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах прийнято рішення (протокол №11), яким:

- підтверджено позивачу право у зарахуванні до пільгового стажу періодів роботи з 22.02.1992 по 14.11.1992 ; з 15.11.1992 по 31.12.2001 ; з 01.01.2005 по 31.01.2005 року на посаді тракториста-машиніста відповідно до підпункту 3 пункту 2 статті 114 розділу ХІУ-І Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".

- час роботи у роки, в яких не виконаний без поважних причин встановлений мінімум трудової участі в громадському господарстві, зараховувати до пільгового стажу за фактичною тривалістю. Період роботи трактористом-машиністом після 2004 року зарахувати до пільгового стажу з урахуванням даних про сплату страхових внесків.

- відмовлено ОСОБА_2 у підтвердженні періодів роботи з 01.01.2002року по 31.01.2002 року та з 01.03.2002 року по 31.12.2004 року на посаді тракториста-машиніста, оскільки за одним комбайном, який працює у виробництві сільськогосподарської продукції в колгоспі, було закріплено більш ніж 2 комбайнери, які працювали позмінно, так як вони не були постійно заняті на цій роботі і не виконували встановленого мінімуму людино-днів.

- відмовлено позивачу у підтвердженні періодів роботи з 01.01.2002 року по 28.02.2002 року у зв`язку з відсутністю відомостей про нарахування заробітної плати та займаної посади за цей період.

08.01.2025 ОСОБА_1 звернувся до ГУ ПФУ в Одеській області з заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах як трактористу-машиністу відповідно до п.3 ст. 114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування". Заява за принципом екстериторіальності була передана на розгляд до ГУ ПФУ у Львівській області. Позивачем надано трудова книжка, архівні довідки №№ 1333/03-21; 1334/03-21; 1333/03-21 від 09.10.2024 року, виданими відділом Трудовий архів Болградської міської ради Одеської області, довідкою № 1/09/24 від 26.09.2024 року, виданою ТОВ "Агро-Модуль" за період з 05.09.2005 по 26.09.2024. та інші документи.

Рішенням ГУ ПФУ у Львівській області від 16 січня 2025 року № 15595002276 позивачу відмовлено в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах як трактористу - машиністу у зв`язку з відсутністю необхідного пільгового стажу роботи. Вказано, що згідно з п. 3 ч. 2 ст. 114 розділу XIV Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" чоловікам, які працюють трактористами-машиністами і безпосередньо зайняті у виробництві сільськогосподарської продукції в колгоспах, радгоспах, інших підприємствах сільського господарства, пенсія призначається - після досягнення 55 років і за наявності страхового стажу не менше 30 років, з них не менше 20 років на зазначеній роботі.

В рішенні було вказано, що вік заявника 55 років 11місяців 28 днів, страховий стаж заявника становить 35 років 08 місяців 10 днів. Пільговий стаж - 16 років 09 місяців 05 днів.

До рішення № 15595002276 доданий розрахунок загального та пільгового страхового стажу, з якого вбачається, що до пільгового стажу не включено наступні періоди роботи позивача:

з 01.01.2002 по 31.12.2004 року на посаді тракториста-машиніста в СВК "Жовтневое",

з 04.06.2008 по 09.06.2008 механізатором у ФГ "Колос-2" - 9 днів;

з 17.06.2008 по 31.05.2012 комбайнером та трактористом - машиністом сільськогосподарського виробництва у Дочірньому підприємстві "Колосисте" ТОВ "Перемога" ,

з 01.06.2012 по 30.11.2012 трактористом-машиністом сільськогосподарського виробництва у ТОВ "УкрзернопромАгро",

з 02.06.2015 по 24.09.2015 - механізатором сільськогосподарського виробництва у ТОВ "СГВП "Таборівське".

В той же час відповідно розрахунку стажу роботи (форма РС - право) ці періоди зараховані відповідачем у страховий стаж.

Період роботи з 01.10.2024 по 31.12.2024 ( 3місяці) - комбайнером у ТОВ "Агро-Модуль", не зараховані ні до пільгового, ні до страхового стажу.

Позивач вважає рішення комісії при Головному управління Пенсійного фонду України в Одеській області про підтвердження стажу роботи, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах, від 26 грудня 2024року (протокол №11) та рішення ГУ ПФУ у Львівській області від 16 січня 2025 року № 15595002276 про відмову в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах як трактористу - машиністу у зв`язку з відсутністю необхідного пільгового стажу роботи незаконними, необгрунтованими та такими, що підлягають скасуванню. Вказує, що його стаж роботи на посаді тракториста - машиніста складає більше 25 років, при загальному стажі більше 36 років, що дає йому право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам та встановленим обставинам справи, суд керується такими мотивами.

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з положеннями ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках передбачених законом.

З 01.04.2004 принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг визначає Закон України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" №1058-IV від 09.07.2003 року (далі Закон №1058-IV), який був прийнятий на зміну положенням Закону України "Про пенсійне забезпечення" №1788-XII від 05.11.1991.

Згідно ст.24 Закону №1058-IV, страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

Страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом, а також даних, включених на підставі цих документів до реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування.

Відповідно до п. "в" ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" правом на пільгове пенсійне забезпечення користуються трактористи-машиністи, які безпосередньо зайняті у виробництві сільськогосподарської продукції в колгоспах, радгоспах та інших підприємствах сільського господарства - чоловіки після досягнення 55 років і за загального стажу роботи не менше як 30 років, з них не менш як 20 років на такій роботі.

Згідно з п.3 ч.2 ст.114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" на пільгових умовах пенсія за віком призначається: чоловікам, які працюють трактористами-машиністами і безпосередньо зайняті у виробництві сільськогосподарської продукції в колгоспах, радгоспах, інших підприємствах сільського господарства, - після досягнення 55 років і за наявності страхового стажу не менше 30 років, з них не менше 20 років на зазначеній роботі.

Частиною першою статті 44 Закону №1058-IV визначено, що призначення (перерахунок) пенсії здійснюється за зверненням особи або автоматично (без звернення особи) у випадках, передбачених цим Законом. Звернення за призначенням (перерахунком) пенсії здійснюється шляхом подання заяви та інших документів, необхідних для призначення (перерахунку) пенсії, до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженої особи застрахованою особою особисто або через законного представника недієздатної особи, особи, дієздатність якої обмежена, малолітньої або неповнолітньої особи. Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії визначається правлінням Пенсійного фонду за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення.

Правління Пенсійного фонду України затвердило Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування від 25.11.2005 №22-1 (далі - Порядок №22-1).

Відповідно до пункту 1.1. Порядку №22-1 заява про призначення, перерахунок пенсії, поновлення, переведення з одного виду пенсії на інший подається заявником до територіального органу Пенсійного фонду України .

Документи, необхідні для призначення пенсії, наведені в розділі ІІ Порядку № 22-1. Згідно з абзацом першим підпункту 2 пункту 2.1 розділу ІІ Порядку №22-1, до заяви додаються документи про стаж, що визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року №637. За періоди роботи після впровадження персоніфікованого обліку у системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування орган, що призначає пенсію, додає індивідуальні відомості про застраховану особу з реєстру застрахованих осіб за формою згідно з додатком 4 до Положення про реєстр застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 18 червня 2014 року № 10-1, а у разі необхідності - за формою згідно з додатком 3 до Положення.

Відповідно до підпункту 5 пункту 2.1 розділу ІІ Порядку №22-1, документами, які підтверджують право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, є зокрема, довідка про підтвердження наявного стажу роботи для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній відповідно до пункту 20 Порядку підтвердження наявного стажу роботи (у випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсію на пільгових умовах згідно з пунктами 1-6, 8 частини другої, частиною третьою статті 114 Закону та пунктом 23 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону). У разі ліквідації підприємства, установи, організації без визначення правонаступника пільговий стаж підтверджується комісією з питань підтвердження стажу роботи, що дає право на призначення пенсії, згідно з Порядком підтвердження періодів роботи, що зараховуються до стажу для призначення пенсії, затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 10 листопада 2006 року № 18-1, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 24 листопада 2006 року за № 1231/13105. Орган, що призначає пенсію, додає рішення цієї комісії.

Відповідно до ст.62 Закону України "Про пенсійне забезпечення" основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України. Такий порядок затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 №637 (далі - Порядок №637), у розумінні пунктів 1, 2 якого, основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами. У разі коли документи про трудовий стаж не збереглися, підтвердження трудового стажу здійснюється органами Пенсійного фонду на підставі показань свідків. У довідці повинно бути вказано періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, до яких включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка, в тому числі виписки або довідки, складені на основі даних, наявних в інформаційних (автоматизованих) та/або інформаційно-комунікаційних системах підприємств, установ, організацій.

Згідно з п.п.1, 2 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 року №637, основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.

За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.

Відповідно до п.17 Порядку №637 за відсутності документів про наявний стаж роботи та неможливості їх одержання у зв`язку з воєнними діями, стихійним лихом, аваріями, катастрофами або іншими надзвичайними ситуаціями стаж роботи, який дає право на пенсію, встановлюється на підставі показань не менше двох свідків, які б знали заявника по спільній з ним роботі на одному підприємстві, в установі, організації (в тому числі колгоспі) або в одній системі.

Пунктом 20 Порядку №637 встановлено, що у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників (додаток №5). У довідці повинно бути вказано періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, до яких включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка, в тому числі виписки або довідки, складені на основі даних, наявних в інформаційних (автоматизованих) та/або інформаційно-комунікаційних системах підприємств, установ, організацій.

Додатково в довідці наводяться такі відомості: стосовно трактористів-машиністів підприємств сільського господарства (в тому числі колгоспів) - про безпосередню зайнятість у виробництві сільськогосподарської продукції.

Системний аналіз наведених норм свідчить про те, що основним документом, що підтверджує стаж роботи є трудова книжка. Проте, якщо у трудовій книжці не зазначені відомості про умови праці та характер виконуваної роботи, то для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.

Із дослідженої судом копії трудової книжки ОСОБА_1 серії НОМЕР_1 вбачається, що вона містить наступні записи про те, що 22 лютого 1992 року позивача прийнято в члени колгоспу ім. Леніна Болградського районуу Одеської області бульдозеристом на ІІ фермі, 14.11.1992 звільнений у зв`язку з реорганізацією колгоспу ім. Леніна в КСП "Жовтневое". Страховий стаж та пільговий стаж зарахований в розмірі 9 місяців 15 днів, тоді як позивач вважає, що мають зарахувати один рік, тобто не враховано 2 місяці 15 днів. Доводи позивача грунтуються на тому, що позивачем при встановленому мінімумі 250 людино-днів відпрацьовано 270 людино-днів за 1992 рік.

Разом з тим, позивач не прийняв до уваги, що 270 людино-днів позивач відпрацював за весь 1992 рік, в тому числі бульдозеристом та механізатором в КСП "Жовтневое" в періоді 14.11.1992 до 31.12.1992 (1 місяць17 днів), який також був зарахований до пільгового стажу). а не тільки з 22.02.1992 по 14.11.1992,

Періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом (абзац перший частини четвертої статті 24 Закону № 1058-IV).

Згідно з ч.1 ст.56 Закону №1788-XII до стажу роботи зараховується робота, виконувана на підставі трудового договору на підприємствах, в установах, організаціях і кооперативах, незалежно від використовуваних форм власності та господарювання, а також на підставі членства в колгоспах та інших кооперативах, незалежно від характеру й тривалості роботи і тривалості перерв.

Частиною 2 статті 56 Закону №1788-XII встановлено, що при обчисленні стажу роботи в колгоспі за період після 1965 року, якщо член колгоспу не виконував без поважних причин встановленого мінімуму трудової участі в громадському господарстві, враховується час роботи за фактичною тривалістю.

Якщо працівник відпрацював встановлений колгоспом мінімум трудоднів або перевищив його, період роботи враховується як повні календарні роки та місяці, а не множиться пропорційно на кількість "зайвих" відпрацьованих днів.

Отже, суд дійшов висновку про те, що вимоги позивача щодо зарахування додаткових 2 місяців 15 днів до пільгового стажу є необгрунтованими та задоволенню не підлягають.

Щодо періоду роботи з 01.01.2002 по 14.02.2005 механізатором в СВК "Жовтневое" (3 роки 1 місяць 14 днів). Згідно розрахунку стажу, період з 01.01.2002 по 31.12.2004 зарахований до загального стажу, але не до пільгового. Період 01.01.2005 - 31.01.2005 (1 місяць) вже зарахований до пільгового стажу органами ПФУ, тому суд розглядає період роботи з 01.01.2002 по 31.12.2004 та 01.02.2005 - 14.02.2005.

Причиною неврахування Комісією при Головному управлінні ПФУ в Одеській області періоду роботи 01.01.2002 по 31.12.2004 до пільгового стажу відповідно до підпункту 3 пункту 2 статті 114 розділу ХІV-І Закону "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" є посилання в рішенні від 26.12.2024 на те, що за одним комбайном, який працює у виробництві сільськогосподарської продукції в колгоспі, закріплено більш ніж 2 комбайнери, які працюють позмінно, так як вони постійно не зайняті на цій роботи і не виконують встановленого мінімуму людино-днів. А також, що у періоді з 01.02.2002 по 28.02.2002 відсутні відомості про нарахування заробітної плати та займаної посади за цей період.

Суд вважає необгрунтованим такий висновок комісії щодо не включення зазначеного періоду з 01.01.2002 по 31.12.2004 до пільгового стажу, оскільки факт роботи механізатора в СВК "Жовтневое" Болградського району Одеської області підтверджуються відомостями трудової книжки, архівною довідкою Відділу трудовий архів Болградської міської ради Одеської області від 09.10.2024 № 1335/03-21. Згідно довідки за лютий 2002 року - відсутні вихіди/дні, за березень 2002 року вказано 42 вихідів/днів, тобто за два місяці (лютий та березень), а також вказано заробітну плату.

Позивач зазначає в позовній заяві про те, що у трактористів (механізаторів) був ненормований робочий день. Крім того, в міжсезонний період (зимовий період), коли позивач, та інші трактористи, не були зайняті польовими роботами, вони виконували роботи по ремонту трактора, іншої закріпленої сільськогосподарської техніки, перевезенню кормів та води для тваринної ферми, інші роботи з обслуговування тракторами тваринних ферм, тобто всі роботи, які виконував позивач, були пов`язані з виробництвом сільськогосподарської продукції з використанням сільськогосподарської техніки - трактору.

Порядок призначення пенсій на пільгових умовах трактористам-машиністам, які безпосередньо зайняті у виробництві сільськогосподарської продукції в колгоспах, радгоспах і на інших підприємствах сільського господарства роз`яснено у листі Міністерства соціального забезпечення № 7 від 20.01.1992. Так, відповідно до роз`яснення, до трактористів-машиністів, безпосередньо зайнятих у виробництві сільськогосподарської продукції, відносяться працівники, які оформлені на роботу трактористами-машиністами, мають відповідне посвідчення, постійно зайняті на тракторах та інших самохідних сільськогосподарських машинах на протязі повного сезону сільськогосподарських робіт в рослинництві та тваринництві. Трактористам-машиністам, які відробили повний польовий період на тракторах та інших самохідних сільськогосподарських машинах, весь рік роботи зараховується до стажу, який дає право на пільгове пенсійне забезпечення і в тому випадку, якщо в міжпольовий або міжсезонний період вони виконували інші роботи (на стаціонарних і причіпних установках та агрегатах, по ремонту сільськогосподарської техніки, на тваринницьких фермах тощо). Віднесення господарства до підприємств сільського господарства, трактористи-машиністи яких мають право на пільгову пенсію, провадиться відповідно до класифікатора галузей народного господарства.

До сільськогосподарських належать підприємства, які виробляють продукцію рослинництва і тваринництва. Єдина назва професії "тракторист-машиніст", запроваджена в 1961 році, охоплює такі професії: бульдозерист, бульдозерист-скреперист, грейдерист, комбайнер; машиніст дощувальної установки, змонтованої на базі трактора; машиніст скрепера, скреперист; машиніст чаєзбиральної машини; машиніст екскаватора; машиніст-водій льонозбиральної машини, самохідної широкозахватної сінокосарки; механік-комбайнер, тракторист, тракторист-бульдозерист. До числа трактористів-машиністів, безпосередньо зайнятих у виробництві сільгосппродукції, віднесено працівників, прийнятих на роботу трактористами-машиністами, які мають про це відповідні посвідчення.

Верховний Суд у постанові від 27.02.2018 року у справі №681/813/17 дійшов висновку, що термін "механізатор" є загальновживаним й більш широким родовим поняттям професії тракториста, зайнятого у виробництві сільськогосподарської продукції.

Таким чином, головними умовами для призначення пенсії за віком на пільгових умовах є виконання робіт на посаді тракториста-машиніста, безпосередня зайнятість у виробництві сільськогосподарської продукції в колгоспах, радгоспах, інших підприємствах сільського господарства, досягнення відповідного віку, а також наявність відповідного стажу.

Посилання на те, що за комбайном крім позивача був закріплений ще один комбайнер , не має значення, оскільки за відомостями трудової книжки та архівної довідки позивач у 2002-2004 роках працював механізатором, виконував більше вихідів/днів, ніж встановлено мінімально. Записи трудової книжки про періоди роботи, реквізити відповідних наказів (протоколів, рішень), на підставі яких вони внесені, про встановлений мінімум по колгоспу та відпрацьовані трудодні зроблені за всіма правилами, чітко, без виправлень, печатки читаються. Отже, позивач був зайнятий повний робочий день на сільськогосподарській машині.

Необхідність подачі до пенсійних органів довідки про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії виникає відповідно до Порядку № 637, зокрема, у випадку, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсію на пільгових умовах. В даному випадку, трудова книжка та архівної довідки містять необхідні дані. Крім того, КСП "Жовтневе" припинено у зв`язку з визнанням її банкрутом в 2009 році, а архівні довідки відділу трудовий архів Болградської міської ради не містять додаткових відомостей, крім заробітної плати та вихододнів.

Що стосується періоду з 01.02.2005 по 14.02.2005, то через відсутність в архівній довідці № 1335/03-21 вдіомостей про людино-дні та заробітну плату за цей період. незарахування вказаного періоду до пільгового стажу суд не вважає неправомірним.

Таким чином, оскільки в документах, які були надані відповідачу-2 із заявою про підтвердження стажу, було достатньо відомостей для врахування періоду роботи позивача з 01.01.2002 року до 31.12.2004 року до пільгового стажу, що дає право на призначення пенсії відповідно до ст. 114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", суд вважає протиправним рішення Комісії при Головному управлінні ПФУ в Одеській області № 11 від 26.12.2024 та скасовує його.

Прийняття рішення про зобов`язання суб`єкта владних повноважень, у даному випадку - ГУ ПФУ, здійснити конкретну дію або ухвалити конкретне рішення згідно з частиною четвертою статті 245 КАС України можливе лише у випадку, визначеному пунктом 4 частини другої цієї статті, а саме - якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб`єкта владних повноважень діяти на власний розсуд.

Суд вважає обгрунтованим спосіб захисту, про який просить позивач, а саме - шляхом зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про підтвердження стажу роботи, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах та зарахувати до стажу роботи ОСОБА_1 періодів роботи на посаді тракториста-машиніста, безпосередньо зайнятому у виробництві сільськогосподарської продукції відповідно до ч.3 ст. 114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" з 01 січня 2002 року до 31 грудня 2004 року механізатором в СВК "Жовтневе Болградського району Одеської області .

Щодо викладеної у позові вимоги позивача про зобов`язання Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області зарахувати до стажу роботи ОСОБА_1 періоди роботи на посаді тракториста-машиніста, безпосередньо зайнятому у виробництві сільськогосподарської продукції відповідно до ч.3 ст. 114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування": з 01 червня 2008 року до 31 травня 2012 року механізатором у фермерському господарстві "Колос-2"; комбайнером та трактористом у дочірньому підприємстві "Колосисте" ТОВ "Перемога" (4 роки); з 01 червня 2012 року до 30 листопада 2012 року трактористом машиністом сільськогосподарського виробництва у ТОВ "УкрзернопромАгро" (6 місяців); з 02 червня 2015 року до 24 вересня 2015 року механізатором сільськогосподарського виробництва у ТОВ "СГВП "Таборівське" (3 місяця 22 дні); з 01.10 2024 року до 31.12.2024 року - комбайнером у ТОВ "Агро-Модуль" (3 місяці); то підстав для задоволення цієї вимоги суд не вбачає, оскільки зі змісту рішення комісії при Головному управлінні Пенсійного фонду України в Одеській області про підтвердження стажу роботи, що дає право на призначення пенсії ОСОБА_1 на пільгових умовах від 26 грудня 2024 року (протокол №11) не вбачається, що питання про вказані періоди взагалі розглядались комісією. Інших доказів суду не надано.

Щодо позовної вимоги про визнання протиправним та скасування рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області від 04.08.2025року № 047350008625 про відмову у призначенні пенсії, то суд вважає його також протиправним та таким, що підлягає скасуванню, з огляду на те, що тривалість пільгового стажу 16 років 09 місяців 05 днів була обчислена з урахуванням висновку комісії при Головному управлінні Пенсійного фонду України в Одеській області, який вже визнаний судом протиправним.

Суд зауважує, що в рішенні № 047350008625 взагалі відсутні будь-які обгрунтування причин не включення до пільгового стажу окремих періодів роботи позивача на сільгосппідприємствах на посадах тракториста-машиніста.

Крім вже дослідженого судом періоду роботи на посаді тракториста-машиніста, з 01 січня 2002 року до 31 грудня 2004 року механізатором в СВК "Жовтневе Болградського району Одеської області, відповідачем-1 не включено до пільгового стажу наступні періоди:

04.06.2008 - 09.06.2008 механізатором у фермерському господарстві "Колос-2";

17.06.2008 - 31.05.2012 комбайнером, трактористом-машиністом у дочірньому підприємстві "Колосисте" ТОВ "Перемога".

01.06.2012 - 30.11.2012 трактористом машиністом сільськогосподарського виробництва у ТОВ "УкрзернопромАгро";

з 02.06.2015 - 24.09.2015 механізатором сільськогосподарського виробництва у ТОВ "СГВП "Таборівське" ;

01.10 2024 - 31.12.2024 комбайнером у ТОВ "Агро-Модуль" (вказаний період не був включений і до загального стажу).

Суд зазначає, що позивач має відповідні записи у трудовій книжці щодо спірних періодів роботи, та ці записи є належними та допустимими доказами підтвердження трудового стажу на посадах трактори-машиніста на підприємствах сільського господарства. Так, основний вид діяльності ТОВ "Сільськогосподарське виробниче підприємство "Таборівське" є вирощування зернових культур (крім рису), бобових культур та насіння олійних культур (витяг з ЄДРОУ).

Згідно довідки ТОВ "Агро-Модуль" від 26.09.2024 № 1/09/24 позивач виконував сільськогоподарські роботи і був безпосередньо зайнятий у виробництві сільськогосподарської продукції протягом повного польового періоду , в тому числі з 01.06.2022 станом на день видачі довідки. У довідці того ж роботодавця від 29.01.2025 № АМОО-000001 також вказано про роботу позивача механізатором та отримання зарплати за період вересень 2024 року - січень 2025 року. Відповідачем-1 стаж роботи позивача в ТОВ "Агро-Модуль" в періодах 05.09.2005 - 01.12.2005, 26.12.2005 - 04.04.2006, 05.04.2006 - 20.10.2006, 01.03.2007 - 01.11.2007, 01.06.2016 - 30.11.2016, 01.06.2017 - 30.11.2017, 31.05.2018 - 30.11.2018, 01.06.2019 - 30.11.2019, 01.06.2020 по 30.11.2020, з 01.06.2021 до 20.12.2021, 01.06.2022 по 30.09.2024 зарахований до пільгового стажу.

В той же час стаж роботи в ТОВ "Агро-Модуль" з 01.10.2024 по січень 2025 не зарахований ні до загального , ані до пільгового стажу, причин незарахування в рішенні відповідача-1 не викладено. В даному випадку, суд звертає увагу, що в трудовій книжці позивача вказано про прийняття на роботу позивача 01.06.2022 комбайнером. Вказані записи в трудовій книжці зроблено чітко, зрозуміло, відсутні ознаки підчисток та підробок, та дозволяють визначити факти роботи позивача на посадах комбайнера, механізатора та прирівнених до неї на сільськогосподарських підприємствах. Доказів визнання недостовірними записів у трудовій книжці щодо спірного періоду роботи позивача відповідачами суду не надано, а тому їх безпідставно не взято до уваги. відповідачами при обрахуванні стажу роботи, необхідного для призначення пенсії за віком на пільгових умовах.

У рішеннях по справах "Клас та інші проти Німеччини", "Фадєєва проти Росії", "Єрузалем проти Австрії" Європейський суд з прав людини зазначив, що суд не повинен підміняти думку національних органів будь-якою своєю думкою. Згідно Рекомендації Комітету Міністрів Ради Європи № R(80)2 стосовно здійснення адміністративними органами влади дискреційних повноважень, прийнятої Комітетом Міністрів Ради Європи 11 березня 1980 року на 316-й нараді, під дискреційним повноваженням слід розуміти повноваження, яке адміністративний орган, приймаючи рішення, може здійснювати з певною свободою розсуду тобто, коли такий орган може обирати з кількох юридично допустимих рішень те, яке він вважає найкращим за даних обставин.

Адміністративний суд не наділений повноваженнями втручатися у вільний розсуд (дискрецію) суб`єкта владних повноважень поза межами перевірки за критеріями, визначеними статтею 2 КАС України.

Завдання правосуддя полягає не у забезпеченні ефективності державного управління, а в гарантуванні дотримання вимог права, інакше порушується принцип розподілу влади. Принцип розподілу влади не допускає надання адміністративному суду адміністративно-дискреційних повноважень єдиним критерієм здійснення правосуддя є право. Тому завданням адміністративного суду є контроль за легітимністю прийняття рішень.

Статтею 58 Закону №1058-ІV визначено, що Пенсійний фонд є органом, який призначає пенсії та підготовляє документи для її виплати. Тобто, Пенсійний фонд має виключну компетенцію в питаннях призначення пенсії.

Згідно з абзацом 2 частини 4 статті 245 КАС України, у випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб`єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов`язує суб`єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.

Правовідносини щодо призначення пенсії та здійснення нарахування та виплати пенсії позивачу відносяться до виключної компетенції працівників Пенсійного фонду України, та є їх дискреційними повноваженнями і суд, захищаючи права та свободи особи, не може перебирати на себе функції інших органів державної влади, та втручатися в делеговані повноваження.

Частиною 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Разом з тим, суд позбавлений можливості зобов`язати відповідача-1 зарахувати до пільгового стажу періодів роботи з 01 червня 2008 року до 31 травня 2012 року механізатором у фермерському господарстві "Колос-2"; комбайнером та трактористом у дочірньому підприємстві "Колосисте" ТОВ "Перемога" ; з 01 червня 2012 року до 30 листопада 2012 року трактористом машиністом сільськогосподарського виробництва у ТОВ "УкрзернопромАгро" ; з 02 червня 2015 року до 24 вересня 2015 року - механізатором сільськогосподарського виробництва у ТОВ "СГВП "Таборівське" ; з 01.10.2024 року до 31.12.2024 року - комбайнером у ТОВ "Агро-Модуль" , оскільки відповідачем-1 в ході розгляду заяви позивача про призначення пенсії не виконані всі умови для прийняття відповідного рішення, а саме належно не досліджена та достовірно не встановлена наявність у позивача необхідних умов для призначення пенсії на пільгових умовах , її розміру, із зарахуванням спірних періодів, яким судом надана оцінка. Суду не відомо , які документи, крім трудової книжки, були подані позивачем для підтвердження відомостей про роботу трактористом - машиністом у підприємствах сільського господарства. В той же час здійснення розрахунку страхового стажу входить до безпосередньої компетенції органу Пенсійного фонду України.

В спірних правовідносинах права позивача порушені протиправним рішенням відповідача-1, яке судом скасовано, і відповідачем-1 в даному випадку не було належно обраховано ні загальний страховий стаж позивача, ані пільговий стаж, який дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, заява позивача про призначення пенсії вважається не розглянутою по суті.

Суд вважає за необхідне, на підставі ч. 2 ст. 9 КАС України, для ефективного захисту прав, свобод та інтересів позивача вийти за межі заявлених позовних вимог та задовольнити позовні вимоги шляхом зобов`язання Головне управління Пенсійного фонду України в Львівській області повторно розглянути заяву позивача від 08.01.2025 про призначення пенсії за віком на пільгових умовах, з урахуванням всіх доданих до неї документів, та прийняти мотивоване рішення, з урахуванням висновків суду, викладених в даному рішенні.

В позовній вимозі про зобов`язання Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області призначити з 08 січня 2025 року ОСОБА_1 пенсію за віком на пільгових умовах, як трактористу-машиністу, безпосередньо зайнятому у виробництві сільськогосподарської продукції, відповідно до п. 3 ч. 2 ст. 114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", суд відмовляє, так як з урахуванням вищевикладеного, дана позовна вимога є передчасною. Проведення правильного та об`єктивного підрахунку пільгового та загального страхового стажу передує призначенню пенсії, а приймаючи до уваги, що такий підрахунок згідно рішення суду ще не проведений, вважати, що пенсія не буде призначена самостійно органом ПФУ суд не має достатніх підстав.

Частиною 1 статті 77 КАС України визначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до частини 2 статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Зважаючи на це та беручи до уваги норми чинного законодавства, якими врегульовані спірні відносини, суд доходить висновку, що позовні вимоги є такими, що підлягають частковому задоволенню.

Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд зазначає таке.

Відповідно до частини третьої статті 139 КАС України, при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. Позивачу відшкодовується за рахунок відповідачів в рівних частках 605 грн. 50 коп. судового збору (50% від сплаченої суми сдуового збору 1211 грн.)

Керуючись статтями 2, 9, 77, 78, 139, 241-246, 255, 262, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ВИРІШИВ:

Задовольнити позов ОСОБА_1 частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення комісії при Головному управлінні Пенсійного фонду України в Одеській області про підтвердження стажу роботи, що дає право на призначення пенсії ОСОБА_1 на пільгових умовах від 26 грудня 2024 року (протокол №11).

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області №155950022786 від 16.01.2025 року про відмову ОСОБА_1 в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до п. 3 ч. 2 ст. 114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".

Зобов`язати Комісію Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про підтвердження стажу роботи, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах, та зарахувати до стажу роботи ОСОБА_1 періоди роботи на посаді тракториста-машиніста, безпосередньо зайнятому у виробництві сільськогосподарської продукції відповідно до ч.3 ст. 114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" з 01 січня 2002 року до 31 грудня 2004 року механізатором в СВК "Жовтневе Болградського району Одеської області.

Зобов`язати Головне управління ПФУ у Львівській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 08.01.2025 про призначення пенсії за віком на пільгових умовах, з урахуванням всіх доданих до неї документів, та прийняти мотивоване рішення, з урахуванням висновків суду, викладених в даному рішенні.

В решті вимог відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (код 20987385) на користь ОСОБА_1 (рнокпп НОМЕР_2 ) витрати по сплаті судового збору в сумі 302 грн. 75 коп.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (код 13814885) на користь ОСОБА_1 (рнокпп НОМЕР_2 ) витрати по сплаті судового збору в сумі 302 грн. 75 коп.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до П`ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Суддя Вікторія ХОМ`ЯКОВА