Єдиний державний реєстр судових рішень
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
04 червня 2026 рокусправа № 380/8733/25
Львівський окружний адміністративний суд, у складі головуючої судді Карп`як О.О., розглянувши у письмовому провадженні в м. Львові в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Державної міграційної служби України у Львівській області про зобов`язання вчинити дії, -
встановив :
ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 ; РНОКПП - НОМЕР_1 ) (далі - позивач) звернувся в суд з позовом до Головного управління Державної міграційної служби України у Львівській області (адреса: вул. Січових Стрільців, 11,м. Львів,79007; код ЄДРПОУ - 37831493) (далі - відповідач), в якому просить:
зобов`язати Управління Державної міграційної служби України у Львівський області підготувати подання про втрату громадянства ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ).
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що статтею 19 Закону України «Про громадянство України» передбачено, що підставами для втрати громадянства України є: добровільне набуття громадянином України громадянства іншої держави, якщо на момент такого набуття він досяг повноліття. Добровільним набуттям громадянства іншої держави вважаються всі випадки, коли громадянин України для набуття громадянства іншої держави повинен був звертатися із заявою чи клопотанням про таке набуття відповідно до порядку, встановленого національним законодавством держави, громадянство якої набуто. У 2019 році Позивачем було добровільно набуто громадянство Республіки Польщі, що підтверджується паспортом громадянина Республіки Польщі, виданим органами влади Республіки Польщі. Згідно відповіді головного управління Державної Міграційної служби України від 08.10.2024 року було повідомлено, що рішення про припинення особою громадянства України приймає Президент України шляхом видання відповідних Указів. Ураховоючи зазначене, у головному управлінні відсутні правові підстави для підготовки подання про втрату громадянства України щодо ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Від відповідача на адресу суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому проти позову заперечив. Зазначив, що саме вихід з громадянства України ініціюється суто громадянином України, у визначеному законодавством порядку. Відповідно до ч. 1 ст. 18 Закону №2235-III, громадянин України, який відповідно до чинного законодавства України є таким, що постійно проживає за кордоном, може вийти з громадянства України за його клопотанням. Проте, позивач має зареєстроване місце проживання на території України, що підтверджується копією паспорта громадянина України ОСОБА_1 серії НОМЕР_2 доданого представником позивача до позовної заяви, в якому проставлений штамп з відміткою зареєстрований за адресою АДРЕСА_2 від 28 жовтня 2003 року (м. Львів). Відтак, позивач не оформив документи для виїзду за кордон на постійне місце проживання. Отже, враховуючи все вищезазначене, Порядком №215 не врегульовано обов`язку для позивача подання окремого клопотання про втрату громадянства України до територіального органу Державної міграційної служби. За відсутності повідомлення від територіального підрозділу про виявлені підстави для втрати громадянства України позивачем у відповідача відсутня можливість перевірити наявність підстав для втрати громадянства України і підготувати відповідне подання про втрату особою громадянства України, відповідно, у даному випадку, відсутні правові підстави у відповідача для підготовки подання про втрату громадянства України щодо позивача про що зазначено у відповіді ГУ ДМС у Львівській області за №4601.05-13322/46.1-24 від 08.10.2024.
Відповідно до пункту 3 частини 3 статті 246 КАС України, суд зазначає, ухвалою судді від 05.05.2025 відкрито спрощене позовне провадження в адміністративній справі без повідомлення сторін, за наявними у справі доказами.
Суд, з`ясувавши обставини, на які учасники справи посилаються як на підставу своїх вимог та заперечень, дослідивши докази, якими вони обґрунтовуються, встановив наступне.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є громадянином України з народження. У 2019 році позивачем було добровільно набуто громадянство Республіки Польщі, що підтверджується паспортом громадянина Республіки Польщі, виданим органами влади Республіки Польщі.
27.09.2024 позивачем було надіслано цінним листом заяву на ім`я Офісу Президента України щодо виведення із громадянства України Позивачем з нотаріально засвідченими документами, які підтверджують набуття громадянства в іншій державі.
27.09.2024 році було надіслано засобами поштового зв`язку заяву щодо виведення із громадянства України до Головного управління Державної міграційної служби України у Львівській області з відповідними документами які підтверджують набуття громадянства в іншій державі.
Відповідно до відповіді Офісу Президента України від 03.10.2024 за вихідним №22/050370-25 було повідомлено, що заява була надіслана за належністю на розгляд звернень громадян від 27.09.2024. Про результати просять повідомити заявника.
Згідно відповіді головного управління Державної Міграційної служби України від 08.10.2024 було повідомлено, що рішення про припинення особою громадянства України приймає Президент України шляхом видання відповідних Указів. Ураховоючи зазначене, у головному управлінні відсутні правові підстави для підготовки подання про втрату громадянства України щодо ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Позивач вважає що у відповідача існує обов`язок підготувати подання про втрату громадянства, у зв`язку із чим звернулася за судовим захистом із даним позовом.
При вирішенні спору суд застосовує такі нормативно-правові акти.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Наведена норма означає, що суб`єкт владних повноважень зобов`язаний діяти лише на виконання закону, за умов і обставин, визначених ним, вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обов`язків, дотримуватися встановленої законом процедури, обирати лише встановлені законодавством України способи правомірної поведінки під час реалізації своїх владних повноважень.
Згідно 4 Конституції України в Україні існує єдине громадянство. Підстави набуття і припинення громадянства України визначаються законом.
Статтею 2 Закону №2235-III визначено, що законодавство України про громадянство ґрунтується на таких принципах: єдиного громадянства - громадянства держави Україна, що виключає можливість існування громадянства адміністративно-територіальних одиниць України. Якщо громадянин України набув громадянство (підданство) іншої держави або держав, то у правових відносинах з Україною він визнається лише громадянином України. Якщо іноземець набув громадянство України, то у правових відносинах з Україною він визнається лише громадянином України; запобігання виникненню випадків без громадянства; неможливості позбавлення громадянина України громадянства України; визнання права громадянина України на зміну громадянства; неможливості автоматичного набуття громадянства України іноземцем чи особою без громадянства внаслідок укладення шлюбу з громадянином України або набуття громадянства України його дружиною (чоловіком) та автоматичного припинення громадянства України одним з подружжя внаслідок припинення шлюбу або припинення громадянства України другим з подружжя; рівності перед законом громадян України незалежно від підстав, порядку і моменту набуття ними громадянства України; збереження громадянства України незалежно від місця проживання громадянина України.
У відповідності до статті 17 Закону №2235-III громадянство України припиняється: внаслідок виходу з громадянства України; внаслідок втрати громадянства України; за підставами, передбаченими міжнародними договорами України.
За змістом статі 18 Закону №2235-III громадянин України, який відповідно до чинного законодавства України є таким, що постійно проживає за кордоном, може вийти з громадянства України за його клопотанням. Вихід з громадянства України допускається, якщо особа набула громадянство іншої держави або отримала документ, виданий уповноваженими органами іншої держави, про те, що громадянин України набуде її громадянство, якщо вийде з громадянства України. Вихід із громадянства України не допускається, якщо особі, яка клопоче про вихід з громадянства України, в Україні повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення або стосовно якої в Україні є обвинувальний вирок суду, що набрав законної сили і підлягає виконанню. Датою припинення громадянства України у випадках, передбачених цією статтею, є дата видання відповідного Указу Президента України.
Статтею 19 Закону №2235-III передбачено, що підставами для втрати громадянства України є: добровільне набуття громадянином України громадянства іншої держави, якщо на момент такого набуття він досяг повноліття. Добровільним набуттям громадянства іншої держави вважаються всі випадки, коли громадянин України для набуття громадянства іншої держави повинен був звертатися із заявою чи клопотанням про таке набуття відповідно до порядку, встановленого національним законодавством держави, громадянство якої набуто.
Не вважаються добровільним набуттям іншого громадянства такі випадки: одночасне набуття дитиною за народженням громадянства України та громадянства іншої держави чи держав; набуття дитиною, яка є громадянином України, громадянства своїх усиновителів унаслідок усиновлення її іноземцями; автоматичне набуття громадянином України іншого громадянства внаслідок одруження з іноземцем; автоматичне набуття громадянином України, який досяг повноліття, іншого громадянства внаслідок застосування законодавства про громадянство іноземної держави, якщо такий громадянин України не отримав документ, що підтверджує наявність у нього громадянства іншої держави; набуття особою громадянства України на підставі статті 9 цього Закону внаслідок обману, свідомого подання неправдивих відомостей або фальшивих документів; добровільний вступ на військову службу іншої держави, яка відповідно до законодавства цієї держави не є військовим обов`язком чи альтернативною (невійськовою) службою.
Положення пунктів 1, 3 частини першої цієї статті не застосовуються, якщо внаслідок цього громадянин України стане особою без громадянства.
Датою припинення громадянства України у випадках, передбачених цією статтею, є дата видання відповідного указу Президента України.
Згідно статті 24 Закону №2235-III центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері громадянства, здійснює повноваження щодо: 1) встановлення належності до громадянства України відповідно до статті 3 цього Закону; 2) прийняття заяв разом із необхідними документами щодо прийняття до громадянства України, щодо виходу з громадянства України дітей у випадках, передбачених частинами десятою - дванадцятою статті 18 цього Закону, перевірки правильності оформлення документів, наявності умов для прийняття до громадянства України і відсутності підстав, з яких особа не приймається до громадянства України, наявності підстав для виходу з громадянства України і відсутності підстав, з яких не допускається вихід з громадянства України, надсилання заяв разом зі своїм висновком на розгляд Комісії при Президентові України з питань громадянства; 3) підготовки подань про втрату особами громадянства України і разом із необхідними документами надсилання їх на розгляд Комісії при Президентові України з питань громадянства; 4) прийняття рішень про оформлення набуття громадянства України особами з підстав, передбачених пунктами 1, 2, 4-10 статті 6 цього Закону; 5) скасування в межах повноважень прийнятих рішень про оформлення набуття громадянства України у випадках, передбачених статтею 21 цього Закону; 6) виконання рішень Президента України з питань громадянства; 7) видання особам, які набули громадянство України, паспортів громадянина України, тимчасових посвідчень громадянина України, довідок про реєстрацію особи громадянином України; 8) вилучення в осіб, громадянство яких припинено або стосовно яких скасовано рішення про оформлення набуття громадянства України, паспортів громадянина України, тимчасових посвідчень громадянина України, паспортів громадянина України для виїзду за кордон та видання довідок про припинення громадянства України; 9) ведення обліку осіб, які набули громадянство України, та осіб, які припинили громадянство України.
Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері громадянства, один раз на півріччя інформує Комісію при Президентові України з питань громадянства про виконання рішень Президента України з питань громадянства. Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері громадянства, здійснює повноваження, передбачені частиною першою цієї статті, стосовно осіб, які проживають на території України.
Порядком №215 встановлено, що для встановлення, оформлення та перевірки належності до громадянства України, прийняття до громадянства України, оформлення набуття громадянства України, виходу з громадянства України особа подає заяву, а також інші документи, передбачені розділом ІІ цього Порядку.
Згідно пункту 2 Порядку №215 заяви з питань громадянства оформлюються: про прийняття до громадянства України та про вихід з громадянства України - на ім`я Президента України.
Відповідно до пунктів 3, 4 Порядку №215 заява з питань громадянства подається у письмовій формі з зазначенням дати її складання та підписується заявником. Заяви та інші документи з питань громадянства подаються: особою, яка проживає в Україні на законних підставах, - до управління, відділу (сектору) міграційної служби в районі, районі у місті, місті обласного, республіканського (Автономної Республіки Крим) значення за місцем проживання особи в Україні.
Пунктом 5 Порядку №215 визначено, що заяву та інші документи з питань громадянства заявник подає особисто. За наявності поважних причин (хвороба заявника, стихійне лихо тощо) заява та інші документи з питань громадянства на прохання заявника можуть подаватися іншою особою або надсилатися поштою.
Згідно пункту 78 Порядку №215 для виходу з громадянства України громадянин України, який відповідно до чинного законодавства України є таким, що постійно проживає за кордоном (частина перша статті 18 Закону), подає такі документи: а) заяву про вихід з громадянства України (в двох примірниках); б) дві фотокартки (розміром 35 x 45 мм); в) копію паспорта громадянина України для виїзду за кордон з відміткою про виїзд на постійне проживання за кордон або копію паспорта громадянина колишнього СРСР зразка 1974 року з відміткою про виписку з території України. У разі якщо у заявника відсутній один із документів, що зазначені у цьому підпункті, або інший з документів, перелічених у статті 5 Закону, на підтвердження факту перебування у громадянстві України та факту постійного проживання за кордоном подаються відповідні довідки, що видані органом міграційної служби або дипломатичним представництвом чи консульською установою України; г) один із таких документів: документ, який свідчить, що заявник набув громадянства іншої держави (держав); документ, виданий уповноваженим органом іншої держави про те, що громадянин України набуде громадянства іншої держави, якщо вийде з громадянства України.
Відповідно до пункту 87 Порядку №215 для припинення громадянства України внаслідок його втрати органи міграційної служби, дипломатичні представництва чи консульські установи України готують та подають: а) подання про втрату громадянства України; б) документ, що підтверджує перебування особи у громадянстві України; в) один із таких документів: - документ, що підтверджує добровільне набуття громадянином України громадянства іншої держави, разом із документом, який підтверджує, що на момент такого набуття громадянин України досяг повноліття (у випадку, передбаченому пунктом 1 частини першої статті 19 Закону); документ, який підтверджує, що особа набула громадянство України на підставі статті 9 Закону внаслідок обману, свідомого подання неправдивих відомостей або фальшивих документів (довідка органу міграційної служби, дипломатичного представництва чи консульської установи про те, що іноземець, який подав зобов`язання припинити іноземне громадянство відповідно до абзацу першого пункту 2 частини другої статті 9 Закону, не подав документ про припинення цього громадянства, виданий уповноваженим органом відповідної держави, до уповноваженого органу України протягом двох років з моменту прийняття його до громадянства України, а незалежні від особи причини неотримання документа про припинення іноземного громадянства не існують; інформація органу міграційної служби про те, що іноземець, який подав декларацію про відмову від іноземного громадянства, не повернув паспорт іноземної держави до уповноважених органів цієї держави; інформація про те, що на момент прийняття до громадянства України існували підстави, за наявності яких особа не приймається до громадянства України; інформація про інші неправдиві відомості та фальшиві документи, які були подані на підтвердження виконання умов прийняття до громадянства України); документ, який підтверджує, що громадянин України добровільно вступив на військову службу іншої держави, яка відповідно до законодавства цієї держави не є загальним військовим обов`язком чи альтернативною (невійськовою) службою; г) документ, який підтверджує, що громадянин України внаслідок втрати громадянства України не стане особою без громадянства. Такий документ не вимагається в тому випадку, коли оформлення документів про припинення громадянства України внаслідок втрати здійснюється відповідно до положень пункту 2 частини першої статті 19 Закону.
Пунктом 103 Порядку № 215 передбачено, що ДМС перевіряє: відповідність оформлення поданих документів вимогам законодавства України; підтвердження документами виконання умов прийняття до громадянства України або виходу з громадянства України; відсутність підстав, за наявності яких прийняття до громадянства України або вихід із громадянства України не допускається.
Згідно пункту 104 Порядку № 215 про виявлення підстави для втрати громадянства України особою, яка проживає на території України, управління, відділ (сектор) міграційної служби в районі, районі у місті, місті обласного, республіканського (Автономної Республіки Крим) значення за місцем проживання особи повідомляє головне управління (управління) міграційної служби в Автономній Республіці Крим, області, містах Києві та Севастополі.
У разі підтвердження наявності підстави для втрати громадянства України головне управління (управління) міграційної служби в Автономній Республіці Крим, області, містах Києві та Севастополі готує подання про втрату особою громадянства України та надсилає його разом із документами, передбаченими підпунктами «б» і «в» статті 87 цього Порядку, до Державної міграційної служби України.
Державна міграційна служба України розглядає подання про втрату громадянства України та подані разом із ним документи.
У разі підтвердження наявності підстави для втрати громадянства України Державна міграційна служба України затверджує подання про втрату громадянства України та надсилає його разом із поданими документами до Комісії при Президентові України з питань громадянства.
З матеріалів справи судом встановлено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є громадянином України з народження. У 2019 році позивачем було добровільно набуто громадянство Республіки Польщі, що підтверджується паспортом громадянина Республіки Польщі, виданим органами влади Республіки Польщі.
27.09.2024 позивачем було надіслано цінним листом заяву на ім`я Офісу Президента України щодо виведення із громадянства України Позивачем з нотаріально засвідченими документами, які підтверджують набуття громадянства в іншій державі.
27.09.2024 році було надіслано засобами поштового зв`язку заяву щодо виведення із громадянства України до Головного управління Державної міграційної служби України у Львівській області з відповідними документами які підтверджують набуття громадянства в іншій державі.
Відповідно до відповіді Офісу Президента України від 03.10.2024 за вихідним №22/050370-25 було повідомлено, що заява була надіслана за належністю на розгляд звернень громадян від 27.09.2024. Про результати просять повідомити заявника.
Тобто, добровільно набувши громадянство Республіки Польща позивач відповідно до статей 17, 19 Закону №2235-III має припинити громадянство України, зокрема, шляхом його втрати.
Згідно пункту 4 частини першої статті 5 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС) кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом:визнання бездіяльності суб`єкта владних повноважень протиправною та зобов`язання вчинити певні дії.
Відповідно до частини другої статті 9 КАС суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
За змістом пункту 4 частини другої статті 245 КАС у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про: визнання бездіяльності суб`єкта владних повноважень протиправною та зобов`язання вчинити певні дії.
Як встановлено судом, згідно відповіді головного управління Державної Міграційної служби України від 08.10.2024 було повідомлено, що рішення про припинення особою громадянства України приймає Президент України шляхом видання відповідних Указів. Ураховоючи зазначене, у головному управлінні відсутні правові підстави для підготовки подання про втрату громадянства України щодо ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Суд відхиляє твердження відповідача, викладені у відзиві, відповідно до яких позивач має зареєстроване місце проживання на території України, що підтверджується копією паспорта громадянина України ОСОБА_1 серії НОМЕР_2 доданого представником позивача до позовної заяви, в якому проставлений штамп з відміткою зареєстрований за адресою АДРЕСА_2 від 28 жовтня 2003 року (м.Львів), відтак, позивач не оформив документи для виїзду за кордон на постійне місце проживання, оскільки такі не були підставою для відмови у підготовці подання про втрату громадянства позивачем, оформленої листом від 08.10.2024.
З врахуванням наведеного та усіх фактичних обставин справи, позивач вчинив усі необхідні дії, пов`язані з добровільним набуттям громадянства Республіки Польща, а відповідно до норм чинного законодавства України датою припинення громадянства України (зокрема з підстав втрати такого громадянства) є дата видання відповідного указу Президента України. Передумовою видання указу Президентом України є вчинення територіальними органами міграційної служби дії, пов`язаних з оформленням відповідних документів, зокрема подання про втрату громадянства України позивачем.
З огляду на викладене, суд вважає за необхідне зобов`язати відповідача підготувати подання про втрату громадянства позивачем.
Таким чином, проаналізувавши обставини справи, з урахуванням нормативного регулювання спірних правовідносин, суд дійшов висновку про обґрунтованість адміністративного позову та наявність підстав для його задоволення.
Судові витрати розподілити відповідно до ст. 139 КАС України.
Керуючись ст.ст. 139, 242-246, 262 КАС України, суд
ВИРІШИВ:
адміністративний позов задовольнити повністю.
Зобов`язати Головне управління Державної міграційної служби України у Львівський області підготувати подання про втрату громадянства ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ).
Стягнути на користь ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 ; РНОКПП - НОМЕР_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Державної міграційної служби України у Львівській області (адреса: вул. Січових Стрільців, 11,м. Львів,79007; код ЄДРПОУ - 37831493) 1211 (одна тисяча двісті одинадцять) грн 20 коп. сплаченого судового збору.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
СуддяКарп`як Оксана Орестівна