Рішення № 137144069, 26.05.2026, Господарський суд Одеської області

Дата ухвалення
26.05.2026
Номер справи
916/5351/25
Номер документу
137144069
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

65618, м. Одеса, просп. Шевченка, 29, тел.: (0482) 307-983, e-mail: inbox@od.arbitr.gov.ua

веб-адреса: http://od.arbitr.gov.ua

_____________________________

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

"26" травня 2026 р.м. Одеса Справа № 916/5351/25

За позовом: Одеської міської ради (65026, м. Одеса, пл. Біржова (Думська), буд. 1, код ЄДРПОУ 26597691)

До відповідача: Підприємства у формі Товариства з обмеженою відповідальністю «ТОРГОВИЙ ДІМ «ПРЕОБРАЖЕНСЬКИЙ » (65014, м.Одеса, вул.Грецька, буд.1А, кв.102, код ЄДРПОУ 03810478)

про стягнення

за зустрічним позовом Підприємства у формі Товариства з обмеженою відповідальністю «ТОРГОВИЙ ДІМ «ПРЕОБРАЖЕНСЬКИЙ » (65014, м.Одеса, вул.Грецька, буд.1А, кв.102, код ЄДРПОУ 03810478)

до відповідача: Одеської міської ради (65026, м. Одеса, пл. Біржова (Думська), буд. 1, код ЄДРПОУ 26597691)

про зобовязання вчинити певні дії

Суддя Рога Н.В.

Секретар с/з Граненко М.М.

Представники сторін:

Від Одеської міської ради : Павлюк В.С. - в порядку самопредставництва;

Від третьої особи: Мельничук М.С. - в порядку самопредставництва;

Від ТОВ «ТД «ПРЕОБРАЖЕНСЬКИЙ» : Булгаров О.О. на підставі довіреності від 22.01.2026р.

В засіданні брали участь:

Від Одеської міської ради : Павлюк В.С. - в порядку самопредставництва;

Від третьої особи: не зявився

Від ТОВ «ТД «ПРЕОБРАЖЕНСЬКИЙ» : Булгаров О.О. на підставі довіреності від 22.01.2026р.

СУТЬ СПОРУ: Позивач Одеська міська рада, звернувся до Господарського суду Одеської області з позовною заявою до Підприємства у формі Товариства з обмеженою відповідальністю «ТОРГОВИЙ ДІМ «ПРЕОБРАЖЕНСЬКИЙ » ( далі- ТОВ «ТД «ПРЕОБРАЖЕНСЬКИЙ») про стягнення за договором оренди землі від 14.07.2006р., посвідченим приватним нотаріусом Одеського міського нотаріального округу Чужовською Н.Ю. та зареєстрованим в реєстрі за №2936, заборгованості за період з 01.08.2021р. по 31.07.2024р. у розмірі 357 286 грн 19 коп., інфляційних втрат у розмірі 46 314 грн 93 коп., 3% річних у розмірі 15 265 грн 82 коп., пені у розмірі 7 859 грн 99 коп.

Ухвалою суду від 12.01.2026р. прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі №916/5351/25 за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням ( викликом) сторін. Залучено до участі у справі у якості третьої особи на стороні позивача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, Департамент архітектури, містобудування та земельних відносин Одеської міської ради. Судове засідання призначено на 03.02.2026р.

Ухвалою суду від 02.02.2026р. прийнято до розгляду зустрічну позовну заяву ТОВ «ТД «ПРЕОБРАЖЕНСЬКИЙ» до Одеської міської ради про визнання відсутнім у Одеської міської ради права на стягнення з ТОВ «ТД «ПРЕОБРАЖЕНСЬКИЙ» за договором оренди землі від 14.07.2006р., посвідченим приватним нотаріусом Одеського міського нотаріального округу Чужовською Н.Ю. та зареєстрованим в реєстрі за №2936, заборгованості за період з 01.08.2021р. по 31.07.2024р. у розмірі 357 286 грн 19 коп., інфляційних втрат у розмірі 46 314 грн 93 коп., 3% річних у розмірі 15 265 грн 82 коп., пені у розмірі 7 859 грн 99 коп., та обєднано її в одне провадження з позовною заявою Одеської міської ради до ТОВ «ТД «ПРЕОБРАЖЕНСЬКИЙ» про стягнення заборгованості за період з 01.08.2021р. по 31.07.2024р. у розмірі 357 286 грн 19 коп., інфляційних втрат у розмірі 46 314 грн 93 коп., 3% річних у розмірі 15 265 грн 82 коп., пені у розмірі 7 859 грн 99 коп.

Крім того, суд перейшов до розгляду справи за правилами загального позовного провадження.

Протокольною ухвалою суду від 03.02.2026р. відкладено підготовче засідання на 24.02.2026р. Ухвалою суду від 24.02.2026р. відкладено підготовче засідання на 12.03.2026р. Ухвалою суду від 12.03.2026р. відкладено підготовче засідання на 02.04.2026р. Протокольною ухвалою від 02.04.2026р. закрито підготовче провадження у справі №916/5351/25 та призначено розгляд справи по суті на 17.04.2026р. Протокольною ухвалою суду від 17.04.2026р. відкладено судове засідання на 28.04.2026р. Протокольно ухвалою від 28.04.2026р. відкладено розгляд справи на 19.05.2026р.

15 травня 2026р. до суду від ТОВ «ТД «ПРЕОБРАЖЕНСЬКИЙ» надійшла заява про відмову від зустрічного позову та закриття провадження у справі №916/5351/25 у цій частині на підставі ст.191, 231 ГПК України.

Протокольною ухвалою від 19.05.2026р. відкладено судове засідання на 26.05.2026р.

Представник позивача- Одеської міської ради, позовні вимоги підтримує, наполягає на задоволенні позову з підстав, викладених у позовній заяві, відзиві на зустрічну позовну заяву, що надійшов до суду 06.03.2026р.

Третя особа на стороні позивача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Департамент архітектури, містобудування та земельних відносин Одеської міської ради свою позицію у справі виклав у поясненнях, що надійшли до суду 12.02.2026р.

Відповідач - ТОВ «ТД «ПРЕОБРАЖЕНСЬКИЙ», проти позову заперечує з підстав, викладених у зустрічній позовній заяві, відповіді на відзив на зустрічну позовну заяву, що надійшла до суду 10.03.2026р., додаткових поясненнях, що надійшли до суду 28.04.2026р., додаткових поясненнях, що надійшли до суду 07.05.2026р.

Позивач за первісним позовом Одеська міська рада, зазначив, що 14.07.2006 р. між Одеською міською радою і ТОВ «ТД «ПРЕОБРАЖЕНСЬКИЙ» ( Орендар) було укладено Договір оренди земельної ділянки кадастровий номер 5110137300:04:016:0008, що розташована за адресою: м. Одеса, вул. Агрономічна, 205, загальною площею 7 694,00 кв.м, для подальшого проєктування, будівництва та експлуатації виробничо-складського комплексу, строком на 5 років. Договір посвідчений приватним нотаріусом Одеського міського нотаріального округу Чужовською Н.Ю. 14.07.2006 р. та зареєстрований в реєстрі за № 2936.

08 серпня 2011 р. між Одеською міською радою і ТОВ «ТД «ПРЕОБРАЖЕНСЬКИЙ» укладено договір про зміни № 1 до Договору, посвідчений приватним нотаріусом Одеського міського нотаріального округу Чужовською Н.Ю. 08.08.2011 р. та зареєстрований в реєстрі за № 2590. Цим договором внесено зміни до п. 3.1 Договору та викладено його у наступній редакції: « 3.1. Договір укладено терміном до 31.12.2012 р., для подальшого проектування, будівництва та експлуатації виробничо-складського комплексу».

27 січня 2012 р. між Одеською міською радою і ТОВ «ТД «ПРЕОБРАЖЕНСЬКИЙ» укладено договір про зміни № 2 до Договору, посвідчений приватним нотаріусом Одеського міського нотаріального округу Чужовською Н.Ю. 27.01.2012 р. та зареєстрований в реєстрі за № 112, яким викладено у новій редакції преамбулу Договору; змінено розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки; змінено розмір орендної плати; змінено реквізити для сплати орендної плати; викладено у новій редакції розділ Договору «Реквізити та підписи сторін».

02 липня 2013 р. між Одеською міською радою і ТОВ «ТД «ПРЕОБРАЖЕНСЬКИЙ» укладено додатковий договір (угоду) про поновлення Договору, посвідчений приватним нотаріусом Одеського міського нотаріального округу Чужовською Н.Ю. 02.07.2013 р. та зареєстрований в реєстрі за № 2323, яким внесено зміни до п. 3.1 Договору та викладено його у новій редакції, а саме: « 3.1. Договір укладено терміном на 49 (сорок дев`ять) років для експлуатації та обслуговування будівель виробничо-складського комплексу».

Крім того, відповідно до п. 5.1, п. 5.2 Договору земельна ділянка передається в оренду ТОВ «ТД «ПРЕОБРАЖЕНСЬКИЙ» для експлуатації та обслуговування будівель виробничо-складського комплексу, категорія земель за основним цільовим призначенням - землі промисловості, транспорту, зв`язку, енергетики, оборони та іншого призначення.

Як зазначає позивач, відповідно до витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку від 26.12.2025 р. НВ-9991374102025 датою державної реєстрації вищевказаної земельної ділянки є 27.03.2012 р.

За умовами п. 2.1 Договору в оренду передається земельна ділянка загальною площею 7 694,00 кв.м, у тому числі по угіддях: під проїздами, проходами, площадками - 7 693,74 кв.м.

Позивач зазначив, що згідно з інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно від 26.12.2025 р. № 458432690 право власності на об`єкт нерухомого майна - приміщення будівлі виробничо-складського комплексу по переробці м`яса та птиці площею 4 267,8 кв.м, що розташований за адресою: м. Одеса, вул. Агрономічна, 205, зареєстровано за ТОВ «ТД «ПРЕОБРАЖЕНСЬКИЙ» 31.07.2013 р. на підставі свідоцтва про право власності від 26.08.2011 р. серії САЕ № 538819, виданого Виконавчим комітетом Одеської міської ради (РНОНМ: 122159851101).

Посилаючись на положення п. «в» ч. 1 ст. 96, ст.206 Земельного кодексу України позивач зазначає, що використання землі в Україні є платним. Об`єктом плати за землю є земельна ділянка. Плата за землю справляється відповідно до закону.

Згідно з п. 4.4 Договору орендар не звільняється від орендної плати і сплачує її незалежно від результатів його господарської діяльності.

Також, позивач ззазначив, що ст.24 Закону України «Про оренду землі» визначено права та обов`язки орендодавця, зокрема, право вимагати від орендаря своєчасного внесення орендної плати за земельну ділянку, що кореспондується з п.п. 9.1.2 п. 9.1 Договору, в якому встановлено, що орендодавець має право вимагати від орендаря своєчасного внесення орендної плати.

Крім того, відповідно до п. 4.1 Договору (у редакції додаткового договору (угоди) від 02.07.2013 р. № 2323 про поновлення Договору) орендна плата за земельну ділянку загальною площею 7 694,00 кв.м розрахована у розмірі 3 % від нормативної грошової оцінки цієї земельної ділянки та складає 99 328 грн 77 коп.

Згідно з п. 4.2 Договору розмір орендної плати за землю встановлюється за домовленістю сторін згідно з рішенням Одеської міської ради від 15.07.2005 р. № 4247- VI у відповідності до протоколу узгодження ставки та розміру орендної плати та може збільшуватися Одеською міською радою в межах, передбачених законодавством, в залежності від збільшення ринкової вартості земельної ділянки, яка знаходиться у користуванні.

За п. 4.3 Договору орендна плата вноситься за базовий податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця на протязі 30 календарних днів, слідуючих за останнім календарним днем звітного місяця.

Позивач зауважив, що згідно з витягом із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки м. Одеси від 02.11.2020 р. № 1784, сформованим Відділом у м. Одесі Головного управління Держгеокадастру в Одеській області, нормативна грошова оцінка земельної ділянки з кадастровим номером 5110137300:04:016:0008 складає 10 375 543 грн 88 коп.

Враховуючи зазначене, на думку позивача, орендна плата за 2020 р. розрахована у розмірі 3 % від нормативної грошової оцінки земельної ділянки та складає 311 266,31 грн.

Орендна плата за 2021 рік розрахована наступним чином : 311 266,31 грн * 1,00 (інд. 2020 р.) = 311 266,31 грн ; 311 266,31 грн/12 міс.= 25 938,86 грн (щомісячно).

Орендна плата за 2022 рік розрахована наступним чином : 311 266,31 грн * 1,10 (інд. 2021 р.) = 342 392,94 грн ; 342 392,94 грн/12 міс.= 28 532,75 грн (щомісячно);

Орендна плата за 2023 рік розрахована наступним чином : 342 392,94 грн *1,15 (інд. 2022 р.) = 393 751,88 грн ; 393 751,88 грн/12 міс. = 32 812,66 грн (щомісячно);

Орендна плата за 2024 рік розрахована наступним чином : 393 751,88 грн * 1,051 (інд. 2023 р.) = 413 833,23 грн ; 413 833,23 грн/12 міс. = 34 486,10 грн (щомісячно).

Втім, як зазначає позивач, з 2021 року ТОВ «ТД «ПРЕОБРАЖЕНСЬКИЙ» не виконує належним чином обов`язки за Договором щодо сплати орендної плати, у зв`язку із чим за період з 01.08.2021р. по 31.07.2024р. за ним утворилася заборгованість з орендної плати за землю у розмірі 357 286 грн 19 коп.

Крім того, на підставі ст.625 Цивільного кодексу України позивачем нараховано 3 % річних від простроченої суми, що складає 15 265 грн 82 коп. та інфляційні втрати у розмірі 46 314 грн 93 коп.

Також, із посиланням на ч. 3 ст. 549 Цивільного кодексу України, ст. 129 Податкового кодексу України, ст. 1 Закону України «Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов`язань», п. 4.6 Договору, відповідно до якого у разі невнесення орендної плати у строки, визначені цим договором, справляється пеня у розмірі подвійної облікової ставки Національного банку України від суми прострочених платежів за кожен день прострочки, позивач нарахував відповідачу пеню у розмірі 7 859 грн 99 коп.

Враховуючи все викладене вище, позивач вважає, що відповідачем порушено права та охоронювані інтереси територіального громади міста в особі Одеської міської ради, адже орендна плата за землю надходить до бюджету міста, і зазначене є підставою для стягнення з відповідача заборгованості за період з 01.08.2021р. по 31.07.2024р. у розмірі 357 286 грн 19 коп., інфляційних втрат у розмірі 46 314 грн 93 коп., 3% річних у розмірі 15 265 грн 82 коп., пені у розмірі 7 859 грн 99 коп.

Третя особа на стороні позивача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Департамент архітектури, містобудування та земельних відносин Одеської міської ради, повністю підтримує позицію позивача у справі та додатково зазначає, що відповідно до п. 2.1 Положення про Департамент архітектури, містобудування та земельних відносин Одеської міської ради, затвердженого рішенням Одеської міської ради від 16.04.2025 р. № 2945-VIII, Департамент на території міста Одеси реалізує повноваження у сфері земельних відносин, містобудування, планування та забудови територій, архітектурної діяльності та дизайну міського середовища, здійснює державний контроль за використанням та охороною земель усіх категорій та форм власності, а також координацію здійснення землеустрою в межах визначених Одеською міською радою повноважень та порядку, встановленому законодавством України.

Зокрема, згідно з п.п. 2.2.1, 2.2.34 п. 2.2 Положення до функцій Департаменту відноситься попередній розгляд клопотань юридичних та фізичних осіб з питань надання земельних ділянок комунальної власності територіальної громади м. Одеси у власність чи користування, а також інших питань у сфері земельних відносин; підготовка проєктів рішень Одеської міської ради, зокрема, з питань земельних відносин.

Відповідно до п.п. 2.2.40 п. 2.2 Положення Департамент здійснює підготовку документів, що посвідчують право оренди земельної ділянки, а саме: розрахунків розміру орендної плати за землю при підготовці проєктів договорів оренди землі, поновленні договорів оренди землі, внесенні змін до договорів оренди землі; проєктів договорів оренди землі для розгляду Одеською міською радою; документів для укладання договорів оренди землі у письмовій формі, їх нотаріального посвідчення та державної реєстрації на виконання відповідних рішень Одеської міської ради.

Також Департамент здійснює перевірки виконання орендарями умов договорів оренди землі (п.п. 2.2.41 п. 2.2 Положення).

Крім того, згідно з п.п. 2.2.51 п. 2.2 Положення Департамент здійснює претензійно- позовну роботу з питань, пов`язаних з реалізацією повноважень у сфері земельних правовідносин.

Третя особа зазначає, що для врегулювання спору в позасудовому порядку Департаментом направлено на адресу ТОВ «ТД «ПРЕОБРАЖЕНСЬКИЙ» претензію від 19.04.2024р. № 01-13/591 щодо сплати заборгованості, що виникла внаслідок невиконання умов Договору оренди землі. Зазначену претензію відповідачем було отримано 25.04.2024р., але заборгованість погашено не було.

Відповідач за первісним позовом- ТОВ «ТД «ПРЕОБРАЖЕНСЬКИЙ», проти позову заперечує, посилаючись на те, що рішенням Одеської міської ради №756-VII від 29.06.2016 р. «Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Одеси» затверджено технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель міста Одеси, розроблену Державним підприємством Українським державним науково- дослідним інститутом проектування міст «Діпромісто» ім. Ю.М. Білоконя, станом на 01.01.2016 року. Вказаним рішенням встановлено, що нормативна грошова оцінка, зазначена в пункті 1 цього рішення, застосовується з 1 січня 2017 року.

Як зазначив відповідач, на виконання п. 286.2 ст. 286 Податкового кодексу України, відповідно до якого витяг із технічної документації про нормативно грошову оцінку земельної діляки подається платниками до контролюючого органу у двох випадках:при поданні першої декларації платником (фактичного початку діяльності як платника плати за землю); у разі затвердження нової нормативної грошової оцінки землі, ТОВ «ТД «ПРЕОБРАЖЕНСЬКИЙ» у звязку із затвердженням нової грошової оцінки землі, подало до податкової інспекції Витяг із технічної документації про нормативно грошову оцінку земельної ділянки, кадастровий номер 51101373300:04:016:0008, від 21.03.2017 р. № 177, у якому у зв`язку із набранням чинності Порядку нормативної грошової оцінки земель населених пунктів, затвердженого наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України 25.11.2016 р. № 489, зазначено Кф - коефіцієнт функціонального використання - у розмірі 2,0.

Наказом Міністерства аграрної політики від 27.03.2018 р. № 162 «Про внесення змін до Порядку нормативної грошової оцінки земель населених пунктів» у примітках до додатку 1 до Порядку нормативної грошової оцінки земель населених пунктів, затвердженого наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 25 листопада 2016 року № 489, зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 19 грудня 2016 року за № 1647/29777, цифри «2,0» замінено цифрами « 3,0». Наказ № 162 набрав чинності 17.07.2018 року.

Таким чином, як зазначає відповідач, між Витягом із технічної документації про нормативно грошову оцінку земельної ділянки, кадастровий номер 51101373300:04:016:0008, від 21.03.2017 р. № 177, на який посилається ТОВ «ТД «ПРЕОБРАЖЕНСЬКИЙ», та від 02.11.2020 р. № 784, на який посилається Одеська міська рада, виникла розбіжність нормативної грошової оцінки земельної ділянки кадастровий номер 51101373300:04:016:0008, оскільки в першому документі застосований коефіцієнт, який характеризує функціональне використання земельної ділянки (Кф) із значенням 2,0, а в другому із значенням - 3,0.

Також, відповідач вважає, що Витяг із технічної документації про нормативно грошову оцінку земельної ділянки, кадастровий номер 51101373300:04:016:0008, від 21.03.2017 р. № 177 був виданий на підставі рішення Одеської міської ради №756-VII від 29.06.2016 р. «Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Одеси». А Витяг із технічної документації про нормативно грошову оцінку земельної ділянки, кадастровий номер 51101373300:04:016:0008, від 02.11.2020 року № 1784 не відповідає технічній документації, затвердженій рішенням Одеської міської ради №756-VII від 29.06.2016 р. «Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Одеси», оскільки він виданий на підставі внесених змін до Порядку нормативної грошової оцінки земель населених пунктів, затвердженого наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 25.11.2016 р. № 489 (змінено коефіцієнт), без внесення змін у саму технічну документацію.

Крім того, відповідач зауважив, що Порядок нормативної грошової оцінки земель населених пунктів, затверджений наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 25.11.2016р. № 489, втратив чинність з 06.05.2023 р. на підставі наказу Міністерства аграрної політики та продовольства № 716 від 04.04.2023 р. «Про визнання такими, що втратили чинність, деяких наказів Мінагрополітики», і 10.11.2021 р. набрала чинності Постанова Кабінету Міністрів «Про затвердження Методики нормативної грошової оцінки земельних ділянок» від 03.11.2021 р. № 1147, у п. 4 якої зазначено: «Установити, що затверджена з урахуванням вимог пункту 271.2 статті 271 Податкового кодексу України до набрання чинності Методикою, затвердженою згідно з пунктом 1 цієї постанови, технічна документація з нормативної грошової оцінки земельних ділянок, технічна документація із загальнонаціональної (всеукраїнської) нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення (на відповідній території) є чинною до початку застосування рішення відповідного органу місцевого самоврядування про затвердження нової технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок.»

Враховуючи зазначене, відповідач вважає, що зміна Методики нормативної грошової оцінки земельних ділянок (у даному випадку коефіцієнту) не може бути підставою зміни нормативної грошової оцінки землі, без затвердження нової технічної документації або внесення змін до затвердженої органом місцевого самоврядування, у звязку із чим доводи позивача про необхідність сплати орендної плати у іншому розмірі, ніж той, що був визначений згідно з Витягом із технічної документації про нормативно грошову оцінку земельної ділянки, кадастровий номер 51101373300:04:016:0008, від 21.03.2017 р., є безпідставними.

Також відповідач звернув увагу на те, що у п. 9.4.2 Договору оренди землі зазначено, що орендар зобов`язаний, за даними Одеського міського управління земельних ресурсів, щороку обчислювати суму орендної плати за станом на 1 січня і до 1 лютого поточного року подавати відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою центральним податковим органом.

На думку відповідача, цей пункт договору не зобов`язує ТОВ «ТД «ПРЕОБРАЖЕНСЬКИЙ» щорічно брати новий Витяг із технічної документації про нормативно грошову оцінку земельної ділянки кадастровий номер 51101373300:04:016:0008 та надавати його податковому органу, а також розраховувати на підставі нього новий розмір орендної плати, адже для визначення податкового зобов`язання з плати за землю ( у даному випадку орендної плати) застосовуються лише ті показники, які набрали чинності в установленому порядку.

ТОВ «ТД «ПРЕОБРАЖЕНСЬКИЙ» вважає, що застосування у Витягах із технічної документації земельної ділянки від 21.03.2017 р. № 177 та від 02.11.2020 року № 1784 відповідних коефіцієнтів є неправомірним і вказані витяги суперечать Технічній документації з нормативної грошової оцінки земель міста Одеси, затвердженої рішенням Одеської міської ради №756-VII від 29.06.2016 р., так і Порядку нормативної грошової оцінки земель населених пунктів, затвердженого наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 25 листопада 2016 року № 489, який втратив чинність з 06.05.2023 р. на підставі наказу Міністерства аграрної політики та продовольства № 716 від 04.04.2023 р. «Про визнання такими, що втратили чинність, деяких наказів Мінагрополітики». Відомості про земельну ділянку кадастровий номер 51101373300:04:016:0008 внесені до Державного земельного кадастру і вказана земельна ділянка віднесена до категорії земель - секція J - 11 - землі промисловості, транспорту, зв`язку, енергетики, оборони та іншого призначення, тому застосування коефіцієнтів функціонального використання земельної ділянки (Кф) із значення 2,0 та 3,0 є неправомірним.

Крім того, відповідач вважає, що виходячи з Технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Одеси, затвердженої рішенням Одеської міської ради № 756-VII від 29.06.2016 р. та Порядку нормативної грошової оцінки земель населених пунктів, затвердженого наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 25 листопада 2016 року № 489, сума нормативної грошової оцінки земельної ділянки, кадастровий номер 51101373300:04:016:0008, яку орендує ТОВ «ТД «ПРЕОБРАЖЕНСЬКИЙ», становить 3 458 480,70 грн та має бути визначена судом, як така, що є основою для визначення розміру орендної плати, а її зміна є безумовною підставою для перегляду розміру орендної плати незалежно від домовленості сторін договору оренди земель комунальної власності про можливість такої зміни.

При цьому, посилаючись на судову практику, відповідач зауважив, що витяг з технічної документації є документом, який оформлюється за результатом проведення нормативної грошової оцінки та відображає дані стосовно окремої земельної ділянки. Він складається на основі розрахованих у встановленому порядку показників (коефіцієнтів), які визначені у технічній документації, що затверджується рішенням відповідної сільської, селищної або міської ради. Витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку землі не є рішенням суб`єкта владних повноважень, оскільки не зумовлює виникнення будь- яких прав і обов`язків для осіб, а лише носить інформаційний характер.

За таких обставин, з урахуванням п. 4.1. Договору оренди земельної ділянки кадастровий номер 51101373300:04:016:0008, згідно якого орендна плата за земельну ділянку площею 7694 кв.м., розрахована у розмірі 3% від нормативної грошової оцінки на рік, відповідач, виходячи з зробленого ним власного розрахунку,вважає, що розмір річної орендної плати складає 103 754 грн 42 коп. (3 458 480,70 х 3%), у звязку із чим, за розрахунком відповідача, має місце переплата у розмірі 380 878 грн 61 коп. за період з 01.08.2021 р. по 31.07.2024 р.

Розглянув матеріали справи, заслухав пояснення представників сторін, судом встановлено, що 14.07.2006 р. між Одеською міською радою (Орендодавець) та ТОВ «ТД «ПРЕОБРАЖЕНСЬКИЙ» ( Орендар) було укладено Договір оренди землі, відповідно до п.1.1 якого Орендодавець передає, а Орендар приймає у строкове, платне володіння, користування земельну ділянку площею 7 694,00 кв.м, що знаходиться за адресою: м. Одеса, вул. Агрономічна, 205, згідно з планом земельної ділянки, який є невідємною частиною Договору. Договір посвідчений приватним нотаріусом Одеського міського нотаріального округу Чужовською Н.Ю. 14.07.2006 р. та зареєстрований в реєстрі за № 2936.

Сторонами був складений акт прийома-передачі земельної ділянки. Зареєстровано в Одеському міському управлінні земельних ресурсів Одеської міської ради 31.08.2006р.

За приписами ст.1 Закону України „Про оренду землі оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.

Згідно ст. 13 Закону України „Про оренду землі договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов`язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов`язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.

Отже, між Одеською міською радою та ТОВ «ТД «ПРЕОБРАЖЕНСЬКИЙ» склалися правовідносини щодо оренди землі.

Згідно п.2.1 Договору в оренду передається земельна ділянка площею 7 694,00 кв.м, для подальшого проектування, будівництва та експлуатації виробничо-складського комплексу, у тому числі угіддя: - під проїздами, проходами, площадками -7693,74 кв.м.

Нормативно-грошова оцінка земельної ділянки на період проектування та будівництва становить 520 652 грн 98 коп., з урахуванням індексації за 2005 рік, згідно витягу №222/М від 21.11.2005 року, складеного Одеським міським управлінням земельних ресурсів Державного комітету України по земельних ресурсах ( п.2.3 Договору).

Договір укладено терміном на 5 років (у тому числі на період проектування та будівництва терміном на 2 роки), для подальшого проектування, будівництва та експлуатації виробничо-складського комплексу ( п.3.1 Договору).

08 серпня 2011 р. між Одеською міською радою (Орендодавець) та ТОВ «ТД «ПРЕОБРАЖЕНСЬКИЙ» (Орендар) укладено договір про зміни № 1 до Договору оренди землі, яким внесено зміни до п. 3.1 Договору та викладено його у наступній редакції: « 3.1. Договір укладено терміном до 31.12.2012 р., для подальшого проектування, будівництва та експлуатації виробничо-складського комплексу». Договір посвідчений приватним нотаріусом Одеського міського нотаріального округу Чужовською Н.Ю. 08.08.2011 р. та зареєстрований в реєстрі за № 2590.

27 січня 2012 р. між Одеською міською радою (Орендодавець) та ТОВ «ТД «ПРЕОБРАЖЕНСЬКИЙ» (Орендар) укладено договір про зміни № 2 до Договору оренди землі, яким викладено у новій редакції преамбулу Договору; викладено у новій редакції п.2.3 Договору, а саме: «Нормативна грошова оцінка земельної ділянки, площею 7694 кв.м, становить 3 310 959 грн 02 коп., згідно довідки -витягу з технічної документації про нормативно-грошову оцінку земельної ділянки м.Одеси №476/С від 08.12.2011 року, складеної Управлінням Держкомзему у місті Одеса Головного управління Держкомзему у Одеській області Державного комітету України із земельних ресурсів».

Крім того, викладено у новій редакції п.4.1 та п.4.3 Договору, а саме: «п.4.1. Орендна плата за земельну ділянку, площею 7694 кв.м, розрахована у розмірі 3% від нормативної грошової оцінки цієї земельної ділянки та складає 99 328, 77 грн на рік»; «п.4.3. Орендна плата вноситься за базовий податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця на протязі 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного місяця на наступні реквізити …».

Також, викладено у новій редакції розділ Договору «Реквізити та підписи сторін».

Договір посвідчений приватним нотаріусом Одеського міського нотаріального округу Чужовською Н.Ю. 27.01.2012 р. та зареєстрований в реєстрі за № 112.

02 липня 2013 р. між Одеською міською радою (Орендодавець) та ТОВ «ТД «ПРЕОБРАЖЕНСЬКИЙ» (Орендар) укладено додатковий договір (угоду) про поновлення Договору оренди землі, згідно п.1 якого сторони дійшли згоди поновити договір оренди землі терміном на 49 років та викласти п.3.1 Договору у новій редакції, а саме: «п.3.1. Договір укладено терміном на 49 (сорок дев`ять) років для експлуатації та обслуговування будівель виробничо-складського комплексу».

Також викладено у новій редакції, зокрема, п.4.1 Договору : «п.4.1. Орендна плата за земельну ділянку площею 7694 кв.м розрахована у розмірі 3% від нормативної грошової оцінки цієї земельної ділянки та складає 99 328, 77 грн на рік, з урахуванням індексацій за 2011 та 2012 роки. Орендна плата вноситься Орендарем у грошовій безготівковій формі».

Крім того, відповідно до нової редакції п. 5.1 Договору земельна ділянка передається в оренду ТОВ «ТД «ПРЕОБРАЖЕНСЬКИЙ» для експлуатації та обслуговування будівель виробничо-складського комплексу.

Додатковий договір посвідчений приватним нотаріусом Одеського міського нотаріального округу Чужовською Н.Ю. 02.07.2013 р. та зареєстрований в реєстрі за № 2323.

Судом також встановлено, що згідно Витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку від 26.12.2025 р. земельна ділянка кадастровий номер 5110137300:04:016:0008, що розташована за адресою: м. Одеса, вул. Агрономічна, 205, загальною площею 0,7 694 га, за категорією земель відноситься до земель промисловості, транспорту, електронних комунікацій, енергетики, оброни та іншого призначення; за видом цільового призначення відноситься до J.11 землі промисловості (землі, надані для розміщення та екасплуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд промислових, гірничодобувних, транспортних та інших підприємств, їх підїзних шляхів, інженерних мереж, адміністративно-побутових будівель, інших споруд) ; дата державної реєстрації земельної ділянки 27.03.2012р.

Частиною першою ст. 3 Земельного кодексу України визначено, що земельні відносини регулюються Конституцією України, цим Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.

Відповідно до ч.9 ст. 93 Земельного кодексу України відносини, пов`язані з орендою землі, регулюються законом.

Згідно зі ст. 2 Закону України «Про оренду землі» відносини, пов`язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим Законом, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.

За змістом ст. 15 Закону України "Про оренду землі" істотними умовами договору оренди землі є, зокрема, орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату.

Орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою згідно з договором оренди землі. Розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України). Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції, якщо інше не передбачено договором оренди (частини 1-3 ст. 21 цього Закону).

Згідно п.2.3 Договору в редакції 2012р. нормативна грошова оцінка земельної ділянки, площею 7694 кв.м, становить 3 310 959 грн 02 коп., згідно довідки -витягу з технічної документації про нормативно-грошову оцінку земельної ділянки м.Одеси №476/С від 08.12.2011 року, складеної Управлінням Держкомзему у місті Одеса Головного управління Держкомзему у Одеській області Державного комітету України із земельних ресурсів.

Як вбачається з матеріалів справи, відповідно до п.4.1 Договору ( в редакції 2013р.) орендна плата за земельну ділянку площею 7694 кв.м, розрахована у розмірі 3% від нормативної грошової оцінки цієї земельної ділянки та складає 99 328, 77 грн на рік, з урахуванням індексацій за 2011 та 2012 роки. Орендна плата вноситься Орендарем у грошовій безготівковій формі».

За умовами п.4.3. Договору орендна плата вноситься за базовий податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця на протязі 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного місяця на наступні реквізити …».

Суд вважає за необхідне зауважити, що у даному випадку спір виник у звязку із тим, що за даними Орендодавця за Орендарем рахується заборгованість зі сплати орендної плати за період з 01.08.2021р. по 31.07.2024р., яка виникла у звязку зі сплатою Орендарем орендної плати виходячи з розрахунку 3% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки на підставі Витягу із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки м.Одеси №177 від 21.03.2017р. з урахувнням індексації відповідно постанови Кабінету Міністрів України від 12.05.2000р. №783, натомість як Орендодавець розраховував орендну плату на підставі Витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки м.Одеси №1784 від 02.11.2020р.

За змістом ст. 1 Закону України "Про оцінку земель" нормативна грошова оцінка земельних ділянок - це капіталізований рентний дохід із земельної ділянки, визначений за встановленими і затвердженими нормативами.

Відповідно до п. 289.1 ст. 289 Податкового кодексу України для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок.

За змістом ст. 13, ч.1 ст. 15 та ст. 18 Закону України "Про оцінку земель" нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться у разі визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності за рішенням органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться у межах населених пунктів незалежно від їх цільового призначення - не рідше ніж один раз на 5-7 років.

Згідно з ч.1 ст. 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.

У ст. 144 Конституції України передбачено, що органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов`язковими до виконання на відповідній території.

Рішенням Одеської міської ради від 29.06.2016р. №756-УІІ «Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Одеси» затверджено технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель міста Одеси та встановлено, що нормативна грошова оцінка, зазначена у п.1 цього рішення, застосовується з 01.01.2017р.

Станом на даний час Одеською міською радою нова технічна документація з нормативної грошової оцінки земель міста Одеси не затверджувалася.

У ч. 2 ст. 20 Закону України "Про оцінку земель" передбачено, що дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг із технічної документації з нормативної грошової оцінки земель.

Витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки видається центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин (ч. 3 ст. 23 зазначеного Закону).

Разом з тим, згідно з п.п. 14.1.136 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності - обов`язковий платіж, що його орендар вносить орендодавцю за користування земельною ділянкою.

Відповідно до п.п. 14.1.147 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України плата за землю - це загальнодержавний податок, який справляється у формі земельного податку й орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.

Отже, орендна плата за користування землею комунальної власності за своїм правовим статусом є обов`язковим платежем, який орендар вносить орендодавцю, а також це і загальнодержавний податок, який справляється у формі земельного податку.

Подвійний статус орендної плати зумовлює ту обставину, що при визначенні її розміру, окрім норм цивільного, земельного законодавства та Закону України «Про оренду землі» необхідно враховувати і вимоги Податкового кодексу України.

Як вже зазначалося вище, за змістом ст. 1 Закону України «Про оцінку земель» нормативна грошова оцінка земельних ділянок - це капіталізований рентний дохід із земельної ділянки, визначений за встановленими і затвердженими нормативами.

Згідно з п..14.1.125 ст. 14 Податкового кодексу України нормативна грошова оцінка земельних ділянок для цілей розділу XII, глави 1 розділу XIV цього Кодексу - капіталізований рентний дохід із земельної ділянки, визначений відповідно до законодавства центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.

За правилами ч.5 ст. 5 Закону України «Про оцінку земель» нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується, зокрема, для визначення розміру земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.

Відповідно до ч.3 ст. 18 Закону України «Про оцінку земель» нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться юридичними особами, які є розробниками документації із землеустрою відповідно до Закону України Про землеустрій.

Частинами 1,2 ст. 20 цього Закону визначено, що за результатами нормативної грошової оцінки земельних ділянок складається технічна документація; дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель.

Плата за землю справляється на підставі положень розділу XII Податкового кодексу України.

Відповідно п.269.1 ст. 269 Податкового кодексу України платниками земельного податку є власники земельних ділянок, земельних часток (паїв) та землекористувачі.

Згідно з п.п.270.1.1 п. 270.1 ст. 270 Податкового кодексу України об`єктами оподаткування земельним податком є земельні ділянки, які перебувають у власності або користуванні.

Пунктом 271.1 ст. 271 Податкового кодексу України визначено, що базою оподаткування плати за землю є нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого розділом XII Податкового кодексу України, а у разі якщо нормативну грошову оцінку не проведено - площа земельних ділянок.

Отже, обчислення розміру орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності здійснюється з урахуванням їх цільового призначення та коефіцієнтів індексації, визначених законодавством, за затвердженими Кабінетом Міністрів України формами, що заповнюються під час укладання або зміни умов договору оренди чи продовження його дії.

При цьому, передбачено обов`язкове зазначення нормативної грошової оцінки земельної ділянки (земельних ділянок) на дату укладення договору, оскільки вказаний показник як складова орендної плати є істотною умовою договору оренди.

Крім того, цей показник обраховується, у свою чергу, з урахуванням певних характеристик земельної ділянки, відповідно до Методики нормативної грошової оцінки земель населених пунктів, яка встановлює методологічні засади проведення нормативної грошової оцінки земельних ділянок та застосовується у випадках, визначених Законом України Про оцінку земель.

Дійсно, як вірно зауважив відповідач, наказом Міністерства аграрної політики від 27.03.2018 р. № 162 «Про внесення змін до Порядку нормативної грошової оцінки земель населених пунктів» у примітках до додатку 1 до Порядку нормативної грошової оцінки земель населених пунктів, затвердженого наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 25 листопада 2016 року № 489, зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 19 грудня 2016 року за № 1647/29777, цифри « 2,0» замінено цифрами « 3,0». Наказ № 162 набрав чинності 17.07.2018 року.

Отже, змінився коефіцієнт, який характеризує функціональне використання земельної ділянки (Кф) із значення 2,0 на значення - 3,0, і саме у звязку із цим у Витягу із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, кадастровий номер 51101373300:04:016:0008, від 02.11.2020 року № 1784 зазначено Коефіцієнт ( Кф) 3,0, а не 2,0 як у Витягу із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, кадастровий номер 51101373300:04:016:0008, від 21.03.2017 р. № 177.

При цьому, Порядок нормативної грошової оцінки земель населених пунктів, затверджений наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 25.11.2016р. № 489, втратив чинність з 06.05.2023 р. на підставі наказу Міністерства аграрної політики та продовольства № 716 від 04.04.2023 р. «Про визнання такими, що втратили чинність, деяких наказів Мінагрополітики». Отже, цей Порядок був чинним станом на дату оформлення Витягу із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки м.Одеси від 02.11.2020 року № 1784.

10 листопада 2021 р. набрала чинності Постанова Кабінету Міністрів «Про затвердження Методики нормативної грошової оцінки земельних ділянок» від 03.11.2021 р. № 1147, у п. 4 якої зазначено: «Установити, що затверджена з урахуванням вимог пункту 271.2 статті 271 Податкового кодексу України до набрання чинності Методикою, затвердженою згідно з пунктом 1 цієї постанови, технічна документація з нормативної грошової оцінки земельних ділянок, технічна документація із загальнонаціональної (всеукраїнської) нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення (на відповідній території) є чинною до початку застосування рішення відповідного органу місцевого самоврядування про затвердження нової технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок.»

Згідно п. 288.1 ст. 288 Податкового кодексу України підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки.

У пункті 288.4 ст. 288 Податкового кодексу України вказано, що розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем.

Згідно з положеннями п.п. 288.5.1 п. 288.5 ст. 288 Податкового кодексу України розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою за розмір земельного податку: для земельних ділянок, нормативну грошову оцінку яких проведено, - у розмірі не більше 3 відсотків їх нормативної грошової оцінки, для земель загального користування - не більше 1 відсотка їх нормативної грошової оцінки, для сільськогосподарських угідь - не менше 0,3 відсотка та не більше 1 відсотка їх нормативної грошової оцінки. Для земельних ділянок, нормативну грошову оцінку яких не проведено, - у розмірі не більше 5 відсотків нормативної грошової оцінки одиниці площі ріллі по Автономній Республіці Крим або по області, для сільськогосподарських угідь - не менше 0,3 відсотка та не більше 5 відсотків нормативної грошової оцінки одиниці площі ріллі по Автономній Республіці Крим або по області.

Проаналізувавши вказані норми права, можна зробити висновок, що при визначенні розміру орендної плати, у випадку передачі в оренду земель комунальної власності, має враховуватися нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до законодавства, а річна сума платежу не може бути меншою розміру земельного податку, встановленого для відповідної категорії земельних ділянок на відповідній території, однак і не може перевищувати 12 % нормативної грошової оцінки.

Лише у випадку, передбаченому п.п. 288.5.3. п. 288.5 ст. 288 Податкового кодексу України орендна плата може перевищувати граничний розмір орендної плати, встановлений у п.п. 288.5.2, - у разі визначення орендаря на конкурентних засадах. Однак у даному випадку така обставина відсутня.

При цьому мінімальна ставка орендної плати для земельних ділянок, нормативну грошову оцінку яких проведено, визначена в розмірі не більше 3 відсотків їх нормативної грошової оцінки, а для земель загального користування - не більше 1 відсотка їх нормативної грошової оцінки.

Положеннями п. 289.1 ст. 289 Податкового кодексу України передбачено, що для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до законодавства.

Розмір орендної плати, визначений сторонами договору оренди, у випадку, коли об`єктом оренди є землі державної ікомунальної власності, має враховувати нормативну грошову оцінку земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до законодавства.

З аналізу нормативно-правових норм Податкового кодексу України, Закону України «Про оцінку земель», Закону України «Про оренду землі» суд вважає, що нормативна грошова оцінка земель є основою для визначення розміру орендної плати для земель державної і комунальної власності, а зміна нормативної грошової оцінки земельної ділянки є підставою для перегляду розміру орендної плати.

При цьому зміна нормативної грошової оцінки земельної ділянки є підставою для перегляду розміру орендної плати незалежно від домовленості сторін у договорі оренди землі про можливість такої зміни.

Такі висновки кореспондуються також з висновками, які містяться в постановах Верховного Суду України від 30 січня 2020 року у справі № 640/15419/15-ц, від 22 січня 2019 року у справі № 922/539/18, від 13 червня 2019 року у справі № 910/11764/17, від 20 листопада 2019 року у справі № 916/2769/18, від 16 січня 2020 року у справі № 904/1912/19, від 04 лютого 2020 року у справі № 922/378/19.

Слід зауважити, що відповідно до п.4.4 Договору умови цього Договору щодо розміру орендної плати можуть бути змінені за згодою сторін шляхом укладання відповідних угод, які мають бути нотаріально посвідчені та будуть невідємними частинами цього Договору, крім випадків: зміни розміру земельного податку, відповідно до чинного законодавства України; коригування «Грошової оцінки земель м.Одеси», яка затверджується рішеннями Одеської міської ради ; зміни функціонального призначення будівлі або її частини. У цих випадках розмір орендної плати змінюється Орендодавцем.

Крім того, за умовами п.9.4 Договору Орендар зобовязаний, зокрема, виконувати встановлені щодо обєкта оренди зобовязання, додержувати вимог, встановлених Законом України «Про оренду землі», виконувати обовязки відповідно до умов договору і Земельного кодексу України; самостійно, за даними Одеського міського управління земельних ресурсів, щороку обчислювати суму орендної плати за станом на 1 січня і до 1 лютого поточного року подавати відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою центральним податковим органом.

Отже, умовами Договору передбачено певні обовязки Орендаря, які стосуються самостійного обчислення орендної плати щорічно, у звязку із чим, з метою виконання такого свого обовязку він мав отримувати інформацію з відповідного виконавчого органу Одеської міської ради, що має повноваження у сфері земельних відносин, з метою визначення розміру орендної плати за землю на певний рік.

Суд вважає за необхідне зауважити,що ТОВ «ТД «ПРЕОБРАЖЕНСЬКИЙ» після отримання після отримання претензії Департаменту земельних ресурсів Одеської міської ради від 19.04.2024р., 30.04.2024р. подало уточнюючу податкову декларацію з плати за землю та на теперішній час сплачує орендну плату, розмір якої розраховано згідно Витягу із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки м.Одеси від 02.11.2020 року № 1784.

Отже, Орендар фактично погодився з правомірністю такого Витягу та правильністю розміру орендної плати за землю, розрахованої на підставі Витягу із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки м.Одеси від 02.11.2020 року № 1784.

У ст. 626 Цивільного кодексу України закріплено поняття договору, яким є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків.

Договір є двостороннім, якщо правами та обов`язками наділені обидві сторони договору (ч.3 ст. 626 Цивільного кодексу України).

У п. 3 ч. 1 ст. 3 Цивільного кодексу України закріплено, що загальними засадами цивільного законодавства є, зокрема, свобода договору.

Також у ст. 627 Цивільного кодексу України закріплено принцип свободи договору та визначено, що відповідно до статті 6 цього Кодексу сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.

Частиною першою ст. 628 Цивільного кодексу України визначено, що зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов`язковими відповідно до актів цивільного законодавства.

У силу ст. 629 Цивільного кодексу України договір є обов`язковим для виконання сторонами.

Відповідно до ст. 526 Цивільного кодексу України зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом (ст. 525 Цивільного кодексу України ).

Згідно приписів ч. 1 ст. 530 Цивільного кодексу України, якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Згідно із ст. 24 Закону України Про оренду землі орендодавець має право вимагати від орендаря, зокрема, своєчасного внесення орендної плати.

Відповідно до ст. 25 Закону України Про оренду землі орендар зобов`язаний своєчасно та в повному обсязі сплачувати орендну плату за земельну ділянку, а в разі оренди земельної ділянки в комплексі з розташованим на ній водним об`єктом - також і орендну плату за водний об`єкт.

Як вже зазначалося вище, згідно п.4.3 Договору орендна плата вноситься за базовий податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця на протязі 30 календарних днів, слідуючих за останнім календарним днем звітного місяця.

Відтак, відповідач мав сплачувати щомісячно орендну плату на протязі 30 календарних днів, слідуючих за останнім календарним днем звітного місяця.

Згідно з витягом із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки м. Одеси від 02.11.2020 р. № 1784, сформованим Відділом у м. Одесі Головного управління Держгеокадастру в Одеській області, нормативна грошова оцінка земельної ділянки з кадастровим номером 5110137300:04:016:0008 складає 10 375 543 грн 88 коп.

Враховуючи зазначене, орендна плата за 2020 р. розрахована у розмірі 3 % від нормативної грошової оцінки земельної ділянки та складає 311 266,31 грн. Орендна плата за 2021 рік розрахована наступним чином : 311 266,31 грн * 1,00 (інд. 2020 р.) = 311 266,31 грн ; 311 266,31 грн/12 міс.= 25 938,86 грн (щомісячно).

Орендна плата за 2022 рік розрахована наступним чином : 311 266,31 грн * 1,10 (інд. 2021 р.) = 342 392,94 грн ; 342 392,94 грн/12 міс.= 28 532,75 грн (щомісячно);

Орендна плата за 2023 рік розрахована наступним чином : 342 392,94 грн *1,15 (інд. 2022 р.) = 393 751,88 грн ; 393 751,88 грн/12 міс. = 32 812,66 грн (щомісячно);

Орендна плата за 2024 рік розрахована наступним чином : 393 751,88 грн * 1,051 (інд. 2023 р.) = 413 833,23 грн ; 413 833,23 грн/12 міс. = 34 486,10 грн (щомісячно).

Превірив наданий позивачем розрахунок заборгованості зі сплати орендної плати судом встановлено, що він є вірним, заборгованість ТОВ «ТД «ПРЕОБРАЖЕНСЬКИЙ» у вигляді недоплати орендної плати за землю за період з 01.08.2021р. по 31.07.2024р. становить 357 286 грн 19 коп., і відповідачем за первісним позовом до суду не надано доказів належного виконання своїх зобовязань щодо повної та своєчасної сплати орендної плати за землю, у звязку із чим обгрунтованою та такою, що підлягає задоволенню є вимога Одеської міської ради щодо стягнення з ТОВ «ТД «ПРЕОБРАЖЕНСЬКИЙ» заборгованості зі сплати орендної плати за землю за період з 01.08.2021р. по 31.07.2024р. у розмірі 357 286 грн 19 коп.,

Відповідно до ст.610 Цивільного кодексу України порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).

За умовами до п.4.6 Договору у разі невнесення орендної плати у строки, визначені цим Договором, справляється пеня у розмірі подвійної облікової ставки Національного банку України від суми прострочених платежів за кожен день прострочки.

Перевірив наданий до позовної заяви розрахунок суми пені, судом встановлено, що він є вірним, у звязку із чим стягненню з відповідача підлягає пеня у розмірі 7 859 грн 99 коп.

Щодо нарахування 3% річних та інфляційних втрат суд зазначає наступне.

Виходячи з системного аналізу законодавства, обов`язок боржника сплатити кредитору суму боргу з нарахуванням процентів річних та відшкодувати кредитору спричинені інфляцією збитки випливає з вимог ст. 625 Цивільного кодексу України.

Зокрема, ч.2 ст. 625 Цивільного кодексу України передбачено, що боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

Передбачене законом право кредитора вимагати сплати боргу з урахуванням індексу інфляції та процентів річних є способами захисту його майнового права та інтересу, суть яких полягає у відшкодуванні матеріальних втрат кредитора від знецінення грошових коштів внаслідок інфляційних процесів та отриманні компенсації (плати) від боржника за користування утримуваними ним грошовими коштами, належними до сплати кредиторові.

Слід зазначити, що, виходячи з положень ст. 625 Цивільного кодексу України, право кредитора на стягнення 3% річних та інфляційних втрат не залежить від моменту пред`явлення вимоги про таке стягнення (до моменту погашення боргу або після цього). При цьому визначальним є наявність факту порушення боржником строків виконання грошового зобов`язання. Таким чином, право кредитора на стягнення 3% річних може бути реалізовано у будь-який момент при наявності вищезазначених вимог, передбачених законодавством.

Враховуючи невиконання відповідачем зобов`язань за Договором щодо повної сплати орендної плати за землю, суд вважає, що позивачем цілком правомірно нараховано 3% річних.

При цьому, дослідивши та перевіривши наданий позивачем розрахунок суми 3% річних, судом встановлено, що вказаний розрахунок 3% річних був здійснений позивачем вірно на суму боргу за кожен місяць оренди. Відтак, з відповідача підлягають стягненню 3% річних в розмірі 15 265 грн 82 коп.

Індекс інфляції це додаткова сума, яка сплачується боржником і за своєю правовою природою є самостійним засобом захисту цивільного права кредитора у грошових зобов`язань і спрямована на відшкодування його збитків, заподіяних знеціненням грошових коштів внаслідок інфляційних процесів в державі. Офіційний індекс інфляції, що розраховується Державною службою статистики України, визначає рівень знецінення національної грошової одиниці України, тобто зменшення купівельної спроможності гривні.

Згідно роз`яснень, наведених в п. 3 постанови Пленуму Вищого господарського суду України "Про деякі питання практики застосування законодавства про відповідальність за порушення грошових зобов`язань" № 14 від 17.12.2013 р., інфляційні нарахування на суму боргу, сплата яких передбачена ч.2 ст. 625 Цивільного кодексу України, не є штрафною санкцією, а виступають способом захисту майнового права та інтересу, який полягає у відшкодуванні матеріальних втрат кредитора від знецінення коштів внаслідок інфляційних процесів за весь час прострочення в їх сплаті. Зазначені нарахування здійснюються окремо за кожен період часу, протягом якого діяв відповідний індекс інфляції, а одержані таким чином результати підсумовуються за весь час прострочення виконання грошового зобов`язання. Розмір боргу з урахуванням індексу інфляції визначається виходячи з суми боргу, що існувала на останній день місяця, в якому платіж мав бути здійснений, помноженої на індекс інфляції, визначений Державною службою статистики України, за період прострочення починаючи з місяця, наступного за місяцем, у якому мав бути здійснений платіж, і за будь-який місяць (місяці), у якому (яких) мала місце інфляція. При цьому в розрахунок мають включатися й періоди часу, в які індекс інфляції становив менше одиниці (тобто мала місце дефляція).

При застосуванні індексу інфляції слід мати на увазі, що індекс розраховується не на кожну дату місяця, а в середньому на місяць і здійснюється шляхом множення суми заборгованості на момент її виникнення на сукупний індекс інфляції за період прострочення платежу. При цьому сума боргу, яка сплачується з 1 по 15 день відповідного місяця, індексується з врахуванням цього місяця, а якщо сума боргу сплачується з 16 по 31 день місяця, розрахунок починається з наступного місяця. Аналогічно, якщо погашення заборгованості здійснено з 1 по 15 день відповідного місяця, інфляційні втрати розраховуються без врахування цього місяця, а якщо з 16 по 31 день місяця, то інфляційні втрати розраховуються з врахуванням даного місяця. В листі Верховного Суду України від 03.04.1997р. N 62-97 р. також наведені відповідні рекомендації щодо порядку застосування індексів інфляції при розгляді судових справ Верховного Суду України.

Враховуючи викладене, суд зазначає, що факт знецінення або незнецінення грошових коштів і відповідно обґрунтованість заявлених до стягнення збитків від інфляції необхідно встановлювати на момент звернення до суду з позовом про таке стягнення.

Враховуючи невиконання відповідачем зобов`язань за Договором щодо сплати у повному обсязі орендної плати за землю, суд вважає, що позивачем цілком правомірно нараховано інфляційні втрати. Таким чином, вимоги про стягнення з відповідача на користь позивача нарахованих за порушення грошового зобов`язання сум інфляційних втрат в розмірі 46 314 грн 93 коп., є такими, що підлягають задоволенню.

Що стосується зустрічної позовної заяви ТОВ «ТД «ПРЕОБРАЖЕНСЬКИЙ » до Одеської міської ради про визнання відсутнім у Одеської міської ради права на стягнення з ТОВ «ТД «ПРЕОБРАЖЕНСЬКИЙ» за договором оренди землі від 14.07.2006р., посвідченим приватним нотаріусом Одеського міського нотаріального округу Чужовською Н.Ю. та зареєстрованим в реєстрі за №2936, заборгованості за період з 01.08.2021р. по 31.07.2024р. у розмірі 357 286 грн 19 коп., інфляційних втрат у розмірі 46 314 грн 93 коп., 3% річних у розмірі 15 265 грн 82 коп., пені у розмірі 7 859 грн 99 коп., та обєднано її в одне провадження з позовною заявою Одеської міської ради до ТОВ «ТД «ПРЕОБРАЖЕНСЬКИЙ» про стягнення заборгованості за період з 01.08.2021р. по 31.07.2024р. у розмірі 357 286 грн 19 коп., інфляційних втрат у розмірі 46 314 грн 93 коп., 3% річних у розмірі 15 265 грн 82 коп., пені у розмірі 7 859 грн 99 коп., суд зазначає наступне.

15 травня 2026р. до суду від ТОВ «ТД «ПРЕОБРАЖЕНСЬКИЙ» надійшла заява про відмову від зустрічного позову та закриття провадження у справі №916/5351/25 у цій частині на підставі ст.191, 231 ГПК України.

Пунктом 1 ч.2 ст. 46 ГПК України встановлено, що крім прав та обов`язків, визначених у статті 42 цього Кодексу, позивач вправі відмовитися від позову (всіх або частини позовних вимог), відповідач має право визнати позов (всі або частину позовних вимог) - на будь-якій стадії судового процесу.

Крім того, згідно ч.1 ст.191 ГПК України позивач може відмовитися від позову, а відповідач - визнати позов на будь-якій стадії провадження у справі, зазначивши про це в заяві по суті справи або в окремій письмовій заяві.

Отже, законодавець закріпив за позивачем право на відмову від позову на будь-якій стадії судового процесу.

При цьому, згідно ч.6 ст.46 ГПК України, яка кореспондується з ч.5 ст.191 ГПК Укрїни, суд не приймає відмову позивача від позову, визнання позову відповідачем у справі, в якій особу представляє її законний представник, якщо його дії суперечать інтересам особи, яку він представляє.

Інших підстав для неприйняття судом відмови від позову законодавець не передбачив.

На думку суду, дії позивача за зустрічним позовом у вигляді подання до суду заяви про відмову від позову, не суперечать його інтересам. Таким чином, у суду відсутні правові підстави для не прийняття відмови позивача від позову.

Згідно ч.ч.2,3 ст.191 ГПК України до ухвалення судового рішення у зв`язку з відмовою позивача від позову або визнанням позову відповідачем суд роз`яснює сторонам наслідки відповідних процесуальних дій, перевіряє, чи не обмежений представник відповідної сторони у повноваженнях на їх вчинення. У разі відмови позивача від позову суд постановляє ухвалу про закриття провадження у справі.

Відповідно до положень п.4 ч. 1 ст. 231 ГПК України господарський суд закриває провадження у справі, якщо позивач відмовився від позову і відмову прийнято судом.

Згідно ч.3 ст.231 ГПК України у разі закриття провадження у справі повторне звернення до суду із спору між тими самим сторонами, про той самий предмет і з тих самих підстав не допускається.

На підставі вищенаведеного, суд дійшов висновку про наявність підстав для закриття провадження у даній справі у частині зустрічної позовної заяви ТОВ «ТД «ПРЕОБРАЖЕНСЬКИЙ » до Одеської міської ради про визнання відсутнім у Одеської міської ради права на стягнення з ТОВ «ТД «ПРЕОБРАЖЕНСЬКИЙ» за договором оренди землі від 14.07.2006р., посвідченим приватним нотаріусом Одеського міського нотаріального округу Чужовською Н.Ю. та зареєстрованим в реєстрі за №2936, заборгованості за період з 01.08.2021р. по 31.07.2024р. у розмірі 357 286 грн 19 коп., інфляційних втрат у розмірі 46 314 грн 93 коп., 3% річних у розмірі 15 265 грн 82 коп., пені у розмірі 7 859 грн 99 коп., та обєднано її в одне провадження з позовною заявою Одеської міської ради до ТОВ «ТД «ПРЕОБРАЖЕНСЬКИЙ» про стягнення заборгованості за період з 01.08.2021р. по 31.07.2024р. у розмірі 357 286 грн 19 коп., інфляційних втрат у розмірі 46 314 грн 93 коп., 3% річних у розмірі 15 265 грн 82 коп., пені у розмірі 7 859 грн 99 коп.

Згідно ч.3 ст. 13 ГПК України кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.

У відповідності до ч.1 ст. 73 ГПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Враховуючи все викладене вище, позовна заява Одеської міської ради підлягає задоволенню у повному обсязі.

За приписами ст.79 ГПК України наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування. Питання про вірогідність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.

Європейський суд з прав людини у рішенні від 10.02.2010 у справі «Серявін та інші проти України» зауважив, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях, зокрема, судів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожний аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною залежно від характеру рішення.

У справі «Трофимчук проти України» (№ 4241/03, §54, ЄСПЛ, 28 жовтня 2010 року) Європейський суд з прав людини також зазначив, що хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, це не може розумітись як вимога детально відповідати на кожен довід.

Згідно зі статтею 86 Господарського процесуального кодексу України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

Судові витрати по сплаті судового збору покласти на Підприємство у формі Товариства з обмеженою відповідальністю «ТОРГОВИЙ ДІМ «ПРЕОБРАЖЕНСЬКИЙ » згідно ст. ст. 123, 129 ГПК України.

На підставі зазначеного, керуючись ст.ст. 123, 129, 232, 238, 240, 241 ГПК України, суд

ВИРІШИВ:

1. Позовну заяву Одеської міської ради до Підприємства у формі Товариства з обмеженою відповідальністю «ТОРГОВИЙ ДІМ «ПРЕОБРАЖЕНСЬКИЙ » про стягнення за договором оренди землі від 14.07.2006р., посвідченим приватним нотаріусом Одеського міського нотаріального округу Чужовською Н.Ю. та зареєстрованим в реєстрі за №2936, заборгованості за період з 01.08.2021р. по 31.07.2024р. у розмірі 357 286 грн 19 коп., інфляційних втрат у розмірі 46 314 грн 93 коп., 3% річних у розмірі 15 265 грн 82 коп., пені у розмірі 7 859 грн 99 коп. задовольнити повністю.

2. Стягнути з Підприємства у формі Товариства з обмеженою відповідальністю «ТОРГОВИЙ ДІМ «ПРЕОБРАЖЕНСЬКИЙ » (65014, м.Одеса, вул.Грецька, буд.1А, кв.102, код ЄДРПОУ 03810478) на користь Одеської міської ради (65026, м. Одеса, пл. Думська, буд.1, код ЄДРПОУ 26597691) за реквізитами :Одеська міська ТГ, отримувач-ГУК в Одеській області /м.Одеса, код отримувача :37607526, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), Одеська міська ТТ, номер рахунку UA468999980334129812000015744, КБК- 18010600 «орендна плата з юридичних осіб» заборгованість з орендної платі за землю за період з 01.08.2021р. по 31.07.2024р. у розмірі 357 286 грн 19 коп., інфляційні втрати у розмірі 46 314 грн 93 коп., 3% річних у розмірі 15 265 грн 82 коп., пеню у розмірі 7 859 грн 99 коп.

3. Стягнути з Підприємства у формі Товариства з обмеженою відповідальністю «ТОРГОВИЙ ДІМ «ПРЕОБРАЖЕНСЬКИЙ » (65014, м.Одеса, вул.Грецька, буд.1А, кв.102, код ЄДРПОУ 03810478) на користь Одеської міської ради (65026, м. Одеса, пл. Думська, буд.1, код ЄДРПОУ 26597691) на рахунок Юридичного департаменту Одеської міської ради код ЄДРПОУ 26302537, р\р UA198201720344290213000034995, ДКСУ м.Київ. МФО 820172, витрати по сплаті судового збору у розмірі 5 120 грн 72 коп.

4. Прийняти відмову Підприємства у формі Товариства з обмеженою відповідальністю «ТОРГОВИЙ ДІМ «ПРЕОБРАЖЕНСЬКИЙ » від зустрічної позовної заяви до Одеської міської ради про визнання відсутнім у Одеської міської ради права на стягнення з ТОВ «ТД «ПРЕОБРАЖЕНСЬКИЙ» за договором оренди землі від 14.07.2006р., посвідченим приватним нотаріусом Одеського міського нотаріального округу Чужовською Н.Ю. та зареєстрованим в реєстрі за №2936, заборгованості за період з 01.08.2021р. по 31.07.2024р. у розмірі 357 286 грн 19 коп., інфляційних втрат у розмірі 46 314 грн 93 коп., 3% річних у розмірі 15 265 грн 82 коп., пені у розмірі 7 859 грн 99 коп., та обєднано її в одне провадження з позовною заявою Одеської міської ради до ТОВ «ТД «ПРЕОБРАЖЕНСЬКИЙ» про стягнення заборгованості за період з 01.08.2021р. по 31.07.2024р. у розмірі 357 286 грн 19 коп., інфляційних втрат у розмірі 46 314 грн 93 коп., 3% річних у розмірі 15 265 грн 82 коп., пені у розмірі 7 859 грн 99 коп.

5. Закрити провадження у справі №916/5351/25 у частині зустрічної позовної заяви Підприємства у формі Товариства з обмеженою відповідальністю «ТОРГОВИЙ ДІМ «ПРЕОБРАЖЕНСЬКИЙ » до Одеської міської ради про визнання відсутнім у Одеської міської ради права на стягнення з ТОВ «ТД «ПРЕОБРАЖЕНСЬКИЙ» за договором оренди землі від 14.07.2006р., посвідченим приватним нотаріусом Одеського міського нотаріального округу Чужовською Н.Ю. та зареєстрованим в реєстрі за №2936, заборгованості за період з 01.08.2021р. по 31.07.2024р. у розмірі 357 286 грн 19 коп., інфляційних втрат у розмірі 46 314 грн 93 коп., 3% річних у розмірі 15 265 грн 82 коп., пені у розмірі 7 859 грн 99 коп., та обєднано її в одне провадження з позовною заявою Одеської міської ради до ТОВ «ТД «ПРЕОБРАЖЕНСЬКИЙ» про стягнення заборгованості за період з 01.08.2021р. по 31.07.2024р. у розмірі 357 286 грн 19 коп., інфляційних втрат у розмірі 46 314 грн 93 коп., 3% річних у розмірі 15 265 грн 82 коп., пені у розмірі 7 859 грн 99 коп.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Південно-західного апеляційного господарського суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом 20 днів з дня його проголошення (підписання).

Накази видати після набрання рішенням законної сили.

Повне рішення складено 05 червня 2026 р.

Суддя Н.В. Рога