Рішення № 137076755, 02.06.2026, Полтавський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
02.06.2026
Номер справи
440/1947/26
Номер документу
137076755
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 червня 2026 року м. ПолтаваСправа № 440/1947/26

Полтавський окружний адміністративний суд у складі Шевякова І.С. розглянув у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження справу за позовом ОСОБА_1 до Центральної військово-лікарської комісії Збройних Сил України про визнання протиправним та скасування рішення.

Позовні вимоги:

визнати протиправним та скасувати рішення Центральної військово-лікарської комісії Збройних сил України, оформлене протоколом засідання військово-лікарської комісії Центральної військово-лікарської комісії Збройних сил України від 26 жовтня 2024 р. № 32923896.

Під час розгляду справи суд

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 (далі також позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Центральної військово-лікарської комісії Збройних Сил України (далі також відповідач, ЦВЛК ЗС України) про визнання протиправним та скасування рішення.

Ухвалою від 02.03.2026 відкрито провадження у справі, яку призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників.

Ухвалою суду від 04.05.2026 витребувано докази.

Аргументи учасників справи

В обґрунтування своїх вимог позивач зазначив, що відповідачем прийнято протиправне рішення про скасування висновку від 19.10.2022 про непридатність до військової служби з виключенням з військового обліку, що призвело до порушення його прав.

Стверджував, що Положенням №402 не передбачено, що відповідач наділений повноваженнями щодо відміни або скасування висновків військово-лікарської комісії про непридатність осіб до військової служби з виключенням з військового обліку військовозобов`язаних.

Рішення про скасування висновку про непридатність до військової служби з виключенням з військового обліку прийнято відповідачем 26.10.2024, тобто, через два роки після встановлення такого висновку ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_1 , що не відповідає критеріям розумності та обґрунтованості, а також без законних на це підстав.

Відтак, у даному випадку, відповідач з очевидним перевищенням наданих йому чинним законодавством повноважень прийняв рішення, яким без законних на те підстав скасував висновок військово-лікарської комісії від 19.10.2022 про непридатність позивача до військової служби з виключенням з військового обліку, що призвело до поновлення позивача на обліку військовозобов`язаних осіб.

01.06.2026 до суду надійшов відзив, в якому представник відповідача проти позову заперечував, просив суд відмовити в задоволенні позовних вимог.

Пояснював, що згідно пункту 1 Рішення Ради національної безпеки і оборони України від 30 серпня 2023 року, введеного в дію Указом Президента України від 12 вересня 2023 року № 576/2023 Про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України у ЦВЛК ЗС України створено робочу групу із перевірки обґрунтованості рішень військово-лікарських комісій щодо визнання непридатності до військової служби, прийнятих у період дії правового режиму воєнного стану.

Зазначеною робочою групою станом на теперішній час здійснюється зазначена перевірка постанов позаштатних військово-лікарських комісій та приймаються постанови ВЛК ЦВЛК ЗС України щодо їх скасування/відміни. Дана робоча група вповноважена розглядати вилучені медичні документи представниками силових структур в рамках проведення досудових розслідувань.

Вказана вище постанова переглянута та скасована на підставі звернення слідчого управління ГУНП в Полтавській області, яким було вилучено медичну справу громадянина ОСОБА_1 в ході досудового розслідування та додатком надані на розгляд до ЦВЛК ЗС України.

Після розгляду наданих медичних документів та результатів досліджень, вони повернуті вказаному слідчому управлінню за вихідним №4883 від 25.03.2024.

За результатами розгляду наданих слідчим документів ВЛК ЦВЛК ЗС України складено протокол засідання від 26 жовтня 2024 року № 3896 та прийнято рішення, яким скасовано постанову ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_1 згідно довідки ВЛК (№ не вказано) від 19.10.2022 щодо військовозобов`язаного ОСОБА_1 , "Непридатний до військової служби з виключенням з військового обліку".

Представник відповідача наголошував на тому, що відповідно до підпункту 2.3.4 пункту 2.3 глави 2 розділу I Положення, ЦВЛК має право: розглядати, переглядати, скасовувати, відміняти, затверджувати, не затверджувати, контролювати згідно з цим Положенням постанови будь-якої ВЛК (лікарсько-льотної комісії (далі - ЛЛК)) Збройних Сил України.

Крім того, у відзиві заявлено клопотання про поновлення ЦВЛК ЗС України пропущеного процесуального строку для подання відзиву на позовну заяву, яке підлягає задоволенню з огляду на обґрунтовані пояснення представника відповідача про те, що особовий склад ЦВЛК ЗС України виконує завдання за призначенням, зокрема бойові (спеціальні) завдання, не тільки в пункті постійної дислокації ЦВЛК ЗС України, а також і у інших військових частинах (установах), органах військового управління, угрупуваннях сил і засобів Медичних сил Збройних Сил України тощо. Вказані обставини подекуди унеможливлюють забезпечення постійного доступу до електронного кабінету ЄСІТС, його безперебійну роботу, що заважає своєчасному відпрацюванню судових рішень та іншої вхідної судової кореспонденції та в даному випадку сприяло пропущенню встановленого судом строку для подання відзиву на позовну заяву.

На підтвердження наведеного, представник відповідача надав до суду витяг з бойового наказу Центральної військово-лікарської комісії угруповання Медичних сил Збройних Сил України № 598/46/БН/ДСК.

Справу розглянуто судом за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін відповідно до пункту 1 частини шостої статті 12 та частини п`ятої статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України.

Обставини справи, встановлені судом

Постановою військово-лікарської комісії при ІНФОРМАЦІЯ_2 за довідкою ВЛК від 20.10.2022 №6/8749, позивач ОСОБА_1 був визнаний непридатним до військової служби з виключенням його з військового обліку за статтею 39а графи ІІ розкладу хвороб.

ВЛК ЦВЛК ЗС України складено протокол засідання від 26.10.2024 №3896 та прийнято рішення, яким скасовано постанову ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_1 згідно довідки ВЛК (№ не вказано) від 19.10.2022 щодо військовозобов`язаного ОСОБА_1 , "Непридатний до військової служби з виключенням з військового обліку".

Не погодившись з рішенням ВЛК ЦВЛК ЗС України, позивач оскаржив його до суду.

Норми права, що підлягають застосуванню

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

В силу статті 65 Конституції України захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов`язком громадян України. Громадяни відбувають військову службу відповідно до закону.

Згідно з пунктом 20 частини першої статті 106 Конституції України передбачено, що Президент України приймає відповідно до закону рішення про загальну або часткову мобілізацію та введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях у разі загрози нападу, небезпеки державній незалежності України.

Так, Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні" у зв`язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України "Про правовий режим воєнного стану" постановлено ввести в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб.

Також Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 69/2022 оголошено загальну мобілізацію, яка проводиться на всій території України протягом 90 діб із дня набрання чинності цим Указом.

В подальшому Указами Президента України воєнний стан продовжувався. Станом на дату розгляду справи воєнний стан в Україні триває.

Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв`язку з виконанням ними конституційного обов`язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також загальні засади проходження в Україні військової служби визначає Закон України «Про військовий обов`язок і військову службу» від 25 березня 1992 року № 2232-XII в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин (далі Закон № 2232-ХІІ).

Визначення військової служби міститься у частині першій статті 2 Закону № 2232-ХІІ та означає державну службу особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров`я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов`язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.

Статтею 70 Закону України «Основи законодавства України про охорону здоров`я» від 19 листопада 1992 року № 2801-XII у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин (далі Закон № 2801-XII) визначено, що військово-лікарська експертиза визначає придатність до військової служби призовників, військовослужбовців та військовозобов`язаних, встановлює причинний зв`язок захворювань, поранень і травм з військовою службою та визначає необхідність і умови застосування медико-соціальної реабілітації та допомоги військовослужбовцям.

З метою якісного проведення призову громадян на строкову військову службу за станом здоров`я, прийняття громадян на військову службу за контрактом, проведення медичного огляду військовослужбовців, військовозобов`язаних, резервістів для визначення ступеня придатності до військової служби та визначення ступеня придатності льотного складу до льотної роботи наказом Міністерством оборони України 14 серпня 2008 року затверджено Положення № 402, в якій передбачено, що військово-лікарська експертиза здійснюється військово-лікарськими комісіями, які створюються при військових комісаріатах і закладах охорони здоров`я Міністерства оборони України, Служби безпеки України та інших військових формувань, а також Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України.

Відповідно до пункту 1.1 розділу І Положення № 402 військово-лікарська експертиза визначає придатність за станом здоров`я до військової служби призовників, військовослужбовців, військовозобов`язаних та резервістів, установлює причинний зв`язок захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) з військовою службою та визначає необхідність і умови застосування медико-соціальної реабілітації та допомоги військовослужбовцям.

Визначення військово-лікарської експертизи міститься у пункті 1.2 розділу І Положення № 402 та означає:

медичний огляд допризовників, призовників; військовослужбовців та членів їхніх сімей (крім членів сімей військовослужбовців строкової військової служби); військовозобов`язаних, офіцерів запасу, які призиваються на військову службу за призовом осіб офіцерського складу, резервістів (кандидатів у резервісти); громадян, які приймаються на військову службу за контрактом; кандидатів на навчання у вищих військово-навчальних закладах та військових навчальних підрозділах вищих навчальних закладів МОУ (далі - ВВНЗ), учнів військових ліцеїв; колишніх військовослужбовців; працівників Збройних Сил України, які працюють у шкідливих та небезпечних умовах праці та залучаються до роботи з джерелами іонізуючого випромінювання (далі - ДІВ), компонентами ракетного палива (далі - КРП), джерелами електромагнітних полів (далі - ЕМП), лазерного випромінювання (далі - ЛВ), мікроорганізмами I-II груп патогенності, особливо небезпечними інфекційними хворобами; працівників допоміжного флоту Військово-Морських Сил Збройних Сил України (далі - ВМС Збройних Сил України);

визначення ступеня придатності до військової служби, навчання у ВВНЗ, роботи за фахом;

установлення причинного зв`язку захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) військовослужбовців, військовозобов`язаних, резервістів.

Згідно з абзацами 1-3 пункту 2.1 розділу І Положення № 402 для проведення військово-лікарської експертизи створюються військово-лікарські комісії (далі - ВЛК), штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі).

Штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі) ВЛК (лікарсько-льотні комісії (далі - ЛЛК)) приймають постанови. Постанови ВЛК (ЛЛК) оформлюються свідоцтвом про хворобу, довідкою військово-лікарської комісії, протоколом засідання військово-лікарської комісії з визначення причинного зв`язку захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв у колишнього військовослужбовця.

Постанови штатних та позаштатних ВЛК обов`язкові до виконання.

Відповідно до абзаців 1-5 пункту 2.2 розділу І Положення № 402 штатні ВЛК є військово-медичними установами. Вони мають гербову печатку, кутовий штамп та утримуються за окремим штатом. До штатних ВЛК належать: Центральна військово-лікарська комісія (далі - ЦВЛК); ВЛК регіону; ВЛК евакуаційного пункту; ВЛК пересувної госпітальної бази.

Пунктом 2.3 розділу І Положення № 402 передбачено, що Центральна військово-лікарська комісія є органом військового управління, який здійснює керівництво ВЛК регіонів у Збройних Силах України та є керівним органом із військово-лікарської експертизи в Збройних Силах України.

Як передбачено підпунктом 2.3.4 пункту 2.3 розділу I Положення № 402 ЦВЛК має право, зокрема: оглядати військовослужбовців та інших осіб, зазначених у пункті 1.2 розділу I цього Положення; перевіряти роботу підпорядкованих ВЛК з питань військово-лікарської експертизи; витребовувати документи в частині, що характеризують обставини отримання захворювання, поранення, травми, каліцтва, необхідні для прийняття постанови про їх причинний зв`язок, запитувати від військових, цивільних лікувальних закладів, військових частин, військових комісаріатів і ВВНЗ додаткові дані для аналізу, узагальнення та оцінки результатів військово-лікарської експертизи; розглядати, переглядати, скасовувати, затверджувати, не затверджувати, контролювати згідно з цим Положенням постанови будь-якої ВЛК (лікарсько-льотної комісії (далі - ЛЛК)) Збройних Сил України.

Згідно з підпунктом 2.3.5 пункту 2.3 розділу I Положення № 402 постанови ЦВЛК можуть бути оскаржені в судовому порядку.

Рішенням штатної ВЛК може бути проведений повторний або контрольний медичний огляд (підпункт 2.4.6. пункту 2.4 розділу І Положення № 402).

Постанови ВЛК приймаються на підставі Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби (далі - Розклад хвороб) (додаток 1), пояснень щодо застосування статей Розкладу хвороб (додаток 2) та таблиць додаткових вимог до стану здоров`я (далі - ТДВ) (додаток 3).

Відповідно до пункту 1.2 розділу ІІ Положення №402 розклад хвороб розроблений відповідно до вимог Міжнародної статистичної класифікації хвороб та споріднених проблем охорони здоров`я 10-го перегляду (далі - МКХ-10).

Згідно з пунктом 1.4 розділу ІІ Положення №402, медичний огляд контингентів, зазначених у пункті 1.2 розділу I цього Положення, проводиться в порядку, визначеному таблицею.

Щодо проходження медичного огляду військовослужбовців під час дії воєнного стану відповідними ВЛК.

Пунктом 3.1 розділу ІІ Положення №402 передбачено, що медичний огляд військовозобов`язаних проводиться за рішенням військового комісара ВЛК військових комісаріатів.

Як слідує із пункту 3.8 розділу ІІ Положення №402, за статтями (пунктами статей) Розкладу хвороб, які передбачають індивідуальне визначення придатності до військової служби і військової спеціальності, ВЛК щодо військовозобов`язаних, яких призивають на військову службу або приймають на військову службу у добровільному порядку за контрактом, виносить одну із таких постанов: «Непридатний до військової служби у мирний час, обмежено придатний у воєнний час»; «Обмежено придатний до військової служби»; «Придатний (або непридатний) до військової служби за контрактом, за спеціальністю (вказати спеціальність)»; «Придатний (або непридатний) до військової служби в миротворчій місії за спеціальністю (вказати спеціальність)»; «Придатний до військової служби».

Постанови ВЛК військових комісаріатів оформлюються довідкою ВЛК (додаток 4 до Положення) у двох примірниках, яка не підлягає затвердженню штатною ВЛК і дійсна протягом шести місяців з дня медичного огляду. Копія довідки видається на руки особі, яка пройшла медичний огляд.

Після закінчення медичного обстеження під час мобілізації ВЛК виносить щодо військовозобов`язаного одну із таких постанов:

«Придатний до військової служби»;

«Тимчасово непридатний до військової служби (вказати дату повторного огляду)»;

«Непридатний до військової служби з виключенням з військового обліку».

Висновки щодо правозастосування

Постановою військово-лікарської комісії при ІНФОРМАЦІЯ_2 за довідкою ВЛК від 20.10.2022 №6/8749, позивач був визнаний непридатним до військової служби з виключенням його з військового обліку за статтею 39а графи ІІ розкладу хвороб.

ВЛК ЗС України прийнято рішення від 26.10.2024, яким скасовано постанову ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_1 згідно довідки ВЛК (№ не вказано) від 19.10.2022 щодо військовозобов`язаного ОСОБА_1 , "Непридатний до військової служби з виключенням з військового обліку" з мотивів порушення вимог Додатка 4 до Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, а саме:

- відсутнє військове звання військовозобов`язаного,

- підписи голови ВЛК та секретаря ВЛК не скріплені відбитком гербової печатки ТЦК та СП, що проставляється на окремо виділеному для цього місці з відміткою "МП",

- постанову ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_1 згідно довідки ВЛК № не вказано.

Як зазначалося судом вище постанови ВЛК військових комісаріатів оформлюються довідкою ВЛК (додаток 4 до Положення) у двох примірниках.

Судом досліджено скановану довідку ВЛК від 20.10.2022, залучену позивачем до матеріалів позову, та примірник довідки, наданої відповідачем.

Дослідивши їх зміст, суд встановив, що:

- на примірнику довідки позивача від 20.10.2022 є номер - 6/8749, у той час, як на примірнику відповідача цей номер відсутній.

- військове звання військовозобов`язаного не вказано на обох примірниках довідок.

- на примірнику довідки позивача від 20.10.2022 № 6/8749 підписи голови ВЛК та секретаря ВЛК скріплені відбитком гербової печатки ТЦК та СП, у той час, як на примірнику відповідача печатка відсутня.

Крім того, у довідці ВЛК, наданій відповідачем, зазначається крім іншого діагноз "Коронарографія 15.08.24", у той час, як у примірнику довідки ВЛК наданої позивачем, зазначається "Коронарографія 15.02.22", проте, на ці розбіжності, які не відповідають хронології в часі проходження ВЛК, відповідач не звернув увагу.

Матеріали справи не містять належних та допустимих доказів, які б свідчили про наявність об`єктивних підстав для скасування постанови ВЛК щодо ОСОБА_1 , зокрема доказів необхідності проведення повторного медичного огляду позивача або встановлення нових обставин щодо стану його здоров`я, які могли б бути підставою для перегляду раніше прийнятого медичного висновку.

Твердження відповідача щодо невідповідності довідки ВЛК вимогам Додатка 4 (яким визначено форму та зміст довідки ВЛК) до Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України стосується порядку її оформлення, однак не спростовує наявність у ОСОБА_1 захворювань, вказаних у довідці.

Тобто, вказані вимоги щодо порядку оформлення та затвердження документів стосуються не військовозобов`язаного, а військово-лікарських комісій. Водночас, ризик будь-якої помилки державного органу покладається на державу, а не на громадянина. Допущення помилки військово-лікарською комісією не повинно тягнути негативні наслідки для особи. Держава зобов`язана діяти в межах закону та забезпечувати правову визначеність. Якщо орган влади припустився помилки, то саме держава повинна її виправити, а не перекладати наслідки на громадянина.

Окремо суд вказує, що позивачем завантажено до Електронного суду оригінал довідки ВЛК від 20.10.2022 року, оглядом якого встановлено, що оригінальний примірник оформлено належно, зі вказанням номеру; відбиток печатки наявний. Отже підстави, покладені в основу оскаржуваного рішення, не підтверджуються, а навпаки, спростовані матеріалами справи.

Крім того, суд враховує, що станом на момент прийняття оскаржуваного рішення позивач уже був виключений з військового обліку на підставі постанови військово-лікарської комісії, що набрала чинності та була реалізована шляхом внесення відповідних відомостей до його військово-облікових документів.

За таких обставин суд доходить висновку, що рішення штатної військово-лікарської комісії Центральної військово-лікарської комісії Збройних Сил України від 26.10.2024, оформлене протоколом № 1363896, прийнято без належного правового та фактичного обґрунтування, а тому воно не відповідає вимогам законності та обґрунтованості, порушує права та законні інтереси позивача і підлягає визнанню протиправним та скасуванню.

Інші доводи та заперечення сторін висновків суду по суті заявлених позовних вимог не спростовують.

Окремо суд має вказати на порушення відповідачем ряду положень Закону України "Про адміністративну процедуру".

Закон України Про адміністративну процедуру від 17 лютого 2022 року № 2073-IX (далі - Закон № 2073-IX, ЗАП) регулює відносини органів виконавчої влади, органів влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, їх посадових осіб, інших суб`єктів, які відповідно до закону уповноважені здійснювати функції публічної адміністрації, з фізичними та юридичними особами щодо розгляду і вирішення адміністративних справ шляхом прийняття та виконання адміністративних актів.

В розумінні п. 1, 3, 4, 11 ч. 1 ст. 2 Закону № 2073-IX адміністративний орган - орган виконавчої влади, орган влади Автономної Республіки Крим, орган місцевого самоврядування, їх посадова особа, інший суб`єкт, який відповідно до закону уповноважений здійснювати функції публічної адміністрації.

Адміністративний акт - рішення або юридично значуща дія індивідуального характеру, прийняте (вчинена) адміністративним органом для вирішення конкретної справи та спрямоване (спрямована) на набуття, зміну, припинення чи реалізацію прав та/або обов`язків окремої особи (осіб).

Адміністративне провадження - сукупність процедурних дій, що вчиняються адміністративним органом, і прийнятих процедурних рішень з розгляду та вирішення справи, що завершується прийняттям і, в необхідних випадках, виконанням адміністративного акта.

Функції публічної адміністрації - надання адміністративних послуг, здійснення інспекційної (контрольної, наглядової) діяльності, вирішення інших справ за заявою особи або за власною ініціативою адміністративного органу.

ЦВЛК ЗСУ, відповідач у цій справі, за порядком формування та наданими повноваженнями щодо прийняття рішень відповідають критеріям органу публічної адміністрації, тому на них при виконанні повноважень поширюються вимоги Закону № 2073-IX.

Також суд вказує з цього приводу, що відповідно до п. 9 ч. ст. 19 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема, спорах щодо оскарження рішень атестаційних, конкурсних, медико-соціальних експертних комісій, експертних команд з оцінювання повсякденного функціонування особи та інших подібних органів, рішення яких є обов`язковими для органів державної влади, органів місцевого самоврядування, інших осіб.

У відповідності до ст. 17 Закону № 2073-IX особа має право бути заслуханою адміністративним органом, надавши пояснення та/або заперечення у визначеній законом формі до прийняття адміністративного акта, який може негативно вплинути на право, свободу чи законний інтерес особи.

Адміністративний орган зобов`язаний здійснювати інформування та консультування учасників адміністративного провадження з питань, що стосуються адміністративного провадження, а також щодо змісту їхніх прав та обов`язків.

Особа має право у передбаченому законом порядку витребовувати та/або надавати документи, а також інші докази, що стосуються обставин адміністративної справи.

В силу положень ст. 63 Закону № 2073-IX учасник адміністративного провадження має право бути заслуханим адміністративним органом до прийняття рішення у справі, якщо таке рішення може негативно вплинути на його право, свободу чи законний інтерес, крім випадків, передбачених цим Законом.

Право учасника адміністративного провадження бути заслуханим реалізується ним шляхом подання до адміністративного органу своїх пояснень та/або заперечень у спосіб, передбачений цим Законом для подання заяви.

Адміністративний орган інформує учасника адміністративного провадження про можливі негативні наслідки його неучасті у провадженні та ненадання пояснень та/або заперечень у справі, у тому числі у разі оскарження адміністративного акта.

Заслуховування не проводиться, якщо: 1) необхідно вжити негайних заходів для запобігання заподіянню шкоди; 2) відповідно до законодавства вимагається негайне прийняття рішення; 3) адміністративний орган приймає відповідний адміністративний акт в автоматичному режимі; 4) прохання заявника є очевидно безпідставним.

З наведеного нормативно-правового регулювання адміністративної процедури вбачається, що орган публічної адміністрації повинен проінформувати особу, звернення якої розглядається, про права та обов`язки, в тому числі право брати участь у процедурі адміністративного провадження, а у випадку негативних для особи наслідків, які тягне за собою адміністративний акт - заслуховування особи проводиться в обов`язковому порядку.

Відповідач не надав до суду доказів інформування позивача про його права та обов`язки, в тому числі право бути заслуханим та право надавати документи.

Отже, проведення розгляду справи без участі позивача є порушенням вищенаведених вимог Закону № 2073-IX.

З огляду на викладене, судом встановлено, що відповідач допустив порушення процедури проведення перевірки обґрунтованості рішення щодо встановлення непридатності до військової служби позивачу.

Суд врахував, що відповідно до правових висновків Верховного Суду, що висловлені у постанові від 18.03.2021 у справі № 280/4057/19, загальними вимогами, які висуваються до актів індивідуальної дії, як актів правозастосування, є їх обґрунтованість та вмотивованість, тобто наведення суб`єктом владних повноважень конкретних підстав його прийняття (фактичних і юридичних), а також переконливих і зрозумілих мотивів його прийняття.

Рішення суб`єкта владних повноважень повинно ґрунтуватися на оцінці усіх фактів та обставин, що мають значення. Принцип обґрунтованості рішення вимагає від суб`єкта владних повноважень враховувати як обставини, на обов`язковість урахування яких прямо вказує закон, так і інші обставини, що мають значення у конкретній ситуації. Відповідач, як суб`єкт владних повноважень, повинен уникати прийняття невмотивованих висновків, обґрунтованих припущеннями та неперевіреними фактами, а не конкретними обставинами. Несприятливе для особи рішення повинно бути вмотивованим.

Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість мотивів, покладених суб`єктом владних повноважень в основу оскаржуваного рішення на відповідність вимогам частини 2 статті 2 КАС України та Закону України "Про адміністративну процедуру", суд встановив, що спірне рішення є необґрунтованим, оскільки обґрунтування, покладене в основу рішення відповідачем, спростовано матеріалами справи.

Отже, за наслідком розгляду цієї справи суд прийшов до висновку про наявність правових підстав для задоволення позовних вимог.

Розподіл судових витрат

Позивач при зверненні до суду сплатив судовий збір у розмірі 1064,96 грн.

Частиною першою статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Отже, суд вважає за необхідне стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Центральної військово-лікарської комісії Збройних Сил України на користь позивача судові витрати зі сплати судового збору.

Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

У Х В А Л И В:

Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) до Центральної військово-лікарської комісії Збройних Сил України (вул. Госпітальна, буд.16, м. Київ 133, Київська область, 01153, код ЄДРПОУ 08356179) про визнання протиправним та скасування рішення - задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення Центральної військово-лікарської комісії Збройних Сил України, оформлене витягом з протоколу засідання військово-лікарської комісії Центральної військово-лікарської комісії Збройних Сил України від 26.10.2024 №3896 в частині скасування постанови військово-лікарської комісії при ІНФОРМАЦІЯ_1 за довідкою ВЛК від 19.10.2022 щодо військовозобов`язаного ОСОБА_1 .

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Центральної військово-лікарської комісії Збройних Сил України на користь ОСОБА_1 судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 1064,96 грн.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду в порядку, визначеному частиною 8 статті 18, частинами 7-8 статті 44 та статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України, а також з урахуванням особливостей подання апеляційних скарг.

Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя І.С. Шевяков