Єдиний державний реєстр судових рішень Справа № 138/1701/26
Провадження №:3/138/390/26
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
02 червня 2026 року м. Могилів-Подільський
Суддя Могилів-Подільського міськрайонного суду Вінницької області Савкова І.М., за участю секретаря Цибульської Т.І., захисника Єфімік О.О., розглянувши у дистанційному судовому засіданні в залі судових засідань Могилів-Подільського міськрайонного суду, в режимі відеоконференцїї зСвятошинським районним судом м. Києва, матеріали, які надійшли від військової частини НОМЕР_1 ДПС України про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки м. Київ, жительки АДРЕСА_1 , громадянки України, пенсіонерки, паспорт громадянина України НОМЕР_2 , РНОКПП НОМЕР_3 , -
за ч.1 ст.204-1 КУпАП, -
ВСТАНОВИВ:
18.05.2026, о 01 год. 25 хв. в міжнародному пункті пропуску для автомобільного сполучення «Могилів-Подільський» на напрямку «виїзд з України» виявлено громадянку України ОСОБА_1 , яка здійснила спробу незаконного перетинання державного кордону з України в Республіку Молдова без відповідних документів, а саме: на паспортний контроль надала паспорт громадянина Ізраїлю для виїзду за кордон НОМЕР_4 , виданий 21.09.23-20.09.28 JEROSALEM на ім`я ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , чим порушила вимоги ст.9 Закону України «Про державний кордон України» від 04.11.1991, ст. 2,3 Закону України «Про порядок виїзду з України і в`їзду в Україну громадян України» та п.1,2 Правил перетинання державного кордону громадянами України, затверджених Постановою КМУ від 27.01.1995 №57.
ОСОБА_1 в судовому засіданні підтвердила обставини викладені в протоколі про адміністративне правопорушення. Вважає, що на законних підставах отримала паспорт громадянина Ізраїлю. Пояснила, що звернулася в Посольство для видачі паспорта громадянина України для виїзду за кордон, але даний паспорт довго оформляли, квитки уже були куплені вирішила використати паспорт громадянина Ізраїлю.
Захисник Єфімік О.О. в судовому засіданні заявила клопотання про закриття справи про адміністративне правопорушення у зв`язку з недоведеністю складу адміністративного правопорушення. Клопотання мотивоване тим, що вказані обставини в протоколі про адміністративне правопорушення не відповідають дійсності та не підтверджені жодними належними та допустимими доказами наявними в матеріалах справи. Крім того, зауважила, що фабула протоколу не відповідає диспозиції ч.1 ст.204-1 КУпАП. На думку сторони захисту ОСОБА_1 законно отримала статус громадянина Ізраїль, має право перетинати кордон з паспортом громадянина Ізраїль. В діях ОСОБА_1 відсутня суб`єктивна сторона складу адміністративного правопорушення передбаченого ч.1 ст.204-1 КУпАП, а саме умисел.
Заслухавши особу, яка притягається до адміністративної відповідальності, захисника, дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступних висновків.
У відповідності до ст.251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Відповідно до ст.252 КУпАП, орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Адміністративна відповідальність за ч.1 ст.204-1 КУпАП настає за перетинання або спробу перетинання державного кордону України будь-яким способом поза пунктами пропуску через державний кордон України або в пунктах пропуску через державний кордон України без відповідних документів або за документами, що містять недостовірні відомості про особу, чи без дозволу відповідних органів.
Суд приходить до висновку, що під час складання протоколу серії ПдРУ №334709 від 18.05.2025 було допущену описку, а саме у фабулі попущено слово «спробу», що узгоджується з іншими матеріалами адміністративної справи дослідженими в судовому засіданні.
Статтею 9 Закону України «Про державний кордон України» передбачено, що порушенням державного кордону України є перетинання його з порушенням встановленого порядку.
Згідно ст.2 Закону України «Про порядок виїзду з України і в`їзду в Україну громадян України» документами, що дають право громадянину України на виїзд з України і в`їзд в Україну є: паспорт громадянина України для виїзду за кордон; дипломатичний паспорт України; службовий паспорт України; посвідчення особи моряка; посвідчення члена екіпажу; посвідчення особи на повернення в Україну (дає право на в`їзд в Україну). У передбачених міжнародними договорами України випадках замість документів, зазначених у частині першій цієї статті, для виїзду з України і в`їзду в Україну можуть використовуватися інші документи.
Згідно ст.3 вказаного Закону перетинання громадянами України державного кордону України здійснюється в пунктах пропуску через державний кордон України після пред`явлення одного з документів, зазначених у статті 2 цього Закону. Правила перетинання державного кордону України громадянами України встановлюються Кабінетом Міністрів України відповідно до цього Закону та інших законів України.
В пунктах 1 та 2 «Правил перетинання державного кордону громадянами України», затверджених Постановою КМУ від 27.01.1995 № 57 зазначено, що ці Правила визначають по-рядок перетинання громадянами України державного кордону, яке здійснюється ними в пунктах пропуску через державний кордон та пунктах контролю (далі - пункти пропуску), якщо інше не передбачено законом, за одним з таких документів, що дають право на виїзд з України і в`їзд в Україну: 1) паспорт громадянина України для виїзду за кордон; 2) дипломатичний паспорт; 3) службовий паспорт; 4) проїзний документ дитини; 5) посвідчення особи моряка; 6) посвідчення члена екіпажу.
З системного аналізу зазначених норм вбачається, що перетин державного кордону громадянином України за паспортом іноземної держави не допускається і кваліфікується як незаконне перетинання державного кордону без відповідних документів.
В судовому засіданні ОСОБА_1 підтвердила ту обставину, що жодного документу з перерахованих в ст. 2 Закону України «Про порядок виїзду з України і в`їзду в Україну громадян України» при перетені кордону не мала.
Сторона захисту вважає, що паспорт громадянина Ізраїль, посвідчує особу. Разом з тим, враховуючи ст.ст. 2,3 Закону України «Про порядок виїзду з України і в`їзду в Україну громадян України», даний документ не дає права громадянину України ОСОБА_1 виїзду за кордон, а тому в діях останньої є склад адміністративного правопорушення передбаченого ч.1 ст.204-1 КУпАП.
Вина ОСОБА_1 за ч.1 ст. 204-1 КУпАП доведена матеріалами справи, зокрема даними протоколу про адміністративне правопорушення серії ПдРУ №334709 від 18.05.2025, в якому зазначено обставини правопорушення; рапортами та письмовими поясненнями військовослужбовців Державної прикордонної служби України про обставини вказаного правопорушення; письмовими поясненнями ОСОБА_1 ; інформацією про особу з Державної міграційної служби України у Вінницькій області; протоколом вилучення документів від 18.05.2026; відеозаписом до протоколу.
Згідно ст.4 Конституції України, в Україні існує єдине громадянство.
Об`єктом правопорушення, передбаченого ч.1 ст.204-1 КУпАП, є суспільні відносини у сфері захисту та охорони державного кордону України.
Враховуючи важливість об`єкту посягання, суд приходить до висновку, що ОСОБА_1 необхідно визнати винною за ч.1 ст.204-1 КУпАП - спроба перетинання державного кордону України без відповідних документів.
При накладенні стягнення суд враховує характер вчиненого правопорушення, особу, відносно якої складено протокол, майновий стан, ступінь вини, обставин, що обтяжують та пом`якшують її відповідальність не встановлено, і вважає, що для виправлення та перевиховання останньої доцільно застосувати стягнення у виді штрафу.
Згідно п.16 Правил перетинання Державного кордону громадянами України, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України №57 від 27.01.1995 підроблені, недійсні паспортні документи або такі, що належать іншим особам, або використовуються для вчинення кримінального чи адміністративного правопорушення тимчасово затримуються або вилучаються уповноваженою службовою особою підрозділу охорони державного кордону. Після прийняття рішення уповноваженою службовою особою підрозділу охорони державного кордону про відмову громадянину у перетинанні державного кордону тимчасово затримані чи вилучені паспортні документи надсилаються відповідному правоохоронному органу або органу, який їх видав.
Відповідно до ч.1 ст.265 КУпАП, вилучені речі і документи зберігаються до розгляду справи про адміністративне правопорушення у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України за погодженням із Державною судовою адміністрацією України, а після розгляду справи, залежно від результатів її розгляду, їх у встановленому порядку конфіскують, або повертають володільцеві, або знищують, а при оплатному вилученні речей реалізують.
Оскільки, Положення п.1 ст.2 ЗУ «Про громадянство України», у тій частині, що громадяни України, які набули громадянство іншої держави у правовідносинах з Україною, залишаються лише громадянами України, автоматично не призводить до недійсності документів, виданих в установленому законом порядку іншою державою, суд приходить до висновку, вилучений у ОСОБА_1 паспорт громадянина Ізраїлю для виїзду за кордон НОМЕР_4 , виданий 21.09.23-20.09.28 JEROSALEM на ім`я ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , повернути ОСОБА_1 ..
Керуючись ст.27, ст. 40-1, ч.1 ст.204-1, п.1 ч.1 ст.284 КУпАП, -
ПОСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 визнати винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.204-1 КУпАП, накласти на неї адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 3400 (три тисячі чотириста) гривень в дохід держави (стягувач - військова частина НОМЕР_1 Державної прикордонної служби України, код ЄДРПОУ НОМЕР_5 ).
Стягнути з ОСОБА_1 в дохід держави судовий збір в розмірі 665 (шістсот шістдесят п`ять) гривень 60 копійок (стягувачем є Державна судова адміністрація України,050, призначення платежу «судовий збір» на рахунок ГУК у м. Києві/м. Київ/ 22030106; код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37993783; банк отримувача: Казначейство України (ел.адм.подат.); рахунок отримувача: UA908999980313111256000026001; код класифікації доходів бюджету: 22030106).
Вилучений у ОСОБА_1 паспорт громадянина Ізраїлю для виїзду за кордон НОМЕР_4 , виданий 21.09.23-20.09.28 JEROSALEM на ім`я ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який знаходиться при матеріалах справи про адміністративне правопорушення повернути ОСОБА_1 .
Постанова може бути оскаржена до Вінницького апеляційного суду через Могилів-Подільський міськрайонний суд протягом 10 (десяти) днів з дня її винесення.
Суддя І.М. Савкова