Ухвала суду № 137154860, 04.06.2026, Нікопольський міськрайонний суд Дніпропетровської області

Дата ухвалення
04.06.2026
Номер справи
182/314/26
Номер документу
137154860
Форма судочинства
Кримінальне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Справа № 182/314/26

Провадження № 1-кс/0182/438/2026

У Х В А Л А

Іменем України

04.06.2026 року м. Нікополь

Слідчий-суддя Нікопольського міськрайонного суду Дніпропетровської області, ОСОБА_1 ,

секретар судового засідання ОСОБА_2

розглянувши клопотання ст. слідчого СВ Нікопольського РУП ГУНП в Дніпропетровській області ОСОБА_3 , яке погоджено прокурором Нікопольської окружної прокуратури ОСОБА_4 , по кримінальному провадженню, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань 08.01.2026 за №42026042100000004, про обмеження користування спеціальним правом стосовно

ОСОБА_5 ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Комунарськ, Донецької області, громадянина України, українця, з вищою освітою, одруженого, на утриманні нікого не має, який є ФОП ОСОБА_5 , сертифікат експерта АЕ№002563 серія АЕ№002487, який не є депутатом, не є особою з інвалідністю, не є адвокатом, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , раніше не судимого,

підозрюваного у вчиненні кримінальних правопорушень за правовою кваліфікацією ч. 2 ст. 358, ч. 3 ст. 365-2 КК України, -

за участю сторін кримінального провадження

за участю сторін провадження:

прокурора ОСОБА_4 (у режимі відеоконфенцзв`язку з власних технічних засобів),

адвоката ОСОБА_6 ( в режимі ВКЗ з власного пристрою),

підозрюваного ОСОБА_5 ( в режимі ВКЗ з власного пристрою),

ВСТАНОВИВ:

Ст. слідчий СВ Нікопольського РУП ГУНП в Дніпропетровській області ОСОБА_3 , звернувся до суду з клопотанням, погодженим прокурором Нікопольської окружної прокуратури ОСОБА_4 , про застосування у кримінальному провадженні № 42026042100000004 від 08 січня 2026 року, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 358, ч. 3 ст. 365-2, ч. 4 ст. 190 відносно підозрюваного ОСОБА_5 ІНФОРМАЦІЯ_1 , який є фізичною особою-підприємцем РНОКПП: НОМЕР_1 , а також сертифікованим експертом, в тому числі ексертом з технічного обстеження будівель та споруд, та інженером-проектувальником, із відповідними сертифікатами АР 002306, АЕ 002563, АЕ 002487,АТ 005038, АР 019177, АТ 009561, АР 002837, захід забезпечення кримінального провадження тимчасове обмеження у користування спеціальним правом на здійснення ОСОБА_5 підприємницької діяльності а також правом на здійснення експертної та інженерно-проектувальної діяльності строком на два місяці.

В обгрунтованні клопотання зазначено, що ОСОБА_5 25.04.2012 зареєстрований як фізична особа-підприємець « ОСОБА_5 » (номер запису в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб підприємців № 22240000000082480). Адреса: АДРЕСА_1 . Основний вид економічної діяльності: 71.12 Діяльність у сфері інжинірингу, геології та геодезії, надання послуг технічного консультування в цих сферах.

26.04.2012 року ФОП ОСОБА_5 взято на облік як платника податків у ДПІ в Амур-Нижньодніпровському районі м. Дніпро.

ФОП ОСОБА_5 , будучи експертом, на підставі кваліфікаційного сертифіката відповідального виконавця окремих видів робіт(послуг), пов`язаних із створенням об`єкта архітектури серії АЕ № 002563, виданого на підставі рішення від 16.07.2013 Атестаційної архітектурно-будівельної комісії Міністерства регіонального розвитку, та фізичною особою-підприємцем РНОКПП: НОМЕР_1 , надавав публічні послуги по здійсненню технічного обстеження будівель і споруд, тобто будучи особою, яка здійснювала професійну діяльність, пов`язану з наданням публічних послуг, у тому числі послуг експерта, вчинив кримінальне правопорушення за наступних обставин.

24 лютого 2022 року Указом Президента України від 24.02.2022 №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженого Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24.02.2022 № 2102-ІХ (зі змінами), з 05 години 30 хвилин в Україні введено воєнний стан, який неодноразово продовжувався та діє на теперішній час.

23.02.2023 Верховною Радою України прийнято Закон України(далі по тексту Закон) «Про компенсацію за пошкодження та знищення окремих категорій об`єктів нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської федерації проти України, та Державний реєстр майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської федерації проти України» № 2923-ІХ, яким визначено правові та організаційні засади надання компенсації за пошкодження та знищення окремих категорій об`єктів нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської федерації проти України.

Відповідно до пункту 4 статті 1 Закону № 2923-ІХ, знищені об`єкти нерухомого майна - об`єкти нерухомого майна, які розташовані в Україні та стали непридатними для використання за цільовим призначенням внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України, відновлення яких є неможливим шляхом поточного або капітального ремонту, реконструкції, реставрації чи економічно недоцільним: квартири, інші житлові приміщення в будівлі, будинки садибного типу, садові та дачні будинки, тощо.

Пунктом 6 статті 1 Закону № 2923-ІХ передбачено, що пошкоджені об`єкти нерухомого майна - об`єкти нерухомого майна, які розташовані в Україні та пошкоджені внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України, та можуть бути відновлені шляхом поточного або капітального ремонту, реконструкції чи реставрації, відновлення яких є економічно доцільним: квартири, інші житлові приміщення в будівлі, будинки садибного типу, садові та дачні будинки.

Згідно підпункту в) пункту 5 статті 1 Закону № 2923-ІХ, компенсація за пошкоджений\знищений об`єкт нерухомого майна: фінансування придбання квартири, іншого житлового приміщення, будинку садибного типу, садового або дачного будинку (у тому числі фінансування придбання приміщення/будинку, що буде споруджений у майбутньому, або інвестування/фінансування його будівництва) з використанням житлового сертифіката.

Відповідно до статті пункту 1 статті 2 Закону № 2923-ІХ, отримувачами компенсації за пошкоджені/знищені об`єкти нерухомого майна (далі - отримувачі компенсації) є: фізичні особи - громадяни України, які є: власниками пошкоджених/знищених об`єктів нерухомого майна.

Згідно статті 3 Закону № 2923-ІХ, для розгляду питань щодо надання компенсації за знищені об`єкти нерухомого майна виконавчий орган сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради (далі - виконавчий орган ради), військова адміністрація населеного пункту або військово-цивільна адміністрація населеного пункту утворює Комісію з розгляду питань щодо надання компенсації за знищені об`єкти нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України, Персональний склад Комісії з розгляду питань щодо надання компенсації затверджується розпорядчим актом виконавчого органу ради, військової адміністрації населеного пункту або військово-цивільної адміністрації населеного пункту, комісія з розгляду питань щодо надання компенсації: здійснює розгляд питань щодо надання компенсації за знищені об`єкти нерухомого майна, у тому числі приймає рішення про надання/відмову в наданні компенсації за знищені об`єкти нерухомого майна.

Відповідно до пункті 1, 2 статті 4 Закону № 2923-ІХ, заява про надання компенсації за знищений об`єкт нерухомого майна подається до Комісії з розгляду питань щодо надання компенсації, уповноваженої розглядати заяви про надання компенсації за знищені об`єкти нерухомого майна на відповідній території. Така заява подається під час дії воєнного стану та протягом одного року з дня його припинення або скасування на території, на якій розташований (розташовувався) знищений об`єкт нерухомого майна. Заява про надання компенсації за знищений об`єкт нерухомого майна подається щодо кожного знищеного об`єкта нерухомого майна окремо. Заява про надання компенсації за знищений об`єкт нерухомого майна може бути подана до Комісії з розгляду питань щодо надання компенсації:1) в електронній формі - засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг; 2) у паперовій формі - через центр надання адміністративних послуг, орган соціального захисту населення або нотаріуса.

Згідно пункту 6 статті 6 Закону № 2923-ІХ, у разі прийняття рішення про надання компенсації за знищений об`єкт нерухомого майна шляхом видачі житлового сертифіката - виготовлення житлового сертифіката з використанням Реєстру пошкодженого та знищеного майна та направлення його заявнику: в електронній формі - засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг або на адресу електронної пошти; у паперовій формі - на поштову адресу, зазначену заявником, у разі подання заяви у паперовій формі та відсутності електронної пошти.

Відповідно до пункту 14 статті 8 Закону № 2923-ІХ, пошук та вибір об`єкта житлової нерухомості здійснюються отримувачем компенсації самостійно.

Статтею 8 Закону № 2923-ІХ передбачено, що компенсація за знищений об`єкт нерухомого майна надається шляхом:

1) надання грошових коштів шляхом їх перерахування на поточний рахунок отримувача компенсації із спеціальним режимом використання для фінансування будівництва будинку садибного типу, садового або дачного будинку. Такий рахунок відкривається на ім`я отримувача компенсації. Порядок відкриття та ведення таких рахунків визначається Національним банком України;

2) фінансування придбання об`єкта житлової нерухомості (у тому числі інвестування/фінансування його будівництва), земельної ділянки, на якій розташовано такий об`єкт, частки у праві власності на таке майно з використанням житлового сертифіката;

3) передачі у власність отримувачу компенсації об`єкта нерухомого майна, відновленого в рамках реалізації місцевих програм відновлення на заміну знищеного об`єкта нерухомого майна.

Одночасно з цим, статтею 10 Закону № 2923-ІХ передбачено, що компенсація за пошкоджений об`єкт нерухомого майна надається шляхом:

1) виконання робіт, пов`язаних з будівництвом, на пошкодженому об`єкті нерухомого майна з метою його відновлення (у тому числі розроблення проектної документації на будівництво, проведення її експертизи, виконання будівельних робіт) та/або придбання будівельної продукції для виконання таких робіт;

2) надання грошових коштів шляхом їх перерахування на поточний рахунок отримувача компенсації із спеціальним режимом використання для виконання робіт, пов`язаних з будівництвом, на пошкодженому об`єкті нерухомого майна з метою його відновлення та/або придбання будівельної продукції для виконання таких робіт;

3) надання грошових коштів шляхом їх перерахування на поточний рахунок отримувача компенсації за придбану ним будівельну продукцію та/або виконані ним ремонтні роботи на пошкодженому об`єкті нерухомого майна за власні кошти.

Згідно п. 1 розділу II Методики проведення обстеження та оформлення його результатів затвердженої наказом Міністерства розвитку громад та територій України 06 серпня 2022 року № 144 (далі по тексту Методика № 144), обстеження об`єктів проводиться з метою визначення фактичного стану та оцінки відповідності об`єкта основним вимогам до будівель і споруд, визначеним законодавством, та вжиття заходів для забезпечення надійності та безпеки під час його експлуатації, в тому числі:

підтвердження можливості подальшої безпечної експлуатації об`єкта;

встановлення (обґрунтування) необхідності вжиття заходів для забезпечення надійності та безпеки під час його експлуатації;

планування робіт з поточних, капітальних ремонтів об`єкта (частин об`єкта), реконструкції об`єкта (відокремлених частин об`єкта), відновлення пошкодженого об`єкта;

планування невідкладних протиаварійних робіт, консервації;

обґрунтування прийняття рішення щодо припинення експлуатації, виконання робіт із демонтажу об`єкта.

Розділом V Методики № 144 передбачено, що попереднє обстеження об`єкта проводиться візуально за зовнішніми ознаками (візуальне обстеження) з метою попереднього оцінювання технічного стану, визначення категорії пошкоджень об`єкта (для пошкоджених об`єктів), прийняття рішення щодо необхідності проведення основного (детального) обстеження і уточнення (в разі необхідності) технічного завдання.

При проведенні попереднього візуального обстеження огляду підлягають усі відкриті частини конструкцій (елементів) об`єкта, його приміщення, а також прилегла територія - з метою виявлення та фіксації наявних аварійних та інших дефектів і пошкоджень (далі - дефекти та пошкодження).

При цьому виконавцем за необхідності здійснюються відповідні вимірювання геометричних розмірів об`єкта, складання обмірних креслень, схем розташування дефектів та пошкоджень, в тому числі з прив`язкою в натурі, а також фотофіксація.

Вимірювання геометричних розмірів та складання обмірних креслень здійснюється із ступенем деталізації, необхідної для визначення обсягів робіт з ремонтів (капітальних, поточних) об`єкта (частини об`єкта), реконструкції об`єкта (відокремленої частини об`єкта) чи відновлення (у разі обстеження пошкоджених об`єктів) - якщо це передбачено технічним завданням.

Не допускається проведення обстеження об`єкта виключно за фотографіями, відеозаписами, кресленнями без візуального обстеження.

Обстеження проводиться шляхом:

- проведення аналізу дефектів і пошкоджень, які змінили основні проектні та розрахункові характеристики будівельних конструкцій, інженерних мереж і систем внаслідок позапроектних впливів (пожежі, стихійного лиха, аварії, воєнних дій або терористичних актів), а також за період експлуатації об`єкта;

- визначення фактичних експлуатаційних навантажень і впливів на будівельні конструкції, основи і фундаменти, інженерні мережі і системи об`єкта;

- детального вимірювання необхідних геометричних параметрів об`єкта, будівельних конструкцій, інженерних мереж і систем, їх елементів і вузлів;

- виявлення зміни характеристик основи фундаменту та розвитку небезпечних процесів і явищ шляхом виконання контрольних інженерних вишукувань на земельній ділянці та прилеглих до об`єкта ділянках за наявності небезпечних процесів і явищ;

- інструментального визначення параметрів дефектів і пошкоджень, фотофіксації, складення схем їх розташування, а також їх прив`язки в натурі;

- проведення перевірочних розрахунків основних несучих будівельних конструкцій, інженерних мереж і систем, основ фундаментів та об`єкта в цілому;

- проведення аналізу причин виникнення дефектів і пошкоджень;

- узагальнення інформації про технічний стан будівельних конструкцій, мереж і систем об`єкта;

- розроблення рекомендацій щодо можливості подальшої експлуатації об`єкта, проведення наступного обстеження, конструктивних рішень про відновлення та підсилення окремих будівельних конструкцій, загальних висновків.

Визначення складу робіт із основного (детального) обстеження, види інструментальних досліджень та вибір необхідних приладів вимірювальної техніки здійснюється виконавцем із урахуванням мети досліджень, специфіки об`єкта та характеру наявних дефектів і пошкоджень.

За результатами основного (детального) обстеження виконавцем складається звіт за результатами обстеження (далі - звіт), який оформлюється відповідно до розділу VII цієї Методики.

Так, громадянин ОСОБА_7 мав на праві приватної власності будинок АДРЕСА_2 .

23.02.2023 року ОСОБА_7 подав заяву до Нікопольської міської ради з повідомленням про пошкодження житлового будинку АДРЕСА_2 , внаслідок збройної агресії російської федерації, яка була зареєстрована за №140\23 від 23.02.2023 року.

Окрім того, 23.02.2023 року ОСОБА_7 подав відповідне повідомлення через портал державних послуг онлайн «Дія» про пошкоджене або втрачене майно будинку АДРЕСА_2 , яка була зареєстрована за реєстраційним номером 23-02-0000351668-01 від 23.02.2023 року.

10.03.2023 року рішенням №113 виконавчого комітету Нікопольської міської ради «Про забезпечення реалізації Порядку виконання невідкладних робіт щодо ліквідації наслідків збройної агресії Російської Федерації, пов`язаних із пошкодженням будівель та споруд в місті Нікополі» призначено та затверджено склад комісії (далі по тексту комісія) з обстеження об`єктів пошкоджених внаслідок збройної агресії Російської Федерації.

На підставі наданих заяв ОСОБА_7 , комісією проведено комісійне обстеження об`єкта, пошкодженого внаслідок збройної агресії російської федерації будинку АДРЕСА_2 .

15.03.2023 року комісією складено акт №2267 «комісійного обстеження об`єкта, пошкодженого внаслідок збройної агресії Російської Федерації», відповідно до висновків якого:

«За результатами проведеного візуального комісійного обстеження домоволодіння № 42 по вул. Московська, що зазнало пошкоджень в наслідок військових дій, спричинених збройною агресією Російської Федерації, встановлено пошкодження несучих та огороджувальних конструкцій будівель садиби, ступінь та характер яких свідчить про необхідність виконання робіт щодо їх відновлення шляхом ремонту, за класифікуючи ми ознаками пошкодження відносяться до ІІ категорії, відповідно до приписів постанов Кабінету Міністрів України №473 від 19.04.2022 та №257 від 12.04.2017 замовнику для уточнення видів та об`ємів будівельних робіт з відновлення необхідно провести технічне обстеження пошкодженої будівлі».

В грудні 2024 року (точну дату та час під час досудового розслідування встановити не надалось) громадянин ОСОБА_7 , на підставі висновку та рекомендацій комісії зазначених в акті №2267, по усній домовленості з експертом з технічного обстеження будівель та споруд ОСОБА_8 залучив останнього для обстеження технічного стану житлового будинку АДРЕСА_2 .

В грудні 2024 року (точну дату та час під час досудового розслідування встановити не надалось), але не пізніше 19.12.2024 (із подальшим коригуванням 21.01.2025) року ОСОБА_5 , перебуваючи у невстановленому досудовим розслідуванням місці, умисно, усвідомлюючи суспільно небезпечний характер своїх дій, передбачаючи можливість настання суспільно небезпечних наслідків у вигляді завдання матеріальних збитків Державі та бажаючи їх настання, з метою отримання неправомірної вигоди ОСОБА_7 у вигляді компенсації за знищений об`єкт нерухомого майна шляхом фінансування придбання об`єкта житлової нерухомості з використанням житлового сертифіката, будучи особою, яка не є державним службовцем, посадовою особою місцевого самоврядування, але здійснює професійну діяльність, пов`язану з наданням публічних послуг, у тому числі послуг експерта, який здійснює професійну діяльність, пов`язану з наданням публічних послуг, керуючись корисливим мотивом без відповідних правових підстав, всупереч вимогам Закону № 2923-ІХ, Методики проведення обстеження та оформлення його результатів затвердженої наказом Міністерства розвитку громад та територій України 06 серпня 2022 року № 144, вимоги до проведення обстежень будинків, будівель та споруд установлено ДСТУ 9273:2024 «Настанова щодо обстеження будівель і споруд для визначення та оцінювання їхнього технічного стану». (наказ ДП «УкрНДНЦ» від 09.01.2024 р. №11), провів обстеження технічного стану житлового будинку № 42, вулиця Коновальця Євгена (Московська) в м. Нікополь Дніпропетровської області, за результатами якого, склав завідомо підроблений офіційний документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення, та надає певні права звіт №1912\24-ТЗ від 19.12.2024 року «Про обстеження технічного стану житлового будинку № 42, вулиця Коновальця Євгена (Московська) в м. Нікополь Дніпропетровської області, пошкодженого внаслідок надзвичайної ситуації воєнного характеру, спричиненого збройною агресією російської федерації», у висновках якого зазначив:

«На підставі результатів обстеження технічного стану та категорій пошкоджень житлового будинку № 42 на вулиці Коновальця Євгена (Московська) в м. Нікополь Дніпропетровської області виявлено наступне:

Внаслідок влучання артилерійського снаряду під час бойових дій в житловий будинок призвело до руйнації та знищення несучих та не несучих конструкцій зовнішніх огороджувальних конструкцій (стін), зовнішнього оздоблення, перекриття, конструкцій покрівлі, покриття, віконних та дверних отворів та заповнень, підлоги, внутрішнього оздоблення, комунікацій (водопостачання, опалення, електрозабезпечення).

Наявність даних пошкоджень свідчить про те, що об`єкт непридатний до використанням за цільовим призначенням та повністю втратив свою економічну цінність.

Ступінь та характер пошкодження несучих та огороджувальних конструкцій загрожує обваленням, перебування біля якого небезпечне.

Категорія пошкоджень будинку ІІІ.

Ступінь пошкодження об`єкту в цілому (згідно табл.3, табл. 4) 81,9 %.

По експлуатаційній придатності:

Житловий будинок експлуатаційно не придатний та підлягає демонтажу.»

В подальшому, ОСОБА_7 надав складений надав складений експертом ОСОБА_5 . Звіт №1912\24-ТЗ від 19.12.2024 року «Про обстеження технічного стану житлового будинку № 42, вулиця Коновальця Євгена (Московська) в м. Нікополь Дніпропетровської області, пошкодженого внаслідок надзвичайної ситуації воєнного характеру, спричиненого збройною агресією російської федерації», до Нікопольської міської ради з метою подальшого отримання компенсації за знищений об`єкт нерухомого майна.

19.02.2025 року відбулось засідання Комісії з розгляду питань щодо надання компенсації за знищені об`єкти нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України затвердженою протоколом №1\25 .

Відповідно до вказаного протоколу, комісія розглянула звіт №1912\24-ТЗ від 19.12.2024 року, про наявність даних пошкоджень житлового будинку АДРЕСА_2 , та вирішили розрахувати компенсацію за знищений об`єкт нерухомого майна, що розміщується за адресою: АДРЕСА_2 , шляхом отримання житлового сертифікату для придбання житла згідно постанови КМУ від 30.05.2023 року №600, внести до Державного реєстру майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, терористичних актів проти України, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України, що затверджено Рішенням «Комісії з розгляду питань щодо надання компенсації за знищені об`єкти нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України» №1\25 від 19.02.2025 року, та відповідно до додатку до рішення комісії проведено розрахунок компенсації за знищений об`єкт нерухомого майна на суму 1 433 068 гривень 00 копійок.

В подальшому Рішення комісії №1\25 від 19.02.2025 року затверджено Рішенням Виконавчого комітету Нікопольської міської ради Дніпропетровської області №266 від 12.03.2025 року.

Згідно інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкта нерухомого майна, об`єкт нерухомого майна що є житловим будинком та розташований за адресою АДРЕСА_2 , знищено, про що 27.08.2025 року внесено інформацію до вказаного реєстру.

19.02.2025 року ОСОБА_7 , на підставі поданої ним заяви, звіту №1912\24-ТЗ від 19.12.2024 року, та вказаних вище рішень Нікопольської міської ради отримав житлові сертифікати: ЖЗ-13.03.2025-15977 на суму 716 534 грн. та ЖЗ-13.03.2025-15978 на суму 716 534 грн., на загальну суму 1 433 068 грн.

01.09.2025 року ОСОБА_7 , на підставі вказаних житлових сертифікатів: ЖЗ-13.03.2025-15977 на суму 716 534 грн. та ЖЗ-13.03.2025-15978 на суму 716 534 грн., на загальну суму 1 433 068 грн., придбав квартиру АДРЕСА_3 на загальну суму 1 433 000 гривень 00 копійок, що підтверджується договором купівлі-продажу, серія та номер: НТХ 333034, НТХ 333035, НТХ 333036, виданий 01.09.2025.

Відповідно до висновку експерта з питань судової будівельно-технічної експертизи №13-26 від 03.03.2026:

Технічний стан об`єкта нерухомого майна - житлового будинку розташованого за адресою: АДРЕСА_2 відноситься до категорії «3» - не придатний до нормальної експлуатації (обмежено працездатний) - до завершення заходів з відновлення експлуатаційної придатності (або до виведення з експлуатації) об`єкт можна використовувати за обмеженим режимом експлуатації.

За шкалою оцінки зносу елементів будинку, фізичний знос становить 52%, технічний стан «незадовільний» - експлуатація елементів будинку можлива лише при умові проведення їх ремонту.

Наявні пошкодження несучих та огороджувальних конструкцій, ступінь та характер яких свідчить про необхідність виконання робіт щодо часткового демонтажу частин об`єкта або його окремих конструкцій, підсилення об`єкта або його окремих несучих та огороджувальних конструкцій - рекомендовано виконання робіт з відновлення шляхом капітального ремонту об`єкта (частин об`єкта).

За класифікаційними ознаками та орієнтовними причинами виникнення дефектів та пошкоджень конструктивних елементів будівлі, пошкодженнями, що виникли внаслідок дій збройної агресії Російської Федерації, є руйнування скління віконних рам та руйнування шиферного покриття даху. Інші визначені дослідженням дефекти та пошкодження конструкцій виникли внаслідок природних факторів та впливів, що не пов`язані з бойовими діями.

В розумінні положень Закону України «Про компенсацію за пошкодження та знищення окремих категорій об`єктів нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України, та Державного реєстру майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України», об`єкт нерухомого майна - житловий будинок розташований за адресою: АДРЕСА_2 , являється пошкодженим.

Розмір матеріальної шкоди, яку завдано об`єкту нерухомого майна - житловому будинку розташованому за адресою: АДРЕСА_2 , спричиненої внаслідок дій збройної агресії Російської Федерації, становить 322 919 грн. (триста двадцять дві тисячі дев`ятсот дев`ятнадцять гривень).

Таким чином, ОСОБА_5 , умисно, з метою отримання неправомірної вигоди ОСОБА_7 у вигляді компенсації за знищений об`єкт нерухомого майна шляхом фінансування придбання об`єкта житлової нерухомості з використанням житлового сертифіката, при проведенні обстеження технічного стану житлового будинку АДРЕСА_2 , складанні та видачі звіту №1912\24-ТЗ від 19.12.2024 року, усвідомлюючи суспільно небезпечний характер своїх дій, передбачаючи можливість настання суспільно небезпечних наслідків у вигляді завдання матеріальних збитків Державі та бажаючи їх настання, зловживаючи своїми повноваженнями, та без наявності правових підстав, що виразились у завищенні категорії та ступеню пошкоджень в цілому а також у неправдивому відображенні інформації про експлуатаційну придатність житлового будинку АДРЕСА_2 , що призвело до безпідставного отримання ОСОБА_7 житлових сертифікатів: ЖЗ-13.03.2025-15977 на суму 716 534 грн. та ЖЗ-13.03.2025-15978 на суму 716 534 грн., на загальну суму 1 433 068 грн.

В результаті вказаних протиправних дій ОСОБА_5 охоронюваним законом державним інтересам в особі Міністерства розвитку громад та територій України спричинена матеріальна шкода на загальну суму 1 433 068 грн. тобто шкода, яка згідно ч. 4 примітки ст. 364 КК України є тяжкими наслідками, та яка у 946,5 (дев`ятсот сорок шість з половиною) разів перевищує неоподаткований мінімум доходів громадян.

Таким чином, ОСОБА_5 підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 365-2 КК України зловживання своїми повноваженнями особою, яка не є державним службовцем, посадовою особою місцевого самоврядування, але здійснює професійну діяльність, пов`язану з наданням публічних послуг, у тому числі послуг експерта, з метою отримання неправомірної вигоди, що спричинило тяжкі наслідки охоронюваним законом державним інтересам.

Окрім того, ОСОБА_5 25.04.2012 зареєстрований як фізична особа-підприємець « ОСОБА_5 » (номер запису в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб підприємців № 22240000000082480). Адреса: АДРЕСА_1 . Основний вид економічної діяльності: 71.12 Діяльність у сфері інжинірингу, геології та геодезії, надання послуг технічного консультування в цих сферах.

26.04.2012 року ФОП ОСОБА_5 взято на облік як платника податків у ДПІ в Амур-Нижньодніпровському районі м. Дніпро.

ФОП ОСОБА_5 , будучи експертом, на підставі кваліфікаційного сертифіката відповідального виконавця окремих видів робіт(послуг), пов`язаних із створенням об`єкта архітектури серії АЕ № 002563, виданого на підставі рішення від 16.07.2013 Атестаційної архітектурно-будівельної комісії Міністерства регіонального розвитку, та фізичною особою-підприємцем РНОКПП: НОМЕР_1 , надавав публічні послуги по здійсненню технічного обстеження будівель і споруд, тобто будучи особою, яка здійснювала професійну діяльність, пов`язану з наданням публічних послуг, у тому числі послуг експерта, вчинив кримінальне правопорушення за наступних обставин.

Так, громадянин ОСОБА_7 мав на праві приватної власності будинок АДРЕСА_2 .

23.02.2023 року ОСОБА_7 подав заяву до Нікопольської міської ради з повідомленням про пошкодження житлового будинку АДРЕСА_2 , внаслідок збройної агресії російської федерації, яка була зареєстрована за №140\23 від 23.02.2023 року.

Окрім того, 23.02.2023 року ОСОБА_7 подав відповідне повідомлення через портал державних послуг онлайн «Дія» про пошкоджене або втрачене майно будинку АДРЕСА_2 , яка була зареєстрована за реєстраційним номером 23-02-0000351668-01 від 23.02.2023 року.

10.03.2023 року рішенням №113 виконавчого комітету Нікопольської міської ради «Про забезпечення реалізації Порядку виконання невідкладних робіт щодо ліквідації наслідків збройної агресії Російської Федерації, пов`язаних із пошкодженням будівель та споруд в місті Нікополі» призначено та затверджено склад комісії (далі по тексту комісія) з обстеження об`єктів пошкоджених внаслідок збройної агресії Російської Федерації.

На підставі наданих заяв ОСОБА_7 , комісією проведено комісійне обстеження об`єкта, пошкодженого внаслідок збройної агресії російської федерації будинку АДРЕСА_2 .

15.03.2023 року комісією складено акт №2267 «комісійного обстеження об`єкта, пошкодженого внаслідок збройної агресії Російської Федерації», відповідно до висновків якого:

«За результатами проведеного візуального комісійного обстеження домоволодіння № 42 по вул. Московська, що зазнало пошкоджень в наслідок військових дій, спричинених збройною агресією Російської Федерації, встановлено пошкодження несучих та огороджувальних конструкцій будівель садиби, ступінь та характер яких свідчить про необхідність виконання робіт щодо їх відновлення шляхом ремонту, за класифікуючи ми ознаками пошкодження відносяться до ІІ категорії, відповідно до приписів постанов Кабінету Міністрів України №473 від 19.04.2022 та №257 від 12.04.2017 замовнику для уточнення видів та об`ємів будівельних робіт з відновлення необхідно провести технічне обстеження пошкодженої будівлі».

В грудні 2024 року (точну дату та час під час досудового розслідування встановити не надалось) громадянин ОСОБА_7 , на підставі висновку та рекомендацій комісії зазначених в акті №2267, по усній домовленості з експертом з технічного обстеження будівель та споруд ОСОБА_8 залучив останнього для обстеження технічного стану житлового будинку АДРЕСА_2 .

В грудні 2024 року (точну дату та час під час досудового розслідування встановити не надалось), але не пізніше 19.12.2024 (із подальшим коригуванням 21.01.2025) року ОСОБА_5 , перебуваючи у невстановленому досудовим розслідуванням місці, умисно, усвідомлюючи суспільно небезпечний характер своїх дій, передбачаючи можливість настання суспільно небезпечних наслідків у вигляді завдання матеріальних збитків Державі та бажаючи їх настання, з метою отримання неправомірної вигоди ОСОБА_7 у вигляді компенсації за знищений об`єкт нерухомого майна шляхом фінансування придбання об`єкта житлової нерухомості з використанням житлового сертифіката, будучи особою, яка не є державним службовцем, посадовою особою місцевого самоврядування, але здійснює професійну діяльність, пов`язану з наданням публічних послуг, у тому числі послуг експерта, який здійснює професійну діяльність, пов`язану з наданням публічних послуг, керуючись корисливим мотивом без відповідних правових підстав, всупереч вимогам Закону № 2923-ІХ, Методики проведення обстеження та оформлення його результатів затвердженої наказом Міністерства розвитку громад та територій України 06 серпня 2022 року № 144, вимоги до проведення обстежень будинків, будівель та споруд установлено ДСТУ 9273:2024 «Настанова щодо обстеження будівель і споруд для визначення та оцінювання їхнього технічного стану». (наказ ДП «УкрНДНЦ» від 09.01.2024 р. №11), провів обстеження технічного стану житлового будинку № 42, вулиця Коновальця Євгена (Московська) в м. Нікополь Дніпропетровської області, за результатами якого, склав завідомо підроблений офіційний документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення, та надає певні права звіт №1912\24-ТЗ від 19.12.2024 року «Про обстеження технічного стану житлового будинку № 42, вулиця Коновальця Євгена (Московська) в м. Нікополь Дніпропетровської області, пошкодженого внаслідок надзвичайної ситуації воєнного характеру, спричиненого збройною агресією російської федерації», у висновках якого зазначив:

«На підставі результатів обстеження технічного стану та категорій пошкоджень житлового будинку № 42 на вулиці Коновальця Євгена (Московська) в м. Нікополь Дніпропетровської області виявлено наступне:

Внаслідок влучання артилерійського снаряду під час бойових дій в житловий будинок призвело до руйнації та знищення несучих та не несучих конструкцій зовнішніх огороджувальних конструкцій (стін), зовнішнього оздоблення, перекриття, конструкцій покрівлі, покриття, віконних та дверних отворів та заповнень, підлоги, внутрішнього оздоблення, комунікацій (водопостачання, опалення, електрозабезпечення).

Наявність даних пошкоджень свідчить про те, що об`єкт непридатний до використанням за цільовим призначенням та повністю втратив свою економічну цінність.

Ступінь та характер пошкодження несучих та огороджувальних конструкцій загрожує обваленням, перебування біля якого небезпечне.

Категорія пошкоджень будинку ІІІ.

Ступінь пошкодження об`єкту в цілому (згідно табл.3, табл. 4) 81,9 %.

По експлуатаційній придатності:

Житловий будинок експлуатаційно не придатний та підлягає демонтажу.»

В подальшому, ОСОБА_7 надав складений надав складений експертом ОСОБА_5 . Звіт №1912\24-ТЗ від 19.12.2024 року «Про обстеження технічного стану житлового будинку АДРЕСА_2 , пошкодженого внаслідок надзвичайної ситуації воєнного характеру, спричиненого збройною агресією російської федерації», до Нікопольської міської ради з метою подальшого отримання компенсації за знищений об`єкт нерухомого майна.

Після виготовлення вказаного офіційного документу звіту №1912/24-ТЗ «Про обстеження технічного стану житлового будинку АДРЕСА_2 , пошкодженого внаслідок надзвичайної ситуації воєнного характеру, спричиненого збройною агресією російської федерації», продовжуючи реалізацію свого умислу направленого на складання та видачу завідомо неправдивого офіційного документу, діючи з метою надання офіційного вигляду складеного висновку, ОСОБА_5 навмисно завірив його своїм підписом.

В подальшому, ОСОБА_5 продовжуючи реалізацію свого умислу направленого на складання та видачу завідомо неправдивих офіційних документів, умисно видав звіт №1912/24-ТЗ «Про обстеження технічного стану житлового будинку АДРЕСА_2 , пошкодженого внаслідок надзвичайної ситуації воєнного характеру, спричиненого збройною агресією російської федерації» безпосередньому замовнику ОСОБА_7 , а також сформував та підписав вказаний звіт у Єдиній державній електронній системі у сфері будівництва.

Відповідно до висновку експерта з питань судової будівельно-технічної експертизи №13-26 від 03.03.2026:

Технічний стан об`єкта нерухомого майна - житлового будинку розташованого за адресою: АДРЕСА_2 відноситься до категорії «3» - не придатний до нормальної експлуатації (обмежено працездатний) - до завершення заходів з відновлення експлуатаційної придатності (або до виведення з експлуатації) об`єкт можна використовувати за обмеженим режимом експлуатації.

За шкалою оцінки зносу елементів будинку, фізичний знос становить 52%, технічний стан «незадовільний» - експлуатація елементів будинку можлива лише при умові проведення їх ремонту.

Наявні пошкодження несучих та огороджувальних конструкцій, ступінь та характер яких свідчить про необхідність виконання робіт щодо часткового демонтажу частин об`єкта або його окремих конструкцій, підсилення об`єкта або його окремих несучих та огороджувальних конструкцій - рекомендовано виконання робіт з відновлення шляхом капітального ремонту об`єкта (частин об`єкта).

За класифікаційними ознаками та орієнтовними причинами виникнення дефектів та пошкоджень конструктивних елементів будівлі, пошкодженнями, що виникли внаслідок дій збройної агресії Російської Федерації, є руйнування скління віконних рам та руйнування шиферного покриття даху. Інші визначені дослідженням дефекти та пошкодження конструкцій виникли внаслідок природних факторів та впливів, що не пов`язані з бойовими діями.

В розумінні положень Закону України «Про компенсацію за пошкодження та знищення окремих категорій об`єктів нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України, та Державного реєстру майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України», об`єкт нерухомого майна - житловий будинок розташований за адресою: АДРЕСА_2 , являється пошкодженим.

Розмір матеріальної шкоди, яку завдано об`єкту нерухомого майна - житловому будинку розташованому за адресою: Дніпропетровська область, м. Нікополь, вул. Коновальця Євгена, буд. 42, спричиненої внаслідок дій збройної агресії Російської Федерації, становить 322 919 грн. (триста двадцять дві тисячі дев`ятсот дев`ятнадцять гривень).

Таким чином, ОСОБА_5 склав та в подальшому видав завідомо підроблений офіційний документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення (категорію та ступінь пошкоджень об`єкта в цілому, експлуатаційну придатність об`єкта нерухомого майна), та надає певні права (право отримання компенсації за знищений об`єкт нерухомого майна шляхом фінансування придбання об`єкта житлової нерухомості з використанням житлового сертифіката) звіт №1912\24-ТЗ від 19.12.2024 року «Про обстеження технічного стану житлового будинку № 42, вулиця Коновальця Євгена (Московська) в м. Нікополь Дніпропетровської області, пошкодженого внаслідок надзвичайної ситуації воєнного характеру, спричиненого збройною агресією російської федерації».

Таким чином, ОСОБА_5 підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 358 КК України складання та видача приватним підприємцем, експертом, іншою особою, яка здійснює професійну діяльність, пов`язану з наданням публічних чи адміністративних послуг, завідомо підроблених офіційних документів, які посвідчують певні факти, що мають юридичне значення, надають певні права.

ОСОБА_5 підозрюється в тому числі у вчиненні тяжкого злочину, за яке передбачене покарання у виді позбавленням волі на строк від п`яти до восьми років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років, з конфіскацією майна або без такої.

Вина ОСОБА_5 у скоєнні ним злочину повністю підтверджується зібраними у кримінальному провадженні доказами:

1.Протоколом огляду місця події;

2.Допитами свідків;

3.Протоколами обшуків;

4.Протоколам тимчасових доступів до речей та документів;

5.Протоколами оглядів предметів;

6.Іншими матеріалами кримінального провадження.

В ході досудового розслідування встановлено, що підозрюваний ОСОБА_5 проведення обстеження технічного стану житлового будинку АДРЕСА_2 , складанні та видачі звіту №1912\24-ТЗ від 19.12.2024 року здійснював як фізична особа-підприємець а також як сертифікований експерт, в тому числі експерт з технічного обстеження будівель та споруд, та інженер-проектувальник, що має відповідні сертифікати (АР 002306, АЕ 002563, АЕ 002487,АТ 005038, АР 019177, АТ 009561, АР 002837)

ОСОБА_5 25.04.2012 зареєстрований як фізична особа-підприємець « ОСОБА_5 » (номер запису в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб підприємців № 22240000000082480). Адреса: м. Дніпро, вул. Спартака, буд. №66. Основний вид економічної діяльності: 71.12 Діяльність у сфері інжинірингу, геології та геодезії, надання послуг технічного консультування в цих сферах; Інші види економічної діяльності: 46.13 Діяльність посередників у торгівлі деревиною, будівельними матеріалами та санітарно-технічними виробами; 63.99 Надання інших інформаційних послуг, н.в.і.у.; 68.31 Агентства нерухомості; 70.22 Консультування з питань комерційної діяльності й керування; 71.11 Діяльність у сфері архітектури; 73.11 Рекламні агентства; 41.10 Організація будівництва будівель.

Також встановлено, що ОСОБА_5 є засновником (має 60% частки права власності) та одночасно є директором ТОВ «Електромонтажне підприємство «Елтик»» (ЄДРПОУ 30414732, юридична адреса офісного приміщення : м. Дніпро, вул. Херсонська, буд .15) Основний вид економічної діяльності: 43.29 Інші будівельно-монтажні роботи; Інші види економічної діяльності: 43.12 Підготовчі роботи на будівельному майданчику; 71.12 Діяльність у сфері інжинірингу, геології та геодезії, надання послуг технічного консультування в цих сферах; 41.20 Будівництво житлових і нежитлових будівель; 42.22 Будівництво споруд електропостачання та телекомунікацій; 27.12 Виробництво електророзподільчої та контрольної апаратури; 33.14 Ремонт і технічне обслуговування електричного устатковання; 35.13 Розподілення електроенергії; 42.99 Будівництво інших споруд, н.в.і.у.; 43.11 Знесення; 43.21 Електромонтажні роботи; 43.22 Монтаж водопровідних мереж, систем опалення та кондиціонування; 46.51 Оптова торгівля комп`ютерами, периферійним устаткованням і програмним забезпеченням; 46.52 Оптова торгівля електронним і телекомунікаційним устаткованням, деталями до нього; 46.69 Оптова торгівля іншими машинами й устаткованням; 71.20 Технічні випробування та дослідження.

Враховуючи встановлені під час досудового розслідування обставини, що свідчать про вчинення ОСОБА_5 кримінальних правопорушень, в тому чилі корупційних, та наслідком яких є спричинення тяжких наслідків охоронюваним законом державним інтересам, з метою запобігання вчинення підозрюваним інших кримінальних правопорушень виникла необхідність у застосуванні заходу забезпечення кримінального провадження тимчасове обмеження у користуванні спеціальним правом відносно підозрюваного ОСОБА_5 .

Так, з урахуванням встановлених в ході досудового розслідування обставин, існує обґрунтована підозра щодо вчинення ОСОБА_5 кримінальних правопорушень передбачених ч. 2 ст. 358, ч. 3 ст. 365-2 КК України, тобто кримінальних правопорушень такого ступеня тяжкості, що можуть бути підставою для застосування заходів забезпечення кримінального провадження, та яка підтверджується матеріалами кримінального провадження.

Враховуючи факт того, що вчинення кримінального правопорушення ОСОБА_5 було пов`язано зі здійсненням підприємницької діяльності, а також діяльності сертифікованого експерта та інженерно-проектувальної діяльності, потреби досудового розслідування об`єктивно виправдовують такий ступінь втручання у права і свободи ОСОБА_5 .

Виключно у разі застосування заходу забезпечення кримінального провадження тимчасове обмеження у користуванні спеціальним правом відносно підозрюваного ОСОБА_5 можливо запобігти вчиненню ОСОБА_5 нових кримінальних правопорушень, в тому числі корупційних, а також запобігти спричинення тяжких наслідків охоронюваним законом державним інтересам.

Видом спеціального права підозрюваного, яке підлягає тимчасовому обмеженню є право ОСОБА_5 на зайняття підприємницькою діяльністю а також право на здійснення експертої та інженерно-проектувальної діяльності на підставі наявних у ОСОБА_5 сертифікатів АР 002306, АЕ 002563, АЕ 002487,АТ 005038, АР 019177, АТ 009561, АР 002837.

З урахуванням встановлених під час досудового розслідування обставин, що об`єктивно свідчать про триваючу та неодноразову протиправну діяльність ОСОБА_5 , факту триваючої військової агресії рф проти України, постійних та неодноразових фактів вчинення державою терористом воєнних злочинів проти цивільного населення України, об`єкти нерухомого майна, в тому числі житлові будинки на всій території України зазнають постійних обстрілів, пошкоджень та знищень, від так обгрунтовано існує ризик вчинення ОСОБА_5 нових кримінальних правопорушень, в тому числі корупційних, пов`язаних зі здійсненням підприємницької діяльності, а також діяльності сертифікованого експерта та інженерно-проектувальної діяльності, що в свою чергу може мати наслідком спричинення тяжких наслідків охоронюваним законом державним інтересам.

Під час розгляду клопотання необхідності у допиті свідків немає.

Беручи до уваги вищевикладене та враховуючи, що у матеріалах кримінального провадження вбачається наявність достатніх підстав вважати, що для попередження вчинення нових кримінальних правопорушень, аналогічних вчиненим, запобігання протиправній поведінці підозрюваного, щодо перешкоджання кримінальному провадженню, забезпечення відшкодування шкоди, завданої кримінальним правопорушенням, у зв`язку з чим існують підстави для застосування заходу процесуального примусу у вигляді тимчасового обмеження спеціальних прав.

Прокурор у судовому засіданні клопотання підтримав, зазначивши, що зберігаючи право на здійснення підприємницької, інженерно-проектувальної та експертної діяльності, підозрюваний може продовжувати вчиняти аналогічні правопорушення, підписувати та видавати офіційні документи (експертні звіти, проекти).

Захисник та підозрюваний заперечували проти клопотання. Вказали, що обмеження підприємницької діяльності є неспівмірним заходом, який повністю позбавить підозрюваного засобів до існування.

Дослідивши матеріали клопотання, заслухавши думку учасників процесу, слідчий суддя вважає за необхідне зазначити наступне.

Відповідно до статей 131, 132 КПК України, заходи забезпечення кримінального провадження застосовуються лише у разі доведення їх необхідності, обґрунтованості та пропорційності втручання у права і свободи особи, а також за умови неможливості досягнення мети кримінального провадження менш обтяжливими засобами.

Згідно з вимогами ст. 132 КПК України, жоден захід забезпечення кримінального провадження не може застосовуватись, якщо він є надмірним або непропорційним поставленій процесуальній меті.

Слідчий суддя враховує, що заявлене клопотання фактично спрямоване на істотне обмеження конституційних прав особи, гарантованих ст. 43 Конституції України, зокрема права на працю та вільний вибір професії, а також права на здійснення підприємницької діяльності.

Згідно зі статтею 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном. ЄСПЛ у своїй практиці (зокрема, у справах «Трегубенко проти України» та «Булвес» АД проти Болгарії») наголошує, що будь-яке втручання державного органу у право на мирне володіння майном повинно забезпечити «справедливий баланс» між загальним інтересом суспільства та вимогами захисту основоположних прав особи.

Що стосується тимчасового обмеження на здійснення експертної та інженерно-проектувальної діяльності, то слідчий суддя вважає за необхідне зазначити.

Ч. 1 ст.. 148 КПК України передбачено, що у разі наявності достатніх підстав вважати, що для припинення кримінального правопорушення чи запобігання вчиненню іншого, припинення або запобігання протиправній поведінці підозрюваного щодо перешкоджання кримінальному провадженню, забезпечення відшкодування шкоди, завданої кримінальним правопорушенням, необхідно тимчасово обмежити підозрюваного у користуванні спеціальним правом, слідчий, прокурор, інша уповноважена службова особа мають право тимчасово вилучити документи, які посвідчують користування спеціальним правом, у законно затриманої ними особи в порядку, передбаченому статтею 208 цього Кодексу.

Тимчасово вилученими можуть бути документи, які посвідчують користування таким спеціальним правом:

1) право керування транспортним засобом або судном;

2) право полювання;

3) право на здійснення підприємницької діяльності;

4) право на володіння та носіння зброї.

Тобто тимчасове обмеженняна здійснення експертної та інженерно-проектувальної діяльності, не передбачено чинним законодавством, тому у цій частині клопотання задоволенню не підлягає.

Що стосується вимоги клопотання в частині тимчасового обмеження у користуванні спеціальним право на здійснення ОСОБА_5 підприємницької діяльності, то слід зазначити наступне.

Відповідно до Витягу з Єдиного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, ОСОБА_5 , є фізичною особою - підприємцем, який має основний вид діяльності:

71.12 Діяльність у сфері інжинірингу, геології та геодезії, надання послуг технічного консультування в цих сферах

Інші види економічної діяльності:

46.13 Діяльність посередників у торгівлі деревиною, будівельними матеріалами та санітарно-технічними виробами; 63.99 Надання інших інформаційних послуг, н.в.і.у.;

68.31 Агентства нерухомості; 70.22 Консультування з питань комерційної діяльності й керування;

71.11 Діяльність у сфері архітектури;

73.11 Рекламні агентства;

41.10 Організація будівництва будівель.

Тобто, повне позбавлення ОСОБА_5 права на підприємницьку діяльність, яка є єдиним джерелом його доходу, є надмірним тягарем.

У рішенні ЄСПЛ у справі «Ніколова проти Болгарії» зазначено, що обмеження прав, які позбавляють особу можливості заробляти на життя, мають застосовуватися лише за наявності беззаперечних та невідворотних ризиків, які неможливо усунути іншими (більш м`якими) заходами.

Матеріали провадження свідчать, що всі проектні та експертні документи, які стосуються предмета розслідування, вже вилучені слідством. Отже, ризик їх знищення чи підробки підозрюваним відсутній і усунутий процесуальним шляхом.

Разом із тим, матеріали клопотання не містять належного та достатнього обґрунтування того, що саме такий ступінь втручання є необхідним і що досягнення мети кримінального провадження неможливе без застосування зазначеного обмеження.

Слідчий суддя також враховує актуальні правові позиції Верховного Суду (постанова ККС ВС від 09.04.2024 у справі № 507/957/19; постанова ККС ВС від 10.04.2025 у справі № 601/1623/20; узагальнення практики ККС ВС за 2024 рік), відповідно до яких заходи забезпечення кримінального провадження можуть застосовуватись лише за умови доведення їх необхідності, дотримання принципу пропорційності та оцінки фактичних наслідків втручання у права особи. Неприпустимим є застосування таких заходів, які призводять до фактичного блокування професійної діяльності особи без належного обґрунтування.

За таких обставин слідчий суддя приходить до висновку, що клопотання є необґрунтованим, а заявлений захід непропорційним та таким, що надмірно обмежує права особи.

Керуючись статтями 131, 132, 309, 372 КПК України, слідчий суддя,

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні клопотання ст. слідчого СВ Нікопольського РУП ГУНП в Дніпропетровській області ОСОБА_3 , яке погоджено прокурором Нікопольської окружної прокуратури ОСОБА_4 , по кримінальному провадженню, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань 08.01.2026 за №42026042100000004, про обмеження користування спеціальним правом стосовно ОСОБА_5 ІНФОРМАЦІЯ_1 - відмовити.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Слідчий суддя ОСОБА_1