Єдиний державний реєстр судових рішень Справа № 128/2240/26
УХВАЛА
Іменем України
04 червня 2026 року м. Вінниця
Вінницький районний суд Вінницької області у складі
судді ОСОБА_1 ,
за участі секретаря ОСОБА_2
та прокурора ОСОБА_3 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду подання Державної установи «Стрижавська виправна колонія (№81)» про встановлення адміністративного нагляду засудженому ОСОБА_4 після його звільнення,
УСТАНОВИВ:
27.05.2026 до Вінницького районного суду Вінницької області подано вищевказане подання, яке мотивоване тим, що 10.06.2026 з Державної установи «Стрижавська виправна колонія (№81)» звільнятиметься по відбуттю строку покарання, призначеного Бершадським районним судом Вінницької області вироком від 15.07.2025, засуджений ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Тому начальник Державної установи «Стрижавська виправна колонія (№81)» просить суд вирішити питання про встановлення щодо ОСОБА_4 адміністративного нагляду, відповідно до п. «б» ч. 1 ст. 3 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі», строком на 2 (два) роки з моменту постановки на облік в місцевому відділі ОВС за обраним місцем проживання та таких обмежень адміністративного нагляду: 1) заборонити вихід з будинку (квартири) з 21 год 00 хв до 05 год 00 хв наступного дня за місцем обраного проживання; 2) заборонити на період нагляду відвідувати місця торгівлі, де спиртні напої розливають на розлив (кафе, бари, ресторани, дискотеки, їдальні); 3) заборонити на період нагляду виїзд за межі району обраного місця проживання по будь-яким причинам без дозволу керівника РВП ГУНП (території обслуговування); 4) з`являтися на відмітку до ВП ГУНП першу та останню суботу щомісяця з 09 год 00 хв до 11 год 00 хв та реєструватися у відповідному журналі.
У судовому засіданні 04.06.2026 прокурор ОСОБА_3 просив задовольнити подання Державної установи «Стрижавська виправна колонія (№81)» та встановити відносно ОСОБА_4 після звільнення з Державної установи «Стрижавська виправна колонія (№81)» адміністративний нагляд, оскільки засуджений ОСОБА_4 за порушення вимог встановленого порядку відбування покарання 34 рази притягувався до дисциплінарної відповідальності, з яких 9 разів поміщався до ДІЗО та 2 рази переводився до приміщення камерного типу.
Представник Державної установи «Стрижавська виправна колонія (№81)» в судове засідання та засуджений ОСОБА_4 на зв`язок у режимі відеоконференції не з`явилися, хоч про день, час та місце судового розгляду повідомлялися судом у встановленому законом порядку.
До подання долучено письмову заяву начальника Державної установи «Стрижавська виправна колонія (№81)» ОСОБА_5 та письмову заяву засудженого ОСОБА_4 про розгляд подання без їхньої участі, засуджений у своїй письмовій заяві також зазначив, що послуг адвоката не потребує.
Відповідно до ч. 5 ст. 539 КПК України, неприбуття в судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про місце та час розгляду клопотання (подання), не перешкоджає проведенню судового розгляду, крім випадків, коли їх участь визнана судом обов`язковою або особа повідомила про поважні причини неприбуття.
За вказаних обставин суд вважає можливим провести судовий розгляд 04.06.2026 за відсутності представника Державної установи «Стрижавська виправна колонія (№81)» та засудженого ОСОБА_4 , оскільки їхня відсутність не є перешкодою для розгляду даного подання.
Заслухавши прокурора, оглянувши матеріали подання, суд дійшов такого висновку.
Судом установлено, що на даний час засуджений ОСОБА_4 відбуває покарання у Державній установі «Стрижавська виправна колонія (№81)» за вироком Бершадського районного суду Вінницької області від 15.07.2025.
Бершадський районний суд Вінницької області вироком від 15.07.2025 ухвалив: « ОСОБА_4 визнати винним у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 189 КК України та призначити йому покарання у виді 4 (чотирьох) років позбавлення волі. На підставі ч. 4 ст. 70 КК України за сукупністю кримінальних правопорушень, шляхом часткового складання покарань, призначеного за даним вироком та вироком Могилів-Подільського міськрайонного суду Вінницької області від 10.06.2021 призначити ОСОБА_4 остаточне покарання у виді 5 (п?яти) років позбавлення волі. У строк покарання, призначеного за даним вироком, зарахувати частково відбуте покарання за вироком Могилів-Подільського міськрайонного суду Вінницької області від 10.06.2021».
Згідно з характеристикою на засудженого ОСОБА_4 , початок строку 15.07.2025, кінець строку 10.06.2026; ОСОБА_4 у Державну установу «Стрижавська виправна колонія (№81)» прибув 18.09.2025; за період відбування покарання характеризується негативно, за порушення вимог встановленого порядку відбування покарання 34 рази притягувався до дисциплінарної відповідальності, з яких 9 разів поміщався до ДІЗО та 2 рази переводився до ПКТ, проте належних висновків позитивної спрямованості не зробив та не робить, має високий рівень соціально-педагогічної занедбаності; в майстерні установи чи на державному підприємстві не працевлаштований за власним бажанням; намагається підтримувати рівні взаємовідносини із засудженими негативної спрямованості, не завжди адекватно реагує на критику у свою адресу, намагається нав`язати свої життєві переконання іншим засудженим; посягає на права і свободи, честь і гідність персоналу адміністрації установи (публічно вживає нецензурні слова у бік представників адміністрації та персоналу, звертається «ти», не виконує законних вимог); намагається утримувати в чистоті і порядку спальне місце та приліжкову тумбочку, не завжди має охайний зовнішній вигляд; зневажливо ставиться до майна установи і предметів, якими користується при виконанні дорученої роботи, догляд за ними не здійснює, свідомо використовує їх не за призначенням; свідомо не виконує передбачені законом вимоги персоналу установи, публічно демонструє зневагу до них; умисно уникає робіт із самообслуговування, не дотримується вимог пожежної безпеки, на заходи виховного та профілактичного характеру не реагує та не робить для себе висновків позитивної спрямованості, відноситься до засуджених негативної спрямованості, в колі яких за рахунок протиправних дій та зневажливого ставлення до представників адміністрації та персоналу установи намагається підвищити свій авторитет, прагне до лідерства серед засуджених негативної спрямованості; не приймає участь в організації виховних заходів, які проводяться в установі, залучений до участі у реалізації програми диференційованого виховного впливу «Підготовка до звільнення» та «Національно-патріотичне виховання», участі в їх реалізації приймати не бажає; не прагне до підвищення загальноосвітнього рівня та вдосконалення наявних професійно-технічних навичок, свій освітній рівень вважає достатнім; не бере участь у роботі самодіяльних організацій, намагається негативно впливати на їх учасників; підтримує стосунки з дружиною шляхом посилок та телефонних дзвінків; отримав 29 посилок та 6 передач, побачення надавалися 2 рази. Згідно з підсистемою «Касандра» Єдиного реєстру засуджених та осіб узятих під варту, ОСОБА_4 має середній рівень ризику вчинення повторного кримінального правопорушення.
Згідно зі ст. 2 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими із місця позбавлення волі», адміністративний нагляд встановлюється з метою запобігання вчиненню кримінальних правопорушень окремими особами, звільненими з місць позбавлення волі, і здійснення виховного впливу на них.
У поданні начальник Державної установи «Стрижавська виправна колонія (№81)» просить встановити адміністративний нагляд засудженому ОСОБА_4 на підставі п. «б» ст. 3 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі».
Відповідно до п. «б» ст. 3 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі», адміністративний нагляд встановлюється щодо повнолітніх осіб, засуджених до позбавлення волі за тяжкі, особливо тяжкі злочини або засуджених два і більше разів до позбавлення волі за умисні злочини, якщо під час відбування покарання їх поведінка свідчила, що вони вперто не бажають стати на шлях виправлення і залишаються небезпечними для суспільства.
У частині першій статті 6 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» визначено, що адміністративний нагляд встановлюється у визначеному статтею 5 цього Закону порядку терміном від одного року до двох років і не може перевищувати термінів, передбачених законом для погашення або зняття судимості.
При розгляді даного подання суд враховує, що за період відбування покарання ОСОБА_4 характеризується негативно, за порушення вимог встановленого порядку відбування покарання 34 рази притягувався до дисциплінарної відповідальності, з яких 9 разів поміщався до ДІЗО та 2 рази переводився до приміщення камерного типу, проте належних висновків позитивної спрямованості не зробив та не робить, має високий рівень соціально-педагогічної занедбаності. Намагається підтримувати рівні взаємовідносини із засудженими негативної спрямованості, посягає на права і свободи, честь і гідність персоналу адміністрації установи (публічно вживає нецензурні слова у бік представників адміністрації та персоналу, звертається «ти»), не виконує законних вимог, відноситься до засуджених негативної спрямованості, в колі яких за рахунок протиправних дій і зневажливого ставлення до представників адміністрації та персоналу установи намагається підвищити свій авторитет. Тобто поведінка ОСОБА_4 під час відбування покарання свідчить, що він вперто не бажає стати на шлях виправлення і залишається небезпечними для суспільства.
Відповідно до ст. 10 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі», до осіб, щодо яких встановлено адміністративний нагляд, за постановою суду можуть бути застосовані частково або у повному обсязі такі обмеження: а) заборона виходу з будинку (квартири) у визначений час, який не може перевищувати восьми годин на добу; б) заборона перебування у визначених місцях району (міста); в) заборона виїзду чи обмеження часу виїзду в особистих справах за межі району (міста); г) реєстрація в міліції від одного до чотирьох разів на місяць. Під час здійснення адміністративного нагляду суд за поданням начальника органу Національної поліції з урахуванням особи піднаглядного, його способу життя і поведінки може змінювати (зменшувати або збільшувати) обсяг обмежень, передбачених цією статтею.
З метою здійснення виховного впливу й запобігання вчиненню ОСОБА_4 нових кримінальних правопорушень суд вважає необхідним встановити ОСОБА_4 адміністративний нагляд строком на два роки з такими обмеженнями: 1) заборонити вихід з будинку (квартири) з 21 год 00 хв до 05 год 00 хв наступного дня за місцем обраного проживання; 2) заборонити на період нагляду відвідувати місця торгівлі, де спиртні напої продаються на розлив (кафе, бари, ресторани, дискотеки, їдальні); 3) заборонити на період нагляду виїзд за межі району обраного місця проживання по будь-яким причинам без дозволу керівництва РВП ГУНП (території обслуговування); 4) з`являтися на відмітку до ВП ГУНП першу та останню суботи щомісяця з 09 год 00 хв до 11 год 00 хв і реєструватися у відповідному журналі.
Отже, подання Державної установи «Стрижавська виправна колонія (№81)» слід задовольнити.
Враховуючи положення статті 2 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні», відповідно до якої громадянам України, а також іноземцям та особам без громадянства, які на законних підставах перебувають в Україні, гарантуються свобода пересування та вільний вибір місця проживання на її території, за винятком обмежень, які встановлені цим Законом, суд вважає за необхідне встановити адміністративний нагляд щодо ОСОБА_4 за місцем обраного ним проживання.
Контроль за встановленням місця виконання даної ухвали суд вважає необхідним покласти на начальника (або особу, яка виконує його обов`язки) Державної установи «Стрижавська виправна колонія (№81)», оскільки ним ініціювалося звернення до суду з даним поданням.
Керуючись статтями 3-6, 10 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі», статтями 372, 537, 539 КПК України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Подання Державної установи «Стрижавська виправна колонія (№81)» про встановлення адміністративного нагляду засудженому ОСОБА_4 після його звільнення задовольнити.
Встановити відносно ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , після звільнення з Державної установи «Стрижавська виправна колонія (№81)» адміністративний нагляд строком на 2 (два) роки з моменту постановки на облік в місцевому відділі ОВС за обраним місцем проживання.
Встановити ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , такі обмеження:
1) заборонити вихід з будинку (квартири) з 21 год 00 хв до 05 год 00 хв наступного дня за місцем обраного проживання;
2) заборонити на період нагляду відвідувати місця торгівлі, де спиртні напої продаються на розлив (кафе, бари, ресторани, дискотеки, їдальні);
3) заборонити на період нагляду виїзд за межі району обраного місця проживання по будь-яким причинам без дозволу керівництва РВП ГУНП (території обслуговування);
4) з`являтися на відмітку до ВП ГУНП першу та останню суботи щомісяця з 09 год 00 хв до 11 год 00 хв та реєструватися у відповідному журналі.
Контроль за встановленням місця виконання даної ухвали суду покласти на начальника (або особу, яка виконує його обов`язки) Державної установи «Стрижавська виправна колонія (№81)», якому надіслати копію даної ухвали.
Ухвалу суду може бути оскаржено до Вінницького апеляційного суду протягом семи днів з дня її проголошення.
СУДДЯ