Ухвала суду № 137073945, 03.06.2026, Волинський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
03.06.2026
Номер справи
140/2139/23
Номер документу
137073945
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

03 червня 2026 року ЛуцькСправа № 140/2139/23 Волинський окружний адміністративний суд у складі:

судді Стецика Н.В.,

розглянувши в порядку письмового провадження заяву представника позивача про видачу дубліката виконавчого листа та поновлення строку пред`явлення виконавчого листа до виконання у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 03.03.2023, яке набрало законної сили, визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області щодо непроведення перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 за вислугою років відповідно до статей 43 і 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-XII, положень постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 30.08.2017 №704, із обов`язковим врахуванням розмірів щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії за останньою штатною посадою з 01.04.2019 на підставі довідки про розмір грошового забезпечення, виданої Управлінням Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Волинській області від 05.12.2022 №4801-4940/1/4812. Зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області здійснити з 01.04.2019 перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 за вислугу років відповідно до статей 43 і 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-XII, положень постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 30.08.2017 №704, із обов`язковим врахуванням розмірів щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії за останньою штатною посадою з 01.04.2019 на підставі довідки про розмір грошового забезпечення, виданої Управлінням Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Волинській області від 05.12.2022 №4801-4940/1/4812 з врахуванням виплачених сум.

24.12.2024 на виконання рішення суду у даній справі, Волинським окружним адміністративним судом видано стягувачу виконавчий лист №18869/24р (про зобов`язання вчинити дії).

Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 26.01.2026 задоволено заяву представника позивача про зміну способу і порядку виконання судового рішення в адміністративній справі №140/2139/23 шляхом стягнення з Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області на користь ОСОБА_1 нарахованої суми доплати пенсії за період з 01.04.2019 по 30.04.2023 в сумі 99 704,05 грн (дев`яносто дев`ять тисяч сімсот чотири гривні 05 копійок).

27.05.2026 до суду надійшла заява представника позивача, в якій остання просить поновити строк пред`явлення виконавчого листа до виконання, визнати поважними причини пропуску строку у зв`язку зі зміною способу і порядку виконання судового рішення та видати дублікат виконавчого листа, оформленого відповідно до зміненого способу виконання судового рішення.

Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 29.05.2026 вказану заяву про видачу дубліката виконавчого листа та поновлення строку пред`явлення виконавчого листа до виконання призначено до розгляду у судовому засіданні на 03.06.2026 о 14 год. 00 хв.

Представники сторін у судове засідання не з`явилися, про дату, час та місце судового засідання повідомлені належним чином, що підтверджується наявними матеріалами справи.

Відповідно до частини 2 статті 379 Кодексу адміністративного судочинства України (далі також КАС України) неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду.

У відповідності до вимог ст. 379, 243 КАС України суд розглянув вказану справу у порядку письмового провадження.

Надаючи оцінку доводам заяви про видачу дубліката виконавчого листа та поновлення строку пред`явлення виконавчого листа до виконання, суд враховує наступне.

Підпунктом 18.4 підпункту 18 пункту 1 Розділу VII Перехідних положень КАС України встановлено, що до дня початку функціонування Єдиного державного реєстру виконавчих документів у разі втрати виконавчого документа суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, незалежно від того, суд якої інстанції видав виконавчий документ, може видати його дублікат, якщо стягувач або державний виконавець звернувся із заявою про це до закінчення строку, встановленого для пред`явлення виконавчого документа до виконання. Про видачу дубліката виконавчого документа постановляється ухвала у десятиденний строк із дня надходження заяви. За видачу стягувачу дубліката виконавчого документа справляється судовий збір у розмірі 0,03 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб. Ухвала про видачу чи відмову у видачі дубліката виконавчого документа може бути оскаржена в апеляційному та касаційному порядку.

Відповідно до частини третьої статті 373 КАС України виконавчий лист, а у випадках, встановлених цим Кодексом, - ухвала суду є виконавчими документами. Виконавчий лист, ухвала мають відповідати вимогам до виконавчого документа, встановленим законом.

Суд зазначає, що зміна способу і порядку виконання судового рішення, здійснена ухвалою суду, не породжує нового самостійного рішення, яке підлягає виконанню шляхом видачі окремого виконавчого листа, а лише змінює механізм реалізації вже ухваленого рішення суду.

Таким чином, виконавчий лист, виданий на виконання рішення суду від 03.03.2023, залишається єдиним належним виконавчим документом у цій справі, а його зміст підлягає застосуванню з урахуванням ухвали суду про зміну способу і порядку виконання рішення.

Крім того, суд звертає увагу, що чинне процесуальне законодавство не передбачає можливості видачі дубліката виконавчого документа, який фактично не видавався судом раніше, а також не встановлює підстав для оформлення нового виконавчого листа виключно у зв`язку зі зміною способу виконання рішення суду.

За таких обставин, заявлені вимоги щодо видачі дубліката виконавчого листа, оформленого відповідно до зміненого способу виконання судового рішення є необґрунтованими та не підлягають задоволенню, оскільки не відповідають приписам КАС України щодо порядку видачі виконавчих документів та їх дублікатів.

Щодо поновлення сороку пред`явлення виконавчого листа до виконання та видачі дублікату виконавчого листа, суд зазначає таке.

Як зазначено вище, 24.12.2024 на виконання рішення суду у даній справі, Волинським окружним адміністративним судом стягувачу видано виконавчий лист №18869/24р.

При цьому, строк пред`явлення виконавчого листа до виконання встановлений до 05.04.2026, тобто, заявником подано заяву про видачу дублікату виконавчого листа після закінчення строку, встановленого для його пред`явлення до виконання.

Однак, Указом Президента України від 24.02.2022 №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженим Законом України від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, запроваджено в Україні воєнний стан із 5 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб.

Воєнний стан, який запроваджено в Україні 24 лютого 2022 року, наразі не припинено та не скасовано.

Законом України «Про внесення зміни до розділу XIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про виконавче провадження» від 15.03.2022 №2129-IX, який набрав чинності 26.03.2022 було доповнено розділ XIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про виконавче провадження» пунктом 10-2, яким зокрема врегульовано, що тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України: визначені цим Законом строки перериваються та встановлюються з дня припинення або скасування воєнного стану.

Верховний Суд у постанові від 15.03.2023 у справі №260/2595/22 зазначив, що особливості примусового виконання рішень у період воєнного стану визначено пунктом 10.2 розділу ХІІІ «Прикінцеві та перехідні положення Закону України «Про виконавче провадження», відповідно до якого тимчасово на період до припинення або скасування воєнного стану на території України, з поміж іншого визначені цим законом строки перериваються та встановлюються з дня припинення або скасування воєнного стану. Оскільки порядок та строки пред`явлення виконавчих документів до примусового виконання регулюються саме Законом України «Про виконавче провадження» як спеціальним нормативно-правовим актом, у цьому випадку підлягає застосуванню норма, якою на період воєнного стану на території України встановлено переривання строків, визначених вказаним законом, до яких, зокрема, належать строки пред`явлення виконавчих документів до примусового виконання.

Аналогічні висновки містяться і в постановах Верховного Суду від 03.08.2023 у справі №420/10415/22, від 09.11.2023 у справі №0440/5997/18, від 19.06.2024 у справі №278/6265/13, від 18.07.2024 у справі №796/198/2018.

Таким чином, якщо закінчення строку пред`явлення виконавчого документа припало на період дії воєнного стану, перебіг такого строку переривається і продовжується після припинення або скасування воєнного стану, у зв`язку з чим відсутні підстави вважати його пропущеним.

За таких обставин, звернення заявника із заявою про поновлення строку пред`явлення виконавчого листа до виконання є необґрунтованим, оскільки відповідний строк не закінчився у розумінні вимог закону та не потребує поновлення судом.

Ухвалою суду від 26.01.2026 змінено спосіб і порядок виконання судового рішення в адміністративній справі №140/2139/23 шляхом стягнення з Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області на користь ОСОБА_1 нарахованої суми доплати пенсії за період з 01.04.2019 по 30.04.2023 в сумі 99 704,05 грн (дев`яносто дев`ять тисяч сімсот чотири гривні 05 копійок).

Відповідно до пункту 6 Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.11.2011 №845 «Про затвердження Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників» у разі прийняття рішення про стягнення коштів стягувач подає органові Казначейства в установлений зазначеним органом спосіб: заяву про виконання такого рішення із зазначенням реквізитів банківського рахунка (у разі наявності - довідку банку), назви банку, його МФО та коду ЄДРПОУ, номера рахунка (поточний, транзитний, картковий), прізвища, імені, по батькові (повне найменування - для юридичної особи) власника рахунка, на який слід перерахувати кошти, або даних для пересилання коштів через підприємства поштового зв`язку, що здійснюється за рахунок стягувача (прізвище, ім`я, по батькові адресата, його поштова адреса (найменування вулиці, номер будинку, квартири, найменування населеного пункту, поштовий індекс), реквізити банківського рахунка поштового відділення); оригінал виконавчого документа; судові рішення про стягнення коштів (у разі наявності); оригінал або копію розрахункового документа (платіжного доручення, квитанції тощо), який підтверджує перерахування коштів до відповідного бюджету (у судових рішеннях про стягнення коштів з відповідного бюджету).

До заяви можуть додаватися інші документи, які містять відомості, що сприятимуть виконанню рішення про стягнення коштів (довідки та листи органів, що контролюють справляння надходжень бюджету, або органів місцевого самоврядування, рішення органів досудового розслідування та прокуратури тощо).

З урахуванням ухвали суду від 26.01.2026, якою змінено спосіб і порядок виконання рішення суду шляхом стягнення грошових коштів, виконання такого рішення здійснюється відповідно до вимог Порядку, пунктом 6 якого, для виконання рішення про стягнення коштів стягувач подає до органу Державної казначейської служби України, зокрема, оригінал виконавчого документа.

Отже, виконавчий документ є обов`язковою складовою пакета документів, необхідних для реалізації судового рішення у визначеному законом порядку.

Згідно з правовим висновком, викладеним у постанові Верховного Суду від 19.04.2021 в справі №2-1316/285/11 єдиною підставою для видачі судом дубліката виконавчого листа є його втрата. Сам факт відсутності виконавчого документа у стягувача та в органі ДВС (у приватного виконавця) свідчить про те, що його було втрачено.

Подібних висновків дійшов Верховний Суд у постановах від 09.10.2019 в справі №2-6471/06, від 03.02.2021 в справі №643/20898/13, від 19.04.2021 в справі №2-1316/285/11, від 23.06.2021 в справі №2-162/12, від 14.12.2022 в справі №753/20452/21, від 01.03.2023 в справі №433/1335/14, від 17.05.2023 в справі №565/1888/19.

При вирішенні питання про видачу дубліката виконавчого листа у зв`язку з його втратою заявник повинен повідомити суду обставини, за яких виконавчий лист було втрачено, подавши відповідні докази. Оригінал виконавчого листа вважається втраченим, зокрема, коли його загублено, викрадено, знищено або істотно пошкоджено, що унеможливлює його виконання. Дублікат виконавчого листа видається на підставі матеріалів справи та судового рішення, за яким був виданий втрачений виконавчий лист.

Подібні за змістом висновки викладені Верховним Судом у постановах від 09.02.2022 в справі №201/4043/19, від 09.02.2022 в справі №757/14604/20, від 06.11.2019 в справі №2-1053/10, від 23.09.2020 в справі №127/2-3538/10.

Отже, необхідними умовами для видачі судом дубліката виконавчого листа є, по-перше, його втрата, факт якої має бути підтверджений відповідними документами, а по-друге, звернення із заявою про видачу дубліката виконавчого листа до закінчення строку, встановленого для пред`явлення виконавчого листа до виконання.

Зі змісту поданої заяви вбачається, що оригінал виконавчого листа втрачено позивачем, оскільки на момент його виготовлення та направлення на адресу місця проживання позивача, останній перебував на військової службі, що підтверджується записами його військового квитка серії НОМЕР_1 (а.с.78-79).

Судом також встановлено, що виконавчий лист №18869/24р (про зобов`язання вчинити дії) не перебуває на примусовому виконанні у відділі з примусового виконання рішень у Волинській області.

Відтак, оскільки виданий Волинським окружним адміністративним судом виконавчий лист у №18869/24р даній справі, який підлягав виконанню в частині зобов`язання щодо перерахунку та виплати пенсії, втрачено, що унеможливлює його пред`явлення до виконання у визначеному законом порядку, а також з урахуванням того, що звернення стягувача із заявою про видачу дубліката виконавчого листа відбулося у межах строку, встановленого для його пред`явлення до виконання, суд дійшов висновку про наявність правових підстав для задоволення заяви.

З огляду на викладене, заява представника позивача в частині видачі дубліката виконавчого листа підлягає задоволенню.

Керуючись підпунктом 18.4 пункту 18 розділу VII, статтею 248 КАС України, суд

УХВАЛИВ:

Заяву представника позивача про видачу дубліката виконавчого листа та поновлення строку пред`явлення виконавчого листа до виконання задовольнити частково.

Видати дублікат виконавчого листа №18869/24р на виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 03.03.2023 в адміністративній справі №140/2139/23 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити дії

У задоволенні решти вимог заяви відмовити.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та може бути оскаржена в апеляційному порядку у спосіб подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом п`ятнадцяти днів з дня її складення.

Суддя Н. В. Стецик