Постанова № 137127676, 04.06.2026, Куликівський районний суд Чернігівської області

Дата ухвалення
04.06.2026
Номер справи
737/295/26
Номер документу
137127676
Форма судочинства
Про адмінправопорушення
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Справа № 737/295/26

Провадження № 3/737/84/26

ПОСТАНОВА

04 червня 2026 року с-ще Куликівка

Суддя Куликівського районного суду Чернігівської області Рубаненко Н. Ю., за участі секретаря Решітько А. Д.,

прокурора Гладиш Л. М.,

особи, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в селищі Куликівка матеріали адміністративного провадження, яке надійшло з Чернігівського управління Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , громадянина України, зареєстрованого та фактично проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 ,

- за ч. 1 ст.172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 , 21.03.2019 прийнявши присягу на вірність Українському народові, з 14.12.2018 проходив службу в Національній поліції України, з 01.05.2023 перебуваючи на посаді дільничного офіцера поліції сектору дільничних офіцерів поліції відділу превенцїї Чернігівського районного управління поліції ГУНП в Чернігівській області, маючи спеціальне звання - старший лейтенант поліції і спеціальний жетон з індивідуальним номером - 0114004, звільнений з лав Національної поліції України 21.06.2024 відповідно до наказу № 344 о/с від 20.06.2024, тобто у відповідності до пп. «з» п. 1 ч. 1 ст. З Закону України «Про запобігання корупції» № 1700-УП від 14.10.2014 року є суб`єктом відповідальності за правопорушення пов`язані з корупцією, у порушення вимог ч. 1 ст. 45 та п. 2-7 Розділу XIII «Прикінцеві положення» Закону України «Про запобігання корупції», несвоєчасно, без поважних причин, подав, шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування при звільненні, за період не охоплений раніше поданими деклараціями (з 01.01.2024 по 21.06.2024) за формою, що визначається Національним агентством з питань запобігання корупції, а саме подав таку декларацію 24.07.2024 хоча зобов`язаний був подати протягом 30 днів з моменту припинення виконання своїх обов`язків, тобто до 21.07.2024 року, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов`язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.

В судовому засіданні ОСОБА_1 свою вину у вчиненні правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП визнав частково, пояснив, що не зміг вчасно подати декларацію, оскільки було відключення світла та перебої із роботою мережі водафон, якою він користувався.

Прокурор направив мотивувальний висновок про наявність в діях ОСОБА_1 події та складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, в якому просить притягнути ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності та накласти стягнення у виді штрафу.

Заслухавши пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, суд дійшов наступних висновків.

Відповідно до вимог ст. 245 КУпАП завданням провадження у справах про адміністративне правопорушення є своєчасне, всебічне, повне і об`єктивне з`ясування обставин кожної справи, вирішення її у точній відповідності із законом.

Стаття 9 КУпАП передбачає, що адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Адміністративна відповідальність за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП настає у разі несвоєчасного подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

При вирішенні питання про притягнення до відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП щодо порушення вимог фінансового контролю, суд враховує об`єктивні ознаки складу даного адміністративного правопорушення, зокрема його об`єктивну сторону, яка має активну форму прояву та полягає у несвоєчасному поданні без поважних причин декларації.

Для розкриття об`єктивних складових адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, слід зазначити, що диспозиція цієї норми за своїм змістом лише називає або описує правопорушення, а для повного визначення його ознак відсилає до інших норм. Так, примітка до ст. 172-6 КУпАП містить вказівку на суб`єкт правопорушення та відсилає до норм спеціального антикорупційного закону, зокрема частин 1 і 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», в яких, крім іншого, передбачено певну деталізацію відповідних положень нормативно-правових актів, що наповнює норму ч. 1 ст. 172-6 КУпАП більш конкретним змістом для встановлення саме тих ознак, які мають значення для правової кваліфікації зазначеного діяння.

Так, для кваліфікації діяння за ч. 1 ст. 172-6КУпАП необхідним є встановлення несвоєчасності подання декларації, тобто подання поза строком, визначеним законом.

Конструктивною ознакою даного правопорушення є також несвоєчасне подання декларації без поважних на те причин. Тобто за наявності останніх відповідальність за даною частиною статті виключається. Під поважними причинами слід розуміти неможливість особи подати вчасно декларацію у зв`язку з хворобою, перебуванням особи на лікуванні, внаслідок стихійного лиха (повені, пожежі, землетрусу), технічних збоїв офіційного веб-сайту Національного агентства з питань запобігання корупції, витребуванням відомостей, необхідних для внесення в декларацію, перебуванням (триманням) під вартою тощо, підтверджених відповідними доказами.

Суб`єктивна сторона правопорушення характеризується наявністю вини у формі прямого чи непрямого умислу; вчинення даного діяння через необережність виключає притягнення особи до адміністративної відповідальності.

Відповідно до примітки ст. 172-6 КУпАП «Порушення вимог фінансового контролю», суб`єктом правопорушень у цій статтіє особи, які відповідно до частин першої та другої статті 45 Закону України «Про запобігання корупції»зобов`язані подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Згідно з ст. 1 Закону України «Про запобігання корупції» правопорушення, пов`язане з корупцією - це діяння, що не містить ознак корупції, але порушує встановлені цим Законом вимоги, заборони та обмеження, вчинене особою, зазначеною у ч. 1 ст. 3 цього Закону, за яке законом встановлено кримінальну, адміністративну, дисциплінарну та/або цивільно-правову відповідальність.

Відповідно до ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, які припиняють діяльність, пов`язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, протягом 30 календарних днів з дня припинення відповідної діяльності подають декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями.

Відповідно до матеріалів справи ОСОБА_1 з кінця 2018 року перебував на службі в лавах Національної поліції. На посаду дільничого офіцера поліції сектору дільничих офіцерів поліції відділу превенції Чернігівського районного управління поліції ГУНП в Чернігівській області був призначений з 01.05.2023.

Наказом по особовому складу №344 о/с від 20.06.2024 був звільнений із займаної посади за п. 7 (за власним бажанням) ч. 1 ст. 77 Закону України «Про Національну поліцію»з 21.06.2024.

Таким чином, ОСОБА_1 у відповідності до пп. «з» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» був суб`єктом, на якого поширювалася дія цього Закону.

В день звільнення 21.06.2024 ОСОБА_1 було повідомлено про необхідність подання ним протягом 30 календарних днів з дня припинення діяльності, пов`язаної з виконанням функцій держави декларації при звільненні та попереджено про наслідки неподання чи несвоєчасного подання такої декларації, про що свідчить його підпис у відповідній пам`ятці та рекомендаціях.

Факт невчасного подання декларації при звільненні підтверджений даними щодо послідовності дій користувача «Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, які вчинив ОСОБА_1 за період з 21.06.2024 по 25.07.2024», за якими дата і час подання декларації при звільненні 24.07.2024, 16:02 год. За вказаний період ОСОБА_1 здійснив перший вхід у Єдиний державний реєстр декларацій 22.07.2024 о 09:58.

Твердження ОСОБА_1 про наявність перешкод у подачі декларації, а саме відсутність електроенергії та мобільного покриття водафон у вказаний період, не знайшли свого підтвердження під час розгляду справи та спростовуються службовою запискою начальника оперативно - диспетчерської служби АТ «Чернігівобленерго» щодо дат та годин знеструмлення споживачів в с. Ковчин в період з 21.06.2024 по 24.07.2024, та письмовими поясненнями заступника Куликівського селищного голови ОСОБА_2 від 06.05.2026.

Таким чином, ОСОБА_1 , будучи суб`єктом відповідальності за правопорушення пов`язані з корупцією, несвоєчасно, без поважних причин подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (при звільненні) за період, не охоплений раніше поданими деклараціями (з 01.01.2024 по 21.06.2024) - 24.07.2024, хоча зобов`язаний був подати її до 21.07.2024.

Датою вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення є 22.07.2024, датою виявлення порушення є дата складання відповідного протоколу, тобто 19.05.2026..

Доказів, які би підтверджували поважність причин несвоєчасного подання декларації при звільненні ОСОБА_1 до суду не надано.

За вказаних обставин суд дійшов висновку, що в діях ОСОБА_1 вбачається склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, а саме, несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Обставин, що пом`якшують чи обтяжують відповідальність судом не встановлено.

Відповідно до ст. 23 КУпАП адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення та для запобігання вчинення нових правопорушень як самим порушником, так і іншими особами.

Вирішуючи питання про накладення адміністративного стягнення, суд враховує характер вчиненого правопорушення, особу правопорушника, ступінь вини, відсутність обставин, що пом`якшують чи обтяжують відповідальність і вважає за необхідне накласти на особу, яка притягається до адміністративної відповідальності стягнення у межах санкції ч. 1 ст. 172-6 КУпАП у виді штрафу.

Згідно зі ст. 40-1 КУпАП судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про притягнення особи до адміністративної відповідальності сплачується особою, на яку накладено таке стягнення, а тому із ОСОБА_1 належить стягнути на користь держави судовий збір у розмірі 665 грн. 60 коп.

Керуючись ст.ст. 9, 23, 40-1, ч. 1 ст. 172-6, 283, 284, 294 Кодексу України про адміністративні правопорушення,

ПОСТАНОВИВ:

Притягнути ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , до адміністративної відповідальності за вчинення правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП і накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі п`ятдесяти неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що становить 850 (вісімсот п`ятдесят) гривень 00 коп.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір у розмірі 665 (шістсот шістдесят п`ять) гривень 60 копійок, отримувач коштів: ГУК у м. Києві/м.Київ/22030106, рахунок отримувача UA 908999980313111256000026001, код отримувача 37993783, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), код класифікації доходів бюджету 22030106.

Згідно зі ст. 307 КУпАП штраф повинен бути сплачений не пізніш як через п`ятнадцять днів з дня вручення копії постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження - не пізніш як через п`ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.

У разі несплати ОСОБА_1 штрафу в установлений законом строк постанова про адміністративне стягнення згідно зі ст. 308 КУпАП буде надіслана для примусового виконання до відділу Державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцем знаходження його майна в порядку, встановленому законом. У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з порушника стягується штраф в подвійному розмірі, а саме: 1700 грн.

Постанова може бути оскаржена до Чернігівського апеляційного суду протягом десяти днів з дня її винесення.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.

Суддя Н. Ю. Рубаненко