Єдиний державний реєстр судових рішень
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
м. Вінниця
03 червня 2026 р. Справа № 120/18116/25
Вінницький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Дмитришеної Р.М., розглянувши письмово в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом: Фермерського селянського господарства "Вікторія" до: Вороновицької селищної ради Вінницького району Вінницької області про: визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії
ВСТАНОВИВ:
У Вінницький окружний адміністративний суд звернулося з адміністративним позовом Фермерське селянське господарство "Вікторія" до Вороновицької селищної ради Вінницького району Вінницької області.
У позовній заяві позивач просить:
- визнати протиправною бездіяльність Вороновицької селищної ради Вінницького району Вінницької області щодо неприйняття рішення за результатами розгляду заяви ФСГ "Вікторія" від 21.10.2025 про продаж земельних ділянок сільськогосподарського призначення для ведення фермерського господарства за кадастровими номерами: 0523081000:01:001:0300 площею 33,9714 га, та 0523081000:02:001:0309 площею 15,4 га, які розташовані у селі Воловодівка, Вінницького району, Вінницької області, за ціною, яка дорівнює нормативній грошовій оцінці земельних ділянок;
- зобов`язати Вороновицьку селищну раду Вінницького району Вінницької області повторно розглянути заяву ФСГ "Вікторія" від 21.10.2025 про продаж земельних ділянок сільськогосподарського призначення для ведення фермерського господарства за кадастровими номерами: 0523081000:01:001:0300 площею 33,9714 га, та 0523081000:02:001:0309 площею 15,4 га, які розташовані у селі Воловодівка, Вінницького району, Вінницької області, за ціною, яка дорівнює нормативній грошовій оцінці земельних ділянок, з урахуванням правової оцінки, наданої судом у своєму рішенні.
Обґрунтовуючи вимоги адміністративного позову представник позивача вказує, що при розгляді звернення господарства по земельних питаннях допущена протиправна бездіяльність відповідачем як органом місцевого самоврядування, який в силу положень ч.ч. 1, 5 ст. 46 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" розглядає на сесії питання відведення земельних ділянок та надання документів дозвільного характеру у сфері господарської діяльності, яка скликається не менше одного разу на місяць.
Ухвалою від 30.12.2025 відкрито провадження у справі та вирішено здійснювати її розгляд в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи (у письмовому провадженні). Установлено строк для подання заяв по суті.
Представник відповідача подав до суду клопотання про приєднання прийнятого відповідачем рішення як доказ розгляду звернення фермерського господарства, за результатами якого 05.02.2026 Вороновицькою селищною радою VIII скликання на 82 сесії прийнято рішення №5866 "Про відмову у викупі земельних ділянок".
Представник позивача 20.02.2026 подав заяву про зміну предмету спору.
Ухвалою від 28.05.2026 відмовлено у прийняті до розгляду заяви про зміну предмету позову, що зареєстрована №10952/26 від 20.02.2026, та повернуто її заявнику.
Враховуючи, що розгляд справи по суті розпочався, інших заяв і документів не надходило, а визначений строк для їх подання закінчився, клопотань щодо продовження процесуального строку не надходило, відтак суд розглядає справу в письмовому провадженні за наявними в ній доказами.
Суд, вивчивши та дослідивши матеріали справи, оцінивши доводи позову та відзиву, встановив такі обставини.
Фермерське селянське господарство "Вікторія" 23.10.2025 звернулося до Вороновицької селищної ради із заявою про надання дозволу на укладання договору купівлі-продажу (викупу) земельних ділянок за кадастровими номерами 0523081000:01:001:0300, площею 33,9714га, та 0523081000:02:001:0309, площею 15,4 га, які знаходиться у селі Воловодівка, Вінницького району, Вінницької області, були надані для ведення сільськогосподарського виробництва для фермерського господарства та перебувають у постійному його користуванні на підставі Державного акта від 22.12.1992, зареєстрованого в Книзі записів державних актів на право постійного користування землею за №3 (а.с. 19-20).
Згідно із заявою позивач просив укласти договір купівлі-продажу за ціною, яка дорівнює нормативній грошовій оцінці зазначеної земельної ділянки, без проведення земельних торгів з розстрочкою платежу на 10 років відповідно до ч. 2 ст. 128 та пункту 6-1 розділу X "Перехідні положення" Земельного кодексу України.
Листом від 18.12.2025 відповідач на запит представника позивача повідомив, що за наслідками розгляду звернення фермерського господарства був підготовлений проект рішення, однак при голосуванні такий не набрав необхідної кількості голосів, тому рішення не було прийнято.
Позивач вважає, що селищна рада допустила протиправну бездіяльність, адже жодного рішення щодо продажу фермерському господарству за його заявою від 21.10.2025 не було прийнято.
Надаючи правову оцінку обставинам справи у взаємозв`язку з нормами законодавства, що регулюють спірні правовідносини, суд зазначає таке.
Згідно з частиною другою статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною 1 статті 3 Земельного кодексу України (далі - ЗК України) визначено, що земельні відносини регулюються Конституцією України, цим Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.
Частинами 1, 2 статті 116 ЗК України обумовлено, що громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.
Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.
Питання продажу земельних ділянок або прав на них на підставі цивільно-правових договорів врегульовано главою 20 Земельного кодексу України.
Так, статтею 127 Земельного кодексу України визначено, що органи державної влади, Рада міністрів Автономної Республіки Крим та органи місцевого самоврядування відповідно до їх повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, здійснюють продаж земельних ділянок державної чи комунальної власності або передають їх у користування (оренду, суперфіцій, емфітевзис) громадянам, юридичним особам та іноземним державам на підставах та в порядку, встановлених цим Кодексом.
Продаж земельних ділянок державної чи комунальної власності та набуття прав користування ними (оренди, суперфіцію, емфітевзису) здійснюються на конкурентних засадах (на земельних торгах) у формі електронного аукціону у випадках та порядку, встановлених главою 21 цього Кодексу.
Не допускається відчуження орендованих земельних ділянок державної або комунальної власності без згоди орендаря.
Відповідно до положень частин 1, 2 статті 128 Земельного кодексу України продаж громадянам і юридичним особам земельних ділянок державної (крім земельних ділянок, на яких розташовані об`єкти, які підлягають приватизації) та комунальної власності для потреб, визначених цим Кодексом, провадиться місцевими державними адміністраціями, Радою міністрів Автономної Республіки Крим або органами місцевого самоврядування в межах їх повноважень.
Громадяни та юридичні особи, зацікавлені у придбанні земельних ділянок у власність, подають заяву (клопотання) до відповідного органу виконавчої влади або сільської, селищної, міської ради чи державного органу приватизації. У заяві (клопотанні) зазначаються місце розташування земельної ділянки, її цільове призначення, розміри та площа, а також згода на укладення договору про оплату авансового внеску в рахунок оплати ціни земельної ділянки.
До заяви (клопотання) додаються: а) документ, що посвідчує право користування земельною ділянкою (у разі його наявності), та документи, що посвідчують право власності на нерухоме майно (будівлі та споруди), розташоване на цій земельній ділянці (у разі наявності на земельній ділянці будівель, споруд); б) копія установчих документів для юридичної особи, а для громадянина - копія документа, що посвідчує особу; г) копія свідоцтва про реєстрацію постійного представництва з правом ведення господарської діяльності на території України - для юридичних осіб, створених та зареєстрованих відповідно до законодавства іноземної держави.
Частиною 3 статті 128 Земельного кодексу України визначено, що орган державної влади, Рада міністрів Автономної Республіки Крим або орган місцевого самоврядування у місячний строк розглядає заяву (клопотання) і приймає рішення про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (якщо такий проект відсутній) та/або про проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки (крім земельних ділянок площею понад 50 гектарів для розміщення відкритих спортивних і фізкультурно-оздоровчих споруд) чи про відмову в продажу із зазначенням обґрунтованих причин відмови.
Жодних виключень із вказаної вище норми права законодавцем не визначено, що кореспондує обов`язок суб`єктів владних повноважень неухильного дотримання вказаних вище строків щодо розгляду заяви (клопотання) з питань продажу земельних ділянок.
Спірним та досліджуваним у цій справі є питання розгляду Вороновицькою селищною радою заяви Фермерського селянського господарства "Вікторія" від 21.10.2025 про надання дозволу на укладання договору купівлі-продажу (викупу) земельних ділянок, які перебувають у постійному користуванні на підставі Державного акта від 22.12.1992, зареєстрованого в Книзі записів державних актів на право постійного користування землею за №3 (а.с. 19-20).
Суд зазначає, що повноваження ради щодо питань, які виникають з приводу земельних відносин визначено в Законі України "Про місцеве самоврядування в Україні", в частині першій статті 26 якої передбачено, що виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються відповідно до закону питання регулювання земельних відносин.
Згідно з частинами 1, 2 статті 59 Закону України "Про місцеве самоврядування" рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень. Рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом. При встановленні результатів голосування до загального складу сільської, селищної, міської ради включається сільський, селищний, міський голова, якщо він бере участь у пленарному засіданні ради, і враховується його голос.
Рішення ради приймаються відкритим поіменним голосуванням, окрім випадків, передбачених пунктами 4 і 16 статті 26, пунктами 1, 29 і 31 статті 43 та статтями 55, 56 цього Закону, в яких рішення приймаються таємним голосуванням. Результати поіменного голосування підлягають обов`язковому оприлюдненню та наданню за запитом відповідно до Закону України "Про доступ до публічної інформації". На офіційному веб-сайті ради розміщуються в день голосування і зберігаються протягом необмеженого строку всі результати поіменних голосувань. Результати поіменного голосування є невід`ємною частиною протоколу сесії ради (ч. 3 ст. 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні").
З огляду на викладене, чинним законодавством встановлено, що за результатами розгляду клопотання заінтересованої особи у вирішенні земельного питання повинно прийматись рішення, що є виключною компетенцією відповідних органів, зокрема, органів місцевого самоврядування виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради.
При цьому, слід зазначити, що за наслідком розгляду саме на пленарних засіданнях органу місцевого самоврядування питань щодо земельних відносин, приймається одне із двох рішень, зокрема, надання дозволу або мотивована відмова.
На час пред`явлення позову, за наслідком розгляду заяви позивача, селищною радою не прийнято жодного рішення.
Листом від 18.12.2025 відповідач на запит представника позивача повідомив, що за наслідками розгляду звернення фермерського господарства підготовлений проект не набрав необхідної кількості голосів.
Водночас, представник відповідача подав до суду рішення 82 сесії №5866 від 05.02.2026 Вороновицької селищної ради VIII скликання "Про відмову у викупі земельних ділянок" (а.с. 141).
Отже, у спірних правовідносинах, рішення, за результатами розгляду поданої заяви (клопотання), про надання дозволу на продаж земельної ділянки розглянуто, тому підстави для висновку про протиправну бездіяльність відповідача відсутні.
Ба більше похідна вимога не підлягає задоволенню в силу того, що заява Фермерського селянського господарства "Вікторія" від 21.10.2025 розглянута на сесії ради, тому відсутні підстави забов`язувати відповідача повторно її розглянути.
Зважаючи на встановлені у справі обставини, з огляду на приписи норм чинного законодавства, які регулюють спірні правовідносини, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позову з мотивів, наведених у адміністративному позові.
Згідно з ч. 1 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб`єкта владних повноважень та докази, надані позивачем, суд доходить висновку про наявність підстав для відмови у задоволенні позову.
Підстави для присудження судових витрат на користь позивача відсутні.
Керуючись ст.ст. 73-77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд
ВИРІШИВ:
В задоволенні адміністративного позову Фермерського селянського господарства "Вікторія" відмовити.
Рішення суду набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.
Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо розгляд справи здійснювався в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Інформація про учасників справи:
Позивач: Фермерське селянське господарство "Вікторія" (код ЄДРПОУ - 20081495, вул. Келецька, буд. 132а, кв. 117, м. Вінниця, 21029);
Відповідач: Вороновицька селищна рада Вінницького району Вінницької області (код ЄДРПОУ - 04326069, вул. Козацький Шлях, буд. 60, с. Вороновиця, Вінницький район, Вінницька область, 23252).
Повне судове складено 03.06.2026.
Суддя Дмитришена Руслана Миколаївна