Єдиний державний реєстр судових рішень
ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 500/6810/25
04 червня 2026 рокум.ТернопільТернопільський окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Баб`юка П.М., розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Головного управління Держпродспоживслужби в Тернопільській області до Товариства з обмеженою відповідальністю "МЖК ІрЛАГА" про стягнення штрафу за порушення законодавства про ціни і ціноутворення у розмірі 34 000,00 грн, -
ВСТАНОВИВ:
Головне управління Держпродспоживслужби в Тернопільській області звернулося до Тернопільського окружного адміністративного суду із позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "МЖК ІрЛАГА", в якому просить стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "МЖК ІрЛАГА" до Державного бюджету України штраф за порушення законодавства про ціни і ціноутворення у розмірі 34 000,00 грн.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що станом на останній день позапланової перевірки, а саме 10 жовтня 2025 року суб`єктом господарювання не надано жодного документа, необхідного для проведення заходу державного нагляду (контролю). Під час неодноразових спроб посадових осіб Головного управління потрапити до офісного приміщення товариства для здійснення перевірки, представники ТОВ відмовляли у доступі, зачиняли приміщення на замки та уникали спілкування з уповноваженими особами органу державного нагляду (контролю).
У зв`язку з наведеним, дії посадових осіб ТЗОВ "МЖК ІрЛАГА" перешкоджали здійсненню заходу державного нагляду (контролю) та унеможливили виконання Головним управлінням Держпродспоживслужби в Тернопільській області покладених на нього завдань і функцій, передбачених чинним законодавством, щодо перевірки дотримання вимог формування, встановлення та застосування тарифів на послуги з утримання будинків, споруд і прибудинкових територій.
За результатами позапланової перевірки Головним управлінням, керуючись ст. 20 Закону України "Про ціни і ціноутворення" винесено рішення про застосування адміністративно-господарських санкцій за порушення державної дисципліни цін №14 від 28.10.2025, яким вилучено в ТОВ "МЖК ІрЛАГА" в дохід державного бюджету штраф в сумі 34 000, 00 грн.
Ухвалою судді від 08.12.2025 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі. Постановлено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та повідомлення (виклику) учасників справи.
22.12.2025 до суду від Товариства з обмеженою відповідальністю "МЖК ІрЛАГА" надійшов відзив на позовну заяву, в якому представник просить відмовити в задоволенні позовних вимог та вказує, що у позивача як суб`єкта владних повноважень відсутні повноваження та компетенція на проведення перевірок тарифів на послуги з управління багатоквартирним житловим будинком та притягнення відповідача до відповідальності за ненадання документів, оскільки позивачем Законом України "Про ціни та ціноутворення" надано право проводити перевірку формування та застосування виключно державних регульованих цін.
Тому, на переконання представника, у відповідача наявні законні підстави не допускати позивача до проведення перевірки.
30.01.2026 до суду від Головного управління Держпродспоживслужби в Тернопільській області надійшла відповідь на відзив, в якій зазначено, що за результатами позапланової перевірки Головним управлінням, керуючись ст. 20 Закону України "Про ціни і ціноутворення", винесено рішення про застосування адміністративно-господарських санкцій за порушення державної дисципліни цін № 14 від 28.10.2025, яким вилучено в ТОВ "МЖК ІрЛАГА" в дохід державного бюджету штраф в сумі 34 000 грн.
Представник зазначає, що штраф до Державного бюджету України ТОВ"МЖК ІрЛАГА" у встановленому законом порядку на час подання позовної заяви не сплачено.
Вказує, що відповідно до п. 8 ч.1 ст. 18 Закону України "Про ціни і ціноутворення" уповноважені органи мають право звертатися до суду з позовами про стягнення до бюджету коштів у разі прийняття рішення про порушення вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін.
Інших заяв по суті справи до суду не надходило.
З`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, дослідивши матеріали, що містяться у справі, суд встановив наступне.
16.09.2025 року на адресу Головного управління Держпродспоживслужби в Тернопільській області надійшло для розгляду звернення громадянки ОСОБА_1 щодо проведення перевірки правильності нарахування плати за утримання будинку та прибудинкової території за адресою: вул. Карпенка, 30, м. Тернопіль.
Відповідно до абзацу п`ятого ч.1 ст.6 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" Державною службою України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів погоджено проведення Головним управлінням позапланового заходу державного нагляду (контролю) з питань дотримання вимог порядку формування, встановлення та застосування тарифів на житлово-комунальні послуги на підставі звернення громадянки ОСОБА_1 від 16.09.2025 про порушення їх законних прав ТОВ "МЖК ІрЛАГА" (код ЄДРПОУ - 31830642, юридична адреса: 46003, м. Тернопіль, вул. Новий світ, буд.8).
Відповідно до наказу Головного управління від 26.09.2025 № 634-п та посвідчення (направлення) на проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю) завідувачкою сектору та головним спеціалістом сектору контролю за регульованими цінами Головного управління в період з 29.09.2025 по 10.10.2025 проведено перевірку ТОВ "МЖК ІрЛАГА" на предмет дотримання, вимог порядку формування, встановлення та застосування тарифів на житлово-комунальні послуги на підставі звернення.
На підставі вищезазначеного було розпочато позаплановий захід державного нагляду (контролю) дотримання вимог щодо формування, встановлення та застосування тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій у ТОВ "МЖК ІрЛАГА".
Вимогу про надання документів до 03.10.2025, необхідних для здійснення державного нагляду (контролю) було надіслано на електронну адресу ТзОВ "МЖК ІрЛАГА", зазначену на офіційному веб-сайті (mgk.irlaga@ukr.net) та направлено через АТ "Укрпошта" на юридичну та фактичну адресу товариства.
Відповідно до інформації, зазначеної у поштовому повідомленні, відправлення не вручено в зв`язку зі закінчення строку зберігання.
Станом на останній день позапланової перевірки, а саме: 10 жовтня 2025 року суб`єктом господарювання не надано жодного документа, необхідного для проведення заходу державного нагляду (контролю). Під час неодноразових спроб посадових осіб Головного управління потрапити до офісного приміщення товариства для здійснення перевірки, представники ТОВ "МЖК ІрЛАГА" відмовляли у доступі, зачиняли приміщення на замки та уникали спілкування з уповноваженими особами органу державного нагляду (контролю).
Вищенаведене зафіксовано у акті складеному за результатами проведення планової (позапланової) перевірки за дотриманням суб`єктом господарювання вимог законодавства у сфері формування, встановлення та застосування державних регульованих цін від 10.10.2025 №39.
За результатами позапланової перевірки Головним управлінням, керуючись ст. 20 Закону України "Про ціни і ціноутворення", винесено рішення про застосування адміністративно-господарських санкцій за порушення державної дисципліни цін № 14 від 28.10.2025, яким вилучено в ТОВ "МЖК ІрЛАГА" в дохід державного бюджету штраф в сумі 34 000 грн.
Оскільки у встановленому законом порядку відповідачем штраф до Державного бюджету України не сплачено, позивач звернувся про стягнення його в судовому порядку.
Визначаючись щодо спірних правовідносин, суд виходить з наступного.
Частиною 2 ст. 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Головне управління Держпродспоживслужби як територіальний орган Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів під час виконання завдань у сфері дотримання вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін керується законодавством про ціни і ціноутворення, зокрема нормами Закону України "Про ціни і ціноутворення" від 21 червня 2012 року № 5007-VІ (далі- Закон №5007).
Відповідно до вимог статті 16 Закону № 5007 органами державного контролю (нагляду) та спостереження у сфері ціноутворення (далі- уповноважені органи) є: центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику з контролю за цінами; інші органи, визначені законом.
Статтею 17 Закону № 5007 передбачено, що основними функціями уповноважених органів є: виконання контрольно-наглядових функцій за дотриманням вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін; здійснення державного спостереження у сфері ціноутворення; запобігання порушенням у сфері ціноутворення.
Відповідно до вимог ст.18 Закону України "Про ціни і ціноутворення" уповноважені органи мають право проводити у суб`єктів господарювання в установленому порядку планові та позапланові перевірки, одержувати відповідно до законодавства у письмовій формі пояснення, довідки і відомості з питань, що виникають під час проведення перевірки; одержувати безоплатно від суб`єктів господарювання. що перевіряються, копії документів та інші відомості, необхідні для здійснення державного нагляду (контролю) на їх вимогу; робити запити та одержувати від органів виконавчої влади та органів місцевого державних о самоврядування в повному обсязі Інформацію та документи, необхідні для виконання покладених на них функцій; вимагати від суб`єктів господарювання, що перевіряються, усунення виявлених порушень вимог щодо формування, встановлення та застосування регульованих цін; приймати рішення про застосування адміністративно господарських санкцій за порушення вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін; надавати органам виконавчої влади та органам місцевого самоврядування, суб`єктам господарювання обов`язкові для виконання приписи про усунення порушень вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін; звертатися до суду з позовами про стягнення до бюджету коштів у разі прийняття рішення про порушення вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін.
Згідно вимог п.4 ст. 20 Закону №5007 до суб`єктів господарювання застосовуються адміністративно-господарські санкції за невиконання приписів уповноважених органів або створення перешкод для виконання покладених на них функцій - штраф у розмірі 2000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Відповідно до п.11 ст.4 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" (далі - Закон № 877) плановий чи позаплановий захід щодо суб`єкта господарювання - юридичної особи має здійснюватися у присутності керівника або особи, уповноваженої керівником.
Плановий чи позаплановий захід щодо фізичної особи-підприємця має здійснюватися за його присутності або за присутності уповноваженої ним особи.
Згідно ст. 6 Закону № 877 підставами для здійснення позапланових заходів є в тому числі: перевірка виконання суб`єктом господарювання приписів, розпоряджень або інших розпорядчих документів щодо усунення порушень вимог законодавства, виданих за результатами проведення попереднього заходу органом державного нагляду (контролю); звернення фізичної особи (фізичних осіб) про порушення що спричинило шкоду її (їхнім) правам, законним інтересам, життю чи здоров`ю, навколишньому природному середовищу чи безпеці держави, з додаванням документів чи їх копій, що підтверджують такі порушення (за наявності). Позаплановий захід у такому разі здійснюється територіальним органом державного нагляду (контролю) за наявністю погодження центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у відповідній сфері державного нагляду (контролю), або відповідного державного колегіального органу.
У такому разі перед початком здійснення позапланового заходу державного нагляду (контролю) посадові особи територіального органу державного нагляду (контролю) зобов`язані пред`явити керівнику чи уповноваженій особі суб`єкта господарювання юридичної особи, її відокремленого підрозділу, фізичній особі-підприємцю або уповноваженій ним особі, крім документів, передбачених цим Законом, додатково копію погодження центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у відповідній сфері державного нагляду (контролю), або відповідного державного колегіального органу на проведення такої перевірки.
Суб`єкти господарювання мають право не допускати посадових осіб територіального органу державного нагляду (контролю) до здійснення заходів державного нагляду (контролю), якщо вони не пред`явили документи, передбачені цим абзацом.
Позаплановий захід із здійснення державного нагляду (контролю) щодо суб`єкта господарювання, який перебуває у статусі резидента Дія Сіті відповідно до Закону України "Про стимулювання розвитку цифрової економіки в Україні", здійснюється лише з підстав, прямо передбачених законами України, та виключно за наявності письмового погодження керівника (його заступника) центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у відповідній сфері державного нагляду (контролю), або відповідного державного колегіального органу на проведення такої перевірки.
Копія погодження, передбаченого абзацом першим цієї частини, разом з іншими документами, передбаченими цим Законом, надається керівнику або уповноваженій особі суб`єкта господарювання, який перебуває у статусі резидента Дія Сіті, перед початком перевірки.
Згідно ч.6 ст.7 Закону № 877 у разі створення суб`єктом господарювання перешкод органу державного нагляду (контролю) чи його посадовим особам при здійсненні заходів державного нагляду (контролю) в акті обов`язково зазначається опис дій чи бездіяльності, що призвели до створення таких перешкод , з посиланням на відповідні норми закону.
Статтею 11 Закону №877 передбачено, що суб`єкт господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) зобов`язаний допускати посадових осіб органу державного нагляду (контролю) до здійснення заходів державного нагляду (контролю) за умови дотримання ними порядку здійснення державного нагляду (контролю), передбаченого цим Законом. Крім того, зобов`язаний не створювати перешкоди органам державного нагляду (контролю) чи їх посадовим особам при здійсненні ними заходів державного нагляду (контролю), за умови що зазначені заходи здійснюються такими особами відповідно до вимог закону.
Як зазначалося вище, 16.09.2025 року на адресу Головного управління Держпродспоживслужби в Тернопільській області надійшло для розгляду звернення громадянки ОСОБА_1 щодо проведення перевірки правильності нарахування плати за утримання будинку та прибудинкової території за адресою: вул. Карпенка, 30, м. Тернопіль.
Відповідно до наказу Головного управління від 26.09.2025 № 634-п та посвідчення (направлення) на проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю) завідувачкою сектору та головним спеціалістом сектору контролю за регульованими цінами Головного управління в період з 29.09.2025 по 10.10.2025 проведено перевірку ТОВ "МЖК ІрЛАГА" на предмет дотримання, вимог порядку формування, встановлення та застосування тарифів на житлово-комунальні послуги на підставі звернення.
Поряд із цим, станом на останній день позапланової перевірки, а саме: 10 жовтня 2025 року суб`єктом господарювання не надано жодного документа, необхідного для проведення заходу державного нагляду (контролю). Під час неодноразових спроб посадових осіб Головного управління потрапити до офісного приміщення товариства для здійснення перевірки, представники ТОВ "МЖК ІрЛАГА" відмовляли у доступі, зачиняли приміщення на замки та уникали спілкування з уповноваженими особами органу державного нагляду (контролю), що зафіксовано у акті складеному за результатами проведення планової (позапланової) перевірки за дотриманням суб`єктом господарювання вимог законодавства у сфері формування, встановлення та застосування державних регульованих цін від 10.10.2025 №39.
У зв`язку із наведеним до відповідача рішенням від 28.10.2025 №14 було застосовано адміністративно-господарські санкції у вигляді штрафу у розмірі 34000,00 грн на підставі п. 4 ч. 1 ст. 20 Закону №5007-VI за створення перешкод для виконання покладених функцій на посадових осіб Головного управління.
Відповідач у добровільному порядку суму штрафу в розмірі 34000,00 грн не сплатив.
У відзиві на позовну заяву представник відповідача вказує, що у позивача відсутні повноваження та компетенція на проведення перевірок тарифів на послуги з управління багатоквартирним житловим будинком та притягнення відповідача до відповідальності за ненадання документів, оскільки позивачем Законом України "Про ціни та ціноутворення" надано право проводити перевірку формування та застосування виключно державних регульованих цін, тому у відповідача наявні законні підстави не допускати позивача до проведення перевірки.
Судом встановлено, що ТОВ "МЖК ІрЛАГА" зверталося до Тернопільського окружного адміністративного суду із позовом про визнання протиправним та скасування рішення Головного управління Держпродспоживслужби в Тернопільській області від 28.10.2025 №14, проте ухвалою суду від 25.11.2025 заяву Товариства з обмеженою відповідальністю "МЖК ІрЛАГА" про відкликання позовної заяви задоволено. Позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю "МЖК ІрЛАГА" до Головного управління Держпродспоживслужби в Тернопільській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії повернуто позивачеві. (справа №500/6850/25)
Також ухвалою судді від 08.12.2025 позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю "МЖК ІрЛАГА" до Головного управління Держпродспоживслужби в Тернопільській області про визнання протиправним та скасування рішення повернуто позивачу у зв`язку із не усуненням її недоліків. (справа №500/6504/25)
Отже, рішення Головного управління Держпродспоживслужби в Тернопільській області від 28.10.2025 №14 в судовому порядку не визнано протиправним, не скасовано, та є чинним.
Також відповідачем не надано доказів оскарження і скасування наказу відповідача про проведення перевірки позивача.
Суд зауважує, що у межах у межах даної справи судом розглядається лише питання стягнення штрафної санкції з відповідача на підставі чинного рішення позивача, при цьому правомірність такого рішення не підлягає оцінці в межах даної справи.
Враховуючи наведене та те, що ТОВ "МЖК ІрЛАГА" добровільно не сплатило суму штрафу, накладеного на нього зазначеним рішенням Головного управління від 28.10.2025 №14, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог.
Оцінивши докази, наявні в матеріалах справи, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх всебічному, повному та об`єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд вважає, що адміністративний позов підлягає задоволенню.
Відповідно до положень ч. 1 та 2 ст. 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків.
Згідно положень ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.
Керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "МЖК ІрЛАГА" до Державного бюджету України штраф за порушення законодавства про ціни і ціноутворення у розмірі 34 000 (тридцять чотири тисячі) грн 00 коп.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Відповідно до частини першої статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Згідно із статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Повне судове рішення складено 04 червня 2026 року.
Реквізити учасників справи:
позивач:
- Головне управління Держпродспоживслужби в Тернопільській області (місцезнаходження: вул. Микулинецька, 20, м. Тернопіль, Тернопільська обл., Тернопільський р-н, 46006, код ЄДРПОУ 40310895);
відповідач:
- Товариство з обмеженою відповідальністю "МЖК ІрЛАГА" (місцезнаходження: вул. Карпенка, 24А, м. Тернопіль, Тернопільський р-н, Тернопільська обл., 46018, код ЄДРПОУ 31830642).
Головуючий суддя Баб`юк П.М.