Єдиний державний реєстр судових рішень
справа № 619/2448/26
провадження № 2/619/1645/26
ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
03 червня 2026 року м. Дергачі
Дергачівський районний суд Харківської області в складі:
головуючого - судді Коваленко Н.В.,
за участю секретаря судового засідання Носачової І.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Дергачі матеріали цивільної справи за позовною заявою Харківської філії ТОВ «Газорозподільні мережі України» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості,-
ВСТАНОВИВ:
Представник, Харківської філії Товариства з обмеженою відповідальністю «Газорозподільні мережі України» - Зуб І.Г. звернувся до суду з позовом, у якому просить стягнути з ОСОБА_1 вартість необлікованого (донарахованого) об`єму природного газу в розмірі 16567,82 грн. та вартість витрат пов`язаних з демонтажем, транспортуванням, монтажем ЗВТ, та витрати, пов`язані з експертизою: 6508,69 грн та судовий збір в розмірі 2662,40 грн.
В обґрунтування позову зазначено, що ТОВАРИСТВО З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ «ГАЗОРОЗПОДІЛЬНІ МЕРЕЖІ УКРАЇНИ» в особі ХАРКІВСЬКОЇ ФІЛІЇ ТОВ «ГАЗОРОЗПОДІЛЬНІ МЕРЕЖІ УКРАЇНИ» - є суб`єктом господарювання, який на підставі ліцензії здійснює діяльність із розподілу природного газу газорозподільною системою на користь третіх осіб (замовників) на території Харківської області починаючи з 01.07.2023, зокрема надає послуги з розподілу природного газу за адресою домоволодіння: АДРЕСА_1 . Особовий рахунок НОМЕР_1 зареєстрований на ОСОБА_1 (РНОКПП) НОМЕР_2 . 27.11.2025 за вищезазначеною адресою в присутності відповідача ОСОБА_1 паспорт: НОМЕР_3 , ідентифікаційний код НОМЕР_2 , було демонтовано для проведення експертизи побутовий лічильник газу РЛ G-6 зав. № 87404, про що були складено Акт про порушення №004918 та інші відповідні акти. За результатами експертизи лічильника газу (акт №412 від 04.12.2025) було виявлено несанкціоноване втручання в роботу газового лічильника та лічильник визнано не придатним. ДП «УКРМЕТРТЕСТСТАНДАРТ» було надано довідку про непридатність законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки № 39-1-5/03679-20251204 від 04.12.2025. Акт про порушення № 004918 та інші акти було складено у присутності ОСОБА_1 без зауважень та власноруч підписано. 24.12.2025 року комісією ТОВ «ГАЗОРОЗПОДІЛЬНІ МЕРЕЖІ УКРАЇНИ» в особі Дергачівського УЕГГ ХАРКІВСЬКОЇ ФІЛІЇ ТОВ «ГАЗОРОЗПОДІЛЬНІ МЕРЕЖІ УКРАЇНИ» з розгляду актів про порушення було розглянуто акт про порушення №004918 від 24.12.2025 та прийнято рішення (відповідно до пункту 1 глави 3 розділу ХІ Кодексу ГРС та пункту 4 глави 1 розділу I Кодексу ГРС): 1. Акт про порушення № 004918 від 27.11.2025визнати таким, що відповідає вимогам Кодексу ГРС, та задовільнити. 2. Відповідно до вимог Кодексу ГРС, провести донарахування об`ємів необлікованого природного газу в обсязі 2232,86 м3 за період з 24.09.2025 по 26.11.2025 за цінами закупівлі природного газу для ТОВ «Газорозподільні мережі України», які діяли у зазначений період. Вартість донарахованих об`ємів складає 16567,82 грн. 3. Відповідно до Кодексу, витрати пов`язані з демонтажем, транспортуванням, монтажем ЗВТ, та витрати, пов`язані сумі 6508,69 компенсуються за рахунок споживача. з експертизою в Споживач не був присутнім під час проведення засідання комісії, щодо розгляду Акту про порушення № 004918 виявленого при контрольному огляді вузла обліку, копії протоколу комісії, копії рішення комісії, копії акту розрахунку були направлені поштовим відправленням відповідачу за адресою: АДРЕСА_1 . Дергачівським УЕГГ «Газорозподільні мережі України» було сформовано та направлено звернення до споживача за адресою: АДРЕСА_1 , з вимогами щодо сплати вартості донарахованих об`ємів, але усі листи вимоги та зверення, щодо виплати заборгованості (копії у додатках) було проігнаровано відповідачем.Позивач вказує, що неправомірним діянням споживача (відповідача) є нехтування своїми обов`язками згідно до умов «Публічного договору розподілу природного газу»(далі Договір), затвердженного постановою НКРЕКП від 30 вересня 2015 року № 2498, постановою НКРЕКП від 30.09.2015 № 2498 «Про затвердження Типового договору розподілу природного газу», а саме споживач всупереч своїх зобов`язань згідно з публічним Договором, приєднанням до котрого свідчить вчинення споживачем дій, які свідчать про бажання укласти договір, зокрема подання заяви-приєднання, оплата рахунків оператора ГРМ або документально підтверджене споживання газу, порушив пункт 7.4 розділу VII «Договору», а саме: допустив несанкціонований відбір природного газу та не дотримався вимог Кодексу ГРС.Внаслідок скоєного неправомірного діяння, а саме нехтуванням своїми обов`язками згідно умов договору відповідачем., оператором ГРМ згідно до вимог Кодексу ГРС було складено Акт про порушення, яким встановлено порушення п. 1.3 г. 2 розділу ХІ Кодексу. Наявність шкоди підтверджує несплачена заборгованість, що виникла внаслідок нехтуванням споживачем законних вимог «Типового договору розподілу природного газу» та була нарахована згідно вимог Кодексу ГРС, а саме на підставі підпункту 1 пункту 3 глави 2 розділу ХІ «Порядок перерахунку (донарахування) або зміни режиму нарахування об`ємів природного газу у разі виявлення порушень вимог цього Кодексу ГРС до порушень споживача та несанкціонованого споживача, які кваліфікуються як несанкціонований відбір природного газу з ГРМ та внаслідок яких щодо них здійснюється нарахування необлікованих об`ємів (обсягів) природного газу, зокрема належить: несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ (комерційного ВОГ, зокрема лічильника газу.) Згідно до вищевикладеного вбачається наявність причинного зв`язку між протиправним діянням та спричиненою шкодою, а саме: фактичне споживання послуг розподілу природного газу та сплата за послуги з розподілу природного газу за адресою відповідача свідчить про ознайомлення та приєднання його до умов Типового договору розподілу природного газу(далі - договір), згідно договору, а саме до пункту 7.4 розділу VII споживач забов`язаний дотримуватись вимог договору та вимог Кодексу ГРС, внаслідок нехтування вимог договору та як наслідок нехтування вимог Кодексу ГРС, споживач допустив втручання до комеріційного ВОГ та як наслідок несанкціонований відбір природного газу, надалі внаслідок перевірки робітниками Дергачівського УЕГГ «Газорозподільні мережі України» вищеказане порушення було виявлено, далі діючи згідно до правових вимог Кодексу ГРС працівниками Дергачівського УЕГГ було складено акт про порушення та відповідні до нього акти та протоколи (які власноруч та без зауважень було підписано споживачем), згідно складеного акту про порушення та до правових вимог Кодексу ГРС працівниками Дергачівським УЕГГ ТОВ «Газорозподільні мережі України» було демонтовано лічильник газу та направлено для проведення позачергової перевірки, перевіркою лабораторії Харківської філії ТОВ «Газорозподільні мережі» спільно з ДП «Укрметртестстандарт» надано результати про непридатність до застосування вищеказаного ЗВТ (підстави вважати ЗВТ непридатним викладені у Акті експертизи лічильника газу № 412 від 04 грудня 2025р.), згідно виявленого порушення та наданих до нього документів Дергачівським УЕГГ ТОВ «Газорозподільні мережі України» було проведено засідання комісії з розгляду актів про порушення, на засіданні комісії з розгляду актів про порушення було затверджено вищевказаний акт та згідно вимог Кодексу ГРС проведено нарахування необлікованих об`ємів (обсягів) природного газу, згідно проведеного донарахування на адресу споживача було надіслано окреме платіжне доручення, яке було проігноровано споживачем, внаслідок чого утворилась заборгованість, яка на теперішній час не погашена, чим саме через свої дії відповідач завдав шкоди ТОВ «Газорозподільні мережі України» у розмірі 23076,51 грн. На сьогоднішній день, вартість необлікованого (донарахованого) об`єму природного газу споживачем не сплачена, що і стало підставою звернення до суду з цим позовом, просить позов зажовольнити у повному обсязі.
Представник позивача у судове засідання не з`явився, подавши суду заяву, у якій просить здійснити розгляд справи за його відсутності, позовні вимоги підтримує, не заперечує проти винесення заочного рішення
Частиною 3 статті 211 ЦПК України передбачено, що учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності.
Відповідач у судове засідання не з`явилася, причину неявки не повідомила, хоча про місце, дату та час судового засідання повідомлялася належним чином шляхом направлення рекомендованого поштового відправлення на зареєстроване місце проживання, однак судова повістка повернута до суду з відсутністю адресата за вказаною адресою.
Відповідно до п. 4 ч. 8 ст. 128 ЦПК України днем вручення судової повістки є день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, що зареєстровані у встановленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила суду іншої адреси.
Пунктом 99-1 «Правил надання послуг поштового зв`язку», затверджених постановою КМ України від 5 березня 2009 р. № 270, установлено, що рекомендовані листи з позначкою «Судова повістка», адресовані фізичним особам, під час доставки за зазначеною адресою вручаються особисто адресату, а у разі його відсутності - будь-кому з повнолітніх членів його сім`ї, який проживає разом з ним. У разі відсутності адресата (будь-кого із повнолітніх членів його сім`ї) за вказаною на рекомендованому листі адресою працівник поштового зв`язку інформує адресата за наявним номером телефону та/або вкладає до абонентської поштової скриньки повідомлення про надходження рекомендованого листа з позначкою «Судова повістка». Якщо протягом трьох робочих днів після інформування адресат не з`явився за одержанням рекомендованого листа з позначкою «Судова повістка», працівник поштового зв`язку робить позначку «адресат відсутній за вказаною адресою», яка засвідчується підписом з проставленням відбитку календарного штемпеля і не пізніше ніж протягом наступного робочого дня повертає його до суду.
Верховний Суд у постанові від 18 березня 2021 року у справі № 911/3142/19 сформував правовий висновок про те, що направлення листа рекомендованою кореспонденцією на дійсну адресу є достатнім для того, щоб вважати повідомлення належним, оскільки отримання зазначеного листа адресатом перебуває поза межами контролю відправника, а, у даному випадку, суду (близька за змістом правова позиція викладена у постанові Великої Палати Верховного Суду від 25 квітня 2018 року у справі № 800/547/17 (П/9901/87/18) (провадження № 11-268заі18), постановах Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 27 листопада 2019 року у справі № 913/879/17, від 21 травня 2020 року у справі № 10/249-10/19, від 15 червня 2020 року у справі № 24/260-23/52-б).
Отже, відповідно п. 4 ч. 8 ст. 128 ЦПК України вважається, що судова повістка відповідачці вручена.
Відповідно до ч. 1 ст. 280 ЦПК України суд може ухвалити заочне рішення на підставі наявних у справі доказів за одночасного існування таких умов: відповідачка належним чином повідомлена про дату, час і місце судового засідання; відповідачка не з`явилась в судове засідання без поважних причин або без повідомлення причин; відповідачка не подала відзив; позивач не заперечує проти такого вирішення справи.
З урахуванням того, що відповідач, будучи належним чином повідомленою про дату та час розгляду справи, не з`явилася у судове засідання, не подала відзив на позов, до того ж, інформація щодо часу розгляду даної справи розміщена на офіційному веб-сайті судової влади України, суд вирішує справу на підставі наявних у ній даних чи доказів (постановляє заочне рішення).
Суд, оцінивши докази, представлені в матеріалах справи, встановив наступні обставини та відповідні їм правовідносини.
У відповідності дост.81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається, як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Згідно із ч. 1 ст. 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Статтями 12, 81 ЦПК України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, передбачених цим Кодексом.
Судом встановлено, що ТОВ «Газорозподільні мережі України» в особі Харківської філії ТОВ «Газорозподільні мережі України» (далі - Оператор ГРМ, Заявник) - є суб`єктом господарювання, який на підставі ліцензії здійснює діяльність із розподілу природного газу газорозподільною системою на користь третіх осіб (замовників) на території Харківської області починаючи з 01.07.2023.
Зазначену діяльність Заявник здійснює відповідно до постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі НКРЕКП, Регулятор) від 26.12.2022 №1839 «Про видачу ліцензії з розподілу природного газу ТОВ «Газорозподільні мережі України» із змінами, внесеними постановою НКРЕКП від 28.06.2023 №1131.
Відповідно до ч. 1 ст. 40 ЗУ «Про ринок природного газу» розподіл природного газу здійснюється на підставі та умовах договору розподілу природного газу в порядку, передбаченому кодексом газорозподільних систем та іншими нормативно-правовими актами.
Згідно з ч. 2 зазначеної статті Закону типовий договір розподілу природного газу затверджується Регулятором. Пунктом 2 глави 1 розділу VI Кодексу газорозподільних систем, зокрема, передбачено, що доступ споживачів, у тому числі побутових споживачів, до ГРМ для споживання природного газу надається за умови та на підставі укладеного між споживачем та Оператором ГРМ (до ГРМ якого підключений об`єкт споживача) договору розподілу природного газу, що укладається за формою Типового договору розподілу природного газу, затвердженого постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 30 вересня 2015 року № 2498 (далі Договір).
Типовий договір розподілу природного газу є публічним, регламентує порядок та умови забезпечення цілодобового доступу Споживача до газорозподільної системи, розподіл (переміщення) природного газу газорозподільною системою з метою його фізичної доставки до межі балансової належності об`єкта Споживача та переміщення природного газу з метою фізичної доставки Оператором ГРМ обсягів природного газу до об`єктів споживачів, а також правові засади санкціонованого відбору природного газу з газорозподільної системи. (п. 1.1 Договору)
Умови цього Договору однакові для всіх споживачів України та розроблені відповідно до Закону України «Про ринок природного газу» і Кодексу газорозподільних систем, затвердженого постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 30.09.2015 року № 2494 (пункт 1.2. Договору).
Цей Договір є договором приєднання, що укладається з урахуванням вимог статей 633, 634, 641 та 642 Цивільного Кодексу України на невизначений строк. Фактом приєднання Споживача до умов цього Договору (акцептування договору) є вчинення Споживачем будь-яких дій, які засвідчують його бажання укласти Договір, зокрема надання підписаної Споживачем заяви-приєднання за формою, наведеною у додатку 1 (для побутових споживачів) або у додатку 2 (для споживачів, що не є побутовими) до цього Договору, яку в установленому порядку Оператор ГРМ направляє Споживачу Інформаційним листом за формою, наведеною у додатку 3 до цього Договору, та/або сплата рахунка Оператора ГРМ, та/або документально підтверджене споживання природного газу (п. 1.3. Договору).
Пунктом 1 глави 3 розділу VI Кодексу ГРМ передбачено, що споживачі, у тому числі побутові споживачі, для здійснення ними санкціонованого відбору природного газу з ГРМ та можливості забезпечення постачання їм природного газу їх постачальниками зобов`язані укласти договір розподілу природного газу з Оператором ГРМ, до газорозподільної системи якого в установленому законодавством порядку підключений їх об`єкт. Здійснення відбору (споживання) природного газу споживачем за відсутності укладеного договору розподілу природного газу не допускається.
ТОВАРИСТВО З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ «ГАЗОРОЗПОДІЛЬНІ МЕРЕЖІ УКРАЇНИ» в особі ХАРКІВСЬКОЇ ФІЛІЇ ТОВ «ГАЗОРОЗПОДІЛЬНІ МЕРЕЖІ УКРАЇНИ» надає послуги з розподілу природного газу за адресою: АДРЕСА_1 .
Особовий рахунок НОМЕР_1 зареєстрований на ОСОБА_1 (РНОКПП) НОМЕР_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
За вказаною адресою на час виявлення порушення вимог кодексу ГРС відповідач був санкціонованим споживачем природного газу.
Відповідно розділу I Кодексу ГРС споживач природного газу (споживач) фізична особа, фізична особа підприємець або юридична особа, об`єкти якої в установленому порядку підключені до/через ГРМ Оператора ГРМ, яка отримує природний газ на підставі договору постачання природного газу з метою використання для власних потреб, зокрема в якості сировини, а не для перепродажу.
Відповідно до ст.319 ЦК України власність зобов`язує.
Відповідно до ст.322 ЦК України власник зобов`язаний утримувати майно, що йому належить, якщо інше не встановлено договором або законом.
Пунктами 1, 5 глави 1 розділу Х Кодексу ГРМ передбачено, що приладовий облік природного газу в ГРМ організовується та здійснюється з метою отримання та реєстрації за допомогою комерційного ВОГ інформації про об`єми передачі (розподілу, споживання) природного газу в точках вимірювання та подальшого її використання при забезпеченні комерційного обліку природного газу між суб`єктами ринку природного газу.
Відповідно п. 1 глави 9 розділу Х Кодексу ГРС суміжні суб`єкти ринку природного газу, зокрема Оператор ГРМ та споживач, під час введення в експлуатацію або протягом експлуатації комерційного ВОГ та його складових, у тому числі в разі позаштатної ситуації чи виникнення спірних питань щодо результатів вимірювань об`єму природного газу, мають право здійснювати з дотриманням вимог цього Кодексу перевірку комерційного ВОГ та його складових щодо: 1) відповідності умовам експлуатації та узгодженій проектній документації чи умовам договору; 2) працездатності та/або придатності ЗВТ до застосування на підставі результатів перевірки їх метрологічних характеристик, зокрема загальної похибки вимірювання; 3) відсутності ознак пошкодження ЗВТ та/або пошкодження пломб; 4) відсутності несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ та/або несанкціонованого газопроводу; 5) перевірки стану підвідного газопроводу, зокрема способу прокладання та відсутності можливості відбору газу поза вузлом обліку, в тому числі шляхом обстеження газопроводів приладовим методом на предмет відсутності підключень до підземних та надземних підвідних, розподільчих та транзитних газових мереж поза комерційним ВОГ, візуального обстеження способів монтажу і обв`язки газового та газорегулюючого обладнання; 6) відсутності несанкціонованого підключення газових приладів, внаслідок чого може перевищуватися діапазон обчислення лічильника газу (сумарна номінальна потужність газових приладів і пристроїв перевищує діапазон обчислення лічильником газу).
Пунктом 1 глави 2 розділу XІ Кодексу ГРМ передбачено, що до порушень споживача та несанкціонованого споживача, які кваліфікуються як несанкціонований відбір природного газу з ГРМ (крадіжка газу) та внаслідок яких щодо них здійснюється нарахування необлікованих об`ємів (обсягів) природного газу, належать: 1) наявність несанкціонованого газопроводу; 2) несанкціоноване відновлення газоспоживання; 3) несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ (комерційного ВОГ, зокрема лічильника газу); 4) несанкціоноване підключення газових приладів на об`єкті споживача, який обліковується за нормами споживання; 5) несанкціоноване підключення газових приладів, внаслідок якого перевищується діапазон обчислення вузла обліку (сумарна номінальна потужність газових приладів і пристроїв перевищує діапазон обчислення вузла обліку); 6) використання природного газу споживачем за відсутності чи після розірвання договору розподілу природного газу.
Відповідно до абз.1 п.1 глави 3 розділу ХІ Кодексу ГРМ У разі виявлення Оператором ГРМ несанкціонованого газопроводу або несанкціонованого втручання в роботу лічильника газу розрахунок об`єму необлікованого природного газу здійснюється за граничними об`ємами споживання природного газу населенням (додаток 19 цього Кодексу) з урахуванням усіх газових приладів і пристроїв споживача (фізичної особи) за період з дня останнього контрольного зняття показань лічильника (контрольного огляду вузла обліку або його перевірки) до дня виявлення порушення (але не більше ніж за 6 місяців) та з урахуванням строку на його усунення.
Главою 5 розділу XI Кодексу ГРМ передбачено порядок оформлення акту про порушення, зокрема: У разі виявлення у споживача або несанкціонованого споживача порушень, визначених у главі 2 цього розділу, на місці їх виявлення представником Оператора ГРМ складається акт про порушення за формою, наведеною в додатку 20 до цього Кодексу.
Представник Оператора ГРМ перед складанням акта про порушення зобов`язаний повідомити споживача (несанкціонованого споживача) про його право внести зауваження та заперечення до акта про порушення, викласти мотиви своєї відмови від його підписання або підписати його без зауважень (пункт 2).
Акт про порушення має бути розглянутим комісією з розгляду актів про порушення Оператора ГРМ, яка визначає його правомірність та приймає щодо них відповідне рішення. Засідання комісії з розгляду акта про порушення має бути проведено Оператором ГРМ не пізніше двомісячного строку з дня складання акта про порушення (крім випадку очікування результатів експертизи ЗВТ, яка проводиться суб`єктами судово-експертної діяльності, діяльність яких регулюється Законом України «Про судову експертизу») (пункт 8).
Споживач/несанкціонований споживач зобов`язаний бути присутнім на засіданні комісії з розгляду Актів про порушення, на якому буде розглядатись складений на нього Акт про порушення.
За неможливості бути присутнім на засіданні особисто споживач (несанкціонований споживач) має право дати письмову згоду у довільній формі на проведення засідання без його присутності або у присутності його уповноваженої особи.
У разі неприбуття споживача (несанкціонованого споживача) та/або уповноваженої ним особи на засідання комісії остання розглядає складений акт про порушення без його (її) участі (пункт 10).
За результатами розгляду акта про порушення на засіданні комісії може бути прийнято рішення про його задоволення (повністю або частково), або необхідність додаткового обстеження чи перевірки, або додаткових пояснень тощо, або скасування акта про порушення.
При задоволенні комісією Акту порушення, складається Акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об`єму та обсягу природного газу та його вартості.
27.11.2025 за вищезазначеною адресою в присутності відповідача ОСОБА_1 паспорт: НОМЕР_3 , ідентифікаційний код НОМЕР_2 , було демонтовано для проведення експертизи побутовий лічильник газу РЛ G-6 зав. № 87404, про що були складено Акт про порушення №004918 та інші відповідні акти.
За результатами експертизи лічильника газу (акт №412 від 04.12.2025) було виявлено несанкціоноване втручання в роботу газового лічильника та лічильник визнано не придатним.
ДП «УКРМЕТРТЕСТСТАНДАРТ» було надано довідку про непридатність законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки № 39-1-5/03679-20251204 від 04.12.2025.
Акт про порушення № 004918 та інші акти було складено у присутності ОСОБА_1 без зауважень та власноруч підписано.
24.12.2025 року комісією ТОВ «ГАЗОРОЗПОДІЛЬНІ МЕРЕЖІ УКРАЇНИ» в особі Дергачівського УЕГГ ХАРКІВСЬКОЇ ФІЛІЇ ТОВ «ГАЗОРОЗПОДІЛЬНІ МЕРЕЖІ УКРАЇНИ» з розгляду актів про порушення було розглянуто акт про порушення №004918 від 24.12.2025 та прийнято рішення (відповідно до пункту 1 глави 3 розділу ХІ Кодексу ГРС та пункту 4 глави 1 розділу I Кодексу ГРС): 1. Акт про порушення № 004918 від 27.11.2025визнати таким, що відповідає вимогам Кодексу ГРС, та задовільнити. 2. Відповідно до вимог Кодексу ГРС, провести донарахування об`ємів необлікованого природного газу в обсязі 2232,86 м3 за період з 24.09.2025 по 26.11.2025 за цінами закупівлі природного газу для ТОВ «Газорозподільні мережі України», які діяли у зазначений період. Вартість донарахованих об`ємів складає 16567,82 грн. 3. Відповідно до Кодексу, витрати пов`язані з демонтажем, транспортуванням, монтажем ЗВТ, та витрати, пов`язані з експертизою в сумі 6508,69 компенсуються за рахунок споживача.
Споживач не був присутнім під час проведення засідання комісії, щодо розгляду Акту про порушення № 004918 виявленого при контрольному огляді вузла обліку, копії протоколу комісії, копії рішення комісії, копії акту розрахунку були направленні поштовим відправленням відповідачу за адресою: АДРЕСА_1 .
Неправомірним діянням споживача (відповідача) є нехтування своїми обов`язками згідно до «Публічного договору розподілу природного газу, затвердженного постановою НКРЕКП від 30 вересня 2015 року № 2498, постановою НКРЕКП від 30.09.2015 № 2498 «Про затвердження Типового договору розподілу природного газу», а саме споживач всупереч своїх зобов`язань згідно з публічним Договором, приєднанням до котрого свідчить вчинення споживачем дій, які свідчать про бажання укласти договір, зокрема подання заяви-приєднання, оплата рахунків оператора ГРМ або документально підтверджене споживання газу, порушив пункт 7.4 розділу VII «Договору», а саме: допустив несанкціонований відбір природного газу та не дотримався вимог Кодексу ГРС.
Внаслідок скоєного неправомірного діяння, а саме нехтуванням своїми обов`язками згідно умов договору відповідачем., оператором ГРМ згідно до вимог Кодексу ГРС було складено Акт про порушення, яким встановлено порушення п. 1.3 г. 2 розділу ХІ Кодексу.
Дергачівським УЕГГ «Газорозподільні мережі України» було сформовано та направлено звернення до споживача за адресою: АДРЕСА_1 , з вимогами щодо сплати вартості донарахованих об`ємів, але усі листи вимоги та зверення, щодо виплати заборгованості (копії у додатках) було проігнаровано відповідачем.
Відносини між газопостачальними організаціями та громадянамиспоживачами газу регламентуються «Правилами постачання природного газу», затвердженими Постановою Кабінету Міністрів України від 30 вересня 2015 року № 2496 та Кодексом газорозподільних систем, затверджених Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30 вересня 2015 року №2494.
Згідно п. 3 ч. 2 ст. 13 Закону України «Про ринок природного газу», споживач зобов`язаний не допускати несанкціонованого відбору природного газу.
Вимогами ч. 1 ст. 714 ЦК України передбачено, що за договором постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу одна сторона (постачальник) зобов`язується надавати другій стороні (споживачеві, абонентові) енергетичні та інші ресурси, передбачені договором, а споживач (абонент) зобов`язується оплачувати вартість прийнятих ресурсів та дотримуватись передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного та іншого обладнання.
Приписами статті 509 ЦК України визначено, що зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку.
Відповідно до ч. 1 ст. 526 ЦК України, зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Згідно п. 4 ч. 1 ст. 611 ЦК України, у разі порушення зобов`язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема - відшкодування збитків.
Частиною 1 ст. 13 ЦПК України визначено, що суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судому передбачених цим Кодексом випадках.
Згідно ч. 1 ст. 81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до ст. 1166 ЦК України, майнова шкода, завдана неправомірними діями чи бездіяльністю фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.
За збереження і цілісність комерційних та дублюючих ВОГ та пломб (відбитків їх тавр) відповідає власник (користувач), на території або у приміщенні якого вони встановлені (п.4 гл.6 розділ Х Кодексу ГРМ).
Тобто, саме споживач несе відповідальність за зберігання та цілісність ЗВТ. Більше того, з системного аналізу наведених норм можна дійти висновку, що немає жодного значення хто саме здійснив несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ - споживач чи треті особи.
Така позиція повністю узгоджується з висновками Верховного Суду України у постанові від 18 травня 2021 року по справі №902/417/20 (п.5.20 постанови).
З аналізу вищенаведених норм вбачається, що саме відповідач як споживач природного газу, несе відповідальність за збереження і цілісність вузла обліку природного газу, навіть у тому разі, якщо несанкціоновані заходи, здійснені не споживачем, а іншою особою, внаслідок яких здійснюється необліковане (обліковане частково чи з порушенням законодавства) використання природного газу".
Таким чином, діє презумпція порушення зобов`язання зі сторони споживача, оскільки наявний факт несанкціонованого втручання в ЗВТ, що є порушенням вимог Типового договору розподілу та Кодексу ГРМ.
Згідно з положеннями п. 6 глави 5 розділу XI Кодексу ГРС у разі незгоди споживача (несанкціонованого споживача) із зафіксованим в акті про порушення порушенням, яке стосується пошкодження пломб (крім факту їх відсутності або спрацювання магнітного індикатора), пошкодження ЗВТ/лічильника газу (крім явних ознак навмисного в них втручання), він може вимагати проведення їх експертизи чи позачергової або експертної повірки у порядку, визначеному цим Кодексом.
Подібні правові висновки щодо відповідальності власника, участі у засіданнях комісій наведені Верховним Судом у постановах від 27.06.2022 року у справі № 619/3039/19, від 17.03.2021 року по справі № 314/259/18, від 10.11.2021 року по справі № 725/2119/17.
Пунктом 8 глави 5 розділу ХІ Кодексу ГРС акт про порушення має бути розглянутий комісією з розгляду актів про порушення оператора ГРС, яка визначає його правомірність та приймає щодо них відповідне рішення.
Згідно з п. 11 глави 5 розділу ХІ Кодексу ГРС за результатами розгляду акта про порушення на засіданні комісії може бути прийнято рішення про його задоволення (повністю або частково), або необхідність додаткового обстеження чи перевірки, або додаткових пояснень тощо, або скасування акта про порушення. При задоволенні комісією акта про порушення складається акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об`єму та обсягу природного газу і його вартості.
Тобто, ОСОБА_1 знехтувала своїми обов`язками згідно до «Публічного договору розподілу природного газу» (далі Договір), затвердженого постановою НКРЕКП від 30 вересня 2015 року № 2498, постановою НКРЕКП від 30.09.2015 № 2498 «Про затвердження Типового договору розподілу природного газу», а саме споживач всупереч своїх зобов`язань згідно з публічним Договором, приєднанням до котрого свідчить вчинення споживачем дій, які свідчать про бажання укласти договір, зокрема подання заяви-приєднання, оплата рахунків оператора ГРМ або документально підтверджене споживання газу, порушив пункт 7.4 розділу VII «Договору», а саме: допустив несанкціонований відбір природного газу та не дотримався вимог Кодексу ГРС.
Внаслідок скоєного неправомірного діяння, а саме нехтуванням своїми обов`язками згідно умов договору ОСОБА_1 , оператором ГРМ згідно до вимог Кодексу ГРС було складено Акт про порушення, яким встановлено порушення п. 1.3 г. 2 розділу ХІ Кодексу.
Відповідно до пункту 2, 3 частини 2 статті 7 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» індивідуальний споживач зобов`язаний своєчасно вживати заходів до усунення виявлених неполадок, пов`язаних з отриманням житлово-комунальних послуг, що виникли з його вини; забезпечувати цілісність обладнання приладів (вузлів) обліку комунальних послуг відповідно до умов договору та не втручатися в їхню роботу.
Згідно з пунктом 3 частини 2, частини 3 статті 13 Закону України «Про ринок природного газу» споживач зобов`язаний, зокрема, не допускати несанкціонованого відбору природного газу.
У разі порушення або невиконання своїх обов`язків споживач несе відповідальність згідно із законом.
Суб`єкти ринку природного газу, які порушили законодавство, що регулює функціонування ринку природного газу, несуть відповідальність згідно із законом.
Правопорушеннями на ринку природного газу зокрема є: несанкціонований відбір природного газу; використання приладів обліку природного газу, не повірених або не атестованих в установленому порядку; несанкціоноване втручання в роботу газової інфраструктури (частина 1, пункти 2, 5, 7 частини 2 статті 59 Закону «Про ринок природного газу»).
Акт про порушення має бути розглянутим комісією з розгляду актів про порушення Оператора ГРМ, яка визначає його правомірність та приймає щодо них відповідне рішення.
Пунктом 4 глави 1 розділу І Кодексу ГРМ, визначено, що під несанкціонованим втручанням в роботу ЗВТ/лічильника газу розуміється, у тому числі, втручання в роботу або конструкцію чи складові комерційного вузла обліку, внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним вузлом обліку обліковується з порушенням законодавства, та інші дії, що призводять до викривлення даних обліку природного газу. Вказане свідчить про те, що викривлення даних обліку природного газу є обов`язковим наслідком несанкціонованого втручання у роботу ЗВТ/лічильника газу. Зазначене також підтверджується тим, що відповідно до положень глави 5 розділу ХІ Кодексу ГРМ при задоволенні комісією акта про порушення складається акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об`єму та обсягу природного газу і його вартості.
Положення наведеного пункту прямо вказує на те, що несанкціонованим є втручання в роботу ЗВТ/лічильника газу за наявності факту того, що витрата (споживання) природного газу комерційним вузлом обліку не обліковується (обліковується частково чи з порушенням законодавства), або інші дії, що призводять до викривлення даних обліку природного газу.
Відповідно до правової позиції, яка викладена у постанові Верховного Суду від 18 листопада 2021 року у справі №903/160/21 та яка підтримана також постановою Верховного Суду від 25 січня 2023 року у справі № 903/160/21, сама можливість викривлення даних обліку газу, яка була для цього підготовлена або створена через несанкціоноване втручання в роботу лічильника газу (ЗВТ), вже є порушенням, яке кваліфікується як несанкціоноване втручання в роботу лічильника газу та, відповідно, є підставою для нарахування необлікованого спожитого газу.
Порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання) ст. 610 ЦК України.
Відповідно до ст. 526, п. 4 ч. 1 ст. 611 ЦК України зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. У разі порушення зобов`язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема - відшкодування збитків.
У свою чергу відповідачем не надано доказів, які б підтверджували належне виконання ним зобов`язань, які б спростовували суму заборгованості перед позивачем та позовні вимоги взагалі.
Відповідність розрахунку та розмір заборгованості не були спростовані відповідачем ані змістовними запереченнями, ані окремим контррозрахунком, а тому при ухваленні рішення суд керується розрахунком позивача.
Факт наявності вказаної позивачем заборгованості відповідачем також не спростовано, доказів наявності боргу у іншому розмірі не надано.
Позивач ставить питання про стягнення заборгованості з відповідача, а саме: вартість необлікованого (донарахованого) об`єму природного газу в розмірі 16567,82 гривень та вартості витрат пов`язаних з демонтажем, транспортуванням, монтажем ЗВТ, та витрати, пов`язані з експертизою 6508,69 гривень.
Ця сума підлягає стягненню з відповідача.
Отже, враховуючи, що ОСОБА_1 узятих на себе зобов`язань, щодо утримання майна, що їй належить, належним чином не виконала, доказів, які б спростовували правильність складеного позивачем розрахунку заборгованості, або його часткового погашення не надав, підстав для звільнення відповідача від обов`язку з виплати коштів у вказаному розмірі, або для зменшення вказаної суми матеріали справи не містять, суд дійшов висновку про те, що позов є обґрунтованим та підлягає задоволенню у повному обсязі, шляхом стягнення з відповідача на користь позивача вартості необлікованого (донарахованого) об`єму природного газу в розмірі 16567,82 грн та вартості витрат пов`язаних з демонтажем, транспортуванням, монтажем ЗВТ, та витрати, пов`язані з експертизою 6508,69 гривень.
Отже, повно та всебічно дослідивши наявні у справі докази, надаючи їм належну оцінку згідно із положеннями ЦПК України, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
На підставі ст. 141 ЦПК України, суд стягує з відповідача на користь позивача судові витрати у справі.
На підставі викладеного, керуючись ст. 2, 4, 81, 82, 141, 142, 259, 263-265, 268, 272, 273, 274,276, 280-282, 354 ЦПК України, ст. 509, 526, 611, 714, 1166 ЦК України, суд, -
УХВАЛИВ:
Позовні вимоги Харківської філії Товариства з обмеженою відповідальністю «Газорозподільні мережі України» задовольнити повністю.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Газорозподільні мережі України» в особі Харківської філії Товариства з обмеженою відповідальністю «Газорозподільні мережі України»» вартість необлікованого (донарахованого) об`єму природного газу у розмірі 16567,82 грн.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь ТОВ «Газорозподільні мережі України» в особі Харківської філії ТОВ «Газорозподільні мережі України», вартість витрат пов`язаних з демонтажем, транспортуванням, монтажем ЗВТ, та витрати, пов`язані з експертизою у розмірі 6508,69 грн.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Газорозподільні мережі України» в особі Харківської філії Товариства з обмеженою відповідальністю «Газорозподільні мережі України» судовий збір в сумі 2662,40 грн.
Позивач має право оскаржити заочне рішення в апеляційному порядку безпосередньо до Харківського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня оголошення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду. Строк на подання заяви про перегляд заочного рішення може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.
У разі залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення заочне рішення може бути оскаржене в загальному порядку, встановленому ЦПК України. У цьому разі строк на апеляційне оскарження рішення починає відраховуватися з дати постановлення ухвали про залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення.
Заочне рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених ЦПК України, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Повне найменування (ім`я) сторін:
позивач: Товариство з обмеженою відповідальністю «Газорозподільні мережі України», код ЄДРПОУ 45051254, місцезнаходження: Харківська область, м. Харків, вул. Безлюдівська, буд. 1,
відповідач: ОСОБА_1 , адреса: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 .
Повний текст рішення складено 03 червня 2026 року.
Суддя Н. В. Коваленко