Єдиний державний реєстр судових рішень
КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
01 червня 2026 року Київ справа №320/11842/21
Київський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Горобцової Я.В., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Дмитрівської сільської ради Бучанського району Київської області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії,
встановив:
До Київського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Дмитрівської сільської ради Бучанського району Київської області, в якій позивач просить суд:
- визнати бездіяльність Дмитрівської сільської ради Бучанського району Київської області щодо нерозгляду запиту №695/08/21-Р від 20.08.2021 протиправною.
- зобов`язати Дмитрівську сільську раду Бучанського району Київської області надати повну інформацію по запиту №695/08/21-Р від 20.08.2021 в інтересах ОСОБА_1 до Дмитрівської сільської ради Бучанського району Київської області від 20.08.2021 протягом 5 робочих днів з дня набрання рішенням законної сили.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 23.10.2021 відкрито провадження у справі та вирішено здійснювати її розгляд за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
В обґрунтування позовних вимог позивач наголошує на неправомірності ненадання відповідачем відповіді у повному обсязі на всі поставлені до нього питання у запиті позивача.
За час розгляду справи відповідачем відзиву на позовну заяву подано не було.
Розглянувши подані учасниками справи документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено таке.
Як вбачається з матеріалів справи, 20 серпня 2021 року в інтересах ОСОБА_1 на офіційну електронну адресу Дмитрівської сільської ради Бучанського району Київської області було подано запит №695/08/21-Р з вимогами:
- Надати копії рішення Дмитрівської сільської ради Бучанського району Київської області щодо створення комісії з метою проведення державних закупівель чи тендерного комітету (в разі їх створення);
- Надати копії тендерної документації щодо виконання робіт з поточного ремонту дорожнього покриття вул. Гагаріна в с. Шпитьки, а також зміни до тендерної документації та роз`яснення до неї (у разі наявності);
- Надати копію протоколу розгляду тендерних пропозицій щодо виконання робіт з поточного ремонту дорожнього покриття вул. Гагаріна в с. Шпитьки;
- Надати інформацію про відхилення тендерної пропозиції/пропозиції учасника щодо виконання робіт з поточного ремонту дорожнього покриття вул. Гагаріна в с. Шпитьки;
- Надати копію договору про закупівлю та всі додатки до нього (включаючи зміни та доповнення), укладеного з виконавцем робіт з поточного ремонту дорожнього покриття вул. Гагаріна в с. Шпитьки, а також копії платіжних документів, що підтверджують оплату робіт відповідно до договору;
- Надати копію протоколу сесії Дмитрівської сільської ради Бучанського району Київської області, відповідно до якого розглядалося питання про порядок та етапи реалізації грошових коштів щодо виконання робіт з поточного ремонту дорожнього покриття вул. Гагаріна в с. Шпитьки;
- Надати копії актів на додаткові роботи, які виникли в період виконання робіт, дефектні акти щодо виконання робіт з поточного ремонту дорожнього покриття вул. Гагаріна в с. Шпитьки;
- Надати копії актів приймання виконаних підрядних робіт (форма КБ-2в) щодо виконання робіт з поточного ремонту дорожнього покриття вул. Гагаріна в с. Шпитьки;
- Надати копії відомостей ресурсів та розрахунки загальновиробничих витрат до актів КБ-2в щодо виконання робіт з поточного ремонту дорожнього покриття вул. Гагаріна в с. Шпитьки;
- Надати копії довідок про вартість виконаних підрядних робіт та витрат (форма КБ-3) щодо виконання робіт з поточного ремонту дорожнього покриття вул. Гагаріна в с. Шпитьки;
- Надати копії проектно-кошторисної документації щодо виконання робіт з поточного ремонту дорожнього покриття вул. Гагаріна в с. Шпитьки;
- Надати інформацію щодо річного плану закупівель за кошти місцевого бюджету на 2021 рік Дмитрівської сільської ради Бучанського району Київської області, а також окремо виконавчого комітету Дмитрівської сільської ради Бучанського району Київської області, комунальних підприємств (засновником яких є Дмитрівська сільська рада або її виконавчий комітет).
Водночас, відповіді на вказаний запит відповідачем надано не було.
Оцінюючи подані сторонами докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог виходячи з такого.
У ч. 1 ст. 5 Закону України «Про інформацію» передбачено, що кожен має право на інформацію, що передбачає можливість вільного одержання, використання, поширення, зберігання та захисту інформації, необхідної для реалізації своїх прав, свобод і законних інтересів.
Відповідно до ч. 1 ст. 20 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» (далі по тексту - Закон № 5076-VІ) під час здійснення адвокатської діяльності адвокат має право вчиняти будь-які дії, не заборонені законом, правилами адвокатської етики та договором про надання правничої допомоги, необхідні для належного виконання договору про надання правничої допомоги, зокрема: звертатися з адвокатськими запитами, у тому числі щодо отримання копій документів, до органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їх посадових і службових осіб, підприємств, установ, організацій, громадських об`єднань, а також до фізичних осіб (за згодою таких фізичних осіб);
Відповідно до ч. 1 ст. 24 Закону № 5076-VІ адвокатський запит - письмове звернення адвоката до органу державної влади, органу місцевого самоврядування, їх посадових та службових осіб, підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності та підпорядкування, громадських об`єднань про надання інформації, копій документів, необхідних адвокату для надання правової допомоги клієнту.
Відповідно до ч. 2 ст. 24 Закону № 5076-VІ орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їх посадові та службові особи, керівники підприємств, установ, організацій, громадських об`єднань, яким направлено адвокатський запит, зобов`язані не пізніше п`яти робочих днів з дня отримання запиту надати адвокату відповідну інформацію, копії документів, крім інформації з обмеженим доступом і копій документів, в яких міститься інформація з обмеженим доступом.
Відповідно до ч. 3 ст. 24 Закону № 5076-VІ відмова в наданні інформації на адвокатський запит, несвоєчасне або неповне надання інформації, надання інформації, що не відповідає дійсності, тягнуть за собою відповідальність, встановлену законом, крім випадків відмови в наданні інформації з обмеженим доступом.
Аналіз наведених положень Закону №5076-VІ свідчить про те, що адвокатський запит може бути адресований як суб`єктам владних повноважень, так і приватним особам.
Водночас відповідно до частин першої, другої статті 13 Закону України «Про доступ до публічної інформації» (далі - Закон № 2939-VІ) розпорядниками інформації для цілей цього Закону визнаються:
1) суб`єкти владних повноважень органи державної влади, інші державні органи, органи місцевого самоврядування, органи влади Автономної Республіки Крим, інші суб`єкти, що здійснюють владні управлінські функції відповідно до законодавства та рішення яких є обов`язковими для виконання;
2) юридичні особи, що фінансуються з державного, місцевих бюджетів, бюджету Автономної Республіки Крим, стосовно інформації щодо використання бюджетних коштів;
3) особи, якщо вони виконують делеговані повноваження суб`єктів владних повноважень згідно із законом чи договором, включаючи надання освітніх, оздоровчих, соціальних або інших державних послуг, стосовно інформації, пов`язаної з виконанням їхніх обов`язків;
4) суб`єкти господарювання, які займають домінуюче становище на ринку або наділені спеціальними чи виключними правами, або є природними монополіями, стосовно інформації щодо умов постачання товарів, послуг та цін на них;
5) юридичні особи публічного права, державні/комунальні підприємства або державні/комунальні організації, що мають на меті одержання прибутку, господарські товариства, у статутному капіталі яких більше 50 відсотків акцій (часток, паїв) прямо чи опосередковано належать державі та/або територіальній громаді, щодо інформації про структуру, принципи формування та розмір оплати праці, винагороди, додаткового блага їх керівника, заступника керівника, особи, яка постійно або тимчасово обіймає посаду члена виконавчого органу чи входить до складу наглядової ради.
До розпорядників інформації, зобов`язаних оприлюднювати та надавати за запитами інформацію, визначену в цій статті, у порядку, передбаченому цим Законом, прирівнюються суб`єкти господарювання, які володіють:
1) інформацією про стан довкілля;
2) інформацією про якість харчових продуктів і предметів побуту;
3) інформацією про аварії, катастрофи, небезпечні природні явища та інші надзвичайні події, що сталися або можуть статися і загрожують здоров`ю та безпеці громадян;
4) іншою інформацією, що становить суспільний інтерес (суспільно необхідною інформацією).
Статтею 19 Закону № 2939-VІ врегульовано оформлення запитів на отримання публічної інформації.
Частиною 1 вказаної статті визначено, що запит на інформацію це прохання особи до розпорядника інформації надати публічну інформацію, що знаходиться у його володінні.
Запит на інформацію має містити: 1) ім`я (найменування) запитувача, поштову адресу або адресу електронної пошти, а також номер засобу зв`язку, якщо такий є; 2) загальний опис інформації або вид, назву, реквізити чи зміст документа, щодо якого зроблено запит, якщо запитувачу це відомо; 3) підпис і дату за умови подання запиту в письмовій формі (частина 5 статті 19 Закону № 2939-VІ).
Отже, сам собою адвокатський запит не є запитом про надання публічної інформації, оскільки може бути адресований не лише розпорядникам публічної інформації, визначеним Законом № 2939-VІ, а більш широкому колу суб`єктів. До того ж запитувана в адвокатському запиті інформація, необхідна адвокатові для надання правової допомоги клієнтові, не обов`язково має бути публічною.
Водночас такий запит може стосуватися й надання публічної інформації, що і мало місце у даному випадку.
Суд зазначає, що адвокатський запит позивача фактично стосувався публічної інформації та публічно-правових відносин між відповідачем та Клієнтом, в інтересах якого він був поданий.
Водночас, відповідь відповідачем на вказаний запит надано не було.
З викладеного вбачається, що відповідач не надавши відповіді на поставлені питання, викладені у адвокатському запиті, та копії запитуваних документів, вчинив незаконну (протиправну) бездіяльність.
Враховуючи наведене, суд вбачає наявними правові підстави для задоволення заявлених позовних вимог.
Відповідно до статті 244 КАС України під час ухвалення рішення суд вирішує, зокрема:
1) чи мали місце обставини (факти), якими обґрунтовувалися вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються;
2) чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження.
Відповідно до положень частин 1 та 2 статті 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків.
Згідно положень статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.
Відповідно до частини 2 статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:
1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України;
2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;
3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);
4) безсторонньо (неупереджено);
5) добросовісно;
6) розсудливо;
7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації;
8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);
9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;
10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
За наслідком здійснення аналізу оскаржуваної бездіяльності на відповідність наведеним вище критеріям, суд, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень наведеного законодавства України, матеріалів справи, приходить до висновку про те, що заявлені позовні вимоги підлягають задоволенню.
Щодо питання розподілу судових витрат, необхідно зазначити таке.
Згідно статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Розмір витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв`язку з розглядом справи, встановлюється судом на підставі поданих сторонами доказів (договорів, рахунків тощо).
Такі докази подаються до закінчення судових дебатів у справі або протягом п`яти днів після ухвалення рішення суду за умови, що до закінчення судових дебатів у справі сторона зробила про це відповідну заяву.
Відповідно до частини 3 статті 143 КАС України якщо сторона з поважних причин не може до закінчення судових дебатів у справі подати докази, що підтверджують розмір понесених нею судових витрат, суд за заявою такої сторони, поданою до закінчення судових дебатів у справі, може вирішити питання про судові витрати після ухвалення рішення по суті позовних вимог.
Позивачем було заявлено про вирішення питання про судові витрати, зокрема щодо стягнення з відповідача витрат на професійну правничу допомогу, після ухвалення рішення по суті позовних вимог.
Таким чином у передбачений частиною 7 статті 139 КАС України строк питання про судові витрати буде вирішено після ухвалення рішення по суті позовних вимог, у разі надходження до суду в передбаченому процесуальним законом порядку заяви позивача про винесення додаткового рішення з доказами, які підтверджують понесені ним судові витрати.
На підставі викладеного, керуючись статтями 2, 5-11, 19, 72-77, 90, 241-246, 250, 263 КАС України суд, -
в и р і ш и в:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Визнати бездіяльність Дмитрівської сільської ради Бучанського району Київської області щодо нерозгляду запиту №695/08/21-Р від 20.08.2021 протиправною.
Зобов`язати Дмитрівську сільську раду Бучанського району Київської області (08112, Київська обл., Бучанський р-н, с. Дмитрівка, вул. Садова, буд. 2; код ЄДРПОУ 04362125) надати повну інформацію по запиту №695/08/21-Р від 20.08.2021 в інтересах ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) до Дмитрівської сільської ради Бучанського району Київської області від 20.08.2021 протягом 5 робочих днів з дня набрання рішенням законної сили.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Суддя Я.В. Горобцова
Горобцова Я.В.