Рішення № 137159844, 05.06.2026, Волинський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
05.06.2026
Номер справи
140/4255/26
Номер документу
137159844
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 червня 2026 року ЛуцькСправа № 140/4255/26

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого-судді Мачульського В.В.,

розглянувши за правилами спрощеного провадження (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Адвокат Лукомська Вікторія Василівна в інтересах ОСОБА_1 звернувся в суд із позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (далі ГУ ПФУ у Волинській області) в якому просить:

1) Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду у Волинській області щодо припинення з 01 листопада 2025 року нарахування та виплати ОСОБА_1 індексації (підвищення пенсії), встановленого постановою Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 року № 118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» (далі Постанова №118).

2) Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області поновити з 01 листопада 2025 року нарахування та виплату ОСОБА_1 індексації (підвищення пенсії), встановленого Постановою № 118.

Позивач в обґрунтування позову зазначає, що перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Волинській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-XII (далі Закон № 2262-XII).

На виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 05.11.2025 у справі №140/8042/25 відповідачем проведено перерахунок розміру пенсії позивача, проте без врахування індексацій за 2022 рік згідно Постанови №118.

У зв`язку із вищенаведеним, представник позивача звернулася до відповідача із заявою у якій просила відновити нарахування індексацій за 2022 рік, однак відповідач, листом від 09.03.2026 №5179-4261/Л-02/8-0300/26, в задоволенні заяви відмовив.

Не погоджуючись з такими діями відповідача, ОСОБА_1 звернувся до суду з вказаним позовом.

Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 17.04.2026 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі за вказаним позовом та ухвалено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

У відзиві на позовну заяву від 28.04.2026 відповідач позовні вимоги не визнав та просив в їх задоволенні відмовити. В обґрунтування своєї позиції вказав, що оскільки розмір пенсії позивача на виконання рішення суду перераховано за довідками про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023, тому для проведення індексації пенсії відповідно до Постанови №118, відсутні підстави. Вважає, що висновки Верховного Суду, викладені у постанові від 16.12.2024 у справі №400/6254/24, підлягають застосуванню при прийнятті рішення у даній адміністративній справі.

28.04.2026 представником позивача адвокатом Лукомською В.В. подано відповідь на відзив, у якому заперечила проти доводів відповідача, викладених у відзиві на позовну заяву, просила суд позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити повністю. Зазначає, що проведення перерахунку пенсії позивача відбулося у зв`язку із підвищенням розміру грошового забезпечення, зокрема через зростання прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2023, тому дії відповідача щодо припинення нарахування та виплати індексації пенсії позивача, нарахованої відповідно до Постанови №118 є неправомірними. Вказані висновки суду узгоджуються із правовою позицією, викладеною у постанові Верховного Суду від 22.10.2025 у справі №300/7308/24.

Інших заяв по суті справи на адресу суду від учасників справи не надходило.

Враховуючи вимоги статті 262 КАС України судом розглянуто дану справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Дослідивши письмові докази та письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд встановив такі обставини та дійшов наступних висновків.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Волинській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону № 2262-ХІІ, що підтверджується матеріалами справи.

Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 05.11.2025 у справі №140/8042/25 позов ОСОБА_1 задоволено повністю, зокрема зобов`язано ГУ ПФУ у Волинській області здійснити з 01.02.2023 року перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з урахуванням грошового забезпечення, визначеного в довідці, що видана Головним управлінням Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Волинській області про розмір грошового забезпечення згідно довідки №4801-1669.1/4812 від 07.04.2025 року станом на 01.01.2023 року, з урахуванням виплачених сум.

На підставі вищенаведеного рішення суду відповідачем проведено перерахунок розміру пенсії позивача з 01.02.2026, проте без врахування індексацій за 2022 рік відповідно до Постанови №118.

У відповідь на заяву представника позивача від 23.02.2026 №146 з питань пенсійного забезпечення, ГУ ПФУ у Волинській області листом від 09.03.2026 №5179-4261/Л-02/8-0300/26 повідомив позивача, що оскільки, розмір пенсії на виконання рішення суду перераховано за даними довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023 для проведення індексації пенсії відповідно до Постанови №118, підстави відсутні.

Вважаючи дії відповідача щодо припинення нарахування та виплати індексації пенсії за 2022 відповідно до Постанови №118, протиправними, ОСОБА_1 звернувся до суду за захистом своїх соціальних прав із цим позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Національному антикорупційному бюро України, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції, Бюро економічної безпеки України чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, визначає Закон №2262-ХІІ.

Питання перерахунку раніше призначених пенсій регламентовано статтею 63 Закону №2262-ХІІ, згідно з якою перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції та податкової міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських. Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Статтею 64 Закону №2262-ХІІ визначено, що у разі якщо пенсії, призначені військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію згідно з цим Законом, та членам їх сімей у попередньому календарному році та до дати індексації пенсії включно у році, в якому проводиться індексація пенсій, не перераховувалися відповідно до частини четвертої статті 63 цього Закону, для забезпечення їх індексації проводиться перерахунок пенсій у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, із застосуванням коефіцієнта збільшення, що визначається відповідно до частини другої статті 42 Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування. Сума індексації враховується під час подальшого перерахунку пенсії відповідно до статті 63 цього Закону.

16.02.2022 Кабінет Міністрів України прийняв Постанову №118, пунктом 2 якої визначено, що з 1 березня 2022 р. розміри пенсій, призначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (без урахування надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації пенсії, доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, щомісячної доплати до пенсії, адресної допомоги до пенсійної виплати та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством) військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за зазначеним Законом (крім військовослужбовців строкової служби), та членам їх сімей і строк призначення яких до 31 грудня 2021 р. включно, підвищуються на коефіцієнт збільшення, установлений абзацом другим пункту 1 цієї постанови, у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом.

Підвищення пенсії, передбачене абзацом першим цього пункту, встановлюється додатково до щомісячної доплати до пенсії, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 р. №713 «Про додатковий та соціальний захист окремих категорій осіб».

Підвищення на коефіцієнт збільшення, установлений абзацом другим пункту 1 цієї постанови, застосовується також у разі поновлення виплати пенсії, призначеної до 31 грудня 2021 р. відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та перерахунку пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», крім перерахунків пенсії, що проводилися у період з 1 січня 2021 р. до 28 лютого 2022 р. за рішенням Кабінету Міністрів України відповідно до частини четвертої статті 63 зазначеного Закону.

Підвищення пенсії, передбачене цим пунктом, враховується під час подальших перерахунків пенсії відповідно до частини четвертої статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Пунктом 3 розділу «Прикінцеві положення» Закону України від 03.11.2022 «Про Державний бюджет України на 2023 рік» (Закон №2710-IX) зупинено дію Закону України від 03.07.1991 №1282-XII «Про індексацію грошових доходів населення».

Відповідно до підпункту 2 пункту 22 розділу VI Прикінцеві та перехідні положення Бюджетного кодексу України, Кабінет Міністрів України може приймати рішення щодо порядку застосування і розмірів державних соціальних стандартів та гарантій, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевих бюджетів та фондів загальнообов`язкового державного соціального і пенсійного страхування.

В свою чергу, пунктом 8 розділу «Прикінцеві положення» Закону №2710-IX встановлено, що у 2023 році, зокрема частина друга статті 42 Закону «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» та стаття 64 Закону №2262-ХІІ застосовуються у порядку, на умовах та у строки, що визначені Кабінетом Міністрів України.

Таким чином, Постановою №118 визначено умови та порядок застосування, в тому числі статті 64 Закону №2262-ХІІ.

При цьому, Постановою №118 чітко визначено, що передбачене підвищення пенсії, враховується під час подальших перерахунків пенсії відповідно до частини четвертої статті 63 Закону №2262-ХІІ.

З матеріалів справи слідує, що на виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 05.11.2025 у справі №140/8042/25 позивачу здійснено перерахунок та виплату пенсії з 01.02.2023 на підставі оновленої довідки Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Волинській області №4801-1669.1/4812 від 07.04.2025 про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023, що не заперечується сторонами.

При вирішенні даної справи суд враховує висновок Верховного Суду, сформований в постанові від 13.03.2025 за результатом розгляду справи №400/6254/24 як зразкової, згідно з яким перерахунок пенсії військовослужбовця на підставі рішення суду, з урахуванням розмірів посадового окладу та окладу за спеціальним званням, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2022, 01.01.2023 на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14 до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» є таким перерахунком пенсії з підвищенням, який відповідно до постанов Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 №118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» та від 24.02.2023 №168 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році», змінює розмір грошового забезпечення військовослужбовців (посадового окладу) та є правомірною підставою для припинення виплати індексації в розмірі, передбаченому Постановами №№118, 168.

Водночас, як вже було зазначено, відповідно до приписів статті 64 Закону №2262-XII індексація пенсії не здійснюється, якщо перерахунок відповідно до частини четвертої статті 63 Закону №2262-XII відбувся у попередньому календарному році та/ або в році можливої індексації (до дати такої).

Судом не встановлено здійснення позивачу перерахунку пенсії в 2021-2022 роках у зв`язку з підвищенням розміру грошового забезпечення станом на 2021-2022 роки. Відтак, оскільки відсутні відомості проведення перерахунку пенсії позивача у зв`язку із підвищенням розміру грошового забезпечення, зокрема через зростання прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2022, тому дії відповідача щодо припинення нарахування та виплати індексації пенсії позивачу, нарахованої відповідно до Постанови №118 є неправомірними.

Вказані висновки суду узгоджуються із правовою позицією, викладеною у постанові Верховного Суду від 22.10.2025 у справі №300/7308/24.

Частиною другою статті 9 КАС України визначено, що суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.

З урахуванням встановлених обставин справи та наведених норм чинного законодавства України, на підставі наданих частиною другою статті 245 КАС України повноважень, позовні вимоги необхідно задовольнити у спосіб прийняття судом рішення про визнання протиправними дій ГУ ПФУ у Волинській області щодо не нарахування та невиплати ОСОБА_1 індексації (підвищення пенсії), установленої Постановою №118, та зобов`язання відповідача здійснити з 01.11.2025 (в межах заявлених позовних вимог) нарахування та виплату позивачу індексації (підвищення пенсії), установленої Постановою №118.

Відповідно до вимог статті 244 КАС України суд під час ухвалення рішення вирішує, як розподілити між сторонами судові витрати.

Відповідно до частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Як слідує з матеріалів справи при зверненні до суду позивач сплатила судовий збір в сумі 1064,96 грн., що підтверджується квитанцією від 07.04.2026.

Отже, на користь позивача необхідно стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача судові витрати у вигляді судового збору в розмірі 1064,96 грн.

Керуючись статтями 2, 72-77, 90, 243-246, 255, 262, 295 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (43027, Волинська область, місто Луцьк, Київський майдан, будинок 6, код ЄДРПОУ 13358826) про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити дії задовольнити повністю.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області щодо не нарахування та невиплати ОСОБА_1 індексації пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 №118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році».

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області здійснити ОСОБА_1 з 01.11.2025 нарахування та виплату індексації пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2025 №118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році».

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 1064,96 грн (одну тисячу шістдесят чотири гривні 96 копійок).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Головуючий

Суддя В.В. Мачульський