Постанова № 1371111, 12.02.2008, Господарський суд Донецької області

Дата ухвалення
12.02.2008
Номер справи
19/436
Номер документу
1371111
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12.02.08 р. Справа № 19/436

Господарський суд Донецької області, у складі головуючого судді ДучалН.М.

При секретарі Мішиній М.О.

За участю представників сторін:

Від позивача: Арсентьєва В.В., за довіреністю

Від відповідача: Байбурцян Г.М., за довіреністю

Розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом Управління Пенсійного фонду України у Волноваському районі Донецької області

до відповідача: Златоустівської сільської ради с. Златоустівка Волноваського району Донецької області

про стягнення заборгованості по фінансовим санкціям в сумі 6453,08 грн. та пені в сумі 322,70грн.

ВСТАНОВИВ:

Позивач, Управління Пенсійного фонду України у Волноваському районі Донецької області, звернувся до господарського суду Донецької області з позовною заявою до Златоустівської сільської ради с. Златоустівка Волноваського району Донецької області про стягнення заборгованості по фінансовим санкціям в сумі 6453,08 грн. та пені в сумі 322,70грн.

Ухвалою суду від 01.12.2006р. відкрито провадження в адміністративній справі №19/436.

В обґрунтування заявлених вимог позивач послався на несвоєчасне виконання відповідачем обов’язків зі сплати внесків до Пенсійного фонду; рішення від 18.08.2006 року № 294 про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або органом Пенсійного фонду; Доповнення до рішення № 294 від 29.11.2006 р.; рішення від 15.08.2006 року № 293 про застосування фінансових санкцій за донарахування органом Пенсійного фонду України або страхувальником сум своєчасно не обчислених та не сплачених страхових внесків; картки особового рахунку страхувальника юридичної особи; розрахунки суми фінансових санкцій та пені.

Ухвалою суду від 19.12.2006 року провадження по справі №19/436 зупинялося до вирішення Волноваським районним судом Донецької області адміністративної справи № 2-а-283 за позовом Златоустівської сільської ради до Управління Пенсійного Фонду України у Волноваському районі Донецької області про скасування рішень про застосування фінансових санкцій та нарахування пені, та набрання судовим рішенням законної сили.

Ухвалою від 09.01.08р. провадження у справі поновлено. До матеріалів справи надані Постанова Волноваського районного суду Донецької області від 29.03.2007 р. у справі № 2а-29-07, якою позов Златоустівської сільської ради до Управління пенсійного фонду України в Волноваському районі про скасування рішень задоволено. Визнані дії та рішення № 293,294,296 від 18.08.2006 р. Управління пенсійного фонду України у Волноваському районі про застосування фінансових санкцій по проведенню перевірки Златоустівської сільської ради протиправними. Рішення № 293,294,296 від 18.08.2006 р. Управління пенсійного фонду України в Волноваському районі про застосування фінансових санкцій скасовані.

Ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 07.11.2007 р. у справі № 2-а-2591/07 постанову Волноваського районного суду Донецької області від 29.03.2007 р. за позовом Златоустівської сільської ради до Управління пенсійного фонду України у Волноваському районі про скасування рішень – залишено без змін.

Позивачем додатково надано суду пояснення до обґрунтування позовних вимог (вх. № 02-41/03219 від 04.02.2008 року), відповідно до яких позивач в обґрунтування позовних вимог додатково посилається на те, що у відповідності з ч. 15 ст. 106 Закону України „Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” строк давності щодо стягнення недоїмки, пені та штрафів не застосовується; зазначеним законом не встановлюються обмеження при застосуванні штрафних санкцій та нарахування пені до страхувальників, яким є відповідач; борг відповідача по фінансовим санкціям та пені рахується в електронній картці особового рахунку платника та розрахунок фінансової санкції здійснюється на підставі даних картки особового рахунку платника та даних про своєчасне надходження належних до сплати сум.

Крім того, позивач стверджує, що факт нарахування, отримання та неоскарження розрахунків штрафної санкції та пені сторонами не заперечується, склад штрафної санкції та пені підтверджується матеріалами справи, недійсність розрахунків стосовно визначених відповідачу сум не встановлена, обов’язок відшкодування пов’язаний виключно з фактом несвоєчасної сплати страхових внесків на застрахованих осіб до Пенсійного фонду і не залежить від будь-яких інших обставин.

Позивач наполягає на тому, що факт порушення ст. 20 Закону України „Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” у частині своєчасності сплати страхових внесків є встановленим та таким, що не оскаржується сторонами.

Відповідач, відповідно до заявлених до суду клопотань (вх. № 02-41/20129 від 21.05.2007 року та № 02-41/258 від 08.01.2008 року) просить суд закрити провадження у справі у зв’язку зі скасуванням Постановою Волноваського районного суду Донецької області від 29.03.2007 року рішень Управління Пенсійного фонду України у Волноваському районі Донецької області № 293, 294, 296 від 18.08.2006 року.

У судовому засіданні, що відбулось 05.02.2008 року відповідач просив суд відмовити у задоволенні позовних вимог, оскільки, у зв’язку із скасуванням рішень про застосування фінансових санкцій, якими позивачем нараховано фінансові санкції, позивач не має права наполягати на позовних вимогах.

У відповідності до п.п.2, 3, 4 частини 3 ст.129 Конституції України, основними засадами судочинства є рівність усіх учасників судового процесу перед законом та судом, забезпечення доведеності вини, змагальність сторін та свобода в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Суд вирішує справи на підставі Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України. Суд застосовує інші нормативно-правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно ст.11 Кодексу адміністративного судочинства України – розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Стаття 71 Кодексу адміністративного судочинства України зазначає, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

За приписами ст. 72 Кодексу адміністративного судочинства України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.

З огляду на матеріали справи та норми чинного законодавства, слід зазначити наступне.

Відповідач, Златоустівська сільська рада, є юридичною особою (свідоцтво про державну реєстрацію № 04340810), включено до Єдиного Державного реєстру підприємств та організацій України (довідка № 04340810 про включення до ЄДРПОУ), є платником страхових внесків на обов’язкове державне пенсійне страхування та страхувателем, знаходиться на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України у Волноваському районі Донецької області.

За приписами ч.2 ст. 17 Закону України „Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” (що набрав чинності з 01.01.2004 р.) страхувальники зобов’язані нараховувати, обчислювати і сплачувати в установлені строки та в повному обсязі страхові внески до Пенсійного фонду. Страхувальники зобов’язані подавати звітність територіальним органам Пенсійного фонду у строки, в порядку та за формою, встановленими Пенсійним фондом.

30.06.2006 року головним спеціалістом відділу надходження доходів Управління Пенсійного фонду України у Волноваському районі Донецької області проведено перевірку щодо правильності обчислення, повноти нарахування та своєчасності сплати збору (внесків), авансових платежів на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування відповідача згідно плану перевірок Управління Пенсійного фонду України в Волноваському районі за період з 01.09.2001 року по 01.06.2006 року. Висновки зазначеної перевірки викладені у акті № 45 від 30.06.2006 року.

Перевіркою встановлено та в акті перевірки зафіксовано порушення відповідачем ст. 20 ч. 6 абз. 1 Закону України „Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”, згідно якої страхувальник зобов’язаний сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий період не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду, донараховано внески по 1 – 5 % за 2005 рік у сумі 76,47 грн., чим порушено ч. 1 ст. 19 Закону України „Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”; згідно ст. 4 ч. 4.2.2. абз. б Закону України „Про погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” зменшено зобов’язань по внескам у сумі 88,76 грн.

На підставі висновків акту перевірки № 45 від 30.06.2006 року начальником Управління Пенсійного фонду України у Волноваському районі Донецької області було прийнято рішення про застосування фінансових санкцій за донарахування органом Пенсійного фонду України або страхувальником сум своєчасно не обчислених та не сплачених страхових внесків № 293 від 15.08.2006 року, яким до відповідача, на підставі абз. 9 частини 9 статті 106 Закону України „Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”, застосовано фінансову санкцію в розмірі 45,68 грн.

18.08.2006 року начальником Управління Пенсійного фонду України у Волноваському районі Донецької області, на підставі пункту 2 частини 9 статті 106 Закону України „Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” за несплату або несвоєчасну сплату страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або органом Пенсійного фонду України, було прийнято рішення №294 про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або органом Пенсійного фонду, яким до відповідача застосовано штраф в розмірі 6451,89 грн. (10, 20, 50 % у залежності від кількості днів затримки) та нарахована пеня в розмірі 328,05 грн. (0,1% на суми недоїмки і фінансових санкцій).

Доповненням до рішення № 294 від 18.08.2006 року зменшено розмір фінансових санкцій та пені у зв’язку з виявленою Пенсійним фондом помилкою та загальна сума фінансових санкцій за цим рішенням склала 6407,40 грн., загальна сума пені склала 322,70 грн. станом на 29.05.2006 року.

За приписами ст. 58 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» № 1058, Пенсійний фонд є органом, який здійснює керівництво та управління солідарною системою, провадить збір, акумуляцію та облік страхових внесків, призначає пенсії та підготовляє документи для її виплати, забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій, допомоги на поховання, здійснює контроль за цільовим використанням коштів Пенсійного фонду, вирішує питання, пов'язані з веденням обліку пенсійних активів застрахованих осіб на накопичувальних пенсійних рахунках, здійснює адміністративне управління накопичувальним фондом та інші функції, передбачені цим Законом і статутом Пенсійного фонду.

Пенсійний фонд є самоврядною неприбутковою організацією і здійснює свою діяльність на підставі статуту, який затверджується його правлінням. Органами управління Пенсійного фонду є правління та виконавча дирекція Пенсійного фонду (ст. 59 того ж Закону).

Відповідно до Положення про Пенсійний фонд України в районах, містах і районах у містах, затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України від 30.04.2002р. № 8-2 з наступними змінами та доповненнями, Управління Пенсійного фонду України (далі - Фонд) у районах, містах і районах у містах (далі - управління) є органами Фонду, підвідомчими відповідно головним управлінням Фонду в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - регіональні управління), що разом з цими управліннями утворюють систему органів Фонду.

Згідно пп. 6 п.2.2 вказаного Положення Управління відповідно до покладених на нього завдань, зокрема, контролює надходження страхових внесків та інших платежів до Фонду від підприємств, установ, організацій та громадян, збирає у встановленому порядку відповідну звітність, проводить планові та позапланові перевірки фінансово-бухгалтерських документів, звітів та інших документів щодо правильності обчислення та сплати страхових внесків, цільового використання коштів Фонду в організаціях, що здійснюють виплату і доставку пенсій.

Управління, зокрема, має право застосовувати фінансові санкції, передбачені законом (пп.6 п 2.3 цього ж Положення).

Статтею 1 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” визначено, що страхові внески - це кошти відрахувань на соціальне страхування та збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, сплачені згідно із законодавством, що діяло раніше; кошти, сплачені на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування відповідно до цього Закону, страхувальники - роботодавці та інші особи, які відповідно до цього Закону сплачують страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Статтею 5 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» встановлено, що цей Закон регулює відносини, що виникають між суб'єктами системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування.

Страхувальниками за Законом є роботодавці та інші особи, які відповідно до цього Закону сплачують страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а саме: роботодавці - підприємства, установи і організації, створені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, об'єднання громадян, профспілки, політичні партії (у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ, організацій, об'єднань громадян, профспілок, політичних партій, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами) та інш. ( ст. ст. 1, 14 Закону № 1058).

Страхувальник зобов’язаний нараховувати, обчислювати і сплачувати в установлені строки та в повному обсязі страхові внески до Пенсійного фонду (пп. 6 п.2 ст. 17 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”).

За приписами ст. 20 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” № 1058, страхові внески обчислюються виключно в грошовій формі, у тому числі з виплат (доходу), що здійснюються в натуральній формі ( п.1).

За пунктом 6 статті 20 Закону № 1058 страхувальники зобов'язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду.

Якщо страхувальники несвоєчасно або не в повному обсязі сплачують страхові внески, до них застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом ( п. 10 ст. 20).

Відповідно п.2 ст. 106 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» суми страхових внесків своєчасно не нараховані та/або не сплачені страхувальниками у строки, визначені статтею 20 цього Закону, в тому числі обчислені територіальними органами Пенсійного фонду у випадках, передбачених частиною третьою статті 20 цього Закону, вважаються простроченою заборгованістю із сплати страхових внесків (далі - недоїмка) і стягуються з нарахуванням пені та застосуванням фінансових санкцій.

Пунктом 2 частини 9 ст. 106 Закону встановлено, що виконавчими органами Пенсійного фонду за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або територіальними органами Пенсійного фонду, до страхувальників застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафу залежно від строку затримки платежу в розмірі:

10 відсотків своєчасно не сплачених зазначених сум - у разі затримки їх сплати у строк до 30 календарних днів включно;

20 відсотків зазначених сум - у разі затримки їх сплати у строк до 90 календарних днів включно;

50 відсотків зазначених сум - у разі затримки їх сплати понад 90 календарних днів.

Одночасно на суми своєчасно не сплачених (не перерахованих) страхових внесків і фінансових санкцій нараховується пеня в розмірі 0,1 відсотка зазначених сум коштів, розрахована за кожний день прострочення платежу.

Про нарахування пені та накладення штрафів, передбачених частинами дев'ятою і десятою цієї статті, посадові особи виконавчих органів Пенсійного фонду в порядку, встановленому правлінням Пенсійного фонду, виносять рішення, які протягом трьох робочих днів із дня їх винесення надсилаються страхувальнику, банку чи організації, яка здійснює виплату і доставку пенсій (п. 13 ст. 106 Закону № 1058).

Відповідач оскаржив рішення №№ 193,194 Управління Пенсійного фонду України у Волноваському районі Донецької області про застосування фінансових санкцій та нарахування пені шляхом подання адміністративного позову до Волноваського районного суду Донецької області про скасування рішень позивача.

Постановою Волноваського районного суду Донецької області від 29.03.2007 року по справі № 2а-29-07 позовні вимоги Златоустівської сільської ради до Управління Пенсійного фонду України у Волноваському районі про скасування рішень задоволені, визнано дії та рішення № 293, 294, 296 від 18.08.2006 року Управління Пенсійного фонду України у Волноваському районі про застосування фінансових санкцій по проведенню перевірки Златоустівської сільської ради протиправними, рішення Управління Пенсійного фонду України у Волноваському районі № 293, 294, 296 від 18.08.2006 року скасовано.

В ході розгляду справи судом досліджувались саме обставини правомірності прийняття рішень Управління Пенсійного фонду України у Волноваському районі № 293 та № 294.

Ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 07.11.2007 року по справі № 22-а-2591/07 Постанову Волноваського районного суду Донецької області від 29.03.2007 року за позовом Златоустівської сільської ради до Управління Пенсійного фонду України у Волноваському районі про скасування рішень залишено без змін.

Таким чином, рішення Управління Пенсійного фонду України у Волноваському районі № 293 про застосування фінансових санкцій за донарахування органом Пенсійного фонду України або страхувальником сум своєчасно не обчислених та не сплачених страхових внесків, та рішення № 294 про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату ( неперерахування) або несвоєчасну сплату ( несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або органом Пенсійного фонду, що були визначені позивачем ( та є за Законом № 1058) підставою для стягнення заборгованості по фінансовим санкціям в сумі 6453,08 грн. та пені в сумі 322,70 грн., скасовані.

Рішення, які скасовані судом, не тягнуть правових наслідків, зокрема, обов’язку сплачувати фінансові санкції та пеню, що застосовані зазначеними рішеннями.

Скасування Постановою Волноваського районного суду Донецької області від 29.03.2007 року по справі № 2а-29-07 рішень Управління Пенсійного фонду України у Волноваському районі № 293 та № 294, яка набрала законної та є обов’язковою для виконання на всій території України, свідчить про відсутність у відповідача заборгованості по фінансовим санкціям в сумі 6 453,08грн. та пені в сумі 322,70грн., яку позивач просить стягнути з відповідача.

Враховуючи вищевикладене, вимоги позивача не підлягають задоволенню.

Керуючись ст.ст. 2, 9, 11, 17, 48, 69, 71, 72, 86, 94, 122-154, 158 - 163, 167, 185, 186, 254, розділу VІІ “Прикінцеві та перехідні положення Кодексу адміністративного судочинства України, суд –

П О С Т А Н О В И В:

Відмовити Управлінню Пенсійного фонду України у Волноваському районі Донецької області у задоволенні вимог до Златоустівської сільської ради с. Златоустівка Волноваського району Донецької області про стягнення заборгованості по фінансовим санкціям в сумі 6453,08 грн. та пені в сумі 322,70грн.

В судовому засіданні 12.02.2008 р. оголошено вступну та резолютивну частини постанови.

Повний текст постанови виготовлений та підписаний 14.02.2008 р.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подання через суд першої інстанції заяви про апеляційне оскарження постанови суду протягом десяти днів з дня виготовлення постанови. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження.

Суддя Дучал Н.М.

Вик. Вознева Н.В.

Надруковано 3 екземпляри:

1 – позивачу;

1 – відповідачу;

1 – у справу.