Єдиний державний реєстр судових рішень
ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
про зміну способу і порядку виконання судового рішення
03 червня 2026 року м. Житомир справа № 240/14342/25
категорія 112010201
Житомирський окружний адміністративний суд у складі Приходько О. Г., розглянувши у порядку письмового провадження заяву про зміну способу і порядку виконання судового рішення в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій протиправними, зобов`язання вчинити дії,
встановив:
15 травня 2026 року до суду надійшла заява, в якій ОСОБА_1 просить суд змінити спосіб і порядок виконання рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 18 грудня 2025 року у цій справі встановивши в частині зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області виплатити пенсію ОСОБА_1 з 01 січня 2025 року без обмеження максимальним розміром та без урахування коефіцієнтів зменшення пенсії, передбачених статтею 46 Закону України "Про Державний бюджет України на 2025 рік" та пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 03 січня 2025 року № 1 "Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану", новий спосіб його виконання: "Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області різницю між фактично сплаченою та належною до сплати сумою пенсії в розмірі 197934,16 грн."
Заява мотивована тим, що згідно з відповідями Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області від 06 травня 2026 року № 27055-24305/с-02/8-0600/26 та від 04 травня 2026 року № 26720-24266/с-02/8-0600/26, на виконання судового рішення у цій справі ОСОБА_1 нараховано 197934,16 грн, проте рішення суду понад два місяці не виконується й заборгованість не виплачено.
Ухвалою від 21 травня 2026 року заяву призначено до розгляду у судовому засіданні на 03 червня 2026 року.
У поданому 27 травня 2026 року через підсистему "Електронний суд" запереченні Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області зазначає, що на виконання рішення суду з 01 січня 2025 року виплата пенсії заявника провадиться без обмеження максимальним розміром та без урахування коефіцієнтів зменшення пенсії, передбачених статтею 46 Закону України "Про Державний бюджет України на 2025 рік" та пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 03 січня 2025 року № 1 "Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану", та при цьому нараховано доплату в сумі 200494,13 грн, виплату якої не проведено. Зазначає, що подальша виплата нарахованої заборгованості провадитиметься згідно з Порядком здійснення з бюджету Пенсійного фонду України видатків на виплату пенсій (щомісячного грошового утримання суддям у відставці), призначених на виконання судових рішень, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14 липня 2025 року № 821 (надалі - Порядок № 821). Вважає, що заявник фактично ініціює зміну суті ухваленого судом рішення з виходом за межі позовних вимог та вирішенням питання, що не було предметом дослідження судом при розгляді справи по суті. Тому подану заяву просить залишити без задоволення.
У додаткових поясненнях заявник зауважує на тому, що пенсійним органом фактично визнано невиконання судового рішення, позаяк сума до виплати визначена та обрахована однак виплата коштів не проведена. Оскільки боржником розраховано суму заборгованості, питання розміру заборгованості не потребує додаткового встановлення судом, натомість посилання на нібито зміну суті рішення є безпідставним, оскільки заявник не просить змінити зміст рішення суду, а просить забезпечити його фактичне виконання відповідно до положень статті 378 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі - КАС України).
У судове засідання стягувач та боржник (їх представники) не з`явились.
У заяві про зміну способу та порядку виконання судового рішення ОСОБА_1 заявив клопотання про розгляд заяви без участі його.
Відповідно до частини другої статті 378 КАС України суд перейшов до розгляду заяви у порядку письмового провадження.
Вирішуючи заяву ОСОБА_1 про зміну способу і порядку виконання судового рішення у цій справі суд виходить з такого.
Рішенням Житомирського окружного адміністративного суду від 18 грудня 2025 року, яке набрало законної сили 09 березня 2026 року, зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області виплатити пенсію ОСОБА_1 з 01 січня 2025 року без обмеження максимальним розміром та без урахування коефіцієнтів зменшення пенсії, передбачених статтею 46 Закону України "Про Державний бюджет України на 2025 рік" та пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 03 січня 2025 року № 1 "Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану", з урахуванням проведених виплат.
Судом встановлено, що на виконання цього судового рішення Головним управлінням Пенсійного фонду України в Житомирській області проведено перерахунок пенсії ОСОБА_1 та нараховано доплату у розмірі 197934,16 грн.
Визначаючись щодо достатності правових підстав для зміни способу виконання судового рішення у цій справі суд бере до уваги, що виконання постановлених судових актів в адміністративних справах гарантовано статтею 55, пунктом 9 частини першої статті 129, статтею 129-1 Конституції України, статтями 6, 13 Конвенції про захист прав людини та основоположних 1950 року, частиною другою статті 13 Закону України від 02 червня 2016 року № 1402-VIII "Про судоустрій і статус суддів", частиною другою статті 14, частиною першою статті 370, частиною другою статті 372 КАС України.
У силу застереження спеціальної норми процесуального закону абзацу 2 частини третьої статті 378 КАС України, у редакції Закону України від 21 листопада 2024 року № 4094-IX "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення положень про судовий контроль за виконанням судових рішень" (надалі - Закон № 4094-IX), невиконання суб`єктом владних повноважень судового рішення, яке набрало законної сили, щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту та пільг протягом двох місяців з дня набрання законної сили судовим рішенням є самостійною підставою для зміни способу і порядку виконання такого судового рішення шляхом стягнення з такого суб`єкта владних повноважень відповідних виплат.
Вирішуючи спірне питання суд враховує, що зміни до частини третьої статті 378 КАС України, внесені Законом № 4094-ІХ, запроваджують автоматичний наслідок у вигляді можливості зміни способу виконання після двох місяців невиконання рішення.
З цього приводу Верховний Суд у постанові від 28 жовтня 2025 року у справі № 380/7706/22 зазначив, що прийняттям Закону № 4094-ІХ Верховна Рада України змінила концепцію статті 378 КАС України, запровадивши самостійну підставу для зміни судом способу виконання судового рішення. Крім того, Верховна Рада України цим законодавчим актом усунула необхідність для позивача звертатися з новим позовом для стягнення вже нарахованих, але невиплачених сум, визнавши це непропорційним і таким, що підриває ефективність судового захисту.
Виходячи з мети цих змін, судове втручання у спосіб виконання не є переглядом суті рішення, а становить механізм забезпечення реального і своєчасного виконання судового рішення, що відповідає вимогам статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод та статті 129-1 Конституції України.
Тому суд відхиляє доводи Головного управління Пенсійного фонду України у Житомирській області щодо неможливості заміни зобов`язання вчинити дії на стягнення коштів, оскільки такий підхід є застарілим та таким, що не враховує змін, які відбулися у статті 378 КАС України згідно із Законом № 4094-IX.
Суд вважає неправомірним будь-який формалістичний підхід до тлумачення статті 378 КАС України, який дозволяє суб`єкту владних повноважень зловживати процесуальними правами шляхом затягування виконання рішення, особливо у випадках, коли такий підхід нівелює реальне поновлення прав заявника.
Водночас позиція Верховного Суду, відображена, зокрема, в ухвалі від 03 березня 2025 року у справі № 160/5259/20, як і у згаданій постанові від 28 жовтня 2025 року у справі № 380/7706/22, послідовно підкреслює, що формальне виконання зобов`язань без реального відновлення прав особи є неприпустимим, особливо у справах щодо пенсійних виплат. Судовий контроль має гарантувати ефективний захист соціальних прав.
Вищенаведений правовий підхід Верховного Суду полягає в тому, що метою судового контролю за виконанням рішення суду є не лише перевірка звіту боржника, а й забезпечення фактичного поновлення прав. Якщо виконання рішення про зобов`язання вчинити дії блокується неправомірною бездіяльністю суб`єкта владних повноважень, суд зобов`язаний обрати інший спосіб виконання, який забезпечить безумовне і реальне поновлення прав, а саме - стягнення коштів.
У свою чергу зміна способу виконання судового рішення не є створенням нового грошового зобов`язання, оскільки сума заборгованості у розмірі 197934,16 грн є чітко визначеною та нарахованою самим пенсійним органом.
Таким чином, з огляду на внесене законодавцем нововведення у норму частини третьої статті 378 КАС України, що викладено у спосіб, який не передбачає ймовірності жодного розсуду суду та виключає правомірність установлення будь-яких обставин, окрім: категорії спору; набрання судовим актом законної сили; тривалості існування боргу, та з огляду на підтверджені матеріалами справи обставини нарахування заборгованості у відносинах із перерахунку пенсійної виплати понад два місяці з дня набрання законної сили відповідним судовим актом, суд вважає за необхідне задовольнити частково заяву про зміну способу виконання рішення суду.
Керуючись статтями 243, 248, 378 КАС України, суд
ухвалив:
Заяву ОСОБА_1 про зміну способу і порядку виконання судового рішення задовольнити.
Змінити спосіб і порядок виконання рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 18 грудня 2025 у справі № 240/14342/25 шляхом стягнення з Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області на користь ОСОБА_1 нарахованої при виконанні рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 18 грудня 2025 року у справі № 240/14342/25 та невиплаченої доплати пенсії у сумі 197934,16 грн (сто дев`яносто сім тисяч дев`ятсот тридцять чотири гривні 16 коп.).
Ухвала суду набирає законної сили негайно після її підписання суддею.
Ухвала суду може бути оскаржена до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом п`ятнадцяти днів з дня її складення
Суддя О.Г. Приходько