Єдиний державний реєстр судових рішень
ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
04 червня 2026 року ЛуцькСправа № 140/5261/26
Волинський окружний адміністративний суд у складі судді Стецика Н.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (далі ОСОБА_1 , позивач) звернулася до суду із позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (далі ГУ ПФУ у Волинській області, відповідач) про визнання протиправними дій щодо непроведення нарахування та виплати індексації основного розміру пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 25 лютого 2025 року №209 Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціа льного захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році; зобов`язання відповідача здійснити нарахування та виплату основного розміру пенсії, з урахуванням індексації пенсії згідно із постановою Кабінету Міністрів України від 25 лютого 2025 року №209 Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році, за період в межах визначеного Законом строку позовної давності (6 місяців), з урахуванням раніше виплачених сум.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач є особою з інвалідністю ІІІ групи внаслідок захворювання, пов`язаного з наслідками Чорнобильської катастрофи, та отримує пенсію відповідно до статті 54 Закону України від 28.02.1991 №796-ХІІ Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи (далі Закон №796-ХІІ).
Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 07.11.2024 у справі №140/8140/24, залишеним без змін постановою суду апеляційної інстанції, відповідача було зобов`язано здійснити позивачу перерахунок пенсії, передбаченої статтею 54 Закону №796-ХІІ, у розмірі шести мінімальних пенсій за віком. На виконання зазначеного судового рішення відповідачем проведено відповідний перерахунок пенсії.
Позивач зазначає, що відповідно до підпункту 3 пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 25.02.2025 №209 розміри пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання внаслідок Чорнобильської катастрофи, передбачені частиною третьою статті 54 Закону №796-ХІІ, підлягають підвищенню на коефіцієнт збільшення 1,115. Незважаючи на це, відповідач відмовив у проведенні такого перерахунку, посилаючись на те, що рішення суду у справі №140/8140/24 не містить зобов`язання щодо проведення індексації пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 25.02.2025 №209.
На думку позивача, оскільки вона отримує пенсію по інвалідності, передбачену статтею 54 Закону №796-ХІІ, на неї поширюються усі передбачені законом гарантії щодо щорічної індексації пенсії. При цьому проведений на виконання судового рішення перерахунок пенсії був спрямований виключно на відновлення порушеного права на належний розмір пенсії та не змінює правової природи пенсійного забезпечення.
Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 30.04.2026 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі за вказаним позовом та ухвалено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
У відзиві на позовну заяву відповідач позов не визнав та просив відмовити у його задоволенні.
В обґрунтування заперечень зазначив, що позивач перебуває на обліку в органах Пенсійного фонду України та з 12.07.2021 отримує пенсію по ІІІ групі інвалідності відповідно до статті 54 Закону №796-ХІІ. На виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 07.11.2024 у справі №140/8140/24 відповідачем проведено перерахунок пенсії позивача, а її основний розмір визначено у сумі 14166 грн.
Відповідач вважає, що положення частини четвертої статті 54 Закону №796-ХІІ щодо щорічної індексації застосовуються виключно до пенсій, обчислених у розмірах, визначених частиною третьою цієї статті у редакції Закону України від 29.06.2021 №1584-ІХ Про внесення змін до Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи щодо підвищення рівня пенсійного забезпечення окремих категорій осіб. Оскільки пенсія позивача виплачується у розмірі шести мінімальних пенсій за віком на виконання судового рішення, відповідач вважає, що підстави для її індексації відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 25.02.2025 №209 відсутні.
Крім того, відповідач посилається на висновки Верховного Суду, викладені у постанові від 16.12.2024 у справі №400/6254/24, та зазначає, що перерахунок пенсії у зв`язку зі зміною прожиткового мінімуму вже містить елементи компенсації інфляційних процесів, а тому проведення додаткової індексації призвело б до подвійного підвищення пенсійної виплати без належних правових підстав.
Інші заяви по суті справи не надходили.
Враховуючи вимоги статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) судом розглянуто дану справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Дослідивши письмові докази та письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд встановив наступне.
ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Волинській області та з 12.07.2021 отримує пенсію по інвалідності відповідно до вимог Закону №796-XII.
Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 07.11.2024 у справі №140/8140/24, яке набрало законної сили 07.02.2025, зобов`язано ГУ ПФУ у Волинській області здійснити ОСОБА_1 з 05.02.2024 перерахунок та виплату пенсії, передбаченої статтею 54 Закону України від 28.02.1991 №796-ХІІ Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, у розмірі шести мінімальних пенсій за віком.
На виконання зазначеного рішення суду відповідач провів відповідний перерахунок пенсії, визначивши основний розмір пенсії позивача у сумі 14166 грн.
Позивач звернулася до відповідача із заявою про проведення перерахунку та виплати пенсії з урахуванням індексації пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 25.02.2025 №209 Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році.
На звернення позивача ГУ ПФУ у Волинській області листом від 31.03.2026 №6970-5185/Х-02/8-0300/26 повідомило, що рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 07.11.2025 у справі№140/8140/24, яке набрало законної сили 07.02.2025, зобов`язано ГУ ПФУ у Волинській області здійснити позивачу з 05.02.2024 перерахунок та виплату пенсії, передбаченої статтею 54 Закону України від 28.02.1991 №796-ХІІ Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, у розмірі шести мінімальних пенсій за віком. Головним управлінням проведено перерахунок пенсії на виконання даного рішення суду.
Пенсійний орган зазначив, що згадане рішення суду не містить зобов`язань щодо проведення перерахунку пенсії з 01.03.2025 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 25.02.2025 №209 Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році. Враховуючи вищевикладене, для проведення перерахунку пенсії відповідно до Постанови №209 немає підстав.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступне.
Правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України визначає Закон України Про індексацію грошових доходів населення від 03.07.1991 №1282-XII (далі Закон №1282-XII).
Відповідно до статті 1 Закону №1282-XII індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.
Згідно приписів статті 2 Закону №1282-XII індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема пенсії.
Обов`язковий характер індексації визначається статтею 18 Закону України Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії від 05.10.2000 №2017-III (далі Закон №2017-III) у якій зазначається, що законами України з метою надання соціальної підтримки населенню України в цілому та окремим категоріям громадян встановлюються державні гарантії, зокрема щодо індексації доходів населення з метою підтримання достатнього життєвого рівня громадян та купівельної спроможності їх грошових доходів в умовах зростання цін.
Державні соціальні гарантії є обов`язковими для всіх державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності (частина друга статті 19 Закону №2017-III).
Економічною підставою для проведення індексації грошових доходів населення згідно зі статтею 4 Закону №1282-XII, є факт, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотки.
Порядок проведення індексації грошових доходів населення визначається Кабінетом Міністрів України (частина друга статті 9 Закону №1282-XII).
У зв`язку із необхідністю вдосконалення пенсійного забезпечення громадян, визначення дати щорічної індексації пенсії та кола осіб, яким пенсії індексуються, 15.02.2022 було прийнято Закон України Про внесення змін до деяких законів України щодо вдосконалення пенсійного законодавства №2040-ІХ, яким частину п`яту статті 2 Закону №1282-XII було викладено в новій редакції.
Так, частиною п`ятою статті 2 Закону №1282-XII в редакції Закону №2040-ІХ визначено, що індексація пенсій проводиться у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, із застосуванням коефіцієнта збільшення, що визначається відповідно до абзаців другого і третього частини другої статті 42 Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, визначені Законом України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування від 09.07.2003 №1058-ІV (далі Закон №1058-ІV).
Преамбулою указаного Закону України закріплено, що зміна умов і норм загальнообов`язкового державного пенсійного страхування здійснюється виключно шляхом внесення змін до цього Закону України.
Відповідно до частини другої статті 42 Закону №1058-ІV для забезпечення індексації пенсії щороку з 1 березня проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.
Показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, щороку збільшується на коефіцієнт, що відповідає 50 відсоткам показника зростання споживчих цін за попередній рік та 50 відсоткам показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.
У разі відсутності дефіциту коштів Пенсійного фонду для фінансування виплати пенсій у солідарній системі розмір щорічного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, передбачений абзацом другим цієї частини, може бути збільшений, але не повинен перевищувати 100 відсотків показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.
Розмір та порядок такого збільшення визначаються у межах бюджету Пенсійного фонду за рішенням Кабінету Міністрів України з урахуванням мінімального розміру збільшення, визначеного абзацом другим цієї частини.
25 лютого 2025 року Кабінетом Міністрів України прийнято Постанову №209 Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткові заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році (далі Постанова № 209).
Згідно з п.1 Постанови № 209, установлено, що з 1 березня 2025 року перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 року № 124 Питання проведення індексації пенсій у 2019 році, проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,115.
Відповідно до пп.3 п. 2 Постанови № 209 з 1 березня 2025 року розміри пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання внаслідок Чорнобильської катастрофи, передбачені частиною третьою статті 54 Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, підвищені відповідно до підпункту 3 пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 23 лютого 2024 року № 185 Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році, підвищуються на коефіцієнт збільшення, установлений пунктом 1 цієї постанови, з урахуванням положень, передбачених пунктом 3 цієї постанови.
Пунктом 3 Постанови, установлено, що:
у разі, коли розмір підвищення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктом 1 і підпунктами 1-7 пункту 2 цієї постанови, не досягає 100 гривень, встановлюється щомісячна доплата до пенсії в сумі, що не вистачає до зазначеного розміру, яка враховується під час подальших перерахунків пенсії;
розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктом 1 та підпунктами 1-7 пункту 2 цієї постанови, не може перевищувати 1500 гривень
Відповідно до частини 4 статті 54 Закону №796-ХІІ, розміри пенсії, передбачені частиною третьою цієї статті, починаючи з 2022 року щороку з 1 березня індексуються у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, з урахуванням коефіцієнта збільшення, що визначається відповідно до абзаців другого і третього частини другої статті 42 Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування.
Аналіз вказаних положень вказує на те, що пенсії по інвалідності, що настали внаслідок каліцтва чи захворювання внаслідок Чорнобильської катастрофи, передбачені частиною 3 статті 54 Закону № 796-ХІІ, підлягають індексації у 2025 році із застосовуванням коефіцієнта збільшення 1,115.
Верховний Суд у складі Судової палати з розгляду справ щодо захисту соціальних прав Касаційного адміністративного суду у постанові від 16.04.2025 по справі №200/5836/24 виснував, що при проведенні перерахунку пенсій, призначених у 2020 - 2023 роках згідно з Законом №1058-IV, у зв`язку з щорічною індексацією, збільшенню підлягає показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, як це передбачено частиною другою статті 42 Закону №1058-IV. Застосуванню також підлягають відповідні постанови Кабінету Міністрів України Про додаткові заходи соціального захисту пенсіонерів у 2021 році від 22 лютого 2021 року №127, Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році" від 16 лютого 2022 року №118, Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році від 24 лютого 2023 року №168. Порядок №124 підлягає застосуванню виключно в частині, яка не суперечить положенням Закону №1058-IV.
З огляду на визначення загальних засад пріоритетності законів над підзаконними актами судова палата дійшла висновку, що застосування при проведенні індексації пенсій, починаючи з 2020 року, відповідно до частини другої статті 42 Закону №1058-IV положень пункту 5 Порядку №124, є протиправним. З врахуванням вищевикладеного, абзац перший в сукупності з абзацом другим пункту 5 Порядку №124 повинні застосовуватися лише у відповідності з частиною другою статті 42 Закону №1058-IV, тобто під час проведення індексації повинен застосовуватися показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для обчислення вказаної пенсії. Тому, застосовуючи наведені вище норми права, судова палата констатувала, що органи ПФУ, здійснюючи перерахунок пенсії у 2024-2025 роках повинні застосовувати коефіцієнти збільшення 1,0796, 1,115 відповідно до показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески та який враховується для обчислення пенсії.
Оскільки постановою Кабінету Міністрів України від 25 лютого 2025 року №209 Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткові заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році передбачено підвищення на коефіцієнт збільшення 1,115, зокрема пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання внаслідок Чорнобильської катастрофи, передбачених частиною третьою статті 54 Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, суд дійшов висновку, що відмова відповідача у проведенні позивачу відповідної індексації не ґрунтується на вимогах чинного законодавства та є протиправною.
Суд звертає увагу, що перерахунок пенсії, проведений відповідачем на виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 07.11.2024 у справі №140/8140/24, не є самостійним видом підвищення пенсійної виплати, який виключає застосування передбачених законом механізмів її подальшого перерахунку чи індексації. Зазначеним судовим рішенням не було встановлено нового виду пенсії або особливого порядку її виплати, а лише поновлено порушене право позивача на отримання пенсії у розмірі, гарантованому статтею 54 Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи. Тому після виконання такого рішення пенсія позивача продовжує залишатися пенсією, призначеною відповідно до зазначеного Закону, та підлягає усім передбаченим законодавством перерахункам, підвищенням та індексації на загальних підставах.
Суд також враховує, що індексація є окремим механізмом державних гарантій, спрямованим на часткове або повне відшкодування подорожчання споживчих товарів і послуг, а тому сама по собі не може ототожнюватися із перерахунком пенсії, проведеним на виконання судового рішення з метою усунення попереднього порушення права особи.
Посилання відповідача на постанову Верховного Суду від 16.12.2024 у справі №400/6254/24 суд відхиляє, оскільки висновки, викладені у ній, сформовані за інших фактичних обставин та іншого нормативного регулювання, тоді як предметом спору у цій справі є право на індексацію пенсії відповідно до частини четвертої статті 54 Закону №796-ХІІ та постанови Кабінету Міністрів України від 25.02.2025 №209.
За наведених обставин суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню шляхом визнання протиправними дій ГУ ПФУ у Волинській області щодо відмови позивачу у проведенні індексації пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 25.02.2025 №209 Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткові заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році та зобов`язання відповідача здійснити з 23.10.2025, тобто в межах шестимісячного строку звернення до суду, перерахунок і виплату пенсії позивача з урахуванням індексації, передбаченої зазначеною постановою, та з урахуванням раніше виплачених сум.
Оскільки позивач звільнена від сплати судового збору, доказів понесення нею інших судових витрат матеріали справи не містять, судові витрати розподілу не підлягають.
Керуючись статтями 243-246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити повністю.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області щодо відмови ОСОБА_1 у проведенні індексації пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 25 лютого 2025 року №209 Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткові заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області здійснити ОСОБА_1 з 23 жовтня 2025 року перерахунок та виплату пенсії з урахуванням індексації, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 25 лютого 2025 року №209 Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткові заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році, з урахуванням раніше виплачених сум.
Рішення набирає законної сили в порядку та строки, визначені статтею 255 КАС України, та може бути оскаржене в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ).
Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області (43027, Волинська область, місто Луцьк, Київський майдан, будинок 6; ідентифікаційний код юридичної особи 13358826).
Суддя Н. В. Стецик