Рішення № 137075169, 26.05.2026, Київський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
26.05.2026
Номер справи
320/14376/26
Номер документу
137075169
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

26 травня 2026 року Київ № 320/14376/26

Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Басая О.В.,

за участю секретаря судового засідання Строганової К.О.,

за участю:

представника позивача - Шимко Л.М.

представника відповідача - не прибув,

представника третьої особи - Тіщенко А.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Дочірнього підприємства "КиївГазЕнерджи" до Відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: Акціонерне товариство "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" про визнання протиправною та скасування постанови,

в с т а н о в и в:

До Київського окружного адміністративного суду звернулося Дочірнє підприємство "КиївГазЕнерджи" з позовом до Відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: Акціонерне товариство "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України", в якому просить суд: визнати протиправною та скасувати постанову головного державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України Рекашової Алли Миколаївни від 27.03.2026 у ВП № 80603739 про стягнення з Дочірнього підприємства "КиївГазЕнерджи" виконавчого збору у розмірі 24 525 672,81 грн.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що Рішенням Господарського суду міста Києва від 08.02.2022, залишеним без змін постановою Північного апеляційного господарського суду від 31.08.2022 по справі № 910/18700/20 позовні вимоги Акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" до Дочірнього підприємства "КиївГазЕнерджи" (далі ДП "КиївГазЕнерджи", позивач, боржник) про стягнення заборгованості задоволено в повному обсязі, стягнуто з ДП "КиївГазЕнерджи" (01103, м. Київ, вул. Михайла Бойчука, 4Б; ЄДРПОУ: 39835779) на користь Акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" (01601, м. Київ, вул. Богдана Хмельницького, 6; ЄДРПОУ: 20077720) заборгованість у розмірі 245 256 728 (двісті сорок п`ять мільйонів двісті п`ятдесят шість тисяч сімсот двадцять вісім) грн 17 коп та судовий збір у розмірі 735 700 (сімсот тридцять п`ять тисяч сімсот) грн 00 коп.

На виконання Рішення Господарського суду міста Києва від 08.02.2022, яке залишене без змін постановою Північного апеляційного господарського суду від 06.04.2026 з 31.08.2022, Господарським судом міста Києва був виданий 14.09.2022 судовий наказ у справі № 910/18700/20.

Головним державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України Рекашовою Аллою Миколаївною на підставі наказу Господарського суду міста Києва від 14.09.2022 у справі № 910/18700/20, винесено постанову про відкриття виконавчого провадження від 27.03.2026 ВП № 80603739.

Також, головним державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України Рекашовою Аллою Миколаївною того ж дня було винесено постанову від 27.03.2026 про стягнення виконавчого збору по ВП № 80603739 у розмірі 24 525 672,81 грн.

У день відкриття виконавчого провадження 27.03.2026 позивачем подана до Відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України на електронну пошту та через канцелярію відповідача заяву про зупинення вчинення виконавчих дій у виконавчому провадженні № 80603739, в якій ДП "КиївГазЕнерджи" просило: 1. Винести постанову про зупинення вчинення виконавчих дій по виконавчому провадженню № 80603739 на підставі пункту 15 частини 1 статті 34 Закону України "Про виконавче провадження" до виключення боржника з Реєстру підприємств, які беруть участь у процедурі врегулювання заборгованості суб`єктів ринку природного газу, відповідно до Закону України "Про заходи, спрямовані на подолання кризових явищ та забезпечення фінансової стабільності на ринку природного газу". 2. Винести постанову про скасування постанови у виконавчому провадженні № 80603739 про стягнення з ДП "КиївГазЕнерджи" виконавчого збору у розмірі 24 525 672,81 грн на підставі пункту 6 частини 5 статті 27 Закону України "Про виконавче провадження".

У постанові про стягнення виконавчого збору від 27.03.2026 по ВП № 80603739 відповідач постановив стягнути виконавчий збір керуючись ст.ст. 3, 27, 40 Закону України "Про виконавче провадження" та в обґрунтуванні зазначив, що відповідно до частини п`ятої статті 26 Закону України про виконавче провадження" виконавець не пізніше наступного робочого дня з дня надходження до нього виконавчого документа виносить постанову про відкриття виконавчого провадження, в якій зазначає про обов`язок боржника подати декларацію про доходи та майно боржника, попереджає боржника про відповідальність за неподання такої декларації або внесення до неї завідомо неправдивих відомостей. У постанові про відкриття виконавчого провадження за рішенням, примусове виконання якого передбачає справляння виконавчого збору, державний виконавець зазначає про стягнення з боржника виконавчого збору в розмірі, встановленому статтею 27 цього Закону. Однак, примусове виконання рішення у справі № 910/18700/20 не передбачає справляння виконавчого збору згідно вимог пункту 6 частини п`ятої статті 27 Закону України "Про виконавче провадження", оскільки виконавчий збір не стягується за виконавчими документами про стягнення заборгованості, яка підлягає врегулюванню відповідно до Закону України "Про заходи, спрямовані на подолання кризових явищ та забезпечення фінансової стабільності на ринку природного газу".

03.04.2026 Головним державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України Рекашовою Аллою Миколаївною у виконавчому провадженні № 80603739 винесена постанова про зупинення вчинення виконавчих дій до виключення боржника з Реєстру підприємств, які беруть участь у процедурі врегулювання заборгованості суб`єктів ринку природного газу, відповідно до Закону України "Про заходи, спрямовані на подолання кризових явищ та забезпечення фінансової стабільності на ринку природного газу".

Постанова про скасування постанови про стягнення виконавчого збору у виконавчому провадженні № 80603739 відповідачем не виносилась.

Позивач зазначає, що винесена у виконавчому провадженні № 80603739 постанова про стягнення з ДП "КиївГазЕнерджи" на користь Відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України виконавчого збору у розмірі 24 525 672,81 грн є незаконною та такою, що підлягає скасуванню в силу приписів пункту 6 частини 5 статті 27 і статті 74 Закону України "Про виконавче провадження" від 02.06.2016 № 1404-VIII (далі Закон № 1404-VIII) та відповідно до Закону України "Про заходи, спрямовані на подолання кризових явищ та забезпечення фінансової стабільності на ринку природного газу" від 14.07.2021 № 1639-ІХ (далі Закон № 1639-ІХ)

Ухвалою суду від 16.04.2026 позовну заяву Дочірнього підприємства "КиївГазЕнерджи" залишено без руху, зазначено недоліки позовної заяви, спосіб їх усунення та встановлено строк для усунення недоліків позовної заяви. Позивач усунув недоліки позовної заяви.

Ухвалою суду від 01.05.2026 відкрито провадження та призначено справу до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження з проведення судового засідання, залучено до участі у справі третю особу, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: Акціонерне товариство "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України".

Відповідач позов не визнав, надав відзив, в якому свою позицію пояснив тим, що державний виконавець зобов`язаний одночасно з відкриттям виконавчого провадження винести постанову про стягнення виконавчого збору, за винятком випадків стягнення аліментів. Ця вимога є імперативною і не залежить від того, чи буде збір фактично стягнутий. Виконавчий збір - це плата за дії з примусового виконання рішення, а не санкція. Існують випадки, коли виконавчий збір не стягується (наприклад, заборгованість, що підлягає врегулюванню за певними законами), але це не скасовує обов`язку винести постанову про його стягнення. Тобто, винесення постанови та фактичне стягнення - це різні поняття. Наявність обставин, що звільняють від стягнення, впливає на можливість стягнення, але не на обов`язок винести відповідну постанову.

Представник позивача у судовому засіданні підтримала позовні вимоги з підстав, якими обґрунтовано позовну заяву.

Представник третьої особи у судовому засіданні щодо позову та позовних вимог поклалась на розсуд суду.

Представник відповідача у судовому засіданні 19.05.2026 проти задоволення позову заперечував, з підстав зазначених у відзиві на позов, просив суд відмовити у задоволенні позову.

У судове засідання 26.05.2026 представник відповідача не прибув, про дату, час та місце розгляду справи відповідач був повідомлений належним чином, причин неявки суду не повідомив.

Відповідно до ч. 3 ст. 268 Кодексу адміністративного судочинства України неприбуття у судове засідання учасника справи, повідомленого відповідно до положень цієї статті, не перешкоджає розгляду справи.

З урахуванням вищенаведених положень Кодексу адміністративного судочинства України, зважаючи на те, що відповідача було належним чином повідомлено про дату, час і місце розгляду справи, суд дійшов висновку про можливість розгляду справи за відсутності представника відповідача.

Розглянувши позовну заяву, дослідивши наявні в матеріалах справи докази та оцінивши їх у сукупності, заслухавши пояснення представника позивача та представника відповідача, суд встановив таке.

Рішенням Господарського суду міста Києва від 08.02.2022, залишеним без змін постановою Північного апеляційного господарського суду від 31.08.2022 по справі № 910/18700/20 позовні вимоги Акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" до Дочірнього підприємства "КиївГазЕнерджи" (далі ДП "КиївГазЕнерджи", позивач, боржник) про стягнення заборгованості задоволено в повному обсязі, стягнуто з ДП "КиївГазЕнерджи" (01103, м. Київ, вул. Михайла Бойчука, 4Б; ЄДРПОУ: 39835779) на користь Акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" (01601, м. Київ, вул. Богдана Хмельницького, 6; ЄДРПОУ: 20077720) заборгованість у розмірі 245 256 728 (двісті сорок п`ять мільйонів двісті п`ятдесят шість тисяч сімсот двадцять вісім) грн 17 коп. та судовий збір у розмірі 735 700 (сімсот тридцять п`ять тисяч сімсот) грн 00 коп.

На виконання рішення Господарського суду міста Києва від 08.02.2022, яке залишене без змін постановою Північного апеляційного господарського суду від 06.04.2026 з 31.08.2022, Господарським судом міста Києва був виданий 14.09.2022 судовий наказ у справі № 910/18700/20.

Головним державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України Рекашовою Аллою Миколаївною (далі Відділ, позивач, відповідач) на підставі наказу Господарського суду міста Києва від 14.09.2022 у справі № 910/18700/20, винесено постанову про відкриття виконавчого провадження від 27.03.2026 ВП № 80603739.

Також головним державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України Рекашовою Аллою Миколаївною того ж дня було винесено постанову від 27.03.2026 про стягнення виконавчого збору по ВП № 80603739 у розмірі 24 525 672,81 грн.

У день відкриття виконавчого провадження 27.03.2026 позивачем подана до Відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України на електронну пошту та через канцелярію відповідача (доказ отримання канцелярією додається до позову) заяву про зупинення вчинення виконавчих дій у виконавчому провадженні № 80603739, в якій ДП "КиївГазЕнерджи" просило: 1. Винести постанову про зупинення вчинення виконавчих дій по виконавчому провадженню № 80603739 на підставі пункту 15 частини 1 статті 34 Закону України "Про виконавче провадження" до виключення боржника з Реєстру підприємств, які беруть участь у процедурі врегулювання заборгованості суб`єктів ринку природного газу, відповідно до Закону України "Про заходи, спрямовані на подолання кризових явищ та забезпечення фінансової стабільності на ринку природного газу". 2. Винести постанову про скасування постанови у виконавчому провадженні № 80603739 про стягнення з ДП "КиївГазЕнерджи" виконавчого збору у розмірі 24 525 672,81 грн на підставі пункту 6 частини 5 статті 27 Закону України "Про виконавче провадження".

03.04.2026 Головним державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України Рекашовою Аллою Миколаївною у виконавчому провадженні № 80603739 винесена постанова про зупинення вчинення виконавчих дій до виключення боржника з Реєстру підприємств, які беруть участь у процедурі врегулювання заборгованості суб`єктів ринку природного газу, відповідно до Закону України "Про заходи, спрямовані на подолання кризових явищ та забезпечення фінансової стабільності на ринку природного газу".

Постанова про скасування постанови про стягнення виконавчого збору у виконавчому провадженні від 27.03.2026 у ВП № 80603739 відповідачем не виносилася.

Позивач вважає винесену у виконавчому провадженні № 80603739 постанову про стягнення з Дочірнього підприємства "КиївГазЕнерджи" виконавчого збору у розмірі 24 525 672,81 грн протиправною та такою, що підлягає скасуванню в силу приписів пункту 6 частини 5 статті 27 і статті 74 Закону України "Про виконавче провадження" від 02.06.2016 № 1404-VIII та відповідно до Закону України "Про заходи, спрямовані на подолання кризових явищ та забезпечення фінансової стабільності на ринку природного газу" від 14.07.2021 № 1639-ІХ, а тому звернувся до суду з цим позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає таке.

Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Аналіз даної норми дає змогу дійти висновку, що діяльність органів державної влади здійснюється у відповідності до спеціально-дозвільного типу правового регулювання, який побудовано на основі принципу "заборонено все, крім дозволеного законом; дозволено лише те, що прямо передбачено законом". Застосування такого принципу суттєво обмежує цих суб`єктів у виборі варіантів чи моделі своєї поведінки, а також забезпечує використання ними владних повноважень виключно в межах закону і тим самим істотно обмежує можливі зловживання з боку держави та її органів.

Вчинення ж державним органом чи його посадовою особою дій у межах компетенції, але непередбаченим способом, у непередбаченій законом формі або з виходом за межі компетенції є підставою для визнання таких дій та правових актів, прийнятих у процесі їх здійснення, неправомірними.

Умови і порядок виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), що відповідно до закону підлягають примусовому виконанню, у разі невиконання їх у добровільному порядку врегульовані Законом України "Про виконавче провадження" від 02.06.2016 № 1404-VIII.

Відповідно до статті 1 Закон № 1404-VІІІ виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.

Згідно з частинами першою та другою статті 27 Закону № 1404-VIII виконавчий збір - це збір, що справляється на всій території України за примусове виконання рішення органами державної виконавчої служби. Виконавчий збір стягується з боржника до Державного бюджету України.

Виконавчий збір стягується державним виконавцем у розмірі 10 відсотків суми, що підлягає примусовому стягненню, поверненню, або вартості майна боржника, що підлягає передачі стягувачу за виконавчим документом, заборгованості із сплати аліментів.

Разом з тим відповідно до п.5 ч.6 ст.27 Закону № 1404-VIII, виконавчий збір не стягується: за виконавчими документами про стягнення заборгованості, яка підлягає врегулюванню відповідно до Закону України "Про заходи, спрямовані на врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення" та Закону України "Про заходи, спрямовані на подолання кризових явищ та забезпечення фінансової стабільності на ринку природного газу", а також згідно з постановами державних виконавців, винесеними до набрання чинності зазначеними законами.

Таким чином, відповідно до п.5 ч.6 ст.27 Закону № 1404-VIII існує пряма заборона на стягнення виконавчого збору за виконавчими документами про стягнення заборгованості, яка підлягає врегулюванню відповідно до Закону України "Про заходи, спрямовані на подолання кризових явищ та забезпечення фінансової стабільності на ринку природного газу".

Під час вирішення питання про стягнення виконавчого збору, державний виконавець повинен був переконатися, що відсутні обставини визначені ч.6 ст.27 Закону № 1404-VIII, які забороняють його стягнення.

Так, за змістом статті 1 Закону України "Про заходи, спрямовані на подолання кризових явищ та забезпечення фінансової стабільності на ринку природного газу" від 14 липня 2021 року № 1639-IX заборгованість (грошові зобов`язання) суб`єктів ринку природного газу, що підлягає (підлягають) врегулюванню відповідно до цього Закону включає, зокрема:

- заборгованість постачальників природного газу, в тому числі підтверджена судовими рішеннями, які набрали законної сили, за договорами купівлі-продажу (постачання) природного газу для постачання побутовим споживачам (у тому числі суми неустойки (штрафів, пені), інфляційних нарахувань, процентів річних, нарахованих на заборгованість за спожитий природний газ або за прострочення її сплати), не сплачена станом на розрахункову дату;

- заборгованість постачальників природного газу, у тому числі підтверджена судовими рішеннями, які набрали законної сили, за договорами про надання послуг з транспортування природного газу перед особою, що здійснює функції оператора газотранспортної системи з 1 січня 2020 року, не сплачена станом на розрахункову дату;

- заборгованість операторів газорозподільних систем, у тому числі підтверджена судовими рішеннями, які набрали законної сили, за договорами про надання послуг з транспортування природного газу перед особою, що здійснювала функції оператора газотранспортної системи до 31 грудня 2019 року включно, не сплачена станом на розрахункову дату;

- заборгованість операторів газорозподільних систем, у тому числі підтверджена судовими рішеннями, які набрали законної сили, та/або реструктуризована, за договорами з транспортування природного газу, укладеними з особою, що здійснює функції оператора газотранспортної системи з 1 січня 2020 року, яка виникла з 1 січня 2020 року по 28 лютого 2022 року включно;

- заборгованість операторів газорозподільних систем, у тому числі підтверджена судовими рішеннями, які набрали законної сили, та/або реструктуризована, за договорами купівлі-продажу/постачання природного газу для виробничо-технологічних та власних потреб, укладеними з акціонерним товариством "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" (далі - НАК "Нафтогаз України"), не сплачена станом на розрахункову дату;

- заборгованість та/або грошові зобов`язання постачальників природного газу, які в період з 1 січня 2021 року до 30 квітня 2021 року включно здійснили поставку природного газу побутовим споживачам за ціною, що не перевищувала граничний рівень ціни природного газу, встановлений Кабінетом Міністрів України на період лютий - березень 2021 року включно, перед товариством з обмеженою відповідальністю "Газопостачальна компанія "Нафтогаз Трейдинг", не сплачені станом на 30 листопада 2022 року;

- заборгованість операторів газорозподільних систем за договорами постачання/купівлі-продажу природного газу для покриття об`ємів (обсягів) фактичних втрат та виробничо-технологічних витрат природного газу в газорозподільній системі для забезпечення фізичного балансування газорозподільної системи та власної господарської діяльності з 1 листопада 2021 року до 28 лютого 2022 року включно, укладеними з товариством з обмеженою відповідальністю "Газопостачальна компанія "Нафтогаз України";

- заборгованість постачальників природного газу, у тому числі підтверджена судовими рішеннями, які набрали законної сили, за договорами про надання послуг з транспортування природного газу перед особою, що здійснювала функції оператора газотранспортної системи до 31 грудня 2019 року включно, не сплачена станом на розрахункову дату;

- заборгованість (грошові зобов`язання) особи, що здійснювала функції оператора газотранспортної системи до 31 грудня 2019 року включно (особи, що здійснює функції оператора газосховищ), перед акціонерним товариством "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України", товариством з обмеженою відповідальністю "Газопостачальна компанія "Нафтогаз Трейдинг" та/або перед державним бюджетом, не сплачена станом на 31 грудня 2022 року;

- заборгованість особи, що здійснює функції оператора газотранспортної системи з 1 січня 2020 року, перед НАК "Нафтогаз України", не сплачена станом на розрахункову дату.

Також у статті 1 Закону № 1639-IX визначено, що учасники процедури врегулювання заборгованості (грошових зобов`язань) - постачальники природного газу, оператори газорозподільних систем та оператор газосховищ, включені до Реєстру, а також особа, що здійснювала функції оператора газотранспортної системи до 31 грудня 2019 року включно, особа, що здійснює функції оператора газотранспортної системи з 1 січня 2020 року, акціонерне товариство "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України", товариство з обмеженою відповідальністю "Газопостачальна компанія "Нафтогаз Трейдинг", товариство з обмеженою відповідальністю "Газопостачальна компанія "Нафтогаз України", розпорядники коштів державного бюджету, органи, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів.

Згідно з статтею 2 Закону № 1639-IX дія цього Закону поширюється на відносини із врегулювання видів заборгованості (грошових зобов`язань), визначених у статті 1 цього Закону, суб`єктів ринку природного газу, що включені до Реєстру.

Тож для застосування положень Закону України "Про заходи, спрямовані на подолання кризових явищ та забезпечення фінансової стабільності на ринку природного газу" суб`єкти ринку природного газу повинні були включені до Реєстру.

У постанові від 01 лютого 2022 року у справі № 902/368/16 Верховний Суд дійшов правового висновку, відповідно до якого у разі невключення підприємства/організації до реєстру підприємств, які беруть участь у процедурі врегулювання заборгованості суб`єктів ринку природного газу, на нього дія Закону України "Про заходи, спрямовані на подолання кризових явищ та забезпечення фінансової стабільності на ринку природного газу" не поширюється.

Як встановлено судом, постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, № 1075 від 06.09.2022 Дочірнє підприємство "Київгазенерджи" (код ЄДРПОУ 39835779) відповідно до Закону України "Про заходи, спрямовані на подолання кризових явищ та забезпечення фінансової стабільності на ринку природного газу" включено до Реєстру підприємств, які беруть участь у процедурі врегулювання заборгованості суб`єктів ринку природного газу.

Реєстр розміщується на офіційному веб-сайті Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг.

Тобто на момент винесення оскаржуваної у цій справі постанови позивач перебував у Реєстрі підприємств, які беруть участь у процедурі врегулювання заборгованості суб`єктів ринку природного газу відповідно до Закону України "Про заходи, спрямовані на подолання кризових явищ та забезпечення фінансової стабільності на ринку природного газу".

Заборгованість Дочірнього підприємства "КиївГазЕнерджи", що визначена Законом України "Про заходи, спрямовані на подолання кризових явищ та забезпечення фінансової стабільності на ринку природного газу", станом на розрахункову дату погашена не була.

Таким чином, виконавчий документ - наказ Господарського суду м. Києва судовий наказ у справі № 910/18700/20 виданий щодо стягнення заборгованості, яка підлягає врегулюванню відповідно до Закону України "Про заходи, спрямовані на подолання кризових явищ та забезпечення фінансової стабільності на ринку природного газу".

Ураховуючи предмет стягнення, а також сторони виконавчого провадження, у цьому випадку, у державному виконавця був обов`язок перевірити обставини щодо наявності боржника в цьому реєстрі. Тобто, питання заборони стягнення виконавчого збору, могло бути та повинно бути встановлено саме на етапі відкриття виконавчого провадження, та не потребувало надання від боржника додаткових відомостей, оскільки вся інформація є у відкритому доступі на сайті НКРЕКП.

З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що постанова головного державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України Рекашової Алли Миколаївни від 27.03.2026 у ВП № 80603739 про стягнення з Дочірнього підприємства "КиївГазЕнерджи" виконавчого збору у розмірі 24 525 672,81 грн є протиправною та підлягає скасуванню.

Отже, позовні вимоги підлягають задоволенню.

Також суд враховує положення Висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів щодо якості судових рішень (пункти 32-41), в якому, серед іншого, звертається увага на те, що усі судові рішення повинні бути обґрунтованими, зрозумілими, викладеними чіткою і простою мовою і це є необхідною передумовою розуміння рішення сторонами та громадськістю; у викладі підстав для прийняття рішення необхідно дати відповідь на доречні аргументи та доводи сторін, здатні вплинути на вирішення спору; виклад підстав для прийняття рішення не повинен неодмінно бути довгим, оскільки необхідно знайти належний баланс між стислістю та правильним розумінням ухваленого рішення; обов`язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент заявника на підтримку кожної підстави захисту; обсяг цього обов`язку суду може змінюватися залежно від характеру рішення.

При цьому зазначений Висновок також акцентує увагу на тому, що згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах.

Суд також враховує позицію Європейського суду з прав людини, сформовану, зокрема у справах "Салов проти України" (заява № 65518/01; пункт 89), "Проніна проти України" (заява № 63566/00; пункт 23) та "Серявін та інші проти України" (заява № 4909/04; пункт 58): принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, передбачає, що у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються; хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент; міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (див. рішення у справі "Руїс Торіха проти Іспанії" (Ruiz Torija v. Spain) серія A. 303-A; пункт 29).

Щодо понесених позивачем судових витрат по справі суд зазначає таке.

Відповідно до ч.1 ст.143 Кодексу адміністративного судочинства України суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі.

На етапі прийняття рішення судом встановлено, що позивачем при подачі позову було сплачено судовий збір в сумі 26 624,00 грн.

Згідно з ч.1 ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Ураховуючи задоволення позовних вимог, на користь позивача належить присудити понесені нею судові витрати в розмірі 26 624,00 грн за рахунок бюджетних асигнувань призначених відповідача.

Керуючись статтями 9, 14, 73-78, 90, 143, 242-246, 250, 255, 287 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

в и р і ш и в:

Адміністративний позов задовольнити.

Визнати протиправною та скасувати постанову головного державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України Рекашової Алли Миколаївни від 27.03.2026 у ВП № 80603739 про стягнення з Дочірнього підприємства "КиївГазЕнерджи" виконавчого збору у розмірі 24 525 672,81 грн.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України (місцезнаходження: м. Київ, вул. Городецького, буд. № 13, код ЄДРПОУ 00015622) на користь Дочірнього підприємства "КиївГазЕнерджи" (місцезнаходження: м. Київ, вул. Михайла Бойчука, буд. № 4-Б, код ЄДРПОУ 39835779) судові витрати по сплаті судового збору у розмірі 26 624,00 грн (двадцять шість тисяч шістсот двадцять чотири гривні 00 копійок).

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня його проголошення. У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Повний текст рішення складений 02.06.2026.

Суддя Басай О.В.