Єдиний державний реєстр судових рішень
Справа № 673/8/26
Провадження № 2/673/308/26
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
27 травня 2026 р. м. Деражня
Деражнянський районний суд Хмельницької області в складі:
головуючого судді - Мартинюка В.Б.,
з участю: секретаря судового засідання - Кухар С.І.,
прокурора - Благовісної Г.М.,
розглянувши у підготовчому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом керівника Летичівської окружної прокуратури Хмельницької області в інтересах держави в особі органу, уповноваженого здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах: Деражнянської міської ради Хмельницького району Хмельницької області до ОСОБА_1 про скасування державної реєстрації земельної ділянки та речових прав на землю, витребування земельної ділянки,-
в с т а н о в и в :
Керівник Летичівської окружної прокуратури Хмельницької області, який діє в інтересах держави в особі органу, уповноваженого здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах, Деражнянської міської ради Хмельницького району Хмельницької області звернувся до суду з позовом до ОСОБА_1 про скасування державної реєстрації земельної ділянки та речових прав на землю, витребування земельної ділянки. В обґрунтування позову вказав, що розпорядженням голови Деражнянської районної державної адміністрації №331/1/2010-р від 29.07.2010 затверджено склад комісії з обстеження земель в натурі (на місцевості) та підготовки висновків про доцільність консервації земель на території Деражнянського району, за результатами роботи якої, в тому числі, складено акт про обстеження деградованих та малопродуктивних земель, відповідно до якого на основі аналізу ґрунтового покриву, показників рельєфу та даних агрохімічного дослідження, а також польового (рекогносцировочного) обстеження деградованих та малопродуктивних земель державної власності, враховуючи низький економічний стан використання цих земель за останні п`ять років, комісія вважає за доцільне вилучити їх з активного господарського обліку на території Деражнянського району Хмельницької області. Розпорядженням Деражнянської районної державної адміністрації №187/2011-р від 01.04.2011 затверджено проект консервації деградованих і малопродуктивних земель на території Деражнянського району. В подальшому на виконання вказаної постанови, ПП «Діоріт Плюс 1» (кваліфікаційний сертифікат інженера-землевпорядника №013520 від 25.10.2017) проведено топографо-геодезичні роботи шляхом співставлення координат поворотних точок спірної земельної ділянки та земельної ділянки, яка підлягала консервації шляхом заліснення та виготовлено Збірний кадастровий план.
Отже, відповідно до Збірного кадастрового плану земельних ділянок від 02.09.2025, виготовленого ПП «Діоріт Плюс 1» за наслідками топографо-геодезичних робіт, проведених на виконання постанови слідчого у кримінальному провадженні №42025242240000023, частина земельної ділянки з кадастровим номером 6821589800:03:057:0001 площею 1,7899 га розташована в межах законсервованих земель, зокрема площею 1,4344 га.
Зазначене свідчить про незаконність вибуття із земель комунальної власності сільської ради частини законсервованої земельної ділянки площею 1,4344 га, зокрема всупереч вимог ст.ст. 13, 14, 19 Конституції, ст.ст. 164, 172 Земельного кодексу України.
Зважаючи на викладене, наявні підстави для витребування у ОСОБА_1 частини земельної ділянки з кадастровим номером 6821589800:03:057:0001 площею 1,7899, яка була передана останній на підставі рішення Яськовецької сільської ради від 21.02.2020 №22.
Надалі розпорядженням Деражнянської районної державної адміністрації від 01.04.2011 №187/2011-р (зі змінами відповідно до розпорядження від 12.04.2012 №159/2012-р) затверджено проєкт землеустрою щодо консервації шляхом залуження малопродуктивних, деградованих земель державного фонду, зокрема земельної ділянки площею 14,8751 га на території Яськовецької сільської ради.
Рішенням сесії Яськовецької сільської ради від 21.02.2020 №22 затверджено проєкт землеустрою щодо відведення земельної ділянки та передано у власність ОСОБА_1 земельну ділянку для ведення особистого селянського господарства кадастровий номер 6821589800:03:057:0001 площею 1,7899 га.
На підставі зазначеного рішення 11.03.2020 за ОСОБА_1 у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно зареєстровано право власності на вказану земельну ділянку.
12.05.2020 між ОСОБА_1 та СФГ «Мендрик Анатолій Олександрович» укладено договір оренди зазначеної земельної ділянки строком на 7 років 7 місяців.
Разом з тим, із наявних у справі доказів убачається, що передана у власність ОСОБА_1 земельна ділянка для ведення особистого селянського господарства майже повністю розташована в межах земель, щодо яких був затверджений проєкт землеустрою з консервації шляхом залуження малопродуктивних та деградованих земель.
Крім того, у межах досудового розслідування кримінального провадження №42025242240000023 від 13.06.2025 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 367 КК України, призначено проведення відповідних землевпорядних досліджень з метою встановлення факту перебування спірної земельної ділянки в межах законсервованих земель.
На момент прийняття Яськовецькою сільською радою рішення від 21.02.2020 №22 спірна земельна ділянка відносилась до земель, щодо яких було затверджено проєкт землеустрою про консервацію шляхом заліснення.
Прокурор посилається на те, що відповідно до положень земельного законодавства та ст. 51 Закону України «Про охорону земель» консервації підлягають деградовані та малопродуктивні землі, господарське використання яких є екологічно небезпечним та економічно неефективним. Консервація земель здійснюється шляхом припинення або обмеження їх господарського використання на визначений строк та залуження або заліснення.
Крім того, відповідно до Порядку консервації земель, затвердженого наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 26.04.2013 №283, чинного на момент виникнення спірних правовідносин, під час проведення консервації земель забороняється зміна цільового призначення земельної ділянки та ведення будь-якої діяльності, крім передбаченої проєктом консервації земель.
За твердженням прокурора, проєктом землеустрою щодо консервації деградованих і малопродуктивних земель на території Деражнянського району, затвердженим розпорядженням Деражнянської районної державної адміністрації від 01.04.2011 №187/2011-р (зі змінами, внесеними розпорядженням від 12.04.2012 №159/2012-р), передбачено консервацію спірних земель шляхом заліснення.
При цьому прокурор зазначив, що земельна ділянка з кадастровим номером 6821589800:03:057:0001 площею 1,7899 га переважно розташована в межах законсервованих земель, оскільки площа її накладення на такі землі становить 1,4344 га.
З огляду на наведене прокурор вважає, що рішення Яськовецької сільської ради від 21.02.2020 №22 про передачу у власність ОСОБА_1 земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства прийнято з порушенням вимог земельного законодавства, у зв`язку з чим просить позов задовольнити.
Ухвалою судді Деражнянського районного суду Хмельницької області від 12.01.2026 прийнято дану позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі; призначено підготовче судове засідання та визначено справу розглядати за правилами загального позовного провадження.
В судовому засіданні прокурор позовні вимоги підтримала, просила задовольнити позов з підстав, викладених у позовній заяві.
Представник Деражнянської міської ради Хмельницького району Хмельницької області в судове засідання не з`явився, подав до суду заяву про розгляд справи без участі сторони. Позовні вимоги не підтримали.
Відповідач ОСОБА_1 в судове засідання не з`явилася, подала до суду заяву, в якій зазначила, що позов визнає в повному обсязі, розгляд справи просить проводити за її відсутності та зазначила, що їй повністю зрозумілі наслідки визнання позову.
Відповідно до ч. 1 ст. 206 ЦПК України позивач може відмовитися від позову, а відповідач визнати позов на будь-якій стадії провадження у справі, зазначивши про це в заяві по суті справи або в окремій письмовій заяві. Згідно з ч. 4 ст. 206 ЦПК України у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову, якщо таке визнання не суперечить закону та не порушує права, свободи чи інтереси інших осіб. Приймаючи визнання позову, суд перевірив, що ці процесуальні дії відповідача є добровільними, свідомими, не суперечать чинному екологічному та земельному законодавству, а також не порушують права інших громадян, оскільки спрямовані на повернення незаконно відчужених земель під охорону держави. На підставі ч. 4 ст. 174 ЦПК України, у разі визнання позову відповідачем в запереченні на позов або під час підготовчого провадження суд ухвалює рішення по суті справи у підготовчому судовому засіданні.
Суд, заслухавши пояснення прокурора, вивчивши і дослідивши письмові докази в їх сукупності, прийшов до висновку, що позов підлягає задоволенню з таких підстав.
В силу ч. 1 ст. 1 Земельного кодексу України земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави.
Відповідно до ст. 3 Конституції України, права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов`язком держави.
Згідно із ч. 1 ст. 13 Конституції України земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об`єктами права власності Українського народу. Від імені українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з ч. ч. 1, 2 ст. 78 ЗК України право власності на землю - це право володіти, користуватися і розпоряджатися земельними ділянками.
Право власності набувається та реалізується на підставі Конституції України, цього Кодексу, а також інших законів, що видаються відповідно до них.
Статтею 33 ЗК України встановлено, що земельні ділянки, призначені для ведення особистого селянського господарства, можуть передаватися громадянами у користування юридичним особам України і використовуватися ними для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, фермерського господарства без зміни цільового призначення цих земельних ділянок.
В силу ч. 1 ст. 116 ЗК України, громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.
Відповідно до ч. 3 ст. 116 ЗК України безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян проводиться у разі: а) приватизації земельних ділянок, які перебувають у користуванні громадян; б) одержання земельних ділянок внаслідок приватизації державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій; в) одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених цим Кодексом.
Згідно з ч. 4 ст. 116 ЗК України передача земельних ділянок безоплатно у власність громадян у межах норм, визначених цим Кодексом, проводиться один раз по кожному виду використання.
Відповідно до ч. 6 ст. 118 ЗК України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають заяву до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У заяві зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До заяви додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим. Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.
Відповідно до п. б ч. 1 ст. 121 Земельного кодексу України громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності для ведення особистого селянського господарства - не більше 2,0 гектара.
Згідно з ч. 1 ст. 122 ЗК України сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.
Відповідно до п. «б» ч. 1 ст. 164 Земельного кодексу України охорона земель включає консервацію деградованих і малопродуктивних сільськогосподарських угідь.
В силу п. 14 абз. 2 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про охорону земель», консервація земель - припинення господарського використання на визначений термін та залуження або залісення деградованих і малопродуктивних земель, господарське використання яких є екологічно та економічно неефективним, а також техногенно забруднених земельних ділянок, на яких неможливо одержувати екологічно чисту продукцію, а перебування людей на цих земельних ділянках є небезпечним для їх здоров`я.
Згідно з ч. 2 ст. 171, ч. 1, 2 ст. 172 Земельного кодексу України (в редакції на момент прийняття рішення про передачу спірної земельної ділянки у власність) до малопродуктивних земель відносяться сільськогосподарські угіддя, ґрунти яких характеризуються негативними природними властивостями, низькою родючістю, а їх господарське використання за призначенням є економічно неефективним.
Консервації підлягають деградовані і малопродуктивні землі, господарське використання яких є екологічно небезпечним та економічно неефективним. Консервації підлягають також техногенно забруднені земельні ділянки, на яких неможливо одержати екологічно чисту продукцію, а перебування людей на цих земельних ділянках є небезпечним для їх здоров`я.
Консервація земель здійснюється шляхом припинення чи обмеження їх господарського використання на визначений термін та залуження, заліснення або ренатуралізації. Передача у власність і користування земель державної та комунальної власності, щодо яких прийнято рішення про їх консервацію, для цілей, не пов`язаних із такою консервацією, забороняється.
Судом встановлено, що відповідно до розпорядження голови Деражнянської районної державної адміністрації Хмельницької області №331/1/2010-р від 29.07.2010 затверджено склад комісії з обстеження земель в натурі (на місцевості) та підготовки висновків про доцільність консервації земель на території Деражнянського району, за результатами роботи якої, в тому числі, складено акт про обстеження деградованих та малопродуктивних земель на території Деражнянського району Хмельницької області.
Відповідно до акту обстеження деградованих і малопродуктивних земель №б/н від 03.08.2010 року комісія «на основі аналізу ґрунтового покриву, показників рельєфу та даних агрохімічного дослідження, а також польового (рекогносцировочного) обстеження деградованих та малопродуктивних земель державної власності і враховуючи низький економічний стан використання цих земель за останні п`ять років, комісія вважає за доцільне вилучити з активного господарського обігу на території Яськовецької сільської ради- 14,8751 га, в тому числі сіножаті 14,8751 га та здійснити їх консервацію шляхом заліснення.
Розпорядженням голови Деражнянської районної державної адміністрації №350/2010-р від 06.08.2010 року надано дозвіл ДП «Хмельницький науково-дослідний та проектний інститут землеустрою» на розробку проекту землеустрою щодо консервації деградованих та малопродуктивних земель державної власності (шляхом заліснення) на територіях сільських рад району, в тому числі на території Яськовецької сільської ради.
Відповідно до розпорядження голови Деражнянської районної державної адміністрації №187/2011-р від 01.04.2011 року затверджено проект землеустрою щодо консервації шляхом заліснення малопродуктивних, деградованих земель державного фонду, що знаходиться на території Деражнянського району за межами населених пуктів.
Проект землеустрою щодо консервації деградованих і малопродуктивних земель на території Деражнянського району погоджено висновком Відділу Держкомзему у Деражнянському районі Хмельницької області №129 від 29.10.2010 та висновком державної експертизи землевпорядної документації №741 від 25.10.2010.
Зазначена консервація земель проведена відповідно до Порядку консервації земель, затвердженого наказом Держкомзему України №175 від 17.10.2002 року, що був чинним на час виникнення спірних правовідносин.
Відповідно до п. 2 Порядку консервація земель здійснюється шляхом припинення їх господарського використання на визначений термін та залуження або заліснення. Консервація земель здійснюється за наявності: - порушення поверхні земельних ділянок унаслідок землетрусів, зсувів, карстоутворення, повеней, добування корисних копалин тощо; -еродованих земель, перезволожених земель з підвищеною кислотністю або засоленістю та ґрунтів, забруднених хімічними речовинами й іншими видами забруднень, небезпечних для здоров`я людей; -малопродуктивних земель, ґрунти яких характеризуються негативними природними властивостями, низькою родючістю; -радіаційно небезпечних, радіоактивно забруднених або забруднених важкими металами та іншими хімічними елементами земель тощо.
Відповідно до рішення тридцять четвертої сесії сьомого скликання Яськовецької сільської ради №22 від 21.02.2020 «Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства» затверджено ОСОБА_1 проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства, із земель сільськогосподарського призначення площею 1,7899 га, кадастровий номер 6821589800:03:057:0001, яка розташована Хмельницька область, Деражнянський район, Яськовецька рада та передано їй у власність дану земельну ділянку загальною площею 1,7899 га за кадастровим номером 6821589800:03:057:0001.
Згідно з інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна вбачається, що на підставі рішення органу місцевого самоврядування, про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства, серія та номер: 22, виданий 21.02.2020, видавник: Яськовецька сільська рада Деражнянського району Хмельницької області зареєстровано право приватної власності на земельну ділянку за кадастровим номером 6821589800:03:057:0001 за ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна: 2053767168215, дата реєстрації права власності 11.03.2020. Вказана обставина підтверджується інформаційною довідкою №412439058 від 10.02.2025 з вказаних вище реєстрів.
З витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку НВ-681076335220 від 27.01.2020 встановлено, що земельна ділянка площею 1,7899 га за кадастровим номером 6821589800:03:057:0001 має цільове призначення для ведення особистого селянського господарства; категорія земель землі сільськогосподарського призначення.
Як встановлено судом, поземельна книга на земельну ділянку з кадастровим номером 6821589800:03:057:0001 відкрита 27.01.2020 (категорія земель землі сільськогосподарського призначення, код цільового призначення - 01.03 «Для ведення особистого селянського господарства»), власник ОСОБА_1 .
ОСОБА_1 зазначену земельну ділянку передала в оренду СФГ «Мендрик Анатолій Олександрович», що підтверджується договором оренди земельних ділянок №б/н від 12.05.2020.
Відповідно до збірного кадастрового плану земельної ділянки, що виготовлений інженером-землевпорядником ПП «Діоріт Плюс 1» ОСОБА_2 , земельна ділянка, площею 1,7899 га з кадастровим номером 6821589800:03:057:0001, яка належить ОСОБА_1 накладається на земельну ділянку площею 14,8751 га Хмельницька область, Хмельницький район на території Деражнянської міської територіальної громади, яка відповідно до Розпорядження Деражнянської районної державної адміністрації Хмельницької області від 01.04.2011 року № 187/2011-р, від 12.04.2012 року № 159/2012-р та Проекту землеустрою щодо консервації деградованих та малопродуктивних земель (шляхом заліснення) на території Яськовецької сільської ради Деражнянського району Хмельницької області підлягала консервації деградованих та малопродуктивних земель (шляхом заліснення), площа накладення складає 1,4344 га.
Зазначені обставини підтверджуються письмовими доказами у справі, а саме: розпорядженнями голови Деражнянської районної державної адміністрації №331/1/2010-р від 29.07.2010, №350/2010-р від 06.08.2010, №187/2011-р від 01.04.2011; даними акту обстеження деградованих і малопродуктивних земель №б/н від 03.08.2010, що складений комісією з обстеження земель в натурі (на місцевості) та підготовки висновків про доцільність консервації земель на території Деражнянського району; даними акту обстеження деградованих і малопродуктивних земель від 03.08.2010, складеного комісією з обстеження в натурі (на місцевості) земель та підготовки висновків про доцільність їх консервації; рішенням сесії Яськовецької сільської ради Деражнянського району Хмельницької області від 21.02.2020 №22 «Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства» ОСОБА_1 ; оригіналами інформаційних довідок з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно від 10.02.2025 №449101006 та від 23.10.2025 №412439058, що підтверджують державну реєстрацію права власності та обтяжень щодо земельної ділянки з кадастровим номером 6821589800:03:057:0001 (реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна №2053767168215); копією договору оренди землі від 12.05.2020, укладеного між ОСОБА_1 та СФГ «Мендрик Анатолій Олександрович» на земельну ділянку строком на 7 років 7 місяців; витягом №НВ-6801609732025 із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок, яким встановлено нормативну грошову оцінку спірної ділянки в розмірі 16 718,09 грн; копією протоколу тимчасового доступу до речей і документів від 05.08.2025, який знаходиться при матеріалах кримінального провадження №42025242240000023; копією постанови слідчого СВ ВП №3 Хмельницького РУП ГУНП в Хмельницькій області від 02.09.2025 про залучення сертифікованого інженера-землевпорядника та проведення топографо-геодезичних робіт; даними Збірного кадастрового плану земельних ділянок від 02.09.2025, виготовленого сертифікованим інженером-землевпорядником ПП «Діоріт Плюс 1» (кваліфікаційний сертифікат №013520 від 25.10.2017) за наслідками топографо-геодезичних робіт у кримінальному провадженні №42025242240000023; даними висновку топографо-геодезичних робіт ПП «Діоріт Плюс 1», якими шляхом співставлення координат поворотних точок документально підтверджено факт накладення меж, а саме, що частина земельної ділянки з кадастровим номером 6821589800:03:057:0001 площею 1,7899 га в межах площі 1,4344 га розташована всередині законсервованих земель; копією постанови від 05.11.2025 про призначення судової земельно-технічної експертизи у кримінальному провадженні №42025242240000023;
Зазначені докази свідчать про доведеність обставин про те, що передача земельної ділянки кадастровий номер 6821589800:03:057:0001 у власність ОСОБА_1 відбулася з порушенням вимог чинного земельного законодавства, а відтак земельна ділянка підлягає витребуванню у власність Деражнянської міської ради з наступних підстав.
Відповідно до п. 20 Порядку консервації земель, затвердженого наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України №283 від 26.04.2013 (який діяв на час прийняття рішення про передачу земельної ділянки у власність), на час проведення консервації земель забороняється зміна цільового призначення земельної ділянки та ведення будь-якої діяльності, крім передбаченої проектами консервації земель.
Консервація земель здійснюється за рішеннями органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування на підставі договорів з власниками земельних ділянок.
Порядок консервації земель встановлюється законодавством України.
Аналогічні норми закріплено в ст. 51 Закону України «Про охорону земель» (в редакції чинній на момент винесення розпорядження голови Деражнянської районної державної адміністрації №187/2011-р від 01.04.2011 року).
Відповідно до п. 10 Порядку консервації земель, затвердженого наказом Держкомзему від 17.10.2002 року № 175 (в редакції чинній на момент винесення розпорядження голови Деражнянської районної державної адміністрації від 22.02.2011 року №106/2011-р), проект консервації земель підлягає державній землевпорядній експертизі згідно з Положенням про здійснення державної землевпорядної експертизи, після чого подається на затвердження до відповідної державної адміністрації (сільської, селищної, міської ради).
Проект землеустрою щодо консервації деградованих і малопродуктивних земель на території Деражнянського району перед затвердженням пройшов державну землевпорядну експертизу на предмет відповідності вимогам земельного законодавства і діючих нормативно - технічних документів, що підтверджується висновком №129 від 29.10.2010, виданий відділом Держкомзему у Деражнянському районі Хмельницької області та висновком державної експертизи землевпорядної документації №741 від 25.10.2010.
Відповідно до ст. 16 Цивільного кодексу України кожна особа має право звернутись до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Способами захисту цивільних прав та інтересів можуть бути відновлення становища, яке існувало до порушення, визнання незаконними рішення, дій чи бездіяльності органу державної влади, їхніх посадових і службових осіб.
Судом встановлено, що рішення сесії Яськовецької сільської ради Деражнянського району Хмельницької області від 21.02.2020 №22 «Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства» ОСОБА_1 вичерпало свою дію фактом його виконання шляхом реєстрації за ОСОБА_1 права власності на земельну ділянку площею 1,7899 га з кадастровим номером 6821589800:03:057:0001 в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно.
Прийняття органом державної влади або місцевого самоврядування ненормативного акта породжує виникнення правовідносин, пов`язаних з реалізацією певних суб`єктивних прав та охоронюваних законом інтересів у сфері земельних правовідносин. Тобто таке рішення є підставою виникнення, зміни Не або припинення прав та обов`язків фізичних та юридичних осіб.
Як зазначено Конституційним Судом України в рішенні від 16.04.2009 року № 7-рп/2009 ненормативні правові акти органу місцевого самоврядування є актами одноразового застосування, вичерпують свою дію фактом їхнього виконання, тому вони не можуть бути скасовані чи змінені органом місцевого самоврядування після їх виконання.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про те, що право власності на спірну земельну ділянку ОСОБА_1 набула неправомірно.
Відповідно до п. 4 Порядку проведення інвентаризації земель, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 05.06.2019 року № 476, інвентаризація земель, державна інвентаризація земель та земельних ділянок проводиться з урахуванням принципів плановості, достовірності та повноти даних, послідовності і стандартності процедур, доступності використання інформаційної бази, узагальнення даних з додержанням єдиних засад та технології їх оброблення.
Пунктом 5 Порядку передбачено, що об`єктами інвентаризації земель є територія України, територія адміністративно-територіальних одиниць або їх частин, масив земель сільськогосподарського призначення, окремі земельні ділянки, в тому числі ті, на яких розміщені меліоративні мережі або їх складова частина (складові частини).
Абзацом 11 пункту 7 Порядку, зокрема, передбачено, що під час проведення інвентаризації земель, державної інвентаризації земель та земельних ділянок можуть використовуватися матеріали дистанційного зондування землі, лісовпорядкування, проекти створення територій та об`єктів природно-заповідного фонду, схеми формування екомережі, програми у сфері формування, збереження та використання екомережі, проектної документації на будівництво меліоративної мережі.
Із положень ст. 15 ЦК України слідує, що кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства. Частинами 1 і 4 статті 41 Конституції України встановлено, що кожен має право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю, результатами своєї інтелектуальної, творчої діяльності. Ніхто не може бути протиправно позбавлений права власності. Право приватної власності є непорушним.
Положення цього конституційного принципу кореспондуються із нормами статей 317, 319, 321 ЦК України, згідно яких власникові належать права володіння, користування та розпоряджання своїм майном. Власник володіє, користується, розпоряджається своїм майном на власний розсуд. Власник має право вчиняти щодо свого майна будь-які дії, які не суперечать закону. Усім власникам забезпечуються рівні умови здійснення своїх прав. Особа може бути позбавлена права власності або обмежена у його здійсненні лише у випадках і в порядку, встановлених законом.
Відповідно до ст. 387 ЦК України власник має право витребувати своє майно від особи, яка незаконно, без відповідної правової підстави заволоділа ним.
За змістом ч. 1 ст. 330 ЦК України якщо майно відчужене особою, яка не мала на це права, добросовісний набувач набуває право власності на нього, якщо відповідно до статті 388 цього Кодексу майно не може бути витребуване у нього.
Згідно з частиною третьою статті 388 ЦК України, якщо майно було набуте безвідплатно в особи, яка не мала права його відчужувати, власник має право витребувати його від добросовісного набувача у всіх випадках.
Відповідно до п.10 постанови Пленуму Верховного суду України від 06.11.2009 №9 «Про судову практику розгляду цивільних справ про визнання правочинів недійсними», рішення суду про задоволення позову про повернення майна, переданого за недійсним правочином, чи витребування майна із чужого незаконного володіння є підставою для здійснення державної реєстрації права власності на майно, що підлягає державній реєстрації, за власником, а також скасування попередньої реєстрації.
В п. п. 38, 39 постанови Верховного Суду від 12 червня 2018 року у справі №916/3727/15 вказано, що за змістом статей 387, 388 Цивільного кодексу України власник має право витребувати своє майно від особи, яка незаконно, без відповідної правової підстави заволоділа ним.
Власник майна, який фактично позбавлений можливості володіти й користуватися вказаним майном в результаті його незаконного вибуття з володіння за наявності певних умов має право витребувати таке майно із чужого володіння.
Велика Палата Верховного Суду у постанові від 30.06.2020 у справі №19/028-10/13 погоджується з висновком Верховного Суду України, оскільки задоволення вимоги про витребування майна з незаконного володіння особи, за якою воно зареєстроване на праві власності, відповідає речово-правовому характеру віндикаційного позову та призводить до ефективного захисту прав власника. У тих випадках, коли має бути застосована вимога про витребування майна з чужого незаконного володіння, вимога власника про визнання права власності чи інші його вимоги, спрямовані на уникнення застосування приписів статей 387 і 388 ЦК України, є неефективними.
Метою віндикаційного позову є забезпечення введення власника у володіння майном, якого він був позбавлений. У випадку позбавлення власника володіння нерухомим майном означене введення полягає у внесенні запису про державну реєстрацію за власником права власності на нерухоме майно, а функцією державної реєстрації права власності є оголошення належності нерухомого майна певній особі (особам). Таких висновків Велика Палата Верховного Суду дійшла, зокрема, у пунктах 95-99 постанови від 07 листопада 2018 року у справі № 488/5027/14-ц.
Витребування майна у такому випадку залежить від наявності волі на передачу цього майна у власника майна - відчужувача за першим договором у ланцюгу договорів.
Оскільки спірна земельна ділянка вибула з володіння держави на підставі незаконного рішення державного органу, якому держава делегувала повноваження щодо розпорядження землями державної власності, то відновлення права держави на неї слід здійснювати шляхом її витребування.
В п. 20 постанови Великої Палати Верховного Суду від 23.11.2021 у справі №359/3373/16-ц наголошується на тому, що у спорах стосовно земель лісогосподарського призначення, прибережних захисних смуг, інших земель, що перебувають під посиленою правовою охороною держави, остання, втручаючись у право мирного володіння відповідними земельними ділянками з боку приватних осіб, може захищати загальні інтереси, зокрема, у безпечному довкіллі, непогіршенні екологічної ситуації, у використанні власності не на шкоду людині та суспільству (частина третя статті 13, частина сьома статті 41, частина перша статті 50 Конституції України). Ці інтереси реалізуються через цільовий характер використання земельних ділянок (статті 18, 19, пункт «а» частини першої статті 91 ЗК України), які набуваються лише згідно із законом (стаття 14 Конституції України), та через інші законодавчі обмеження. Заволодіння приватними особами такими ділянками всупереч чинному законодавству, зокрема без належного дозволу уповноваженого на те органу, може зумовлювати конфлікт між гарантованим статтею 1 Першого протоколу до Конвенції правом цих осіб мирно володіти майном і правами інших осіб та всього суспільства на безпечне довкілля.
З урахуванням викладеного, земельна ділянка площею 1,7899 га з кадастровим номером 6821589800:03:057:0001 підлягає витребуванню у ОСОБА_1 в комунальну власність Деражнянської міської ради.
Законом України від 28.04.2021 №1423-1Х «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення системи управління за дерегуляції у сфері земельних відносин», що набрав чинності 27.05.2021 року, Перехідні положення Земельного кодексу України доповнено п. 24, відповідно до якого з дня набрання чинності цим пунктом (з 27.05.2021 року) землями комунальної власності територіальних громад вважаються всі землі державної власності, розташовані за межами населених пунктів у межах таких територіальних громад, крім деяких категорій земель визначених цим пунктом.
Земельні ділянки, що вважаються комунальною власністю територіальних громад сіл, селищ, міст відповідно до цього пункту і право державної власності на які зареєстроване у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, переходять у комунальну власність з моменту державної реєстрації права комунальної власності на такі земельні ділянки.
Інші земельні ділянки та землі, не сформовані у земельні ділянки, переходять у комунальну власність з дня набрання чинності цим пунктом.
Перехід земельних ділянок із державної власності у комунальну власність згідно з вимогами цього пункту не є підставою для припинення права оренди та інших речових прав, похідних від права власності, на такі земельні ділянки. Внесення змін до договору оренди, суперфіцію, емфітевзису, земельного сервітуту із зазначенням нового органу, що здійснює розпорядження такою земельною ділянкою, не вимагається і здійснюється лише за згодою сторін договору.
З дня набрання чинності цим пунктом до державної реєстрації права комунальної власності на земельні ділянки державної власності, що передаються у комунальну власність територіальних громад, органи виконавчої влади, що здійснювали розпорядження такими земельними ділянками, не мають права здійснювати розпорядження ними.
Таким чином, повноваження власника земель усіх категорій (у чому числі сільськогосподарського призначення, водного фонду, промисловості тощо), що розташовані за межами населених пунктів, окрім визначених п. 24 Перехідних положень Земельного кодексу України, належать органам місцевого самоврядування.
Земельна ділянка припиняє існування як об`єкт цивільних прав, а її державна реєстрація скасовується в разі: поділу або об`єднання земельних ділянок; скасування державної реєстрації земельної ділянки на підставі судового рішення внаслідок визнання незаконною такої державної реєстрації; якщо речове право на земельну ділянку, зареєстровану в Державному земельному кадастрі відповідно до Закону України «Про Державний земельний кадастр», не було зареєстровано протягом року з вини заявника.
Ухвалення судом рішення про скасування державної реєстрації земельної ділянки допускається виключно з одночасним припиненням таким рішенням усіх речових прав, їх обтяжень, зареєстрованих щодо такої земельної ділянки (за наявності таких прав, обтяжень). Право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки відповідно до статей 125, 126 Земельного кодекс України виникають із моменту державної реєстрації цих прав. Право власності, користування земельною ділянкою оформлюється відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень».
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 2 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень (далі - державна реєстрація прав) - офіційне визнання і підтвердження державою фактів набуття, зміни або припинення речових прав на нерухоме майно, обтяжень таких прав шляхом внесення відповідних відомостей до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.
Згідно з ч. 10 ст. 24 Закону України «Про державний земельний кадастр» державна реєстрація земельної ділянки скасовується Державним кадастровим реєстратором, який здійснює таку реєстрацію, у разі ухвалення судом рішення про скасування державної реєстрації земельної ділянки. Ухвалення судом рішення про скасування державної реєстрації земельної ділянки допускається виключно з одночасним припиненням таким рішенням усіх речових прав, їх обтяжень, зареєстрованих щодо земельної ділянки (за наявності таких прав, обтяжень).
За таких обставин, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Судом встановлено, що звернення прокурора до суду спрямоване на задоволення суспільної потреби у відновленні законності при вирішенні суспільно значимого питання повернення земельної ділянки, яка незаконно вибула із земель комунальної власності, що незаперечно становить суспільний інтерес. Обґрунтування прокурором наявності підстав для представництва інтересів держави є мотивованим.
При зверненні до суду з даним позовом Хмельницькою обласною прокуратурою сплачено судовий збір у розмірі 9 084 грн, що підтверджується платіжною інструкцією №3448 від 17 грудня 2025 року.
Враховуючи те, що відповідач ОСОБА_1 до початку розгляду справи по суті позов визнала, суд, в силу ч. 1 ст. 142 ЦПК України, вважає за необхідне компенсувати Хмельницькій обласній прокуратурі з державного бюджету судовий збір в сумі 4542 грн, що становить 50 відсотків судового збору, що підлягає стягненню з ОСОБА_1 , а решту - в сумі 4542 грн. слід стягнути з відповідача ОСОБА_1 на користь Хмельницької обласної прокуратури.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 4, 10, 12, 13, 77-81, 141, 142, 258-259, 263-265 ЦПК України,-
у х в а л и в:
Позов керівника Летичівської окружної прокуратури Хмельницької області в інтересах держави в особі органу, уповноваженого здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах: Деражнянської міської ради Хмельницького району Хмельницької області до ОСОБА_1 про скасування державної реєстрації земельної ділянки та речових прав на землю, витребування земельної ділянки задовольнити.
Скасувати у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно та Реєстрі прав власності на нерухоме майно, Державному реєстрі іпотек, Єдиному реєстрі заборон відчуження об`єктів нерухомого майна державну реєстрацію права приватної власності ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) на земельну ділянку сільськогосподарського призначення для ведення особистого селянського господарства з кадастровим номером 6821589800:03:057:0001 площею 1,7899 га, яка розташована на території Деражнянської міської територіальної громади Хмельницького району Хмельницької області.
Скасувати у Державному земельному кадастрі державну реєстрацію земельної ділянки сільськогосподарського призначення для ведення особистого селянського господарства з кадастровим номером 6821589800:03:057:0001 площею 1,7899 га, яка розташована на території Деражнянської міської територіальної громади Хмельницького району Хмельницької області.
Витребувати у ОСОБА_1 на користь Деражнянської міської територіальної громади Хмельницького району Хмельницької області земельну ділянку площею 1,4344 га у межах координат поворотних точок, визначених у Збірному кадастровому плані земельних ділянок від 02.09.2025, виготовленому ПП «Діоріт Плюс 1», що є складовою земельної ділянки площею 14,8751 га, яка відповідно до Проекту землеустрою щодо консервації деградованих і малопродуктивних земель на території Деражнянського району Хмельницької області, затвердженого розпорядженням Деражнянської районної державної адміністрації від 01.04.2011 №187/2011-р, є законсервованою.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Хмельницької обласної прокуратури судовий збір в розмірі 4542 грн.
Судовий збір в сумі 4542 грн компенсувати Хмельницькій обласній прокуратурі за рахунок держави у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду. Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у частині другій статті 358 ЦПК України.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Відомості про учасників справи:
Летичівська окружна прокуратура Хмельницької області, ЄДРПОУ 02911102, адреса місця знаходження: 31500, вул. Чорновола, 3, селище Летичів, Хмельницької області;
позивач: Деражнянська міська рада Хмельницького району Хмельницької області, ЄДРПОУ 04403025, адреса місця знаходження: 32200, вул. Миру, 11/1, місто Деражня Хмельницький район Хмельницька область;
відповідач: ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , адреса реєстрації місця проживання: АДРЕСА_1 ;
Повний текст рішення складено 02 червня 2026 року.
Суддя: В. Б. Мартинюк