Постанова № 13715367, 01.02.2011, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
01.02.2011
Номер справи
2а-25130/10/0570
Номер документу
13715367
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Україна

ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

01 лютого 2011 р. справа № 2а-25130/10/0570

Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17

час прийняття постанови:

Донецький окружний адміністративний суд в складі:

головуючогосудді Голуб В.А.

при секретаріПітель В.М.

за участю:

представника позивача Бронець І.О.,

представник відповідача Шеховцової В.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду за адресою: м. Донецьк-52, вул. 50-ї Гвардійської 17, адміністративну справу за позовом Управління Пенсійного фонду України у Пролетарському районі м. Донецька до Державного підприємства «Донецька обласна дирекція з збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств» про стягнення заборгованості з відшкодування витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, за період з 01.03.2010 року по 30.11.2010 року на загальну суму 891013, 93 гривень, -

ВСТАНОВИВ:

Управління Пенсійного фонду України у Пролетарському районі м. Донецька звернулось до суду з позовною заявою до Державного підприємства «Донецька обласна дирекція з збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств» про стягнення заборгованості з відшкодування витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.

В обґрунтування позову позивач вказав, що згідно наказу Української державної компанії з реструктуризації підприємств вугільної промисловості «Укрвуглереструктуризація» 23.12.2002 року № 135 створена Совєтська дирекція з шахт. У додатку до цього наказу зазначений перелік ліквідаційних шахт, у тому числі шахта Харцизька.

05.06.2003 року наказом Міністерства палива та енергетики України № 280 «Про вдосконалення структури управління процесом вугледобувних, вуглепереробних торфодобувних підприємств, що належать до сфери управління Мінпаливенерго» було створено ДП «Донецька обласна дирекція з збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств», яка відповідно до п. 9.1 цього наказу правонаступником майнових прав та обов'язків ДП «Укрвуглереструктуризація».

Відповідно до п. 2.1 Наказу № 280 05.06.2003 року у складі дирекції «Укрвуглеторфреструктуризація» на базі структурних підрозділів створені державні підприємства, зокрема на базі структурного підрозділу Донецька об'єднана дирекція ДП «Укрвуглереструктуризація» - ДП «Донецька обласна дирекція з збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств», яке відповідно до п. 9.1 цього наказу правонаступником майнових прав та обов'язків ДП «Укрвуглереструктуризація» згідно з розподільчим балансом.

Наказом Міністерства палива та енергетики України 01.10.2003 року № 2 «Про вдосконалення структури управління процесом збиткових вугледобувних вуглепереробних підприємств» Совєтську дирекцію з шахт включено з 01.10.2003 року до ДП «Донвуглереструктуризація». Згідно додатку № 1 до цього наказу зазначений перелік шахт, ліквідуються, по дирекціям ДП «Донвуглереструктуризації», в тому числі у складі Совєтської ДЛШ шахта Харцизька.

Пунктом 1 наказу Міністерства палива та енергетики України 21.04.2004 року № 32 «Про реорганізацію об'єднання «Українська державна об'єднана дирекція з збиткових вугледобувних, вуглепереробних торфодобувних підприємств» виведено складу об'єднання державні підприємства, зокрема, «Донецька обласна дирекція з збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств».

Наказом № 10 15.01.2007 року Совєтська та Пролетарська дирекції з шахт реорганізовані шляхом перетворення з 01.04.2007 року в Совєтське управління з шахт та Пролетарське управління з шахт.

Наказом № 612 29.12.2007 року створено Державне підприємство «З збиткових вугледобувних, вуглепереробних та торфодобувних підприємств «Укрвуглеторфреструктуризація». Пунктом 3 цього наказу припинено діяльність Державного підприємства «Донецька обласна дирекція з збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств» шляхом його реорганізації - приєднання до ДП «Укрвуглеторфреструктуризація».

Наказом № 8 15.02.2008 року припинена діяльність ДП «Донецької обласної дирекції з збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств» та відокремлених підрозділів ДП «Донвуглереструктуризація» шляхом реорганізації -приєднання до ДП «Укрвуглеторфреструктуризація».

У складі Державного підприємства «З збиткових вугледобувних, вуглепереробних та торфодобувних підприємств «Укрвуглеторфреструктуризація» наказом № 10 29.02.2008 року створена Донецька виконавча дирекція з шахт, як відокремлений підрозділ ДП «Укрвуглеторфреструктуризація», до складу якої включені 23 шахти, в тому числі шахта Харцизька.

Наказом Міністерства вугільної промисловості України 02.04.2010 року № 99 припинена діяльність ДП «Укрвуглеторфреструктуризація».

Згідно постанови Кабінету України 27 серпня 1997 року № 939 "Про затвердження Порядку збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств" ліквідаційна відповідно до законодавства здійснює заходи щодо гірничого підприємства, погашення кредиторської заборгованості, стягнення дебіторської заборгованості, скорочення чисельності працівників, а також готує подає для затвердження Мінвуглепромом розподільний баланс з переліком основних виробничих фондів, підлягають та можуть бути використані для виконання робіт з фізичної підприємства, та пропозиції щодо встановлення правонаступників майна, яке не підлягає фізичній Акт приймання-передачі погоджується з головою та керівником замовника затверджується Мінвуглепромом. Після затвердження акта ліквідаційна гірничого підприємства вживає заходів для завершення процедури відповідно до законодавства з виключенням його з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій.

Позивач зазначає, що датою фізичної гірничого підприємства, виконання у повному обсязі зазначених робіт заходів вважається дата затвердження Мінвуглепромом актів прийняття цих робіт, складених зазначеною та передачі в установленому порядку в тому числі відбудованих в процесі гірничого підприємства, на підставі яких складаються та затверджуються баланси закриваються кошториси, а також визначення в установленому порядку правонаступника щодо соціального захисту категорій осіб відповідно до частини статті 48 Гірничого закону України.

Нормами Цивільного кодексу України Господарського кодексу України передбачено, що в разі юридичної особи утворення яка задовольняє вимоги кредиторів за результатами складається ліквідаційний баланс. Законодавством передбачена передача основних фондів, цінностей, складення розподільчого або передавального балансу, визначення правонаступника в разі злиття, приєднання, поділу перетворення юридичної особи. В даному випадку мало місце передача основних фондів, товарно-матеріальних цінностей, складання розподільчого балансу, що передбачає обов'язкове визначення правонаступника.

Як вказує позивач, фізична шахт не визначає фізичну зобов'язань.

Працівникам шахти Харцизька, зазначеним в розрахунку суми заборгованості з відшкодування пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в частині пенсій, призначених відповідно до п. «а» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» призначена та виплачується пенсія на пільгових умовах (121 особа). Дані особи перебувають на обліку та отримують пенсію на пільгових умовах в управліннях Пенсійного фонду України в м. Харцизьк Донецької області (114 осіб), м. Амвросіївка Донецької області (6 осіб), м. Кіровське Донецької області (1 особа).

Також як зазначає позивач, згідно з п. 10 «Порядку застосування Списків № 1 та № 2 виробництв, робіт, професій, посад та показників при обчисленні стажу роботи, який право на пенсію за віком на пільгових умовах», затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики № 383 18.11.2005 року, для підтвердження стажу роботи шкідливими важкими умовами праці необхідно подати трудову книжку оформленими належним чином записами про займану посаду період виконуваної роботи, виписку наказу по підприємству про проведення атестації на відповідному робочому та, у разі відсутності в трудовій книжці відомостей, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, уточнюючу довідку, передбачену п.20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету України 12.08.1993 року № 637 (далі-Порядок).

Згідно з п. 20 Порядку в уточнюючих довідках вказується: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; підрозділ, пункт, найменування списків або номери, куди включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.

У Донецькій виконавчій дирекції знаходяться документи ліквідованої шахти «Харцизька» про стаж та заробіток осіб, працювали на ній. Дирекція видає довідки про підтвердження пільгового стажу роботи та отриманої заробітної плати на шахті, подає документи на цих робітників для призначення

Щодо заборгованості з відшкодуванню пільгових пенсій, позивач зазначає, що згідно п. 7 ст. 106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» 09.07.2003 року № 1058-ІV у разі страхувальника особами, відповідальними за погашення заборгованості правонаступники страхувальника, що ліквідується. У разі реорганізації страхувальника зобов'язання сплати обов'язкових платежів покладається на осіб, до яких відповідно до закону перейшли його права та обов'язки.

У звязку з тим, що ДП «Донецька обласна дирекція з збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств» в особі Відокремленого підрозділу Донецька виконавча дирекція з шахт ДП «Донецька обласна дирекція з збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств» не відшкодовує управлінню необхідні фактичні витрати на виплату доставку пенсій за списком № 1 по шахті «Харицзька» за період з 01.03.2010 року по 31.08.2010 року, зявилась заборгованість в сумі 625638, 34 грн., яку позивач просить стягнути з відповідача.

Представником позивача час розгляду справи збільшено позовні вимоги, таким чином позивач просить стягнути з відповідача заборгованість за період з 01.03.2010 року по 30.11.2010 року на загальну суму 891013, 93 грн.

Представник позивача у судовому засіданні уточнені позовні вимоги підтримав, надав пояснення, аналогічні викладеним у позовній заяві.

Представник відповідача у судовому засіданні позовні вимоги не визнав, надав заперечення на позов, в якому зазначив наступне.

Донецька виконавча дирекція з шахт ДП «Донвуглереструктуризація», до якої пред'явлений позов щодо відшкодування пільгових пенсій робітникам інших юридичних осіб, створена лише 26 травня 2010 року та не юридичною особою. Метою створення, як всього державного підприємства з збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств «Донвуглереструктуризація» чітко визначений перелік обов'язків та дій. Згідно п. 7 Порядку гірничих підприємств, що затверджено постановою Кабінету України 27.08.1997 року № 939 «Про затвердження Порядку збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств» (далі - Порядок) «на підставі рішення про гірничого підприємства Мінвуглепром не за до початку проведення видає відповідний наказ, в якому визначаються заходи з підготовки гірничого підприємства до особи, відповідальні за проведення, дата припинення робіт з видобутку (переробки) вугілля та дата початку робіт з гірничого підприємства, терміни виконання, а також підприємства, на покладаються з проведення відповідно до затвердженого проекту гірничого підприємства заходів, спрямованих на подолання соціально-економічних, гідро екологічних та інших негативних наслідків та здійснення постійного контролю стану гірничого підприємства, що ліквідується або ліквідовано (далі - замовник)». Пункт 18 вищезазначеної постанови передбачає низку заходів, щодо подолання негативних соціально-економічних наслідків гірничого підприємства, а саме: завершення спорудження недобудованих житлових будинків, що перебували на балансі гірничого підприємства на момент прийняття рішення про його ліквідацію; безоплатного забезпечення вугіллям категорій осіб, визначених частиною п'ятою статті 48 Гірничого закону України. Виходячи з вищевикладеного, Донецька виконавча дирекція з шахт Державного підприємства «Донвуглереструктуризація» не правонаступником шахт, що ліквідуються. До заходів з гірничого підприємства не відноситься пенсійне забезпечення звільнених працівників шахт, частка основних фондів яких передано на ліквідацію.

В період з 1996 року по 2003 в наказах Міністерства палива та енергетики України про призначення замовника з фізичної шахт УДКР «Укрвуглереструктуризація» призначалась правонаступником час виконання робіт з фізичної виробничих засобів, тільки по трьом зобов'язанням в межах Передавального (розподільчого) балансу:

1) погашення заборгованості з заробітної плати;

2) відшкодування заподіяної шкоди здоров'ю робітникам (регресні позови);

3) забезпечення побутовим паливом колишніх робітників шахти.

Таким чином, УДКР «Укрвуглереструктуризація» не була визначена правонаступником інших зобов'язань.

ДП «Донвуглереструктуризація» відповідно до Передавального балансу станом на 01.01.2004 року прийняло УДКР «Укрвуглереструктуризація» тільки зобов'язання по виконанню робіт з та забезпеченню побутовим паливом колишніх робітників шахти.

ДП «Донвуглереструктуризація» було створено з метою здійснення некомерційної (без отримання прибутку) господарської діяльності, а саме для організації та контролю за виконанням ходів робіт з шахт, відповідно до затверджених проектів. Як зазначає представник відповідача, на ДП «Донвуглереструктуризація» покладено виконання замовника та виконавця по виконанню проекту шахт (II розділ Статуту). Відповідно до п.9 Постанови КМУ № 939 27.08.1997 року джерелом фінансування виконаних робіт та утримання ДП «Донвуглереструктуризація» кошти Державного бюджету за бюджетною програмою «Реструктуризація вугільної та торфодобувної промисловості України» (розділ п.7.5. Статуту) відповідно до затверджених проектно-кошторисних показників (кошторисів).

В окремих випадках в проектах шахт, після вступу в Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», було внесено відшкодування витрат на виплату та доставку пільгових пенсій. На підставі, в період здійснення шахт ДП «Донвуглереструктуризація» проводило відшкодування цих витрат, відповідно до проектів.

Питання правонаступності шахт неодноразово порушувалося Міністерством промисловості України. Результатом розгляду питання правонаступності шахт лист Мінвуглепрому № 681/07/03-02 16.12.2008 року, в якому було зазначено, що питання правонаступності вугледобувних та вуглепереробних підприємств, ліквідуються за рішенням Кабінету України, не визначаються проектами Представник відповідача зазначає, що також відповідно до роз'яснення з Міністерства вугільної промисловості № 1608/02/03-02 25.11.2010 року питання щодо правонаступництва підприємств, що ліквідуються за рішенням Кабінету України, не визначається проектами Як вказує представник відповідача, підставою для нарахування пільгових пенсій Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Відповідно до ч. 1 ст. 19 зазначеного Закону страхові внески до солідарної системи нараховуються: для роботодавця на суму фактичних витрат на оплату праці (грошового забезпечення) працівників, що включають витрати на виплату основної додаткової заробітної плати та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, у тому числі в натуральній формі, визначаються згідно з нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до Закону України «Про оплату праці»; виплату винагород фізичним особам за виконання робіт (послуг) за угодами цивільно-правового характеру, що підлягають обкладенню податком на доходи з фізичних осіб, а також: на суми оплати перших п'яти днів тимчасової непрацездатності, яка здійснюється за рахунок коштів роботодавця, та допомоги по тимчасовій непрацездатності та ч.2 Прикінцевих положень цього ж закону: «Підприємства та організації з коштів, призначених на оплату праці, вносять до Пенсійного фонду плату, що покриває фактичні витрати на виплату доставку пенсій особам, були зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад показників, затверджених Кабінетом України, крім тих, що були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників за списком робіт професій, затвердженим Кабінетом України, починаючи з дня набрання чинності цим Законом, у 20 відсотків з наступним збільшенням щороку на 10 відсотків до 100-відсоткового розміру відшкодування фактичних витрат на виплату доставку цих пенсій до набуття права на пенсію за віком відповідно до цього Закону. ДП «Донвуглереструктуризація» не не був роботодавцем зазначених в позовній заяві осіб відповідно обовязок відшкодування витрат на виплату та доставку пільгових пенсій у нього відсутній.

Для визначення складових фонду оплати праці при нарахуванні страхових внесків до Пенсійного фонду платники використовують «Інструкцію статистики заробітної плати», що затверджена наказом Держкомстату України 13.01.2004 року N 5. Пунктом 3 даної передбачено вичерпний перелік витрат, що не належать до фонду оплати праці, а саме п.3.11. визначає такий вид, як видатки підприємств на покриття витрат Пенсійного фонду України на виплату та доставку пільгових пенсій. Згідно Постанови Кабінету України 18 липня 2007 року № 937 «Про затвердження Порядку призначення пенсій за рахунок коштів підприємств та організацій окремим категоріям працівників за результатами атестації робочих місць за умовами праці», а саме пункту 2 пільгові можуть призначатися за рахунок коштів підприємств та організацій (крім тих, що фінансуються або дотуються з бюджету) відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" працівникам, що працюють (працювали) на виробництвах, роботах, за професіями на посадах, передбачених Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день право на пенсію за віком на пільгових умовах, та Списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад показників шкідливими важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженими постановою Кабінету України 16 січня 2003 року N 36.

На підставі викладеного, відповідач просить відмовити у задоволенні позову у повному обсязі.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши обставини справи та перевіривши доказами в межах заявлених позовних вимог, суд встановив наступне.

Позивач - Управління Пенсійного фонду України в Пролетарському районі м. Донецька органом виконавчої влади, який в цих правовідносинах здійснює повноваження, покладені на нього відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», Положенням про Пенсійний фонд України, затвердженим Указом Президента України 1 березня 2001 року № 121/2001 з наступними змінами та доповненнями.

У відповідності до ст. 12 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», у період до перетворення Пенсійного фонду України в неприбуткову самоврядну організацію функціонує як центральний орган виконавчої влади на підставі норм цього Закону (крім норм, зазначених в абзаці шостому пункту 1 цього розділу) та Положення про Пенсійний фонд України, яке затверджує Президент України. Бюджет Пенсійного фонду України в зазначений період затверджує Кабінет України.

Згідно ст. 1 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого Указом Президента України 1 березня 2001 року № 121/2001 з наступними змінами та доповненнями, Пенсійний фонд України центральним органом виконавчої влади, що здійснює керівництво та управління солідарною системою загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, провадить збір, акумуляцію та облік страхових внесків, призначає та готує документи для виплати, забезпечує своєчасне в повному обсязі фінансування та виплату пенсій, допомоги на поховання, інших соціальних виплат, згідно законодавством здійснюються за рахунок коштів Пенсійного фонду України, здійснює контроль за цільовим використанням коштів Пенсійного фонду України. Діяльність Пенсійного фонду України спрямовується та координується Кабінетом України через Міністра праці та соціальної політики України.

Згідно ст. 15 Положення, Пенсійний фонд України здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Севастополі, та управління Пенсійного фонду України в районах, містах районах у містах.

У відповідності до п. 5 ст. 4 вказаного Положення, Пенсійний фонд України відповідно до покладених на нього завдань організовує, координує та контролює роботу органів Пенсійного фонду України щодо, зокрема, забезпечення додержання підприємствами, установами, організаціями та громадянами законодавства про пенсійне забезпечення; забезпечення збирання та акумулювання страхових внесків, інших надходжень до бюджету Пенсійного фонду України відповідно до законодавства; стягнення у передбаченому законодавством ядку своєчасно не сплачених сум збору на обов'язкове державне пенсійне страхування; призначення виплати пенсій; забезпечення повного та своєчасного фінансування витрат на виплату пенсій, допомоги на поховання та інших соціальних виплат, що здійснюються за рахунок коштів Пенсійного фонду України.

Згідно з п. 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» підприємства та організації з коштів, призначених на оплату праці, вносять до Пенсійного фонду плату, що покриває фактичні витрати на виплату доставку пенсій особам, були зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад показників, затверджених Кабінетом України, крім тих, що були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників за списком робіт професій, затвердженим Кабінетом України, починаючи з дня набрання чинності цим Законом, у 20 відсотків з наступним збільшенням щороку на 10 відсотків до 100-відсоткового розміру відшкодування фактичних витрат на виплату доставку цих пенсій до набуття права на пенсію за віком відповідно до цього Закону.

Процедура та обліку платників внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування (далі - страхові внески), обчислення сплати страхових внесків та інших платежів до бюджету Пенсійного фонду України підприємствами, установами, організаціями (далі - Підприємства) незалежно форм власності, виду діяльності господарювання та фізичними особами, нарахування сплати фінансових санкцій та пені, подання страхувальниками звітності управлінням Пенсійного фонду України в районах, містах районах у містах (далі - органи Пенсійного фонду України) визначається Інструкцією про порядок обчислення сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої Постановою правління Пенсійного фонду України 19.12.2003 року № 21-1, зареєстрованої в Міністерстві України 16 січня 2004 року за № 64/8663.

У відповідності до абз. 3 п. 6.1 вищезазначеної Інструкції, відшкодуванню підлягають витрати Пенсійного фонду на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до частини 2 "Прикінцевих положень" Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" в таких розмірах: для платників, зазначених у підпункті 2.1.1 пункту 2.1 Інструкції, - фактичні витрати на виплату доставку пенсій працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад показників, затвердженим Кабінетом України, крім працівників, що були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників за списком робіт професій, затвердженим Кабінетом України у таких розмірах: 80 відсотків фактичних витрат на виплату доставку цих пенсій, призначених та/або виплачених у 2010 році.

Відповідно до п. 6.4 про порядок обчислення сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої Постановою правління Пенсійного фонду України 19.12.2003 № 21-1, розмір сум до відшкодування на поточний визначається відділами доходів органів Пенсійного фонду України щорічно в повідомленнях про розрахунок сум фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 "Прикінцевих положень" Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", надсилаються підприємствам до 20-го січня поточного року та протягом 10 днів з новопризначених пенсій.

Згідно п. 6.8 вищевказаної Інструкції, підприємства щомісяця до 25-го числа вносять до Пенсійного фонду зазначену в повідомленні місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.

У відповідності до п. 6.3 № 21-1 у разі або зміни власника підприємства суми зазначених витрат Пенсійному фонду вносять правонаступники.

Позивач зазначає, що у відповідача як правонаступника шахти «Харцизька» виникло зобовязання щодо відшкодування сум фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» Пенсійному фонду за період з 01.03.2010 року по 30.11.2010 року у 891013, 93 грн.

Суд не погоджує такі доводи позивача з наступних підстав.

Наказом Міністерства вугільної промисловості України № 516 09 жовтня 1996 року, прийнято рішення про передачу шахти «Харцизька» на баланс підприємства «Укрвуглереструктуризація».

Наказом Української державної компанії з реструктуризації підприємств вугільної промисловості «Укрвуглереструктуризація» 23.12.2002 року № 135 «Про зміни в організації виробництва скороченням чисельності» створена Совєтська дирекція по шахт та затверджено перелік шахт, що ліквідуються, та включаються до складу Совєтської дирекції. Згідно додатку до цього Наказу до переліку шахт, що ліквідуються, увійшла, у тому числі, шахта «Харцизька» (а.с. 5).

Наказом Міністерства палива та енергетики України № 280 05 червня 2003 року «Про удосконалення структури управління процесом вугледобувних, вуглепереробних торфодобувних підприємств, що належать до сфери управління Мінпаливенерго» реорганізоване ДП «Укрвуглереструктуризація» шляхом злиття з іншим підприємством та створення на базі обєднання «Українська державна обєднана дирекція з збиткових вугледобувних, вуглепереробних торфодобувних підприємств» (Обєднана дирекція «Укрвуглеторфреструктуризація»). У складі дирекції «Укрвуглеторфреструктуризація» на базі структурних підрозділів створена «Донецька обєднана дирекція» ДП «Укрвуглереструктуризація» - Державне підприємство «Донецька обласна дирекція з збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств» (а.с. 6).

Наказом Донецької обласної дирекції по збиткових вугледобувних вуглепереробних підприємств 01.10.2003 року № 2 «Про удосконалення структури управління процесом збиткових, вугледобувних та вуглепереробних підприємств» з 01.10.2003 року включено до складу ДП «Донецька обласна дирекція «Донвуглереструктуризація» на базі структурних підрозділів Совєтську дирекцію з шахт. У додатку № 1 до цього наказу міститься перелік шахт, що ліквідуються, до якого включено по Совєтській дирекції з шахт, шахту «Харцизька» (а.с. 7, 8).

Наказом Міністерства палива та енергетики України 21.04.2004 року № 32 «Про реорганізацію обєднання «Українська державна обєднана дирекція з збиткових вугледобувних, вуглепереробних торфодобувних підприємств» Донецьку обласну дирекцію з збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств (Донвуглереструктуризація) виведено складу обєднання (а.с. 9).

Наказом ДП «Донвуглереструктуризація» 15.01.2007 року № 10 реорганізовано шляхом перетворення Совєтську дирекцію по шахт в Совєтське управлінн по шахт (а.с. 10-11).

Наказом Міністерства вугільної промисловості України 29.12.2007 року № 612 створено Державне підприємство з збиткових вугледобувних, вуглепереробних та торфодобувних підприємств ДП «Укрвуглеторфреструктуризація» та припинено діяльність Державного підприємства «Донецька обласна дирекція з збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств ДП «Донвуглереструктуризація» та інших підприємств шляхом реорганізації приєднання до ДП «Укрвуглеторфреструктуризація» (а.с. 12-13).

Наказом ДП «Донвуглереструктуризація» 15.02.2008 року № 8 «Про припинення діяльності ДП «Донвуглереструктуризація» шляхом реорганізації приєднання до ДП «Укрвуглеторфреструктуризація» припинено діяльність ДП «Донецька обласна дирекція по збиткових вугледобувних вуглепереробних підприємств» відокремлених підрозділів ДП «Донвуглереструктуризація» (у т.ч. Совєтське управління з шахт) шляхом реорганізації приєднання до ДП «Укрвуглеторфреструктуризація» (а.с. 14-15).

Згідно з наказом Державного підприємства «З збиткових вугледобувних, вуглепереробних та торфодобувних підприємств «Укрвуглеторфреструктуризація» 29 лютого 2008 року № 10 створено Донецьку виконавчу дирекцію з шахт як відокремлений структурний підрозділ ДП «Укрвуглеторфреструктуризація» без утворення юридичної особи, до складу якої введено, у тому числі, шахту «Харцизька» (а.с. 16).

Наказом Міністерства вугільної промисловості України № 99 02.04.2010 року припинено діяльність ДП «Укрвуглеторфреструктуризація» (з урахуванням його структури) шляхом реорганізації - поділу на державні підприємства «Донвуглереструктуризація» (код ЄДРПОУ 32442610. юридична адреса: 86102, Донецька обл., м. Макіївка, вул. Успенського, 4), "Обласна дирекція "Луганськвуглереструктуризація" (код ЄДРПОУ 32449971. юридична адреса: 94000, Луганська обл. м Стаханов, вул. Дзержинського, 14) та "Центрально-Західна Компанія "Вуглеторфреструктуризація" (код ЄДРПОУ 32112705. юридична адреса: 03164, м. Київ, проспект Академіка Палладіна, 46/2).

Позивач помилково посилається на пункт 7 частини 1 статті 106 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», яким передбачено, що у разі реорганізації страхувальника зобовязання сплати недоїмки покладаються на осіб, до яких відповідно до закону перейшли його права та обовязки (правонаступників страхувальника, що ліквідується), оскільки зазначена норма стосується сплати недоїмки страхових внесків, а не фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій.

Разом з тим, аналіз вищезазначених наказів свідчить про те, що відповідач Державне підприємство «Донецька обласна дирекція з збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств» (скорочене найменування ДП «Донвуглереструктуризація») не правонаступником шахти «Харцизька» щодо обовязків по відшкодуванню органам Пенсійного фонду витрат на виплату та доставку пільгових пенсій. Згідно з положеннями п. 11 Порядку збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств Міністерства вугільної промисловості, затвердженого постановою Кабінету України 27 серпня 1997 року № 939, фізична гірничого підприємства передбачає виконання робіт з демонтажу обладнання та устаткування, електропередачі та технологічного зв'язку, засипання стовбурів, шурфів, свердловин, інших гірничих виробок, руйнування будівель, споруд та здійснення заходів, спрямованих на розв'язання проблем водовідливу. Роботи з фізичної гірничого підприємства виконуються відповідно до затвердженого проекту за умови забезпечення захисту територій водоносних горизонтів небезпечного впливу, пов'язаного з відновленням рівня ґрунтових вод та гідроекологічної безпеки на діючих підприємствах та прилеглих територіях, де внаслідок попередньої діяльності підприємства після його фізичної погіршується або може погіршитися геологічна та гідроекологічна ситуація.

Законом України «Про порядок списання заборгованості вугледобувних та вуглепереробних підприємств Міністерства вугільної промисловості України, що ліквідуються за рішенням Кабінету України, перед Державним бюджетом України місцевими бюджетами та державними цільовими фондами» визначено порядок списання заборгованості збиткових вугледобувних вуглепереробних підприємств Міністерства вугільної промисловості України, що ліквідуються за рішенням Кабінету України, з метою скорочення видатків на таких підприємств. Відповідно до частини 1 статті 1 зазначеного Закону заборгованість збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств Міністерства вугільної промисловості України, ліквідуються (далі - підприємств), по податках, зборах та інших обов'язкових платежах до Державного бюджету України та по внесках до державних цільових фондів, передбачених Законом України "Про систему оподаткування" (1251-12) (крім внесків до Пенсійного фонду України), а також по нарахованих відповідно до законодавства України та несплачених пені, фінансових санкціях на цю заборгованість списується за станом на дату прийняття Кабінетом України рішення про таких підприємств з урахуванням пасивів активів цих підприємств.

Відповідно до статті 2 Закону заборгованість підприємств по внесках до Пенсійного фонду України погашається у першочерговому порядку перед задоволенням вимог інших кредиторів, у тому числі за рахунок майна таких підприємств.

Відповідно до статті 3 Закону порядок підприємств, на поширюється цього Закону, встановлюється Кабінетом України.

Постановою Кабінету України 28 березня 1997 року № 28 «Про структурної перебудови вугільної промисловості» затверджено Програму закриття неперспективних вугільних шахт розрізів, шахта «Харцизька» міститься у переліку вугільних шахт, що підлягають закриттю, відповідно до даної Програми.

Постановою Кабінету України 27 серпня 1997 року № 93 «Про затвердження Порядку збиткових вугледобувних вуглепереробних підприємств Міністерства вугільної промисловості» визначено особливості збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств, на поширюється Закону України «Про порядок списань заборгованості вугледобувних та вуглепереробних підприємств Міністерства вугільної промисловості України, що ліквідуються за рішенням Кабінету України, перед Державним бюджетом України місцевими бюджетами та державними цільовими фондами».

Відповідно до пункту 5 даного Порядку рішення про підприємства приймається Кабінетом України за поданням Мінвуглепрому після узгодження в установленому порядку заінтересованими органами виконавчої влади, в тому числі з обласними державними адміністраціями, пропозицій щодо підприємства. Відповідно до п.6 Порядку Мінвуглепром створює ліквідаційну та визначає підприємство, яке виконуватиме роботи з фізичної підприємства. Пунктами 9, 10 Порядку визначено, що фізична підприємства передбачає демонтаж обладнання, електропередач зв'язку, засипання стволів, непридатних будівель, гірничих виробок та здійснення природоохоронних заходів, спрямованих на розв'язання проблем водовідливу, запобігання вибухам та викидам газу, гасіння та озеленення відвалів, проведення рекультиваційних робіт. Роботи з фізичної підприємства здійснює підприємство, визначене Мінвуглепромом.

Згідно наказу № 516 09.10.1996 року, компанія «Укрвуглереструктурізація» була призначена як підприємство з фізичної шахти «Харцизька».

В подальшому правонаступником Компанії «Укрвуглереструктурізація» стало Державне Підприємство «Донвуглереструктуризація».

Советське управління з шахт ДП «Донвуглереструктуризація» згідно свого Положення створено з метою здійснення некомерційної (без одержання прибутку) господарської діяльності, саме, для організації та виконанню робіт з шахт, неприбутковою організацією; основна мета діяльності - організація та виконання комплексу заходів щодо збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств, рекультивація промислових площ, охорони праці та навколишнього середовища, дотримання правил безпеки, здійснення заходів для соціально захисту працюючих.

Отже, оскільки відповідача призначено підприємством з виконання робіт фізичної шахти «Харцизька» правонаступником шахти на період згідно з передавальним балансом, ДП «Донвуглереструктуризація» не може відповідати по зобовязанням шахти перед Пенсійним фондом України, не охоплюються процедурою фізичної Суд також не приймає у якості належних доказів, акти звірення розрахунків, наданих позивачем, оскільки вони підписані позивачем та відокремленим підрозділом «Донецька виконавча дирекція з шахт» ДП «Укрвуглеторфреструктуризація».

Судом було також досліджено передаточний баланс станом на 01.02.2008 року, складений ДП «Донвуглереструктуризація» та ДП «Укрвуглеторфреструктуризація», та акт прийому передачі до передаточного балансу, по якому залишилася кредиторська заборгованість. З перелічених документів не можливо встановити, що заборгованість з виплати та доставки пенсій, призначених на пільгових умовах, передавалась, зокрема по шахті «Харцизька», в звязку з чим суд приходить до висновку що Держане підприємство «Донецька обласна дирекція з збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств» не повинне відповідати за вказаним адміністративним позовом.

З огляду на викладене, суд вважає, що адміністративний позов Управління Пенсійного фонду України в Пролетарському районі м. Донецька до Державного підприємства «Донецька обласна дирекція з збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств» про стягнення заборгованості з відшкодування витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, за період з 01.03.2010 року по 30.11.2010 року на загальну суму 891013, 93 гривень не підлягає задоволенню.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 11, 17-20, 69-72, 86, 94, 121, 158-163, 167, 185, 186, 254 КАС України, суд,

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні позову Управління Пенсійного фонду України у Пролетарському районі м. Донецька до Державного підприємства «Донецька обласна дирекція з збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств» про стягнення заборгованості з відшкодування витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, за період з 01.03.2010 року по 30.11.2010 року на загальну суму 891013, 93 гривень, відмовити повністю.

Постанова постановлена у нарадчій та проголошена вступна та резолютивна частина у судовому засіданні 01 лютого 2011 року. Постанову у повному обсязі виготовлено 06 лютого 2011 року.

Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної через суд першої який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка подає, до суду апеляційної Апеляційна скарга на постанову суду першої подається протягом десяти днів з дня проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - протягом десяти днів з дня отримання постанови.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання постанови суду.

Суддя Голуб В. А.