ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
83048, м.Донецьк, вул.Артема, 157, тел.381-88-46
Р І Ш Е Н Н Я
іменем України
01.02.11 р. Справа № 32/177
Господарський суд Донецької області у складі:
Головуючого судді Сковородіної О.М.
Суддів Лейби М.О.
Гончарова С.А.
при секретарі судового засідання: Чукліній І.О.
за участю:
прокурора: Кравцов В.І.
представників сторін:
від позивачів: 1. Висоцький А.С. за довіреністю
2. не з’явився
від відповідачів: 1. Бабалік І.В. за довіреністю
2. не з’явився
у справі за позовом: Краматорського міжрайонного природоохоронного прокурора в інтересах держави в особі: 1. Державної екологічної інспекції в Донецькій області, м. Донецьк
2. Ярівської селищної ради м. Святогірськ
до відповідачів: 1. Служби автомобільних доріг у Донецькій області, м. Донецьк
2. Товариства з обмеженою відповідальністю „Данком” м. Донецьк
про відшкодування збитків в розмірі 1126грн.
Краматорський міжрайонний природоохоронний прокурор в інтересах держави в особі: 1. Державної екологічної інспекції в Донецькій області, м. Донецьк, 2. Ярівської селищної ради м. Святогірськ звернувся до господарського суду з позовом до відповідачів: 1. Служби автомобільних доріг у Донецькій області, м. Донецьк, 2. Товариства з обмеженою відповідальністю „Данком” м. Донецьк про відшкодування збитків в розмірі 1126грн.
В обґрунтування своїх вимог прокурор посилається на те, що в ході перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства України було встановлено, що 11.05.10р. на землях природно-заповідного фонду НПП „Святі гори” проводилось будівництво асфальтної дороги „В’їзд Б.Белаша”, в результаті чого, всупереч робочого проекту та нормам чинного законодавства, відповідачами було знищено 7 дерев, чим завдано державі збитків на суму 1126грн.
Відповідач 1, заперечував проти позовних вимог, посилаючись та те, що його підприємство виступало лише замовником робіт з будівництва автомобільної дороги „В’їзд Б.Белаша” відповідно до договору №5-1 від 28.04.10р., укладеного з ТОВ „Данком”. В робочому проекті, договорі №5-1 від 28.04.10р. та актах виконаних робіт вирубка дерев не зазначена, а отже, ним, як замовником, не порушувалися вимоги природоохоронного законодавства.
Відповідач 2 в жодне судове засідання не з’явився, відзив на позовну заяву не надав, про час та місце проведення судового засідання був належним чином повідомлений.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши представників сторін, суд встановив.
Рішенням Виконавчого комітету Ярівської селищної ради №19 від 31.03.10р. відповідачу 1 було надано дозвіл на проведення робіт з будівництва автодороги на в’їзді ім. Б.Белаша на землях Ярівської селищної ради біля в’їзду в пансіонат „Сосновий бор” з послідуючим прийняттям в комунальну власність територіальної громади с. Ярова збудованої дороги та смуги відведення для обслуговування вищезазначеної автодороги.
Донецькою філією „Донецькдіпродор” Державного підприємства „Український Державний інститут з проектування об’єктів дорожнього господарства „Укрдіпродор”” на замовлення КП „Обласний дитячо-молодіжний санітарно-оздоровчий комплекс „Перлина Донеччини” було розроблено робочий проект „На в’їзд ім. Б.Белаша” від 2010р.
28.04.10р. між Службою автомобільних доріг в Донецькій області (замовник) та Товариством з обмеженою відповідальністю „Данком” (підрядчик) був укладений договір підряду №5-1 на виконання робіт з будівництва автомобільної дороги, відповідно до якого замовник доручає, а підрядник виконує роботи з будівництва автомобільної дороги „В’їзд Б.Белаша”, здає об’єкт в експлуатацію.
11.05.10р. заступником керівника відділу державної охорони, використання та відтворення природних комплексів НПП „Святі гори” було складено акт №1, в якому було вказано, що ТОВ „Данком” здійснює будівництво автодороги з твердим покриттям, яка проходить по лісовому масиву. В процесі будівництва дороги пошкоджена коренева система 30 дерев та викорчувано 7 дерев (сосни, берези).
25.05.10р. відділом оперативного міжрайонного екологічного контролю по Північному регіону Державної екологічної інспекції в Донецькій області було складено акт перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства ТОВ „Данком”, зі змісту якого вбачається, що останній, на підставі договору підряду з відповідачем 1, здійснює будівництво автодороги. При огляді території будівництва виявлено пошкодження лісової підстилки та паростків молодняку лісових культур екскаваторами. Підтверджено факт пошкодження дерев, зазначений в акті №1 від 11.05.10р.
На підставі даних, отриманих в результаті перевірки, начальником відділу оперативного міжрайонного екологічного контролю по Північному регіону, відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України №521 від 21.04.98р. „Про затвердження такс для обчислення розміру відшкодування шкоди, заподіяної порушенням природоохоронного законодавства в межах території та об’єктів природно-заповідного фонду України”, було здійснено розрахунок заподіяної шкоди, сума якої склала 1126грн.
Оцінюючи матеріали справи, доводи та докази сторін, суд виходить з наступного.
Статтею 40 Закону України „Про охорону навколишнього природного середовища” передбачено, що використання природних ресурсів громадянами, підприємствами, установами та організаціями здійснюється з додержанням обов'язкових екологічних вимог, зокрема, здійснення заходів щодо запобігання псуванню, забрудненню, виснаженню природних ресурсів, негативному впливу на стан навколишнього природного середовища; здійснення заходів щодо відтворення відновлюваних природних ресурсів; здійснення господарської та іншої діяльності без порушення екологічних прав інших осіб.
Статтями 68, 69 Закону України „Про охорону навколишнього природного середовища” передбачена відповідальність за порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища та обов’язок відшкодувати шкоду внаслідок такого порушення.
Відповідно до ст. 86 Лісового кодексу України підприємства, установи, організації та громадяни відповідно до законодавства зобов'язані погоджувати свою діяльність, яка впливає або може впливати на стан і відтворення лісів, з органами виконавчої влади з питань лісового господарства та з питань охорони навколишнього природного середовища Автономної Республіки Крим, територіальними органами центральних органів виконавчої влади з питань лісового господарства, охорони навколишнього природного середовища та іншими органами.
Ст. 105 Лісового кодексу України встановлено відповідальність за порушення лісового законодавства, зокрема, за незаконну вирубку та пошкодження дерев і чагарників.
Як вказано вище, знесення зелених насаджень відбулося на території Національного природного парку „Святі гори”, яка відноситься до земель природно-заповідного фонду України.
На землях природно-заповідного фонду та іншого природоохоронного або історико-культурного призначення забороняється будь-яка діяльність, яка негативно впливає або може негативно впливати на стан природних та історико-культурних комплексів та об'єктів чи перешкоджає їх використанню за цільовим призначенням (ст. 7 Закону України „Про природно-заповідний фонд України”).
Відповідальність за порушення законодавства про природно-заповідний фонд несуть особи, зокрема, винні у нецільовому використанні територій та об'єктів природно-заповідного фонду, порушенні вимог проектів створення та організації територій природно-заповідного фонду; здійсненні в межах територій та об'єктів природно-заповідного фонду, їх охоронних зон забороненої господарської діяльності; порушенні вимог щодо використання територій та об'єктів природно-заповідного фонду; псуванні, пошкодженні чи знищенні природних комплексів територій та об'єктів природно-заповідного фонду та зарезервованих для включення до його складу (ст. 64 Закону України „Про природно-заповідний фонд України”).
Як вбачається з матеріалів справи, саме ТОВ „Данком” були здійснені роботи з будівництва автомобільної дороги „В’їзд Б.Белаша”.
Крім того, відповідно до п.п. 7.1., 10.1 договору підряду №5-1 від 28.04.10р. підрядник (відповідач 2) виконує робити у відповідності з кошторисною документацією, будівельними нормами та правилами, несе відповідальність за утримання будівельного майданчика у стані, що відповідає санітарним нормам, охороні праці і пожежної безпеки; за дотримання норм чинного природоохоронного законодавства.
Слід звернути увагу, що в робочому проекті „На в’їзд ім. Б.Белаша” від 2010р. не передбачено вирубування чи викорчовування дерев. Навпаки, в п. 3.2. робочого проекту зазначається, що в плані дорога проходить в межах існуючої просіки. Відповідно до п. 10 проектом будівництва автомобільної дороги передбачені заходи з охорони навколишнього середовища відповідно до вимог ВБН В.2.3-218-007-98 та інших чинних нормативних документів і законодавчих актів.
Отже, відповідач 2, при виконанні робіт з будівництва автомобільної дороги відхилився від розробленого робочого проекту, не повідомивши про це замовника (відповідача 1), чим порушив норми природоохоронного законодавства та заподіяв збитки державі у сумі 1126грн.
Виходячи з викладеного, суд вважає, що позовні вимоги Краматорського міжрайонного природоохоронного прокурора в інтересах державі в особі: 1. Державної екологічної інспекції в Донецькій області, м. Донецьк, 2. Ярівської селищної ради м. Святогірськ до Товариства з обмеженою відповідальністю „Данком” м. Донецьк про відшкодування збитків в розмірі 1126грн. підлягають задоволенню.
Щодо позовних вимог, заявлених до відповідача 1, то суд вважає їх необґрунтованими та, як слід, в цій частині позовних вимог відмовляє.
Судові витрати підлягають віднесенню на відповідача 2 в порядку, що передбачений ст. 49 Господарського процесуального кодексу України.
На підставі ст.ст. 40, 68, 69 Закону України „Про охорону навколишнього природного середовища”, ст.ст. 86, 105 Лісового кодексу України, ст.ст. 7, 64 Закону України „Про природно-заповідний фонд України”, керуючись ст.ст. 33, 43, 49, 82-85 ГПК України, господарський суд,
В И Р I Ш И В :
Задовольнити позовні вимоги Краматорського міжрайонного природоохоронного прокурора в інтересах держави в особі: 1. Державної екологічної інспекції в Донецькій області, м. Донецьк, 2. Ярівської селищної ради м. Святогірськ до Товариства з обмеженою відповідальністю „Данком” м. Донецьк про відшкодування збитків в розмірі 1126грн.
В іншій частині позовних вимог відмовити.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю „Данком” (83017, м. Донецьк, вул. Економічна, 19, код ЄДРПОУ 34705334) на користь фонду охорони навколишнього природного середовища Ярівської селищної ради (84130, м. Святогірськ, вул. Героїв Сталінграду, 8, р/р 33115329700077 ГУДКУ в Донецькій області, МФО 834016, ОКПО 34686605) збитки заподіяні знесенням зелених насаджень у сумі 1126грн.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю „Данком” (83017, м. Донецьк, вул. Економічна, 19, код ЄДРПОУ 34705334) на користь Державного бюджету України державне мито в сумі 102грн.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю „Данком” (83017, м. Донецьк, вул. Економічна, 19, код ЄДРПОУ 34705334) на користь державного бюджету (ЄДРПОУ 34687001, отримувач УДК у Київському районі м. Донецька, р/р31210264700006 у ГУ ДКУ Донецької області, код банку 834016) витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу в сумі 236,00грн.
Повний текст рішення підписаний 07.02.11р.
Рішення набирає законної сили 18.02.11р.
Рішення може бути оскаржено в Донецький апеляційний господарський суд згідно розділу XII ГПК України.
Видати накази після набрання рішенням законної сили.
Головуючий суддя Сковородіна О.М.
Судді Лейба М.О.
Гончаров С.А.