Рішення № 137076751, 03.06.2026, Полтавський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
03.06.2026
Номер справи
440/2863/25
Номер документу
137076751
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 червня 2026 року м. ПолтаваСправа № 440/2863/25

Полтавський окружний адміністративний суд у складі судді Супруна Є.Б., розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження справу №440/2863/25 за позовом ОСОБА_1 до Національної поліції України про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії,

В С Т А Н О В И В:

04.03.2025 ОСОБА_1 звернувся з вищезазначеним позовом, в якому, з урахуванням уточнення змісту позовних вимог, просить суд:

- визнати протиправними та дискримінаційними дії Національної поліції України щодо відмови у виготовлені оновленої довідки про його грошове забезпечення станом на 01.09.2019 з урахуванням середньомісячної суми додаткових видів грошового забезпечення;

- з метою усунення дискримінації по часу виходу на пенсію зобов`язати Національну поліцію України виготовити оновлену довідку про грошове забезпечення на ім`я ОСОБА_1 станом на 01.09.2019 з урахуванням середньомісячної суми додаткових видів грошового забезпечення;

- зобов`язати Національну поліцію України направити до Головного управління Пенсійного фонду в Полтавській області оновлену довідку про грошове забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.09.2019 із зазначенням відомостей про розміри щомісячних основних і додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення), премії та індексації грошового забезпечення для подальшого проведення перерахунку основного розміру його пенсії.

Мотивуючи цей позов, заявник стверджує, що наразі склалися умови для дискримінації пенсіонерів поліції, які вийшли на пенсію у період з грудня 2015 року по липень 2019 року, у порівнянні з умовами пенсійного забезпечення пенсіонерів міліції, яким може бути видана довідка станом на листопад 2019 року із зазначенням надбавки за специфічні умови несення служби, хоч вони її не отримували. У зв`язку з цим позивач не погоджується із правомірністю відмови відповідача у виготовленні оновленої довідки про розмір його грошового забезпечення станом на 2019 рік з урахуванням середньомісячної суми додаткових видів грошового забезпечення, оскільки вважає, що грошове забезпечення поліцейського збільшилося із серпня 2019 року внаслідок виплати додаткової надбавки на підставі листа Національної поліції України від 26.07.2019 №8714/09/29-2019.

Ухвалою судді Полтавського окружного адміністративного суду від 10.03.2025 позовну заяву було залишено без руху.

Після усунення позивачем недоліків, ухвалою судді Полтавського окружного адміністративного суду від 24.03.2025 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи (у письмовому провадженні).

У відзиві на позовну заяву представник відповідача наполягає на безпідставності заявленого позову, оскільки позивач службу в центральному органі управління поліції чи міжрегіональному територіальному органі Національної поліції не проходив, натомість був звільнений з Управління поліції охорони в Полтавській області, а тому Національна поліція не є відносно ОСОБА_1 уповноваженим органом на видачу довідки для проведення перерахунку пенсії. Водночас таким органом є Головне управління Національної поліції в Полтавській області, з якого той був звільнений 31.08.2016. Крім того, відсутні правові підстави для здійснення перерахунку пенсії пенсіонерам поліції, пенсія яким призначена після 01.01.2016, та відповідно відсутні правові підстави для видачі таким особам нових довідок про розмір грошового забезпечення станом на інші дати та / або іншою посадою, ніж ті які були враховані їм при призначенні пенсії (а.с. 33-46).

У відповіді на відзив позивач додав, що фактично його обмежили двічі, спочатку не виплачували надбавку, яка була передбачена, але не було фінансування, а потім не вказано цю надбавку у довідці про грошове забезпечення з мотивів того, що її виплата не здійснювалася (а.с. 73-75).

Правом на надання заперечення відповідач не скористався.

Розгляд справи судом здійснюється в порядку спрощеного позовного провадження без виклику учасників за наявними у справі матеріалами.

Суд, вивчивши матеріали справи, встановив наступні обставини та відповідні до них правовідносини.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , народився у с. Недогарки Кременчуцького р-ну Полтавської області. Нині перебуває на пенсійному обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Полтавській області, де отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

До виходу на пенсію позивач проходив службу в органах Національної поліції України.

Наказом Управління поліції охорони в Полтавській області від 31.08.2016 №116 о/с старшого лейтенанта поліції ОСОБА_1 , інспектора-чергового Кременчуцького міжрайонного відділу Управління поліції охорони в Полтавській області звільнено з Національної поліції України за ст. 77 п. 2 (через хворобу, в запас) з 31.08.2016 (а.с. 71).

У позовній заяві позивач зазначає, що пенсійне забезпечення військовослужбовців та прирівняних до них осіб неодноразово змінювалося з метою осучаснення пенсій.

У зв`язку з цим позивач звернувся до керівника Департаменту персоналу Міністерства внутрішніх справ України із заявою від 04.12.2024 (а.с. 51-55), в якій просив виготовити та направити до Головного управління Пенсійною фонду України в Полтавській області оновлену довідку про його грошове забезпечення із зазначенням усіх додаткових надбавок, передбачених законодавством.

Листом Національної поліції України №8798/48-2025 від 20.01.2025 (а.с. 56-57) ОСОБА_1 на його звернення повідомлено, що Сектор з питань пенсійного забезпечення Національної поліції України визначений уповноваженим структурним підрозділом центрального органу управління поліції з підготовки та подання до органів, які призначають пенсії, необхідних для призначення (перерахунку) пенсій документів щодо осіб, які мають право на пенсію згідно із законодавством України, в центральному органі управління поліції та міжрегіональних територіальних органах Національної поліції України. Також відповідні уповноважені структурні підрозділи з підготовки та подання до органів, які призначають пенсії, необхідних для призначення (перерахунку) пенсій документів щодо осіб, які мають право на пенсію згідно із законодавством України, функціонують як самостійні структурні підрозділи Головних управлінь Національної поліції в областях та місті Києві. Водночас пунктом 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45, передбачено, що Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, м. Києві та м. Севастополі про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, і надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін`юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв`язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС.

Оскільки інформації стосовно перерахунку пенсії до Національної поліції не надходило, підстави для виготовлення відповідної довідки відсутні.

Вважаючи протиправною відмову відповідача щодо виготовлення довідки про розмір грошового забезпечення станом на 2019 рік з урахуванням середньомісячної суми додаткових видів грошового забезпечення, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Надаючи правову оцінку встановленим обставинам та доводам учасників справи, суд виходить з наступного.

Статтею 102 Закону України від 02.02.2015 №580-VIII "Про Національну поліцію" (надалі Закон №580-VIII) визначено, що пенсійне забезпечення поліцейських та виплата одноразової грошової допомоги після звільнення їх зі служби в поліції здійснюються в порядку та на умовах, визначених Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Згідно з пунктом 15 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону №580-VIII, працівники міліції, які на день набрання чинності цим Законом мали календарну вислугу не менше 5 років та продовжили службу в Міністерстві внутрішніх справ України або поліції (їх територіальних органах, закладах та установах) на посадах, що заміщуються державними службовцями (а в навчальних, медичних закладах та науково-дослідних установах - на будь-яких посадах), після досягнення вислуги років, що дають право на пенсійне забезпечення відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", мають право на пенсійне забезпечення згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

За колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.

Закон України від 09.04.1992 №2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (надалі - Закон №2262-ХІІ у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували, зокрема на службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції.

Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону №2262-ХІІ, особи з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, особи, які мають право на пенсію за цим Законом при наявності встановленої цим Законом вислуги на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Державному бюро розслідувань та на службі на посадах начальницького складу в Національному антикорупційному бюро України, Службі судової охорони і в державній пожежній охороні, службі в Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, в органах і підрозділах цивільного захисту, податкової міліції, Бюро економічної безпеки України, Державної кримінально-виконавчої служби України мають право на довічну пенсію за вислугу років.

Статтею 43 Закону №2262-ХІІ передбачено, що пенсії особам з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, оклади та/чи доплати за військове (спеціальне) звання, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку (доплату) за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

У разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.

Згідно з частинами другою та третьою статті 51 Закону №2262-ХІІ, перерахунок пенсій, призначених особам з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Перерахунок пенсій у зв`язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Частинами першою, третьою та четвертою статті 63 Закону №2262-ХІІ встановлено, що перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції та податкової міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

З аналізу наведених норм чинного законодавства слідує, що пенсія, яка призначена за Законом №2262-ХІІ, підлягає перерахунку у разі підвищення грошового забезпечення (зміни розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення або у зв`язку із введенням нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій) відповідної категорії осіб, які мають право на пенсію за цим Законом. Перерахунок пенсій здійснюється на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України, та за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Перерахунок провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.

Відповідно до пунктів 1 - 3 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 (надалі Порядок №45 у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин), пенсії, призначені відповідно до Закону №2262-ХІІ, у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом №2262-ХІІ, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін`юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв`язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС, Службі судової охорони (далі - державні органи).

Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Довідки видаються на осіб, які звільнені із служби: у Національній гвардії України - державним органом, у якому вони перебували на пенсійному обліку до 1 січня 2007 року; у штабах і військах Цивільної оборони України, що ліквідовані, органах та підрозділах служби цивільного захисту та Держтехногенбезпеки - ДСНС; у розвідувальних підрозділах органів державної безпеки колишнього Союзу РСР та Служби безпеки України, що ліквідовані, - Службою зовнішньої розвідки за відповідними посадами у такому державному органі на момент виникнення права на перерахунок пенсії; в органах, у підрозділах, закладах та установах виконання покарань МВС, у Державній кримінально-виконавчій службі (Державному департаменті з питань виконання покарань, Державній пенітенціарній службі, Мін`юсті) - Мін`юстом; в апараті МВС, органах та підрозділах МВС, в закладах, на підприємствах та в установах, що належать до сфери управління МВС (крім органів, підрозділів, закладів та установ, передбачених абзацами четвертим, п`ятим і сьомим цього пункту) - МВС. Особам, що відряджалися для виконання службових обов`язків до органів державної влади, органів місцевого самоврядування, інших установ, організацій і підприємств та були звільнені із служби у зв`язку з виходом на пенсію безпосередньо з посад, на яких вони перебували, перерахунок пенсій провадиться на підставі довідок про розмір грошового забезпечення, виданих зазначеними органами, установами, організаціями і підприємствами. У разі ліквідації таких органів, установ, організацій чи підприємств довідки видаються правонаступниками, а у разі їх відсутності або перейменування (відсутності) посад - у порядку, встановленому Мінсоцполітики. Зазначені довідки надсилаються до державних органів, у яких особи проходили службу до відрядження, а їх уповноважені органи подають довідки у п`ятиденний строк головним управлінням Пенсійного фонду України.

Аналіз наведених норм Порядку №45 дає суду підстави для формулювання висновку про те, що перерахунок пенсії здійснюється на підставі довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій. А оскільки пенсія, яка призначена за Законом №2262-ХІІ, підлягає перерахунку у разі підвищення грошового забезпечення відповідної категорії осіб, які мають право на пенсію за Законом №2262-ХІІ, то довідка про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, складається у разі зміни (підвищення) грошового забезпечення. При цьому вказану довідку складають державні органи, з якого особи були звільнені із служби.

Судовим розглядом встановлено, що позивач звільнений зі служби в поліції 31.08.2016 на підставі наказу Головного управління Національної поліції в Полтавській області №116 о/с від 31.08.2016, а тому саме Головне управління Національної поліції в Полтавській області, з якого був звільнений позивач зі служби, є уповноваженим органом на виготовлення нової довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивачу.

Таким чином позивач, подавши на ім`я керівника Департаменту персоналу Міністерства внутрішніх справ України заяву від 04.12.2024 щодо видачі оновленої довідки про грошове забезпечення, звернувся до неуповноваженого суб`єкта владних повноважень, оскільки згідно з положенням пункту 3 Порядку №45 МВС видає довідки виключно на осіб, які звільнені із служби в апараті МВС, органах та підрозділах МВС, в закладах, на підприємствах та в установах, що належать до сфери управління МВС (крім органів, підрозділів, закладів та установ, передбачених абзацами четвертим, п`ятим і сьомим цього пункту).

Також суд враховує обставини того, що Національна поліція України не є уповноваженим суб`єктом владних повноважень щодо видачі позивачу оновленої довідки про розмір грошового забезпечення, оскільки в матеріалах справи відсутні докази на підтвердження проходження позивачем служби в апараті або підрозділах Національної поліції України.

Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 21.02.2018 № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" (надалі Постанова №103), яка набрала чинності 24.02.2018, пунктом 3 (чинний до 01.01.2020) якої запроваджено перерахунок з 01.01.2016 пенсій, призначених згідно із Законом №2262-ХІІ, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 р. № 988 Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції.

Згідно з пунктом 5 Постанови №103, який був чинним до 19.01.2021, перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) відповідно до пункту 3 цієї Постанови проводиться на підставі довідок про розміри грошового забезпечення, поданих Міністерством внутрішніх справ органам Пенсійного фонду України до набрання чинності цією Постановою, або довідок, додатково оформлених та поданих відповідно до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 р. № 45.

Отже, Постанова №103 запроваджувала перерахунок пенсії особам органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою поліцейського, однак не передбачала перерахунку пенсій поліцейським, а тому норми цієї Постанови щодо перерахунку пенсії не поширюються на позивача, якого звільнено зі служби в поліції як особу, яка займала посаду поліцейського.

Крім того, суд враховує обставини того, що позивача звільнено зі служби в поліції 31.08.2016, а пенсію відповідно до Закону №2262-ХІІ йому призначено лише у вересні 2016 року, а тому станом на 01.01.2016 (дата, з якої підлягають перерахунку пенсії згідно з пунктом 3 Постанови №103) пенсію відповідно до Закону №2262-ХІІ позивач не отримував, у зв`язку з чим право на перерахунок пенсії згідно з Постановою №103 у нього не виникло.

Факт прийняття у подальшому судових рішень щодо визнання протиправними та скасування змін, внесених до Постанови №103, або положень самої Постанови №103, не створює для позивача жодних наслідків, оскільки положення Постанови №103 не підлягають застосуванню відносно позивача.

Після призначення позивачу пенсії у вересні 2016 року рішення про перерахунок пенсій поліцейським Кабінетом Міністрів України не приймалися.

Також суд зазначає, що постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" (надалі Постанова №988), яка набрала чинності 02.12.2015, зокрема установлено, що грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення, та затверджено схему окладів за спеціальним званням поліцейських у розмірах згідно з додатком 1, схеми посадових окладів поліцейських у розмірах згідно з додатками 3 - 10.

Зміни до схем посадових окладів поліцейських у розмірах згідно з додатками 3 - 10, якими б змінювався розмір посадового окладу, не вносилися.

Пунктами 4, 5 Постанови №988 (у редакції, чинній на момент звільнення позивача) надано право керівникам органів, закладів та установ Національної поліції в межах затверджених для них асигнувань на грошове забезпечення:

1) установлювати:

посадові оклади поліцейським та курсантам вищих навчальних закладів Міністерства внутрішніх справ із специфічними умовами навчання в розмірах, визначених затвердженими цією постановою схемами, згідно з додатками 2 - 10;

надбавку за специфічні умови проходження служби в поліції в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за стаж служби. Установлення зазначеної надбавки Голові Національної поліції та заступникам Голови здійснюється з дозволу Прем`єр-міністра України або Першого віце-прем`єр-міністра України, Віце-прем`єр-міністра України за погодженням з Міністром внутрішніх справ;

підвищення за службу в поліції особливого призначення (особам, які безпосередньо виконують функції із забезпечення громадського порядку та безпеки громадян) у розмірі до 100 відсотків посадового окладу;

2) здійснювати преміювання поліцейських відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби. Преміювання Голови Національної поліції та заступників Голови здійснюється з дозволу Прем`єр-міністра України або Першого віце-прем`єр-міністра України, Віце-прем`єр-міністра України за погодженням з Міністром внутрішніх справ і на підставі поданого Міністерством фінансів висновку;

3) надавати поліцейським матеріальну допомогу для оздоровлення в розмірі посадового окладу.

Виплачувати:

1) надбавку за стаж служби в поліції в розмірах згідно з додатком 11;

2) надбавку за виконання функцій державного експерта з питань таємниць та надбавку за службу в умовах режимних обмежень - у розмірах та порядку, визначених законодавством;

3) доплату за службу в нічний час - у розмірі 35 відсотків посадового окладу з розрахунку за кожну годину служби в нічний час;

4) надбавку за безперервний стаж на шифрувальній роботі - у розмірі до 20 відсотків посадового окладу. Надбавка виплачується особам, які безпосередньо зайняті на шифрувальній роботі;

5) доплату за науковий ступінь кандидата або доктора наук з відповідної спеціальності, якщо діяльність за профілем відповідає науковому ступеню, - у розмірі відповідно 5 і 10 відсотків посадового окладу. За наявності двох наукових ступенів доплата встановлюється за одним (вищим) науковим ступенем;

6) доплату за вчене звання у разі, коли особа займає посаду, що пов`язана з педагогічною або науковою діяльністю, і має вчене звання доцента (старшого наукового співробітника), - у розмірі 5, професора - 10 відсотків посадового окладу. За наявності двох або більше вчених звань доплата встановлюється за одним (вищим) званням;

7) надбавку за почесне звання "заслужений" - у розмірі 10 відсотків посадового окладу;

8) підвищення на 25 відсотків посадових окладів курсантам за відмінне навчання або отримання відповідної кількості балів за шкалою ECTS за результатами екзаменаційної сесії.

Як встановлено судом, позивача звільнено зі служби в поліції 31.08.2016, а тому розмір його грошового забезпечення у грошовому атестаті та у довідці про щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення та премії за останні 24 календарні місяці служби підряд перед звільненням), що подаються для призначення пенсії відповідно до Закону №2262-ХІІ, визначався з урахуванням положень Постанови №988, що не заперечується учасниками справи.

Зміни до Постанови №988 щодо складових грошового забезпечення після звільнення позивача зі служби та за нормами, чинними на 2019 року, не вносилися.

При цьому суд зауважує, що надбавка за специфічні умови проходження в поліції, яка передбачена пунктом 4 Постанови №988 та про яку зазначає позивач у мотивувальній частині позовної заяви, має індивідуальний характер, тобто встановлюється керівником в межах затверджених асигнувань на грошове забезпечення, а також у розмірі, що не перевищує 100 відсотків посадового окладу, а не в розмірі, що дорівнює 100 відсоткам посадового окладу, а премія визначається відповідно до особистого внеску особи.

Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06.04.2016 № 260 затверджено Порядок та умови виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання (надалі - Порядок №260).

Вказаним Порядком установлено такі додаткові види грошового забезпечення: надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції (п. 4 р. ІІ); надбавка за безперервний стаж на шифрувальній роботі (п. 5 р. ІІ); надбавка за виконання функцій державного експерта з питань таємниць (п. 6 р. ІІ); надбавка за службу в умовах режимних обмежень (п. 7 р. ІІ); надбавка за почесне звання заслужений (п. 8 р. ІІ); доплата за науковий ступінь з відповідної спеціальності (п. 9 р. ІІ); доплата за вчене звання (п. 10 р. ІІ); доплата за службу в нічний час (п. 11 р. ІІ).

Відповідно до положень п. 12 р. ІІ Порядку №260, розміри премії встановлюються за рішенням керівників органів поліції відповідно до затверджених ними положень про преміювання та наявного фонду грошового забезпечення. Виплата премій поліцейським здійснюється за наказами керівників органів поліції. Накази про преміювання поліцейських видаються до 25 числа кожного місяця на підставі списків начальників структурних підрозділів органу поліції, погоджених з фінансовим підрозділом у частині розміру фонду преміювання. Виплата премії проводиться щомісяця в останній день місяця за поточний місяць разом з виплатою грошового забезпечення.

Отже, Порядок №260 також не встановлює нових видів грошового забезпечення поліцейських та не змінює їх розмірів, а лише визначає порядок та умови виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції згідно з визначеними Постановою №988 розмірами та видами.

Позивачем не наведено норм, згідно з якими законодавством у 2019 році вводилися б нові види грошового забезпечення або зміни до розмірів вже встановлених видів грошового забезпечення.

Відповідно до пункту 4 Порядку №45, перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону, а відповідно до частини другої статті 51 Закону №2262-ХІІ перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.

Таким чином позивач не довів, а суд не виявив ознак виникнення у 2019 році обставин, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії, у зв`язку з якими позивач просить зобов`язати відповідача видати йому довідку для перерахунку пенсії.

Тож оскільки позивач звернувся до неуповноваженого суб`єкта та не набув права на перерахунок пенсії, суд доходить висновку про відсутність підстав для покладення на відповідача такого зобов`язання.

За таких обставин суд визнає позов безпідставним у повному обсязі, у зв`язку з чим залишає його без задоволення.

За відсутності підстав задоволення позову, відсутні й підстави для розподілу судових витрат, які складаються лише із суми сплаченого позивачем судового збору у розмірі 1 211,20 грн.

Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

У Х В А Л И В:

Позов ОСОБА_1 у справі №440/2863/25 - залишити без задоволення.

Позивач: ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ; АДРЕСА_1 ).

Відповідач: Національна поліція України (код ЄДРПОУ 40108578; вул. Богомольця, 10, м. Київ, 01601).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду впродовж тридцяти днів з моменту його підписання.

Суддя Є.Б. Супрун