Рішення № 137115087, 03.06.2026, Волинський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
03.06.2026
Номер справи
140/5333/26
Номер документу
137115087
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 червня 2026 року ЛуцькСправа № 140/5333/26

Волинський окружний адміністративний суд у складі судді Костюкевича С.Ф., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області до Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Волинській області Львівського міжрегіонального управління Міністерства юстиції України, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача ОСОБА_1 про визнання протиправною та скасування постанови,

ВСТАНОВИВ:

Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області (далі ГУ ПФУ у Волинській області, позивач) звернулося з позовом до Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Волинській області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (далі Відділ ПВР, відповідач) про визнання протиправною та скасування постанови державного виконавця Новосада О.Ю. у виконавчому провадженні №77592194 від 08.04.2026 про накладення штрафу в розмірі 5 100,00 грн.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що оскаржуваною постановою головного державного виконавця Відділу ПВР Новосада О. Ю. від 08.04.2026 у виконавчому провадженні №77592194 за невиконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 14.10.2024 у справі №140/8039/24, яке набрало законної сили 05.02.2025, накладено на боржника ГУ ПФУ у Волинській області штраф в розмірі 5 100,00 грн.

Позивач вказану постанову вважає такою, що не відповідає вимогам Закону України Про виконавче провадження від 02.06.2016 №1404-VIII (далі Закон №1404-VIII), з огляду на те, що на виконання рішення суду їх управлінням було здійснено перерахунок пенсії ОСОБА_1 та її розмір склав 24 620,76 грн, а сума заборгованості на виконання рішення суду за період з 29.01.2024 по 31.01.2026 складає 184 726,28 грн та внесена до Реєстру судових рішень для її погашення. Зазначають, що державний виконавець не провів перевірку виконання рішення суду, не надав належної оцінки інформації про його виконання боржником та поважності причин існування заборгованості за рішенням суду.

Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 19.05.2026 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження за цим позовом, залучено до участі у справі як третю особу, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача ОСОБА_1 та ухвалено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін, за наявними у справі матеріалами, за окремою категорією термінових адміністративних справ, передбачених статтею 287 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України).

Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 27.05.2026 строк розгляду справи №140/5333/26 продовжено на двадцять днів.

У відзиві на позов відповідач позовні вимоги заперечив. В обґрунтування цієї позиції вказав, що у Відділі ПВР перебуває виконавче провадження №77592194 з примусового виконання виконавчого листа №1637/2025 Волинського окружного адміністративного суду, виданого 04.03.2025 про зобов`язання ГУ ПФУ у Волинській області здійснити стягувачу з 29 січня 2024 року перерахунок та виплату пенсії, передбаченої статтею 54 Закону №796-ХІІ, у розмірі восьми мінімальних пенсій за віком. Виконавче провадження відкрито 23.03.2025.

Зазначив, що у зв`язку з надходженням заяви ОСОБА_1 про неповне виконання рішення суду та перевірки обставин ним до ГУ ПФУ у Волинській області було надіслано вимогу, якою зобов`язано боржника терміново вжити вичерпних заходів щодо виконання рішення суду, надати інформацію, копії документів про перерахунок пенсії та/або детальний розрахунок здійснених нарахувань та виплат пенсії стягувачу згідно із виконавчим документом та у випадку не здійснення нарахувань та/або виплат за виконавчим документом вказати причини із посиланням на норми законодавства, повідомити чому при розрахунку 8 мінімальних пенсій за віком застосовується розмір мінімальної пенсії станом на 01 січня 2025 року, а не актуальний розмір мінімальної пенсії за віком. На вищезазначену вимогу позивач, листом від 28.01.2026 №0300-0305-5/6895 повідомлено інформацію про стан виконання рішення та надано додатки з розрахунками пенсії, яких вбачається, що боржником при розрахунку восьми мінімальних пенсій за віком застосовується неактуальний розмір мінімальної пенсії за віком 2 361,00 грн. У зв`язку з невиконанням рішення суду, 08.04.2026 державним виконавцем винесено постанову про накладення штрафу на боржника.

Третя особа ОСОБА_1 письмових пояснень щодо позову не подала.

В судовому засіданні представник позивача вимоги позову підтримала.

Представник відповідача у відзиві просив розгляд справи проводити у його відсутності.

З урахуванням приписів частини третьої статті 268 КАС України, та враховуючи норму частини четвертої статті 229 КАС України, у зв`язку із неприбуттям в судове засідання учасників справи 03.06.2026 на 16:00, належним чином повідомлених про дату, час та місце розгляду справи, судовий розгляд справи проведено в порядку письмового провадження.

Дослідивши письмові докази та перевіривши доводи сторін у заявах по суті справи, суд встановив такі обставини.

Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 14.10.2024 у справі №140/8039/24, яке набрало законної сили 05.02.2025, позов задоволено повністю: визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області щодо відмови ОСОБА_1 у нарахуванні та виплаті пенсії відповідно до статті 54 Закону України від 28 лютого 1991 року №796-ХІІ Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи у редакції Закону України від 06 червня 1996 року №230/96-ВР Про внесення змін і доповнень до Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи; зобов`язано ГУ ПФУ у Волинській області здійснити ОСОБА_1 з 29 січня 2024 року перерахунок та виплату пенсії, передбаченої статтею 54 Закону України від 28 лютого 1991 року №796-ХІІ Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, у розмірі восьми мінімальних пенсій за віком.

З матеріалів справи також слідує, що 04.03.2025 для примусового виконання вказаного судового рішення в зобов`язальній частині Волинський окружний адміністративний суд видав стягувачу виконавчий лист №1637/2025.

За заявою стягувача від 10.03.2025 постановою державного виконавця Відділу ПВР Трофимюка П.В. від 23.03.2025 ВП №77592194 відкрито виконавче провадження для примусового виконання виконавчого листа №1637/2025.

ГУ ПФУ у Волинській області листом від 06.04.2025 №1827/04.1-35 повідомило державного виконавця про те, що на виконання рішення суду Волинського окружного адміністративного суду від 14.10.2024 у справі №140/8039/24 ОСОБА_1 з 29.01.2024 було проведено нарахування, пенсії у розмірі восьми мінімальних пенсій за віком; виплата основного розміру пенсії у розмірі, восьми пенсій за віком було проведено з 01.04.2025. Сума заборгованості на виконання рішення суду за період з 29.01.2024 по 31.01.2026 складає 184 726,28 грн та внесена до Реєстру судових рішень для її погашення. Бюджетом Пенсійного фонду України на 2024 рік, який затверджено постановою кабінету Міністрів України від 11.10.2024 №1156, передбачено кошти на суму 500 000,00 грн, які були використані в повному обсязі. Черговість виплат на виконання рішення суду визначається датою набрання ними законної сили. В 2024 році забезпечено виплату заборгованості за судовими рішеннями у справах, які набрали законної сили по 19.11.2020.

22.01.2026 державний виконавець надіслав позивачу вимогу щодо термінового вжиття вичерпних заходів щодо виконання рішення суду та надання інформації, копій документів про перерахунок пенсії та/або детальний розрахунок здійснених нарахувань та виплат пенсії стягувачу згідно із виконавчим документом та у випадку не здійснення нарахувань та/або виплат за виконавчим документом - вказати причини із посиланням на норми законодавства, повідомити чому при розрахунку 8 мінімальних пенсій за віком застосовується розмір мінімальної пенсії станом на 01 січня 2025 року, а не актуальний розмір мінімальної пенсії за віком станом на 01 січня 2026 року.

28.01.2026 ГУ ПФУ у Волинській області листом №0300-0305-5/6895 надало відповідь про виконання рішення суду та додано розпорядження про перерахунок пенсії, довідку про розрахунок боргу.

Постановою державного виконавця Відділу ПВР Новосада О. Ю. від 08.04.2026 у ВП №77592194 за невиконання судового рішення без поважних причин, на підставі статей 63, 75 Закону №1404-VIII на боржника ГУ ПФУ у Волинській області накладено штраф в розмірі 5 100,00 грн.

ГУ ПФУ у Волинській області, не погоджуючись із вказаною постановою №77592194 від 08.02.2026, звернулось з даним позовом до суду.

При вирішенні спору суд застосовує такі нормативно-правові акти.

Згідно з частиною другою статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до статті 129-1 Конституції України, що суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов`язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.

За правилами частин першої третьої статті 14 КАС України судове рішення, яким закінчується розгляд справи в адміністративному суді, ухвалюється іменем України. Судові рішення, що набрали законної сили, є обов`язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об`єднаннями на всій території України. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.

Згідно із частинами першою, другою статті 370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов`язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.

Пунктом 2 частини першої статті 2 Закону №1404-VIII передбачено, що виконавче провадження здійснюється з дотриманням таких засад: обов`язковості виконання рішень.

Як установлено пунктом 1 частини першої статті 3 Закону №1404-VIII, відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню рішення на підставі таких виконавчих документів: виконавчих листів та наказів, що видаються судами у передбачених законом випадках на підставі судових рішень, рішень третейського суду, рішень міжнародного комерційного арбітражу, рішень іноземних судів та на інших підставах, визначених законом або міжнародним договором України.

Згідно з частиною першою статті 18 Закону №1404-VIII виконавець зобов`язаний вживати передбачених цим Законом заходів щодо примусового виконання рішень, неупереджено, ефективно, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії.

Пунктом 1 частини другої статті 18 Закону №1404-VIII передбачено, що виконавець зобов`язаний здійснювати заходи примусового виконання рішень у спосіб та в порядку, які встановлені виконавчим документом і цим Законом.

За приписами пунктів 1, 16 частини третьої статті 18 Закону №1404-VIII виконавець під час здійснення виконавчого провадження має право: проводити перевірку виконання боржниками рішень, що підлягають виконанню відповідно до цього Закону; накладати стягнення у вигляді штрафу на фізичних, юридичних та посадових осіб у випадках, передбачених законом.

Відповідно до частин першої, другої статті 63 Закону №1404-VIII за рішеннями, за якими боржник зобов`язаний особисто вчинити певні дії або утриматися від їх вчинення, виконавець наступного робочого дня після закінчення строку, визначеного частиною шостою статті 26 цього Закону, перевіряє виконання рішення боржником. Якщо рішення підлягає негайному виконанню, виконавець перевіряє виконання рішення не пізніш як на третій робочий день після відкриття виконавчого провадження. У разі невиконання без поважних причин боржником рішення виконавець виносить постанову про накладення на боржника штрафу, в якій також зазначаються вимога виконати рішення протягом 10 робочих днів (за рішенням, що підлягає негайному виконанню, - протягом трьох робочих днів) та попередження про кримінальну відповідальність.

Частиною першою статті 75 Закону №1404-VIII визначено, що у разі невиконання без поважних причин у встановлений виконавцем строк рішення, що зобов`язує боржника виконати певні дії, та рішення про поновлення на роботі виконавець виносить постанову про накладення штрафу на боржника - фізичну особу у розмірі 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на посадових осіб - 200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на боржника - юридичну особу - 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян та встановлює новий строк виконання.

Отже, постанова про накладення штрафу за невиконання судового рішення може бути винесена лише за умови, що судове рішення не виконано боржником без поважних причин, тобто коли боржник мав реальну можливість виконати таке судове рішення, проте не зробив цього. Такі обставини мають бути перевірені державним виконавцем.

З тексту постанови державного виконавця Відділу ПВР Новосада О. Ю. від 08.04.2026 ВП №77592194 про накладення на боржника ГУ ПФУ у Волинській області штрафу у розмірі 5 100,00 грн видно, що її прийнято на підставі статей 63, 75 Закону №1404-VIII у зв`язку із невиконанням рішення суду. Постанова мотивована тим, що 22.01.2026 у зв`язку з надходженням заяви стягувача про невиконання боржником рішення, на електронну адресу боржника надіслано вимогу державного виконавця, якою зобов`язано боржника терміново вжити вичерпних заходів щодо виконання рішень суду, надати інформацію, копії документів про перерахунок пенсії та/або детальний розрахунок здійснених нарахувань та виплат пенсії стягувачу згідно із виконавчим документом та у випадку не здійснення нарахувань та/або виплат за виконавчим документом - вказати причини із посиланням на норми законодавства, повідомити чому при розрахунку вісім мінімальних пенсій за віком застосовується розмір мінімальної пенсії станом на 01 січня 2025 року, а не актуальний розмір мінімальної пенсії за віком. З додатків до листа (розрахунки пенсії) ГУ ПФУ у Волинській області вбачається, що боржником при розрахунку восьми мінімальних пенсій за віком застосовується неактуальний розмір мінімальної пенсії за віком 2 361,00 грн.

Отже, фактично основною підставою для накладення штрафу стало нарахування пенсії ОСОБА_1 у розмірі восьми мінімальних пенсій за віком без зміни розміру розрахункової величини згідно із Законом про Державний бюджет на відповідний рік, що встановлено державним виконавцем.

З рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області №907600124522 від 26.01.2026 (а.с. 22), яке досліджене судом, слідує, що розмір пенсії ОСОБА_1 , передбаченої статтею 54 Закону №796-ХІІ, - вісім мінімальних пенсій за віком з 01 березня 2024 року становить 18 888,00 грн (2 361 х 8), тобто, розмір пенсії обчислено з урахуванням прожиткового мінімуму 2 361,00 грн. Пенсія, передбачена статтею 54 Закону №796-ХІІ, у розмірі 18 888,00 грн виплачувалася і з 01 січня 2026 року.

Однак, 01 січня 2026 року набрав чинності Закон України від 03 грудня 2025 року №4695-IX Про Державний бюджет України на 2026 рік (далі Закон №4695-IX), статтею 7 якого установлено прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку для основних соціальних і демографічних груп населення, зокрема, осіб, які втратили працездатність, 2 595,00 грн.

Як слідує з матеріалів справи (а.с. 20), після накладення штрафу 20.04.2026, боржник ГУ ПФУ у Волинській області рішенням від 01.04.2026 №907600124522 здійснив перерахунок пенсії ОСОБА_1 з урахуванням розрахункової величини станом на 01 січня 2026 року. Так, основний розмір пенсії позивача визначений з врахуванням розміру прожиткового мінімуму 2 595,00 грн та становить 20 760,00 грн (2 595,00 х 8).

Отже, з наданих доказів слідує, що на момент прийняття постанови про накладення штрафу (08.04.2026) ГУ ПФУ у Волинській області неналежно виконало судове рішення. При цьому, в матеріалах справи відсутні докази інформування державного виконавця щодо правових підстав невиконання нарахування та виплати пенсії ОСОБА_1 у належному розмірі з 01 січня 2026 року. Натомість надані боржником пояснення не містять мотивованих обґрунтувань щодо застосування при обчисленні суми, еквівалентної восьми мінімальним пенсіям, розміру мінімальної пенсії за віком станом на 01 січня 2026 року. Боржник обмежився лише констатацією факту наявності невиплаченої заборгованості, покликаючись на відсутність відповідного фінансового забезпечення.

Оскільки органу державної виконавчої служби не надано доказів вжиття заходів зі сторони боржника для повного і своєчасного виконання рішення суду, тому доводи позивача про фактичне виконання рішення суду, зокрема, до прийняття постанови від 08.04.2026 у ВП №77592194 про накладення штрафу, не знайшли підтвердження.

Суд наголошує, що невиконання рішення суду без поважних причин у встановлений виконавцем строк є підставою відповідно до частини першої статті 75 Закону №1404-VIII для накладення на боржника штрафу (на юридичну особу - 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян та встановлює новий строк виконання).

З урахуванням встановлених обставин справи та наведених норм чинного законодавства України, які регулюють спірні правовідносини, суд дійшов висновку про те, що постановою про накладення штрафу від 08.04.2026 ВП №77592194 боржника ГУ ПФУ у Волинській області правомірно притягнуто до відповідальності за невиконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 14.10.2024 у справі №140/8039/24 без поважних причин, вказану постанову винесено за наявності фактичних та правових підстав (станом на 08.04.2026), у зв`язку із чим у задоволенні позовних вимог про скасування такої постанови належить відмовити.

Керуючись статтями 2, 72-77, 229, 243-246, 271, 272, 287 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області до Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Волинській області Львівського міжрегіонального управління Міністерства юстиції України, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача ОСОБА_1 про визнання протиправною та скасування постанови відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі апеляційного оскарження з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга може бути подана безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня з дня складення повного судового рішення.

Суддя С.Ф. Костюкевич