Ухвала суду № 137116327, 04.06.2026, Київський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
04.06.2026
Номер справи
320/15294/24
Номер документу
137116327
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

У Х В А Л А

04 червня 2026 року Київ № 320/15294/24

Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Леонтовича А.М., розглянувши у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 , яка діє в інтересах ОСОБА_2 до Управління соціального захисту населення Дніпровської районної в місті Києві державної адміністрації (актуальне найменування - Управління соціальної та ветеранської політики Дніпровської районної в місті Києві державної адміністрації) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії,

в с т а н о в и в:

До Київського окружного адміністративного суду звернулась ОСОБА_1 , яка діє в інтересах ОСОБА_2 з позовом до Управління соціального захисту населення Дніпровської районної в м. Києві державної адміністрації (актуальне найменування - Управління соціальної та ветеранської політики Дніпровської районної в місті Києві державної адміністрації), у якому просила суд:

- визнати протиправними дії Управління соціального захисту населення Дніпровської районної в м. Києві державної адміністрації щодо відмови ОСОБА_3 , яка діє в інтересах дитини ОСОБА_2 у призначенні та виплаті соціальної допомоги при народженні дитини;

- зобов`язати Управління соціального захисту населення Дніпровської районної в м. Києві державної адміністрації призначити та виплатити соціальну допомогу при народженні дитини ОСОБА_3 , яка діє в інтересах дитини ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Ухвалою суду від 12.04.2024 відкрито спрощене позовне провадження у справі.

Від відповідача до суду надійшов відзив на позовну заяву, від позивача відповідь на відзив.

Крім того, від відповідача до суду надійшла заява, відповідно до якої просили замінити відповідача на правонаступника - Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві, код ЄДРПОУ: 42098368, місцезнаходження: 04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, буд. 16.

Судом установлено, що в матеріалах справи відсутні додатки до позовної заяви згідно з переліком за порядковими номерами: 5, 6, 7, 8, 9 та 10.

Із положень частини першої статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України слідує, що рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим та при цьому суд має керуватись основоположними в адміністративному процесі принципами, які закріплені у статті 2 цього Кодексу.

Статтею 72 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків.

Належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення (частини перша та друга статті 73 Кодексу адміністративного судочинства України).

Частиною третьою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що суд може збирати докази з власної ініціативи, крім випадків, визначених цим Кодексом.

Згідно із частинами третьою та шостою статті 80 Кодексу адміністративного судочинства України, про витребування доказів за власною ініціативою суд постановляє ухвалу.

Будь-яка особа, у якої знаходиться доказ, повинна видати його на вимогу суду.

Із урахуванням викладеного, для об`єктивного, повного і всебічного розгляду справи суд доходить висновку про необхідність у витребуванні доказів від позивача.

Розглядаючи заяву відповідача про заміну сторони її правонаступником, суд зазначає таке.

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 23.06.2025 № 766 «Про реалізацію експериментального проєкту щодо централізації механізму виплати деяких державних допомог» (далі - Постанова № 766) з 01.07.2025 призначення та виплату державних допомог, зокрема державної допомоги при народженні дитини, здійснюють органи Пенсійного фонду України.

Відповідно до пункту 10 Постанови № 766, ця постанова набирає чинності з дня її опублікування, крім пунктів 1-4, підпункту 3 пункту 5, підпунктів 4-8 пункту 6, підпунктів 2-11 пункту 7 цієї постанови, які набрали чинності з 01.07.2025.

Відповідно до пункту 5 Постанови № 766 обласним та Київській міській державним адміністраціям (військовим адміністраціям) необхідно забезпечити:

1. Координацію роботи районних державних адміністрацій (військових адміністрацій), органів місцевого самоврядування щодо передачі структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у м. м. Києві та Севастополі державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад/ центрами з нарахування та здійснення соціальних виплат, які відповідають вимогам пункту 47 частини першої статті 2 Бюджетного кодексу України головним управлінням Пенсійного фонду України в областях та м. Києві згідно з актами приймання-передачі: пакетів документів щодо звернень за призначенням державної соціальних допомоги за Переліком згідно з додатком до Порядку №766, рішення щодо яких не прийнято станом на 30.06.2025, - до 15.07.2025; особових справ одержувачів державної допомоги в паперовій та електронній формі разом з відповідними списками, а саме: особових справ в електронній формі - до 25.06.2025; особових справ в паперовій формі до 01.06.2026 або протягом місяця після відновлення роботи (у разі коли структурний підрозділ не виконує свої функції), або протягом трьох робочих днів на запити головних управлінь Пенсійного фонду України в областях та м. Києві; сформованих відомостей на виплату державної допомоги у липні 2025 року до 25.06.2025.

2. Передачу структурними підрозділами державному підприємству «Інформаційно-обчислювальний центр Міністерства соціальної політики України» інформації про особові справи в електронній формі одержувачів державних соціальних допомог, яким нараховувались і виплачувались належні кошти з лютого 2022 року по червень 2025 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 07.03.2022 № 214 «Деякі питання надання державної соціальної допомоги та пільг на період введення воєнного стану», з накладенням кваліфікованого електронного підпису або удосконаленого електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, керівником структурного підрозділу до 25.06.2025.

3. Передачу органам Пенсійного фонду України списків та актів звіряння розрахунків з виплати пенсій, грошової допомоги за результатами звіряння з відомостями виплатних об`єктів організації, що здійснює виплату і доставку пенсій та грошової допомоги, про виплату державної допомоги за червень 2025 року до 15.08.2025.

Відповідно до пункту 6 Постанови № 765 Міністерству соціальної політики України необхідно забезпечити, зокрема:

до 01.07.2025 технічну можливість передачі особових справ в електронній формі одержувачів державної допомоги структурними підрозділами/центрами з нарахування органам Пенсійного фонду України;

до 01.07.2025 формування/збирання і передачу Пенсійному фонду України: списків особових справ в електронній формі одержувачів державної допомоги, яким належні кошти нараховувались і виплачувались з лютого 2022 року по червень 2025 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 07.03.2022 № 214 «Деякі питання надання державної соціальної допомоги та пільг на період введення воєнного стану», на підставі інформації поданої структурними підрозділами/центрами з нарахування; інформації (списків) одержувачів державної допомоги, яким належні кошти нараховувалися та виплачувалися з лютого 2022 року по червень 2025 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 07.03.2022 № 215 «Про особливості нарахування та виплати грошових допомог, пільг та житлових субсидій на період дії воєнного стану»; з 01.07.2025 надання Пенсійному фонду України та його територіальним органам доступу до інформаційних систем Міністерства соціальної політики в частині забезпечення призначення, нарахування, виплати державної допомоги.

Відповідно до пункту 7 Постанови № 766 Пенсійному фонду України необхідно: забезпечити з 01.07.2025 призначення та виплату державних допомог, зокрема державної допомоги при народженні дитини; продовжити з 01.07.2025 утримання сум надміру виплаченої державної допомоги, обчисленої структурними підрозділами згідно з актами приймання-передачі особових справ одержувачів державної допомоги; забезпечити прийняття рішень про утримання сум надміру виплачених коштів і проведення відповідного утримання за переданими структурним підрозділами згідно з актами приймання-передачі особових справ одержувачів державної допомоги, якщо виявлено факт надміру сплачених коштів, але відповідне рішення не було прийняте; забезпечити прийняття рішень про виплату сум державної допомоги, не отриманої з вини структурних підрозділів; забезпечити до 01.07.2025 технічну можливість реалізації положень Порядку № 766.

На виконання пункту 5 Постанови № 766 Управлінням, на підставі актів прийому-передачі електронних даних, що передаються відповідно до Постанови № 766, здійснено передачу до органів Пенсійного фонду України особових справ одержувачів державних допомог, зокрема державної допомоги при народженні дитини, в електронній формі.

У зв`язку з передачею відповідних функцій до Пенсійного фонду України, на виконання доручення Міністерства соціальної політики України, для забезпечення наповнення Єдиної інформаційної системи соціальної сфери (далі - ЄІССС), що призначена для накопичення, зберігання та автоматизованого оброблення інформації щодо соціального захисту населення та створена з урахуванням новітніх інформаційних та управлінських технологій, Управлінням в термін до 01.07.2025 виконано міграцію з районних баз даних про отримувачів державних допомог та передано захищеним каналом зв`язку до державного підприємства «Інформаційно-обчислювальний центр Міністерства соціальної політики України», яке є адміністратором Реєстрів отримувачів державних соціальних допомог.

Із 30.06.2025 заблоковано доступ для працівників органів соціального захисту населення до відповідних функцій ЄІССС та Автоматизованої системи обробки документації отримувачів пенсії та допомог на базі комп`ютерних технологій (АСОПД/КОМТЕХ).

Таким чином, враховуючи, що з 01.07.2025 питання призначення, виплати державних допомог, зокрема державної допомоги при народженні дитини, здійснюють органи Пенсійного фонду України, та те, що в Управління з 01.07.2025 відсутній доступ до відповідних функцій ЄІССС та Автоматизованої системи обробки документації отримувачів пенсії та допомог на базі комп`ютерних технологій (АСОПД/КОМТЕХ), в Управління відсутні технічні можливості щодо здійснення призначення, нарахування, перерахунку та виплати громадянам державних допомог, зокрема державної допомоги при народженні дитини.

Відповідно до частини третьої статті 48 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо позов подано не до тієї особи, яка повинна відповідати за позовом, суд до ухвалення рішення у справі за згодою позивача замінює первісного відповідача належним відповідачем, не закриваючи провадження у справі, якщо це не потягне за собою зміни підсудності адміністративної справи. Суд має право за клопотанням позивача до ухвалення рішення у справі залучити до участі у ній співвідповідача.

Згідно із частиною четвертої статті 48 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо позивач не згоден на заміну відповідача іншою особою, суд може залучити цю особу як другого відповідача. У разі відмови у задоволенні позову до такого відповідача понесені позивачем витрати відносяться на рахунок держави.

При цьому, за нормами статті 52 Кодексу, у разі вибуття або заміни сторони чи третьої особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд допускає на будь-якій стадії судового процесу заміну відповідної сторони чи третьої особи її правонаступником. Усі дії, вчинені в адміністративному процесі до вступу правонаступника, обов`язкові для нього в такій самій мірі, у якій вони були б обов`язкові для особи, яку він замінив.

Оскільки спірні правовідносини між позивачем та Управлінням соціального захисту населення Дніпровської районної в місті Києві державної адміністрації (актуальне найменування - Управління соціальної та ветеранської політики Дніпровської районної в місті Києві державної адміністрації) виникли до 01.07.2025, відповідно, відсутні підстави для заміни первісного відповідача.

У той же час, оскільки з 01.07.2025 відповідні функції щодо призначення спірної допомоги відійшли від відповідача до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві, суд уважає за необхідне залучити в якості співвідповідача Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві.

Керуючись статтями 48, 52, 72, 79, 80, 243, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

у х в а л и в:

1. Витребувати від Лі Катерина Олександрівна, яка діє в інтересах ОСОБА_2 протягом десяти днів з дня вручення (ознайомлення) копії цієї ухвали шляхом подання через канцелярію суду:

- копії додатків до позовної заяви згідно з переліком за порядковими номерами: 5, 6, 7, 8, 9 та 10, а саме:

копію свідоцтва про народження дитини ОСОБА_2 ;

копію звернення позивача до відповідача;

копію відповіді від Департаменту соціальної політики виконавчого органу Київської міської ради від 31.10.2023 № 051-18836;

копію повідомлення від 10.10.2023 № 37/10-8628 від відповідача;

копію довідки про реєстрацію особи громадянином України від 28.06.2022 за № 87, виданою Посольством України в Республіці Білорусь;

копію проставленого Апостилю.

2. Залучити до участі у справі в якості співвідповідача Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві (код ЄДРПОУ: 42098368, місцезнаходження: 04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, буд. 16).

2.1. Зобов`язати позивача протягом двох днів із дня вручення (ознайомлення) цієї ухвали надати суду:

- докази надсилання листом з описом вкладення до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві копію позовної заяви з усіма доданими до неї документами.

3. Запропонувати Головному управлінню Пенсійного фонду України в м. Києві протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення (ознайомлення) позовної заяви, подати до суду відзив на позовну заяву.

Роз`яснити Головному управлінню Пенсійного фонду України в м. Києві, що відповідно до частин третьої, четвертої статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України до відзиву мають бути додані документи, що підтверджують надіслання (надання) відзиву і доданих до нього доказів іншим учасникам справи.

У разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин справа буде вирішена за наявними матеріалами.

4. Роз`яснити учасникам справи, що у силу вимог частини дев`ятої статті 79 Кодексу, копії доказів (крім речових доказів), що подаються до суду, заздалегідь надсилаються або надаються особою, яка їх подає, іншим учасникам справи. Суд не бере до уваги відповідні докази у разі відсутності підтвердження надсилання (надання) їх копій іншим учасникам справи, крім випадку, якщо такі докази є у відповідного учасника справи або обсяг доказів є надмірним, або вони подані до суду в електронній формі, або є публічно доступними.

5. Роз`яснити учасникам справи про можливість отримання інформації по справі, що розглядається, на офіційному веб-порталі судової влади України в Інтернеті за посиланням: http://adm.ko.court.gov.ua/sud1070/.

6. Копію ухвали суду надіслати (видати) учасникам справи (їхнім представникам).

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не підлягає оскарженню. Заперечення на ухвалу можуть бути включені до апеляційної скарги на рішення суду.

Суддя Леонтович А.М.