Єдиний державний реєстр судових рішень Справа № 456/6524/25
Провадження № 2/456/532/2026
РІШЕННЯ
іменем України
28 травня 2026 року місто Стрий
Стрийський міськрайонний суд Львівської області в складі:
головуючого судді Саса С. С. ,
при секретарі Кулешник С.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Стрий справу за позовом ОСОБА_1 до Комунального підприємства «Управляюча компанія «Комфортний Стрий», третя особа виконавчий комітет Стрийської міської ради Львівської області про визнання незаконними та скасування наказів, визнання недійсними внесення змін до договору про надання послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій,
встановив:
Представник позивача ОСОБА_1 - ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом та просить визнати незаконним та скасувати наказ комунального підприємства «Управляюча компанія «Комфортний Стрий» Стрийської міської ради» № 45-13 від 01.06.2023 року «Про введення в дію скоригованого тарифу за послугу з управління багатоквартирним будинком»; визнати незаконним та скасувати наказ комунального підприємства «Управляюча компанія «Комфортний Стрий» Стрийської міської ради» № 66/ос від 01.07.2024 року «Про введення в дію скоригованого тарифу за послугу з управління багатоквартирним будинком»; визнати недійсним збільшення комунальним підприємством «Управляюча компанія «Комфортний Стрий» Стрийської міської ради» у договорі про надання послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій тарифу у будинку АДРЕСА_1 від 04.08.2021р. до 5,330 грн. за квадратний метр у період з 01.01.2022р. по 30.06.2023р. включно; визнати недійсними внесені комунальним підприємством «Управляюча компанія «Комфортний Стрий» Стрийської міської ради» зміни до Договору про надання послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій тарифу у будинку АДРЕСА_1 від 04.08.2021р., які викладені у Додатку від 01.07.2023р. до цього Договору щодо збільшення тарифу до 7,38 грн. за квадратний метр з 01.07.2023р.; визнати недійсними внесені комунальним підприємством «Управляюча компанія «Комфортний Стрий» Стрийської міської ради» зміни до Договору про надання послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій тарифу у будинку АДРЕСА_1 від 04.08.2021р., які викладені у Додатку від 01.07.2024р. до цього договору щодо збільшення тарифу до 9,48 грн. за квадратний метр з 01.07.2024 року.
В обгрунтування позовних вимог покликається на те, що позивач ОСОБА_1 зареєстрована та постійно проживає у квартири АДРЕСА_2 , який має статус гуртожитку. 04 серпня 2021 року між комунальним підприємством «Управляюча компанія «Комфортний Стрий» Стрийської міської ради та співвласниками багатоквартирного будинку, у якому проживає позивач, було укладено Договір про надання послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій. Договір було укладено з 01.08.2021р. до 31.08.2022р. з можливим щорічним його продовженням, якщо за місяць до закінчення не буде письмово заявлено про необхідність розірвання або перегляду Договору. Оскільки таких заяв подано не було, Договір є діючим з 01 серпня 2021 року по теперішній час. Згідно з пунктом 1 Договору, предметом Договору є забезпечення виконавцем надання послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій (прибирання прибудинкової території, санітарно-технічне обслуговування, обслуговування внутрішньо будинкових мереж, утримання ліфтів, освітлення місць загального користування, поточний ремонт згідно затвердженого плану проведення поточних ремонтів, тощо) у будинку АДРЕСА_1 . Відповідно до пункту 3 Договору, розмір щомісячної плати за надані послуги на момент укладення цього договору становить 4,303 грн. за квадратний метр. Як вбачається зі звіту про тарифи за договором, розмір тарифу за послуги, застосований відповідачем, становив 4,303 грн. за один квадратний метр у період з вересня 2021 року по грудень 2021 року включно, як це передбачено договором. Проте, вже з січня 2022 року по червень 2023 року включно, цей тариф дорівнював 5,330 грн. за один квадратний метр, з липня 2023 року по червень 2024 року включно 7,380 грн., з липня 2024 року по 15 вересня 2025 року включно 9,480 грн. Тобто, починаючи з січня 2022 року і по теперішній час, відповідач при нарахуванні суми до сплати за надання послуг за Договором, застосовує тарифи, які не передбачено цим Договором. У листі відповідача № 317 від 16.09.2025р. зазначено, що враховуючи зростання мінімальної заробітної плати, податків на зарплату, вартості електроенергії та будівельних матеріалів, відповідач був змушений періодично вносити зміни в кошторис витрат з управління багатоквартирними будинками. Листом виконавчого комітету Стрийської міської ради № Vh-3871/25 від 28.07.2025р. було направлено копії: рішення МВК від 01.06.2023р. № 204 «Про внесення змін до договору про надання послуг з управління багатоквартирним будинком від 18.03.2022р.»; рішення МВК від 16.05.2024р. № 246 «Про внесення змін до договору про надання послуг з управління багатоквартирним будинком від 18.03.2022р.»; наказ КП УК «Комфортний Стрий» від 01.06.2023р. № 45-13 «Про введення в дію скоригованого тарифу за послугу з управління багатоквартирним будинком»; наказ КП УК «Комфортний Стрий» від 01.07.2024р. № 66/ос «Про внесення змін до договору про надання послуг з управління багатоквартирним будинком від 18.03.2022р.»; додаток до Договору від 01.07.2023р. Кошторис витрат з управління багатоквартирного будинку на АДРЕСА_1 , загальна площа житлових та нежитлових 5533 кв.м. (вартість послуги 7,38 грн. за квадратний метр; додаток до договору від 01.07.2024р. Кошторис витрат з управління багатоквартирного будинку на АДРЕСА_1 . загальна площа житлових та нежитлових 5533 кв.м (вартість послуги 9,48 грн. за квадратний метр). Отже, підвищення тарифів за надання послуг з управління багатоквартирним будинком, відповідач обґрунтовує рішеннями третьої особи виконавчого комітету Стрийської міської ради № 204 від 01.06.2023р. та № 246 від 16.05.2024р. Саме на підставі цих рішень, відповідачем було видано накази № 45-13 від 01.06.2023р. та № 66/ос від 01.07.2024р. «Про внесення змін до договору про надання послуг з управління багатоквартирним будинком від 18.03.2022р.» та внесено зміни до Договору у вигляді Додатків до нього від 01.07.2023р. та від 01.07.2024р. Позивач вважає, що підвищення відповідачем тарифу за надання послуг з управління багатоквартирним будинком є незаконним та таким, що порушує умови укладеного Договору від 04.08.2021р. та чинного законодавства України. Згідно з преамбулою Закону України «Про житлово-комунальні послуги» № 2189-VIII від 09.11.2017р., цей Закон регулює відносини, що виникають у процесі надання та споживання житлово-комунальних послуг. Відповідно до пункту 2 частини 1 статті 1 Закону № 2189-VIII, виконавець комунальної послуги - суб`єкт господарювання, що надає комунальну послугу споживачу відповідно до умов договору. Відповідно до пункту 6 частини 1 статті 1 Закону № 2189-VIII, індивідуальний споживач фізична або юридична особа, яка є власником (співвласником) нерухомого майна, або за згодою власника інша особа, яка користується об`єктом нерухомого майна і отримує житлово-комунальну послугу для власних потреб та з якою або від імені якої укладено відповідний договір про надання житлово-комунальної послуги. Як слідує зі змісту Договору, позивач є споживачем комунальних послуг, а відповідач виконавцем цих послуг. Відповідно до частини 1 статті 10 Закону № 2189-VIII, ціни (тарифи) на житлово-комунальні послуги встановлюються за домовленістю сторін, крім випадків, коли відповідно до закону ціни (тарифи) є регульованими. У такому разі ціни (тарифи) встановлюються уповноваженими законом державними органами або органами місцевого самоврядування відповідно до закону. Згідно з частиною 2 статті 10 Закону № 2189-VIII, вартість послуг з управління багатоквартирним будинком визначається за домовленістю сторін, крім випадку обрання управителя органом місцевого самоврядування. В той же час, Договір від імені споживачів було підписано уповноваженою особою Сливчук Н.І., яка згідно з листом відповідача № 360 від 26.09.2025р., є адміністратором гуртожитку по АДРЕСА_1 , і не належить до фізичних осіб-підприємців та юридичних осіб. За таких обставин, за відсутності управителя у розумінні Закону № 2189-VIII, вартість послуг повинна визначатися за домовленістю сторін, і вона була визначена у вигляді встановленого пунктом 3 Договору тарифу у розмірі 4,303 грн. за квадратний метр. Тарифи, які почали застосовуватися відповідачем з 01 січня 2022 року, жодною домовленістю сторін Договору не визначалися. Між тим, як встановлено підпунктом 5 пункту 12 Договору, виконавець має право вносити за погодженням із споживачем зміни у договір, що впливають на розмір плати за послуги. Крім того, рішеннями третьої особи № 204 та № 246 від 01.06.2023р. та від 16.05.2024р. відповідно, та які стали для відповідача підставою для видання наказів № 45-13 та № 66/ос «Про введення в дію скоригованого тарифу за послугу з управління багатоквартирним будинком», було внесено змін до договору про надання послуг з управління багатоквартирним будинком від 18.03.2022р., тобто взагалі йдеться про інший Договір управління іншим багатоквартирним будинком. Це підтверджується і листом третьої особи № Vh-5929/25 від 31.10.2025р. До цього листа було долучено лист відповідача № 33 від 29.10.2025р., зі змісту якого слідує, що договір від 18.03.2022р., стосується будинків, які були передані в управління КП УК «Комфортний Стрий» рішенням виконавчого комітету Стрийської міської ради № 83 від 17.03.2022р. «Про визначення за результатами конкурсу управителя багатоквартирних будинків. Гуртожиток за адресою: АДРЕСА_1 не входив до переліку будинків, що передавалися по конкурсу, оскільки на той момент вже укладений договір про надання послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій від 04.08.2021р. Тому рішення третьої особи виконавчого комітету Стрийської міської ради № 204 та 246 від 01.06.2023р. та від 16.05.2024р. не могли бути підставою для зміни відповідачем тарифу у розмірі 4,303 грн. за квадратний метр, визначеного договором. Таким чином, відповідач самочинно, всупереч умов договору та вимог діючого законодавства України, з 01 січня 2022 року збільшив тариф за послугу з управління багатоквартирним будинком АДРЕСА_1 . При цьому, збільшення такого тарифу у період з 01.01.2022р. по червень 2023 року включно до 5,330 грн. за квадратний метр, відповідач здійснив взагалі без будь якого рішення та внесення змін до договору. Відновити становище, яке існувало до порушення права позивача на сплату за послугу з управління багатоквартирним будинком за визначеним договором тарифом, можливо шляхом визнання незаконними та скасування наказів відповідача № 45-13 від 01.06.2023р. та № 66/ос від 01.07.2024р. «Про введення в дію скоригованого тарифу за послугу з управління багатоквартирним будинком». Однак на підставі зазначених наказів відповідачем було внесено зміни до договору, шляхом збільшення тарифу у додатку до Договору від 01.07.2023р. Кошторис витрат з управління багатоквартирного будинку на АДРЕСА_1 , загальна площа житлових та нежитлових 5533 кв.м. (вартість послуги 7,38 грн. за квадратний метр; та додатку до договору від 01.07.2024р. Кошторис витрат з управління багатоквартирного будинку на АДРЕСА_1 . загальна площа житлових та нежитлових 5533 кв.м (вартість послуги 9,48 грн. за квадратний метр). Таким чином, для ефективного захисту порушеного права, позивач звернулася з даним позовом до суду.
Представник відповідача комунального підприємства «Управляюча компанія «Комфортний Стрий» Ковалишин А.З. подав відзив на позовну заяву, в якому просить відмовити в задоволенні позову. Покликається на те, що багатоквартирний будинок за адресою АДРЕСА_1 це колишній гуртожиток Стрийського вагоноремонтного заводу, який було передано в комунальну власність. Для підтримання будівлі в житловому стані та для забезпечення нормальних житлових умов мешканцям гуртожитку, він спершу був переданий на обслуговування в ЖЕК №3 м.Стрия. Після запровадження в Україні реформи житлово-комунальної галузі, що призвело до ліквідації «ЖЕКів» та утворення управляючих компаній, було ухвалено рішення про заключення відповідного договору утримання з КП «Управляюча компанія «Комфортний Стрий». Оскільки станом на серпень 2021 року житловий фонд гуртожитку не був приватизований, і, відповідно, не було співвласників, договір з утримання від імені жителів було підписано адміністратором гуртожитку ОСОБА_3 . Встановлена договором оплата за послугу з утримання в даному випадку фактично є оплатою за проживання в гуртожитку, оскільки іншої оплати за проживання позивачка не здійснювала. В управлінні КП «Управляюча компанія «Комфортний Стрий» перебуває близько 400 багатоквартирних будинків, тому рішення про зміну тарифу приймалося централізовано для усіх будинків. Оскільки в даний перелік входять також будинки, які були передані в управління компанії в результаті конкурсу (рішення № 83 від 17.03.2002 р.), який проводив виконавчий комітет Стрийської міської ради, зміна тарифу проводилася після винесення відповідного рішення виконкомом Стрийської міської ради. Що ж стосується підняття тарифу з 01.01.2022 р., то на той момент конкурсних будинків в управлінні підприємства ще не було, тому не було і жодних рішень МВК. З відповідними наказами про зміну тарифу було своєчасно ознайомлено адміністратора гуртожитку, яка в свою чергу, вивішувала відповідні повідомлення на дошці оголошень. Посилання на відповідні норми Закону № 2189-VIII не є коректними, оскільки позивач ОСОБА_1 не є власником (співвласником) кімнати № 21, і проживає в гуртожитку на підставі ордеру, виданого виконкомом Стрийської міської ради. Таким чином, оскільки відповідач ОСОБА_1 не є власником кімнати АДРЕСА_2 , вона не має жодних правових підстав вимагати визнання недійсними наказів та змін до договору з утримання багатоквартирним будинком від 04.08.2021 року, що стосуються збільшення тарифу.
Представник позивача ОСОБА_1 ОСОБА_2 в судовому засіданні позовні вимоги підтримав, покликаючись на викладені в позовній заяві обставини та просив позов задоволити.
Представник відповідача комунального підприємства «Управляюча компанія «Комфортний Стрий» Ковалишин А.З. в судовому засіданні позов заперечив та просив відмовити в його задоволенні за безпідставністю.
Представник третьої особи виконавчого комітету Стрийської міської ради Львівської області в судове засідання не з`явився, хоча належним чином був повідомлений про час та місце розгляду справи.
Перевіривши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, суд приходить до висновку, що в задоволенні позову слід відмовити, виходячи з наступного.
Згідно ч.1 ст.81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Виходячи із змісту ч. 1 ст. 76 ЦПК України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
З договору про надання послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій від 04.08.2021 року укладеного між Комунальним підприємством «Управляюча компанія «Комфортний Стрий» в особі директора Шапошнікова А.Е. (далі виконавець) та співвласниками багатоквартирного будинку за адресою АДРЕСА_1 в особі ОСОБА_3 вбачається, що предметом даного договору є забезпечення виконавцем надання послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій (прибирання прибудинкової території, санітарно-технічне обслуговування, обслуговування внутрішньобудинкових мереж, утримання ліфтів, освітлення місць загального користування, поточний ремонт згідно затвердженого плану проведення поточних ремонтів, тощо) (далі послуги) у будинку АДРЕСА_1 , а споживачами своєчасної оплати цих послуг за встановленим тарифом у строки та на умовах, передбачених договором. Виконавець надає послуги відповідно до затверджених тарифів. Розмір щомісячної плати за надані послуги на момент укладення цього договору становить 4,303 гривень за квадратний метр.
З відповіді Комунального підприємства «Управляюча компанія «Комфортний Стрий» №317 від 16.09.2025 року вбачається, що ОСОБА_1 користується двома об`єднаними квартирами АДРЕСА_3 та АДРЕСА_4 . Індивідуальний договір з утримання багатоквартирного будинку з громадянкою ОСОБА_1 не укладався. Відповідно до Законів України "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку" та "Про житлово-комунальні послуги» з будинком за адресою АДРЕСА_1 , було заключено Договір про надання послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій від 04.08.2021р. Враховуючи зростання мінімальної заробітної плати, податків на зарплату, вартості електроенергії та будівельних матеріалів, та для можливості подальшого надання послуг, КП УК «Комфортний Стрий» вимушене періодично вносити зміни в кошторис витрат і управління багатоквартирними будинками. Про зміну ціни послуги КП УК «Комфортний Стрий» заздалегідь повідомляє споживачів шляхом друку на квитанціях, а також розміщення оголошень на будинках.
З відповіді Комунального підприємства «Управляюча компанія «Комфортний Стрий» №360 від 26.09.2025 року вбачається, що житловий будинок за адресою АДРЕСА_1 має статус гуртожитку. ОСОБА_4 працює на посаді адміністратора гуртожитку. Саме тому ОСОБА_5 було обрано уповноваженою осооою для заключения Договору про надання послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій від 04.08.2021р.
Рішенням виконавчого комітету Стрийської міської ради №204 від 01.06.2023 року внесено зміни в додатки 1,2 до договору про надання послуг з управління багатоквартирним будинком від 18 березня 2022 року в частині коригування кошторисних витрат з управління багатоквартирними будинками згідно з додатками. КП «УК «Комфортний Стрий» укласти додаткову угоду до договору про надання послуг з управління багатоквартирним будинком від 18 березня 2022 року.
Згідно наказу КП УК «Комфортний Стрий» від 01.06.2023р. № 45-13 введено в дію скоригованого тарифу за послугу з управління багатоквартирним будинком.
Згідно додатку від 01.07.2023 року до договору кошторис витрат з управління багатоквартирного будинку на АДРЕСА_1 становить 7,38 грн. за один кв.м.
Рішенням виконавчого комітету Стрийської міської ради №246 від 16.05.2024 року внесено зміни в додатки 1,2 до договору про надання послуг з управління багатоквартирним будинком від 18 березня 2022 року в частині погодження нових кошторисних витрат з управління багатоквартирними будинками згідно з додатками до договору. Відповідно до змін в п.1 даного рішення КП «УК «Комфортний Стрий» укласти додаткову угоду до договору про надання послуг з управління багатоквартирним будинком від 18 березня 2022 року. Визнано таким, що втратило чинність рішення виконавчого комітету Сгрийської міської ради від 01 червня 2023року № 204.
Згідно наказу КП УК «Комфортний Стрий» від 01.07.2024р. № 66/ос внесено зміни до договору про надання послуг з управління багатоквартирним будинком від 18.03.2022р.
Згідно додатку від 01.07.2024 року до договору кошторис витрат з управління багатоквартирного будинку на АДРЕСА_1 становить 9,48 грн. за один кв.м.
Нормами частини 1 статті 15 ЦК України передбачено, що кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання, а також на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства.
Відповідно до частини 1 статті 16 ЦК України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.
Згідно з ч. 1 ст. 1 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» житлово-комунальні послуги - це результат господарської діяльності, спрямованої на забезпечення умов проживання та перебування осіб у жилих і нежилих приміщеннях, будинках і спорудах, комплексах будинків і споруд відповідно до нормативів, норм, стандартів, порядків і правил.
Законодавство України у сфері житлово-комунальних послуг ґрунтується на Конституції України і складається з нормативно-правових актів у галузі цивільного, житлового законодавства, Закону України «Про житлово-комунальні послуги» та інших нормативно-правових актів, що регулюють відносини у сфері житлово-комунальних послуг (ст. 4 цього Закону).
За статтею 8 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» стандарти, нормативи, норми і правила встановлюють комплекс якісних та кількісних показників і вимог, які регламентують вироблення та виконання житлово-комунальних послуг з урахуванням соціальних, економічних, природно-кліматичних та інших умов регіонів та населених пунктів.
Стандарти, нормативи, норми, порядки і правила у сфері житлово-комунальних послуг розробляють і затверджують Кабінет Міністрів України, центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері технічного регулювання, центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері житлово-комунального господарства, місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування в межах їхніх повноважень та згідно із законодавством.
Інші центральні органи виконавчої влади затверджують нормативно-правові акти у сфері житлово-комунальних послуг, що видаються в межах їхніх повноважень після погодження або спільно з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері житлово-комунального господарства, і реєструються в установленому законодавством порядку.
Відповідно до статті 13 цього Закону залежно від функціонального призначення житлово-комунальні послуги поділяються на: 1) комунальні послуги (централізоване постачання холодної води, централізоване постачання гарячої води, водовідведення (з використанням внутрішньобудинкових систем), газо- та електропостачання, централізоване опалення, а також вивезення побутових відходів тощо); 2) послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій (прибирання внутрішньобудинкових приміщень та прибудинкової території, санітарно-технічне обслуговування, обслуговування внутрішньобудинкових мереж, утримання ліфтів, освітлення місць загального користування, поточний ремонт, вивезення побутових відходів тощо); 3) послуги з управління будинком, спорудою або групою будинків (балансоутримання, укладання договорів на виконання послуг, контроль виконання умов договору тощо); 4) послуги з ремонту приміщень, будинків, споруд (заміна та підсилення елементів конструкцій та мереж, їх реконструкція, відновлення несучої спроможності несучих елементів конструкцій тощо).
Примірні переліки житлово-комунальних послуг та їх склад залежно від функціонального призначення визначаються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері житлово-комунального господарства.
Згідно зі статтею 14 вказаного Закону залежно від порядку затвердження цін/тарифів на житлово-комунальні послуги вони поділяються на три групи: 1) перша група - житлово-комунальні послуги, ціни/тарифи на які затверджують уповноважені центральні органи виконавчої влади, а у випадках, передбачених законом, - національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг та національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики; 2) друга група - житлово-комунальні послуги, ціни/тарифи на які затверджують органи місцевого самоврядування для надання на відповідній території; 3) третя група - житлово-комунальні послуги, ціни/тарифи на які визначаються виключно за договором (домовленістю сторін).
Ціни/тарифи на комунальні послуги та послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій формуються і затверджуються центральними органами виконавчої влади, національними комісіями, що здійснюють державне регулювання у відповідних сферах, та органами місцевого самоврядування відповідно до їхніх повноважень, визначених законом.
Порядок формування тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з централізованого опалення і постачання гарячої води, Порядок формування тарифів на централізоване водопостачання та водовідведення, Порядок формування тарифів на послуги з централізованого постачання холодної води, водовідведення (з використанням внутрішньобудинкових систем), Порядок формування тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, Порядок розрахунку роздрібного тарифу на електричну енергію та Порядок встановлення роздрібних цін на природний газ для населення затверджені Постановою № 869 від 01 червня 2011 року.
Тариф на послуги розраховується окремо за кожним будинком залежно від запланованих кількісних показників послуг, що фактично повинні надаватися для забезпечення належного санітарно-гігієнічного, протипожежного, технічного стану будинків і споруд та прибудинкових територій з урахуванням переліку послуг згідно з додатком до цього Порядку.
Послуги надаються з урахуванням встановленого рішенням органу місцевого самоврядування тарифу, його структури, періодичності та строків надання послуг. Копія такого рішення є невід`ємною частиною договору про надання послуг.
Інформація про перелік послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, їх вартість, структуру тарифу, його зміну з обґрунтуванням її необхідності доводиться до відома споживачів у порядку, затвердженому Мінрегіоном.
Під час установлення тарифу на послуги необхідно забезпечувати прозорість визначення вартості усіх послуг з розрахунку на 1 кв. метр загальної площі квартири, житлового приміщення у гуртожитку та нежитлового приміщення у житловому будинку (гуртожитку).
Статтею 66 Житлового Кодексу Української РСР установлено, що плата за користування житлом (квартирна плата) обчислюється виходячи із загальної площі квартири (одноквартирного будинку).
Відповідно до вимог цієї статті калькуляційною одиницею є 1 кв.м загальної площі.
Отже, оплата за користування житловим приміщенням у будинках державного і громадського житлового фонду обчислюється виходячи із загальної площі квартири (одноквартирного будинку).
Комунальні послуги - це послуги, які надаються водо-, тепло-, газо-, електропостачальниками та іншими організаціями власникам (наймачам) житлових приміщень за встановлену уповноваженими державними органами плату.
Плата за комунальні послуги власниками квартир, наймачами, орендарями сплачується відповідно до затверджених цін, тарифів та показників засобів обліку або за нормами, затвердженими в установленому порядку.
Частинами 2, 3 статті 31 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» встановлено, що виконавці/ виробники здійснюють розрахунки економічно обґрунтованих витрат на виробництво (надання) житлово-комунальних послуг і подають їх органам, уповноваженим здійснювати встановлення тарифів. Органи місцевого самоврядування встановлюють тарифи на житлово-комунальні послуги в розмірі не нижче економічно обґрунтованих витрат на їх виробництво.
Згідно Порядку доведення до споживачів інформації про перелік житлово-комунальних послуг, структуру цін/тарифів, зміну цін/тарифів з обґрунтуванням її необхідності та про врахування відповідної позиції територіальних громад, затвердженим Наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства від 30 липня 2012 року № 390 він визначає механізм доведення суб`єктами господарювання, що виробляють або надають житлово-комунальні послуги (далі - суб`єкти господарювання), до відома споживачів інформації про перелік житлово-комунальних послуг, структуру цін/тарифів, зміну цін/тарифів з обґрунтуванням її необхідності та врахування відповідної позиції територіальних громад при встановленні органами місцевого самоврядування (далі - орган, уповноважений встановлювати тарифи) тарифів на житлово-комунальні послуги.
За п.п. 2.1, 2.2 цього Порядку суб`єкти господарювання здійснюють розрахунки економічно обґрунтованих витрат на виробництво (надання) житлово-комунальних послуг і подають їх органам, уповноваженим встановлювати тарифи.
Протягом п`яти робочих днів з дня подання відповідних розрахунків (в тому числі здійснених за результатами коригування встановлених тарифів) до органу, уповноваженого встановлювати тарифи, суб`єкти господарювання інформують споживачів про намір здійснити зміну тарифів за визначеними цим Порядком способами та доводять до відома споживачів інформацію, передбачену цим Порядком.
Зауваження і пропозиції від фізичних та юридичних осіб, їх об`єднань приймаються суб`єктом господарювання у строк, що визначений відповідно до пункту 2.12 цього Порядку.
Згідно п 2.4 зазначеного Порядку суб`єктами господарювання, що надають послугу з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, до відома споживачів доводиться така інформація: загальний розмір планованого тарифу (з податком на додану вартість), поданого до органу, уповноваженого встановлювати тарифи, для кожного конкретного будинку; перелік послуг, що входять до складу послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, що надаватимуться в кожному конкретному будинку, та їх вартість; періодичність та строки надання послуг; обґрунтування причин зміни тарифу (зазначення розміру діючого тарифу та відсотка відшкодування затвердженим тарифом собівартості, планового економічно обґрунтованого тарифу, дати, коли тариф востаннє переглядався, причин перегляду тарифу, визначення відсотка зростання основних складових тарифу (заробітної плати, електроенергії, матеріалів), визначення відсотка підвищення тарифу тощо); інша додаткова інформація, визначена суб`єктом господарювання та/або органом, уповноваженим встановлювати тарифи.
Зазначена інформація доводиться до відома споживачів шляхом розміщення на офіційному веб-сайті органу місцевого самоврядування в мережі Інтернет (за наявності), в друкованому засобі масової інформації місцевої сфери розповсюдження (перевага надається друкованим засобам масової інформації органу місцевого самоврядування), веб-сайті суб`єкта господарювання (за наявності) та в кожному конкретному будинку (на прибудинковій території), зокрема на інформаційних стендах у під`їздах будинків та біля них.
Суб`єкт господарювання може обрати один із вищеперелічених способів доведення інформації (крім розміщення в кожному конкретному будинку (на прибудинковій території), зокрема на інформаційних стендах у під`їздах будинків та біля них) як основний для розміщення всього масиву необхідної інформації, визначеної цим Порядком. За допомогою інших способів, передбачених в абзаці сьомому цього пункту, суб`єкт господарювання повідомляє споживачів про намір зміни тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій та обов`язково вказує на джерело розміщення всієї необхідної інформації, з якою без перешкод може ознайомитися споживач.
Суб`єкт господарювання додатково може також доводити до відома споживачів інформацію про намір зміни тарифів за допомогою радіо, телебачення та способу, визначеного статутом територіальної громади. Вибір та використання додаткових способів доведення до споживачів інформації про намір зміни тарифів здійснюються за бажанням суб`єкта господарювання.
У відповідності до п. 2.8 - 2.12 вказаного вище Порядку у процесі доведення до відома споживачів інформації усі зауваження і пропозиції фізичних та юридичних осіб, їх об`єднань підлягають реєстрації та обов`язковому розгляду суб`єктом господарювання.
Зауваження і пропозицій, які отримані органом, уповноваженим встановлювати тарифи, надсилаються для розгляду суб`єкту господарювання. За результатами такого розгляду суб`єкт господарювання приймає рішення про їх урахування чи відхилення.
Суб`єкт господарювання в установленому законодавством порядку повідомляє споживача, який протягом встановленого строку надав свої пропозиції та зауваження, про їх урахування або відхилення. При цьому у разі відхилення пропозицій і зауважень суб`єктом господарювання надаються споживачеві обґрунтовані пояснення.
У разі врахування зауважень і пропозицій суб`єкт господарювання здійснює перерахунок тарифу та передає його органу, уповноваженому встановлювати тарифи листом з висловленою позицією та відповідними обґрунтуваннями.
У такому випадку процедура доведення до відома споживачів інформації про намір зміни цін/тарифів повторно суб`єктом господарювання не здійснюється.
Якщо у період доведення до відома споживачів інформації суб`єктом господарювання перераховано тариф у сторону зменшення у зв`язку із виявленням ним технічних помилок, неточностей у розрахунках тарифів, поданих органу, уповноваженому встановлювати тарифи, процедура доведення до відома споживачів інформації про намір зміни цін/тарифів повторно суб`єктом господарювання не здійснюється. Розрахунки тарифів з відповідними обґрунтуваннями надсилаються до органу, уповноваженого встановлювати тарифи, для прийняття рішення про встановлення тарифів.
У разі відсутності пропозицій та зауважень від фізичних та юридичних осіб, їх об`єднань або вмотивованого їх відхилення, суб`єкт господарювання після закінчення встановленого строку приймання пропозицій/зауважень (наступного робочого дня після останнього дня приймання пропозицій/зауважень) письмово сповіщає про це орган, уповноважений встановлювати тарифи.
Строк, протягом якого від фізичних та юридичних осіб, їх об`єднань приймаються зауваження і пропозиції, встановлюється суб`єктом господарювання, але він не може бути меншим за 7 календарних днів та більшим ніж 14 календарних днів з дня повідомлення споживачів про намір здійснити зміну тарифів на житлово-комунальні послуги.
У разі здійснення суб`єктом господарювання коригування встановлених цін/тарифів відповідно до вимог частини десятої статті 31 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» строк, протягом якого від фізичних та юридичних осіб, їх об`єднань приймаються зауваження і пропозиції, встановлюється суб`єктом господарювання.
З зазначеного вище вбачається, що законодавством визначена процедура затвердження тарифу на утримання будинку та прибудинкової території.
Під час судового розгляду встановлено, що рішенням виконавчого комітету Стрийської міської ради №204 від 01.06.2023 року вирішено внести зміни в додатки 1,2 до договору про надання послуг з управління багатоквартирним будинком від 18 березня 2022 року в частині коригування кошторисних витрат з управління багатоквартирними будинками згідно з додатками. КП «УК «Комфортний Стрий» укласти додаткову угоду до договору про надання послуг з управління багатоквартирним будинком від 18 березня 2022 року. Згідно наказу КП УК «Комфортний Стрий» від 01.06.2023р. № 45-13 введено в дію скоригованого тарифу за послугу з управління багатоквартирним будинком. Згідно додатку від 01.07.2023 року до договору кошторис витрат з управління багатоквартирного будинку на вул. С.Стрільців, 12а в м.Стрий становить 7,38 грн. за один кв.м.
Рішенням виконавчого комітету Стрийської міської ради №246 від 16.05.2024 року вирішено внести зміни в додатки 1,2 до договору про надання послуг з управління багатоквартирним будинком від 18 березня 2022 року в частині погодження нових кошторисних витрат з управління багатоквартирними будинками згідно з додатками до договору. Відповідно до змін в п.1 даного рішення КП «УК «Комфортний Стрий» укласти додаткову угоду до договору про надання послуг з управління багатоквартирним будинком від 18 березня 2022 року. Визнано таким, що втратило чинність рішення виконавчого комітету Сгрийської міської ради від 01 червня 2023року № 204. Згідно наказу КП УК «Комфортний Стрий» від 01.07.2024р. № 66/ос внесено зміни до договору про надання послуг з управління багатоквартирним будинком від 18.03.2022р. Згідно додатку від 01.07.2024 року до договору кошторис витрат з управління багатоквартирного будинку на вул. С.Стрільців, 12а в м.Стрий становить 9,48 грн. за один кв.м.
Вказані рішення органу місцевого самоврядування є чинними та відомості про визнання їх недійсними або їх скасування відсутні.
Елементом права на справедливий судовий розгляд є право на доступ до суду. Європейський суд з прав людини неодноразово наголошував, що це право не є абсолютним і може підлягати обмеженням. Такі обмеження допускаються з огляду на те, що за своїм характером право доступу до суду потребує регулювання з боку держави. Для такого регулювання держави-учасниці Конвенції мають певну свободу розсуду, але застосовані ними обмеження не повинні звужувати чи применшувати можливості доступу до суду в такий спосіб або настільки, що нівелюється сама сутність цього права (див. mutatis mutandis рішення від 12 липня 2001 року у справі «ОСОБА_15 Ганс-Адамс ІІ проти Німеччини» (Prince Hans-Adam II Of Liechtenstein v. Germany), заява № 42527/98, § 44).
За змістом частини третьої статті 124 Конституції України (у редакції Закону України «Про внесення змін до Конституції України (щодо правосуддя)», що набрав чинності 30 вересня 2016 року) юрисдикція судів поширюється на будь-який юридичний спір та будь-яке кримінальне обвинувачення. У передбачених законом випадках суди розглядають також інші справи.
За ч. 1 ст. 2 ЦПК України завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.
Відповідно до ст. 15 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства.
Указана норма визначає об`єктом захисту порушене, невизнане або оспорюване право чи цивільний інтерес. Порушення права полягає у позбавленні його володільця можливості здійснити (реалізувати) своє право повністю або частково. При оспорюванні або невизнанні права виникає невизначеність у праві, викликана поведінкою іншої особи.
Відповідно до рішення Конституційного Суду України від 01 грудня 2004 року № 18-рп/2004 щодо поняття порушеного права, за захистом якого особа може звертатися до суду, то це поняття, яке вживається в низці законів України, має той самий зміст, що й поняття «охоронюваний законом інтерес». Щодо останнього, то в тому ж Рішенні Конституційний Суд України зазначив, що поняття «охоронюваний законом інтерес» означає правовий феномен, який: а) виходить за межі змісту суб`єктивного права; б) є самостійним об`єктом судового захисту та інших засобів правової охорони; в) має на меті задоволення усвідомлених індивідуальних і колективних потреб; г) не може суперечити Конституції і законам України, суспільним інтересам, загальновизнаним принципам права; д) означає прагнення (не юридичну можливість) до користування у межах правового регулювання конкретним матеріальним та/або нематеріальним благом; є) розглядається як простий легітимний дозвіл, тобто такий, що не заборонений законом. Охоронюваний законом інтерес регулює ту сферу відносин, заглиблення в яку для суб`єктивного права законодавець вважає неможливим або недоцільним.
Окрім того, статтею 16 ЦК України визначено способи захисту цивільних прав та інтересів, зокрема: визнання права; визнання правочину недійсним; припинення дії, яка порушує право; відновлення становища, яке існувало до порушення; примусове виконання обов`язку в натурі; зміна правовідношення; припинення правовідношення; відшкодування збитків та інші способи відшкодування майнової шкоди; відшкодування моральної (немайнової) шкоди; визнання незаконними рішення, дій чи бездіяльності органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб.
Спосіб захисту, обраний позивачем у виді визнання не відповідаючими законодавству кількісних показників послуг з утримання будинків і споруд, не входить до загального переліку способів захисту цивільних прав та інтересів.
З підстав невідповідності обраного способу захисту прав позивача не можуть бути і задоволенні позовні вимоги, оскільки при проведенні розрахунків економічно обґрунтованих тарифів на послуги з утримання будинку і споруд та прибудинкової території за адресою: АДРЕСА_1 сформовані відповідачем КП «Управляюча компанія «Стрий» в установленому законом порядку.
Враховуючи вищенаведене, аналізуючи наявні в матеріалах справи докази, керуючись положеннями діючого цивільного законодавства України, суд дійшов висновку про відсутність правових підстав для задоволення вимог позивача, оскільки вони є необґрунтованими та безпідставними, а отже такими, що не підлягають задоволенню в повному обсязі.
Керуючись ст. ст. 259, 263, 265, 268 ЦПК України, суд
вирішив:
Відмовити в задоволенні позову ОСОБА_1 до Комунального підприємства «Управляюча компанія «Комфортний Стрий», третя особа виконавчий комітет Стрийської міської ради Львівської області про визнання незаконними та скасування наказів, визнання недійсними внесення змін до договору про надання послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій.
Рішення може бути оскаржене до Львівського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Повний текст рішення виготовлено 04.06.2026 року.
Головуючий суддя С. С. Сас