Рішення № 137079874, 03.06.2026, Хортицький районний суд м. Запоріжжя

Дата ухвалення
03.06.2026
Номер справи
337/2600/26
Номер документу
137079874
Форма судочинства
Цивільне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

03.06.2026

Справа № 337/2600/26

Провадження № 2/337/2161/2026

ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 червня 2026 року Хортицький районний суд міста Запоріжжя

у складі головуючого судді Кучерука І.Г.

з участю секретаря Роман Д.В.

розглянувши в порядку спрощеного провадження цивільну справу за позовом Департаменту соціального захисту населення Запорізької міської ради до ОСОБА_1 про стягнення коштів надміру отриманої допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам,

встановив:

Позивач звернувся до суду з позовом до ОСОБА_1 про стягнення коштів надміру отриманої допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам, який мотивує тим, що 16.05.2022 ОСОБА_1 звернулася до Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Хортицькому району із заявою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи.

Згідно з рішенням Запорізької міської ради від 07.12.2022 №71 «Про реорганізацію управлінь соціального захисту населення Запорізької міської ради та перейменування управління соціального захисту населення Запорізької міської ради в Департамент соціального захисту населення Запорізької міської ради», Департамент соціального захисту населення Запорізької міської ради є правонаступником Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Хортицькому району.

Відповідачці видано довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи від 16.05.2022 №2330- 5001587091. Після отримання довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, 19.05.2022 Відповідачка подала до Управління заяву про надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам.

Рішенням Управління про призначення допомоги переміщеним особам на проживання від 24.05.2022 Відповідачці була призначена допомога з 01.05.2022 в розмірі 2000,00 грн. і надалі виплата продовжувалася автоматично.

05.10.2022 Відповідачка самостійно знялась з обліку як ВПО, проте не подала заяву на припинення виплати допомоги на проживання внутрішньо переміщеній особі.

Управління не мало технічної можливості відстежувати у режимі реального часу всіх громадян, які знімаються з обліку у Єдиній інформаційній базі даних про внутрішньо переміщених осіб та не подають заяву про припинення виплати допомоги на проживання ВПО.

За результатами проведеної вибіркової перевірки спеціалістами Департаменту, було встановлено, що Відповідач 05.10.2022 була знята з обліку за заявою у Єдиній інформаційній базі даних про внутрішньо переміщених осіб, а допомогу на проживання внутрішньо переміщеним особам продовжувала отримувати лютий 2023 року включно. Згідно з історією руху довідки ВПО по РНОКПП нова довідка на Відповідача в цей період оформлена не була. Виплата допомоги була зупинена, та на підставі пункту 29 Порядку 332 проведений розрахунок неправомірно отриманих Відповідачем сум допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам згідно якого переплата допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам, яка підлягає поверненню, за період з листопада 2022 року по лютий 2023 року згідно з розрахунком склала 8000,00 грн. (4 міс. * 2000,00 грн.).

Під час подачі заяви від 19.05.2022 про надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам відповідачка була повідомлена під розпис, що усвідомлює, що наведені нею відомості, які впливають на надання допомоги, будуть перевірені згідно з законодавством та те що вона ознайомлена з умовами надання допомоги. Оскільки, відповідачка самостійно прийняла рішення про зняття з обліку, як внутрішньо переміщеної особи, то остання чітко усвідомлювала, що це автоматично призведе до позбавлення її права на отримання такої допомоги.

Згідно з інформацією у Єдиній інформаційній базі даних про внутрішньо переміщених осіб довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи видана на Відповідача знята з обліку з 05.10.2022. В свою чергу оскільки допомога на проживання внутрішньо переміщеним особам призначається виключно на підставі окремої заяви (пункт 6 Порядку №332), випливає, що якщо право виникає через заяву, то і припинення виплати за ініціативою особи також має здійснюватися через заяву.

Відповідачка свідомо отримала надмірно виплачену допомогу за період з 01.11.2022 по 28.02.2023, загальний розмір якої становить 8000,00 грн., по причині особистого зняття з обліку як внутрішньо переміщеної особи, та неподання заяви про припинення виплати допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам, при цьому добровільно не повернула надмірно виплачені суми допомоги.

Просить суд стягнути з відповідачки надміру отриману допомогу на проживання внутрішньо переміщеним особам за період з 01.11.2022 року по 28.02.2023 року у розмірі 8000 грн. і судовий збір у розмірі 3328 грн.

29.04.2026 року відкрито провадження у справі, ухвалено розгляд справи проводити в порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням(викликом) сторін.

Представник позивача до суду надав заяву про розгляд справи без участі представника позивача, позовні вимоги підтримує, на задоволенні позову наполягає, не заперечує проти ухвалення заочного рішення по справі.

Відповідачка ОСОБА_1 в судове засідання не з`явилася, відзив на позов не надала, повідомлялася належним чином, шляхом направлення листа рекомендованою кореспонденцією на зареєстровану як ВПО адресу відповідачки, та шляхом розміщення оголошення про час і місце розгляду справи на офіційному веб-порталі суду, будь яких заяв не надала.

Верховний Суд у постанові від 18 березня 2021 року у справі № 911/3142/19 сформував правовий висновок про те, що направлення листа рекомендованою кореспонденцією на дійсну адресу є достатнім для того, щоб вважати повідомлення належним, оскільки отримання зазначеного листа адресатом перебуває поза межами контролю відправника, а, у даному випадку, суду (близька за змістом правова позиція викладена у постанові Великої Палати Верховного Суду від 25 квітня 2018 року у справі № 800/547/17 (П/9901/87/18) (провадження № 11-268заі18), постановах Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 27 листопада 2019 року у справі № 913/879/17, від 21 травня 2020 року у справі № 10/249-10/19, від 15 червня 2020 року у справі № 24/260-23/52-б).

Суд, за відсутності підстав для відкладення або оголошення перерви в судовому засіданні, передбачених ст. 223 ЦПК України, вважає за можливе розглянути справу за відсутності сторін.

У суду є підстави для ухвалення заочного рішення, відповідно до положень ст. 280 ЦПК України.

Відповідно до ст. 247 ч.2 ЦПК України, у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступних висновків.

Відповідно до абзацу 2 пункту 1 Порядку оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01 жовтня 2014 р. № 509, довідка є документом, який підтверджує факт внутрішнього переміщення і взяття на облік внутрішньо переміщеної особи.

Відповідно до п. 2 Порядку надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.03.2022 р. № 332, допомога призначається на кожну внутрішньо переміщену особу, відомості про якого включено до Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб.

Судом встановлено, що 16.05.2022 року відповідачка звернулась до Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Хортицькому району із заявою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи.

Відповідачці видано довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи від 16.05.2022 року № 2330-5001587091.

Після отримання довідки, 19.05.2022 року відповідачка звернулася до Управління із заявою про надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам і їй було призначено державну допомогу з 01.05.2022 року в розмірі 2000 грн. щомісяця.

05.10.2022 року відповідачка самостійно знялась з обліку як ВПО, проте не подала заяви про припинення виплати допомоги на проживання внутрішньо переміщеній особі.

За результатами вибіркової перевірки спеціалістами Департаменту Управління було встановлено, що відповідачка 05.10.2022 року була знята з обліку за заявою в Єдиній інформаційній базі даних про внутрішньо переміщених осіб, а допомогу на проживання внутрішньо переміщеним особам продовжувала отримувати по лютий 2023 року включно, та нова довідка за цей період оформлена не була. Виплата допомоги була зупинена та проведений розрахунок неправомірно отриманих відповідачкою сум допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам.

Управлінням були направлені повідомлення від 23.01.2024 року та від 16.09.2025 року за вих.№04/01-03/1878 з пропозицією добровільно повернути надміру виплачені кошти, однак станом на момент подання позовної зави, надміру виплачена допомога в розмірі 8000 грн. відповідачем повернута не була.

Гарантії дотримання прав, свобод та законних інтересів внутрішньо переміщених осіб визначені Законом України від 20.10.2014 року №1706-VII "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб" (далі Закон №1706-VII).

Відповідно до частини 1 статті 1 Закону №1706-VII внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, іноземець або особа без громадянства, яка перебуває на території України на законних підставах та має право на постійне проживання в Україні, яку змусили залишити або покинути своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.

Факт внутрішнього переміщення підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, що діє безстроково, крім випадків, передбачених статтею 12 цього Закону (частина 1 статті 4 Закону №1706-VII).

Пунктом першим постанови Кабінету Міністрів України від 16.04.2022 року №457«Про підтримку окремих категорій населення, яке постраждало у зв`язку з військовою агресією російської федерації проти України» установлено, що для підтримки окремих категорій населення, яке постраждало у зв`язку з військовою агресією російської федерації проти України, надається внутрішньо переміщеним особам, відомості про яких включено до Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб, - допомога на проживання внутрішньо переміщеним особам відповідно до Порядку надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 березня 2022 р. № 332 «Деякі питання виплати допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам».

Призначення допомоги здійснюється відповідно до Порядку надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 березня 2022 року № 332 (далі - Порядок).

Відповідно до пункту 6 Порядку №332, заява про надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам за формою згідно з додатком 1 може бути подана до структурного підрозділу з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад (далі - органи соціального захисту населення), уповноваженої особи виконавчого органу сільської, селищної, міської ради або центру надання адміністративних послуг.

Згідно з пунктом 5 Порядку №332, внутрішньо переміщені особи несуть відповідальність за достовірність інформації, наданої для отримання допомоги.

У пункті 9 Порядку №332 встановлено, що Список внутрішньо переміщених осіб, які звернулися щодо виплати допомоги на проживання, за формою згідно з додатком 2 формується органами соціального захисту населення на підставі поданих заяв після проведення перевірки інформації та подається державному підприємству «Інформаційно - обчислювальний центр Міністерства соціальної політики».

Згідно з п. 3 ч. 2ст. 19 Закону №1706-VII, у разі добровільного повернення до покинутого постійного місця проживання внутрішньо переміщена особа зобов`язана повідомити про це структурний підрозділ з питань соціального захисту населення районних, районних у місті Києві державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад за місцем отримання довідки не пізніш як за три дні до дня від`їзду.

Згідно з п. 3 ч. І ст. 12 Закону підставою для скасування дії довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи та внесення відомостей про це в Єдину інформаційну базу даних про внутрішньо переміщених осіб є обставини, за яких внутрішньо переміщена особа: повернулася до покинутого місця постійного проживання.

Відповідно до п.9-1 Порядку №509 (в редакції на момент подання заявки на зняття з обліку), заявник має право подати до уповноваженого органу повідомлення про зміну фактичного місця проживання/перебування або про добровільне повернення до покинутого постійного місця проживання (далі - повідомлення) через Портал Дія.

Повідомлення може бути подано через Портал Дія заявником, який пройшов автентифікацію з використанням інтегрованої системи автентифікації, електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, відповідно до вимог Закону України Про електронні довірчі послуги або інших засобів електронної ідентифікації, які дають змогу однозначно встановити особу заявника.

Повідомлення в електронній формі формується автоматично засобами Порталу Дія у довільній формі, придатній для сприйняття його змісту.

У повідомленні зазначаються такі відомості про заявника: прізвище, ім`я, по батькові (за наявності); дата народження; серія (за наявності) та номер паспорта громадянина України або документа, що посвідчує особу та підтверджує її спеціальний статус; найменування органу, який видав паспорт громадянина України або документ, що посвідчує особу та підтверджує її спеціальний статус, дата видачі та строк дії (за наявності) паспорта/документа; реєстраційний номер облікової картки платника податків; відомості про нове фактичне місця проживання/перебування; актуалізовані раніше подані відомості, зазначені в абзацах одинадцятому-чотирнадцятому пункту 3 цього Порядку; електронна адреса для офіційного листування, контактний номер телефону. Формування повідомлення в електронній формі завершується після накладення електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису заявника.

Сформоване повідомлення передається засобами Порталу Дія через інформаційні системи Мінсоцполітики до уповноважених органів за попереднім і новим фактичним місцем проживання/перебування заявника.

Уповноважений орган за новим фактичним місцем проживання/перебування заявника розглядає отримане повідомлення відповідно до положень цього Порядку та протягом одного робочого дня вносить відповідні зміни до Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб.

Взяття на облік заявника за новим фактичним місцем проживання/перебування здійснюється відповідно до пункту 9 цього Порядку.

Інформація про зміну фактичного місця проживання/перебування відображається з використанням інформаційних систем Мінсоцполітики в Єдиній інформаційній базі даних про внутрішньо переміщених осіб та передається через інформаційні системи Мінсоцполітики до Порталу Дія.

Засобами Порталу Дія в автоматичному режимі повідомляється заявнику про результат розгляду повідомлення. Замовлення та формування електронної довідки разом з унікальним електронним ідентифікатором (С)К.-кодом, штрих-кодом, цифровим кодом) із зазначенням нового фактичного місця проживання/перебування заявника здійснюється відповідно до положень цього Порядку.

Пунктом 1 ч. 1ст. 1215 ЦК України, встановлено, що не підлягає поверненню безпідставно набуті заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров`я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача.

Таким чином, за змістом зазначеної норми щомісячна адресна допомога не підлягає поверненню у випадку, якщо її виплата проведена юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки та відсутності недобросовісності з боку набувача.

Аналіз положень ст. 1215 ЦК України, дає підстави для висновку про те, що за загальним правилом безпідставно набута особою щомісячна адресна допомога не підлягає поверненню, натомість закон встановлює два виключення з цього правила: по-перше, якщо її виплата є результатом рахункової помилки з боку особи, яка проводила цю виплату; по-друге, у разі недобросовісності з боку набувача.

Таким чином, повернення надмірно сплачених сум щомісячної адресної допомоги передбачає стягнення зазначених сум у випадку, якщо така надмірна сплата відбулась з вини особи, яка отримала таку допомогу, а саме, через зловживання, зокрема, у випадку надання недостовірної інформації або взагалі ненадання відповідної інформації.

Отже, відповідачка знала про обставини, що можуть вплинути на отримання щомісячної допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам та не повідомила позивача про них, що є зловживанням з її боку.

На підставі аналізу наданих суду доказів, суд дійшов висновку про підтвердження обставин, викладених у позові.

Враховуючи, що на час розгляду справи судом сума надміру виплаченої державної допомоги на проживання внутрішньо переміщеній особі відповідачкою не сплачена та матеріали справи не містять доказів того, що відповідачкою було здійснено заходи по її погашенню, суд приходить до висновку, що позовні вимоги є законними, обґрунтованими та підлягають задоволенню у повному обсязі.

Відповідно до ст. 141 ЦПК України з відповідачки на користь позивача підлягають стягненню витрати по оплаті судового збору.

Керуючись ст. 89, 141, 229, 247, 263, 264, 280, 354 ЦПК України, суд

УХВАЛИВ :

Позовні вимоги задовольнити повністю.

Стягнути з ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП. НОМЕР_1 , зареєстрована: АДРЕСА_1 ; останнє відоме зареєстроване місце проживання ВПО за адресою: АДРЕСА_2 ) на користь Департаменту соціального захисту населення Запорізької міської ради (адреса: м. Запоріжжя, вул. Вячеслава Зайцева, буд. 14, ЄДРПОУ 37573438) надміру отриману допомогу на проживання внутрішньо переміщеним особам за період з 01.11.2022 року по 28.02.2023 року у розмірі 8000 грн. і судові витрати у розмірі 3328 грн., а всього стягнути 11328 (одинадцять тисяч триста двадцять вісім) грн.

Заочне рішення може бути переглянуто судом який його ухвалив за письмовою заявою відповідача, поданою протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене в день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду. Строк на подання заяви про перегляд заочного рішення може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.

Заочне рішення може бути оскаржене позивачем до Запорізького апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому відповідного рішення суду.

Суддя: І.Г.Кучерук