Єдиний державний реєстр судових рішень
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
майдан Незалежності, 1, м. Хмельницький, 29607, тел. (0382) 71-81-84, (0382) 71-81-83
e-mail: inbox@km.arbitr.gov.ua, ЄДРПОУ 03500128
________________
УХВАЛА
"03" червня 2026 р.Справа № 924/350/26
м. Хмельницький
Суддя Господарського суду Хмельницької області Музика М.В., розглянувши матеріали справи
за позовом Селянського (фермерського) господарства "Вікторія", с. Грим`ячка Хмельницького району Хмельницької області
до Товариства з обмеженою відповідальністю "Ленд Ресурс", м. Хмельницький
Товариства з обмеженою відповідальністю "Молодіжний ХХІ", м. Хмельницький
Фермерського господарства "Жайвір-К", с. Мазники Хмельницького району Хмельницької області
Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області
Головне управління Держгеокадастру у Чернігівській області
про припинення права власності на земельні ділянки; зобов`язання скасувати державну реєстрацію земельних ділянок; витребування у постійне користування земельних ділянок; припинення права оренди та суборенди земельних ділянок,
представники сторін:
позивача: адвокат Ткачук Б.М.
відповідача 1: адвокат Савченко О.В.
відповідачів 2-5: не з`явились;
ВСТАНОВИВ:
в провадженні Господарського суду Хмельницької області перебуває справа за позовом Селянського (фермерського) господарства "Вікторія", с. Грим`ячка Хмельницького району Хмельницької області до Товариства з обмеженою відповідальністю "Ленд Ресурс", м. Хмельницький, Товариства з обмеженою відповідальністю "Молодіжний ХХІ", м. Хмельницький, Фермерського господарства "Жайвір-К", с. Мазники Хмельницького району Хмельницької області, Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області, Головне управління Держгеокадастру у Чернігівській області про припинення права власності на земельні ділянки; зобов`язання скасувати державну реєстрацію земельних ділянок; витребування у постійне користування земельних ділянок; припинення права оренди та суборенди земельних ділянок.
29.04.2026 до Господарського суду Хмельницької області від відповідача 1 надійшло клопотання з проханням призначити у справі судову земельно-технічну експертизу, доручивши її проведення судовому експерту Товариства з обмеженою відповідальністю «Незалежна судова експертиза і оцінка». На вирішення експерта просить поставити питання, чи накладаються земельні ділянки з кадастровими номерами 6820682000:02:012:0030 та 6820682000:02:012:0031 на земельну ділянку сільськогосподарського призначення загальною площею 50,0 га, розташовану за межами населених пунктів на території Грим`яцької сільської ради Віньковецького району Хмельницької області та визначену у державному акті про право користування землею серії Б № 042484, виданому Мельнику Степану Степановичу та зареєстрованому в книзі записів державних актів за № 1 в 1992 році? Якщо так, то вказати розміри, площу та конфігурацію відповідного накладення.
Клопотання мотивує необхідністю встановлення судом факту накладення меж земельних ділянок.
Представник відповідача 1 в підготовчому засіданні 03.06.2026 клопотання про призначення експертизи підтримала.
Представник позивача в засіданні суду 03.06.2026 заперечив проти призначення експертизи, позаяк не вважає необхідним її призначення.
Розглянувши клопотання відповідача 1 від 28.04.2026 про призначення судової земельно-технічної експертизи, суд дійшов висновку про відмову в його задоволенні з наступних мотивів.
Статтею 1 Закону України "Про судову експертизу" визначено, що судовою експертизою є дослідження на основі спеціальних знань у галузі науки, техніки, мистецтва, ремесла тощо об`єктів, явищ і процесів з метою надання висновку з питань, що є або будуть предметом судового розгляду.
Судова експертиза призначається лише у разі дійсної потреби у спеціальних знаннях для встановлення фактичних даних, що входять до предмета доказування, тобто у разі, коли висновок експерта не можуть замінити інші засоби доказування. Якщо наявні у справі докази є взаємно суперечливими, їх оцінку в разі необхідності може бути здійснено господарським судом з призначенням відповідної судової експертизи. Питання про призначення судової експертизи повинно вирішуватися лише після ґрунтовного вивчення обставин справи і доводів сторін щодо необхідності такого призначення.
За приписами ст. 99 ГПК України суд за клопотанням учасника справи або з власної ініціативи призначає експертизу у справі за сукупності таких умов: 1) для з`ясування обставин, що мають значення для справи, необхідні спеціальні знання у сфері іншій, ніж право, без яких встановити відповідні обставини неможливо; 2)жодною стороною не наданий висновок експерта з цих самих питань або висновки експертів, надані сторонами, викликають обґрунтовані сумніви щодо їх правильності, або за клопотанням учасника справи, мотивованим неможливістю надати експертний висновок у строки, встановлені для подання доказів, з причин, визнаних судом поважними, зокрема через неможливість отримання необхідних для проведення експертизи матеріалів.
Тобто, судова експертиза призначається лише у разі дійсної потреби у спеціальних знаннях для встановлення фактичних даних, що входять до предмета доказування, тобто у разі, коли висновок експерта не можуть замінити інші засоби доказування. Якщо наявні у справі докази є взаємно суперечливими, їх оцінку в разі необхідності може бути здійснено господарським судом з призначенням відповідної судової експертизи.
За змістом статті 13 ГПК України кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.
Згідно з частинами 1, 2 статті 73 ГПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: 1)письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3)показаннями свідків.
Відповідно до частини 1 статті 101 Господарського процесуального кодексу України учасник справи має право подати до суду висновок експерта, складений на його замовлення.
Статтею 98 ГПК України визначено, що висновок експерта - це докладний опис проведених експертом досліджень, зроблені у результаті них висновки та обґрунтовані відповіді на питання, поставлені експертові, складений у порядку, визначеному законодавством.
Висновок судового експерта для господарського суду не має заздалегідь встановленої сили і оцінюється господарським судом разом із іншими доказами за правилами, встановленими статтею 86 цього Кодексу (ст.104 ГПК України).
Питання про призначення судової експертизи повинно вирішуватися лише після ґрунтовного вивчення обставин справи і доводів сторін щодо необхідності такого призначення.
Отже експертиза призначається судом у випадку необхідності встановлення фактів (обставин), дані про які вимагають спеціальних знань, та які мають суттєве значення для правильного вирішення спору по суті.
Слід зазначити, що потреба у призначенні судової експертизи може бути обумовлена наявністю у справі суперечливих доказів, у зв`язку з чим у суду відсутня можливість надати їм належну оцінку.
При цьому важливим моментом також є те, що судова експертиза призначається виключно для встановлення обставин справи, які стосуються предмету доказування у справі.
За змістом позовної заяви, позивач обґрунтовує позовні вимоги накладенням земельних ділянок, належних позивачу, на спірні земельні ділянки, які на даний час зареєстровані за відповідачем 1.
Тобто обставини, для з`ясування яких відповідач 1 просить призначити судову експертизу, підлягають доведенню саме позивачем, позаяк СФГ "Вікторія" мотивує ними позовні вимоги та на підтвердження яких надає докази, обсяг яких вважає достатнім.
Натомість позивач заперечує проти призначення експертизи, оскільки вважає відповідну обставину доведеною вже наявними іншими доказами.
Недотримання порядку призначення та проведення судової експертизи має наслідком затягування судового процесу і призводить до порушення вимог статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року, учасником якої є Україна, стосовно права кожного на розгляд його справи упродовж розумного строку, відтак безпідставне призначення судової експертизи та зупинення у зв`язку з цим провадження у справі перешкоджає подальшому розгляду справи. Подібна за змістом правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 07.07.2022 у справі №910/882/21.
Відтак, з огляду на те, що судова експертиза призначається лише у разі дійсної потреби у спеціальних знаннях для встановлення даних, що входять до предмету доказування та не можуть бути підтверджені іншими засобами доказування, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення клопотання відповідача 1 про призначення судової земельно-технічної експертизи у даній справі.
Керуючись ст.ст. 234, 235 Господарського процесуального кодексу України, суд
УХВАЛИВ:
відмовити в задоволенні клопотання відповідача 1 від 28.04.2026 про призначення судової земельно-технічної експертизи.
Ухвала набрала законної сили з моменту її підписання суддею, 03.06.2026, та не підлягає оскарженню.
повний текст ухвали складено 03.06.2026
Суддя М.В. Музика