Рішення № 137077564, 03.06.2026, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
03.06.2026
Номер справи
520/4588/26
Номер документу
137077564
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Харківський окружний адміністративний суд 61700, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

03 червня 2026 року № 520/4588/26

Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Бабаєва А.І. розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження в м.Харкові справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 про визнання протиправними дії та зобов`язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 звернулась до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 , в якому просила суд:

- визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо взяття ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 (РНОКПП: НОМЕР_1 ) на військовий облік як військовозобов`язаної;

- зобов`язати ІНФОРМАЦІЯ_4 виключити відомості відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 (РНОКПП: НОМЕР_1 ) з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов`язаних та резервістів («Оберіг»);

- зобов`язати ІНФОРМАЦІЯ_4 відізвати звернення до Національної поліції України від 26.05.2025 щодо доставки ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 (РНОКПП: НОМЕР_1 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 для складання протоколу про вчинення адміністративного правопорушення.

Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 09.03.2026 залучено по справі за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправними дії та зобов`язання вчинити певні дії в якості відповідача ІНФОРМАЦІЯ_5 .

В обґрунтування позовних вимог зазначив, що ІНФОРМАЦІЯ_4 , на думку позивача, вчинено протиправні дії щодо взяття ОСОБА_1 на військовий облік, як військовозобов`язаної.

Відповідач, ІНФОРМАЦІЯ_4 , подав до суду відзив на позовну заяву, в якому зазначив, що відповідач у спірних правовідносинах діяв згідно чинного законодавства.

Відзив на позовну заяву від ІНФОРМАЦІЯ_2 до суду не надійшов.

Суд, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що позивач закінчила професійне технічне училище № 44 міста Запоріжжя по спеціальності швачка жіночого легкого одягу третього розряду, про що отримала атестат № 1952 від 29.06.1992 року.

Згідно записів трудової книжки НОМЕР_2 позивач працювала секретарем-машиністкою в Загальноосвітній середній школі № 85 міста Запоріжжя.

Згідно витягу з облікових даних позивача, її взято на військовий облік до ІНФОРМАЦІЯ_1 , як військовозобов`язану.

Відповідно до застосунку «Резерв+» позивача ІНФОРМАЦІЯ_4 направлено звернення щодо до Нацполіції для доставлення з метою складання протоколу.

ІНФОРМАЦІЯ_5 листом № 6865/ВОБ від 09.12.2025 на звернення позивача повідомив, що до Реєстру вносяться відомості (персональні та службові дані) стосовно призовників, військовозобов`язаних та резервістів, які узагальнені в облікових документах ІНФОРМАЦІЯ_6 . Відповідно до інформації Реєстру, позивач перебуває на загальному військовому обліку військовозобов`язаних у ІНФОРМАЦІЯ_7 з 31.01.1994 року та з 26.04.2025 являється порушницею військового обліку у зв`язку з не вчасним уточненням облікових даних (ч. 1 ст. 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію»). Вказано, що персональні та службові дані стосовно призовників, військовозобов`язаних та резервістів, узагальнених в облікових документах військовозобов`язаних у ІНФОРМАЦІЯ_7 були знищені під час ракетного обстрілу з початком збройної агресії РФ у лютому 2022 року.

Не погоджуючись з діями щодо взяття її на військовий облік військовозобов`язаних, позивач звернулась до суду із даним позовом.

Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч.1 ст.1 Закону України Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов`язаних та резервістів Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов`язаних та резервістів (далі - Реєстр) - інформаційно-комунікаційна система, призначена для збирання, зберігання, обробки та використання даних про призовників, військовозобов`язаних та резервістів, створена для забезпечення військового обліку громадян України.

Згідно з ч.8 Закону України Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов`язаних та резервістів органами ведення Реєстру є Міністерство оборони України, районні (об`єднані районні), міські (районні у місті, об`єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, центри рекрутингу Збройних Сил України, Центральне управління Служби безпеки України та регіональні органи Служби безпеки України, відповідні підрозділи розвідувальних органів України.

Відповідно до статті 17 Закону України Про оборону України громадяни України чоловічої статі, придатні до проходження військової служби за станом здоров`я і віком, а жіночої статі - також за відповідною фаховою підготовкою, повинні виконувати військовий обов`язок згідно із законодавством.

Частиною 11 ст. 1 Закону України Про військовий обов`язок і військову службу встановлено, що жінки, які придатні до проходження військової служби за станом здоров`я та віком і виявили бажання проходити базову військову службу, безпосередньо перед направленням для проходження базової військової служби за їх заявою (зверненням) беруться на військовий облік призовників. Після проходження, базової військової служби звільнені з військової служби жінки за їх бажанням беруться на військовий облік військовозобов`язаних у порядку та строк, визначені частиною одинадцятою статті 26 цього Закону.

Жінки, які придатні до проходження військової служби за станом здоров`я та віком і закінчили заклади професійної (професійно-технічної), фахової передвищої або вищої освіти та здобули медичну або фармацевтичну спеціальність, підлягають взяттю на військовий облік військовозобов`язаних.

Жінки, які мають спеціальність та/або професію, споріднену з відповідною військово- обліковою спеціальністю, визначеною в переліку, затвердженому Міністерством оборони України, та придатні до проходження військової служби за станом здоров`я та віком, крім зазначених в абзаці другому цієї частини, беруться на військовий облік військовозобов`язаних за їх бажанням.

Відповідно до ч. 12 ст. 1 Закону України Про військовий обов`язок і військову службу жінки, які перебувають на військовому обліку, можуть бути призвані на військову службу чи залучені для виконання робіт із забезпечення оборони держави у воєнний час у добровільному порядку. У мирний час жінки можуть бути прийняті на військову службу та службу у військовому резерві тільки в добровільному порядку (за контрактом).

Жінки виконують військовий обов`язок на рівних засадах із чоловіками (за винятком випадків, передбачених законодавством з питань охорони материнства та дитинства, а також заборони дискримінації за ознакою статі), що включає прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов на військову службу, проходження військової служби, проходження служби у військовому резерві, виконання військового обов`язку в запасі та дотримання правил військового обліку.

Наказом Міністерства оборони України від 11 жовтня 2021 року № 313 затверджений Перелік спеціальностей та/або професій, споріднених з відповідними військово-обліковими спеціальностями, після одержання яких жінки беруться на військовий облік військовозобов`язаних.

Так, позивач закінчила професійне технічне училище № 44 міста Запоріжжя по спеціальності швачка жіночого легкого одягу третього розряду, про що отримала атестат № 1952 від 29.06.1992 року.

Згідно записів трудової книжки НОМЕР_2 позивач працювала секретарем-машиністкою в Загальноосвітній середній школі № 85 міста Запоріжжя.

Відповідно до витягу з облікових даних позивача, її взято на військовий облік до ІНФОРМАЦІЯ_1 , як військовозобов`язану.

Ухвалою Харківський окружний адміністративний суд від 17.04.2026 витребувано у ІНФОРМАЦІЯ_1 інформацію з документальним підтвердженням щодо підстав взяття ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП: НОМЕР_1 ) на військовий облік, як військовозобов`язаної.

ІНФОРМАЦІЯ_4 надано до суду пояснення, в яких зазначено, що облікова картка громадянки ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_8 не виявлено, що може бути пов`язано з пожежою, яка сталася в приміщенні ІНФОРМАЦІЯ_9 11 червня 2025 року.

Так, судовим розглядом не встановлено, а відповідачами не доведено того, що позивач має спеціальності чи професії, споріднені з відповідними військово-обліковими спеціальностями, чи іншої спеціальності, після одержання якої могла би бути взята на військовий облік.

Отже, суд не може прийти до висновку, що позивач має спеціальності чи професії, споріднені з відповідними військово-обліковими спеціальностями, чи іншої спеціальності, після одержання якої могла би бути взята на військовий облік.

Також, відповідачами не доведено, що позивач виявляла бажання проходити базову військову службу чи стати на військовий облік, а також проходила військову підготовку.

За таких обставин, у ІНФОРМАЦІЯ_1 були відсутні правові підстави для постановлення позивача на військовий облік.

Таким чином, ІНФОРМАЦІЯ_4 вчинено протиправні дії щодо взяття ОСОБА_1 на військовий облік, як військовозобов`язаної.

Відповідно до ч.2 ст.9 КАС України суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

З огляду на викладене та для ефективного захисту прав позивача, суд приходить до висновку про зобов`язання ІНФОРМАЦІЯ_4 виключити з військового обліку військовозобов`язаних ОСОБА_1 та виключити відомості відносно ОСОБА_1 з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов`язаних та резервістів («Оберіг»).

Також, відповідно до застосунку «Резерв+» позивача ІНФОРМАЦІЯ_4 направлено звернення щодо до Нацполіції для доставлення з метою складання протоколу.

Відповідно до п. 79 Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов`язаних та резервістів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2022 №1487 районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки зокрема повідомляють Національній поліції про відсутність підстав для адміністративного затримання та доставлення призовників, військовозобов`язаних та резервістів, щодо яких надсилалося звернення відповідно до вимог абзацу третього пункту 56 цього Порядку. Таке повідомлення має містити прізвище, власне ім`я та по батькові (за наявності), адресу задекларованого/зареєстрованого місця проживання (перебування), дату народження, інші дані (за наявності), а також унікальний вихідний номер та кваліфікований електронний підпис уповноваженої особи.

Враховуючи вищевикладені висновки суду, в даному випадку ІНФОРМАЦІЯ_4 має повідомити Національній поліції про відсутність підстав для адміністративного затримання та доставлення позивача, щодо якої надсилалось відповідне звернення.

При цьому, відповідачем не доведено вчинення вказаних дій, а саме направлення відповідного повідомлення за приписами п. 79 Порядку №1487.

З огляду на викладене, суд для ефективного захисту прав позивача вважає за необхідне зобов`язати ІНФОРМАЦІЯ_4 направити повідомлення до органу Національної поліції про відсутність підстав для адміністративного затримання та доставлення ОСОБА_1 , щодо якої надсилалось відповідне звернення.

Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Судовий збір підлягає розподілу відповідно до ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України.

На підставі вищевикладеного та керуючись ст. 243, ст. 246, ст.255, ст. 293, ст. 295, ст. 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 ), ІНФОРМАЦІЯ_2 ( АДРЕСА_3 ) про визнання протиправними дії та зобов`язання вчинити певні дії задовольнити.

Визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо взяття ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП: НОМЕР_1 ) на військовий облік, як військовозобов`язаної.

Зобов`язати ІНФОРМАЦІЯ_4 виключити з військового обліку військовозобов`язаних ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП: НОМЕР_1 ) та виключити відомості відносно ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП: НОМЕР_1 ) з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов`язаних та резервістів («Оберіг»).

Зобов`язати ІНФОРМАЦІЯ_4 направити повідомлення до органу Національної поліції про відсутність підстав для адміністративного затримання та доставлення ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП: НОМЕР_1 ), щодо якої надсилалось відповідне звернення.

Стягнути з ІНФОРМАЦІЯ_2 (код ЄДРПОУ НОМЕР_3 , АДРЕСА_3 ) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) сплачений судовий збір в сумі 1331 (одна тисяча триста тридцять одна) грн. 20 коп.

Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Бабаєв А.І.