Рішення № 13711454, 08.02.2011, Господарський суд Вінницької області

Дата ухвалення
08.02.2011
Номер справи
9/4/2011/5003
Номер документу
13711454
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

21036, м. Вінниця, Хмельницьке шосе, 7 тел. 66-03-00, 66-11-31 http://vn.arbitr.gov.ua

_________________

І м е н е м У к р а ї н и

РІШЕННЯ

08 лютого 2011 р.

Справа 9/4/2011/5003

за позовом:Прокурора м. Вінниці (21100, м. Вінниця, пров. Цегельний, 8) в інтересах держави в особі Вінницької міської ради, код ЄДРПОУ 25512617 (21050, м. Вінниця, вул. Соборна, 59)

до:Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1, ідентиф. номер НОМЕР_1 (АДРЕСА_1)

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - Головне управління Держкомзему у Вінницькій області (21027, м. Вінниця, вул. Келецька, 63)

про звільнення самовільно зайнятої земельної ділянки і відшкодування шкоди в сумі 3291,69 грн.

Головуючий суддя Балтак О.О.

Секретар судового засідання Білоус І.М.

Представники сторін:

прокуратури м. Вінниці:Мельниченко В.М. - прокурор;

позивача: Олексюк Т.С.- представник за довіреністю;

відповідача: ОСОБА_1;

третьої особи без самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - державний інспектор з контролю за використанням і охороною земель Головного управління Держкомзему у Вінницькій обл. - Вітюк О.О.

ВСТАНОВИВ :

Прокурором міста Вінниці в інтересах держави в особі Вінницької міської ради заявлено позов до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про звільнення самовільно зайнятих земельних ділянок, загальною площею 0,0163 га, розташованих по АДРЕСА_2 з приведенням їх у первинний стан з відшкодуванням у зв"язку з цим завданої шкоди в сумі 3291,69 грн.

Ухвалою господарського суду Вінницької області від 27.01.11р., за згаданим позовом, порушено провадження у справі № 9/4/2011/5003 і призначено її до розгляду на 08.02.2011р.

В судовому засіданні 08.02.2011р. прокурор та представник позивача позов підтримали в повному обсязі та наполягали на його задоволенні.

В свою чергу, відповідач проти заявлених позовних вимог заперечив. Однак, а ні відзиву на позовну заяву №15/вих-11 від 20.01.11р. (вх.5003/137/2011 від 26.01.11р.), ні доказів в обгрунтування своїх доводів чи заперечень суду не надав. Разом з тим дій, передбачених законодавством по оскарженню документів та заходів складених та вжитих по відношенню до нього державним інспектором з контролю за використанням і охороною земель Головного управління Держкомзему у Вінницькій області Вітюком О.О. за фактом вчинення адміністративного правопорушення не вчинив.

Заслухавши пояснення учасників процесу, розглянувши матеріали справи, оцінивши наявні у справі докази, на засадах всебічного, повно і об'єктивного розгляду в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, судом встановлено наступне.

21 вересня 2010р. прокуратурою міста Вінниці спільно з державним інспектором з контролю за використанням і охороною земель Головного управління Держкомзему у Вінницькій області проведено перевірку дотримання вимог земельного законодавства на території Вінницької міської ради, в процесі проведення якої встановлено, що суб"єктом підприємницької діяльності ОСОБА_1 самовільно використовуються три земельні ділянки, загальною площею 0,0163 га, розташованих по АДРЕСА_2, із земель громадської та житлової забудови Вінницької міської ради, для розміщення автостоянки (комерційного використання), за відсутності відповідного рішення Вінницької міської ради про передачу зазначених земельних ділянок у власність або надання у користування (оренду), а також за відсутності вчиненого правочину щодо даних ділянок. За результатами вищезазначеної перевірки складено акт перевірки дотримання вимог земельного законодавства від 21.09.2010р., акт обстеження земельної ділянки за № 61 від 21.09.2010р.

21.09.2010р. у звязку з виявленими порушеннями земельного законодавства державним інспектором з контролю за використанням і охороною земель Головного управління Держкомзему у Вінницькій області Вітюком О.О. в присутності фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 складені протокол про адміністративне правопорушення №00176, постанова про накладення адміністративного стягнення №101-03-31/98 та видано припис за №00211, яким відповідача зобовязано в тридцятиденний термін усунути виявлене порушення земельного законодавства.

Зважаючи на наведене, за самовільне зайняття земельних ділянок, загальною площею 0,0163 га, розташованих по АДРЕСА_2, відповідачем - фізичною особою -підприємцем ОСОБА_1 заподіяна державі в особі Вінницької міської ради шкода у розмірі 3291,69 грн., що підтверджується розрахунком розміру шкоди від 21.09.2010р. (а.с.13). Дана шкода нарахована відповідно до Методики визначення розміру шкоди, завданої внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття грунтового покриву (родючого шару) без спеціального дозволу, затвердженої постановою КМУ від 25 липня 2007р. №963.

Відповідно до розрахунку від 21.09.2010р. розмір шкоди, заподіяної відповідачем самовільним зайняттям земельних ділянок, загальною площею 0,0163 га обраховано за формулою Шс = Пс * (Нпз * Кн * Кк)* Кф*Кі

Пс - площа самовільно зайнятої земельної ділянки становить - 0,0163га.

Нп - середньорічний дохід, який можна отримати від використання земель житлової та громадської забудови за цільовим призначенням, відповідно до групи населених пунктів за чисельністю населення, визначений у додатку 5, грн./га - 32208.

Кн - коефіцієнт, що застосовується до населених пунктів обласного значення, м. Києва та м. Севастополя, визначений у додатку 6 - 2.

Кф - коефіцієнт функціонального використання земель, визначений у додатку 4 становить - 2,5.

Кі - коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель, який дорівнює добутку коефіцієнтів індексації нормативної грошової оцінки земель за 2007 рік та наступні роки, що визначається відповідно до Порядку проведення індексації грошової оцінки земель, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 травня 2000 р. № 783 індексується щорічно і становить - 1,254.

Заподіяна шкода становить 0,0163 га * 32208 * 2 * 2,5 * 1,254 = 3291,69 грн.

З метою досудового врегулювання спору, Головне управління Держкомзему у Вінницькій області письмовим повідомленням № 132 від 21.09.2010р. (а.с. 15) повідомляло відповідача про необхідність відшкодувати шкоду, завдану самовільним зайняттям земельних ділянок в сумі 3291,69 грн.

Однак, дане повідомлення залишене відповідачем без відповіді, а вимоги зазначені в ньому без виконання.

Станом на день розгляду справи в суді відповідач так і не відшкодував на користь державного бюджету м. Вінниці шкоду в розмірі 3291,69 грн., у зв"язку з чим прокурор та позивач були змушені звернутися з даним позовом до суду.

Враховуючи викладене, суд дійшов до наступних висновків.

Статтею 14 Конституції України визначено, що земля є основним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель» самовільне зайняття земельної ділянки - це будь-які дії, які свідчать про фактичне використання земельної ділянки за відсутності відповідного рішення органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування про її передачу у власність або надання у користування (оренду) або за відсутності вчиненого правочину щодо такої земельної ділянки, за винятком дій, які відповідно до закону є правомірними.

Статтею 116 Земельного кодексу України визначено, що громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону. Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.

Відповідно до ч. 1, 3 ст. 125 та ч. 1 ст. 126 Земельного кодексу України право власності та право постійного користування на земельну ділянку виникає після одержання її власником або користувачем документа, що посвідчує право власності чи право постійного користування земельною ділянкою, та його державної реєстрації. Приступати до використання земельної ділянки до встановлення її меж у натурі (на місцевості), одержання документа, що посвідчує право на неї, та державної реєстрації забороняється. Право власності на земельну ділянку і право постійного користування земельною ділянкою посвідчується державними актами. Форми державних актів затверджуються Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до ст. 212 Земельного кодексу України самовільно зайняті земельні ділянки підлягають поверненню власникам землі або землекористувачам без відшкодування затрат, понесених за час незаконного користування ними. Приведення земельних ділянок у придатний для використання стан, включаючи знесення будинків, будівель і споруд, здійснюється за рахунок громадян або юридичних осіб, які самовільно зайняли земельні ділянки. Повернення самовільно зайнятих земельних ділянок провадиться за рішенням суду.

Згідно п. б ст. 211 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи несуть цивільну, адміністративну або кримінальну відповідальність відповідно до законодавства за самовільне зайняття земельних ділянок.

В силу статтей 90, 95, 156 Земельного кодексу України власники земельних ділянок і землекористувачі мають право на відшкодування збитків у випадках, передбачених законом. Згідно із ст.211 ЗК України громадяни та юридичні особи несуть, зокрема, цивільну відповідальність за самовільне зайняття земельних ділянок.

Верховний Суд України в пунктах 12 і 16 постанови Пленуму від 16.04.2004р. № 7 "Про практику застосування судами земельного законодавства при розгляді цивільних справ" роз'яснив, що у випадках самовільного зайняття земельних ділянок шкода (збитки) відшкодовуються відповідно до статтей 22; 1166, 1192 ЦК України, ст. 156 ЗК України у повному обсязі особами, що її заподіяли.

Стаття 1166 ЦК України, якою встановлені загальні підстави відповідальності за завдану майнову шкоду, передбачає презумпцію вини правопорушника.

Відповідно до ч.6 ст.225 Господарського кодексу України Кабінетом Міністрів України можуть затверджуватися методики визначення розміру відшкодування збитків у сфері господарювання.

В силу ч.2 ст.157 ЗК України порядок визначення та відшкодування збитків власникам землі і землекористувачам встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 25.07.2007р. № 963 затверджено Методику визначення розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покрову (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу (далі - "Методика"), а наказом Державної інспекції з контролю за використанням і охороною земель від 12.09.2007р. № 110 - Методичні рекомендації щодо застосування зазначеної Методики (далі "Методичні рекомендації").

Згідно із ст.22, 1166 ЦК України, п.5 Методичних рекомендацій збитками (шкодою), заподіяними самовільним зайняттям земельної ділянки, визнаються:

- витрати, яких особа зазнала у зв'язку зі знищенням або пошкодженням речі, а також витрати, які особа зробила або мусить зробити для відновлення свого порушеного права (реальні збитки);

- доходи, які особа могла б реально одержати за звичайних обставин, якби її право не було порушене (упущена вигода).

Відповідно до ст.43 ГПК України господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і обєктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і ніякі докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили.

Як вбачається з матеріалів справи, рішення про надання земельних ділянок у користування відповідачу уповноваженими на те органами не приймалось, право користування земельними ділянками відповідач у встановленому порядку не набув. А відтак, користування відповідачем земельними ділянками, загальною площею 0,0163 га, розташованих по АДРЕСА_2 розцінюється судом як самовільне.

З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги прокурора та Вінницької міської ради про звільнення фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 самовільно зайнятих земельних ділянок, загальною площею 0,0163 га, розташованих по АДРЕСА_2 з приведенням їх у первинний стан та відшкодування шкоди в сумі 3291,69 грн., завданої самовільним зайняттям земельних ділянок на користь державного бюджету м. Вінниці є обгрунтованими, правомірними, відповідають фактичним обставинам та матеріалам справи, а тому підлягають задоволенню.

В силу ст. 32 Господарського процесуального кодексу України, доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення спору.

Відповідно до ст.ст. 34, 43 Господарського процесуального кодексу України докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування. Господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і обєктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом. Ніякі докази не мають для господарського суду заздалегідь встановленої сили. Визнання однією стороною фактичних даних і обставин, якими інша сторона обґрунтовує свої вимоги або заперечення для господарського суду не є обовязковим.

За змістом статті 33 Господарського процесуального кодексу України, обов'язок доказування та подання доказів розподіляється між сторонами, виходячи з того, хто посилається на юридичні факти, які обґрунтовують його вимоги і заперечення.

Судові витрати слід покласти в порядку ст. 49 ГПК України на відповідача.

Керуючись ст.ст. 33, 43, 49, 75, 82, 84, 85, 115, 116 Господарського процесуального кодексу України, -

ВИРІШИВ :

1. Позов задовольнити

2. Фізичній особі-підприємцю ОСОБА_1, ідентиф.номер НОМЕР_1 (21030, АДРЕСА_1) звільнити самовільно зайняті земельні ділянки, загальною площею 0,0163 га, розташованих по АДРЕСА_2 та привести їх у первинний стан.

3. Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1, ідентиф. номер НОМЕР_1 (АДРЕСА_1) на користь Вінницької міської ради (код ЄДРПОУ 25512617, 21050, вул. Соборна, 59, м. Вінниця) до державного бюджету м. Вінниці (21080600, р/р 31115102700002 ГУДКУ у Вінницькій обл., м. Вінниця МФО 802015, код ЄДРПОУ 34701167) 3291, 69 грн. - шкоди, заподіяної самовільним зайняттям земельних ділянок.

4. Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1, ідентиф. номер НОМЕР_1 (АДРЕСА_1) до державного бюджету України 102 грн. державного мита та 236 грн. за інформаційно - технічне забезпечення судового процесу.

5. Видати накази після набрання рішенням законної сили.

Суддя Балтак О.О.

Повний текст рішення суду оформлено і підписано відповідно до вимог ст.84 ГПК України 10 лютого 2011 р.

віддрук.1 прим.:

1 - до справи