Єдиний державний реєстр судових рішень
ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
04 червня 2026 року ЛуцькСправа № 140/2437/26
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Смокович В.І., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Виконавчого комітету Луцької міської ради про визнання протиправною відмови та зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
Представник позивача, адвокат Шевчук Дар`я Олегівна, в інтересах ОСОБА_1 (далі ОСОБА_1 , позивач) звернулася з позовом до Виконавчого комітету Луцької міської ради (далі Виконавчий комітет, відповідач) про визнання протиправною відмови Виконавчого комітету від 23.10.2025 за вих. № 34-16/1523/2025 у взятті ОСОБА_1 на соціальний квартирний облік та зобов`язати відповідача повторно розглянути заяву позивача від 25.09.2025 про взяття на соціальний квартирний облік з урахуванням висновків суду.
В обґрунтування заявлених позовних вимог сторона позивача зазначає, що до початку повномасштабного вторгнення російської федерації в Україну ОСОБА_1 постійно проживала у місті Бердянськ Запорізької області та 26.02.2022 переїхала до міста Луцьк, де у встановленому законом порядку стала на облік як внутрішньо переміщена особа.
Оскільки позивачка не має власного житла на підконтрольній Україні території та потребує поліпшення житлових умов, вона звернулася до Луцької міської ради із заявою про взяття на соціальний квартирний облік.
Однак, рішенням Виконавчого комітету від 23.10.2025 № 34-16/1523/2025 позивачці відмовлено у взятті на соціальний квартирний облік з мотивів ненадання документів, що підтверджують право на проживання у житловому приміщенні (договору оренди/найму житла).
Обґрунтовуючи відмову, відповідач виходить із того, що позивачка має надати як документи, що підтверджують право на проживання, так і відомості про статус внутрішньо переміщеної особи одночасно. ОСОБА_1 вважає, що такий підхід є хибним, оскільки відповідач невірно тлумачить зазначену норму Закону та істотно звужує її зміст, чим створює штучні перешкоди для реалізації права позивача на житло.
Сторона позивача уважає, що відповідач допустив невірне тлумачення норми права та застосував її у спосіб, що суперечить граматичному змісту та принципу правової визначеності. За таких обставин, оскаржуване рішення є протиправним та підлягає скасуванню як таке, що безпідставно обмежує права позивачки, у зв`язку із чим просить адміністративний позов задовольнити (арк. спр. 1-3).
Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 02.03.2026 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі та ухвалено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін (арк. спр. 16).
Представник відповідача у відзиві на позовну заяву від 16.03.2026 позовні вимоги не визнав мотивуючи тим, що відповідно до статті 13 Законом України «Про житловий фонд соціального призначення», до заяви про взяття на соціальний квартирний облік додаються документи, які підтверджують обґрунтованість визнання у встановленому порядку громадянина малозабезпеченим та таким, що потребує надання соціального житла. Вичерпний перелік таких документів встановлюється місцевого самоврядування, який здійснює взяття на соціальний квартирний облік.
Відповідно до цієї інформаційної картки адміністративної послуги «Підготовка рішення про взяття громадян на соціальний квартирний облік» до переліку документів необхідних для надання послуги відносяться, серед іншого, Договір оренди (найму) житла - для осіб які винаймають житло (оригінал та копія).
Позивачем, під час надання заяви про взяття її на соціальний квартирний облік не надано наведеного вище документу, що і було підставою для винесення оскаржуваного рішення.
Зауважує, що Закон України «Про житловий фонд соціального призначення» має вищу юридичну силу ніж постанова Кабінету Міністрів України від 23.07.2008 №682, підлягають застосуванню норми Закону (арк. спр. 19-21).
На адресу суду від представника позивача 23.03.2026 надійшла відповідь на відзив, у якій представник позивача просила адміністративний позов задовольнити з підстав, викладених у ньому та додатково звернула увагу суду, що між Законом України «Про житловий фонд соціального призначення» та постановою Кабінету Міністрів України № 682 відсутня суперечність (колізія). Закон встановлює загальну норму щодо права осіб на соціальне житло, а Постанова, реалізуючи цей Закон, визначає конкретний перелік документів, необхідних для підтвердження такого права вразливою категорією осіб - внутрішньо переміщеними особами.
Отже, надання позивачкою інформації про фактичне місце проживання згідно з пунктом 2 Порядку № 682 є належним та достатнім способом виконання вимог Закону. Відповідач, ігноруючи цей підзаконний акт, фактично відмовляється від виконання встановленого державою порядку практичної реалізації Закону, що призводить до неправомірного обмеження доступу позивачки до житлових прав (арк. спр. 32-33).
Інших заяв по суті справи, передбачених Кодексом адміністративного судочинства України (далі - КАС України) до суду не надходило.
Суд, перевіривши доводи сторін у заявах по суті справи, дослідивши письмові докази на предмет належності, допустимості, достовірності кожного доказу окремо, а також достатності і взаємозв`язку доказів у їхній сукупності, встановив такі обставини.
Департаментом соціальної політики Луцької міської ради 06.06.2025 ОСОБА_1 видано довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи від 01.06.2025 №794-5003696279 (арк. спр. 8).
Позивач 25.09.2025 звернулась до міського голови із заявою щодо прийняття її на соціальний квартирний облік, у зв`язку з відсутністю власного життя. Зазначено щодо користування пільгами внутрішньо переміщеної особи. До вказаної заяви було додано: витяг з реєстру територіальної громади щодо реєстрації місця проживання особи на кожного члена сім`ї; ксерокопія документу, що підтверджує пільги; копія паспортів; довідка про взяття на обліку внутрішньо переміщеної особи та членів сім`ї (арк. спр. 10-11).
Виконавчий комітет листом від 23.10.2025 №34-16/1523/2025 повідомлено, що згідно з пунктом 2 Порядку взята громадян на соціальний квартирний облік, їх перебування на такому обліку та зняття з нього (Порядок затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 23.07.2008 № 682, із змінами) «2. У заяві про взята громадянина на облік зазначаються відомості про характеристику житлового приміщення, в якому проживають громадянин, який подає заяву, та члени його сім`ї (загальна та житлова площа квартири/приміщення, кількість кімнат у квартирі, а також документи, що підтверджують право на проживання в житловому приміщенні, або інформацію про фактичне місце проживання/перебування у разі, коли заява про взяття на облік подається внутрішньо переміщеною особою)».
У зв`язку з тим, що позивачем не надано документів, що підтверджують право ОСОБА_1 на проживання у житловому приміщенні (договір оренди/найму житла), у взятті на соціальний квартирний облік відмовлено (арк. спр. 12).
Уважаючи таку відмову Виконавчого комітету протиправною, ОСОБА_1 за захистом своїх прав та інтересів звернувся із даним позовом до суду.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд керується таким.
Відповідно до частини другою статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статті 47 Конституції України кожен має право на житло. Держава створює умови, за яких кожний громадянин матиме змогу побудувати житло, придбати його у власність або взяти в оренду. Громадянам, які потребують соціального захисту, житло надається державою та органами місцевого самоврядування безоплатно або за доступну для них плату відповідно до закону.
Правові, організаційні та соціальні засади державної політики щодо забезпечення конституційного права соціально незахищених верств населення України на отримання житла, визначені Законом України «Про житловий фонд соціального призначення» від 12.01.2006 № 3334-IV (далі - Закон № 3334-IV).
Згідно з статтею 1 Закону № 3334-IV соціальний квартирний облік це облік громадян України, які користуються правом на соціальне житло і перебувають у черзі на його отримання.
Частиною третьою статті 2 Закону № 3334-IV визначено, що соціальне житло надається органами місцевого самоврядування.
Відповідно до частини першої статті 5 Закону № 3334-IV житловий фонд соціального призначення формується органами місцевого самоврядування шляхом: 1) будівництва нового житла; 2) реконструкції існуючих жилих будинків, а також переобладнання нежилих будинків у жилі; 3) отримання житла, переданого в дар органам місцевого самоврядування українськими та іноземними юридичними та фізичними особами, міжнародними громадськими організаціями; 4) передачі в комунальну власність житла, вилученого на підставі судових рішень або визнаного в установленому законом порядку безхазяйним або відумерлим; 5) передачі забудовниками місцевим радам частки жилої площі в новозбудованих будинках на підставах, передбачених законодавством; 6) передачі з державної в комунальну власність соціального житла, побудованого за рахунок коштів державного бюджету; 7) використання на договірних засадах приватного житлового фонду; 8) набуття права власності на житло на інших підставах, не заборонених законом.
Повноваження органів місцевого самоврядування визначені статтею 9 Закону № 3334-IV. Так, органи місцевого самоврядування відповідно до закону:
1) створюють за рахунок коштів місцевих бюджетів, інших джерел фінансування житловий фонд соціального призначення;
2) здійснюють управління житловим фондом соціального призначення, організовують його належне обслуговування та ремонт, упорядкування та утримання прибудинкових територій;
3) здійснюють контроль за використанням соціального житла за призначенням, визначають виконавця житлових та комунальних послуг у порядку, встановленому законом, вживають заходів щодо забезпечення збереження житлового фонду соціального призначення незалежно від форми власності;
4) встановлюють плату за соціальне житло відповідно до статті 28 цього Закону;
5) приймають рішення про проведення реконструкції, капітального ремонту, переобладнання нежилих будинків у жилі або знесення непридатних для проживання жилих будинків з житлового фонду соціального призначення;
6) забезпечують пристосування жилих будинків до потреб осіб з інвалідністю та дітей з інвалідністю, які мешкають у них, шляхом обладнання спеціальними засобами і пристосуваннями під`їздів, сходових клітин та житла, займаного особами з інвалідністю чи сім`ями, в яких є особи з інвалідністю та/або діти з інвалідністю;
7) ведуть облік громадян, які мають право на отримання квартир, садибних (одноквартирних) жилих будинків із житлового фонду соціального призначення, приймають рішення про надання цим громадянам соціального житла на підставах і в порядку, визначених законом;
8) ведуть щорічний моніторинг сукупного доходу громадян, які перебувають на соціальному квартирному обліку або вже отримали таке житло;
9) укладають та розривають договори найму соціального житла;
10) затверджують у межах своїх повноважень місцеві програми розвитку соціального житла, здійснюють контроль за їх виконанням;
11) здійснюють інші повноваження у цій сфері відповідно до закону.
Підстави виникнення у громадянина права взяття на соціальний квартирний облік визначені статтею 10 Закону № 3334-IV.
Так, відповідно до частини першої статті 10 Закону № 3334-IV соціальний квартирний облік здійснюється відповідними органами місцевого самоврядування за місцем проживання громадян (для дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, які досягли 16 років, осіб із числа дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, - за місцем походження або проживання дітей такої категорії до встановлення опіки, піклування, влаштування в прийомні сім`ї, дитячі будинки сімейного типу, заклади для дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування; для внутрішньо переміщених осіб - за місцем перебування на обліку в Єдиній інформаційній базі даних про внутрішньо переміщених осіб; для дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, після досягнення ними 16 років, а також осіб з їх числа, місцем походження яких є населені пункти тимчасово окупованих територій Донецької та Луганської областей, територія населених пунктів на лінії зіткнення, тимчасово окупована територія Автономної Республіки Крим та міста Севастополя та які не перебувають на обліку внутрішньо переміщених осіб, - за місцем фактичного проживання на території населених пунктів України, крім тимчасово окупованих територій та територій населених пунктів на лінії зіткнення), які мають право на отримання квартир, садибних (одноквартирних) жилих будинків із житлового фонду соціального призначення, після набуття ними повної цивільної дієздатності відповідно до закону.
Департаментом соціальної політики Луцької міської ради 06.06.2025 ОСОБА_1 видано довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи від 01.06.2025 №794-5003696279. Зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 . Фактичне місце проживання/перебування: АДРЕСА_2 (арк. спр. 8).
Згідно з частиною другою статті 10 Закону № 3334-IV правом взяття на соціальний квартирний облік користуються громадяни України:
а) для яких таке житло є єдиним місцем проживання або які мають право на поліпшення житлових умов відповідно до закону;
б) середньомісячний сукупний дохід яких за попередній рік з розрахунку на одну особу в сумі менший від величини опосередкованої вартості найму житла в даному населеному пункті та прожиткового мінімуму, встановленого законодавством;
в) внутрішньо переміщені особи, які не мають іншого житла для проживання на підконтрольній українській владі території або житло яких зруйновано (знищене) або пошкоджене до стану, непридатного для проживання, внаслідок проведення антитерористичної операції та здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях.
Порядок взяття громадян на соціальний квартирний облік, їх перебування на такому обліку та зняття з нього затверджується Кабінетом Міністрів України (частина четверта статті 10 Закону № 3334-IV).
Відповідно до частини п`ятої статті 10 Закону № 3334-IV надання громадянам житла з житлового фонду соціального призначення здійснюється за рішенням відповідного органу місцевого самоврядування. Таке рішення є підставою для укладення відповідного договору найму соціального житла.
На виконання частини четвертої статті 10 Закону № 3334-IV Кабінетом Міністрів України постановою від 23.07.2008 №682 затверджено Порядок взяття громадян на соціальний квартирний облік, їх перебування на такому обліку та зняття (далі Порядок №682).
Відповідно до пункту 2 вказаного Порядку, У заяві про взяття громадянина на облік зазначаються відомості про характеристику житлового приміщення, в якому проживають громадянин, який подає заяву, та члени його сім`ї (загальна та житлова площа квартири/приміщення, кількість кімнат у квартирі, а також документи, що підтверджують право на проживання в житловому приміщенні, або інформацію про фактичне місце проживання/перебування у разі, коли заява про взяття на облік подається внутрішньо переміщеною особою).
До заяви про взяття громадянина на облік додаються такі документи:
витяг з реєстру територіальної громади, виданий відповідно до Закону України Про надання публічних (електронних публічних) послуг щодо декларування та реєстрації місця проживання в Україні (крім осіб, місце проживання яких зареєстроване на тимчасово окупованій Російською Федерацією території України, та бездомних осіб). Внутрішньо переміщені особи подають довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, передбачену Порядком оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 1 жовтня 2014 р. № 509 (Офіційний вісник України, 2014 р., № 81, ст. 2296; 2015 р., № 38, ст. 1145, № 70, ст. 2312). Бездомні особи подають довідку про прийняття на обслуговування в заклад для бездомних осіб згідно з додатком 9;
копії документів, що посвідчують особу та підтверджують громадянство України, громадянина, який подає заяву, та всіх членів його сім`ї (для осіб, які не досягли 14 років, - копії свідоцтв про народження), які проживають разом з ним, з пред`явленням оригіналів таких документів;
копії одного з передбачених Податковим кодексом України документа з даними про реєстраційний номер облікової картки платника податків громадянина, який подає заяву, та всіх членів його сім`ї, які проживають разом з ним (крім випадків, коли через свої релігійні переконання особи відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідному контролюючому органу і мають відмітку в паспорті) і бажають стати на облік, з пред`явленням оригіналів;
копії документів, виданих органами державної реєстрації актів цивільного стану або судом, що підтверджують родинні відносини між членами сім`ї (свідоцтва про народження, свідоцтва про шлюб, свідоцтва про розірвання шлюбу, рішення суду про розірвання шлюбу, яке набрало законної сили, витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян), з пред`явленням оригіналів;
копії документів, що підтверджують право громадянина, який подає заяву, та членів його сім`ї на надання пільг під час взяття на облік;
довідки про доходи громадянина, який подає заяву, та членів його сім`ї за попередній рік.
Для дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, та осіб з їх числа під час визначення середньомісячного сукупного доходу не враховуються соціальна стипендія, пенсія у зв`язку з втратою годувальника та аліменти на утримання дитини;
відомості про вартість майна, що перебуває у власності громадянина, який подає заяву, та членів його сім`ї на момент взяття на соціальний квартирний облік (крім вартості майнових прав чи прав власності на нерухоме майно, що розташоване на територіях активних бойових дій, територіях активних бойових дій, на яких функціонують державні електронні інформаційні ресурси, або тимчасово окупованих Російською Федерацією територіях України, включених до переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженого Мінрозвитку, для яких не визначена дата завершення бойових дій або тимчасової окупації), а також майна, яке пошкоджене або знищене внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України, та відомості про яке внесені у Державний реєстр майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України.
До заяви про взяття на облік, крім зазначених документів, у разі наявності у громадянина, який подає заяву, або членів його сім`ї житла, знищеного або пошкодженого (до ступеня, непридатного для проживання) внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією Російської Федерації проти України, такий громадянин подає відомості з Державного реєстру майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією Російської Федерації проти України (за технічної можливості), або акт комісійного обстеження та/або звіт з технічного обстеження, складені відповідно до Порядку виконання невідкладних робіт щодо ліквідації наслідків збройної агресії Російської Федерації, пов`язаних із пошкодженням будівель та споруд, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19 квітня 2022 р. № 473 (Офіційний вісник України, 2022 р., № 37, ст. 1981).
До заяви про взяття на облік дитини-сироти, дитини, позбавленої батьківського піклування, особи з їх числа, крім зазначених документів, додаються:
копії документів, що підтверджують статус дитини-сироти, дитини, позбавленої батьківського піклування, особи з їх числа;
довідка про те, що дитина-сирота, дитина, позбавлена батьківського піклування, особа з їх числа не перебуває на обліку за місцем її проживання.
У разі наявності технологічного забезпечення для обміну електронними даними у системі електронної інформаційної взаємодії відомості, необхідні для взяття на облік, орган місцевого самоврядування отримує шляхом доступу до даних інформаційних систем, баз даних, реєстрів згідно з Положенням про електронну взаємодію державних електронних інформаційних ресурсів, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 8 вересня 2016 р. № 606 (Офіційний вісник України, 2016 р., № 73, ст. 2455).
У разі відсутності технологічного забезпечення для обміну електронними даними у системі електронної інформаційної взаємодії або відсутності відомостей, необхідних для взяття на облік, в інформаційних системах, базах даних, реєстрах такі відомості орган місцевого самоврядування отримує від громадянина, який подає заяву.
Поряд із тим сум враховує, що порядок взяття громадян на соціальний квартирний облік визначений також статтею 13 Закону № 3334-IV.
Так, згідно з частиною першою статті 13 Закону № 3334-IV взяття громадян на соціальний квартирний облік здійснюється за рішенням органу місцевого самоврядування на підставі їх письмової заяви.
Відповідно до частини третьої статті 13 Закону № 3334-IV, До заяви про взяття на соціальний квартирний облік додаються документи, які підтверджують обґрунтованість визнання у встановленому порядку громадянина малозабезпеченим та таким, що потребує надання соціального житла. Вичерпний перелік таких документів встановлюється органом місцевого самоврядування, який здійснює взяття на соціальний квартирний облік.
Внутрішньо переміщена особа до заяви про взяття на соціальний квартирний облік, крім зазначених документів, додає копію довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи та копії довідок про взяття на такий облік членів її сім`ї.
Рішенням Луцької міської ради від 26.03.2025 №73/121 «Про затвердження Регламенту департаменту «Центр надання адміністративних послуг у місті Луцьку» Луцької міської ради у новій редакції» затверджено Регламент департаменту «Центр надання адміністративних послуг у місті Луцьку» Луцької міської ради у новій редакції згідно з додатком (далі - Регламент) (https://www.lutskrada.gov.ua/documents/17418564653602064-pro-zatverdzhennya reglamentu-departamentu-tsentr-nadannya-administrativnikh-poslug-u-misti-lutsku lutskoi-miskoi-radi-u-noviy-redaktsii).
Відповідно до пункту 2.8 Регламенту Інформаційна картка адміністративної послуги містить інформацію для суб`єкта звернення щодо порядку надання послуги, переліку документів, розробляється для кожної послуги СНАП.
Розділом 3 Регламенту передбачено, що основна інформація для суб`єкта звернення щодо надання адміністративної послуги описується в Інформаційній картці, а порядок її надання - у Технологічній картці, що опрацьовуються керівником СНАП, погоджуються директором Департаменту ЦНАП та затверджуються профільним заступником міського голови. Інформаційна картка оприлюднюється на вебресурсах.
Інформаційна картка адміністративної послуги «Підготовка рішення про взяття громадян на соціальний квартирний облік» розміщена на сайті Луцької міської ради (https://www.lutskrada.gov.ua/pages/zhytlovi pytannia).
Відповідно до цієї інформаційної картки до переліку документів необхідних для надання послуги відносяться:
1. заява (рекомендовано формуляр 01);
2. витяг з реєстру територіальної громади щодо реєстрації місця проживання (перебування) особи на кожного члена сім`ї (крім ВПО);
3. довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи та членів її сім`ї (для ВПО) (оригінали та копії);
4. паспорти громадян України (оригінали та копії);
5. свідоцтво про шлюб (оригінал та копія);
6. свідоцтва про народження дітей (оригінали та копії);
7. реєстраційні номери облікових карток платника податків з Державного реєстру фізичних осіб платників податків (оригінали та копії);
8. документ, що підтверджує пільги (при наявності) (оригінал та копія);
9. договір оренди (найму) житла - для осіб які винаймають житло (оригінал та копія);
10. довідки про доходи громадянина та членів сім`ї за 12 останніх місяців:
- з місця роботи;
- з департаменту соціальної політики про виплати державних допомог, або їх відсутність (пр-т Волі, 4а);
- з управління пенсійного фонду про виплати пенсій, або їх відсутність (пр-т Президента Грушевського, 1);
- з Луцького міського центру зайнятості - для непрацюючих (вул. Сергія Тимошенка, 2);
- з виконавчої служби - для одиноких матерів (вул. Винниченка, 27а);
11. Відомості про наявність (відсутність) транспортних засобів громадянина та членів його сім`ї з головного сервісного центру МВС (вул. Рівненська, 74, с. Струмівка, Луцький район);
12.Довіреність (доручення) - для уповноваженої особи (оригінал та копія).
Як встановлено судом, 25.09.2025 ОСОБА_1 звернулася до міського голови із заявою щодо прийняття її на соціальний квартирний облік, у зв`язку з відсутністю власного життя. Зазначено щодо користування пільгами внутрішньо переміщеної особи. До вказаної заяви було додано: витяг з реєстру територіальної громади щодо реєстрації місця проживання особи на кожного члена сім`ї; ксерокопія документу, що підтверджує пільги; копія паспортів; довідка про взяття на обліку внутрішньо переміщеної особи та членів сім`ї (арк. спр. 10-11).
Виконавчий комітет листом від 23.10.2025 №34-16/1523/2025 повідомлено, що згідно з пунктом 2 Порядку взята громадян на соціальний квартирний облік, їх перебування на такому обліку та зняття з нього (Порядок затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 23.07.2008 № 682, із змінами) «2. У заяві про взята громадянина на облік зазначаються відомості про характеристику житлового приміщення, в якому проживають громадянин, який подає заяву, та члени його сім`ї (загальна та житлова площа квартири/приміщення, кількість кімнат у квартирі, а також документи, що підтверджують право на проживання в житловому приміщенні, або інформацію про фактичне місце проживання/перебування у разі, коли заява про взяття на облік подається внутрішньо переміщеною особою)».
У зв`язку з тим, що позивачем не надано документів, що підтверджують право ОСОБА_1 на проживання у житловому приміщенні (договір оренди/найму житла), у взятті на соціальний квартирний облік відмовлено (арк. спр. 12).
В контексті наданої відмови суд зауважує, що згідно з пунктом 9 Інформаційної картки адміністративної послуги «Підготовка рішення про взяття громадян на соціальний квартирний облік», обов`язок надання договору оренди (найму) житла покладається виключно на осіб, які фактично винаймають житло на підставі таких цивільно-правових правочинів.
Водночас матеріали справи не містять, а відповідачем не надано жодних доказів того, що ОСОБА_1 проживає у місті Луцьку саме на умовах договору оренди (найму) житла.
Суд враховує, що внутрішньо переміщені особи, які змушені були залишити свої домівки внаслідок збройної агресії проти України, нерідко проживають у місцях компактного поселення, у родичів, знайомих або на підставі усних домовленостей.
Відповідно до пункту 2 Порядку №682 у заяві про взяття громадянина на соціальний квартирний облік зазначаються, зокрема, документи, що підтверджують право на проживання у житловому приміщенні, або інформація про фактичне місце проживання/перебування у разі, коли така заява подається внутрішньо переміщеною особою.
Таким чином, наведеною нормою для внутрішньо переміщених осіб передбачено окремий спосіб підтвердження відомостей щодо місця проживання/перебування шляхом зазначення інформації про фактичне місце проживання/перебування, без встановлення обов`язку подання документів, що підтверджують право користування житловим приміщенням.
Як встановлено судом, у заяві від 25.09.2025 позивачем зазначено інформацію про фактичне місце проживання/перебування. При цьому адреса фактичного проживання, зазначена у заяві, відповідає адресі, вказаній у довідці про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, яка була подана відповідачу разом із іншими документами.
Поведінка відповідача, яка полягала у відмові про взяття на соціальний квартирний облік через відсутність договору оренди за наявності чинної довідки внутрішньо переміщеної особи з аналогічною адресою проживання, позбавлена логічного та правового сенсу, оскільки мета ідентифікації фактичного перебування особи в межах територіальної громади вже була досягнута.
За таких обставин суд приходить до висновку, що позивачем виконано вимоги пункту 2 Порядку №682 щодо надання інформації про фактичне місце проживання/перебування внутрішньо переміщеної особи, тоді як відповідач, фактично ототожнивши статус внутрішньо переміщеної особи із особою, яка винаймає житло, безпідставно відмовив у взятті ОСОБА_1 на соціальний квартирний облік виключно у зв`язку із відсутністю договору оренди (найму) житла.
Щодо зобов`язання Виконавчий комітет повторно розглянути заяву позивача від 25.09.2025 про взяття на соціальний квартирний облік з урахуванням висновків суду, суд приходиться до переконання, що такий спосіб захисту є ефективним та забезпечує поновлення порушеного права.
У контексті оцінки кожного аргументу (доводу), наданого стороною, суд звертає увагу на позицію Європейського суду з прав людини, зокрема, у справах «Проніна проти України» (пункт 23) і «Серявін та інші проти України» (пункт 58): принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, передбачає, що у рішеннях судів і інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення.
Зважаючи на такий підхід Європейського суду з прав людини до оцінки доводів кожного учасника справи, суд уважає, що в повній мірі надав оцінку аргументам (доводам) сторін, які мають значення для правильного вирішення спору та прийняття судом законного обґрунтованого рішення.
Згідно з вимогами статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідно до статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
Таким чином, з урахуванням встановлених обставин справи та наведених норм чинного законодавства України, виходячи з наданих суду статтею 245 КАС України повноважень, суд уважає за належне задовольнити позов ОСОБА_1 шляхом визнавання протиправним та скасування відмови Виконавчого комітету у взятті ОСОБА_1 на соціальний квартирний облік, викладеній у листі від 23.10.2025 № 34-16/1523/2025 та зобов`язати відповідача повторно розглянути заяву позивача від 25.09.2025 про взяття на соціальний квартирний облік з урахуванням висновків суду.
Відповідно до статті 244 КАС України суд під час ухвалення рішення вирішує, як розподілити між сторонами судові витрати.
Відповідно до частин першої, третьої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа. При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.
Отже, на користь позивача необхідно стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача судовий збір в сумі 1 064,96 грн, сплачений квитанцією від 16.02.2026 № 1.533815971.1 (арк. спр. 4).
Керуючись статтями 139, 243-246, 262, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) до Виконавчого комітету Луцької міської ради (43025, Волинська область, місто Луцьк, вулиця Богдана Хмельницького, будинок 19, ідентифікаційний код юридичної особи 04051327) про визнання протиправною відмови та зобов`язання вчинити дії задовольнити.
Визнати протиправною та скасувати відмову Виконавчого комітету Луцької міської ради у взятті ОСОБА_1 на соціальний квартирний облік, викладеній у листі від 23 жовтня 2025 року № 34-16/1523/2025.
Зобов`язати Виконавчий комітет Луцької міської ради повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 25 вересня 2025 року про взяття на соціальний квартирний облік з урахуванням висновків суду.
Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Виконавчого комітету Луцької міської ради судовий збір в сумі 1 064,96 грн (одна тисяча шістдесят чотири гривні 96 копійок).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя В.І. Смокович